nrnuwi Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BERICHT. No. 12. Zaterdag 10 Februari 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WORNMlAfi EN ZATERRAfi RAADSSTUKKEN. FEUILLETON. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersioortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het heden verschenen nummer van bevat o.a. de volgende actueele illus traties: Als voorplaat winter 1912 Een tweetal fraaie win tergezichten te 'sGravenhage: Haagsche Bosch en Plein 1813. Een antiek poortjè te Amsterdam. Brand in het Grand iiótel Coomans te Rotterdam Hel groote militaire wapenfeit te 's-Herlogenbosch. Uitreiking van den eeresabel aan luit. C A. Rijnders te Nijmegen. Hard rijderij te Leeuwarden. De Vos te Parijs ontsnapt (met 3 foto's). Willem Rovaards op den avond van zijn 25-jarig jubileum gehuldigd. Het nieuwe gebouw te Londen van den Wereldbond voor christelijke jonge lieden. Een intervieuw met Heriri J. J. Placké, ex-kampioenbokser van Nieuw-Zeeland, Australië, San-Fran- cisco en Engeland, met portret. Wintersport te Berlijn, rnet 4 foto's. De troebelen ia Perzië. De onafhankelijkheidsbeweging op Kreta. 50-jarig jubileum van den beer F. J. Klein, directeur van de Nederlandsche Staatscourant. Handelsvereeniging Eendracht te 's-Gravenhage Verder: Een achttal foto's van bekende landgenooten. De rubriek van redacteur X, die ditmaal een »Korfl"s-Cacao-vraagstuk« opneemt. Het Ktndernummer »Oris Prinsesje#, met onderhoudende lectuur voor de jeugd en het vervolg van den boetenden roman, gititehl: »Zieleleed« door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe.) Bestekbepalingen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van eenige werklieden-vereenigtngen betreffende toepassing van de artt. 1638 c en d van het Burgerlijk Wet boek. Wij hebben de eer U bierbij weder aan te bieden het adres van eenige wei klieden-vereenigingen waarbij ver zocht wordt, in de bestekbepalingen van werken, welke voor de Gempente uitgevoerd worden, de artt. 1638 c en d, met uitzondering van het zevende lid van art. 1638 c, op te nemen. Wij kunnen onder de gegeven omstandigheden geen vrijheid vinden uwe vergadering voor te stellen, thans voortaan dergelijke bepalingen in de bestekken voor gemeentelijke werken op te nemen. Zooals uwe vergadering waarschijn lijk bekend is, is voor eenige jaren in de Gemeente Deventer besloten over eenkomstig het verzoek, thans bij U aanhangig. De opname van de ge noemde bepalingen beeft aldaar tot een ernstig conflict tusschen de aan nemers en het Gemeentebestuur aanleiding gegeven. Nadat deze strijd eenigen tijd geduurd had, zijn daarna door den Gemeenteraad van Deventer rneer gedetailleerde bepalingen vast gesteld, waarmede de moeilijkheden daar ter plaatse grootendeels over wonnen schijnen. De Commissie voor de fabricage, van welke commissie wij een advies vioegen, deelt ons mede geen bezwaar te hebben, bij wijze van proef, de bepalingen, welke te Deventer vastgesteld zijn, en welke voor U ter inzage liggen, over te nemen. Wij vinden echter geen vrij heid U voor te stellen daartoe over te gaan. De in Deventer vastgestelde bepalingen hebben een einde gemaakt aan het aldaar bestaande conflict, bij bestendiging waarvan geen der par tijen belang had. Het is echter geens zins zeker, dat invoering van die bepalingen voor onze Gemeente niet zonder de elders ondervonden moeilijk heden zal gepaard gaan. Deze omstandigheid is van des te meer belang, nu de Gemeente binnen korten tijd zeer belangrijke werken voor de waterleiding zal aanbesteden, terwijl bet tijdig gereed zijn van die werken voor de Gemeente van het grootste belang geacht moet worden. Wij achten het daarom in bet belang van de