BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Poincaré verklaarde in het algemeen niet veel te gevoelen voor het ver- leenen van amnestie, maar desniet tegenstaande elk geval onpartijdig te zullen onderzoeken. Hervé is echter blijkbaar van de tusschenkomst zijner vrienden niet gediend, want hij heeft, onmiddellijk nadat hij gehoord had van den door hen gedanen stap, een open brief aan den minister gezonden, waarin hij verklaart van geen amnestie of genade te willen weten. Spoorwegongeluk. CENTRALIA (Illinois), 22 Januari. De exprestrein van de Illinois Central, die in volle vaart voorbij reed kwam in botsing met de achterste wagens van een passagierstrein, die gestopt bad om water in te nemen. J. F. Harahan, oud-inspecteur van de Illinois Central, F. O. Melcher, tweede vice-president dier maat schappij, F. B. Peirce, rechtsgeleerd raadsman van de Rock Island spoor wegen en E. E. Wrigt, zoon van den vroegeren minister van oorlog werden gedood. De gedooden waren slapende in den salonwagen van den beer Melcher, welke wagen achter aan den passagierstrein was gehaakt. China. De grootste tegenstiijdigheid beerscht in de berichten uit China. De beslis sing van het hof voor bet aftreden der dynastie wordt bemoeilijkt door den toenemenden tegenstand van de keizerlijke generaals, de Mongoolsche prinsen en de jongere Mandsjoe-prinsen terwijl Joean Sji Kai erop aandringt, dat de dynastie afstand zou doen van den troon, maar volgens andere be richten kan die afstand reeds als een fait accompli worden beschouwd. Volgens een telegram uit Peking aan de Daily Mail nl., werd daar Zondag jl. in een conferentie tusschen keizerin weduwe en de prinsen definitief beslist over de toekomst van de dynastie en in beginsel besloten toe te geven aan de eischen der republikeinen. De keizer zal, zoo kwam men overeen, aftreden, den titel van Mandsjoe-keizer echter behouden en een jaarlijkscbe toelage genieten van drie millioen taels. Aan de prinsen worden eveneens hunne titels gelaten. De Mandsjoes zullen al hunne eigen dommen mogen behouden. Het winter paleis en het zomerpaleis te Peking, de veiboden stad aldaar en het paleis te Jehol zullen keizerlijke residenties blijven. Op een later te bepalen tijdstip zal te Tsientsin een nationale confe rentie worden gehouden. Op die con ferentie zal één van de drie thans meest genoemde Chineezen Joean Sji Kai, dr. Sun Yat Sen of Hoeang Hsin tot president van de republiek worden gekozen. Nadat dan de nationale conferentie te Tsientsin het eens zal zijn gewoiden over de preliminairen, zal te 's Graven- hage in tegenwoordigheid van de ge zanten van alle builenlandsche mogend heden een vredesverdrag gesloten worden. Tot bovengenoemde beslissingen, is men alleen kunnen geraken dank zij den invloed van Joean Sji Kai en de pogingen van de Britsche, Fransche, Russische en Japansche gezantschap pen om aan het bloedvergieten en de verdere gevolgen van den huldigen verwarden toestand een einde te maken. Het Chineesche rijk zal in het ver- Toen de getuigenverklaringen hier mede een einde hadden genomen, hield de openbare aanklager een rede, waarin hij, trots het bewezen alibi, de beschuldiging volhield. Hij zette helder en eenvoudig, naar waarheid, de vroegere betrekking van Fulton met Marie Holms uiteen, en verschoon de hierbij den beschuldigde volstrekt niet; hij schetste beider ontmoeting, van welke men trouwens de reden niet kende, maar dat die niet vriend schappelijk kon geweest zijn, bewees het einde en de omstandigheid, dat men een gebroken dolkmes had ge vonden, dat bewezen was vroeger in het bezit van Marie Holms te zijn geweest. Het bewijs dat Fulton de dader was, was volgens zijne overtui ging door het vinden van zijn mes in het lijk, en door twee getuigen, die hem met het meisje in het bewuste huis zagen verdwijnen, voldoende ge leverd. Hij eischte de doodstraf voor Jim Fulton wegens moord. Hierop hield advocaat Sturges een fulminante rede, die twee