NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Nu. 9. Woensdag 31 Januari 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrnat 77. Telephoonn,. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechtB driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De presidentsverkiezing. Nog steeds wordt de openbare meening in de Vereenigde Staten bezig gehouden met de vraag of «kolonela Roosevelt candidaat voor het presidentschap zal zijn of niet En meer en meer komt men tot de overtuiging dat Roosevelt, al laat hij zich dan ook voorloopig nog over zijn plannen in het minst niet uit, aan den stiijd om het presidentschap zal deelnemen. «De heer Roosevelt zal ongetwijfeld candidaat voor het presi dentschap zijn en slechts eeri wonder zal zijn verkiezing kunnen beletten. Aldus schijnt op het oogenblik de algemeene opvatting te New-York ie zijn. Terwijl een jaar geleden de heer Roosevelt nog definitief verklaarde, nooit weer een candidaluur te zullen aanvaarden, blijkt thans uit de zeer enkele uitlatingen die hij deed, dat hij tot een andere opvalling is be keerd. Roosevelt zou thans wel dege lijk bereid zijn een candldatuur te aanvaarden, indien hem die werd aangeboden. En nu men aldus weet dat de «kolonel« zich aan den strijd niet zal onttrekken, wordt de acne om Roosevelt te candideeren voort durend krachtiger. En opmerkelijk is het hierbij wel op te merken, dat de beweging der republikeinsche insur- genten, onder leiding van senator La Folette, in populariteit begint af te nemen, nu men gaat inzien dat Roosevelt's kansen stijgen. Wel is er onder de republikeinen nog een krachtige aanhang voor president Taft. Dat toonde de verkiezing van gedelegeerden voor de Nationale republikeinsche conventie in Oklo- hama, de eerste staat waar tot deze verkiezing werd overgegaan. Ondanks het feit, dat bier getracht werd de vergadering der staatsconveritie voor Roosevelt in geestdrift te brengen, to stampede the gathering for mr. Roosevelt, zooals de Amerikanen dat teekenend noemen, behaalde de can- didatuur van Taft, hier toch de over winning. Maar elders vindt de moge lijke candidatuur van Roosevelt meer steun, en beginnen de republikeinen rekening te houden met het feit, dat Roosevelt wederom als candidaat zal optreden tegenover Taft, die bij de vorige verkiezing juist de candidaat van Roosevelt zelf was. De progres sieve republikeinen in Ohio hebben bijv. al aan Roosevelt een schrijven gericht, waarin zij vragen om een uiteenzetting van zijn standpunt in de trust-, tarief- en financieele quaes- ties. Intusschen echter bljjft Roosevelt nog maar steeds zwijgen over de houding welke hij zal aannemen. En zijn schoonzoon Longworth, die met hem een onderhoud had, verklaart, dat ook hij nog niets omtrent die houding kan mededeelen, zoodat hij nog steeds een voorstander is van Taft's verkiezing. Uit dit alles blijkt dus, dat Roose velt zich voorloopig op den achter grond wil houden, maar uit zijn zwijgen volgt toch ook, dat hij onge- iwijfeld een candidatuur zal aanvaar den, zoodra hel hem duidelijk mocht worden, dat de tegenstand tegen Taft in zijn partij sterk genoeg is. om hem een goede kans te geven. Zoo is het dus langzamerhand wel zeker geworden, dat met Roosevelt wederom als een ernstige candidaat moe,t wor den gerekend. Italië en Turkije. Uit Mokka wordt gemeld, dat de Engelsche consul te Hodeidah de zen ding van een oorlogschip vroeg. De Italianen zouden gedreigd hebben de stad te bombardeeren. Uit Raliaansche bron wordt gemeld; In den