BUITENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. Gemengd Nieuws. presidente van het Comité, heette de aanwezigen, in 't bijzonder den Prins, hartelijk welkom. Nadat de spreker een uiteenzetting van de taak van het Ned. Roode Kruis en zijn bedoelingen, speciaal ook wat betreft plaatselijke transport colonnes en ziekeninrichtingen, ge geven had, nam Z. K. H. de Prins het woord. Z. K. H. vestigde vooral de aan dacht op het werk der vereeniging in tijden van rampen, om aldus ook, voor te bereiden voor den Arbeid in oor logstijd. Hij vertrouwde, dat deze arbeid allen sympathiek zou zijn en beval de vereeniging daarom in aller belang stelling aan. Mevr. Roosmale Nepveu dankte Z. K. H. voor diens tegenwoordigheid, den spreker voor diens uiteenzetting en wekte ten slotte op tot daadwer kelijken steun aan het comité. Niet bestellen op Zondag. De maatiegel, dat op de postkan toren strookjes verkrijgbaar worden gesteld, waarop staat«Niet bestellen op Zondag«, juichtde »Residentiebode« toe. Zij wijst intusschen op eene aan merking van de »N. Haarl. Ct die zegt: «Het zal namelijk aan de etiquetten niet te zien zijn, wie ervan de op- plakker is, en zoo wordt aan gemak zuchtige postbestellers, ten plattelands vooral, een gemakkelijke gelegenheid aangeboden om zich van een verren loop te excuseeren een etiquet geplakt op briefkaart en klaar is Kees Dat is legen de bedoeling van dezen nieuwen maatregel in, die bij het pu bliek de vrjjheid wil laten of het zijn poststukken voor Zondagsbestelling wil uitzonderen, en het kan ook zelfs leiden tot schade, wanneer de brief b.v. op Zondag noodzakelijk moest bezorgd worden Teneinde dit alles te ondervangen zou de post administratie, zegt het blad verder, hebben voor te schrijven dat de «Zondags-etiquettena moeten geplakt worden onder den postzegel, zoodat het afstempelen van het zegeltje ook het etiquet afstempelt en daardoor het bewijs levert, dat op de plaats van afzending reeds de niet-bestelling op Zondag wordt gewenscht. Zou bet in dit verband ook geen aanbeveling verdienen, nog een stap verder te gaan, n.l. dat het strookje met gekartelden rand aan den post zegel bevestigd werd, evenals in België? vraagt de »Res.« Wie zijn brief dan wel op Zondag besteld wil hebben kan het strookje afscheuren en alleen den zegel opplakken. De bioseoop bij het onderwijs. B. en W. van 's-Gravenhage hebben een commissie benoemd om een on derzoek in te stellen, of er behoefte bestaat aan een gemeentelijke bios coop ten dienste van bet lager mid delbaar- en hooger onderwijs en op welke wijze eventueel de exploitatie van gemeentewege ware in te richten. In de Vereenigde Staten blijft de felle vorst die er nu anderhalve week heerscht, nog voortduren. Het is er in acht jaren niet zoo koud geweest als nu, vooral langs de Atlantische kust. Te New York stond de thermo meter 's nachts op 20 gr. onder 0 Fahrenheit en te Washington op 13 gr. Daarbij hebben sneeuwstormen in verschillende deelen des lands groote storingen in het spoorwegverkeer ver oorzaakt. In de baven van New-Y'ork begint het ijs de scheepvaart ernstig te be lemmeren en voor het eerst sinds jaren is deze bijna geheel gestremd op de Potomac. En bij die felle koude is bet aantal werkloozen in de Vereenigde S'aten buitengewoon groot. Volgens opgave van het «National Employment Bureau" zijn er niet minder dan 500,000 menschen zonder werk en ondei dat getal zijn niet begrepen de niets doeners van beroep: bedelaars, land- loopers enz. Het is een half millioen arbeiders en arbeidsters die werken willen. een half verdronken poedel uit het water had gehaald. Men wist dat hij een minnaar van bloemen en dieren was, geen halfrauwe biefstuk