Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. RECLAME keerende muren met het verloop der wegen meedraaien. Het is tevens hoogst gewenscht, de verlichting ter plaatse te verbeteren, aangezien de tegenwoordige toestand wegens het drukke verkeer niet geheel zonder gevaar is. Tot dit doel zijn aan de einden der leuningen een 4-tal lantaarns ontworpen, staande op eenvoudige ijzeren kandelabres, rustende op zandsteenen fundamenten. Indien door U tot de bovenom schreven verbetering wordt besloten, zal het zeer gewenscht zijn, de oude woning der gemeente, welke onmid dellijk bij de brug staat, te doen afbreken en den vrijkomenden grond en tuin bij het plantsoen te trekken. Hierdoor wordt een veel verbeterde toegang tot de brug verkregen, terwijl tevens het uitzicht op de brug niet belemmerd zal zijn. Bovendien kan door een en ander de omgeving ter plaatse belangrijk verfraaid worden. De kosten van al deze werken zijn door den Gemeente-architect geraamd op f7150.Het zal niet noodzakelijk zijri, dit geheele bedrag in eetie leening op te nemen, omdat een goed finan cieel beheer medebrengt de voor den dienst 1911 oorspronkelijk voor her stelling beschikbaar gestelde f1500 voor deze werken te besteden en derhalve over te brengen naar den dienst 1912. Op fgrond van het bovenstaande, waarmede de Fabricage-commissie accoord gaat, hebben wij derhalve de eer U voor te stellen, te besluiten tot: lo. verbreeding van de brug over de Beek nabij de Arnhemschestraat, 2o. afbraak van de wouing, welke nabij deze brug staat, 3o. het bij het plantsoen voegen van den, tengevolge van het onder 2 beslo'.ene, vrijkomenden grond. De Russen in Perzië. Uit Petersburg wordt gemeld, dat tussclien Rusland, Engeland en Tur kije onderhandelingen gaande zijn over de terugtrekking der Russische troepen uit Perzië. In verband daarmede wordt onderhandeld over de waarborgen, die Perzië zal krijgen voor de handhaving der integriteit. Tevens zullen be palingen worden vastgesteld voor de inlichting van het regeei ingsstelsel en de invoering van hervormingen in Perzië. Deze onderhandelingen, die aan vankelijk gevoerd werden tusschen Rusland en Engeland, schijnen nu ook met Turkije, als naburige staat te worden gevoerd. Hieruit leidt men af, dat het Engelsche standpunt tegenover het Russische een versterking heeft ondergaan. De Russische codsuI te Aiderabad meldt, dat daar ernstige onlusten voorkwamen, en dat in de provincie Masanderan moord- en roofaanvallen plaats hadden. Volgens het bericht heerscht in die streek volkomen anar chie, daar de stryd tusschen de aan hangers van den vroegeren Sjah en der regeering hier nog wordt voort gezet. De overheid is er volkomen machteloos. Onder de troepen van lingen plunderen evenzeerZal mijn heer de graaf ons lang met zijn hoog bezoek vereeren?" «Dat weet ik niet," zei de jonge graaf; «voor alles moeten deze kozak ken onder dak worden gebracht en dan, hoe zal het met mij zijn De ontvangst was inderdaad zeer origi neel." (Wordt vervolgd). Mohammed Ali heerscht de grootste wanorde, en hel valt moeilijk de Turkomannen en andere aanhangers van den ex-Sjah te beletten plunder tochten te ondernemen. De handel staat volkomen stil, de kooplieden zijn, uit viees vei moord te worden, in grooten getale naar het Russische consulaat te Barferoesj gevlucht. Wegens het bestaande gevaar voor leven en eigendommen van Russische onderdanen heeft de consul om ver sterking der consulaat-wacht gevraagd, daar de beide sotniën kozakken met twee