Voor Huis en Hof. Advertentiën. AMERSFOORT, Amsterdamsch Reisbnrean Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor Slothonwer's StooiMeiü DRUKWERKEN), Kampioen voor Nederland is dus De Koning van Arnhem Deze kreeg de gouden bondsmedaille, en degouden medaille, beschikkaar gesteld door H. M. de Koningin, Mijn Elf Steden Tocht. Ik had den nacht heerlijk geslapen, en hoewel het vroeg-opstaan heette, om te half vijf te kunnen afrijden, voelde ik dit wintersche ochtenduur niet als iets onbehage lijks... Integendeel!... Eigenlijk kwa men die 200 kilometer mij voor als een lui-lekkernij, die mij zoo aanstonds te wachten stond Ik rekte mij dus wat uit en draaide mij wat om, en constateerde aan mijn spieren en botten, dat ik mij in een bijzonder goede sport conditie moest bevinden... Het kwam mij als van-zelf-sprekend voor, dat ik den grooten wedstrijd zou winnen... Maar, hoewol ik anders vol waardeering ben voor sport-tegen- standers, kon ik nu mijn diepe min achting voor hen moeilijk onderdruk ken... Zoo kon ik mij zelf dan ook in het geheel niet beheerschen, toen wij allen tezamen op het ijs stonden op de Leeuwardensche stadsgracht voor »Het Wapen van Friesland". En ik riep zelfs onaangenaam luid: sik ben benieuwd wie me langer dan een kwartier bij houdt..." Er werden spot tende en onaardige opmerkingen in mijn richting geuit... Maar ik gooide, m'n armen van den romp en reed in Poepjes-stijl de Dokkumer Vaart op... Ik had een blaker van mijn slaap kamer mee genomen; de brandende kaars hield ik zoover mogelijk voor mij uit, om mij bij te lichten... Doch toen ik begreep, dat de ongeveer honderdvijftig concurrenten daardoor mijn spoor zouden kunnen volgen, blies ik de kaars uit en reed in het donker verder... Ik schaatste een langen slag, van den eenen oeverkant naar den andere... Mijn handen stak ik telkens vooruit, teu einde in het duister te tasten, of ik leeds tegen de stadswallen van Dokkum stootte. Ook was ik een weinig bevreesd, wanneer ik dacht aan de put van Bonifacius, en hoe ik daarin zou kunnen plompen. ...Maar toen ik mijn sigarenlichtje aanknipte, herkende ik het bekende landschap van Noord-Friesland aan een koek-en-zoopie dat daar stond... Ik schuilde daar achter, om de bende concurenten voorbij te laten rennen. Daarna kocht ik voor een matig be drag aan ijsmoppen en grène sies, en kraste terug. Op den terugweg naar Leewarden ontmoette ik eenige gevaarlijke wak ken. Dorh ik had telkenmale de tegenwoordigheid van geest een lucifer af te strijken, zoodat ik telkens het gevaar kon ontloopen Ik moet zeer snel gereden hebben, want aan den contröle-post in Leeuwarden waren de officieele per sonen nog niet te bekennen Ik wilde niet wachten, doch liet een boodschap achter, of de heeren tenminste op hun post wilden zijn wanneer ik daar aanstonds weer langs zou komen In versneld tempo schaatste ik verder 't Werd langzamerhand dag. En zoo kon ik Bolsward herkennen Franeker en Harlingen had ik slechts vluchtig voorbij zien flitsen, want ik reed dit gedeelte van den tocht met waarlijk vooi beeldige snelheid Mijn verbazing was derhalve niet gering, toen ik tusschen Workum en Hinloopen het schuiven van ijzers achter mij hoordeEn toen ik omkeek, kon ik mijn ergernis moeilijk onderdrukken bij hel aanschouwen van een der deelnemers aan den wedstrijd. Waarom rijdt u me achterna vroeg ik koel. De man keek me aan, verschoof de pruim, die achter z'n linkerwang bolde, en reed me zwijgend voorbij Ik trachtte hem bij te houden Maar hij reed te hard Ik begreep, dat ik den strijd zou moeten op geven Ik was woedend Op dat oogenbhk zag ik, hoe een van de banden van zijn schaatsen loshing; ik bukte me en greep het uiteinde vast Zoo liet ik me tot Stavoren mee zeulen Hier begon mijn tegen stander teekenen van vermoeidheid te geven, hetgeen mij stellig weer moed gaf... Hij keek telkens achter zich om, maar sctieen niet te letten op z'n lossen schaatsenband, dien ik niet los had gelatenIk boorde hem iets in z'nFriesche taal mompelen, wat ik niet verstond, al kwamen er eukele klanken in voor, die ik me uit Pieter Jelles gedichten herinnerde... De man grijnsde piij valsch toe En voorbij Sloten schoot ik ineens in een wak, dat ik niet