PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Waterzucht. deel kunnen genieten. Het bestuur eener vereeniging of der afdeelingen van een bond voor lichaamsoefening ontvangt voor de kas der vereeniging of der afdeeling een bedrag van f 5 voor ieder lid dat het bewijs van voorgeoefendheid heeft verworven. Om deze toelagen te genieten moe ten de oefeningen voor de deelnemers geheel kosteloos zijn. Houders van bet getuigschrift B. ontvangen voor het opleiden van eiken spelleider een gratificatie van f 40. Ook hier moet de deelneming ech ter gratis zijn. Voorts bestaat bet voornemen om over te gaan tot de benoeming van een inspecteur van de lichamelijke opvoeding, op een jaarwedde van f4000, benevens f 1000 voor schiijf- loonen, enz. Deze inspecteur zal belast worden met bet toezicht op het onder wijs aan de militaire gymnastiekschool en op de bovenbedoelde plaatselijke cursussen en oefeningen, terwijl hg voorts zal hebben te bevorderen de samenwerking met vereenigingen, bonden en personen, wier arbeid of belangstelling zich beweegt in de ricbiing van de lichamelijke volks ontwikkeling en zich voor zoover die bonden worden ondersteund uit 's Rijks kas op de hoogte houden van de be stemming welke aan die gelden wordt gegeven. De inspecteur zal in zijn dienst worden bijgestaan door deskundigen, niet militairen, in den regel één in elke provincie, welke eene toelage genieten naar reden van f800 per jaar. Het personeel der bovenbedoelde militaire gymnastiekschool zal bestaan uit 1 directeur-leeraar (kapitein of hoofdofficier), 1 onderdirecteur-leeraar (kapitein), 3 leeraars (luitenants of burgers; en voorts personeel voor den buisboudelijken dienst. De Vogelwet. In de jongste vergadering van de Nederlandsche Jagersvereeniging, te Utrecht gehouden, werd ook de Vogel- wet ter sprake gebracht. Het rapport door het hoofdbestuur, met behulp van baron Snouckaert opgesteld, werd be halve aan den minister van landbouw', bandel en nijverheid, gezonden aan de leden der commissie van rapporteurs. Wel heeft deze commissie rekening ge houden met enkele punten, in het rap port opgenomen, maar niettemin heeft de minister uitdrukkelijk verklaard, dat het belang van den landbouw de lei dende overweging is geweest bij de samenstelling van het ontwerp en dat met de jactitbelangen geen rekening is gehouden en deze daaraan geheel vreemd werden geacht. De voorzitter wees er op, dat de artikelen 9, 14 en 28, eenmaal tot wet verheven, het jachtbedrijf nadeelig zul len zijn. Enkele bepalingen druischen zoodanig tegen de belangen der jagers in, dat, naar is te vreezen, weisont duiking er het gevolg van zal zijn. De wensch werd geuit, dat alsnog wijziging worde gebracht in die arti kelen, welke eenmaal wet zijnde, vele moeilijkheden zullen veroorzaken. Voor een, met het oog op het groote belang, dat den handeldrijven- den middenstand daarbij heeft, veel te slecht bezette zaal, hield de beer J. Frijda uit Utrecht j.l. Donderdag avond de door Handel en Nijverheid aangekondigde voordracht over een cheque en girodienst. Na een inleidend woord van den beer J. H. van der Meiden, voorzitter van de vereeniging Handel en Nijverheid, ving de heer Frijda zijne rede aan. Na een historisch overzicht omtrent chèques en giroverkeer, werd de om vang van den girodienst in het buiten land uitvoerig besproken, ten deele aan de hand der studie door den een tijger, die gereed is op zyn prooi te springen; met onmachtige woede balde hij krampachtig zijne vuisten en tandenknarste. Hij herstelde zich echter spoedig en verdrong zijne gewaarwor dingen, alleen de plotseling volgende bleekheid zijner wangen verried zijn inwendigen strijd. Zoodra Seniawitsch zich verwijderd had, trad Dewbinsky, wiens hart hoorbaar klopte, toen hij onwillekeurig getuige van dit gesprek was geweest, te voorschijn. Zijn blik zocht Anka, maar hij