Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. RECLAME Prof. Cantani, de wereldvermaarde onderzoeker op medisch gebied, heeft geconstateerd: dat het natuurlijke Franz Joaef-bitterwater, op de nuch tere maag genomen, niet slechts als een zacht afvoermiddel werkt, doch dat het ook de werking der maag op den duur volkomen regelt. schieten en doodden een der agenten Het gelukte den anderen echter, met behulp van toegesnelde soldateo, einde lijk de beide kerels een moeras in te jagen. Toen riep de eene uit: aSchiet maar, levend krijg jullie me toch niet in handen. Leve de anarchie." En toen schoot hij zich dood met zijn revolver. De andere had blijkbaar nog hoop om te ontkomen; die hoop bleek echter ijdel, na een urenlange jacht viel hij in handen der politie, die toen de grootste moeite had om hem te beschermen tegen de woede van het publiek. Op de vraag of hij misschien ook betrokken was geweest in den onlangs gepleegden aanslaag op een kassiers- looper in de rue Ardenen te Darijs, weigerde hij te antwoorden, daarbij verklarende, dat hij verder slechts in bijzijn van zijn advocaat zou spreken De identiteit van den anarchistischen zelfmoordenaar kon nog niet vast gesteld worden, uit de eigenaardige tatoueenng op zijn linkerarm meent de politie echter te mogen afleiden, dat hij behoorde tot de bende »der vijf punten«, een der gevaarlijkste misdadigersbenden, die Parijs en omstreken onveilig maken. Te Parijs is Woensdagmiddag we derom een brutale straatroof ge pleegd. De boekhouder van een celluloid- fabriek had n.l. in een bank aan den boulevard Sebastopol een som van 150 000 francs in banknoten ontvangen en wilde zich daarmede naar zijn kantoor begeven, toen plotseling een man op hem toetrad en hem, na hem een handvol peper in hot gezicht te hebben geworpen, een stoot in den buik gaf, waardoor hij half bewus teloos nederviel. Eer de boekhouder weder van zijn bewusteloosheid bekomen was, had de dief hem de portefeuille ontfut seld en was daarmede aan den baal gegaan. De zaak ging zoo snel in haar werk, dat de weinige voorbijgangers niet eens hadden gemerkt, dat er iets bijzonders was gebeurd. Volgens het ministerie van buiten- landsche zaken in China heeft de Keizerin-weduwe aan Joean Sji Kai medegedeeld, dat de dynastie be sloten heeft vrede te maken" en hem gelast daarvoor te zorgen. Be duidt dat zooveel als dat de Mandsjoes ten langen leste heengaan? Er gaat een gerucht dat het besluit van afstand geteekend is, maar dat de Keizerlijke familie Peking niet durft verlaten, daar de Mand-joe- troepen dreigen de keizerlijke personen neer te schieten als zij vertrekken. Natuurlijk, omdat zij begrijpen, dat als de dynastie eenmaal weg is, de MaDdsjoes het zullen moeten ontgelden. Joean, die afstand of geen afstand, onlusten ziet aankomen, verzamelt steeds meer troepen in Peking. Er zijn thans 11 000 man. Joean heeft niet langer durven weigeren den titel van markies te aanvaarden, maar bij heeft thans verzocht om uitstel daarvan tot na de crisis. De opstandelingen schijnen de vol gende verdeeling der posten te wen- schen, indien de republiek China werkelijk komtJoean Sji Kai president, Soen Jat Sen vice-president, Tang Sjao Ji premier, Li Joean Heng minister van oorlog, en Woe Ting Fang minister van buitenlandsche zaken. Wij lezen in de Haagsche Kro niek der vN. Gron. Ct.