BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zijn voor het gedeelte tot het station Eiseneer reeds tien milioen verbruikt. Maar ook waren er meevallers. In plaats van de 50,000 verwachte be zoekers, kwamen ruim 80,000 toe risten. Na bereiking van het station Eis- meer werd bet werk in den beifst van 1907 na een tweejarigen stilstand weder hervat. Vier lange jaren werd op een hoogte van 3000 M. gearbeid, slechts onderbroken door twee kleine pauzen, eens toen de groote dyna miet opslag in de lucht vloog, en nog eens toen gedurende enkele dagen een staking uitbrak, trouwens de eenige in al die jaren. Steeds heerschte een zeer goede verstandhouding tusscben leiders en arbeiders. Groote ongelukken kwamen niet voor. De opening van het station Jung- fraujocb, aldus meldt de «Züricher* correspondent van den »Lokal-An- zeiger« wordt nog dezen zomer ver wacht Er blijven tot den top van de Jungfrau nog drie K.M. te doorboren. Antirevolutionaire Partijdag. Op de Vrijdag 1 Maart te houden Anti-revolutionaire Partijdag zal Dr. H. Visscher, hoogleeraar te Utrecht, assessor in het Centraal Comité, naar aanleiding van zijn onderwerp: «Eenige beschouwingen over het kerkelijk vraagstuk,de volgende stellingen verdedigen I. De invloed der moderne cultuur ontwikkeling op het geestelijk leven des volks heeft als noodzakelijk gevolg dat de functie van den Staat met betrekking tot het geestelijk leven in het algemeen en met betrekking tot de religie in 't bijzonder in dien zin is gewijzigd, dat vrijheid van gods dienst en de daarmede verbonden ge volgen moeten aanvaard worden. II. Indien volgens art. 36 der con cessie de overheid als dienaresse Gods geroepen is het koninkrijk Jesu Christi te vorderen, dan kan zij dit in moder nen cultuurstaat uit den aard der zaak slechts doen met inachtneming van het eigen karakter onzer cultuur. De overheid geeft dus de haar vol gens art. 36 toegekende roeping op andere wijze te vervullen dan vroeger, d. w. z. met ei kenning van bet be ginsel van volkomen vrijheid van Godsdienst. III Ten gevolge van den invloed door het historich verleden uitgeoefend op het heden zijn er ook onder ons volk nog resten van vroegere cultuur toestanden, die zich met het moderne leven niet vereenigen laten. Daardoor ontstaan wanverhoudingen, die ook op het gebied der politiek verschillende problemen stellen. De voornaamste dier problemen zijn die van school en kerk. IV. De richting waarin de anti revolutionaire staatspartij de oplossing dier probleemen inzonderheid van het kerkelijk probleem nastreeft, wordt bepaald door haar algemeene be ginselen in dien zin lo. als zij belijden dat God ook de cultuur-ontwikkeling der menschheid leidt, de moderne cultuurontwikkeling aanvaardt en dus onvoorwaardelijk erkent het beginsel van vrijheid van godsdienst en de daarmede verbonden gevolgen 2o. dat zij belijdend, dat de over heid dienares Gods is, streeft naar zulk een oplossing der politiek gees telijke problemen in het algemeen en van het kerkelijk vraagstuk in het bijzonder, dat daarbij het waarachtig belang van Gods Koninkrijk en dus ook het recht der kerken in het oog wordt gevat; 3o. dat zij, erkennend dat art. 171 der grondwet, vooral in verband met de in 1816 geweldig aan de Geref. Kerken dezer landen opgelegde orga- mannen ontmoetten elkander en zagen elkander wederzijds in het gezicht, beiden hadden dezelfde gedachteieder hield den andere voor den bevoorrechten gunsteling van de schoone Sara. Terwijl Seniawitsch het huis verliet werd Dewbinsky in de reeds beschreven kamer gevoerd, waarin de heer des huizes zich bevond. «Vergeving dat ik u gisteren een arme vrouw met haar kind te huis gezonden en in uw bescherming aan bevolen heb; maar ik meende dat zij bij hare geloofsgenooten het best ge huisvest zou zijn." «Mijnheer de graaf ik dank u voor de weldadigheid, welke uw edel hart een dochter van mijn stam liet