zag haar niet. Eindelijk ontdekte hij haar in een aan grenzend vertrek in gesprek met een bej aarde damehoewel eenigszins bleek, had zij toch al hare bedaardheid her kregen. Juist klonk de muziek voor een quadrille. Wordt vervolgd president der Javasche Bank aan dit onderwerp gewijd, terwijl vervolgens bet verrekenstelsel ten onzent voor zoover het zich bij de kassiersinstel- lingen, de Nederlandsche Bank en de groote particulate banken concen treert, werd besproken. Herinnerd werd aan de debatten, tijdens de be handeling der Staatsbegrooting voor 1910 in de Tweede Kamer gevoerd omtrent de invoering van een giro dienst van regeeringswege bij de Rijkspostspaarbank of de Posterijen en het door den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid in 1906 toegezegde ontwerp tot invoering van zulk een dienst bij de posterijen, waaromtrent door verschillende han delslichamen gunstig werd geadviseerd, maar welk plan tot dusverre niet is verwezenlijkt. Spreker stelde voorts de voordeelen van cbèque- en girover keer voor den middenstand in het licht en besprak ook den door de Javasche Bank ingevoerden girodienst, om te eindigen met den wensch dat ook van de vereeniging H. N. de noodige kracht moge uitgaan tot de totstandkoming dezer voor geheel de maatschappij zoo hoogst nuttige in richting. Na afloop zijner rede, die ruim twee uur in beslag nam, beantwoordde spre ker nog eenige door de heeren Van de Pol en Fiederiks gestelden vragen, waarna de beer Van der Meiden, na er op gewezen te bebben dat de weinige belangstelling in dezen z. i. voornamelijk te wijten was aan het niet goed onderlegd zijn van ver schillende neringdoende, waarom han delsonderwijs dan ook zoo noodzakelijk is, met een woord van dank aan den spreker de bijeenkomst sloot. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort. De vergadering gisteravond in het Valkje onder voorzitting van den beer Vrijdag gehouden was vrij goed be zet. In zijn openingswoord sprak hij den wensch uit, de agenda zoo zake lijk en kort mogelijk af te handelen. Er moest n.l. Statuten en Huishoude lijk Reglement worden vastgesteld. De artikelen werden vervolgens voor gelezen en na min of meer degelijke bespreking goedgekeurd, sommige be palingen gaven nog al tot uitvoerige discussie aanleiding, vooral die welke op ontslag van een beambte betrek king hebben. Moet dit in de Statuten of in het Huishoudelijk Reglement worden vast gelegd, was de vraag. Een lid meende dat zoo'n ernstige zaak in de Statuten moest geregeld zijn. Eindelijk in stemming gebracht bleek de meerderheid (39 tegen 26) niet voor opneming in de Statuten. Aan de orde behandeling Huis houdelijk Reglement. De heer van Schaardenburg had gaarne gezien, dat bet ontwerp vooraf werd rondgezonden bij de leden. Ieder kon ze dan op zijn gemak bekijken en zijn op merkingen maken. De voorzitter is er niet voor de zaak zoo breed op te zetten. Bovendien is dit niet de gewoonte. «Het dagelijksch Bestuur bestaat uit 5 leden." Een lid wilde dit op 7 gebracht zien, daar bij meende, dat de vereeniging dan beter vertegen woordigd kan zijn in bet Bestuur. Een ander lid merkte op, dal het doel dan toch niet bereikt werd. Er moeten geen personen in bet Bestuur gekozen worden om de richting, die ze vertegenwoordigen. Een S. D. A. P. man meende dat het vertrouwen bij de arbeiders zou wekken, als een partijgenoot in het bestuur zat. Een ander meende, dat we hebben te letten op de capaci teiten van de bestuursleden. Na nog veel been en weer gepraat wordt ook deze zaak in stemming gebracht en bepaald dat het aantal leden 5 zal blijven. De bibliothecaris heeft dealgemeene leiding. De leeftijd waarop iemand in de leeszaal wordt toegelaten is 18 jaar. Op een vraag van een lid of de zaal ook 's Zondags zal open zijn, ant woordt de voorzitter, als het kan ook Zondags open na 12 uur. Vervolgens werd.een eventueel ont slag van de bibliothecaris uitvoerig besproken en boe deze functionaris in zoodanig geval had te handelen. Hij kan zich dan op de Algemeene Vergadering beroepen na vooraf ge schorst te zijn. Hierna sloot de voorziiter de ver gadering nadat ook net Huishoudelijk Reglement met enkele wijzigingen was aangenomen Woensdagavond hield de afdee ling Amersfoort van de Ned. Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken den openbare verg. in het Venduhuis op het Havik. Spre ker was de heer A. Willemse uitUtrecht. Naar aanleiding van een plaat van Walter Crane schetste hij den strijd der Vereen, tegen de drinkgewoonten, een strijd op leven en dood tegen een monster. De middelen om uit de drankellende te geraken, worden uitvoerig besproken en met een opwekking tot aansluiting bij de Ned. Ver. sloot spreker zijn rede. »De Blauwe Vaan" liet zich voor en na de pauze booren. Woensdagmiddag werden door den notaris A. C. van Blaricum, ten behoeve van de eerw. zusters van O. L. V. (pensionaat) voor afbraak ver kocht de drie onbewoonde gebouwen nabij de R. K. Meisjesscholen aan de Muui huizen, met inbegrip van de levering en het plaatsen van een houten schutting voor pl. m. 36 M. gevelbreedte. Beide toegewezen aan M. Jens, te Apeldoorn, voor f960. Op het open terrein en zoo moge lijk op terrein van een nog aan te koopen perceel zal de R.-K. meisjes school worden uitgebieid. Het voor nemen bestaat de scholen te splitsen in betalende-, min- en niet-betalende klassen. Uit een in de »Staatscourant« opgenomen statistiek der geboorten en der sterften over 1911 blijkt, dat het aantal inwoners van Amersfooit op 31 December was 23976. Het aantal levend geborenen was 634, dat der levenloos aangegevenen 26, dat der overledenen 301. Voor de acte Nuttige Hand werken zijn geslaagd de dames E H. Verhey, M. C. G J. Spelten, M R. van Soest, S. J. H. Wielens, J. W. M. Th. Bremer, M. L. Buijs en A. P. de Groot. Naar wij vernemen, zal dr. P. K. Drossaart Lulofs op 28 Maart als spreker optreden voor de leden van het Nutsdepartement. De jaarvergadering van de vereeniging ,»Ambachtsschool vqpr Amersfoort en omstreken« wordt aan staanden Donderdagavond, 14 dezer, gehouden in haar schoolgebouw. De heer D. Huygen, onderwijzer aan de Chr. school te Putten, is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Blankenheimstraat. Met het oog op andere Kegel wedstrijden, is bet groot internationaal Kegelconcours alhier vervroegd. Het zal nu definitief gehouden worden van 11 tot 21 Mei a.s. Donderdag had ten stadhuize de aanbesteding plaats van de levering van klinkers gieskeien en grint voor de gemeente, dienst 1912. Ingeschreven werd voor klinkers per 1000 stuks: door de firma de Ridder te Leiden voor 116 30; door de firma Heims f 17door de firma Wolff en Co. f 10.68; door de firma Wassing f2061 (de massa); door de firma v. d. Pol en Co. f 16.40; door ne firma H. Kooi Jr., te Arnhem 3 soorten resp. f 17.50, f 17 en f 16.75door de N.V. Sleenfabiiek »Overbetuwe« te Wageningen f 16.97'/a door de firma Vermeulen en Bloem te Nijmegen f 15.50; door de firma N. Osinga te Arnhem 2 soorten, resp. f 15.50 en f 15.25; door gebrs. v. d Loo te Brummen f 15.65; door de firma D. L. de Ridder te Wageningen f 16.50 door de N.V Bouwm. M Luyten te Lekkeikerk, twee soorten, resp. f 18,70 en f 18. De gunning is aangehouden. Voor greskeien werd ingeschreven door: de Union des Carrières de Gres te Luik voor f125 de 1000; door de Basalt Mij. te Den Haag, voor f999 de ma^sa; door de firma Deurvorst voor f 147.90 de 1000 stuks; door de firma v. Dijk voor 11285 de massa; door de firma van Koppenhagen en Zn. te Uirecht voor f 1349 50 de massa; door do firma Leenden v. Gent te Nijmegen vuor f 1349 de massa; door de firma Pel en Hooy- kaas te Den Haag aoor f145 30 de 1000 stuks en door de firma v Kan en Co. te Venlo