Gemeenteraad. leden, begunstigers enz. zoowel van de orkest-vereeniging als van de sociëteit. Men deelt ons mede, dat na de Paaschvacantie de heeren Pisuisse en Blokzijl vermoedelijk nogmaals in Amicitia zullen optreden, doch dan uitsluitend voor de leden en hun dames-huisgenooten en genoodigden. Ter verhooging van de gezelligheid en om aan de bijeenkomst een meer huiselijk karakter te geven, wordt dan de oploopeDde vloer uit de zaal weg genomen en zullen overal tafeltjes worden geplaatst. Ook bestaat het voornemen ge legenheid tot nadansen te geven. Door de politie is Zaterdagavond aangehouden een persoon, werkzaam bij de H. IJ. S. M. alhier, verdacht van diefstal van compositie ten nadeele van genoemde Mij. De verdachte, al hier woonachtig, die aanvankelijk hard nekkig bleef ontkennen, werd door den commissaris van politie aan een scherp verhoor onderworpen, en bekende ten slotte het door hem gepleegde mis drijf. Uit het verhoor bleek tevens, dat een tweede verdachte, elders woon achtig, ook in de zaak betrokken was, en werd telegrafisch arrestatie verzocht. De tweede verdachte legde ook een volledige bekente af. Beiden zijn Dinsdagochtend ter be schikking van de justitie te Utrecht gesteld. Eveneens het in beslag ge nomen metaal. Uit het verhoor bleek nog, dat ver dachten reeds meermalen metaal, toe- behoorende aan genoemde Mij., hebben ontvreemd en ten eigen bate ver kocht. Bij Kon. besluit d.d. 21 Maart 1912 no 34 is aan de vereenigirig «Ambachtschool voor Amersfoort en Omstreken'' toestemming verleend tot het houden eener verloting van voor werpen, door de leerlingen der Am bachtschool vervaardigd. De Minister van Oorlog, verge zeld van zijn adjudant, den kapitein vau den generalen staf R. B. A. N. de Quay, vertoefde j.l. Maandag hier ter stede in verband met de opkomst van de landweer. Gisteren werden de oefeningen bij gewoond door den generaal-majoor W. F. K. Biscbofl van Heemskerck. Door de reciteervereeniging «O. B K." onderafd. van deCbr.Jonge- lingsver. Ps. 119:9 zal a s. Zaterdag avond te 8 uur een propaganda-avond worden gehouden in het gebouw »Eben Haëzei a. Het programma belooft een genotvolle avond, eenige versnape ringen zullen worden rondgedeeld. De toegang is geheel kosteloos. Wij herinneren aan de ver gadering der «Oranje Vereeniging-' welke heden avond in het café Otte wordt gehouden ter bespreking o.a. plannen voor i913. Onder praesidium van den burge meester Jhr. J. W. A. Barchman Wuy- tiers vergaderde de Gemeenteraad gisternamiddag van half twee tot half zes, waarvan ruim twee en een half uur in geheime zitting. Voor wat in de openbare vergadering verhandeld is het navolgende. Kennisgeving, dat de heer Ooster veen bericht had gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen, deelde de voorzitter mede dat de na volgende stukken waren ingekomen: Schrijven van den Minister van Justitie van 20 Februari 1912, hou dende toezending van het Koninklijk Besluit van 13 Februari 1912, no. 42, tot vaststelling van de jaarwedde van den Commissaris van Politie te Amers foort.(Voor kennisgeving aangenomen). Schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 8 Maart 1912 afd. H. M. O. no. 1305, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 50, tot benoeming van S. Algera tot leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. (Voor kennisgeving aangenomen. ik wilde dit oord verlaten, om voor mijn ongelukkig vaderland te strijden. Ik wilde gaan, zonder afscheid van u te nemen.» »Ik weet dat uw plicht u roept,» antwoordde zij haastig, «vlucht, zoo ge moet, maar nog heden, morgen zou het te laat zijn Een nauwelijks merkbare beving vergezelde deze woor den. »Wien kan mijn gesprek met Lan- giewicz bekend zijn?» fluisterde de graaf voor zich. Wordt vervolgd). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Maart 1912, 3e afdeehng. no. 628/576 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 58, strekkende tot wijziging van de bedrijfsverordening van de Gasfabriek. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Maart 1912. 3e afdeeling, no. 626/582 tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 59, strekkende tot aankoop van een strook gronds van C M. M Vermolen. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Maart 1912, 3e afdeeling, no. 625/577 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 60, betreffende aankoop van grond van C. V. Gerritsen. (Voor kennisgeving aangenomen). Twee besluiten van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 Maart 1912. 3e afdeeling, no 726/684 en 727/579 tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 20 Februari 1912, no 63" en 63" betreffende de organisatie van het Lager Onderwijs en de salarisiegelmg voor het daarbij verbonden personeel. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Maart 1912, 3e afdeeling, no. 627/586 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 67, betreffende onderband- sche verhuring van grond. (Voor ken nisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 Maart 1912, 3e afdeeling, no. 624/641 tot goedkeuring van drie Raadsbesluiten, nos. 68 1, 2 en 6 strekkende tot wijziging van de Begrooting, dienst 1912. (Voor kennisgeving aangenomen). Van de Gezondheidscommissie voor de gemeente Amersfoort het jaarver slag over 1911. (Besloten te doen drukken en te voegen bij het Gemeente verslag). Van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs het verslag over 1911. id. Van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en water leiding het verslag van de gasfabriek over 1911. id. Van de tuberculose-vereeniging het verslag over 1911. Ter inzage voor de leden ter secretarie. Een adres van A. M. van Bemmel waarbij hij in beroep gaat van een besluit van Burgemeester en Wet houders van 12 Februari 1912, af deeling 1, no. 223 strekkende tot het mogen bouwen van 2 woningen. Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. Een adres van J. Pothoven, waarbij hij in beroep gaat van een besluit van Burgemeester en Wethouders van 7 Maart 1912, afdeeling 1, no. 312 strekkende tot afwijzing van een ver zoek een bruggetje te maken ten einde uitweg op den Berkenweg te krijgen, id. Een adres van Dr. J. H. Moll e. a. waarbij zij verzoeken maatregelen te willen nemen tegen den overlast veroor zaakt door het opspatten van vuil door vrachtautomobielen, id. Een adres van de vereeniging Handel en Nijverheid waarbij verzocht wordt maatregelen te nemen tot verruiming van de Kamperbinnenpoort. ld. Een ongeteekend schrijven ingezon den door «eenige ingezetenen bouwers® waarbij bezwaren aangevoerd worden tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 7 Maart 1912, afd. 1, no. 372 strekkende tot aan koop van eenige perceelen aan de Kamperbinnenpoort. Als ongeteekend ter zijde gelegd. Eeo adres van de vereeniging Han del en Nijverheid tot vaststelling van eene verordening op den verkoop van melk en melkproducten. Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. Een adres van de vereeniging van Amersfoortsche Drukkerspatrooiis, waai bij wordt verzocht eene regeling vast te stellen, waarbij het door de gemeente benoodigde drukwerk tegen vooraf vastgestelden prijs worde ver deeld onder die bier ter stede ge vestigde firma's di# eene bepaalde loonregeling hebben ingevoerd, be nevens een adres van het hoofdbestuur van den Nedei landscben Bond van Boekdrukkerijen, waarbij adhaesie aan dit adres woidl betuigd. Aan B en W. om advies. Een adres van J. van Hees e.a. waarbij verzocht wordt verschillende verbeteringen len aanzien van de be vaarbaarheid van de Eem te willen doen uitvoeren: (aan B. en W. om advies). Een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden houdende verzoek eene verordening, regelende de pen- sioenneering van gemeentewerklieden- ambtenaren en hunne weduwen en weezen vast te stellen zonder de bij dragen welke thans verplichtend zijn, te nullen verhoogen. idem. Een schrijven van D. Natte Hoogland gemeente-vroedvrouw te Ermelo. hou dende verzoek eene vergoeding te mogen ontvangen wegens verdiende hulp bij de bevalling van een inwoon ster der gemeente Amersfoort, (als ongezegeld ter zijde gelegd). Een schrijven van de Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond waarbij in overweging gegeven wordt om op bepaalde plaatsen in de gemeente de plaatsnaam der gemeente te vermelden, (aan B. en W. ter afdiening). Een dankbetuiging van A. van Weezei Errens voor het besluit tot verhooging van de bezoldiging van de teekenleeraren, (voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van A. G. van den Berg voor hare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige band- werken aan de school aan de Pun- tanburgerlaan, (voor kennisgeving aangenomen). Een adres van de Regelingscom missie van het groot-internationaal- kegelconcours, waarbij verzocht wordt een prijs-medaille beschikbear te stellen. B. en W. stelden voor een crediet van f10.te verleenen tot aankoop vaii een medaille. De heer Van Kalken vond dit bedrag te laag en stelde voor evenals voor vijf jaar een bedrag te verleenen van f 40.voor een gouden medaille, daar door dergelijke concoursen een groot aantal vreemdelingen naar onze gemeente wordt getrokken. Dit voor stel, van verschillende zijden onder steund, werd z. h. st. aangeuomen. Een adres van het bestuur van de vereeniging «Amersfoortsche Industrie ën Huishoudschool® betredende wijzi ging van de subsidie-voorwaarden. (Aan B. en W. om advies). Een adres van de vereeniging van leeraren bij bet middelbaar onderw ijs betieffende de voorgestelde wijziging op bet reglement voor hel middelbaar onderwijs (Te behandelen bij punt 4 der agenda). Alzoo kwam de agenda aan de orde. Met 13 tegeri 4 stemmen, uitge bracht op den heer Van Heioma, benoemde de raad tot lid der Com missie van het Lager Onderwijs (vacature J Bolk) de heer Dr. L. de Rochemont. Tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium werd benoemd de heer Tj. Kielstra, arrondissements-school- opziener te Oegstgeest bij Leiden. In verband roet de wijziging van het tractement van den leeraar in het handteekenen aan de H. B. S. moest de verordening, houdende rege ling van de jaarwedden van het per soneel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, worden veranderd. Een daartoe strekkend voorstel van Burgemeeeter en Wet houders werd z. d. en z. b. st. aan genomen. Aan de orde kwarn daarna het voorstel van Burgemeester en Wet houders om het in de vergadering van 29 September 1911 vastgestelde reglement op het Middelbaar Onder wijs in te trekken en dit reglement weder in zijn oorspronkelijken vorm te doen treden. De voorzitter deed nu door den secretaris het adres der Amersf. vereeniging van leeraren bij het M. O. voorlezen, waarbij deze te kennen geven, dal door dit voorstel van B. en W. niet te gemoet wordt gekomen aan de bezwaren geuit in het adres der vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. Nóch dit adres nóch het voorstel van Burgemeester en Wethouders lekte bespreking uit en werd dit laatste z. h. st. aangenumen. De voorzitter deed daarop de deuren sluiten en eerst twee en een half uur later mochten verslaggevers en belangstellenden hunne plaatsen op de publieke tribune weer innemen. Aan de leeraar aan Gymnasium en H. B. S M. Corv.r werd op zijn verzoek met ingang van April eer vol ontslag verleend, doch niet dan nadat door 'de heer Rolandus Hage- doorn de