weder varen," antwoorde Baruch Levi buigend en noodigde den graaf plaats te nemen. Wordt vervolgd). nisatie, tot onrecht leidt, streeft naar losmaking der zilveren koorde; 4o. dat deze losmaking kan geschie den of onmiddellijk door uitkeeung aan de rechthebbenden of door het scheppen van bet subsidiesysteem voor alle kerken op voet van gelijk heid, doch met dien verstande, dat in het laatsie geval het doel der over heid zijn moet door dit subsidie-sys teem mee te werken aan het voor bereiden eener toekomst waarin de kerken zich in overeenstemming met haar wezen ook financieel geheel op eigen levenswortel ontwikkelen kunnen. De heer J. C. Wirtz, schoolopzie ner te Winschoten, die spreekt over «Schoolquaestie en school*, doet dat aan de hand der volgende stellingen 1. Er moet een geheel nieuw stelsel voor het lager onderwijs komen: a. omdat het tegenwoordig stelsel voert tot al sterker centralisatie; b omdat het op de maatschappe lijke toestanden der 20ste eeuw niet meer past; c omdat bij bet tegenwoordig stelsel juist de zwakkeren dreigen om te vormen, of niet krijgen wat ze noodig hebben d. omdat bij het tegenwoordig stelsel het peil der algemeene ont wikkeling daalt; e omdat bet tegenwoordig stelsel vrijwel aan niemand voldoet; f omdat de tegenstelling «openbaar en bijzonder onderwijs* uit den tijd is en vervangen moet worden door «neutraal of niet neutraal*, een tegen stelling die thuis behoort op het ge bied der opvoedkunde; g omdat het tegenwoordig stelsel een deel van ons volk geldelijk zeer sterk bevoordeeld boven het andere deel. 2. Bij het nieuwe stelsel der toe komst moet de gemeente als verzorg ster van bet onderwijs uitvallen: a om een eind te maken aan den onderlingen wedijver der gemeenten, die het onderwijs niet ten goede en andere zaken ten nadeele strekt; b om het mogelijk te maken dat bij de Gemeenteraadsverkiezingen de politiek minder op den voorgrond treedt; c om te voorkomen dat de ge meentepolitiek beheerscht wordt door de onderwijzers; d om betere verzorging te kitjgen van het platteland en vooral van op komende streken. 3 De zorg van de Rijksoverheid kan onmiddellijk of middellijk dan het onderwijs ten goede komen. De mid- dellijke verzorging door gebruikmaking van bet particulier initiatief verdient ver de voorkeur: a omdat het stelsel meer vrijheid van beweging geeft; b omdat het onderwijs daardooi kans loopt bevrijd te worden uit schoolsche banden en meer practisch te worden in den goeden zin van het woord; c omdat daarbij met het ouderrecht oerekend kan worden; d omdat het stelsel der rechtstreek- sche verzorging fiasco gemaakt beeft, e omdat de ervaring op schoolgebied en ook op ander terrein geleerd heeft, dat ons volk wel in staat is mee te werken aan de uitvoering van wetten f omdat dit stelsel veel goedkooppr is. Kanier van Koophandel en Fabrieken. Bovengenoemde Kamer vergaderde Zaterdag ten Raadhuize onder voor zitting van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig de beer H. Meursing, wegens ziekte en de heeren W. van Haselen en D. H. G. Kleber. Nadat de notulen van 27 Januari waren gelezen en goedgekeurd deed de voorzitter me- dedeeling van de volgende ingekomen stukken 1. De gewone periodieken, enz. 2. Een verzoek van de Kamer te Heerlen om toezending jaarverslag. 3. Mededeeling van het Gemeente bestuur, dat de rekening en verant woording door den Raad is goed gekeurd. 4. Een schrijven van den heer L. R. E. de Bruyn, meldende, dat zijn bemoeiingen inzake een tram Amers foortZeist geen gunstig resultaat hebben gebad. 5. Een verzoek van J. van Hees, om het adres, verbetering van de Eem betreffende, te steunen. De voorzitter wil berichten, dat de Kamer altijd op de zaak attent is geweest eri het adres zal steunen na het eerst ter inzage te hebben ont vangen. Hiertoe wordt besloten. 