had opge merkt, omdat ik vlak achter mijri concurent reed... Hij zelf was er blijkbaar op verdacht geweest, want met een hoogen sprong wipte hij over het gat heen... Zou ik verdrinken?denstrijd opgeven? den Elf Steden Tocht verliezen?... Ik was koppig Omdat ik mij had voorgenomen als eerste aan te komen behield ik iri dit benarde oogenbhk ai mijn koelbloedigheid... Het water was lauw en ik lag er zelfs behagelijk en zacht in... En eensklaps besloot ik, de armen uit te slaan en te zwemmen... De bijt in het ijs scheen eindeloos, want terwijl ik krachtig de armen en beencn uitsloeg, schoot ik als een viscb door het water... Het zwemmen ging mij zoo vlot af, dat ik werkelijk op mijn tegenstander begon te winnen. Btj IJlst was ik hem opzij. Hij klauwde langs den rand van de bijt... Maar ik vei koos nu in het water te blijven, omdat deze verplaatsing mij sneller afging... In Sneek had ik een korte scherpe woordenwisseling met den voorzitter van het Krite-bestuur, die zich in beginsel verklaarde tegen mijn over treding van bet reglement van den wedstrijd, omdat ik mij in bet water verplaatste, inplaats van er op.- Ik wilde geen tijd verliezen met debatteeren, en verliet dus het water, om het laatste doel van den tocht weer over het ijs voort te zetten... Ik had echter één schaats verloren... Maar zonder mij daaraan te storen, ervolgde ik den tocht naar Stiens. Ik zette mij nu met één voet af, liet mij dan met een lange streek voort glijden... Het kwam mij verwonderlijk voor, zoo snel als ik aldus vooruitkwam, want reeds zag ik de groote vier kante toren van Leeuwarden weer voor me... Ik zag de wijzers op tien uur staan... Ik had den afstand in buitengewoon snellen tijd volbracht.. Ik nam een laatsten Hinken afzet en wilde op één been onder de spoor wegbrug doorglijden... Zoo kon ik ook beter het slaan van de torenklok hooren... Het sloeg werkelijk duidelijk, met bekend geluid, tien slagen... Maar met doffe harde slagen dreunde de klok door. Ik hoorde stemmen, die riepen... Het was geen vreugde-jubel voor mijn schitterende sport-piestatie, doch het klonk als een moedelooze stem... Ik luisterde scherper... Ik dacht dat ik droomde; ik ver beeldde mij zelfs, dat ik nu wakker werd... Waarlijk, ik lag in m'n bed; het bed stond midden in de kamer, geheel van zij:i plaats geschoven éen been hing er uit, daarmee had ik mij waar schijnlijk afgezet... De slagen bonsden nog altijd op de deur... En de stem van het dienstmeisje riep neerslachtig »'t Is al laat, meneer!... Maar 't is niets... 't Dooit toch buiten. AlgHand.bld.) Vliegen. Luitenant Borner. -j- Verleden week Vrijdag viel de luilenant-aviateur Borner te Senhs van groote hoogte. Thans bevatten de Fransche bladen het bericht; dat de ongelukkige vlieger in bet hospitaal overleden is. Met Borner is het aantal Fransche militaire slachtoffers der aviatiek ge bracht op veertien. Aviation Cup 1912. De inschrijving voor de Aviation Cup sluit 1 Maart a.s.; de wedstrijd zal plaats hebben in Chicago. Een record. Reuter seint uit ReimsDe aviateur Prevost is met twee passagiers g stegen tot een hoogte van 2200 M. en heeft daarmede bet record geslagen. Voor winkeliers geven we hier enkele regelen voor de étalagekast: 1. Zorg altijd voor een zindelijke étalagekast. De" étalage wordt dik wijls als het oog, het gezicht van den winkel beschouwd, en zooals men zich minstens éénmaal per dag het gelaat wascht, zoo zal men ook absoluut eiken dag de étalage schoon houden, resp. afstoffen. 2. Ongeacht of de étalagekast groot of klein is. zij moet door glas of houtbeschuiting zijn afgesloten. Daardoor houdt men er veel stof uit. 3. Men overlade zijn étalagekast nimmer, en decoreere ook niet zoo hoog naar boven, dat het geëtaleerde alleen door een mensch van sabnor- male afmetinga kan worden gezien. 4 Maak van tijd tot tijd eenheids- decoraties, van artikelen van één soort, en zoo mogelijk van één prijs. Dit werkt den verkoop zeer in de hand. 5. Men gebruike altijd fraaie étalagekaarten, en eenvoudige prijs kaartjes. Voor een kleine zaak ver dient het altijd aanbeveling, de artikelen steeds geprijst te étaleeren. 