« De berichten omtrent onze Konin gin blijven na de mededeeling van de geneesheeren over den aard tiarer jongste ongesteldheid, zoo bevredigend als men het wenschen kan. Hoewel nog rust en kalmte noodzakelijk blij ven, is er alle reden om te verwaehten dat H. M. van de teleurstellende ge beurtenis, die haar vurige wen-chen verijdelde, geen blijvende gevolgen zal ondervinden. H. M. behoeft het bed niet meer te houden en neemt gere geld de dringendste werkzaamheden voor den goeden gang der zaken des lands waar, ook, al ontving zij tot heden de Ministers niet in audiëntie zooals gewoonlijk; er is evenwel kans op dat de Koningin reeds de volgende week. haar raadslieden op de gebrui kelijke tijdstippen weder zal ten ge- hoore ontvangen. Bepaalde plannen voor 't komende voorjaar schijnen nog niet te zijn vastgesteld, maar in de hofkringen meent men te weten, dat het voor nemen bestaat om den aanstaanden zomer voor een groot gedeelte in het buitenland te gaan doorbrengen en men voegt er bij dat er eenige kans bestaat dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden dan aan 't sedert lang gekoesterd voornemen gevolg zal geven om onze Oost-Indische Bezittingen te gaan bezoeken. Van de geprojecteerde bezoeken aan buitenlandsche Hoven en ontvangst van vreemde vorsten in ons land zal dit jaar denkelijk wel niets komen Hel onderhoud, dat de Prins deze week ten stadhuize met onzen bur gemeester heeft gehad, wordt in ver band gebracht met het raadsbesluit naar aanleiding van het bekende voorstel-Deen, inzake den bouw van een nieuw Koninklijk paleis op oZorg- vliet«. Zijn mijn inlichtingen juist,dan zou H. M. de Koningin in beginsel zich bereid hebben verklaard om het aanbod der gemeente te aanvaarden wanneer de gemeente en het Rijk het eens kunnen worden over den bouw van het nieuwe paleis, het oude, in het Noordeinde te verlaten en mogelijk te maken dat dit voor stad huis worde ingericht. Het openbaar onderwijs te dezer stede zal dus nu eindelijk eene afdoende reorganisatie ondergaan. Burgemeester en Wethouders zon den aan de leden van den Raad een lijvige bundel stukken daaromtrent van niet minder dan 42 pagina's folio. Deze in zijn geheel hier op te nemen gedoogt onze ruimte niet. In hoofdtrekken zal de nieuwe organisatie zijn als volgt: Door over bevolking der tegenwoordige school tweede soort, wordt deze categorie met een school uitgebreid, onder te brengen in de tegenwoordige jongens school aan de Heerenstraat. Voor de jongensschool zal een nieuw gebouw worden opgericht op het voormalige artilleriepark, aan den Leusderweg, tegenover het terrein der ïnfanterie- kazernes. De 3 scholen derde soort worden volkomen op de zelfde wijze ingericht, zoowel wat klasseverdeeling en leer stof als de lijden van toelating be treft, n.l. 12 halfjaarlijksche klassen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de klassen in de Beekstraat en de Puntenburgerlaan ontlast zullen worden, terwijl in 't vervolg eene gelijke verdeeling van de leerlingen over de scholen kan plaats hebben. De scholen 2e soort zullen, wat betreft de eerste 6 leerjaren ook geheel gelijk aan elkaar zijn en ieder bevatten 6 leerjaren met éeri-jaar- lijksche toelating. Deze scholen geven aan het einde van het 6e leerjaar voor de leerlingen gelegenheid, te gaan naar de eventueele op te richten Handelsschool, naar de klassen voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs, welke verbonden zullen worden aan éen der scholen 2e soort, of wel naar de Normaalschool, na verblijf in de hiervoor in de richten vervolgklasse aan de andere school 2e soort. De Jongensschool le soort zal be staan uit 6 leerjaren, die opleiden voor de toelating op Gymnasium of Hoogere Burgerschool. De eerste 6 leeijaren van de Meis jesschool eindelijk zullen eveneens voor die beide scholen opleiding geven de verdere klassen, z. g. vervolgklas- sen, waar eveneens Meer Uitgebreid Lager Onderwijs gegeven woidt. kun nen onveranderd blijven bestaan, ter wijl van uit de zevende klasse, gelijk tot heden, gelegenheid bestaatjexamen voor de