6. Een schrijven van den heer Fryda te Utrecht om een afschrift van het adres vroeger door de Kamer ver zonden inzake cheque- en giro verkeer. Hieraan is reeds door den secretaris voldaan. Nu komt aan de orde het ontwerp zomerdienstregeling op de spoorwegen. De heer Eysink wijst er op, dat men met het locaaltje te 9,02 te Utrecht aankomt en te 9 08 naar het zuiden kan vertrekken. Deze tijd is wel kort. De voorzitter is het hiermede eens. De trein van 8.19 geeft wei aanslui ting, doch dan moet men bijna een half uur te Utrecht wachten om 9.56 in Den Bosch te zijn. Bovendien heeft deze trein geen 3e klas. Besloten wordt aan den minister te vragen of hier niets aan te doen is. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De Ned. Slagersgezellenbond hield Zondag zijn 10e jaarvergadering in de «Keizerskroon* alhier, welke werd bijgewoond door afgevaardigden van alle afdeehngen, benevens door twee Duitsche collega's De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer K. Regoor uit Den Haag, sprak een welkomstwoord en bracht hulde aan de afdeeling Amersfoort voor de prachtig versierde zaal. Daarna ging hij uitvoerig het werk van den Bond, in het afgeloopen jaar,na. Het jaarverslag en het financieel verslag werden, na eenige discussie, goedgekeurd, terwijl van verschillende zijden ciitiek werd geleverd op bet beleid van den redacteur van het Bondsorgaan. De tegenwooidige redac teur, de heer G. P. Taverne te Rotter dam, bad geen lust verder aan te blijven, waarna als zoodanig gekozen werd de heer I. S. Arbeid te Amster dam. Een voorstel van het hoofdbestuur om de uitkeering bij overlijden te verlagen tot f75, werd verworpen, en een voorstel van Rotterdam om dit bedrag op f 100 te stellen, aan genomen. Eveneens werd verworpen een voor stel om het ziekengeld te verlagen. Besloten werd verder om de alge meene vergadering steeds te Utrecht te houden, terwijl de zetel van het hoofdbestuur blijft gevestigd te 's Gravenhage. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heerenG. P Taverne te Rotterdam, H. Knuit te Breda, J. Alt te Leiden en Th. van Eijsden te Dordrecht. Met algemeene stemmen werd nog aangenomen, de volgende, door de afdeeling Amsterdam ingediende motie: «De Ned Slagersgezellenbond, bijeen ter vergadering op 25 Febr. 1912, te Amersfoort; overwegende, dat bet de taak van den Staat is, om oude en invalide arbeiders en arbeidsters op 6ü-jarigen leeftijd te pensionneeren; kennis nemende van de motie- Troelstra. waarin de Regeering wordt uitgenoodigd om een directe uitkeering te verschaffen aan een deel der oude arbeiders(-sters), die den leeftijd van 70 jaar bereikt hebben; spreekt als zijn rneening uit, dat, hoewel genoemde motie-Troelstra niet geheel voldoet aan de meest billijke eischen, het evenwel noodig is, dat de motie wordt aangenomen. driDgt bij de Tweede Kamer der Staten Generaal op aanneming daar van aan.« Wegens het late uur (de vergade ring duurde van 's morgens 11 tot 's avonds 7 uur), kon de agenda slechts voor een gedeelte worden afgehandeld. Het eerste Staatspensioentje. Hierover sprak Maandagavond in een openbare vergadering de heerA. B. Kleerekoper in het Valkje. Spr. begon met te herinneren aan de motie Troelstra op 5 Dec. '11. Deze motie is overal aan de orde, alleen staat ze niet op de agenda der Tweede Kamer. Spr. zegt verder, waarom Troelstra twee moties heeft voorgesteld. 1911 is voor de bezittende klasse een zeer goed jaar geweest, voor de arbeiders echter niet. Alles werd door het kapitalisme duur ge houden, en de klassenstrijd nam scher per vormen aan. De woordvoerder der Soc. Dem. wilde twee dingen geregeld hebben, liet wettelijk waarborgen van het posten en het tegemoetkomen aan de oudsten en ellendigsten der arbeiders klasse. Waar het geld vandaan moet komen, zegt spr. verder. De iukomsten van den Staat zijn van 1901 tot '11 ge stegen van 153 miljoen tot 205 miljoen en de uitgaven van '152 miljoen tot 213 miljoen. Deze zijn alzoo met hl miljoen