wijze waarop dit verzoek door Oorver was ingediend op scherpe wijze was gelaakt en ook de Wet houder van onderwijs had vetklaard, dat het Dag. Best. pijnlijk getroffen was geweest door den toon van dit schrijven van een gemeente-ambtenaar, doch dit het beneden zijn waardig heid had geacht, daarop te antwoorden. De jaarwedde van den leeraar S. Algera werd vastgesteld op f 1030. voor het Gymnasium en een gelijk bedrag voor de Hoogere Burgerschool. Goedgekeurd werd aan de ver eeniging «Handelsschool voor Amers foort en Omstreken" tot wederop- zeggens gratis in gebruik af te staan eenige, nader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen lokalen van het gemeentegebouw aan de Koestraat. Aan Mej. M. B. E. Beek onder wijzeres aan de openbare meisjes school werd op haar verzoek wegens ziekte van 20 Februai i tot'1 Augustus 1912 verlof verleend en Burgemeester en Wethouders gemachtigd om in een tijdelijke leerkracht te voorzien. Aan F. Veldhuizen, onderwijzer aan de openbare school 3e sooit aari de Koningstraat werd op zijn verzoek met ingang van 15 April a s. eervol ontslag verleend en Burgemeester en Wethouders gemachtigd om tijde lijk in een leerkracht te voorzien. Aan mejuffrouw W. Dekker, onder wijzeres in de nutige handwerken aan ile openbare lagere school in de Helle straat en aan den heer H. Bouwman onderwijzer aan diezelfde school werd mede op hun verzoek respectievelijk op 1 Mei en 1 Juli eervol ontslag verleend en Burgemeester en Wet houders gemachtigd om in tijdelijke leerkrachten te voorzien. Daarna werd het in een vorig nummer in zijn geheel meegedeelde concept besluit betrefler.de «Besteks bepalingen," zonder discussie en z. h. st. vastgesteld. De raad machtigde vervolgens B. en W. een gedeelte der terreinen nabij de oude gasfabriek te verhuren tegen de prijs van 20 cent per roede en per jaar.. Besloten werd tot aankoop der aan de Kamperbinnenpoort gelegen per ceelen van de heeren J. Sinnige en H. A. van Erp, respectievelijk voor f 10.000 en f 1500 en tot kostelooze overname van een aan de Gebr. Rui tenberg behoorende strook grond ter grootte van pl.m. 25 M* aan den Hooglandschen weg. Een nieuwe rooilijn werd vastge steld voor de St. Agathastraat over eenkomstig een door B. en W. inge diend voorstel. De verharding van een gedeelte van den ouden Soesterweg, waarover in twee voorafgaande vergaderingen reeds heel wat was geredekaveld, lokte andermaal een langdurige discussie uit. Van verschillende zijde werd aao- gewend dat het hier een algemeen belang gold, waar niet minder dan 3 scholen en twee kerken aan dit gedeelte van den weg zijn gelegen. B. en W. stelden voor zuinigheids halve door een voetpad in de be staande behoefte te voorzien. De min derheid van bet Dag. Best. wethouder Rijkens achtte geheelb bestrating van den weg hier alleszins gemotiveerd en dat de Raad het hiermede eens was, niettegenstaande alle door de wethouders van openbare werken en financiën aangevoerde bezwaren, bleek uit stemming, waarbij alle raadsleden zich voor het voorstel Rijkens ver klaarden. Alleen de beide voorenge- noerride wethouders stemden tegen. Op het verzoek der firma Jacobs en Engels om hunne waschbleekerij te mogen aansluiten aan het gemeente riool, werd conform het advies van Burgemeester en Wethouders afwij zend beschikt. Een gelijk lot wedervoer het verzoek van de beurtschipper G. van Yken om op het oosterhavenhoofd bij den Eemmond een huiplicht te plaatsen. Doch tevens werd na heel wat discussie op voorstel van den heer Vels-Heyn Burgemeester en Wethouders opge dragen ten spoedigste voorstellen te doen tot afdoende verbetering van den bestaanden toestand. Goedgekeurd werd het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burgerschool (werkhuis) en van de leermiddelen aan het Comité Amers foort van