afgeloopen nacht ondernamen de Turken een beweging tegen Gar- garesj. Zij werden teruggedreven. Op hetzelfde oogenblik rukte 3000 Turken op tegen Ain-Zara. Tegen den ochtend nam de aanval een zeer beslist karakter aan. De Raliaansche artillerie echter noodzaakte de Tur ken terug te trekken naar het zuiden en zuidwesten. Aan Raliaansche zijde werden 2 man gedood, 8 gewond. De Fransch-Italiaansche incidenten. De Turkschepassagiers der Manouba zijn teruggegeven aan Frankrijk en per Fiansch schip naar Marseille ge bracht; de Tavignano is losgelaten. Een directe oorzaak van spanning tusschen Frankrijk en Italië bestaat er dus niet meer Maar in Frankrijk is begrijpelijkerwijze de wrevel jegens Italië nog niet verdwenen, al beeft het een zeer goeden indruk gemaakt, dat in zake de Manouba-passagiers Italië heel en al heeft toegegeven. Het geval van de Tavignano zal naar alle waarschijnlijkheid lang niet zulk een omvang aannemen als dat van de Carlbage en vooral dat van de Manouba gedaan heeft. Ziehier wat er met de Tavignano gebeurt schijnt te zijn: De Tavignano is een boot die dienst doet tusschen. de verschillende havens van Tunis, dus die niet van Frankrijk op Tunis vaart, 't Is een dienst, in gericht op verzoek van den resident- gei eraal in Tunis, met het doel bet economisch leven der kleinere Tune sische havens te versterken. Op weg nu naar een dier havens is Donderdag j I. het schip aangehouden door twee Itaiiaanscbe toi pedobooten. Volgens den kapitein der Tavaguano is dat geschied binnen drie mijl van de kust, dus in Fransche territoriale wateren, maar naar het zeggen der Italianen geschiedde het op negen mijl van de kust, dus in open zee, waartoe de Italianen het rechi hadden. De kapitein weigerde het onderzoek toe te laten, waarna het met geweld plaats had. Er bleken sommige papieren te ont breken (douane-bewijzen) en boven dien waren er niet ingeschreven op varenden aan boord. Reden waarom de Raliaansche schepen de Tavignano opbrachten naar Tripoli. Daar werd nog eens een onderzoek ingesteld en het bleek dat er in bet minst geen contrabande aan boord was, waarop de Tavignano terstond werd losge laten. Ziedaar de feiten. Men ziet, indien de aanhouding jnderdaad negen mijl buiten de kust is geschied, dan zijn de Italianen in hun recht. Niettemin heeft de afgevaardigde van het depar tement van de Monden der Rhóne (waarbinnen de maatschappij, die de Tavignano laat varen gevestigd is) zich bij den premier ernstig beklaagd; hij heeft erop gewezen, dat de Tavig nano van de eene Tunesische haven naar de andere voer, dus geen contra bande. bestemd voor Tripoli, Tunis kon binnenbrengen. Voorts dat het opbrengen naar Tripoli zekerlijk on wettig was, omdat Tripoli door Frank rijk nog niet erkend wordt als Itali aansche haven. Men vermoedt dat niettegenstaande deze bedenkingen de beer Poincaré van dit geval geen politiek incident zal willen maken. De hertog van Fife, echtgenoot van prinses Louise van Engeland, is, te Assoean overleden. Zooals men zich zal herinneren, hadden de hertog en hertogin met hunne dochters op 8 December d.v.j. op den 13n December op hunne reis naar Egypte met de »Delhi« bij Tanger schipbreuk geleden en liep de kotter, waarin zij naar den wal zouden wor den gebracht, dicht bij het strand vol water, zoodat zij slechts met groote moeite werden gered en doornat aan wal kwamen. Nadat zij op bet strand waren aangekomen, moesten zij vijf mijlen ver loopen, voor zij muilezels konden krijgen, die hen naar Tanger brach