vooruitgegaan. Dit geld is gegaan aan het onderwijs en het militairisme. Het wordt verslonden door het ongelukkige onder wijssysteem, dat van scholen en schooltjes aan elkaar hangt. Door de indirecte belastingen brengen de arbeiders veel bij tot de staatsinkomsten. De regeering wil het tekort halen uit verhooging van drank accijns, debietrecht op tabak, nieuwe inkomstenbelastingen en de tariefwet. Wat nu met de motie-Troelstrazal ge beuren, hangt van de arbeiders zelf af. De heer Dam uit Hilversum kwam in debat. Hij wees op den toeslag door veel gemeenten en particulieren ver strekt. We houden leger en vloot om onze onafhankelijkheid te handhaven. Het stelsel van de Sociaal Democraten is in flagranten strijd met den Christe lijker! godsdienst. Spr. geeft toe, dat er misstanden zijn, maar de middelen ter verbetering aangegeven verschillen. De heer Kleerkoper repliceerde uit voerig en stelde een motie voor, waarin bij de Tweede Kamer wordt aange drongen op aanneming van de motie- Troelstra. Deze werd rnet bijna alge meene stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering om streeks middernacht gesloten. Tot enquètrice der Amersfoort- sche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose is benoemd mej. M. G Romiju, alhier. De dirigeerend apotheker (ma joor) K. Verlaan, van het militair hospitaal alhier, zal 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. De paardenarts op non-activiteit T. J. van Capelle wordt op 1 Maart in actieven dienstiersteld en ingedeeld bij het 1ste regiment huzaren alhier. Merels. Voor enkele dagen kon men in tal van bladen een bericht uit Noord- Brabant lezen omtrent het wegvangen van honderden merels in die streken, hetgeen misschien niet ten onrechte, zeer betreurd werd. Toch is het wel licht niet overbodig, eens mede te deelen, wat we over dezen vogel lezen in een handleiding van K. Bisschop van Tuinen, uitgegeven bij een stel platen van diersoorten, nuttig voor landbouw en houtteelt Nadat de schrijver vooraf heeft medegedeeld, dat de merel zich bijna uitsluitend voedt met insecten, insecten-larven, wormen en slakken, en in den herfst ook met vlier-, lijster- en jenever bessen, verhaalt hij«In sommige streken van Duitschland schijnt deze vogel echter de slechte gewoonte te hebben aangenomen, om jonge vogel tjes uit bun nesten te werpen, ja ze zelfs te verslinden. Geen wonder dus, dat de zangvogels in die streken, waar hij veel voorkomt, sterk in aan tal verminderen. Door de kennis van dit feit is indertijd professor Semper, hoogleeraar in de dierkunde te Würz- burg, die in het najaar van 1879 in zijn tuin lijsters had geschoten en door zijn tuinman strikken had laten zetten, om ze te vangen om welke reden hij door zijn buurman Stumpf bij den rechter was aangeklaagd door de Rechtbank te Würzburg vrij gesproken. De rechter verzocht name lijk aan dr. Rindlleiscb, hofraad en professor in de pathologische anatomie, om de Rechtbank in deze zaak als deskundige voor te lichten, en deze geleerde verklaarde toen, dat de zwarte lijster (merel, meerle of gieteling) tot de allerschadelijkste dieren moest wor den gerekend, omdat hij jonge vogeltjes verslindt en dat zelfs hier en daar o. a. in Thüringen waar deze vogel sterk in aantal was toegenomen, de nachtegalen waren verdwenen.* Indien bovenstaande mededeelirigen van dr Rindfleisch werkelijk op waar» beid berustten, zou men ook in ons land om 't wegvangen van merels waarlijk niet behoeven te treuren. Wie kan hier met kennis van feiten meer licht verspreiden? 