Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Voor Huis en Hot men bier van oudsher heeft, en deze op ts voeren tot de uiterste grens van productiviteit. De beweging voor de Nederlandsche boenders is te beschouwen als een terugslag op den invoer en fok van vele buitenlandscbe rassen, die om bun vleesch- of eierproductie hoe langer hoe meer gezocht worden, doch waarvan verschillende toch niet vol doen aan de eischen, die men aan een z.g.n. boerenkip meent te moeten stellen. Hoe het zij, de waarde en de plaats van de Nederlandsche boeren kip om dit verzamelwoord maar eens te gebruiken als productie- dier is nog niet geheel vastgesteld omdat men de kip nog niet voldoende kent. Deze tentoonstelling evenwel brengt ons een grooten slap nader. Hier is nu bijeengebracht zoowat alles, wat wij aan inlandscbe hoenders bezitten. De boerenkip is een sympathiek dier; misschien stellen wij er moer belang in omdat dit de kip is, die wij zelf in onze jeugd verzorgde en feitelijk een deel van ons jongensleven uitmaakte, maar ook zonder dat, is deze kip een gezellig en zeer bruik baar dier. Bij een bezoek zullen ons de Hol- landsche kuif hoenders zeer treffen; wij zagen zelden mooier exemplaren. Ook onder de andere groepen zijn vele mooie exemplaren. Zigeuner-jacht in het Rhöngebergte. Sedert meer dan een week terrori seert een zigeunerbende de omstreken van het stadje Fulde in Hessen. De drie aanvoerders der bende hebben reeds een heele serie moorden op hun gewetenop klaarlichten dag werd op den grooten landweg een gendarme doodgeschoten en op de marktplaats van Fritslar stak een der heeren zijn eigen papa, met wie hij hot oneens was over een paardenkoop, overhoop. De moordenaar en zijn gezellen vlucht ten in de bergen bij Kiimerzell, doch waagden zich direct daarna weer in een dorpskroeg. Een daar aanwezig gendarm, geholpen door eenige leden van de Kiimmerzeller «Kriegerverein", begonnen op de landstraat een ge regeld gevecht, waarbij de gendarm zwaar gewond werd, doch de zigeuners weer ontkwamen. Op hun vlucht ont moetten deze in de bosschen een boschwachter, die door een kogel in het hart werd afgemaakt. Een afdeeling, 60 man sterk, van het garnizoen te Fulda werd uitge zonden, doch met geen ander resul taat, dan dat zij in een dorpje een boer vonden, die twee kogelwonden in bet hoofd, als herinnering aan een bezoek der zigeuners, vertoonde. Een bende van 12 zigeuners dwong den boschwachier van Bengerode, dien zelfden nacht een gestroopte ree te bereiden en sindsdien waagde nie mand zich in de dorpjes meer buitens huis. Sedert Zondagavond zijn nog 100 man troepen, 50 gendarmen en een vrijwilligerscorps van boschwacb- ters naar het Rhöngebied getrokken, om een klopjacht op de zigeuners te houden. In alle dorpen zijn de Krie- gervereine gemobiliseerd, wat niet wegneemt, dat Maandagnacht nog een kippenren bij Hümfeld geplunderd weid, zoodat de woestelingen voor eerst door honger ook nog niet uit hun schuilplaats gedreven zullen wor den. Soldaten uit Marburg arresteer- diamanten opgeschikt, zoodat men schier blind van al dien glans werd. Lustig draafden de edele paarden over de gladde sneeuwbaan heen; de ver warmende zon scheen ze nieuwen levens lust ingeblazen te hebben. Dewbinsky, die den winter steeds in groote steden had doorgebracht, aan schouwde behagelijk het fraaie winter landschap. Waarschijnlijk deed hem somwijlen zijn geweten verwijten; vorst Felotiskoff behoorde immers tot de natie, die zijn arm vaderland zoo zwaar verdrukte; de natie, welke hij een eeuwige, haat had gezworen, zoo lang de Russische scepter over het mis handelde