ten. Eenige dagen later vervolgden zij met een ander schip hunne reis naar Egypte. De hertog van Fife had het plan te kennen gegeven de inwijding van de kathedraal te Khartoem op Vrijdag j.l. bij te wonen. Dinsdag echter werd bericht, dat de prinses en de hertog te Wady Haifa moesten blijven daar laatstgenoemde zwaar verkouden was. Deze verkoudheid bleek echter van veel ernstiger aard te zijn dan men aanvankelijk dacht, zoodat de lijfarts van den hertog telegraphisch uit Londen ontboden moest worden. Geneeskundige hulp heeft echter niet meer mogen baten. Een Amerikaanscb geneesheer, dr- Wiley, hoofd van het Chemistry Bureau te Washinton, heeft in een vergadering aldaar voorspeld, dat de gemiddelde ouderdom dien een mensch kan bereiken door de wetenschap zal worden verlengd tot 93 jaren. «Door het voorkomen van besmettelijke en andere ziekten, vooral onder kinderen,t zeide hij, «zullen wij den gemiddelden leeftijii voor overlijden, thans volgens de statistieken 33 jaar, kunnen ver lengen tot 53 jaar. «De meeste ziekten zijn thans afwendbaar; in de toekomst zullen alle ziekten dat zijn. »Ik voorspel dat wij over 25 jaren den kanker met evengoed gevolg zul len bestrijden als nu de koorts. Wij moeten thans echter in de eerste plaats ons beijveren de kindersterfte te verminderen, die bijna altijd is te wijten aan slechte voeding in den een of anderen vorm.« Bij gelegenheid van zijn verjaardag heeft Keizer Wilhelm een prijs van 50,000 mark uitgeloofd voor den besten motor voor een vliegmacbi- ne, af te leveren op 's Keizers vol genden geboortedag. Ter beoordeeling wordt een jury benoemd uit leden van de keizerlijke automobiel-club en eenige luchtvaart-vereenigingen. Het is niet voor het eerst dat de Keizer aldus zijn belangstelling toont voor de vliegkunst, waarin immers de Franschen zoo ver bij de Duitschers vooraan staan. EIST IDE3 DIEPTE. EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 46) SLOT De voorzitter schudde langzaam het hoofd. Jiui Fulton," zeide hij bedaaid, «ge bedriegt n, ge zijt de erfgenaam niet I Ge zijt door onnoemelijke mis daden in het bezit van al deze papie ren gekomen, gij «Bewijs het mijdonderde Fulton, hem heftig in de rede vallend. De spreker knikte. «Dat zullen wij Ge hebt Frans Holder vergiftigd, om zijn doodcedul te erlangen; ge hebt Rosa verleid, om in het bezit van het testament en haar procuratie te ko men ge hebt een andere vrouw onder geschoven, om een huwelijksaete te verkrijgen. Det is alles!" Fulton lachte grimmig. «Logens zonder einde!" schreeuwde hij. «Ik daag u uit met mij voor de rechtbank te verschijnen en getuigen voor uwe bewering te brengen." «Eischt ge dan werkelijk getuigen, Jim Fulton?" «Stellig eisch ik ze!" «En ge vreest niet, dat misschien de dooden tegen u zullen optreden «Zinnelooze dwaas! Getuigen! Ge tuigen wil ikNeem ze, van waar ge wilt, uit de graven of uit de hel, maar onthoud mij niet mijn eigendom, be- wjjs uwe leugens!" «Welaan, gij wilt het," zei de ge heimzinnige plechtig, terwijl hij zich oprichtte, «nader, leg uwe hand op dit kistje, en zoo ge het als uw eigen dom kunt nemen, nadat ge onze ge tuigen gezien zult hebben; griip dan toe en ga, maar hoed u het te vroeg te doen I" Fulton naderde moedig de tafel, legde zijne linkerhand op het met paarlmoer versierd geldkistje en richtte zijne oogen op de muur, waar heen de man met den gouden band om het hoofd wees, er ontstond eene ontplof fing, en als door de bliksem gespleten gaapte de muur wijd van een, en voor Fulton's