bet Nederlandsche Roode Kruis. De rekening der commissie tot be vordering van de verzekering tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid over 1911 werd vast gesteld in ontvangst op f 782.46 en f 324.38 in uilgaaf, sluitende aldus met een batig saldo van f 458 08. Tot tijdelijk leeraar de natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool en aan hel Gymnasium (vacature Corver) werd benoemd de beer J. Mol, phil. nat. docts. te Leiden. De benoeming van een leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gym nasium werd aangehouden, daar de eerste candidaat zich had terug ge trokken. Zwijgend hechtte de raad zijn toe stemming aan het voorstel van het Dag. Best. tot onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de aanstaande jaar markt. Evenzoo keurde de raad de voor stellen goed: de niet onmiddelijk benoodigde gronden, aangekocht te dienste der waterleiding, te verhuren tegen 10 cent per roede tot publieke aanbesteding van het waterreservoir en tot levering door de firma Deutz der benoodigde gasmotoren, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 13 tot en met den i9 Maart 1912. GEVESTIGD. Johan Frederik Wouters v.2e Kazerne straat 11 naar Ulrechtschew. 31. Boele de Viies van 3e Kazernestraat 20 naar Zuidsingel 13a. Jantje Dijkstra van Utrecht n.Utr.weg 89 Cobb Dordthy Helea Geikie van Enge land naar Utrechtscheweg 84. Gerarda Klarenbeek van Soest naar Smallepad 2. Elisabeth Smit. van Amsterdam naar O. Dievenweg 3. Teunis Wilem van Rees, v. Willems oord n. Stationsstr. 5a. Helga Blaauw, echtg. van F. W. van Rees v. Heider n. Stationstr. 5a. Marines Hendrikus Lancee, v. Utrecht n. Achter 't Oude Weesb. 2. Lammert Ditsel, van Leusden naar Woest.weg 19. Job. Antonius van Gellicum. v. 's-Hage n. Langestraat 135. Johan Willem van den Berg v. A'dam n. Schimmelp.str. 18. Vera Barton, v. Sherborn Dorchester Engeland n. Pr. Marial. 1. Agatha Joh. de Bont v. Zaandam n. Hof 20. Gijsbertba Theodora Schipper, van A'dam n. Regentesselaan 17. Willem de Jager, v. Utrecht naar Soesterw. 123. Hendrikus van Beek van Hoogland naar Kampstr. 73. Leendert de Voogd, van Amsterdam n. Varkensm. 5. Alijda Cornelia van Ginkel, v. Gronin gen n. Persijnstr. 8 Elisabeth Sibbing, v. Utrecht naar Barchman Wuytiersl. 3. Suzanna Feiten v. Bussem n. Bergstr. 13 Rudolf Leonard de Ruiter, v. Utrecht n. Wolkerstr. 21. Cornelis Jacobus Wouterus van Eime- ren, van Helder naar Utr.weg 59'. Adrianus Balsas van Tienhoven, van 's-Hage naar Korte Bergstraat 11. Gerarda Hardeman, van 's-Hage naar Korte Bergstraat 13. Metje van Koot, van Nijkerk naar Korte Bergstraat 4. VERTROKKEN. Adrianus Laseur, van Lieve Vrouwen straat 8 naar Leusden. Louise Berkbout, echtg. van G. L. J. Birnie, van Johan van Oldebarne- veldlaan 5 naar Canada N.-A. Elizabeth Johanna Harrebomée, van Johan v. Oldeb.l. 5 naar N.-A. Cecilia Zelly Johanna van Wieden- brugge, v. Muurh. 85 n. Bussum. Hermina Mater, van Arnh.weg 111 naar Stad-Almelo. Johanna Gijsberta, van Woestweg 37 naar Bussum. Dirkje Hendrikse, van Hoogl.weg 24 naar Barneveld. Klaas Verlaan, v. Utrechtschew. 65 naar Utrecht. Jan Druijfl, van Hoogeweg 49 naar Bai neveld. Pieter Martious Brom, v. Mooierstr. 21 naar Utrecht. Willem v. Empelen v. Teutstr. 47 naar Johannes Frederikus Grau, v. Hendrik van Viandenstr. 37 n. Amsterdam. Marinus Albertus Gouw, v. Utr.poort- wal 5 naar Amsterdam. Ruth Gerrit Hoegen, v. Kruiskamp 83 naar Scherpenzeel. Andries de Wit, van Aruh.poortw. 8 naar Utrecht. Jacobus Hermanus van Manen, van Valkenstr. 25 n. Haltern (Duitschl.) Angenieta Maria de Haart, v. Lange straat 77 naar Utrecht. Willem Berendina Kuntzel v. Lange straat 76 naar Heino. Leonardus Nagelmakers, v. Nicasius- dwarsstraat 27 naar Zeist.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2