BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. voorbeeld) 4*/i»de maal meer moeite verricht dan het andere volk, doch ook voor een groot deel verknoeide aan werk, dat hem tweemaal meer moeite kost dan aan zijn nabuur. Dat ons land, ons volk nu inder daad niets of nagenoeg niets met minder moeite kan produceeren dan andere volken en dus slechts ruilen kan, als alle arbeid hier slechter be taald wordt, zal wel niemand beweren, die de verleden jaar van Regeerings- wege gepubliceerde overzichten over nijverheid en industrie gelezen beeft. Iets anders is het en hiermede komen wij tot een ander argument van de protectionisten dat ons land in de eeuw van ijzer en staal nu juist niet meer in de gunstigste conditie verkeert. Wij leven in een tijd, waarin alle mineralen en delf stoffen van groot belang zijnijzer, koper, lood, kalizouten, steenkolen zijn alles zaken die een geweldige rol spelen. Wat hebben wij er van in vergelijk met onze buren? Daarom is het zoo belachelijk om te wijzen op den voorspoed van Duitschland en op de groote fortuinen welke daar verzameld worden. Waar men de millioenen maar bij duizend tallen uit den grond heeft te halen in den vorm van allerlei zaken, waar de industrie om draait en die meer waard zijn naar gelang men ze dich ter bij de vindplaats kan bewerken, daar kan men zich heel wat averechts economische handelingen veroorloven, daar bemerkt men bij bet snelle wassen van den rijkdom niet zoo dadelijk, dat men hoogst onzinnig omgaat met wat men van de natuur verkreeg. Als het Nederlandsche volk, dat nu reeds over de geheele wereld concur reert, ofschoon de arbeiders slechts in schijn minder verdienen dan bij onze oostelijke en zuidelijke buren, als dat volk morgen aan den dag eens rijke ijzer- of kalimijnen, rijkere en meer kolenmijnen vond, dan zoude het ongetwijfeld Duitschland (naar proportie) voorbijstreven. Konden wij al die natuurlijke rijkdommen door de protectie krijgen, dan was er wel licht nog over het nut daarvan te spreken. De kapitalisten zouden er dan vermoedelijk beter mede af zijn, doch de arbeiders nog niet eens. Maar nu voor ons de tijd voorbij is, waarin wij in een exceptioneel gunstige conditie waren en die vroegere gunstige omstandigheden niet door de protectie terug te krijgen zijn, nu ware nadoen van onze rijk gezegende buren weinig minder dan een zelfmoord. Als het waschvrouwtje, dat hier in navolging van een pro- tectionistischen schrijver ten tooneele werd gevoerd, in haar hoofd kreeg, dat zij niet meer het arbeidsproduct waarin zij betrekkelijk nog specialiteit is, wilde ruilen tegen de arbeidspro ducten, die anderen honderdmaal beter dan zij kunnen voortbrengen, doch alles zelf wilde maken wat zij noodig heeft, zij zoude met dag en nacht werken vermoedelijk nog verhongeren. En al staan wij nu bij lange niet zoo ver achter bij onze buren als dat vrouwtje bij een werkman in een goed geoutilleerde wasscberij, de weelde om onzinnig om te springen met den arbeid, bet kapitaal en de natuurgaven, waarover wij beschikken, kunnen wij ons niet veroorloven, zonder de kans om in een zeer ongunstige positie tegenover onze naburen te komen. De njjjnwerkersetaking. Werkloosheid in andere bedrijven. Alet den dag neemt het aantal slachtoffers van de mijnwerkersstaking bij duizenden toe; volgens een raming zijt, ik wil uwe oprechtheid beant woorden en u bekennen, dat ik u bemin, maar" «Nu geen tegenwerpingen, schoone Sara 1" viel de graaf in de rede. «De dames van uw stand zouden mij niet als haars gelijken erkennen," her nam Sara, «ik zou zelfs als uwe gade achter gesteld en veracht blijven. Ge zoudt later berouw over uw keuze hebben." «Neen, uwe schoonheid zal overal hare macht behouden en de geheele were'd aan uwe voeten leggen. Overi gens zou uw vader met ons deze plaats verlaten." Bij het woord vader verbleekte Sara plotseling; een inwendige stem zeide haar, dat een onmetelijke klove tus- schen haar en den graaf lag. Totnuhad