NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Foor de Provincie Utrecht. Qtikmemz No. 18. Zaterdag 2 Maart 1912. 41e jaa* FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAfi EN SATERDAG PREMIE BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele .Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn0. ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen nummer van ■rfc.tLiiiTfigosii» «iiashWnA»» bevat o.m. Het Boulevardleven te Parijs (als voorplaat). Wintersport op den bevroren Niagara-Waterval. Bos sche Carnaval, met 3 foto's. Bloe mencorso te Nizza, met 2 foto's. Antieke schoorsteenbetimmering te Groningen. Het 40-jarig Jubileum van den tooneelspeler-regisseur L. H. Chrispijn, met 3 foto's. Grieksche danskunst, met 6 foto's. De laatste mode, roet 2 foto's. Da eerste Amerikaansche Vliegenierster. Een oude chimpansé op bet laatst van zijn leven. De merkwaardigste brug ter wereld. De begrafenis van den Japanschen rijkskanselier Komura. De gruwelijke moord te Beek, met foto van de plek, waar bet lijk ge vonden is, en twee portretten van hot slachtoffer, de zevenjarige Marie Hartjes, vóór en na den dood genomen. Verder: Een negental foto's van bekende landgenooten. De rubriek van redacteur X die ditmaal den uit slag van het Esperanto-vraagstuk opneemt, Het Kindemummer «Ons Prinsesje», met onderhoudende lectuur voor de jeugd en het vervolg van den boeienden roman, getiteld «Ziele- leed«, door Eline van Stuwe (Jacque line Reyneke van Stuwe.) De ondergeteekende wenscht bij zijne Courant geregeld de geillu- streerde Premie „Pak me mee" te ontvangen. Woonplaats: Naam: Plan 1913. De Centrale Commissie van »Plan 1913„« heeft een circulaire gericht aan de plaatselijke comités, waarin zij mededeelt het op prijs te stellen, indien plaatselijke comité's of vereenigingen zich vóór zij tot het doen van publicatiën enz. omtrent hunne plan nen overgaan eerst tot het Uit voerend Comité der Centrale Com missie zouden willen wenden, met mededeeling van hetgeen beoogd wordt en in voorbereiding is. Zoo noodig kan dan door het uitvoerend Comité gewe zen worden op in andere plaatseD be staande plannen en kan het Comité als bemiddelaar optreden om tegenover het buitenland zooveel mogelijk eenheid te verkrijgen, waardoor de waarde van het samenstel der ten toonstellingen zal worden verhoogd. De Centrale Commissie wijst voorts op het belang en de wenschelijkheid van het bevorderen en organiseeren van bezoeken aan plaatselijke handels- en nijverheidsinrichtingen en op de mogelijkheid om bijv. door het uit geven van geïllustreerde albums de aandacht op die nijverheid te vestigen. Ook hier zal eenheid in uitvoering, wat formaat enz. betreft, zeer zijn aan te bevelen, zoodat ook op dit gebied het Uitv. Comité gaarne op de hoogte der plannen zal worden ge houden om naar aanleiding daar van waar noodig of gewenscht, voorlichting of inlichtingen te kunnen verstrekken. Vogel wet. Het bestuur der Nederiandsche Ver- eeniging tot Bescherming van Vogels heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek vooral de vogels, behoorende tot het geslacht der lijsters niet te onttrekken aan de beschermende bepalingen wan het ontwerp-Vogel wet, waarop uit Gaas- terlaüd is aangedrongen. Landbou w-op voeding In eene te Utrecht gehouden ver gadering van bet bestuur der ver- eeniging «Landbouwopvoedingt, al daar is benoemd tot directeur van het door die verééniging éérst op te richten gesticht te Nijkerk de heer A. H. Tiemens, voorheen werkzaam bij de vereemging »Ned. Landkolonisatie en inwendige Zending», te Roitevalle, thans candidaat opvoedend ambtenaar voor de landbouwkundige vakken aan het rijks-opvoedingsgesticbt «Veld zicht», te Avereest, met ingang van 1 Juli e k. en voorloopig voor deu tijd van één jaar. Het uitvoerend bestuur deelde mede, dat. bet vereischte grondkapitaal thans volteekend is en dat derhalve onver wijld met den bouw van bet gesticht zal worden begonnen, zoodra de van rijkswege reeds in voorloopig uitzicht gestelde waarborg voor renten en aflossing van een gedeelte der bouw kosten zal zijn aangevraagd en ver kregen, en de in te dienen bouwplan nen van regeeringswege zullen zijn goedgekeurd. Wat betreft het bedrijfskapitaal, werd voortdurende versterking alsnog noodig geacht, in verband waarmede dan ook de wensch werd uitgesproken, dat velen als lid nog mogen toetreden (minimum-contributie f 2.50). De secretaris de heer mr. van Rappard, te 's-Gravenhage