at en weinig wijn dronk, dingen die voor een zachtmoedig en volstrekt niet bloeddorstig karakter getuigden. Wordt vervolgd). Van alle kanten wordt bericht, dat de zaken slecht g&an en dat er meer geld ongebruikt ligt dan sedert tien jaren het geval was. Men wijt dien toestand voorname lijk aan de heerschende onzekerheid omtrent het toekomstig lot van de trusts en de politieke onrust in ver band met de Presidentsverkiezing. In Euiopa, waar de koude later kwam, is de vorst vooral in Duitsch land streng. Te Berlijn had men temperaturen van 6 gr. F overdag. Te Oetelsburg is Oost Pruisen was het 's nachts 16.6 gr. F. Te Bremen stond Zondag dethermo meter op 15 gr. onder 0 Celsius (5 gr. F.) Op de Weser en andere li vieren zitten vele vaartuigen vast in het ijs. Bij Landsberg (Warthe) is een koetsier, die met een slee in een kuil reed, met zijn twee paarden dood gevroren. Ook uit bet verre Rusland, uit Astrakan komt bericht van een ernstig ij-mngeluk. Bij Ganjisjkin is een ijsscbol losgeraakt en met 109 visschers de zee in gedreven. De Amerikaansche bladen verhalen van een mijnwerker, zekeren John J Macdevitt, uit Wilkesburry, die eens voor één dag rnillionnair wilde zijn Toen hij over een som van 6000 gulden kon beschikken, nam hij een kamerdienaar, een lijfarts en een secre taris en ging met zijn gevolg in een extra trein naar New York, waar hij vertrekken in het Waldorf Astoria- hotel huurde voor f 120 per dag, weelderig dineerde en soupeerde, iri taxi's reed, naar den schouwburg ging, enz. enz. Den volgenden morgen toen hij in zijn piachtige kamer wakker werd. had hij niet meer dan een halven kroon en eenig kopergeld over. Maar de Komst van den onechten rnillionnair was zóó voordeehg ge weest voor het hotel, dat men hem er nog een dag kosteloos als gast liet blijven en de spoor wepmaatschappij gaf bem voor niet een biljet om naar Wilkesburry terug te keeren. De Seine wast onrustbarend eri Parijs maakt zich dadelijk ongerust, denkend aan de groote overstrooming in Parijs, een ware ramp, van 1910. ook in Januari. Verleden jaar steeg de Seine wel hoog, maar werd hel toch geen eigenlijke overstrooming; nu ziet men met angst de eerstko mende dagen tegemor-t. Men weet dat, naar veler meening. de oorzaak van dit voortdurend ge vaar gelegen is in de »onlbossching« der bergen, waarvan de Seine zijn water ontvangt. Men heeft gehakt, maar niet aangeplant Er bestaat een commissie, die maatregelen moest bedenken tegen het overstroomings- gevaar, maar men heeft daarvan in de laatste tijden niets vernomen. De correspondent te Peking van de «New-Yoik Heraldtr seinde Woens dag, dat men in de best ingelichte kringen de abdicatie van de Mantsjoe- dynastie aanstaande acht. Er zijn aauwijzingen, dat in bet geheim on derhandelingen gevoerd worden orn tot die oplossing te geraken. De revolutionaire leiders bieden de noodige waarborgen voor de eerbie diging der waardigheid en der eigen dommen van de keizei lijke familie. De keizer krijgt een behoorlijke toe lage; de prinsen behouden titels en bezittingen. Volgens den correspondent moet van hofzijde te kennen zijn gegeven, dat men hierop in wil gaan. Het Hof is nog niet uit Peking vertrokken, maar staat tot vertrek gereed. Op weg van het paleis is er een aanslag op Joeau Sji Kai gepleegd en al bleef Joean ongedeerd, de ge beurtenis is van belang, omdat zij wijst op de ontevredenheid over Joean bij de bevolking. Uit alle deelen des rijks komen nu telegrammen over onlusten. In de provincie Sjensi heerscht overal oproer en in haar hoofdstad Sianfoe moeten niet minder dan 10,000 Mand-joes geslacht zijn. Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers gehouden raadsvergadei ing waien de heeien Koning en Ruys met aanwezig. Na goedkeuring van de notulen der ver gadering van den 2en Jan. dezer deelde de Voorzitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen: Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 6 Januari 1912, houdende bericht dat de be noeming van J A. H. Hoogendoorn aan het Gymnasium wordt goedge kenrd, terwijl in diens benoeming aan de Hoogere Burgerschool zal worden berust. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1911 3e afdeeling, no. 4037/3721 tot vast stelling van de gemeenterekening over 1910 overeenkomstig de voorloopigi vaststelling door den Gemeenteraad (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten vau Utrecht van 27 December 1911 3e afdeeling, no. 5236/3702 tot goed keuring van bet raadsbesluit van 19 December 1911, no. 480 betreffende opname van kasgeld. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1911 3e afdeeling no. 52315/3703 tot goed keuring van het raadsbesluit van 19 December 1911, no. 483 betredende onderbandscbe verhuring van eene weide op Birkhoven. (Voor kennis geving aangenomen.) Bericht van de Gedeputeerde Staten van Utrecht dat zij bij besluit van 13 November 1911, 3e afdeeling no 4554/3165 de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger hebben vastge steld overeenkomstig 's Raads besluit van 31 October 1911, no 400 en dat dit besluit bij Koninklijk Besluit van 23 December 1911, no 22 is goed gekeurd (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 Januari 1912, 3e afdeeling no 4234/103 tot goedkeuring van het raadsbesluit vau 19 Decem ber 1911, no. 486 betredende vast stelling van een bedrijfsverordening oor de waterleiding. (Voor kennis geving aangenomen.) Van de Commissie tot wering van schoolverzuim het verslag en de rekening en verantwoording over 1911. (Besloten het verslag te doen drukken en de rekening en verantwoording ter inzage te liggen voor de leden). Een schrijven van I. ter Schuur houdende mededeeling dat hij zijne hei benoeming tot lid van het burger lijk armbestuur aanneemt. (Voor kennisgeving aangenomen.) Onmiddelijk daarna deed de voor zitter de deuren sluiten. Na een ge heime zitting van ruim een uur besloot de Raad op voorstel van Burgemeester en Wethouders de tijdelijke aanstelling van den heer J. A. H Hoogendoorr als leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium eri de H. B. School te verlengen van I 8 Febiuari Aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School 3e soort in de Puntenburger- laan mej. M. Ebing werd, op haar verzook, met ingang van 1 Maart a.s eervol ontslag verleend en het verlof wegens ziekie verleend aan mevrouw Van SlotenSpruyt, onderwijzeres aan de Openbare Lageie School voor meis jes le soort, verlengd tot I Mei. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming hechtte de Raad zijne goed keuring aan bet voorstel van den Burge meester om afwijzend te beschikken op het adres der vereeniging «Ver gunning» betreffende bet maken van muziek in inrichtingen waarvoor ver gunning of verlof is verleend. Ook het rooilijnplan, dat voor de raadsleden ter inzage bad gelegen, waarvoor den voorzitter door den heer Van Duinen dank werd betuigd, werd op dezelfde zwijgende wijze vastgesteld. Het concept verslag bedoeld in art. II van het Koninklijk besluit van 19 November 1900, Staatsblad no. 262, in zake Kindervoeding (in ons vorig nummer in zijn geheel opgenomen) werd onveranderd goedgekeurd en be sloten dit aan Ged. Staten te zenden. Tot directeur van de H. B. School werd met 16 stemmen, tegen 1 uit gebracht op den heer F. Wesseling, benoemd Dr. P. O. Tiddens, leeraar aan het Gymnasium en de H. B. S. te Breda. Het 6e aanvullingskohier