Polen heerschte maar mijn bezoek geldt immers niet den vorst als Rus, zeide hij tot zich zelf, om de inwendige vermaning tot zwij gen te brengen; ik voldoe slechts aan de eenvoudigste voorschriften der wellevendheid. Daarbij verheelde hij zich trouwens niet de gewichtige reden, die hem met alle geweld tot het bezoek noopte; voor zijn verlangend hart schenen de snel voortdravende paarden traag en langzaam; ongeduldig spoorde hij ze aan. In een uur was het slot Wolnaka bereikt. Uiterlijk scheen het eenvoudig den gisteren in de bosschen een troep, met revolvers en geweren gewapende, zigeuners, doch deze zijn nog niet geidentiliceerd en men weet dus nog niet of zich onder hen de beruchte moordenaarsfamilie Ebender bevindt. De stad Offenbach heeft voor alle zekerheid een zigeunerkamp, dat in de buurt der stad gelegerd was, doen opruimen en 70 van deze lastige heeren over de grenzen doen brengen. De heer mr. W. D. Caudri, vroe ger commies ter gemeente-secretarie thans hoofd-commies bij het ministerie van Justitie, is benoemd tot referen daris. De heer J. H. Rolandus Hage- doorn promoveerde j.l. Woensdag aan de Rijks Universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen. Aan de Chemische fabriek «de Valk" alhier is de levering opgedragen van lederextract benoodigd voor de Kon. Ned. Marine. Door de heeren Engelsman en De Vries, eigenaren dier fabriek is een terrein aangekocht aan de St. Agatba- en Bolderstraat waar een nieuw fabrieksgebouw zal verrijzen. Door de politie werden bij ver schillende neringdoenden niet minder dan 163 ongeijkte maten en gewichten in beslag genomen. 43 processen- verbaal waren daarvan het gevolg. Bij K. B is benoemd tot notaris te Joure, de heer Pb. J. van der Werf, cand.-not. te Harderwijk. Bij K. B. zijn met ingang van heden, benoemd tot ritmeester bij de cav., bij het 4de reg. huz., de le luit. J. G. Pabst, van het le reg.; bij de rij- en hoefsmidschool, de le luit. J. A. van Gellicum, instr. bij die in richting. Dierenbescherming en Jodendom. Door den Opperrabbijn Monasch is alhier een lezing gehouden over «Dierenbescherming naar de opvat ting des Jodendoms». Spreker wees er op, dat niet het zwaard doch wel de Bijbel de wereld veroverd beeft en dat zoowel in Bijbel als in Talmoed bijzondere aandacht gewijd wordt aan de bescherming der dieren. Waar tot instandhouding van den mensch het dooden van dieren geoorloofd is, wer den bepalingen verstrekt, die dien dood zoo zacht mogelijk doen zijn. Het medelijden van Rebekka, om water te scheppen voor Abraham's kameelen, maakt baar waardig de gade te worden van Izak. In de 10 Geboden wordt den Israëliet met nadruk bevolen, zijn dieren op Sabbath volkomen rust te doen genieten. Wat de ritueele wijze van slachten betreft, tal van bevoegden en des kundigen hebben reeds uitgemaakt, dat hierbij het bewustzijn onmiddel lijk ophoudt en dit derhalve de beste wijze is, om een dier te dooden. Onze oud-stadgenoot, de heer D. Harting, heeft opdracht gekregen voor de gravure van den nieuwen postzegel van 50 cents voor Ned. O. Indië. Op dezen postzegel prijkt de beel tenis van H. M. de Koningin, omgeven door een Indisch landschap. Louis Bouwmeester zal Dinsdag avond weer optreden in »Amicitia«, ditmaal als de oude graaf Errol in «De Kleine Lord», een rol waarmede hij reeds vroeger veef succes behaalde. Als Cedric Errol, graaf Dorencourt (de kleine Lord) zal mej. F. de la Mar ten tooneele verschijnen. Charles Specht is de kruidenier Hobbs, Raf. Bouwmeester de schoen poetser Dick en mevr. Smits-Grader, de moeder van Cedric. Met het oog op de jeugd, begint de voorstelling te