machinegeweren onvoldoende zijn. Ook de vertegenwoordigers van Moskousche firma's die in Masanderan handel drijven, hebben telegrafisch bescherming gevraagd aan de Rus sische regeering. Dei halve zijn twee compagnieën infanterie met machine geweren en twee stukken berggeschut naar Aiderabad, een compagnie met twee machinegeweren naar Barferoesj en een compagnie naar Meschediser gezonden. NOORD-AFRIKA. Generaal Caneva. Berichten uit Rome melden, dat aldaar de overtuiging heerscht dat generaal Caneva niet naar het oor- logstooneel zal terugkeeren. Waar schijnlijk zal generaal Cadorna zijn taak overnemen. Deze opperoflicier heeft de laatste dagen herhaaldelijk met den minister-president geconfe reerd. Volgens den afgevaardigde De Marinus, die als rapporteur van de begrooting van buitenlandsche zaken gewoonlijk goed op de hoogte is van hetgeen achter de schermen voorvalt, moet de verklaring van den terugkeer van generaal Caneva gezocht worden in de ontevredenheid, bij enkele afge vaardigden, die de krijgsverrichtingen van nabij gevolgd hebben, gewekt over hetgeen zij daarbij gezien hebben. De rapporteur hoopt, dat Caneva's opvolger een einde zal maken aan het in het oog springend verschil, dat bestaat tusschen de dappere houding der officieren en soldaten en de onvol doende leiding door de hoogere bevel voering. Overigens moet de oplossing van het vraagstuk van den Turkscb- Italiaanschen oorlog volgens bern niet gezocht worden op de slagvelden vari Tripolis, doch gevonden door de diplo matie of wel door hel optreden van de vloot. Pokken. Officieel wordt uit Liegnitz medege deeld dat daar zeven gevallen van pok ken zijn voorgekomen en dat meer dan 100 personen in observatie geno men en ingeënt zijn. Alle ziektegevallen zijn van lichten aard. Ook de te Laurahütte ziek geworden vrouw lijdt aan pokken. De ziekte is vermoedelijk overgebracht door bedde- veeren, die in Rusland gekocht waren. De werkplaats van Jozef van Nazareth. Men seint uit Londen aan de N. Ct., dat volgens de »Pall Mali Gaz.ir het aan een archeologische onder- zoekingsvereeniging gelukt is, de werk plaats van Jozef van Nazareth te vinden. Onder keizerin Helena zou een ka pel op die plaats gebouwd zijn. Candidaat-notarissen in de gemeente-administratie. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van gemeenteamb tenaren beeft aan de betrokken gemeentebesturen liet volgende ge schreven In het laatst van 1911 is door het hoofdbestuur der Broederschap van Candidaat-Noiarissen in Nederland en zijne Koloniën tot Uw College een adres gericht, houdende aanbeveling van de candidaat-notarissen voor de vervulling van de betrekkingen van ambtenaar bij de gemeente-admini stratie. Dit bestuur heeft zich daartoe ge noopt gevoeld op grond van de omstandigheid, dat genoemde titu larissen niet spoedig genoeg benoemd worden tot het ambt, waarvoor zij zijn opgeleid en omdat het meent, dat de canaidaat-notaris mag geacht worden alleszins de bekwaamheid te bezitten om in aanmerking te kunnen komen voor 'Ie hetiakking van ambte naar bij de gemeente-administratie. Het hoofdbestuur der broederschap van candidaat-notaiissen schijnt te meenen, dat een candidaat-notans niet als leerling-ambtenaar in de gemeente-administratie dientte treden, maar voldoende bekwaam is, om tot de hoogere rangen in het corps ambtenaren van het bestuur en de administratie der gemeenten geroepen te worden. Het kenbaar maken van zoodanige meening wijst er op, dat dit bestuur zich niet voldoende op de hoogte