't Wil er bij ons toch maar niet in, dat de merels van Thüringen of elders in Duitsch land zóó verre in «beschaving* bij de onze zouden ten achter staan. Gewogen en te licht bovonden. Te Veenendaal is tegen alle bakkers, op een drietal na, proces-verbaal op gemaakt omdat hun roggebrood niet aan het gewicht voldeed. Het onder zoek werd door de marechaussee in gesteld naar aanleiding van klachten van de fabrieksbevolking. Onder de bekeurden behooren de wethouder Bos, een kerkmeester, enz. Een van hen verklaarde aan den verbaliseerenden brigadier dat bij, vanwege zijn ge weten, al heel wat slapelooze nachten had doorgebracht, maar tot onderwicht genoodzaakt werd door de concur renten van de Coöperatieve Winkel- vereeniging. De laak Reinier Koster opgelost. Het gerechtelijk onderzoek heeft gisteren voor goed uitgemaakt, dat de te 's-Gi avendeal door het echtpaar Koster opgenomen jongen, die eenige weken geleden te St. Maartensdijk werd aangetroffen, niet hun voor 12 jaren geleden verloren zoon is, maar Augustien Janssens, uit Beveren Waes, in België. Tot het einde toe echter heeft de kleine Augustien meesterlijk gesimu leerd. Maar de confrontatie met zijn ware ouders en andere getuigen deed al spoedig de waarheid aan het licht komen. Het echtpaar Koster was dan ook zoodanig overtuigd, dat het zonder eenige reserve den knaap aan de familie Janssens afstond. Onder grooten toeloop van publiek is hij te drie uur per vigelante uit het Gerechtsgebouw naar Beveren Waes vertrokken met zijn vader en moeder. /Dordt. Cl.) Voor Huis en Hoi. Wenken omtrent wielrijden uit een artikel van Dr. G. A. Ootmar te Haarlem Fiets zoolang en zoo hard als ge wilt, desnoods uren achtereen zoo lang de ademhaling met gesloten mond kan plaats hebben, is er geen gevaar voor overspanning, geen gevaar, dat het lang uitblijvend vermoeid- heidsgevoel te veel van onze krachten doet vergen, geen gevaar te duchten voor het bart, dat dan nog steeds in staat is, om aan de meerdere eischen van de spieren met gemak te voldoen. En het ligt zoo voor de hand, dat de ademhaling en het kloppen van het hart samen moeten gaan, bij elkander behooren, en de een nauw af hankelijk is van de andere, dat inderdaad geen betrouwbaarder en gemakkelijker te bespeuren middel te vinden is, om onze hartswerking te meten. Het kan ons dan ook geen ver wondering baren, dat, waar het wiel rijden blijkbaar zoo'n heerlijken invloed uitoefent op den gezonden mensch, men ook getracht heeft, het nuttig te maken voor den zieke. En inder daad, hartlijders b.v. heeft men op bet rijwiel gezet en er later heel wat verbeterd zien afstappen. Ik noemde ze «hartlijders", feitelijk om u te doen zien, hoe de vrees, dat «wiel rijden" hartgebreken doet ontstaan, onjuist is, waar het zelfs als genees middel voor dit lijden kan gelden. Onmatig fietsen, altijd hollen, of lange reizen doen zonder behoorlijke rust, daar kan zelfs het besta hart niet tegen op. Wanneer men zoo'n lijder op het rijwiel zette, dan begon men de ver snelling zoo gering mogelijk te maken, opdat hij zoo min mogelijk kracht zou moeten uitoefenen. Een kinderrijwiel dus kent alleen een kleine versnelling. Evenzoo bet damesrijwiel. Daar de vrouw, wat vorm van spierenen beenstelsel betreft, het midden houdt tusschen dien van het kind en den man, past het haar ook om snelle, weinig krachtige be wegingen te maken. Wanneer aldus bet rijwiel zich aan gepast heeft aan onzen leeftijd, ons geslacht, den toestand van ons hart of van eenig ander verzwakt orgaan, zal het wielrijden, als geen menscbe- lijk onverstand, de harmonie tusschen rijwiel en menschenleeftijd, geslacht of toestand verstoort, niet anders dan zegenrijk kunnen zijn. Wie bij het eindigen van den rit spijt gevoelt, dat het tochtje of de verre tocht ge daan is, diens lichaam ondervindt gewis den heilzamen invloed van het wielrijden en hoedt zich zelf voor menige ziekte. Doch wie op 't rijwiel zit, voorover gebogen, trappende tegen den wind, zoo hard hij kan, wie het als het grootste geluk beschouwt, 20 a 30 K.M. te rijden zonder erg moe te worden, maar na zoo'n rit zit te hijgen op zijn stoel, voor dien zal het rijwiel schadelijker inwerken op zijn gezondheid dan stof, dan uren

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2