half acht. Naar wij vernemen zullen de heeren Pisuisse en Blokzijl den 21en Maart andermaal in «Amicitia» op treden. )n eene door enkele biljardlief- hebbers uitgeschreven vergadering, in «De Poort van Cleef» gehouden, is besloten tot het oprichten eener bil- jardclub. Eene commissie werd benoemd om een ontwerp-reglement saam te stellen Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekende, verzon den van het Postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand Februari 1912. Brieven binnenland. Deray Siff, P. Best, Brands, Pilaar, G. H. Romer, Koops, lageweg, Amersfoort. Amsterdam. Doorn. Goes Haag. Brief buitenland. J. B. van Dale, Homberg Rheir.. Briefkaarten binnenland. Krook, Amsterdam. H. A. Enkelaar, 7 Mej. A v. Empele, Hilversum. Mej. A. Dorn, Zeist. Briefkaarten buitenland. B. Irwin, Marseille Wilh. Ruttgers, Wald Solingen. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Amersfoort en Omsl reken van «Het Nederlandsche Roode Kruis« onder voorzitting van Dr. Jorissen in het Patronaatsgebouw op hel Zand. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en vond het een verblijdend verschijnsel, dat zoovelen tegenwoor dig waren. Dit bewees sympathie, doch dit is niet voldoende. Wil het Comité zijn taak kunnen verrichten, hulp ver- leenen in vredestijd bij massa-rampen, en gewonde en zieke krijgslieden in oorlogstijd helpen, dan is er noodig toewijding, ijver, kennis en geld. Hierna las de secretaris het uit voerig jaarverslag, dat onder dank betuiging werd goedgekeurd. Weont- leenen er aan, dat Amersfoort 89 leden heeft, die f 109.50 contribueeren. De penningmeesteres deed rekening en verantwoording. Er is een batig saldo van bijna f 166.Staande de vergadering nagezien en in orde be vonden, werd de penningmeesteres dank gebracht. Mevrouw Van IttersumStroeve werd tot bestuurslid gekozen, en her kozen mevrouw Van den Berg. me juffrouw Azijnman en de heer Frede- riks. Een twintigtal heeren gaven zich als lid op. De voorzitter sprak den wensch uit, dat ieder lid een nieuw lid mocht aan brengen, waarna bij de vergadering sloot. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der zaak van de firma J. van Vollenhoveo was het gistermiddag feest in de gebouwen aan «de Koppel». Het werk werd een poosje gestaakt en de kantoren met bloemen versierd. Als blijk van waardeering en genegen heid voor de firmanten hadden de werklieden zich in hun beste plunje gestoken en gelden bijeengebracht om een stoffelijk bewijs van genegenheid te kunnen aanbieden. Dit bestaande uit een pendule met coupes werd onder toepasselijke woorden overhandigd Dat de dag verder feestelijk werd doorgebracht spreekt wel van zelf. Generaal Booth. 't Was gisteravond vol in Amicitia. Ook was bet gezelschap zeer gemengd, zooals men dat zelden in deze zaal te zien krijgt. Even vóór achten nam Adjudant Rönitz het woord en deelde mede, dat de Generaal hier was, waarover bij zeer verheugd kon zijn. In een paar trekjes gaf hij weer wat het «leger» doet en gedaan heeft. Hiervoor is veel noodig. De dames en heeren kunnen ons in ons maatschappelijk werk een handje helpen door het «Kruimpjesfonds. Wie wil ontvangt een busje in buis, een spaarpotje, waarin men af en toe een kleinigheid kan doen. Agentesse hier te Amers foort is Mej. Dijkgraaf, Blankenheim- straat. De oude krasse Generaal verscheen daarop en werd met luid handgeklap ontvangen. Nadat er gezongen,gebeden en weer gezongen was, sprak gene raal Booth om te danken uit het diepste zijns harten voor de vriende lijke ontvangst. Dit hartelijk welkom, zeide hij is voor mij een verzekering, dat de arbeid