uren duurde, waarbij bij zich bijzonder op de mee ning van al de verlichte dagbladschrij vers der stad en ook op de openbare meening beriep. Fulton was een man volg den naam dragen van Chung- Hwa-Min-Kwo (Republiek van het Midden) in plaats van Chung-Kwo (Rijk van het Midden), zooals het tot dusverre heette. Hetedict, waarbij de bovengenoemde beslissingen zullen worden afgekondigd, zal, naar ver wacht wordt, Dinsdag a.s. verschijnen. H. AI. de Kouingiu. Gisteren is het volgende door de heeren prof. K o u w e r,dr.Ro e s s i n g h en dr. Herman de Jong onder- teekende bericht officieel bekend ge worden: Een lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin gedurende eetnge dagen heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten lijd werd gekoesterd. De toe stand van H. M. geeft reden tot tevredenheid. Ongezegelde sollicitatiebrieven. Het peisbureau van den Ned. bond van gemeente ambtenaren schiijftons: Onlangs berichtten wij, dat volgens den minister van financiën sollicitatie brieven, waarbij men zich als sollici tant aanmeldt, zonder uitdrukkelijk verzoek om benoemd te worden, vrij van zegel zijn, indien het benoemings besluit van den brief geen melding maakt, Koninklijke besluiten tot be noeming van burgemeesters doen dit niet. Toch ontving naar aan de Residentiebode werd medegedeeld iemand zijn ongezegelden sollicitatie brief voor burgemeester van het Kabinet der Koningin terug, met de opmei king»Omdat dit verzoekschrift ('t was echter geen verzoekschrift) ongezegeld is, mag volgens artikel 8 der wet van 3 Oct. 1813 (Stbl. no. 47) daarop geen beslissing genomen wor den." Naar ons oordeel moet hieruit met worden afgeleid, dat men voor burgemeester nu toch bij gezegeld adres zal moeten solliciteeren. De gevolgtrekking ligt geheel voor de hand, dat het Kabinet der Koningin in het bewuste geval nog niet ambte lijk van de mmisterieele uitlegging had kennis genomen. Zoodra dat zal zijn geschied zal men zich er natuur lijk ook aan het Kabinet der Koningin aan houden. Iets anders ware het, indien de sollicitatiebrief ware terug gezonden met de mededeehng, dat hij niet voldeed aan een voor burge- meesters-sollicitatiën bepaaldelijk ver langden vorm. Maar het behoeft natuurlijk niet gezegd, dat men in ons land vrij is zijne sollicitatie voor burgemeester in te richten zooals men weuscht. Spoorwegongeluk. Gistermorgen om half 7 zijn nabij het spoorwegstation Hardegaiijp (Fr.) twee treinen op elkaar geloopen. De markttrein voor Groningen, die om ongeveer 6 uur uit Leeuwarden ver trok, reed den goederentrein op bel station aan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is belangrijk. Aan de beide kanten van den weg liggen deelen van de rijtuigen, zoodat de dienst groote vertraging ondervindt. Nader wordt geseind: Gistermorgen te ongeveer half zes stond de eerste goederentrein uit Lèeuwarden aan hel station te Har- dagaraijp te lossen. Met bet oog op den markttrein LeeuwardenGroningen zou hij op een ander spoor worden gebracht, van eer, die nog nooit gestraft, nog nooit crimineel vervolgd was gewor den. De vermoorde was een licht vaardige deern geweest, die waar schijnlijk door een losbol, misschien wegens een nietige geldquaestie, in den twist, doorstoken was geworden. Den dolk had FultoD reeds voor maanden verloren, en het bewijs hier van was, dat hij reeds lang een der- gelijken bij zich di oeg, die nauwelijks van het, als corpus delicti voorhanden wapen te onderscheiden was. Wat nu de omstandigheid betreft, dat twee getuigen beweerden hem het laatst met het meisje gezien te hebben, dat moest hij als een optische misleiding der getuigen, zoo niet als een opzet telijke misleiding van het hooge ge rechtshof beschouwen, want hij bewees immers door drie achtenswaardige manren, dat zpn cliënt onmogelijk op het door de getuigen van het openbaar ministerie aangegeven uur voor het huis no. 72 North-Wellstreet gezien kon zijn geworden, daar hij juist op dat op