zij er nooit aan gedacht, dat haar ge liefde christen, zij jodin was; zij had dit oogenblik eener ernstige aanvraag niet zoo spoedig verwacht. Des te meer van Engelsche bladen loopen nu reeds 500,000 niet-mijnwerkers werkeloos rond. Dat dit onder zekere categoriën van arbeiders kwaad bloed zet tegen de feitelijke stakers, ligt voor de band en dat de leiders van de staking dus de schuld voor deze ramp van zich af trachten te schuiven, is evenzeer begrijpelijk. Het parlementslid Enoch Edwards, president van den mijn- werkersbond, maakte Zaterdagavond van de gelegenheid, dat hij een rede hield te Burslem dan ook gebruik om ook op dezen treurigen nasleep van den strijd der mijnwerkers te wijzen en verklaarde, in verband daarmede, dat hij de verantwoordelijkheid van zijn positie nog nooit zoo diep had gevoeld als op het oogenblik. Door den strijd voor een redelijk loon, zeide hij hadden de mijnwer kers ellende gebracht over duizenden bij duizenden, hij voegde daaraan echter onmiddellijk toe, dat dit uit sluitend te wijten was aan een paar rijke mijneigenaars, die halsstarrig bleven weigeren de eischen in te willigen van de mannen, aan wie zij hunnen rijkdom te danken hadden. Er ontstond geen wrijving tusscheri de werkgevers en de arbeiders en de bijlegging van het geschil werd alleen tegengehouden door een half dozijn werkgevers, die weigerachtig bleven om in besprekingen mét de arbeiders te treden. Kon men deze mannen een tijdlang op een pleizierreisja zenden, dan was het geschil in een oogenblik opgelost. Op het slot van zijn rede verzekerde bij zijn gehoor, dat hij, ondanks dien tegenstand, niets onbeproefd zou laten om zoo spoedig mogelijk den vrede te herstellen. In zake de vergiftiging door methyl alcohol in het nachtasyl te Berlijn heeft het voortgezet onderzoek aan getoond, dat nog tal van andere per sonen, hoofden van gezinnen, buiten dat toevluchtsoord, in denzelfden tijd onder overeenkomstige verschijnselen zijn gestorven, al hebben de doctoren ook andere redenen opgegeven. Voor een groot deel zijn die menscben be zoekers geweest van een bepaalde tapperij, waarvan de houder ook methyl-alcohol heeft ingeslagen. Die tapper, Derna geheeten, is gearresteerd en de justitie heeft gelast dat ver schillende lijken moeten worden op gegraven en nader onderzocht. Bij een van deze is reeds met zekerheid methyl-vergifliging als oorzaak van den dood aangetoond. Ongevallenwet. In een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel zegt het bestuur van het Nederlandse!) Verbond van Vakvereenigingen, dat, niettegenstaande de Ongevallenwet reeds ongeveer 10 jaren in werking is en onderscheiden wijzigingen daarin zijn aangebracht, deze wet nog steeds groote leemten en gebreken vertoont; dat b.v. wijziging van de art. 8. 22 en 79 der wet hoogst wenscbelijk is met het oog op de toepassing, welke aan deze artikelen gegeven wordt; dat bovendien nog honderdduizen den arbeiders van de wettelijke onge vallenverzekering zijn uitgesloten, betzij door dat zij werken in onder nemingen, die niet in de wet zijn opgenomen (industrieën, waarin niet met kiacbtwerktuigen wordt gearbeid, handelsondernemingen, zee vaart be drijf en zeevisscherij, huiselijke dien sten, land- en tuinbouwonder- nemingen), hetzij doordat zij voor de onderneming, waarbij zij in dienst zijn arbeid verrichien, die huiten het verschrikte haar nu de gedachte. Vader zal dit huwelijk nooit toestaan. Zij vreesde haar vader hare liefde te open baren, en toch wilde zij geen geheimen voor hem hebben. De graaf scheen hare gedachten te raden. Uws vaders toestemming zal ik moeielijker erlangen dan da uwe, dacht hijmaar luid zeide hij tot Sara «Uw vader zal ik op mijn aanvraag voorbereiden en pogen zijn toestem ming tot ons huwelijk te verkrijgen." Hij sloeg zacht zijn arm om haai en drukte de verlovingskus op haar voorhoofd. Een inwendige angst en toch ook een onuitsprekelijke zaligheid streden in 's meisjes hart, maar