Gemeente niet slechts de toepassing van de genoemde arti kelen iri liet particuliere bedrijf af te wachten, maar bovenal te zien welke j maatregelen grootere Gemeenten ten jaanzien van hel betrokken onderwerp I nemen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, afwijzend op het adres te beschikken. Art. 1638 c luidt: Evenwel behoudt de arbeider zijn aanspraak op bet naar tijdruimte vastgesteld loon voor eenen betrekkelijk korten tjjd, wanneer hij tengevolge van ziekte of onge val verhinderd is geweest zjjn arbeid te ver richten, tenzij de ziekte of het ongeval door zijn opzet of onzedelijkheid veroorzaakt of het gevolg is vaneen lichaamsgebrek, waaromtrent hjj bij het aangaan der overeenkomst den werk gever opzettelijk valsche inlichtingen heeft ge geven. Komt hem in zoodanig geval krachtens eenige wettelyk voorgeschreven ziekte- of ongevallen verzekering, of krachtens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de arbeidsover eenkomst, eene geldelijke vergoeding of uit- keering toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering. Eveneens behoudt de arbeider zijne aanspraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor eenen korten, naar billijkheid te berekenen, tjjd, wanneer hij, hetzjj ten gevolge van de vervulling eener door de wet of overheid, zonder geldelijke vergoeding, opgelegde ver plichting, die niet in zijn vrijen tijd kon ge schieden, hetzij ten gevolge van zeer bjjzondere, buiten zjjn schuld ontstane omstandigheden, verhinderd is geweest, zjjn arbeid te verrichten. Onder zeer bjjzondere omstandigheden worden, voor de toepassing van dit artikel, begrepen: de bevalling van de echlgenoote van den arbeider zoomede bet overljjden en de be grafenis van een zjjner huisgenooten of van een zijner bloed- en aanverwanten In de rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zijdlinie. Évenzoo wordt onder de vervulling eeDer door de wet of overheid opgelegde ver plichting begrepen de uitoefening der kies bevoegdheid. Is het loon in geld op andere wijze dan naar tjjdruimte vastgesteld, dan zijn de bepalingen van dit artikel eveDeens van toepassing, met dien verstande, dat als loon wordt aangenomen het gemiddeld loon, hetwelk de arbeider, wan neer bij niet verhinderd ware geweest, ge durende dien tijd had kunnen verdienen. Het loon wordt echter verminderd met het bedrag der onkosten welke de arbeider zich door het niet-verrichten van den arbeid heeft bespaard. Van de bepalingen van dit artikel mag alleen bij schriftelijk aangegane overkomst of bij reglement worden afgeweken. Art. 1638 d luidt: Ook verliest de arbeider zjjne aanspraak op het naar tijdruimte vast gestelde loon niet, indien hij bereid was den bedongen arbeid te verrichten, doch de werk gever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld, of zelfs tengevolge van hem persoonljjk betreflende, toevallige verhindering. De bepalingen van het tweede, vjjfde, zesde en zevende lid van het voorgaande artikel zjjn van toepassing. Eigendommen. Aankoop. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een gedeelte van het perceel, staande op den hoek van de Langestraat en de Varkens- markt. In uwe vergadering van 14 Nov. 1911 werd in onze handen gesteld een adres van C. M. M. Vermolen, waarbij hij tegen eeri bepaalde prijs aan de Gemeente aanbood een strook van het perceel staande op den hoek van de Langestraat en de Varkens- markt, kadastraal bekend Gemeente Ameisfoort, sectie E no. 3466 Lang durige onderhandelingen hebben tot een naar ons oordeel thans bevredigend resultaat geleid. Adressant is bereid, een gedeelte van zijn perceel, met inbegrip van de stoep, ter groote van 24 M*., aan de Gemeente af te staan tegen eene som van