heeft gesteld van de kennis, welke heden ten dage wordt vereischt, om in hoogere rangen bij de gemeente administratie naar behooren werkzaam te kunnen zjjn. Wij willen geenszins ontkennen, dat van de door candidaat-notarissen verkregen bekwaamheden voor enkele betrekkingen in de gemeente-admini stratie profijt te trekken is, maar wij voelen ons genoopt er met nadruk op te wijzen, dat "zij voor het verrichten van de meeste werkzaamheden ter gemeente-secretarie in het algemeen de noodige kennis en ervaring missen, welke voor een richtige vervulling van het ambt als noodzakelijk moet worden geoordeeld; hun opleiding heeft zich daartoe veel te eenzijdig bepaald tot bet burgerlijk en fiscaal recht. Overtuigd als wij zijn, dat Uw College deze meening zeker met ons zal deelen, vleien wij ons, dat U geen gehoor zult geven aan het verzoek van de broederschap, om van vacatures in de administratie Uwer Gemeente mededeeling te doen in het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie en veel minder de candi daat-notarissen, die geen behoorlijke opleiding in de gemeente-administratie hebben genoten, voor de vervulling van een betrekking daaibij in aan merking zult doen komen, maar daarvoor bij uitsluiting zult voordragen en benoemen hen die theoretisch en practisch voor zoodanige betrekking gevormd zijn. Kamerverkiezing Hilversum. Bij de gehouden heistemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Hilversum (vac. baron Van Heemstra) zijn uitgebracht 9010 stemmen. Hiervan verkregen: Stemmen VV. de Jong (U. L.) 4068 Mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 4942 Zoodat gekozen is Mr. V. H. Rutgers. De stemmenverdeeling over de ver schillende stemdistriclen blijkt uit onderstaanden slaat De Jong. Rutgers. Totaal. Hilversum I 238 lcf7 375 II 305 175 480 III 209 435 614 IV 229 177 406 V 204 268 472 VI 338 220 558 Ankeveen 12 45 57 Blaricum 23 128 150 Bussum I 441 583 1024 II 280 109 449 Diemen 63 106 109 's-Graveland 65 •108 173 Huizen 90 423 513 Kortenhoef 50 45 95 79 284 363 Muiden 130 136 266 Naarden 235 220 455 Nederhorst den Berg 24 161 185 Nichtevecht 32 45 77 Ouderamstel 78 276 354 Watergraafsmeer i 223 80 304 i ii 142 204 346 Weesp 503 369 872 Weesperkarspel 76 158 234 Totaal 4068 4942 9010 Bij eerste stemming waren uitge bracht 8300 stemmen, verdeeld als volgt: W. de Jong (U. L.) 2092, Mr. H. Tb. s'Jacub (C. H1737 Mr. V. H. Rutgers (A. R.) 3584. Dr. Th. v. d. Waerden (S. D. A. P.; 784 en D. Wijnkoop (S. D. P.) 103 stemmen. Gouden vijfguldenstukken. In de rnemone van antwoord op bet eindverslag van de Eerste Kamer over het stuk Financiën, deelt de Minister mede, dat bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig is, waarin o.a. opgenomen een voorstel om over te gaan tot aanmunting van gouden vijfguldenstukken. De Friesche elfstedentocht. Uridanks den hevigen dooi, die Dinsdag j.l. plotseling intrad, is de Elfstedentocht toch nog doorgegaan. In 't geheel maakten 20 deelnemers den geheelen wedstrijd op schaatsen. Als No. 1 kwam 's avonds te 5u 20 m. te Leeuwarden aan C. C. J. de Koning (Arnhem) »de kampioen van Nederland". Deze puike lijdt-r had den tocht gemaakt in 11 uur 40 min., zoodoende dus het record slaande, dat tot nog toe 13 uur 50 m. was. Als bewijs, hoe snel de Koning, ondanks het weeke ijs reed, geldt, dat hij de laatste étappe SneekLeeuwarden, een afstand van 29 K.M., in 1 uur 5 min. aflegde. De elfstedentocht is uitstekend ge slaagd. Het is gebleken, dat het ijs veel beter was, dan