zij kon zijn teederen blik niet weerstaan, en hare lippen ontmoetten de zijnen. Zij en hare tante beloofden hem voorshand te zwijgen, tot hij het oogen blik gunstig oordeelde om den vader het geheim te openbaren. Verheugd dat deze stap zoo goed ge- verzekeringsplichtig bediijf valt, hetzij doordat zij in dienst zijn van lief dadige instellingen e.d. Adressant verzoekt zoo spoedig mogelijk een Ontwerp van Wet bij de volksvertegenwoordiging te willen indienen, waarbij wijziging der Onge vallenwet wordt voorgesteld, waardoor de bovengemelde gebreken en leemten worden weggenomen en de verzekering tot alle Nederlandsche arbeiders wordt uitgebreid. Zondagavond gaf het gebeel- onthouderskoor »Het dagende licht een uitvoering in »Amicitia« voor een volle zaal. Dit koor, dat de laatste maanden onder leiding van den beer P. Kortland staat, zong verschillende eenvoudige liederen zuiver en be schaafd, en sprak bierdoor tot de aanwezigen. Na elk nummer klonk dan ook een hartelijk en welverdiend applaus. De Utrechtenaren speelden hun tooneelstuk ook zeer vlot; in't bizon der was dit met «weergevonden» het geval. Alles te zamen een avond van genot en leering voor de aanwezigen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht in 1912 zullen plaats hebben o a. op den hierna volgenden voet: In elke garnizoensplaats, waar kan worden geschoten met scherpe patro nen, hetzij uit bet infanterie-geweer, hetzij uit de karabijn, wordt gelegen heid tot oefening in het schieten ge geven. Waar bruikbare particuliere schiet banen in de nabijheid eener garni zoensplaats aanwezig zijn, wordt ge tracht daarover ten dienst van de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht de beschikking te erlangen. Voordrachten ter opwekking tot deelneming aan de onderwerpelijke schietoefeningen zullen, voor zooveel noodig, in alle garnizoenen, zoomede in de in de nabijheid daarvan gelegen plaatsen, worden gehouden. Aan de schietoefeningen kunnen deelnemen: miliciens en laridweer- plichtigen met groot verlof en voorts alle mannelijke ingezetenen van 16 35 jarigen leeftijd. De oe'feningen worden gehouden van 1 Mei tot 1 September ten minste éénmaal per week, doch niet op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen. De oefeningen zullen gehouden wor den in die plaatsen, waar zich ten minste 10 deelnemers hebben aan gemeld. Het bestuur en het toezicht op de schietoefeningen tot verhooging van s' lands weerkracht is opgedragen aan den inspecteur der infanterie. Aan het einde van het oefenings jaar kan de commandeerende officier van het korps of korpsgedeelte een schietwedstrijd doen houden door hen, die aan V» van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen. Bij dien wedstrijd kunnen, voor zoover de beschikbare gelden zulks zullen toelaten, prijzen worden uitge loofd tot een totaal bedrag van ten hoogste f 0.50 per deelnemer aan den wedstrijd. Mejuffrouw C. Onnes slaagde voor de acte Nuttige Handwerken. Herhalingsoefeningen. Bij het 5e Regiment Infanterie komen dit jaar voor herhalingsoefe ningen onder de wapensde lichtingen 1905 en 1906 van 3 lot 28 Septem ber (de Israëlieten van 5 tot 30 lukt was, verliet Seniawitscli de geluk kige Sara, die hem gaarne het verlof gaf haar en hare tante spoedig weder te mogen bezoeken, waar van hij nu vlijtig gebruik maakte. Het onschuldig, onervaren meisje was nu overgeluk kig. Met al den gloed der oostersche purperroos was de liefde in haar hart ontloken en vervulde het met eeu be dwelmende trouwhoe had zij kunnen gelooven, dat haar liefde geene trouwe beantwoording zou vinden? Haar vroeger zoo eenzaam leven scheen nu geheel veranderd te zijn, en zij stelde zich een schitterende toe komst vol liefde voor. En zoo in som mige oogenblikken de vrees voor haars vaders misnoegen de overhand nam of twijfel in haar opsteeg, dan wist hare tante ze te troosten, door haar ver schillende gevallen te verhalen, in welke christen en jodin elkander beminden eindelijk alle bezwaren overwonnen hadden, om vereenigd te zijn. Sara Augustus; de lichting 1911 van 5 tot 30 Augustus. Van hot 1ste Regiment Huzaren bij alle escadrons de lichting '1909 van 2 tot 21 September (de Israëlieten 12 tot 30 Augustus). Van het 1ste Regiment Veld-Artil- lerie, lichting 1907, der 4e Batterij van 6 tot 31 Mei, 'li van 3 tot 28 Juni en 29 tot 23 Augustus. En verder: 'Is der 5e Batterij (waaronder de Israëlieten) van 29 Juli tot 23 Aug. '/i der 5e batterij van 2 Septem ber tot 27 September. 