f3250. Indien de Gemeente deze strook over neemt, kan daarmede een begin ge maakt worden met de zoo gewenschte verbreeding van den ingang der Lange straat. Ons College meent, dat van de gelegenheid, welke zich tbans vuor- doet, gebruik gemaakt moet worden immers, indien thans niet tot aan koop van de strook besloten wordt, zal de verbouwing van het hoekperceel, welke zal plaats bebben, eene toekom stige verbreeding belemmeren ofal tbans zeer kostbaar maken. bijgaand concept-besluit ter vaststel ling aan te bieden. a. van C. M. M. Vermolen, te Amersfoort, aan te koopen een ge deelte van bet perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E. no. 3466, met een gedeelte van de daarbij beboorende afgesloten stoep, ter grootte van 24 M\ nader aan gegeven op de bij dit besluit behoorende teekening door een roode arceering, voor een som van f3250.(twee en dertigbonderd vijftig gulden); b. het onder A beslotene te onder werpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Bruggen. Eigendommen (afbraak). Plantsoen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrelïende de brug en bet plantsoen nabij de Arnhemschestraat. Op de begrooting voor bet afge- loopen dienstjaar was onder volgn. 147 een bedrag van f1500 uitge trokken voor de vernieuwing van de vleugelmuren der Arnhemsche poort- brug. Zooals uwe vergadering bemerkt zal bebben, is de genoemde herstelling in het vorige jaar niet uitgevoerd. Het kwam ons College toch bij nadere overweging wenscbelijk voor, alvorens tot de uitvoering van dit werk te besluiten, te onderzoeken of deze herstelling verbonden kon worden zoowei aan eene zoo gewenschte ver breeding van de brug als aan eene verbetering eu verfraaiing ter plaatse door de afbraak van de nabij de brug staande woning, welke aan de Gemeente in eigendom toebehoort, en de omgeving ter plaatse zeer ontsiert Door den Gemeente-architect is thans een plan ontworpen, waarbij de totale breedte van de brug tusschen de leuningen van 6.40 M. gebracht wordt op 9.50 M., te weten een rijweg van 5.50 M. en aan weerskanten een voetpad van 2 M. breed. Volgens het ontwerp zullen de vleugelmuren tot op het gewelf worden afgebroken en Op grond van het bovenstaande .zal het gewelf worden doorgetrokken, hebben wij daarom de eer U het bier-1 terwijl inplaats van vleugels de grond- Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 2) «Derhalve reeds veertien jaren," zei Iwan nadenkend. "Ja," bevestigde de graaf, "wijlen mijn vader zelfs kwam daar zelden, want Dubrovica is een ellendig dorp en ons kasteel eigenlijk een woest rotsnest, bewoond door een intendant en drie of vier bedienden. Zooveel ik mij uit mijne kinderjaren kan berin neren, ziet het er erbarmelijk met de vertrekken uit, en ik geloof niet dat er vier bewoonbare kamers in het slot zijn. Welk een vervelend leven verbeidt onsEn daarbij deze der tien Russische kerels tot inkwartie ring! Ik schrik voor de toekomst!" Iwan trok den graaf bij diens pels deze wenk was noodzakelijk, want de aanvoerder der kozakken reed dicht naast de slede en luisterde naar ieder woord. Dadeliik ontstond weder een volkomen stilte, die slechts door bet kraken van de sneeuw onder de voor waarts vliegende slede onderbroken werd. Eindelijk was de weg over de vlakte afgelegd. De zon bad baar gelaat achter grijze wolken verborgen. Nu liep de weg door een woud. Wel dra viel de sneeuw zoo dicht en zwaar dat de twijgen der boomen en struiken onder haar last bogen. Het witte win- terkleed lag boog op de aarde en begon heuvelen en diepten gelijk te makende paarden zonken tot aan de kniegewrichten in de sneeuw en slechts met veel moeite kwam de kleine karavaan verder. Eindelijk werd bij een eenzaam staande