dat oogenblik op de sleep- stoouiboot de «Pilot" was. De eenige bezwarende omstandig heid tegen Fulton scheen het mes, maar hij kon licht bewijzen, dat dit waartoe hij eerst in het hoofdspoor moest komen waar de treinen langs gaan. Toen hij daar stond is genoemde markttrein hem achterop gereden, waardoor een geweldige botsing plaats vond; een tiental wagens raakten uit de rails, enkele werden totaal ver- splinterd. De machine van den perso nentrein werd zoodanig beschadigd, dat hij ter plaatse moet hersteld worden voor ze uaar Leeuwaiden kan teruggebracht worden. Het signaal, dat op onveilig moest staan, omdat de personentrein nog niet kon passeeren stond volgens be wering van den stationchef op onveilig, volgens den hoofdconducteur en het machinepersoneel op veilig. De justitie heeft zich onmiddelijk naar hel terrein der botsing gegeven. De 2de luitenant J. F. A. Weber van het 5e regiment infanterie wordt van 15 Februari tot 31 Mei bij de Normaal Schietschool in Den Haag gedetacheerd tot het volgen van een gymnastiek, scherm, en zwemcursus. Tot onderwijzeressen aan de Gabrie-Mehenschool (Groote Haag) zijn benoemd de dames J. van den Berg te Bemmel en W. Hartboom, te Heelsum. Eenigen tijd geleden hebben we medegedeeld, dat de beambte van de Hollandsche Spoorweg Maatschappij, die door zijn onoplettendheid oor zaak was van het ernstige ongeluk nabij Amersfoort, waaabij een be ambte van de American Petroleum Company werd gedood, door de H. IJ. S. M. was ontslagen. Genoemde beamte heeft hierop, daar hij meende, dat de straf te zwaar was. de tus schenkomst van een scheidsgerecht ingeroepen. Dezer dagen heeft dil scheidsgerecht, waarvan mr. Peyrot, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, was, de zaak onderzocht, de straf ongeldig verklaai d en den man veroordeeld tot verlies van zijn salaris van den dag van het ongeval tot den datum der uitspraak van bet scheidsgerecht, terwijl hij zijn betrekking behoudt. («Vad.") De vergadering uitgeschreven door de afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelorith. Bond werd Maandagavond gehouden en was goed bezocht. Nadat de heer H. J. v. d. Hengel ze geopend had sprak de beei H. Gordeau, dir. van Kiriderzorg over «Alcohol en ont aarding*. Hij herinnerde aan het vele geld, dat elk jaar voor sterke dranken wordt uitgegeven, terwijl dit verlies niets is bij het verlies aan ki acht, energie, liefde en zelfopoffering. Om de werking van alcohol te laten zien, vertoont spr. 4 fleschjes alcohol, waarin ook suiker, aalbessen, brood en vleesch. Hij heeft ze reeds 8 jaar in bezn, doch alles is nog bewaard en verbard. Op de maag heeft alcohol dan ook een nadeeligen invloed. Verder gaat spr. na welken invloed alcohol heeft op het innerlijk zijn van den mensch. Bij den zedelijk gezon den mensch zijn geheugen, versland, wil, gevoel en hart in evenwicht. Bij den drankzuchtige gaat dit alles te loor. Na aanhoudend gebruik spreekt het geweten niet meer. Hoe langer alcoholist, hoe moeielijker te redden. Bij brand, in den oorlog, enz. kan precies, bij eenig nadenken, de ver denking tegen zijn cliënt moest doen verdwijnen. Geen verstandig mensch zou namelijk, zoo hij zulk eeD mis daad had begaan, zulk een groot be wijsstuk, als een mes met zijn naam was, achterlaten, en hieruit bleek met logische zekerheid, dat een ander de dader was geweest, die het vreemde wopen slechts achter had gelaten, om de verdenking van zich af en op een onschuldige te richten. Aan het slot zijner pleitrede las hij al de leading- artikelen voor, die op den dag der terechtzitting ten gunste van Fulton verschenen waren en eischte de vrij spraak van zijn cliënt. De rechter lichtte nu de gezworenen in ten aanzien der in dit geval toe te passen wetten, en de mannen ver wijderden zich, om na een nauwelijks veertig minuten laDge beraadslaging hun «niet schuldig!" uit te spreken. Deze uitspraak werd door de toe hoorders met gejuich begroet, en het scheelde niet