voor f109 00 per 1000 stuks. De gunning is aangehouden. Voor grint werd ingeschreven door schipper J Mijnen te Hoogeveen voor f856 op de wal. Dezen laatste is de leveling gegund. {Eeml Waarschuwing. Ten einde onaangenaamheden te voorkomen, brengt ondergeteekende ter kennis van het publiek, dat bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 4 Maart 1912 is uitgemaakt, dat het strafbaar is, buiten noodzaak, o.a. met een r ij w i e 1 op de voetpaden en trottoirs, in de ge meente Amersfoort te rijden. Amersfoort, 8 Maart 1912. De Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. ZONDAG 10 MAART. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter, te Utrecht. Collecte voor de Vereeniging »Tot Steunir. Doopsgezinde Kring. Het Logtgebouic Van Persxjnslraal No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. S. Lulofs te 's-Gravenhage. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's A». b'h uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Dr. v. d. Heiden. Nam. 51/» uur, Dr. v. d. Heiden. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4Vj uur, Godsdienstoefening. Te Wageningen is een comité gevormd ter bevordering van de plannen voor aanleg van tramlijnen door de Betuwe. Het centraal-comité beeft op zich genomen te bevorderen, dat de lijn van Lent over Zetten naar bet Lexkes veer wordt doorgetrokken tot Wage ningen, zoo mogelijk met aansluiting aan het station der Staatspoor aldaar Eene brug over den Rijn is daarvoor noodzakelijk. Voor het opmaken van de plannen is f6000 noodig. Een grafsteen. Ruim een manslengte onder den beganen grond is in den tuin achter de sigarenfabriek Alvana te Tiel op gegraven een zerk van Luikschen steen, groot 2.70 x 1.40 x 0.25 M., dragende de beeltenis ten voete uit van een monnik. Van het randschrift heeft men kunnen ontcijferen: Claes Roeck, pater tot Alven. Een jaartal was niet te ontdekken. Hoe de steen op die plaats gekomen is, is niet met zekerheid vast te stellen. Sneeuwklokjes. In Waterland staan de sneeuwklok jes op de boerenerven thans in vollen bloei. Door de hooge prijzen welke daar voor betaald worden legt men zich toe op het aankweeken van de bloemp jes. betgeen vroeger nooit werd ge daan. Zekere K., te Ooslzaan, heeft dezer dagen dit sieraad vari zijn bleekveld aan een handelaar verkocht voor f 150. Koffiezetten. De smakelijkste koffie is de gefiltreerde, en daar bij 't bereiden de grootste zindelijkheid moet iri acbt genomen worden om eiken bijsmaak te vermijden, verdie nen porceleinen filtreerkannen de meeste aanbeveling Heeft men de ge malen koffie in de fillreerbuis gedaan dan giele men er eerst slechts wei nig water op. dat koken moet. «chenke een minuut later de filtreerbuis vol. Vervalsching van ongebrandde koffie- boonen is bij behoorlijke oplettend heid niet wel mogelijk, ofschoon op groote schaal booneu van klei ver vaardigd worden, daarentegen wordt gebrande en gemalen koffie dikwijls met oker, steenpoeder enz. vermengd. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 29 Februari tot 7 Maart 1912. Geboren: Rirhardus Adrianus, z. van Johannes Wilhelmus Verhaar en Jannetje Zoeten. Johanna Hendrika, d. van Hendiikus Troost en Heintje van de Pol Johanna Elisabeth, d. van Hendrik llagebeuk en Johanna Frederika Tuithof. Willem, z. van Gerard Cornells Blanken en Dirkje Termaten. Theodora Adriana, d. van Gerardus Adrianus Segveld en Geertruida Klarenbeek. Johannes Jacobus, z. van Camitle Aimé Beckers en Johanna Jacoba Vermeulen. Johannes, z. van Willem Barten en Maria Jacoba de Groot. Teunis, z. van Jacobus van Eldert en Jansje Langelaar. Theodorus, z. van Nicolaas Franciscus van Kalleveen en Hedwig Blanke. Cbristiane Beren- dine, d. van Uasparus Johannes van Nieuwkerk en Harmanna Cornelia Holema. Ondertrouwd: Hendrik van Daal en Christina de Vries. GetrouwdJan Zon en Annekee