Normaalschool te doen. De schoolgeldheffing zal progressief zijn overeenkomstig de verordening op de plaatselijke directe belasting naar het inkomen en voor de jongens- en meisjesschool loopen van f21 tot f 70 en voor de scholen tweede soort van f5.lot f40 Voor de scholen 3e soort zal het schoolgeld per leerling f2.40 per jaar bedragen (bij meer leerlingen uit een gezin voor eiken volgenden leerling f 1.80). terwijl voor het berhalingsondei wijs f 0.30 per maand verschuldigd zal zijn. Kinder herstellings- en Vacantie- kolonies. Onder voorzitting van Dr. Kamer ling vergaderde Woensdagmiddag de afdeeling Amersfoort van bei Centraal Genootschap voor K. en. V. in de Industrieën Huishoudschool De heer van der Klein las de notulen van Januari 1911, welke ongewijzigd wei den goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen we: Het vierde levensjaar is een jaar van bloei en vooruitgang, ook wal betreft den finantieelen ioe- siand. Dit is voornamelijk le danken aan de twee uitvoeringen Het ledental groeide aan tot 136. Het theelood, enz. bracht op f 70.20. Met een woord van dank wordt het verslag goedgekeurd. De Voorzitter deelt nog mede, dat de opmerking is gemaakt door een der directrices, dat uit Amersfoort kinderen werden gezonden die te erg waren. Spr. merkt op, dat deze direc trice het liefst kinderen wil, die bijna gezond zijn. Dit is wel mooi voor ben succes, doch men wil toch ook wel eens patiënten hebben, die erg zijn. Uit de rekening en verantwoording van de Penningmeesteres, mevr. Gé- rard van SijsenBesier blijkt dat de inkomsten waren f 1050.41de uit gaven f 735,77, zoodat er een batig saldo is van f264 64, wat vooral te danken is aan de opbrengst van de twee soirees. Mej. Stoppendaal brengt de winter- verpleging ter sprake. De Vooizitter zegt, dat de geldmiddelen nog niet van dien aard zijn, dat hieraan kan gedacht worden. Door Mej. Stoppendaal en den heer Frederiks werden rekening en ver antwoording nagezien en accoord be vonden en met een woord van dank aan de Penningmeesteres voor haar nauwkeurig beheer goedgekeurd. Als bestuursleden werden hei kozen mevr. Heijligers en de beer van En-t. De heeren Van der Klein en Ooster man zullen dit jaar als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering gaan. De afgevaardigden zullen vooral aansporen tot oprichting van een centraal kleedingmagazijn. De kleeren kunnen dan bewaard en na reiniging steeds weer gebruikt worden. Tien, hoogstens 12, kinderen zullen worden uitgezonden, terwijl de con tributie aan het centi aalgenootschap op f 10 is bepaald. De voorzitter stelt voor weer een adres om subsidie tot den Raad te richten en zegt dat dit later een groote besparing zal geven. De ge meente geeft nu telken jare een vrij groot bedrag uit voor zieken en zwak ken en zal door het verleenen van subsidie prophylactisch te werk gaan en hierdoor veel besparen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Bij Kon. besl. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren eri wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden om onder wijs te geven in de Hebreeuwscbe taal en letterkunde en de Israëlietische oudheden Dr. A. J. Wensinck leeraar aan het Gymnasium alhier. Men verzoekt ons mede te dee- len, dat a.s. Dinsdagavond te 7 uur iri de Luthersche keik hoopt op te treden Ds. W. Bieshaar, Ned. Herv. predikant te ZettenAndelst. De afdeehngen van den Gemeen teraad zijn bijeengeroepen op Dinsdag 6 en Woensdag 7 Februari a.s. ter behandeling van het voorstel van Burg. en Wetb. tot reorganisatie van het lager onderwijs. Te Leiden is plotseling op 69- jarigen leeftijd overleden de heer A. G. Wilkens, gep. majoor der infanterie, lid van den Gemeenteraad