'I» der 6e batt. van 28 Mei tot22 Juni. 7> der 6e batt. van 24 Juni tot 19 Juli. der 6e batt. van 23 Juli tot 17 Aug. De lichting 1909: 'Is der 4e batt. van 9 April tot 4 Mei. der 4e batterij (hieronder de Israëlieten) van 1 Juli tot 26 Juli. '/jder 4e balt. van20Aug.tot20Sept. 'Is der 5e bati. van 3 Juni tot 28 Juni. Vi der 5e batt. van 1 Juli tot 26 Juli. 'Is der 6e batt. van '1 April tot 26 April. 'Is der 6e batterij (hieronder de Israëlieten) van 29 April tol 24 Mei. 'Is der 6e batt. van 19 Aug. iotl3Sepl. De miliciens, gedetacheerd bij de mitrailleur-afdeelingen, bet militie kader inbegrepen van 1 October tot 26 October, voor zooveel hieronder Israëlieten zijn van 9 Juli tot 3 Augustus. De minister van oorlog heeft af wijzend beschikt op de verzoeken van de onderofficiersvereeniging «Ons Be lang", ten behoeve van gehuwde mili tairen levensmiddelen te ontvangen uit de rijksmagazijnen en aanjalle militairen een bijslag op het tractement toe te kennen, wegens de duurte vande levens middelen. De onderofficiersvereeniging »Ons Belang" zegt, naar de «Ass. Ct." meldt, in een adres aan den minister van oorlog dat gebleken is, dat vooral in de laatste jaren aan den onderofficiers stand personen worden toegevoegd die daarin niet op haar plaats zijn dat deze personen zeer veel schade berokkenen aan het legerinstituut,daar bet juist dezulken zijn, die steeds rede nen geven tot klagen, die steeds een smet werpen op 't leger in 't algemeen, op bunnen stand in 't bijzonder en op anderen een hoogst nadeeligen invloed oefenen dat een en ander een gevolg is van de regeling door opleiding van kader zoowel wat de upleiding zelve als wat /ie toelating tot die opleiding betreft dat do vereeniging telken jare moet aanzien, dat beslist minderwaardige personen tot de verschillende oplei dingen tot kader worden toegelaten en vervolgens slagen voor en worden bevordert in den door hen begeerden rang; dat deze gang van zaken ten diepste wordt betreurd. Ten slotte wordt verzocht om zoo danige maatregelen te willen treffen, dat de opleiding tot kader grondig wordt herzien. In de a.s. Vrijdagavond te hou den vergadering der kiesvereeniging «Gemeentebelang» zal de heer A. Roodhuysen, lid van de Tweede Kamer, spreken over: «de taak der liberalen". Met ingang van 1 April is tot gemeente-veearts te Harderwijk be noemd de heer M. L. O. Verkerk alhier. Heidemaatschappij. De lezing van den heer Wesselink gisteravond in «De Arend» gehouden was zeer druk bezocht, ook door landbouwers, d:e. veel belang bij het behandelde onderwerp hebben. De heer De Beer Poortugaal schet- luisterde naar haar met lust en vreugde. Eenige dagen nadat haar vader terug gekomen was, hield op een avond een kleine wagen met twee Poolsehe paar den bespannen voor Baruch's huis stil. Geholpen door den toegesnelden knecht kroop uit het voertuig een gestalte in een langen joodschen tabbaard gehuld en de pelsmuts over de ooren getrok ken. Twee lange lokken van bruin- roode kleur, zorgvuldig gekruld, hingen den man langs beide slapen tot bijna op de schouders neer, en twee kleine groenkleurige boosaardig gluipende oogen glinsterden onder de borstelige wenkbrauwen. Opmerkzaam en onder zoekend bekeek de man het huis en toen de uitkomst hem scheen te be vredigen vroeg hij met snaterende stem den knecht: «Is mijnheer Baruch Levi te huis?" »Ja," gaf de knecht ten antwoord, «hij is zijn schrijfkamer." «Geleid mij dan tot hem." ste