nriEuwi Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht FEUILLETON. No. 26. Zaterdag 30 Maart 1912. 41e jaargang. VERSITOT WftENSPAfi Eft ZATERDAG PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. woordde zij: «Ik eerde en hoogachtte uit het vertrouwen, waarmede de liefde Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngestrnat 77. Telephoouno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen nummer van GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD, „ZFals-me-luEee" bevat o. a. Als voorplaatDe aanslag op het Italiaansch Koningspaar. Voorts: H. M. de Koningin te Ymuiden, met 2 foto's. De zeeramp met de »Oceana", met 3 foto's. Noodlot tige aanvaring op de Maas.De ont wikkeling der Porcelein-Industrie, met 11 foto's en een zeer interessant arti kei. Het groote spoorwegongeluk- vóór het station Witteberge. Bloe men van f 20.000. Geestdriftige ovatie aan het Italiaanscbe Koningspaar met foto van den kommandant der Kuras siers, die gewond werd, en van den dader. Het verzinkende dorp in België, met twee foto's. Jan van der Heyden (17121912) met een reproductie van een merkwaardige »af- beeldingke van de nieuw geïnterneerde geoctroyeerde Slang-Brandspuyten. Halfvasten te Parijs, met 3 foto's. Lépine, de nieuw benoemde officier de 1' Academie. Korver de sympathieke aanvoerder van het Nederlandsch Elftal. Verder: Een twaalftal foto's van be kende landgenooten. Het Kinder nummer »Ons Prinsesje'', met onder houdende lectuur voor de ieutpi 1 *vül' "oei scickuo van ue- en het vervolg van den boeiender. pa|iog van het mfnimum-loon door roman, getiteld »Zie eleed ,dooi Elme djstrictsraden, bestaande uit arbeiders van btuwe (Jacqueline Reyneke van De staking der mijnwerkers. Is men thans wellicht op den goeden weg naar het einde der rampspoedige staking, die het Vereenigd Koninkrijk .materieel even sterk benadeelt als een oorlog of een pest-epidemie Zoolang het bleef bij een onderhan delen tusschen vertegenwoordigers van arbeiders en var. patroons was de zaak onoplosbaar; dit was wel duidelijk genoeg gebleken, toen men er niet in geslaagd was, tot zulk een overeenstemming omtrent de hoe grootheid van het minimum-loon te komen dat de wet daaromtrent eenig nut zou kunnen hebben. Nu zijn d6 arbeiders zelf tot oordeelen geroepen evenals zij hebben gestemd over bet begin der staking, zullen zij ook door stemming zelf te beslissen hebben, of zij weer aan bet werk willen gaan, nu door een *vet de eisch waarom de staking begonnen is het mini mum-loon in beginsel is aanvaard al is dat dan niet geschied op de wijze waarop en met de waarborgen welke de vertegenwoordigers der ar beiders hadden verlangd. Wat zal de uitslag wezen dezer stemming zullen de aibeiders zeil even hardnekkig als hun vertegenwoordigers blijven staan op den eiscb, dat in de wet vastge legd moet worden het minimum-loon van vijf shilling voor volwassen man nen en twee voor de jongens, of zullen zij vertrouwen, dat door bet in de wet neergelegde stelsel van be- Stuwe.) De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. en patroons-vertegenwoordigersen een voorzitter, door de regecring benoemd, de laagste loonen billijk genoeg zullen worden vastgesteld om, hierop bou wend, tol de hervatting van hot wei k te besluiten? De voorspellingen hier omtrent zijn verschillendsommigen verwachten een groote meerderheid voor hervatting van den arbeid, an deren vreezen dat de staking hierdoor nog niet zal eindigen. Ziehier de vraag, in het stembiljet aan de mijnwerkers gesteld: nZijt go er vóór, het werk te hervatten tijdens de beraadslagingen der districtsraden over het munmum-loon, gelijk vast gesteld in de desbetreffende wet?» Het besluit om deze vraag aan de arbeiders ter beantwoording over te laten is door den mijnwerkersbond niet zonder heftig debat genomen daar waren zeer felle partijgangers die er niets van wilden weten en den strijd niet alleen tot het uiterste wil den voortzetten, maar bem zelfs met nieuwe kracht gaan voeren door een beroep te doen op andere bedrijven om mede te staken. Het aantal dezer lieden was evenwel gering en hun voorstel werd met groote meerderheid verworpen. Toen is er ook nog druk gesproken over de vraag of de ver tegenwoordigers in Londen raad moesten geven aan de arbeiders in de provincie. Er waren er die wilden raden tot voortzetting van de staking, anderen, die de hervatting van bet werk wilden adviseeren, en ten slotte nam men het voor de hand liggende besluit: om geen raad hoegenaamd te geven, maar de mijnwerkers vol ledig vrij te laten in hun beslissing of