der nkomstenbelasting dienst 1911, werd vastgesteld op f95.25. De Staatscommissie ten op zichte van de schrijfwijze der Neder- landscbe taal zal birinenkoi t rnet baar rapport gereed zijn. Aanstaanden Zaterdag en Zon dag zal de Vereeniging tot het bou den van kunstbeschouwingen, enz. hier ter stede in Amicitia" aqua rellen ten toon stellen van Moulijn en Hart Nibbrig en etsen van M. Kramer. Luitenant-Kolonel H. I. von Santen, thans commandant van het 4e bataljon le regiment infanterie te Assen, zal majoor H. Croockewit, die benoemd werd tot chef van den staf der le divisie, vervangen als comman danl van het le bataljon te Groningen De le-luit. G. Kuijper van het 5e reg irif., leerling aan de Hoogere Kiijgschool, wordt van 1 Mei30 September e k gedetacheerd bij hel le leg. veld-art. alhier. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseeid aan onbekenden, verzon den van bet Postkantoor Amersfoor gedurende de le helft van de maand Januari 1912 Brieven Binnenland. R. H. Luntzeniro Amsterdam H. Jansen Nijkerk J. Hofler Huisen J v. Kouwe Rotterdam C. RarsbergeD Utrecht v Leeuwen Veenendaal Drukkerij de Vlijt Weesp Briefkaarten Binnenland. B. Dekker Amersfoort T. Riksen Amsterdam P. Willemse I. de Boer Bussum P. Raders Deventer A Dekker Dordrech Willy Keuzenkamp Nijmegen Fiekert Utrecht M. L. la Viere D. Bontebal Zevenbuizen A. van Bremer "Mej. Petreris VVitten Meineit Denkers Brief Buitenland. W. H. de Bode Dusseldorf Briefkaarten Buitenland. L. van Eek Jupille G. Schwemmer Manchester W. H. Elschot Rechlinghausen Toonkunst. Gisteravond werd door de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst voor een volle zaal ten gehoore gebracht, «Die Legende von der Heiligen Elisabetha oratorium vari Franz Liszt. Van het zelfde stuk werd in 1909 hier ter stede ook een uitvoering gegeven maar toen alleen met klavierbegeleiding terwijl men zich nu de medewerking had verzekerd van het orkest der Arnhemscbe orkestvereeniging. Waar de componist zich de begeleiding vooi orkest heeft gedacht, moest deze uit voering hooger staan dan die voor 3 jaren gegeven. Hel stuk, hoewel niet het meest grootsche kunstwerk van Liszt. doet ons toch den com ponist kennen als een kunstenaar met roote scbeppingsgavehet houdt de aandacht van den hoorder tot he' einde toe gespannen en dat wil heel wat zeggen voor den duur van ruim 3 uur. De uilvoering stond ditmaal op hoog peil. Hieraan zal het feit, dat hel een reprise van 1909 was, wil niet getieel vreemd zijn De koren waren goed ingestudeerd en klonken zuiver en beschaafd. Vooralder heeren zangers willen wij een pluimpje niet onthouden Van de zangeressen stonden de alten bovenaan; de sopranen klonken niet machtig genoeg. Hare gelunls- ontwikkeling drong niet genoeg door: dequantiteit was hiernietgeëvenredigd aan de quahteit. Van de solisten noemen we in de eerste plaats Mej. Johanna van de Linde, sopraan uit Amsterdam. Hare vertolking van «Die Heilige Elisabeths stond beslist zeer hoog. Al hadden we niets anders gehoord dan de inlei ding van het 2de deel, waar zij hare heerlijke levensherinneringen de evue laat passeeren, dan al zouden wij haar tot een kunstenares van den eersten rang stempelen. Maar ook het andere zong zij met de meest volmaakte uitbeelding. De mezzo-sopraan mej. Anke Schierbeek met haar warm geluid voldeed goed in hare betrekkelijk kleine partij van «Landgrafin Sophiea. De baryton Bram v. d. Stap uit Delft had een moeilijke taak le ver vullen. De heer Rubbinga berichtte namelijk op het allerlaatste moment, dat hij door ziekte verhinderd, niet kon komen. De heer v. d. Stap, die zich bereid verklaarde de afdeeling uit de ongelegenueid te redden, moest de zware