van bet Leger des Heils sympathie heeft in deze stad. Hij schetste toen den arbeid van het Leger, voorzoover dit in betrek kelijk korten tijd mogelijk was. De taak van de soldaten is moeilijk. Doch de aanblik van hun Generaal, die bun strijd begrijpt, zal hen be moedigen om voorwaarts te gaan. Er is eigenlijk geen organisatie in de wereld, die niettegenstaande de moeilijkheden, zooveel heeft gedaan. Het spreken van dezen avond zal ook kunnen dienen om verkeerde meeningen weg te nemen, die haar vooruitgang belemmeren. Dit heeft ook betrekking op Neder land, waar op verkeerd beoordeelende manier over den generaal gesproken is. Hij zou zijn een autocraat, een despoot, die met ijzeren roede regeerde alsof hij aan het hoofd van een slavenbende stond. Niets is minder waa, getuige de liefde, welke men hem toedraagt. Hij zoekt zich zelf, lasterde men verder en verzamelt rijkdommen voor zichzelf en zijn gezin. Gedurende 47 jrren, dat het «leger» bestaat, heeft hij nooit een enkele gulden van de fondsen genomen. Deze berusten trouwens ook in andere banden. In de beoordeelingen is een groote omkee ring gekomen, al sterft de laster een moeilijken dood. Hij vertelt verder van het werken van het leger en waarom mannen en vrouwen zich hieraan geven. Ik hoop u te winnen, voor finan- tieeleu steun, waardan we groote be hoefte hebben. Onze vlag wappert in 89 landen; er zijn evenwel nog vele volkeren, die onze hulp vragen. Overal doet men de vraag, wat zal er gebeuren als de Generaal er niet meer is? Hij zegt: Ik beu nog niet dood en besloten, zoolang te blijven, als maar eenigszins kan. Dit zijn de wrorden van een man, die 10 April 83 jaar hoopt te worden. Hij is nu in Neder land gekomen um 12 samenkomsten in 12 dagen te leiden. Dan gaat hij weer naar Engeland, naar Noorwegen en dan Dan wordt hij aan zijn eene oog geopereerd en kiijgt zijn gezicht terug. Hoe is het «leger» geworden, wat het is? Liefde tot den medemensch is de drijfveer. Gered om te redden is een geliefd motto van den Generaal. Hij vertelt nu, hoe bij op de gedachte van het »leger« gekomen is. 47 jaar geleden zag hij in Londen de ontzet tende ellende, misdaad en zonde. Ge holpen door zijn vrouw bond hij den strijd aan. Thans zijn er 250 ver schillende regeeringslichamen die ons helpen. Ook kerkgenootschappen be ginnen ons te begrijpen. 10.000 af- deelingen zijn gesticht, 16000 bezol digde officieren werken en 75000 plaatselijke officieren. Iedere week worden 10.000 samenkomsten ge houden en 30.000 in de openlucht. Twee miljoen menschen bezoeken deze Aan 200.000 ongehuwde mannen wordt onderdak verschaft en 260.000 honge rende mannen, vrouwen en kinderen gevoed. Drankzuchtigen, gevallen vrouwen en misdadigers pogen we te redden. Op de vraag: Wat behoort Neder land voor het «leger» te doen is bet antwoord: aanmoedigen. Zoo ongeveer sprak de oude Gene raal twee uren onafgebroken door en werd met de grootste aandacht gevolgd. ZONDAG 3 MAART. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gods dienstoefening voor de gemeente. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/» uur, Ds. D. Felix, Emer. pred. Coll. v. d hulpbeh. kerken. Gerefonu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5uur, Ds. Teerink. Maandel. Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Uemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. In de Atjehsche Rimboe. Het Nieuwsbl. v. Atjeh vertelt van eene ontmoeting met olifanten van eene patrouille uit S., onder den luitenant E. Op den 6 Januari jl. volgde ge noemde patrouille een olifantenpad in bet gebergte ten Zuiden van de halte Waterscheiding. Bjj een ge deelte, waar het pad op de grens van een alang-alang-veld en een bosch terrein liep, zag luitenant E. plotseling op korten afstand voor zicb, achter een boom, een olifant staande voorste man der groep was toen geen twee passen meer van het beest ver wijderd. Op de waarschuwing «gadjah» van den luitenant vluchtte de groep in de alang-alang. Een poging van boven- genoemden officier om 't dier, dat direct de vluchtende menschen na- stormde, neer te schieten, moest wor den opgegeven, aangezien de twee voor hem loopende fuseliers op hunne vlucht zich tusschen hem en den olifant bevonden. Geen tijd meer hebbende om in de alang-alang te verdwijnen, zocht luitenant E. zelf een goed heenkomen in het boschterrein, door den olifant onder woedend geschetter achtervolgd. Bij het afstormen eener helling, voerende naar een ravijn, struikelde genoemde officier en viel voorover. De olifant greep hem met zijne slagtanden onder zijn kleeding en slingerde hem een -eind vooruit. Doordat echter de kleedingstukken scheurden, kon het dier zijo slachtoffer niet in de hoogte werpen. Tot tweemaal toe echter werd luitenant E. vooruit gegooid en hij kwam ten slotte tusscben tweeboomen te liggen, welke dicht naast elkander stonden. De olifant, die hier niet tus schen door kon, staakte een moment zijn aanval. Nauwelijks nu voelde luite nant E. zich vrij, of hij liet zich verder naar beneden glijden en sprong in het ravijn. Op zijn geroep van »pasang« losten de Europeesche sergeant S. en een Amboineesch fuselier een paar schoten, waarop de olifant vluchtte. Even later werd hij neergelegd. De luitenant E. kwam zonder eenig blessuur uit bet ravijn te voorschijn met totaal vernielde kleeding. Deze laatste en de tanden worden door hem als »doux(?) souvenir» be waard. Een Ccylonsche buffel. In de stallen van bet kasteel Ilaar- zuilens van baron Van Zuyleri van Nijevelt van de Haar heeft een Cey- lonscbe buffel het levenslicht gezien. Naar aan het «U. D werd mede gedeeld, zijn de drie exemplaren (2 ossen en 1 koe) der Ceylonsche buffels, welke in de stallen aldaar onder het toezicht van den cultuurcbef, den heer Voortman, worden opgekweekt, de eenige exemplaren van dit zeldzame ras, die in Europa voorkomen. De jong geborene is een donkerbruine blaar kop stierkalf (paard-kleurig) van ge kruist ras. Het vertoont echter vol ledig de kenmerken van de diersoort, n.l. de vetbult in den nek en de twee lobben aan de borst, en is volkomen gezond. Ongeschilde aardappelen. Het voorzetten van ongeschilde ge kookte aardappelen zou hoogst waar schijnlijk velen bevreemden en 't mag dan ook niet worden ontkend, dat het gezicht daarvan minder aangenaam is. Men behoeft echter de schillen niet op te eten maar men zou de aardappelen voor het gebruik van de schil moeten ontdoen. De voedingswaarde van aardappelen is gering, en door ze vóór het koken te schillen gaat 14 pCt. van bet voe- dingssap verloren. Kookt men ze echter ongeschild, dan bedraagt dat verlies aan sap slechts 3 pCt. Dit bewijst dus, dat door het schillen een groot ver lies aan voedingswaarde wordt ver oorzaakt. Door verschillende onder zoekingen is men tot deze ontdekking gekomen en uit de genomen proefne mingen blijkt tevens, dat gebakken aardappelen lichter te verteren zijn dao gekookte. Het licht dus voor de hand dat de voedingswaarde van ge roosterde of gebakken aardappelen beduidend grooter is dan van ge kookte. Behoed uw kind tegen te groote warmte Daar is reeds eer op gewezen, dat de buitengewone warmte in den vorigen zomer een merkbaar ongun-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2