ver strekt op aanvrage prospectus en in lichtingen. Aan de verschillende Gemeente raden in ons land is door het Dage- lijksch Bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, een rondschrijven gericht van den volgen den inhoud: De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, heeft de eer de aandacht van Uwe Vergadering te vestigen op het feit, dat door het steeds meer en meerzich ontwikkelende verkeer,in het bijzonder dat met rijwielen, auto- "hoeïïe van "ene goede plaatsaanduiding L vk Luchtiger doet gevoelen, zich.te. Vis k, tien- llen va|i n wn/ plaatsnamen jaren vold-Mde om F voorweg- slechts te vivrnelden opde^ satsen en tramstatio os of de aanlegpi.. qB van booten, omdat alleen daar vreemdelingen langs of aankwamen, thans heeft zich het verkeer belang rijk uitgebreid en wordt deze ver melding ook aan de voornaamste openbare land- en waterwegen van groote beteekenis geacht. Het is daarom, dat wij de viijheid nemen Uwe vergadering op de wen scbelijkheid te wijzen om op verschil lende openbare gebouwen, als ge> meentehuis, politie-bureau, scbolen, brandspuithuizen, enkele bureaux van gemeente-administratie en gemeente werken, aanplakborden, enz., den plaatsnaam te doen vermelden. Door dezen maatregel in het belang van bet toerisme wordt in niet geringe mate ook het plaatselijk belang gediend Wij veroorloven ons hierbij tevens Uwe vergadering in overweging te geven om, indien ten Uwent eene verordering bestaat, waarin eene maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen is vastgesteld, de boven genoemde plaatsaanduiding eveneens te doen aanbrengen aan de palen der waarschuwingsborden, welke zijn voor geschreven bij art. 8 der Motor- en Rijwielwet, en wel liefst door middel van een bordje met witte letters op donkerblauwen grond. Over deze wijze van aanduiding van den plaatsnaam hebben wij het ge voelen van Z.Ex. den minister van waterstaat gevraagd en heeft deze ons bij missive van 5 Febr. j.l., No. 274, medegedeeld, dat bij hem bet aanbrengen van de door ons bedoelde bordjes aan de palen van de genoemde waarschuwingsborden geen bezwaar ontmoet, mits deze op een afstand van 3540 cM., gemeten van den onderkant of laagst gelegen punt van het waarschuwingsbord tot den boven geplaatst. Hierdoor zal dan ook het uiterlijk aanzien van het bij ministerieele be schikking vastgestelde model niet worden gewijzigd. Weer een slachtoffer. Te Leeuwarden is overleden de ->r A.'P. Heg, in leven commissaris het -olitie en een bekend strijder van p. 'ikspensionneering der com- voor de i._ van politie en hunne missarissen -eezen. Krachtige po- weduwen en bet werk gesteld gingen beeft hij in bij de wet om deze pensionoeeri.. ""b voor bij geregeld te krijgen. Hela» Md stro de vruchten van zijn onvermot een ven heeft kunnen plukken, is bij n. gegaan, eene weduwe nalatende, die niet over voldoende middelen beschikt om onbezorgd te kunnen leven. Wel is waar twijfelen wij er niet aan of de gemeenteraad van Leeuwarden zal, uithoofde van door haar echtgenoot bewezen diensten, haar eene jaarlijk- scbe toelage toekennen uit de ge meentekas, maar het blijft altijd eenigerwijs pijnlijk het medelijden in te roepen, waar men op gronden van recht en billijkheid aanspraak heeft op pensioen. En zelfs het beroep op medelijden is in de meeste gevallen nog tevergeefs. Wanneer zal dan toch eindelijk bij de regeering eens inge diend worden het reeds zoo dikwijls toegezegde ontwerp van wet tot pen- sionneering van alle gemeente-ambte naren en hunne weduwen en weezen! Moeten er nog maar steeds meer slachtoffers vallen. mobielen en motorrijwielen, de be-I kant van bet plaatsnaambordje, worden Tentoonstelling van Nederiandsche hoenders. In de Fruitbal te Utrecht is gisteren de eerste tentoonstelling geopend, uitgeschreven door de Nederiandsche Hoenderclub, vereemging tot ver edeling van Nederiandsche hoender rassen. Toen deze club in 1900 werd op gericht, zat voor, dat men wilde trachten te behouden de rassen, die Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN julius aliczny. 