ontstelde oogen vertoonde zich een vreeselijk tafereel: rechts stond Frans Holder, de oude man met het ongeschoren gezicht, in een eenvoudige werkmanskleeding, nauw keurig zoo als Fulton hem bij de lijk schouwing in zijn huis gezien had; links knielde Rosa Holder met los hangend haar en met een door tranen besproeid gezicht, en op den voor grond lag dood met bloedig en ver wrongen gelaat Lobster. Het was alsof deze vreeselijke groep door een boven- aardsch licht beschenen werd, en alsof ten gevolge hiervan de eenentwintig kaarsen op de zeven drie armige kan delaars flauw, blauw en spookachtig brandden. Fulton stond stijf als een zoutpilaar. Al het bloed was naar zijn hart teruggeweken, hij kon geen adem halen, zijne oogen puilden uit hunne kassen, en zelfs de kreet kwam niet uit zijn mond, die diep uit zijn be klemde borst opsteeg en door de samengesnoerde lippen niet kon. En toen hij zoo stond, vastgenageld aan de plaats, van welke hij zich niet verwijderen kon, bewogen zich twee gestalten van de spookachtige groep: Rosa Holder sloeg beide handen voor haar aangezicht, als wilde zij hem niet meer zien en hij geloofde een krampachtig steunen en snikken te hooren, en Frans Holders gestalte trad langzaam, recht op hem toe, stak hem als vervloekend zijne rechterhand tegen en zeide dof: «moordenaar!" Hiermede scheen de betoovering gebrokenFulton slaakte een ge smoorde kreet, zijne haren rezen te berge, schuim kwam op zijne lippen, en terwijl hij het kistje tot zich nam, haalde hij met zijn rechterhand zijn revolver te voorschijn en schreeuwde, het gespannen wapen voor zich uit stekend en langzaam achteruit tre dend: «goochelwerk der hel, gij over wint niet, ontneem mij den schat, zoo ge moed hebt!" De gestalte van Frans Holder stond nu midden in het onderaarsche ver wulf, als vastgenageld, ook geen der dertien mannen verroerde zich, alles scheen versteend. Zoo bewerkstelligde Fulton, langzaam achteruittredend, zijne vlucht bijna tot aan den uitgang der kelders, maar toen viel een schot en sprakeloos zonk Fulton ineen. In den val ging zijn revolver af, het geldkistje berst en schudt den inhoud van groen muntpapier op den grond neder en men hoorde den gillenden kreet eener vrouwelijke stem en toen was alles stil in de diepte. LAATSTE HOOFDSTUK. EINDE GOED, ALLES GOED. En de lente, de wederopwekker van al wat leeft, was gekomen. Met milli- oenen bloemenoogjes lonkte zij de wereld toe en met millioenen voge- lenstemmen zong zij het morgenlied harer eeuwige schoonheid. De starren vonkelden vriendelijker, nu zij de winterkoude kwijt waren en de harten der menschen waren vroolijker en beter geworden, dan zij zijn konden in den zelfzuchtigen winterpels. Alles be minde, van den mensch af tot den glimworm, die zijn lantarentje ontstak om zijn liefje te zoeken. De liefde brengt in alle wezens den lust tot reizen. Ooievaars en zwaluwen vliegen naar het geliefde geboorteland om daar hun nest te bouwen tot voortplanting en hun jongen tot ver dienstelijke leden der groote vogel maatschappij op te voeden; de poëten doen wonderbare reizen op breede witte papiervlakten, en de katers op de dakenkortom reislust bezielt iedereen, en het is derhalve geen wonder, zoo de groote stoomschepen die de Atlantischen Oceaan doorkrui sen, Amerika met Europa verbindend, bijzonder iD de lente met passagiers overladen zijn. Dezen verlaten met den overmoed der lente het vaderland en gaan den herfst der teleurstellingen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1