te Soest en directeur van de Soesterpaarden- tramweg-Maatschappij De Gemeenteraad verliest in hem een zijner ijverigste en bekwaamste leden. Ds. G. W. C. Vunderink, pre dikant te Haarlem, zal op 16 Febi uari in de bovenzaal der voormalige Diaco nieschool (Sluisjej, voorde vereeniging »De Ned. Herv. Kerk», een lezing houden. Onderwerp: Judas, de Maccabeër. Prof. Valeton. Te Utrecht heeft zich eene commissie van oud- leerlingen en leerlingen gevormd, tot het stichten van een huldeblijk aan de nagedachtenis van prof. dr. J. J. P. Valeton Jr. In 1911 bebbeh aan de kaden in de haven alhier gemeerd 847 schepen, metende te samen 85.721 ton tegen 840 met 85.385 tonnen inhoud 111 1910. Hier geladen en afgevaren zijn 276 schepen samen metende 29.213 ton tegen 218 met 27 448 ton in 1910 Uit België kwamen hier aan 9 sche pen, uit Duitschland 5. Op 65-jarigen leeftijd overleed jl. Woensdag de heer A. Massing voorzitter der plaatseiijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud- onderofiicieren en mede-oprichter van de vereeniging Weduwenzorgrr. De hoer H. de Jong, inspecteur der registratie en domeinen alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid der kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen in hel arron dissement Utrecht. Op weg naar de kerk op't Zand waar hij den dienst zou verrichten is de kapelaan C. van Dijk gisteren ochtend ter hoogte van het Havik door de gladheid der straat gevallen waarbij hij een been brak. Dr. Jonssen verleende de eerste hulp. De dienst van 10 uur kon niet doorgaan. Zondag a.s. hoopt het Amers- foortsche Tooneel- en Operette Ensem ble zijn eerste uitvoering te geven in de serre van den heer Otte, aan den Heiligenbergweg, met mede werking van de heeren Fedi en Groene- tneijer uit Utrecht. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Ameisfoort gedurende de 2e helft van de maand Januari 1912. Brieven Binnenland. B. Lowes, Amersfoort Magnin, J C. Bakkenes, u T. Vlijm, Amsterdam M. Betsema, D. Verwer, Havelte A. Biugman, Rotterdam H Hilhorst, Velsen Briefkaarten Binnenland. Gerrits, Amsterdam G. Oudeweerich, Dordrecht Brief Buitenland. G. Donkelaar, Gowe N.-Amerika Biiefkaart Buitenland. Labbe G. v. d Hoek, Afrika Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Febr. en waarop de rente over het afgeloopen jaar no niet werd bijgeschreven, zoo spoedi mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht Voor de toezending daarvan kan gebr uik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt legen bewijs van ontvangst. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amerstoortsche Tramwee Maat schappij gedurende de maand Jan. 1911/1912 191-2 1911 Meer. Aantal passagiers 9718 9356 362 Opbr. vervoer f 487.45 f 461 f 26.45 Dagkilom. - 8.73 - 8.26 - 0.47 Minder. Totaal -495.57s -518.92 f2334s Dagkilom. - 8.88 - 9.30 - 0.42 Het was Woensdagavond mooi vol in Amicitia. waar men kwam om Louis Bouwmeester als Lodewijk XI te zten, n.l. Lodewijk XI van Casimir de Lavigne door Schimmel. Het publiek van thans geeft om deze verouderde stukken niet zoo bijster veel, doch door de massieve uitbeel ding, die Bouwmeester van zijn rol gaf, was het geheel wel een avond waard. Aan hel slot van het vierde en in het geheele vijfde bedrijf kon hij zich geheel geven en deed uit ook. Bouwmeester is de grootste kracht om deze scènes uit te beelden. Zijn succes was dan ook enorm en het daverend applaus wel verdiend. Het spieekt haast vanzelf, dat de vertolkers van de bijrollen een zeer ondankbare taak hebben. Hoe licht zinken ze in het niet. Ook dit over kwam nu de meesten weer en werd loor het opzeggen van hun rol scherp in het licht gesteld Een gunstige uitzondering maakte