6. Etaleer nooit goederen buiten de étalagekast, op de straat. Eerstens lijden de artikelen daar erg van, en ten tweede maakt het een minder goeden indruk. Overschoenen. In dezen tijd van regen en sneeuw is goede verzorging van overschoenen wel geenszins overbodig. Door gummie overschoenen te behandelen als ge wone schoenen kan men ze licht bederven. Vooreerst mogen ze nooit aan groote warmte worden blootge steld, en dus nimmer vlak bij de kachel worden gezet. Voorts moet men ze met een vochtigen doek schoonmaken en daarna met een drogen afwrijven. Vooral moet wor den nagelaten ze met eer.ige olie te behandelen, omdat olie voor gummie slecht is, het zelfs doet oplossen. Wil rnen aan oudere overschoenen wat glans maken, dan mag men hoogstens een paar druppels olie hiervoor ge bruiken Het is echter beter een soort gummiiak hiervoor aan te wenden, dat men in goed gesorteerde winkels klaar kan koopen. Maar bij nieuwe schoenen moet men ook dit niet ge bruiken. Bij het bewaren van overschoenen moet men meer zorg hebben, dan vaak het geval is. Te dikwijls worden ze tusschen andere schoenen gezet, en deuken dan in. Het beste is wel, dat men ze op de een of andere manier, b.v. met oude kousen opvult, en zoo alle in deuken voorkomt. Sneeuwwater en rij wiel banden: De Kampioen brengt nog eens in herinnering, dat sneeuwwater op tweeërlei wijze een schadelijken in vloed op de banden uitoefent. Het dringt door tusschen de buiten- en binnenbanden en wordt daar geab- sorveerd door den canvas-binneu- wand. Worden derhalve de buiten banden niet tijdig afgenomen, dan begint het canvas te verteren en kan een buitenband een onnoodig vroeg tijdig einde worden voorspeld. Het is daarom aan te bevelen, is het bij zonder voor transportrijwielen, dat men steeds een reserveband voor handen heeft om dezen te gebruiken, wanneer de gebruikte afgenomen is om te drogen. Het tweede nadeel van sneeuw water is, dat het roest op de velg- randen en hierop wordt veel te weinig gelet aan de binnenzijde van de velg veroorzaakt. Zooals bekend is, is roest een vijand van Rubber. Wordt het roest niet tijdig en zorgvuldig verwijderd, dan wordt de band zoodanig aange tast, dat hij na verloop van korten tijd bezwakt. Gerstewater. Een goed gerste water, dat bij ongesteldheden, bij koorts, influenza, ontsteking, heesch- heid op de borst zulk een dorstles- sende en verkoelende drank is, ver krijgt men op de volgende wijze. Men kookt 1 deel goed gewasschen gerst met 12 tot 16 deelen water zoolang, lot de basten loslaten en drukt ze door een zeef of doek uit. Men doet er bij het gebruik een weinig suiker en citroensap bij. Om vliegende insecten uit de kamer te verdrijven, hangt men een stukje kamfer boven een brandende lamp, doch zóó, dat het niet kan ont branden. De verdampende kamfer jaagt terstond alle insecten weg. Tot het schoonmaken van fles- schen enz, vooral die. waarin vet geweest is, en die moeilijk schoon te maken zijn, is zaagsel, met niet te veel water geschud, ten sterkste aan te bevelen. Zelfs flesschen, die sterk riekende stoffen bevat hebben, zijn na een herhaalde aanwending er van, voor elk gebruik geschikt. GedachtenGeen enkele soort van ondeugd noch hebzucht, noch dronkenschap, draagt zooveel bij om het leven onaangenaam te maken, dan het slecht humeur van een der echtgenooten. ui Terecht wordt gezegd leder huis heeft zijn kruis, Maar kruisen en kruisen zijn twee; 't Minst zendt ze het noodlot, 't Meest d'eigene wil, En kommer en hartstocht en driften (en gril Doen or samen een handje aan mee." Ter overdenkingDe zwaarste be proevingen worden ons opgelegd door nietigheden. Zij overvallen ons dage lijks, telkens, aanhoudend, en vinden ons meestal ongewapend. Bovendien: er wordt geen eer behaald in zulken strijd. Hebt gij verdriet, is uw gevoel gekrenkt, is uw man onaardig, is het thuis niet aangenaam, behan delen uw vrienden u niet prettig, en loopt alles veikeerd, houd het voor u. Een smeulend vuur kan gemak kelijk uitgedoofd worden, maar (als de kolen verspreid zijn, kan men ze niet oprapen. Observator. Opgave van de Verecniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 10 Jan. 1912 tot en met den 16 Jan. 1912. GEVESTIGD. Antonie Hendrikus Staal van Utrecht naar Bisschopsweg 35. Antonia Johanna Lamberdina Holsteijn