Firma j. M.W STOKER Vleugels, Pianino's en Harmoniums. 12IILLIOEN SLOTHOUWERS BOEKHiDEL. Kerbscbnitt, Ulak- en Diepbrand en tarsiawerk DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT KALKZANDSTEENFABRIEK Ingezonden. Advertentiën. JONCMENSCH Amsterdamsch Reisbureau „DE GLOBE", Wissel- gd Effectenkantoor (Mr. S. G. Tan Welderen Baron Renners) KORTEGRACHT 11. TÜIÏERS MAGAZIJN VOORWERPEN voor Utrecht, Choorstraat 9. Ibach, Perzina, Knake, Neufeld e.a. Solide droge] woonhuizen. Lage prijzen. I Kantoor: STATIONSSTRAAT 583, APELDOORN.] Een zevenjarig zoontje van een buoiman beett bekend den brand te hebben gestii-ht. Hardrijderij te Jourc. Gisterenmiddag is te Joure een hardrijderij gehouden voor beropps- rijders De meest bekende rijders der laatste jaren waren op de baan present. Ook waien er minder bekende en eenige, die nog nimmer van zich deden spreken. In het geheel waren er een 17-tal deelnemers. Van de bekende rijders noemer, wij Schilstra. Akkrum; C. de Jong, Leeuwarden; E. de Vries, I. Poepjes. L. Poepjes, Arend Poppjes en C. Dijk stra, allen uit LemmerHolst, Amster dam en Bos, Watergraafsmeer. Te Zeist brandde Maandagnacht het kantoor van den boomkweeker en tuinarchitect Metzger geheel al. Een bergplaats werd gedeeltelijk ver meld. De goede tijd voor de vrouwen, waarin zij naar getalsterkte in de minderheid zullen zijn en bijgevolg hun bezit op hoogeren prijs zal wor den gesteld, nadertalthans voor zoover ons land betreft. Wel nadert bij niet met rassche schreden, maar hij is toch binnen een tijdperk van 70 jaren te voorzien, schrijft dr. G. W. Biuinsma in Molenschott. Hij heeft de resultaten van ver schillende volkstellingen naast elkaar gelegd en bevonden dat er op 1000 mannen waren: in 1830 1045 vr. in 1869 1029 vr. iri 1840 1012 vr. in 1879 1023 vr. in 1849 1040 vr. in 1889 1024 vr. in 1859 1031 vr. in 1899 1025 vr. einde 1909 waren er op elke 1000 mannen 1021 vrouwen. Als dus de omstandigheden van geboorte en sterfte blijven als sinds 1830, dan zal nog vóór bet einde der twintigste eeuw de vrouw in de min derheid zijn. Blijkens den uitslag van de laatste Belgische volkstelling is daar de ver houding tusschen 't aantal mannen en vrouwen voor de laatstee nog gunstiger; de cijfers zijn 1000 man nen, tegen 1013 vrouwen. Vliegen. Le Lasseur de Ranzay t In het ziekenhuis te Florence is Woensdag de Fiansche aviateur Le Lasseur de Ranzay aan typhus o\er- leden. Deze aviateur had zich in Italië een grooten naam gemaakt door een onlangs volbrachte vlucht over de Appennijnen. Ook bij ons is hij welbekend. Hii was een der deeluemeis dpr Euio- peesche Rondvlucht; bij deed o. a. toen een noodlanding te Echt in de Betuwe, en kwam twee dagen te laat te Soesterberg aan. Emancipatie. Er zijn dames die er genoegen in vinden, zich zoo te kleeden, dat men ze niet van de mannelijke helft des menschdoms kan onderscheiden. Dezer dagen stond er een in een wachtkamer. Zij was getooid in een ulster overjas die haar tot de hielen reikte, een staande boord, een monocle en op den bekenden kleinen hoed was lint noch veer te ontdekken. Zij stond zich in een zeer ongegeneeide hou ding bij bet vuur te warmen, toen een oude, kortzichtige, maar uiterst deftige dame naar haar toekwam en zei: U schijnt er niet op te hebben ge let mijnheer, dat dit de dames-wacht- kamer is! Een nieuwe schotel! Wij dwaalden een mensch nooit te oud om iets te leeren, langs de rijen Chineesche restaurants welke in het Glodokpaik (dit is de officteele, ietwat euphemistische naam voor bet ouderwetsche Tanah lapang Glodok) zijn opgesteld. Een bijzooder aromatiscbe-geur trok onze aandacht, weldra hadden wij den oorsprong ontdekt van de welriekende luchtgolf en watertandend vroegen wij den restaurateur hoe de naam luidde van dit nieuwe, zoo uiterst piquant riekende gerecht. Voor bij ons dezen echter had kunnen noemen, zagen wij een Chinees, die kleine,, rose, bewegende voorwerpen in een zonderling sausje dompelde, ze daarna naar den mond bracht en inslikte, zoodanig, dat alleen een soort steeltje overbleef. De man glunderde van louter cu linair genot, de saus druppelde tap pelings langs zijn vette kin en ter wijl bij, smakkend met de lippen, zijn mond reinigde met den bovenkant van zijn hand, grinnikte hij met een onmiskenbaar tikje leedwezen: »Dela- pan sadja!" Belangstellend