partij na heel kotle voor bereiding zingen. Hij bracht er dit meesterlijk af. Het is een genot zijn vol baryton geluid te hooren en we willen hem dan ook hulde brengen voor zijn prestatie, daar ztjn taak deze keer uiterst moeilijk was. De begeleiding van het Arnh. Orkest was in één woord prachtig. Het Oratorium van Liszt geeft nog al eens gelegenheid de heereri musici alleen te hooren en hel moest gezegd worden, bet was werk, dat geheel af was. De solisten die hier en daar eens gelegenheid kregen om te laten hooren, wat ze uit hun instrument weten te halen, gaven ons een hoogen dunk van hun machtig kunnen. Ook in de begeleiding leverden ze een knap stuk werk. De leiding van den beer Petri was als altijd goed. Hij verstaat de kunst er uit te halen wat er in zit; hij heeft ze aan het lijntje! Hulde aan den dii igent. Alles te zamen een prachtavond. Sluit niet te gauw in den winter uw kelder: zelden hoort men klagen over schade, die de vorst daar heeft aangericht; dikwijls echter verneemt men klaagliederen, als: »In onzen kelder gisten de dranken, de aaid- appels loopen uit, de lucht is er voch tig en muf, enz. Dit komt, omdat het minste tochtje buiten wordt gehouden. Een kelder, die dienen moet tot be waarplaats onzer winterprovisie, moet in den herfst zoo lang het maar eenigs- zins kan, open blijven. Men sluite de ramen of luiken eerst dan, wanneer de temperatuur verscheidene graden onder het vriespunt daalt. Diep gelegen kelders kunnen, wan neer de openingen niet te groot zijn, nok bij nog sterkere koude openge laten worden. Slechts dan. wanneer Noorden- en Oostenwinden op de raampjes slaan, moeten deze bij eenigs- zins strenge vorst gesloten worden die aan de Zuid- of Westzijde kunnen daarentegen openblijven. Het nut van v ij gen. Vijgen be zitten een heilzamen invloed op maag en ingewanden en zijn vooral goed om in te nemeri bij storingen in de spijsvertering. Turksche geneesheeren aden de vijgen aan als geneesmiddel tegen de cholera, omdat deze ziekte steeds wordt voorafgegaan door spijs verteringsstoornissen. Maar ook allen, die hoesten of aan longziekte lijden is het gebruik van vijgen aan te ra den. Een eenvoudige, maar zeer goed werkende borstthee bestaat uit een afkooksel van gewone gerst met 5 of 6 vijgen en een handvol rozijnen. Voorts worden vijgen ook uitwendig als geneesmiddel legen zweren in bet tandvleesch gebruikt; deze worden laardoor verzacht en tot rijpheid ge bracht. Nadat men de vijgen in de breedte heeft doorgesneden, legt men ze op de zweer. De karnemelk is naar verhou- ling rijk aan voedingstoffen, zij moest laarom, ook als voedingsmiddel voor ien mensch, meer op prijs worden gesteld, dan lot nu toe geschiedt. Zij bevat namelijk 3 pCt. eiwit: 13 pCt. vel3.2 pCt suiker en 0 5 pCt. zouten. Bovendien bevat zij melkzuur, die haar aangenamen, frisschen smaak verleent, iocb ook vooral bij kinderen en bij loole menschen met zwakke spijs- ei tering, aanleiding lot diarrhee geeft. Ook mag zij niet ongekookt, dus koud, gebruikt worden, wanneer men be zweet is. Goudkorreltjes: De vrouw, die opge ruimdheid weet te houden in haar woning, die door de liefde weet te heerschen, verdrijft de nevelen van kommer en zorg, en doet een zonnetje opgaan, dat vroolijkheid en zegen brengt aan den hulselijken aard. Een vroolijk hart doet de gezondheid bloeien, maar een droevig gemoed mergelt de beenderen uil. Wie zijn portret laat maken, Zet steeds een hef gezicht; Deed men dit ook in 't leven Veel duister werd er licht. Te Barneveld is een met hooi gevuiden berg van den landbouwer T. Horn geheel verbrand. Het huis, dat ook reeds brandde, kon nog be houden worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2