zich men had voorgesteld. Dat velen, zoo niet allen, last hadden van het water, was te voorzien; toch neemt dit niet weg, dat, het ijs in aanmerking genomen, de klassieke tocht een groot succes genoemd mag worden. Rondvlucht door Nederland in 1912. De heer jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, deelt in »De Luchtvaart® mede dat in een vergadering der »vak- afdeelinge voor de N. V. L., de heer J E. Scholten, en bij met voorstellen kwamen voor het feestjaar 1913. Eerst genoemde opperde toen het denkbeeld, om in 1912 een nationale rondvlucht te houden. Het ligt in de bedoeling, de rond vluchten in 4 étappen te verdeelen, en te doen aanvangen en eindigen te 's-Gravenhage. Deze 4 étappen zijn als volgt: I. 's-GravenhageAmsterdam (50 K.M IIooin(30K M.) Leeuwarden (over zee, ruim 80 K.M.) Groningen (50 K.M.); totaal 210 K M. II. GroningenAssen (30 K.M Zwolle (60 K M.)Soesterberg (80 K.M.); totaal 170 K.M. III. Soesterberg— Arnhem (50 K.M.) Maastricht (130 K M Gilze-Rijen (115 K.M.); totaal 295 K.M. IV.Gilze-Rijen Middelburg (90K M.) Rotterdam (80K M.)'sGravenhage (20 K.M); totaal 190 KM. De geheele rondvlucht zal derhalve 835 K M. bedragen en over de elf provinciën vari Nedeiland gaan. Volgens eene begrooting, welwillend door het bestuur der vakafdeeling opgemaakt, zijn de kosten te ramen op f30 000. Binnenkort zal hierop een beroep worden gedaan op over heden en particulieren. De heer J. E. Scholten en jh. v. d Berch zijn benoemd tot comité van actie. Dr. Kuypcr's dreigement. De »Standaard" schrijft: Naar verluidt, zal nu no. 1 van de twee groote wetsontwerpen de Ziektewet eerlang voorkomen, en bestaat er alle hoop, dat er vrije tijd in ruimte voor de Invaliditeitswet overblijft. Maar mocht door de obstructie of door wat ook alsnog een kink in den kabel komen, dan staat nóg vast, wat men dr. Kuyper's bedreiging tegen Talma genoemd heeft en dan zal dr. Kuyper en wie zijn raad volgt, nog slop zetten, als er tijd voor de Inva liditeitswet te kort zou schieten. En dit nu zou tiij doen, juist om dat Talma op zijn mannen moet kun nen rekenen, eik risico, om met de Invaliditeitswet niet gereed te komen, zeer zeker ook het Kabinet, en ook onze partij, maar vóór alles Talma doodelijk treffen zou. liet Vredespaleis. Naar gemeld wordt, zijü maatrege len genomen, om de verdere afwer king van het Vredespaleis met kracht, o.a. door verlenging van de werktij den, voort te zetten, teneinde zooveel mogelijk te trachten het doelde opening nog in 1913, te bereiken. Reservekader. De Minister van Oorlog heeft be paald dat de vrijwilligers van het Reservekader bij de infanterie, de vesting-artillerie, de genie en de bere den korpsen, die in 1910 of vroeger, voor de laatste maal onder de wapen en zijn geweest en aan wie nog niet is of zal worden toegestaan dit jaar voor den tijd van ten minste due weken onder de wapenen te komen, in 1912 voor den tijd van vier weken voor den werkelijken dienst moeten opkomenvoorts dat de korpskom- maridant hen zal oproepen tegen een door hem vast te stellen datum, tenzij door de bedoelde vrijwilligers alsnog voor 1 Mei a.s. wordt aangevraagd dit jaar voor ten minste drie weken vrijwillig onder de wapenen te mogen komen. Het concert gisterenavond in »Amicitia« gegeven door Arthur F. M. Harper en M< j. Jos. Lulofs was één gioot succes En geen wonder I De violist is een kunstenaar, die wonderen met zijn speeltuig verricht. Hij laat zijn instrument heerlijk zingen, ter wijl de voordracht getuigt van buiten