informeerden wij naar den aard van het zonderlinge voedsel, en nog zwelgend in het ge not der exquise delicatesse antwoordde de man nTikoes Idoep!" Levende jonge mu'izen... Souris vivantes; Sauce Béarnaise* zal wellicht ouk eenmaal prgken op de spij-lijsten der voornaamste Euro peesche restaurants (N. v. d v. N. I.) Vroege Meikevers. Men schrijlt aan de N. R. Ct. Van tijd tot lijd komen Meikevers, die officieel hun naam zegt het reeds in Mei verschijnen, doch meestal half April al op de vlakte zijn, leeds zeer vroeg te voorschijn, zóó vroeg, dat men dit ontijdig ver schijnen in veiband brengt met de mildheid van de weersgesteldheid. Iri werkelijkheid bestaat er geen verband tusschen het weer en de vroege Meikevers. De zaak zit zoo. De Meikever leeft als jong dier (en gerling; in den grond gedurend 3 a 4 jaar. In Augustus of September van het laatste volle jaar als grond- bewoner verpopt de engerling en reeds twee maanden daarna komen uit deze poppen de meikevers gekro pen, zoodat het in October en No vember al wemelt van meikevers in den grond. Pas uit de pop gekomen is de meikever eerst week en bleek gekleurd, doch na een paar weken is hij hard en op kleur. In dezen toestand blijven de dieren, zonder eenig voedsel te gebruiken, tot half April, Mei in den grond, op een diepte vag 2 tot 5 d.M. Alle meikevers, die in liet a.s. voorjaar zullen rondvliegen, zitten dus nu al een week, zes of acht stilletjes in den grond. Wanneer men thans in den grond gaat werken en de zachte weers gesteldheid laat het wei ken in den grond zeer goed toe dan is de mogelijkheid zeer groot, dat hier en daar meikevers naar boven worden gewerkt. Wie niet bet leven van deze kevers kent, vindt hierin iets onge woons en brengt het allicht in be trekking tot den zachten winter, waarover zooveel wordt gesproken. Een vroege meikever is geen weer- profeet. Zijn verschijnen is alleen een bewijs, dat hier of daar wat vroeg in den grond is gewerkt. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 3 Jan. 1912 tot en met den 9 Jan 1912. GEVESTIGD. Matthea W'urpel van Amsterdam naar Kruiskamp 49. Jarinigje Veenendaal van Utrecht naar Punlenburgei laan 12a. Cornells Couzijrisen van Putten naar Koningstraat 115. Wilhelmus van der Linden van Boskoop naar Joh. v. Oldenbarneveldl. 18. Elisabeth Jacoba Nijdam van Balk (Gaasterland) n. Arnh.weg 51'. Theodora Geerlruida Hendriks van Arnhem naar Havik 38. Clara Catharina Hazekamp v. N. O. Indië naar Utrechtscheweg 97. Fokje Schukking van Utrecht naar Leusderweg 22. Aritonie Casper Hendrik Reijnders v. A'dam naar Wijersstraat 2. Chailotta Sophia Antoinetta Gabriel van A'dam naar Vlasakkerweg 30. Teubeckieu Catharina Bouman v. Wijk bij Duurstede n. Utrechtschew. 61. Hendrika Kooijman wed. J. de Koeijer v. Apeldoorn n. Berken weg 12. Wilhelmina Catharina Hendrika v. den Heijden van Den Haag n. Bergstr. 24. Frangoise Maria Beatrix Catharina v. d. Heijden v. Deu Haag n. Bergstr. 24. Jacobus van de Veen v. Leusden n. KI. Koppel 18. Antonius Pieter de Jager v. Crefeld n. Bloemend straat 89. Auke van Schoten van Assen naar Eemstraat 13. Maria Wilhelmina Cornelia Brinck v. Utrecht n. .Hooglandscheweg 16. Egbert Louis van Son van Den Haag naar Ai ubemscheweg 24. Wilhelmina Heiligers van Den Haag n. Gr. Gasth.laan 41. Nicolaas Heilijgers v. Den Haag naar Gr Gasth.laan 41. Elisabeth Scheepmaker v. Den Haag n. Gr. Gasth.laan 41. Diik Cornells Bakkenes van Hoevelaken n. Schimmelp.kade 11. Johannes Meerburg Snarenberg van Zeist naar Muui huizen 7. Grietje van den Akker van Nijkeik naar Langestraat 18. Cornelis Klaassen van Apeldoorn naar Langestraat 133. VERTROKKEN. Pieter Olivier van Stelhngwerfstiaat 54 naar Nijmegen. Antonia van Lieden van Arnhemsche- weg 2 naar Deri Haag. Maria Coinelia Rijntjes van Hof 46 naar Nijmegen. Sophia Wilhelmina Neervoort van Heilb.weg 35 naar Utiecht Gerrit van de Craats van Woest.weg 49 naar Zeist (Huis ter Heide) Geeitruida van llaselen van Lange Beekstraat 2 naar Rarneveld. Johan Teuwisse van Westerstraat 111 naar Stad Almelo. Mietje Driebei vari Bloemend.straat 6 naar Amsterdam. Alexander Salomon Aronson van Muurhuizen 135 naar Antwerpen. Margaretba Sara Feuersiein van Schimmelp.str. 12 naar Den Haag. Wed. P. Dupont van Wilhelminastr. 