zij wilden staken dan wel werken Na dit besluit ging de vergadering uiteen na nog met een enkel woord een motie te hebben aangenomen om de arbeiderspartij in het parlement eri in bet bijzonder baar leider Ramsay Macdonald te danken voor de bulp door haar tijdens de debatten over de minimum-loonwet bewezen aan de zaak der mijnwerkers. Die stemming onder de een millioen man sterke mijnwerkersbevolking is natuurlijk geen zaak van enkele dagen de biljetten zullen zoo spoedig moge lijk in zee gaan, maar eerst de vol gende Woensdag is als uiterste ter mijn gesteld voor het uitbrengen der stemmen. Aangenomen derhalve, dat de arbeiders tot hervatting van het werk besluiten, dan zal deze toch eerst na Pascben kunnen geschieden. Dan zal dus de staking vijf en eenhalve week hebben geduurd Intusscben is in het Hoogerbuis de wet op het minimum-loon in tweede lezing aangenomen. Vandaag komt de derde lezing en men verwacht alge meen de aanneming en onmiddellijk daarop de koninklijke goedkeuring want de in bet Hoogerbuis almachtige oppositie heeft beloofd de wet niet tegen te houden. Of het Hoogerhuis een even welwillende houding zou heb ben aangenomen, indien de regeering gedaan had als de arbeiders vroegen en bet vijf-en-twee-sbilling-amen- dement in de wet bad opgenomen is zeer twijfelachtig, Het komt ons nog steeds niet onwaarschijnlijk voor, dat uit vrees daarvoor de regeering dit amendement geweigerd heeft, en niet om de door haar geuite princi- pieele en theoretische bezwaren. Helaas zijn er, terwijl de staking reeds zoolang geduurd heeft zonder ordeverstoring, ten laatste toch onge regeldheden voorgekomen: vechtpar tijen als bij elke staking, ontstaan door den overlast, door stakers aan werkwilligen aangedaan. Tot dusver was daarvan geen sprake, omdat er geen werkwilligen waren, maar nu in sommige streken de arbeiders aan het werk gaan, zijn er anderen die hen willen verhinderen af te dalen, of, afgedaald zijnde, weer naar boven te komen. De iegeering die tot dus ver geen troepen gezonden heeft naar het stakmgsgebied, moet nu natuurlijk haar houding wijzigen, en de politie in die streken, die niet opgewassen blijkt te zijn tegen den toestand, ver sterken door soldaten. Het kamp bij Aldershott is daarom gereed om zoo noodig naar alle streken waar kolen plachten te worden gedolven, man schappen te zenden. Dat kan dus hier en daar nog wel een geduchte klop partij geven, 't Is een vroolijk Paasch- feest, dat Engeland tegemoet gaatl Ook de spoorwegdirecties hebben, gisteren werd het reeds geseind, een ernstig besluit genomengeen goederen meer te vervoeren behalve de zeer noodzakelijke, dat zijn levensmiddelen en aan bederf onderhevige waren. De Great Eastern spoorwegmaat schappij schijnt het beste voorzien te 2ijn van kolenzij heeft zelfs de extra-treinen met de Paaschdagen niet behoeven te laten vervallen. M. a. w. wie met Paschen over den Hoek- van-Holland naar Londen wil, kan gerust zijn en heeft niet te vreezen dat de treinen niet meer rijden. Arbeidsrecht. De wet op het Arbeidscontract heeft de kantonrechters heel wat werk ge bracht. En de alom in de steden opge richte bureauxvoorarbeidsrecht hebben kennis genomen van geschillen, voorhet grootste gedeelte uit de toepassing dezer wet voortvloeiende. Alleen in Amsterdam werden door zulk een bureau in één jaar niet minder dan 461 zaken bij den kantonrechter aan hangig gemaakt, waarvan er 381 op loonvorderingen betrekking hadden. Als men hierbij nu r ekent de geschil len, die in der minne werden afge daan en de klachten, die tot geen rechtsvervolging konden aanleiding geven, benevens de zaken die builen dit bureau om langs anderen weg werden aanhangig gemaakt, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het werk, dat de toepassing der ar beidswetgeving met zich brengt. Staatscommissie legerherziening. De onder den minister van Oorlog Cool ingesteldestaatscommissie, betref fende de legerherziening, die leeds ver schillende gedeelten van de haar ge geven opdracht heeft vervuld, is voor nemens, de uitkomsten van haar on derzoek niet tot één geheel in één ver slag te vereenigen, doch bij gedeelten daarover rapport uit te brengen met de bedoeling dit publiek te maken. Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie Met zachte stem en neergeslagen de graaf, oogen, hare hand aan zijn ernstigen, Zij onderdrukten beiden de smart der eerbiedigen handdruk overlatend, ant- scheiding en schepten troost en hoop u van den eersten oogenblik af dat van jonge harten de toekomst en het ik u zag en ik beken het met hoog- lot te gemoet gaan. moed, dat ook mijn hart uw gevoel Spoedig zat Anka weder in den za- beantwoordt. Ik vertrouw u en hoop delin het bosch ontmoette zij den JULIUS ALICZNY. 