de heer Erfmarm. De tooneelaankleeding muntte niet door bijzondere frischheid uit, doch het grootsche, machtige door Bouw meesters schepping teweeggebracht werd er niet door verzwakt. Gistermiddag waren in een der zalen van de ambachtsschool vereenigd het bestuur, de leeraren en de leer lingen met den oud-voorzitter, den heer Buys. De voorzitter, de h-et Wolter. sprak hem toe en wees op het vele, dat hij voor de school gedaan heeft, hem als bewijs 'an sympathie etn staande vestibuleklok aanbiedende. Du prar in werk is door leeilingen der school vervaardigd. Zichtbaar bewogen dankte ile heer Buys, en gaf de verzekering zijn krachten steeds aan de school te willen wijden. Prof. K. Lake, hoogleeraar te Leiden, sprak gisteravond in de Re- rnonstrantsche kerk voor een vrij talrijke schaar over oud-Christelijke voorstellingen en hedendaagsche be hoeften. Alles op te noemen wat de ge leerde spreker zeide, is voor ngeen vakblad» van belang. Spreker zeide in l\et kort wat de prediking van Jezus was. Zijn boodschap was niet: Ik heil de Christus, maar »het Koninkrijk Gods is nabije. Dit is een feit van groote beteekenis. Aan de hand der geschiedenis wer den vele feiten opgehelderd en ver klaard, die anders duister schijnen. Spreker beschouwt de wereld als eert langzaam vooruitgaand proces. Ook bestaat de geschiedenis niet alleen in vooruitgang, maar ook in op- en neergang. I11 onzen tijd zien we dit in het materiëele leven. Soms komt na zulk een periode weer een plotselinge achteruitgang, zooals de geschiedenis van bet oude Rome in den tijd van het Keizerrijk leei t. Ook de begrippen omtrent zedelijk heid en eerlijkheid vroeger en thans werden besproken, als mede de on deugd van het kwaadspreken. Dit moeten we begrijpen, om volkomen op de hoogte te zijn van oud-christe lijke voorstellingen. Gedurende rle pauze een aangename afwisseling door viool- en orgelspel, wat lang niet onverdienstelijk was. Spreker nu zijn rede vervolgende haalde de gelijkenis der talenten aan ten einde te vragen of we ditopons sociale leven kunnen toepassen. In onze hedendaagsche maatschappij is een groot kwaad. Er is een klasse, die abnormaal rijk is, waar tegen over een grootere klasse staat, die hard werkt en steeds armer wordt. Spreker geeft geen oplossing van dit probleem, doch vestigt er alleen de aandacht op, evenals op het gevaar, waarin we verkeeren omdat we op den verkeerden weg zijn. De natuur wetten mogen nooit geschonden worden, want dat straft zich zelf. Het is goed de zwakkeren te helpen, doch deze moe-ten nooit de meerder heid hebben. De toekomst moet aan de sterkeren zijn. Op dit feit wordt ook de aandacht gevestigd en een ieder aanbevolen te trachten een op lossing te vinden. Wat sacramenten zijn, wat de eerste christenen wilden, dat godsdienst en eerlijkheid niet hetzelfde is, dat een preek in de 17e en 18e eeuw een sacrament was en voldoende voor de geestelijke behoeften, doch dit nu niet meer is, al deze zaken werdeu in logisch verband besproken en ver- klaard. ZONDAG 4 FEBRUARI. Renionstrantsche kerk. Voorm. 9'/j uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de gemeente. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Collecte Theol. School. Gercform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5l/i uur, Ds Teerink. Maandel. Collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/t uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Uemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/« uur. Godsdienstoefening, s Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muur huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 41/» uur, Godsdienstoefening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2