v. Harderwijk n. Schimmelp.kade 6. Berendina Holsteijn van Harderwijk naar Schimmelp.kade 6. Teunis van Roekei van Bussum naar Soesterweg 255. Hubertus Adrianus Pothoven v. Laren N.H. naar Lavendelstraat 2. Margaretha Johanna Christina Schok ker van Hoorn n. P. Manelaan 4. Petronella Gerarda Schokker van Hoorn naar P. Marielaan 4. Aleida Schiekendantz van Maarssen naar Utrechtscheweg 31. Hermanus Johan Jacobus Buisman v. Kampen naar Langestraat 117. Jantiuus Smeenk van Breda naar Langestraat 104. Metje Brouwer van Amsterdam naar H. van Vjandenstraat 27. Anna Marie d'Hont van Baarn naar Soesterweg 26. Herman Heinrich Köllmann vanUtrecht naar Westsinge) 40. Dinaid Philippus de Swart van Den Haag naar Scbimmelp.straal 52. Jannigje Harskamp echtg. v. E. v Gin- kel v. Leersum n. Achter Luiaard 61. Maria Geertruida Stapel van Berkhout naar Beekesteinschelaan 23. Johannes Marinus Drost van Leersum naar Hoogeweg 78. Evertje van Dijk van Stoutenburg n. Utrechtscheweg 64. Johanna Ruijzenpaal wed. Jansen van Bussum naar Muurhuizen 117. Teunisje Gijtenbeek van Leusden n. Blankenheimstraat 10. Johannes Philippus de Vries van De venter naar Molenstraat 20. VERTROKKEN. Gerrit Smit v. Muurh. 77 n. Schiedam. Rijnbertus van 't Hof van Langestraat 79 naar N. Amerika. Bertha Emma Nieman van Wilhel- minastraat 2 naar Amsterdam. Evert van Essen van Lageweg 18 n. Stoutenburg. Marius Bekker van Langestraat 126 naar Bodegraven. Wilhelmina Geertruida Cornelia van Apeldoorn v. Arnh str. 12a n. Utrecht. Cornelis Antonius Sleeking van West singel 18 naar Soest. Gerardus Johannes Storm van Kamp straat 14 naar Bussum. Hendrina Petronella van Heuven v. Joh van Oldenb.laan 26 naar Hilversum. Johannes Laurentius Albertus v. Dru nick v. Aldegondestr. 68 n. Den Haag. Wouter Sirootman van Aldegondestr. 28 naar Den Haag. Leonardus Mathias Scheerder van Soesterweg 295 naar Soest. Theodorus Jacobus van Barlingen van Zogstraat 35 naar Leusden. Belia Drieënbuizen van Arnbemsche- weg 15 naar Roermond. Wolter Velthuijzen van Westerstraat 99 naar Hoevelaken. Adriangs Gijshertus van den Tempel I van Havik 3 naar Oudewater. Evert de Vries van Asch van Wijck i straat 5 naar Den Haag. Heden ontsliep, zacht en kalm, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder HENDERIKA MAGDALENA VAN RANDWIJK in den onderdom van ruim 78 jaar. j Namens de familie A. VEEN. Ajieksfookt, 23 Januari 1912. Na, Bezoeken l-un'kejtyiiet worden afgewacht. vt-rvr---: -f - Inschrijving van leerlingen uit Amersfoort en omliggende ge meenten. Onderwijs wordt gegeven in Timmeren, Schilderen, Meubel maken. Smeden, en Machine- batikwerken. Men kan zich dagelijks, uit gezonderd des Zaterdags na 11 uur, tot; 17 Februari van 9II, van 2—4 en van 78 uur, doen inschrijven, aan het ge bouw der Ambachtschool. Het schoolgeld, minstens f 6. per jaar, wordt door het Bestuur bepaald, naar gelang van de gegoedheid der ouders en is kosteloos voor hen, die geen schoolgeld kunnen betalen, ter beoordeeling van het Bestuur. Leermiddelen en 'greedschap- pen worden kosteloos verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de directeur. HET BESTUUR. Gedurende de maand Januari gaan onze gezelschapsreizen naar: Italië f 125.Duur 10 dagen. België 18.75. 2 Riviera 85.9 Parijs a 40.n 5 n Tunis a 160.10 Algiers n 160.10 Italië u 85,9 Spanje n 160.,n 10 Berlijn 52.75- 5 Londen n 37.50, 5 Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Hótels Bekwame leiding. Programma's worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. „DE GLOBE", N. Z. Voorburgwal 345, AMSTERDAM. Telef. 418. (Mr. S. G. Tan Weideren Baron Reogers) KORTESRACHT 11. Telegramadres „"Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Effecten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupnns. Vreemd Geld. Oeposlto's Wissels op Blnnen- - en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Assurantiën. Credleten. Zijdie in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg i, le Etage, -'Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen"/ wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feiVis 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zyn gekomen. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3