16) Zij wilde nu weder opstaan, want zij had hare boodschap verricht en gevoelde dat het in dit oogenblik geen gewoon gesprek kon zijn; maar een zekere vrees weerhield haar tegelijker tijd de bekentenis, die op Dewbinsky's lippen zweefde, uit te lokken. Zij wilde heengaan. Maar de graaf, bemoedigd door den stap, dien zij voor hem ge waagd had, besloot van de gelegenheid gebruik te maken, die zijn geluk gron den of het voor altijd vernietigen moest. «Anka," sprak hij met diep bewo gen stem, «in dit plechtig oogenblik kan ik het u niet langer verzwijgen, welke teedere en innige gevoelens ik voor u koester. Mag ik tot afscheid eenige hoop met mij nemen, die mij in alle toestanden moed en kracht zal geven, de hoop dat ge mij niet ver geten zult?" op de toekomst." Gij maakt mij haar zoekende stalmeester, die zeer ver meer dan zaligheugd was, dat haar geen ongeluk antwoordde Dewbiusky, terwijl hij hare overkomen was. In gedachten verdiept, hand teeder kuste, «ik dank u!" met ernst op het fraai gelaat, bereikte «Neem dit als gedachtenis en talis-1 zij het ouderlijk kasteel. Maar nu was man," voer Anka voort, terwijl zij ook haar energie verdwenen, die door een gouden kruisje,^hetwelk aan dunne het gevaar, waarin Dewbinsky had ge- ketting aan haar hals hing, los maakte zweefd in spanning was gehouden. In en den graaf met glinsterende oogen aanschouwde. Met de betuigingen van eeuwige liefde nam Dewbinsky het dierbare pand in ontvangst en beider lippen ontmoetten elkander tot den verlo- vingskus; daarop wrong Anka zich zacht uit zijne armen: «Wij moeten scheidende oogenblikken zijn kost baar, breng mij naar mijn paard, en nog ietslaat mij weten zoodra uw vlucht gelukt is, opdat vrees en angst mij niet verteren." Iwan zal u een zekere boodschap brengen; dierbare Anka," antwoordd0 hare kamer zonk zij op een kanapé neder en stortte haar wee met bran dende tranen uit. Nu eerst gevoelde zij hoe innig zij Dewbinsky beminde, hoe diep het afscheid van hem haar in de ziel greep. De stalmeester had in het kasteel verhaald, dat Betsy met Anka was door gegaan, en alleen Anka's moeder ver nam uit den mond harer dochter de ware toedracht der zaak. Eerst schudde de vorstin bedenkelijk het hoofd, doch vervolgens sprak zij haar kind moed in. «Moge God u genadig beschermen," I zeide zij, «en alles ten beste besturen. Mijn zegen zal u niet ontbreken I" En bij deze woorden sloot zij haar weenend kind in de armen. VII. Toen Anka het kasteel van Dew binsky verlaten had, kwam hem alles als een droom voor; maar hij was de man niet om er lang over na te den ken, hoe zijn geliefde met zijn plan ter ontvluchting bekend was geworden, en door dat peinzen de behoorlijke maat regelen ter uitvoering van zijn ernstig voornemen te verzuimen. Haar verma ning, dat hij nog heden nach zou vluchten, moest hij volgen, wilde bij zijn aan Langiewicz gegeven woord houden en den geheimen bond trouw bewijzen. Te Sandomir had Langiewicz ge zegd had hij zijn leger opgeslagen. Daar zooveel honderd PoleD er geko men waren, hoopte ook Dewbinsky dat doel te bereiken. Hij riep Orlanoff en Iwan bij zich. Beiden stonden spoedig voor hun mees ter, die met een doordringenden blik den jager onderzoekend in de oogen zog; zonder een gelaatstrek te bewegen wachtte hij in stijve houding te bevelen van den graaf. «Ik geloof u te kunnen vertrouwen," zeide Dewbinsky met gesmoorde stem, terwijl hij dicht bij hem trad. «Mijnheer de graaf, uw vertrouwen zal mij vereeren en ik beloof u onvoor waardelijke gehoorzaamheid." «Goed, wacht mij heden avond ten acht ure aan den kruisweg, ter plaatse waar de weg naar Wollnaka loopt bij de steenen zuil, maar ge moet je den zwaren baard afnemen en slechts den knevel behouden; ook zal Iwan je kleeren van mij brengen, welke gij echter eerst in het bosch aantrekt. Het plan is om heden de mij begeleidende kozakken te misleiden, myn persoon te vervangen." Orlanoff antwoordde niet, maar zijn glinsterende oogen en zijn gelaatsuit drukking verrieden, dat hij trotsch was op het vertrouwen van zijn meester en volkomen begreep was het betrof. Zoodra ik de steenen zuil zal hebben bereikt, zal ik schielijk van myn paard springen, en gij zult even zoo schielijk mijne plaats innemen, en naar het kasteel terug rijden, waar het u dan gemakkelijk zal zijn u weder te ver- kleeden en u des nachts uit de voeten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1