Godvliet. Overleden: Anthonie Johannes de Kolf, 89 j., wed. van Isabella Elisabeth de Kroes. Nicolaas Lablans, 2 m. Aaltje van Velsen, 82 j., ongeb. Leusden. Van 1—8 Maart 1912. GeborenDirk, z. van Aalt van Ginkel en Hendrikje Smit. Antoon, z. van Cornelis van Zwol en Hendrika Veer. Gei ritje, d. van Melchior Zijtveld en Maria van Duinkerken. Albertus Arnoldus Jozef, z. van Ju- hannes van Empelen en Wilsje Kerk hof. Overleden Catrina Kooreman, 75 j., echtgenoote van Jacobus Zevenboom. Johanna Hendrika Ackermans, 16 m. Catbarina Maria Krekel-Kelder man, 23 j. ongeh. Stoutenburg. Van 18 Maart 1912. Geboren: Johanna, d. van Jacobus Koller en Grietje Rutten. Woudenberg. Geboren: Willemijntje, d. van Gijs- bertus Donselaar en Grietje van de Waerdt Aartje, d. van Gerrit van Donselaar en Antonia van de Glint. Peter, z. van Peter van der Wiel en Gerdina Woudenberg. Maria, d. van Jan Koudijs en Maria van Dom- selaar. GehuwdTeunis Valkenburg en Elizabeth van Scbaik. Cornelis ter Maaten en Marretje van Veldhuizen, weduwe van Hendrik Veenendaal. Gerrit van Veldhuizen en Adriana van Egdom. Overieden: Wouter Overvest, ge huwd met Geurtje de Bruijn, 77 j. MAÜKTBfcRlUHT. AMERSFOORT, 8 Maart 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a f Peren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.50 a f2.70 Hoendereieren f3 50 a f 4.00 p. 400st. Eendeneieren f4.a f 4.30. Boter fl.65 a f 1.80 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 1.20 a f2.25 Kuikens f4.50af2..Piep kuikens f 0.90 a f 4.20 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0 80 a f 4.40 p. st. Jonge f4.a f 1.40. Hazen f 0.a f 0Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0.80 a f4.40 Duiven f 0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f 20.a f 30.Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 60.a f 80.— Biggen f8.a f45 Schrammen fafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,400 heet. Zandaardappelen, 150000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 30 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 40 zeugen. RECLAME. Blazen onder de oogen, Opgezwollen enkels en handenen Gezwollen ledematen toonen aandat de nieren nalatig zijn in het uit het lichaam afvoeren van de vloeibare onzuiverhe den en opgeloste vergiften Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet behoorlijk doen. Langzamerhand verliezen zij hun luacht om de vloeibare on- zuiverhedén en ongeloste vergiften nit het lichaam af te voeren. Het buitensporige water in uw lichaam verarmt het bloed, en het ver zwaart aanmerkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patiënt worden opge blazen en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, voornamelijk ónder de oogen. Het water verzamelt zich in dè handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw ledematen buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespan nen en glimmend, en wanneer men met den vinger op de zwellingen drukt', blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht meD, dat herhaaldelijk aftap pen van Jiet water het eenige middel was om de ernstige waterzucht te doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, is -slechis tijdelijk. De genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen^ omdat dit geneesmiddel de wer kelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren gereikt en geneest. Foster's Rug pijn Nieren Pillea.-wert£en rechtstreeks op de nieren en blaas, zij zachtjes tot gezondheid en kracht terug, zoódat het opge hoopte water door de natuurlijke kanaken wordt ontlast en de vloeibare onzuiverheden regel matig uit het lichaam worden verwijdend. Let vooral opd* juiste spelling van den naam Foster's. De échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f4.75 voor één, of f10.voor zes doozen. 48

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2