gewoon groote technische ontwikke ling. In een woord Harper is een eerste rangs kunstenaar, die van 't begin tot het eind boeit. Mej. Lulofs toonde volkomen voor haar taak berekend te zijn. Kalm en eenvoudig was haar heerlijk spel en meesterlijk accompagneerde zij haar kunstbroeder. Na elk nummer een daverend applaus. De bloemenhulde haar geschonken was welverdiend. Een huiselijk feest is een even ongezochte als gretig aangegrepen gelegenheid geweest om den heer W. II. E. Vrijdag nu eens niet met woorden te verzekeren, doch door een daad te bewijzen hoe zeer, ook in breeden kring, op prijs wordt ge steld hetgeen hij, trouw gesteund door zijn echtgenoote, doet voorde publieke zaak hier ter stede. Gelijk bekend, maakt de heer Vrijdag deel uit van de besturen van het Gi oene Kruis, de Tuberculose-vereeni ging, het Roode Kruis, den Doops gezinden Knng, de Openbare leeszaal, is hij Regent van het Burgerweeshuis, lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs enz. en voor alle deze vindt hij tijd, aan alle geeft hij zijn zeer gewaardeerde krachten. Velen hebben gemeend, hem bij zijn huiselijk feest een blijk te mogen geven van meeleven, een bewijs van groote erkentelijkheid voor hetgeen bij hielp hier tot stand biengen herinneren we slechts aan het wijkhuis van »Het Groene Kruisci. dat vooral door zijn toedoen is gebouwd kunnen worden. Gisterenmiddag werd het stoffelijk blijk van waardeering den heer Vrijdag aangeboden, bij monde van den heer B. D. Best en in tegenwoordigheid van afgevaardigden van vereenigingen. Het bestaat uit de geëncadreerde groote ets van Dirk Harting, voor stellende den Zuidsingel bij de Kamper- binneupoort. »Amersf. Dagbl.» Ongetwijfeld zijn er velen die plannen maken om in een ander land te zoeken, wat hen in Nederland onmogelijk blijkt te vinden, namelijk eene positie, die ben zoowel voor zichzelf als voor hun gezin meerdere bestaanszekerheid heeft. Het is vrij algemeen bekend, dat het Leger des Heils zich reeds enkele jaren interesseert voor emigratie naar Canada. Door zijn uitgebreide organi satie van arbeidsbeurzen en bureau van advies voor mannen zoowel als voor vrouwen, is het emigratie- departement van het Leger des Heils zeker wel in staat de zoo noodige aanwijzingen, hulp en bescherming te verleenen, hetwelk gedaan wordt, zonder de emigrant eenigszins aan hel Leger des Heils te verplichten. Men deelt ons nu mede, dat dit jaar bij voldoende deelname zelfs een Hollandsch officier, die Engelsch spreekt, de reis naar Canada als ge leider eener partij emigranten zal medemaken en wel op 27 Februari en 13 en 20 Maart. Orn deel te kunnen uitmaken van een dezer begeleide partijen is on- middelijke aanmelding aan het Hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam noodig. ZONDAG 11 FEBRUARI. Remonstrantsclie kerk. Voorm. 197» uur, Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnetraat No. X. Voorm. 107» uur, Ds. E. M. ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer. 'sAv. 57» uur, Ds Donuer. Gereforin. kerk (Zuidsingei). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 57» uur, Ds. Teerink. Buitengewone collecte voor de armen. WOENSDAG 14 Febr. 's Avonds 77» uur, Dr. Scbeurer, van Ermlo. Lid v. d. 2e Kamer d. St. G. Zendingsrede. (Gemeenschappelijke Dienst.) Vrije Gereforui. Gemeente. Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Ohr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47» uur, Godsdienstoefening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2