4 naar Laren. Aalt van den Hoorn van Monnikenpad 54 naar Leusden. Anna Wilhelmina Hamel van Smal- lepad 1 naar Haarlem. Aalje Bakker van Westerstraat 15 naar Amsterdam. Theodorus Josephus Biandsen van Langestr. 12 naar Amsterdam. Eduard Reinier Anton Oelbers v. Pieter Pijperstraat 9 n. Bergen op Zoom. Maurik Henri Eduard Uijldert van Zuidsingel 36 naar Zwolle. Jan Cornelis Vegtrr van Havik 17 naar Bierum. Wilhelmus Zeeman van Havik 38 naar Bussum. Jacob Arie van den Dungen vari Langestr 117 naar Arnhem. Adolph Alexander Marie Coinelis Bolk van Soesterweg 7 naar Arnhem. Heimina Engelbertha Hegeman van Oude Dievenweg 9 naar A'dam. Geachte Redactie. Het is voor ons een verblijdend verschijnsel, dat de aiheid van het Leger des Heils in Nederland meer en meer bekend en gewaardeerd wordt. Gewoonlijk denkt men echter dat die arbeid zich alleen bepaalt tot het helpen vari gevallen mannen en vrouwen, de verpleging en opvoeding van verwaarloosde kinderen en de redding van dronkaards. Wij erkennen gaarne dat dit een deel van ons Werk is, maar behalve dit wordt er nog veel meer gedaan door de verschillende takken van arbeid van het Leger des Heils. Wij zouden b.v. gaarne de aandacht uwer lezers en lezeressen willen vestigen op een onzer Departementen waarvan slechts weinigen weten dat het bestaat, nog minder weten welk een gezegend Werk liet doet. Wij bedoelen ons nOpsporings-Departe- ment«. Dit Departement belast zich in alle deelen der wereld met het zoeken naar vermiste personen, het inwinnen van inlichtingen omtrent familieleden of vrienden over wien meri zich onge rust maakt omdat men in langen lijd niets van hen hoorde, etc. etc. Ofschoon deze afdeeling van Leger des-Heils arbeid slechts heel weinig bekend is, en nog niet zoo heel lang in ons land woidt verricht, zijn toch reeds 300 gevallen door ons behandeld Hel feit dat het Leger des Heils over de geheele wereld verspreid is, maakt dat onze Organisatie bij uit stek geschikt is om te helpen met het vinden van vermiste bloedver wanten en vrienden. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot: Kommandant W. RIDSDEL. oOpsporings-departement.cr PritiS Hendrikkade 49/51. Amsterdam. Heden overleed in den ouderdom van 63 jaren mijn hartelijk geliefde broeder Prof. Dr. J0SUÉ JEAN PHILIPPE VALET0N Jr., Hoogleeraar in de God geleerdheid aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, Lid van de K. A. van Weten schappen, Ridder v. d. Ned. Leeuw en van de Kroon orde van Pruissen. Mej. M. H. C.VALETON. Amersfoort, 14 Januari 1912 lit SLOTHODWER's Boekhandel kan een net geplaatst worden om tot bediende te worden opgeleid. Kennis der moderne talen en net handschrift zijn vereischten. Gedurende de maand Januari gaan onze gezelscliapsreizen naar Italië f 125.Duur 10 dagen. België a 18.75. 2 Riviera 85.9 Parijs a 40.n 5 n Tunis ii 160.10 n Algiers 160.10 Italië u 85.n 9 n Spanje 160.n 10 u Berlijn 52.75. n 5 II Londen 37.50. n 5 Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Hótels Bekwame leiding. Programma's worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. N. Z. Voorburgwal 345, AMSTERDAM. Telef. 418. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. 0eposito'8 Effecten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in lijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beate Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48pag. groot'foi maat over 2 kolommen, prachtige Ifctuui als: Romans, Novellen. Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prys van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever. 's-Bosch. zjjn tegen fabrieksprijs te bekomen in Voorhanden eene keurige sorteering kleine Vleugels uit de fabrieken van Inruilen van bespeelde instrumenten tegen hooge taxatie. Speciaal adres voor luxe-instrumenten. Levering van Piano's, Vleugels en Harmoniums in alle houtsoorten en stijlen passend bij ameublement. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder Ie. hyp. verband. Neemt gelden in depót. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken de Heer H. E. VAN SWEDEN, Spui, aldaar. Voor Lensden en Omstreken de Heer A. POTHOVEN, aldaar DE DIRECTIE. Productie per jaar METSELSTEENEN. Wit en Gekleurd. ALBA PROI A QUAL1TE1T. I I Telegramadres ALBA Apeldoorn. Telefoon no. 173.1 I"VEilRZEiTIDXIfcTQ- per' SCHIP eir per SPOOK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3