voel, of men had Fulton en zijn advocaat op de handen uit de gerechtszaal gedragen, en dat alles had de dagbladpers gedaan. Fulton gaf op den avond van den dag zijner vrijspraak een champagne een borrel den wil versterken, doch 't is feitelijk zoo, dat alcohol geeft een wil boven den wil. Het moeilijke bij het redden van dronkaards is juist dat de wil verlamd is, ze kunnen geen neen meer zeggen. Ten slotte gaal spr. na den invloed van alcohol op de kindeien. Geen verbetering is te verwachten zoo de alcohol niet geheel wordt op zijde gezet. Hierna sprak Dr. Schermerhorn van Nieuwe-Niedorp over Geheelont houding. De menscben leven in een sleur en vragen zich niet af kan ik die of die gewoonte wel rechtvaardi gen. Die vraag beantwoord hij ten opzichte van den alcohol, en bespieekt het kwaad der drinkgewoonten als economische schade, als kwaad aan het lichaam en aan bet zedelijk wezen. Het geid aan alcohol besteed is weg gesmeten, terwijl rijke boerenfamilies, die spr. gekend heeft, er finantieel door te gronde zijn gegaan. Dit is echter niet zoo erg als de verwoes ting van het lichaam. De drank maakt luioes van de steikste menschen. Dat het tegenwoordige geslacht niet meer zoo sterk is als vroeger komt door het dagelijks voortgezet alcohol ge bruik. De geneesheeren voelen, dat ze de alcoholkwestie niet ongemerkt voorbij mogen gaan. Er is ook een artsen geheel onth. ver. De meeste maatschappijen van Levensverz. nemen geheel onthouders tegen geringer premie aan den ge bruikers. Dit doen ze niet, omdat ze bet onthouden zoo prachtig vinden, doch omdat de geheelonthouders in den regel langer leven dan de gestadige drinkers. De meeste menschen zijn in de wieg gelegd voor advocaat van kwade zaken, in zooverre we het kwade van onzelf altijd weten goed te praten: We drinken voor de spijs vertering. we pakken er eentje voor de kou of voor de warmte. Doch laten we eerlijk zijn en erkennen, dat alles nergens goed voor is. Als geestelijk mensch doet de alc. ons veel schade, en dit is het ver schrikkelijkst. Zoodra we gaan drinken missen we onze controle, onze zeif- bebeersching, waaruit volgt het ver band tusschen alcohol en misdaad en alc. en krankzinnigheid. Komt men nuchter in een half dronken gezelschap, dan vindt men dat de menschen erg gek doen, doch heeft men zelf een paar glazen binnen dan vindt men alles gewoon. De zelf controle is dan zoek. Spr. vraagt nuboe sta ik als mensch hier tegen over? Het gaat niet aan te zeggen; het raam me niet. Zou de redding in matigheid kunnen zitten? Wat is matigheid? We kunnen dit niet definieeren. Niemand is be gonnen met dronkaard te zijn doch begon als matig drinker. De drinkgewoonten werden nu onderhanden genomen. Er is niets voor ze in stand te houden en ge lukkig, het woidt beter. Vroeger werd er soms mooi gepreekt over dronken schap, een aandoenlijk tafereel op gehangen. Nu zeggen we: heb mede lijden; 't is uw schuld, dat die man een dronkaard is door uw dwang. Als ge niet meer drinkt, hebt ge groote winst gemaakt en niets ver loren. Geheel-onthouding, uitbanning van alle drinkgewoonten kunnen alleen redding brengen. Met een woord van dank werd de feest, waarbij natuurlijk doctor Vor- witz, de schoone Siegfried en de zoo genaamde advocaat Haynes niet ont braken. Men dronk veel op het welzijn der drukpers en op de vrije instel lingen van Amerika I HOOFDSTUK XVI. BIJ DE DERTIEN. Fulton had zich, deels uit onver schilligheid, deels omdat hem het zien van lijken akelig was, deels omdat zijn proces tusschen beiden kwam, niet verder om het op den oever van het meer gevonden meisjeslijk bekommerd. Wilde men echter gelooven, dat hij nu zijn plan, om zich het vermogen van den ouden Holder toe te eigeneu, had opgegeven, dan bedriegt men zich. Fulton was taai en energiek van aard. Hij hield van opwindende avon turen, en was buitendien door het zien van den schat bij de onderaard- schen zoo geprikkeld geworden, dat hij niets onbeproefd wilde laten, om