in 't kort het doel der Maat schappij het nut dat ze voor den landbouwer kan afwerpen. Tevens wekte hij op lid te worden, dit kost slechts f2.per jaar, bovendien ont vangt men dan nog een maandschrift. Hierna verkreeg de spr. het woord. Hoewel de Maatschappij reeds 24 jaar bestaat, is ze op veel plaatsen weinig bekend. Ook in Amersfoort is het aantal leden gering. Ook de Geldersche-Overijselsche Maatschappij van landbouw trachtte de vraag, wat kan er gedaan worden voor land- en boschbouw te beant woorden. In bet begin verstrekte deze Maatschappij alleen adviezen, doch 't was sukkelen. Nu werden er gron den aangekocht om te ontginnen, doch 't wilde maar niet vlotten, tot de Heidemaatschappij er mee begon. Deze heeft thans 72 ossen, 20 paar den eo 2 stoomploegen. Eerst vreesde men dat zij den arbeider het brood uit den mond zou stooten, doch deze vrees is ijdel gebleken. In 1911 werden 72 H.A. met den ploeg bewerkt en de broodwinning in de hand gewerkt. In de Peel zijn 3500 H A. ont gonnen, waar stedelingen zjjn gaan wonen. Ook de levensverzekering maatschappij «De Utrecht« droeg haar gronden ter ontginning op aan de Maatschappij. Deze ontginning heeft veel succes gehad. De welvaart is in verschillende gemeenten gestegen en nog meer gronden worden ontgonnen, b. v. in Twente en de Graafschap. De Duit- scberszijn hieroyer verrukt. Te Schoorl heeft men thans een bloeiende kwee- kerij van duinboomen. Dit dankt men ook aan de Maatschappij, evenals het beteugelen van de zandstuivingen te Kootwijk, welke langzaam aan beboscht worden. Het droogleggen van gronden is mede met succes ter hand genomen. Verder zijn nog vischkweekerijen aan gelegd te Vaassen en Ernst, waar karpers, zeelt, snoek, baars en zalm gekweekt wordt. Onder directie van den heer Nen- gelman werd in 1903 een cursus opgericht. Verschillende jongelui zijn hier opgeleid, die nu een goede be trekking hebben. Aan werkloon is reeds een half mihoen betaald en aan 15000 arbeiders werk verschaft. De zoo nadeelige trek van het plat teland naar de steden gaat de Maat schappij tegen, terwijl omgekeerd de rijken landhuizen in de ontgonnen streken gaari bouwen. Spreker doet nu enkele grepen uit de praktijk. Voor 18 jaar werd in Winterswijk een proefveld voor rogge aangelegd. Hij bespreekt nu het zaaien en het zaaizaad eiy de bemesting met kunst mest en beantwoordt de vraag Waar mee moet rogge bemest worden Slakkemeel werkt op de korrel vorming. Iri het voorjaar kan men de rog hel pen met wat chilisalpeter. Ook de aardappel kreeg zijn beurt en ten slotte het gras. Elk onderwerp werd eenvoudig en degelijk besproken, zóó dat de landbouwer na afloop kon zeggen heel wat geleerd te hebben. Langzamerhand brengt hij de theorie in praktijk en dit kan hem slechts ten goede komen. Na de pauze werd het besprokene opgehelderd en toegelicht met licht beelden. Aan het verslag over het jaar 1911 van de naamlooze vennoot schap «Volkshuisvesting», gevestigd te Amersfoort, ontleenen wij het vol- gsnde: Het jaar 1911 was zeer belangrijk voor de Vennootschap. De overweging, dat aan goedkoope woningen met niet hooger weekhuur dan f2 dringend behoefte is en dat deze woningen zeer bezwaarlijk ge bouwd worden van geld, dat aan de open maikt verkregen wordt, omdat men daarvoor minstens 4 pCt. rente en 2 pCt. aflossing moet betalen, deed besluiten een stichting «Volkshuis vesting II«, in het leven te roepen met de bedoeling, dat deze stichting toelating zou vragen als uitsluitend werkzaam in het belang van de ver betering der Volkshuisvesting. In Mei viel dat besluit en benoemde het bestuur van Volkshuisvesting het nieuwe bestuur van Volkshuisvestingll. Onze Vennootschap blijft van jaar tot jaar haar verplichtingen nakomen, haar panden goed onderhouden en elk jaar finantieel iets sterker worden. «Weet hij wien ge zijt?" «Zeg hem dat Aron Teweles er ia, maar haast je! Ik heb geen tijd tot wachten." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2