8) «Naar ik gehoord heb," voer Levi daarop voort, «is mijnheer de graaf tegen zijn wil hier op zijn landgoed gebannen! Rechtvaardige God, hoe streng regeeren thans de Russen in het arme Polen Terwijl Barnch Levi nog sprak werd de deur geopend, en de bedelares, nu in eene eenvoudige kleedij, zindelijk gekamd en schier niet meer herken- haar, stormde de kamer binnen, wierp zich aan de voeten van den graaf en dankte hem voor de haar bewezene goedheid terwijl zij zijne hand nam en ze kustte. Met liefderijke woorden sprak de graaf haar moed in en beloofde ook verder voor haar en haar kind te zullen zorgen. «Moge de rechtvaardige God u met duizendvoudigen zegen beloonen voor hetgeen gij aan een ongelukkige vrouw gedaan hebt!" riep de arme. «En moge mijnheer de graaf mij vergunnen dat ook ik iets bijdrage tot het edele werk dat hij zoo edel moedig begonnen heeft," viel Levi haar in de rede. «Maar veroorloof mij u in mijne huiskamer te brengen." Met deze woorden geleidde hij Dew- binsky in een aangrenzend vertrek, dat zeer elegant gemeubeleerd was. De graaf was verwonderd over deze pracht en niet minder over de vrien delijke ontvangst, maar zijne verbazing steeg nog, toen Levi hem zijne dochter, de bekoorlijke Sara voorstelde, die verrast door dit onverwacht bezoek, in liefelijke verlegenheid eenige woor den over zijn edele daad stamelde. «O, mejuffrouw, uw lof maakt mij schier beschaamd," antwoorde Dew- binsky galant, «heeft uw vader niet reeds meermalen aanzienlijke sommen voor de christelijke dorpsbewoner be schikbaar gesteld?" Met verrukking aanschouwde hij het schoone meisje, welks oogen hem schier schuw ontwekenmaar toen zij ze in den loop van het gesprek som wijlen tot hem opsloeg, moest hij onwillekeurig de zijne afwenden. Want de jonge dochter met de heerlijke en toch zoo teedere gestalte en de schit terende oogen geleek toch een dier heldinnen van haar stam, die ons het Oude Testament noemt, en welke zij ons slechts vol verhevene schoonheid, gepaard met een edelen geest voor stellen. Na verloop van een kwartier nam Dewbinsky afscheid, niet zonder nog een uitnoodiging van Levi tot een spoedige terugkomst ontvangen te hebben. «Ja, Sara is wonderschoon," prevelde de graaf voor zich, toen hij weder in zijn slede zat en op weg naar zijn kasteel was. Maar terwijl hij zich aan deze gedachten overgaf, verscheen toch een tweede gestalte voor zijn geest de beeltenis der jonge Russin, welke hij gisteren gered had, en hij moest bekennen, dat hare oogen wel niet zoo stralend en gloeiend als die van Sara, misschien echter daarentegen zielvoller waren. In zijn kasteel aangekomen ver beidde hem een nieuwe verrassing. Op het binnenplein zag hij een vreemd paard en op zijn vraag of er bezoek was, vernam hij, dat een lakei van het slot Wollnaka, welks eigenares met hare dochter, hij voor een val in den afgrond behoed had, met een brief voor hem was aangekomen. Hij deed den brenger bij zich komen en opende haastig den brief. Deze bevatte een uitnoodiging van vorst Felotiskoff, wien de jicht in zijne kamer bande en hem verhinderde zelf te komen, om zijn dank te betuigen «maar zoo mijnheer de graaf Dew binsky den vorst de eer van een bezoek wil aandoen," gaf de brief te lezen, «dan zou hij niet alleen den vorst, maar ook diens gezin ten zeerste ver plichten." Verheugd schreef de graaf een toe stemmend antwoord en overhandigde het den bode, die dadelijk het kasteel verliet. «Nu geraak ik in een fraai dilemma zei de graaf voor zich. «Nu ben ik weder half met het lot verzoend, dat mij hier heeft verbannen; ik ben er in allen geval beter aan, dan wanneer Murawieff mij naar Siberië had ge zonden Maar een gedachte kwelde hem «Denk aan het vaderland!" fluisterde eene inwendige stem hem toe. Nieuwe gevechten der opstandelingen tegen de Russen hadden plaats gehad; de tijding der verbanningen en doodvon nissen, welke de Russische stadhouder uitsprak, verspreidde ontzetting in het ongelukkige Polen. Doch hoe groot de belangstelling van graaf Dewbinsky in het lot zijns vaderlands was, was toch zijn besluit om te vluchten, het welk hij bij zijn gedwongen vertrek uit Warschau genomen had, verdwenen. Hij dacht nu slechts aan de twee schoone meisjesgestalten, welke het lot hem op zonderlinge wijze bijna tegelijkertijd had toegevoerd. III. Na verloop van eenige dagen besloot Dewbinsky naar het tien mijlen ver wijderde kasteel Wollnaka te rijden, om het schriftelijk beloofde bezoek bij het vorstelijk gezin af te leggen. De slede werd voorgebracht, Iwan be stuurde ze en twee kozakken vormden het escorte. Het was een heerlijke wintermorgen. De vroeger met grijze wolken bedekte hemel schitterde nu van het heerlijkst blauw, en het witte sneeuwkleed glin sterde en fonkelde in den zonneschijn, als had de aarde zich met ontelbare

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1