in het bezit er van te komen. Hiertoe was, zijns inziens, niets anders noodig dan een huwelijksacte, en die was spoedig angeschaft. vergadering gesloten en opgewekt lid te worden van een geheel-onthouding vereeniging. De Centr. a.r. Kiesvereeniging Nederland en Oranje hield Donderdag avond haar jaarvergadering. Batig saldo f90.ruim. De beer L. Onvlee te Baarn werd tot bestuurslid gekozen. Verder bleek, dat de organisatie nog goed in orde was. Een gerecht onder den blooten hemel. Te Vaals bad een zeldzaam voor komend geval plaatseene zitting van Duitsche en Nederlandsche ambtenaren van justitie... op de straat Deze zitting van genoemde heeren van het gerecht geschiedde aan de Duitsch-Hollandsche gienzen, vlak bij het douanenkantoor. De mise-en-scéne van de «rechts zaal* bestond uit eene tafel en vier stoelen, geleend in een herberg. De tafel was eerlijk gedeeld: de helft siond op hel territoir van den Duitschen keizer, de rest stond op het gebied van Koningin VVilhelmina. Op Duitsch grondgebied bevonden zich vertegen woordigers van de justitie uit Aken, op Hollandschen bodem zaten hunne collega's uit Maastricht. Wat de oor zaak was van deze zonderlinge open bare zitting? Niemand minder dan de beruchte Peter Senden, die verdacht wordt met de inmiddels gearresteerde Duitschers Joseph Peterman en Otto Medaal, Peter Gelissen te Geverik Beek te hebben vermoord. Een gesloten wagen, begeleid door Akeosche politie, reed voor. Toen Senden de ijzeren koets bad verlaten, trachtte hij het publiek, dat van alle kanten kwam aangehold, door lachen en gebaren voor zich te stemmen. Doch de toeschouwers namen tegenover Senden een dreigenden houding aan, zoodat onze en de Duitsche polilie de straat moesten afzetten. Senden werd verhoord door de justitie, en toen dit verboor was afgeloopen, moest S. het in het Nederlandsch en Duitsch gestelde procesverbaal teeke nen. De boeien van de rechterhand werden losgedraaid. Sennen maakte van deze gelegenheid gebruik om uit den vastzak een gouden horloge te halen, op den knop te drukken en te kijken hoe Iaat het was. Senden nam een zeer brutale houding aan. Toen de formaliteiten vervuld waren betrekkelijk de uitlevering van den moordenaar die de »zittmg« staande had bijgewoond werd S. weer ge boeid en met den ijzeren wagen naar de gevangenis te Aken teruggebracht. (TijdJ Athletiek. Hardloopen. Onze landgenoot JacqueS Keyser slaat Bouin. In den wedstrijd om den Lemonnier- prijs, een loopwedstrijd van Versailles naar Parijs, een afstand van 12 K.M. 800 M., won onze in Frankrijk wonende landgenoot Jacques Keyser vóór den Franschen kampioen Jean Bouin, uit Marseille, die den kamp opgaf. Bouin had heel veel te lijden gehad van den dikken mist. K- yser legde den afstand af in 42 min. 7!'s seconden. Schaatsenrijden. Kampioenschap van Nederland. Bij den wedstrijd over 10,000 meter te Leeuwarden kwam De Koning (Arn hem) uit legen Geertsema. Beiden reden praclitig; hoewel De Koning niet lang na liet starter, viel, was hij met 50u0meter Geei tsema reeds een baan (500 meier) voor daari a won bij nog sipeds en haalde Geertsema voor de tweede maal in. Ilij legde de 10,000 nieter af in 24 minuien en 'fi seconde, Geertsema in 26 minuten 50'Is sec. Daarop kwamen De Koning (Edam) en Schrö Ier uit. Hun rit was minder spannend; De Koning nam de leiding en behield die tot het einde. De ge maakte tijden waren voor De Koning 25 minuien 36'/s seconde, voor Schiöler 27 minuten 572/s sec. Als laatste kwam in de baan De Groote, die den bepaalden afstand in 23 minuten 5ö3/s seconde allegde. Annette, het meisje voor alles, moest ook hier helpen. Hij ging met haar naar een vrederechter, stelde Annette als Rosa Holder voor, verklaarde zich bereid haar te huwen, en wijl zij hiermede genoegen nam, zoo verbond de brave vrederechter hat paar met eenige woorden, maakte een huwe lijksacte op en stak de emolumenten in zijn zak, (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2