herberg balt gehouden, om de vermoeide dieren eenige rust te geven. Na een korte rust werd de eentonige reis voortge zet, steeds verder in de sneeuwwoestijn. Eindelijk, op den derden dag na het vertrek uit Warschau, glinsterden des avonds laat bun de lichten van het dorp Dubrovica tegen, en inderdaad, met geheel verschillende gewaarwor ding, maar toch ruimer ademend rie pen de mannen in de slede zoomede bet escorte elkander den naam van de plaats hunner bestemming toe. "Ha," riep de graaf, «ziedaar mijne toekomstige residentie, daar ligt Du brovica De eerste hut van het dorp, die er zoo somber, koel en armoedig uitzag, dat zij onbewoond scheen, was einde lijk bereikt. Iwan sprong van de slede en klopte aan de naaste deur; een oogenblik later werd zij geopend, een boer trad er uit en nam, zoodra bij de ruiters zag, zijn pelsmuts af. «Welke is de naaste weg naar bet kasteel?" vroeg de graaf. "Zoo mijnbeer rechtuit voortrijdt en bij de kerk rechts neemt, dan zult ge in de verte bet kasteel zien." "Dan voorwaarts!" riep de graaf en de slede met bet escorte vloog verder. Het dorp was tamelijk groot, bestond echter slechts uit hutten, en een enkel één verdieping boog buis was tot nu toe zichtbaar geworden, het was een brandewijn-stokerijdaarop kwam een kleine dorpskerk, zoo een voudig en arm, als men ze zich in een Poolsch dorp kan voorstellen. De slede hield rechts, en inderdaad zag men in de verte het kasteel, een twee ver diepingen hoog gebouw, dat veel bad van een op een rots staande burgt, drie vensters waren verlicht. Men hield voor de gesloten ingangspoort stil. De kozakken stegen af, Iwan sprong uit de slede, de graaf bleef zitten. «Welk Psia krei (hoDdenbloed, een gebruikelijke Poolsche scheldnaam) klopt zoo onbeschaamd? Het is hier geen kroeg maakt dat ge weg komt!" riep dreigend uit bet venster een mannelijke ruwe stem, den half bevrozen Iwan toe, die duchtig met beide vuisten op de gegrendelde kas teelpoort beukte. »Doe toch open, de eigenaar van* bet kasteel, graaf Dewbinsky is aan gekomen." "Maak dat een ander wijs!" klonk het van boven, «de oude graaf is dood, en de jonge leidt te Warschau een vroolijk leven en bekommert zich slechts om de paai duizend roebels, die jaarlijks van hier aan hem gezon den worden." En haastig klepte het venster weder dicht. De graaf lachte hartelijk om deze ontvangst, terwijl Iwan, zeer verstoord over deze onbe leefde verwelkoming de deur dreigde in te slaan, zoo men ze niet oogen- blikkelijk opende. Daar hij werkelijk veel lust betoonde, zijne bedreiging uit te voeren, riep dezelfde stem we der: «Wees bedaard, ik zal zelf be neden komen." Nu hoorde men dat binnen de hon den losgelaten werden, en een kolos salen bullenbijter aan een touw voe rend, een verroeste sabel in de hand, opende een oud man een poortje, dat voor de buitenstaanden tot nujonzicht- baar was geweest. «Wie zijt ge, en wat wilt ge vroeg de oude man. «De poort te openen, Poolsche bond!" schreeuwde nu de wacht meester der kozakken, wien het wach ten begon te vervelen en sloeg met de knoet, welke iedere kozak bij zich draagt, den ouden man op den rug. Zonder verdere omstandigheden trok ken de kozakken hunne paarden door het deurtje binnen en openden ver volgens binnen de groote poort. De koetsier reed nu met de slede de bin nenplaats van het kasteel op. De oude man begreep nu, dat bij werkelijk zijn jongen kasteelheer voor zich had. »0, mijnheer de graaf, wees niet verstoord," bad bij met opgeheven handen, «dat ik weigerde te openen; maar Henri en ik en een oude doove dienstmeid, zijn de eenigen in het kasteel en voorzichtigheid is thans zeer noodzakelijk Russen en opstande-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1