PREDIKBEURTEN Gemengd Nieuws. EEN BELANGRIJK WERK. Hij geeft meer kunst op één avond dan andere gezelschappen in een serie voorstellingen.» Op 19 April, den jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, weet men dus dat men zijn avond aangenaam zal kunnen doorbrengen in de komedie zaal van Amieitia. Plan 1913. Woensdagavond, werd een vergade ring gehouden bijeengeroepen door de vereeniging «Handel en Nijverheid", ter bespreking van de herdenking van het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Vertegenwoordigd waren de vereeni- gingen: Handel en Nijverheid, Vreem delingenverkeer. Oranje-vereeniging, R. K. Middenstands vereeniging, be nevens de voorzitter der Kamer van Koophandel en eenige leden van de vroegere Oranje-commissie. De voorzitter, de heer J. H. v. d. Meiden, sprak een welkomstwoord en bracht in herinnering de besprekingen, die in de vergadering van Handel en Nijverheid hebben plaats gehad, naar aanleiding vau Plan 1913. Alvorens de besprekingen verder te leiden, moet de voorzitter een enkele mededeeling doen. De heer P. J. Fre- deriks was zoo beleefd 'een circulahe rond te zenden aan de leden van een vroegere Oranjecommissie. Deze cir culaire was wel goed bedoeld, maar er staat een onjuisthed in, n.l. dat reeds een commissie ad hoc was ge vormd. Dat heeft tot verkeerde con clusies aanleiding gegeven, daar een commissie nog niet is gevormd. Alleen zijn er besprekingen gevoerd om de feestviering in 1913 te bevorderen. Het organiseeren van feesten ligt ech ter niet op den weg van «Handelen Nijverheid", 't Is dan ook volstrekt niet de bedoeling te treden in de rechten der Oranjevereeniging, welke deze sedert haar bestaan verworven heeft. Spreker leest daarna een en ander voor uit de discussie in de vergadering van H. en N., die er toe geleid heeft, dat het Bestuur de opdracht kreeg om den eersten stoot te geven. Daarna vestigt bij de aandacht op een artikel in het blad «Vraag en aanbod", waarin het nut wordt be toogd van gespecialiseerde tentoon stellingen, zoodanig, dat elke plaats de specialiteit er van goed doet uit komen. Ook in «Vreemdelingenver keer" wordt in dien geest geschreven Wanneer Ameisfoort nu een tentoon stelling gaat organiseeren op het ge bied van handel en nijverheid, is hel de vraag of die wel van zulk een aard zou zijn, dat vreemdelingen er door getiokken worden. Vooral ook, omdat we liggen nabij groote steden, zou het kunnen zijn, dal onze handel, hoe be langrijk ook, toch niet belangrijk ge noeg is, om die resultaten te geven, welke we er van verwachten. Handel en Nijverheid heeft daarom een ander idee. Onze goede roep gaat uit van ons onderwijs, onze onderwijs- iniicblingen beliooren tot do beste van ons land. Indische families vestigeu zich hier om het onderwijs; er zijn 20 verschillende inrichtingen, die er wezen mogen. Wanneer we nu een specialiteit willen aanbieden, rnoeteri we geven, wat Amersfoort werkelijk heelt en dat is het onderwijs. Dat moet het londament zijn, en wat er aan toegevoegd moet worden, kan de latere commissie nagaan. Het voor deel van zoo'n tentoonstelling is, dat vele krachten zich er aan kunnen geven, terwijl de kosten gering zijn. Het bedrag, dat er voor inkomt, kan dan gebruikt worden voor een inten sieve reclame voor Amersfoort. Wanneer de tentoonstelling er is, wordt een boekje samengesteld, waarin de verschillende inrichtingen worden beschreven en als zoo'n reclame door hel heele iand gaat, zullen zeker vele menschen komen zien, hoe een der gelijke tentoonstelling is ingericht. De heer Reyckers wijst er op, dat er iets meer moet komen dan een tentoonstelling, die een deel kan zijn van het programma. Er zal een feest moeten gevierd worden. De Oranje- vereeniging organiseert reeds sedert 6 jaar de feesten. Vóór 3 jaar heeft zich wel een commissie opgeworpen, maar de Oranjevereeniging is toch niet onmondig en heeft getoond, die feesten te kunnen organiseeren. De »De arme man. Zal hij sterven?!" »Hoe jong is hijZal er geen arts komen?" "Duurde het gevecht lang? Zijn er vele Russen gebleven De mannen daarentegen vroegen waar de Russen stonden, en of Langiewicz hoop had te overwinnen. (FT#rd< v«rv*lfd). feestviering ligt dan ook meer op den weg van de Oranjevereeniging. De heer Schooneveld gelooft, dat gemeenschappelijk een plan moet worden beraamd, om de zaak te sturen in de rechte baan. Het is goed gezven een onderwijstentoonstelling te orga niseeren, al kunnen we niet roemen op mooie schoolgebouwen. Het onder wijs is echter goed eri dit is hoofdzaak. Maar het zal toch ook wel de bedoeling zijn feesten te organiseeren. De heer Cohen herinnert aan de besprekingen in de Oranjevereeniging gehouden. Hij had ook gaarne gezien, dat de eerste stoot was uitgegaan van die vereeniging; maar dat kan nu niet meer. Daarom moet samenwerking worden verzocht, om tot een com missie te komen, die verdere plannen kan beramen. Hij vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn een algemeene vergadering bijeen te roepen, ten einde een commissie te benoemen, die met de Oranjevereeniging en met Handel en Nijverheid de feestviering kan be spreken De heer v. d Wal gelooft, dat de voorzitter bij de bespreking van de plannen van Handel en Nijverheid niet ver genoeg is gegaan. Hij heeft het meest de aandacht gevestigd op de tentoonstelling, maar het plan was veel uitgebreider. Men wensebte ge meenschappelijk, op waardige wijze, 1913 te vieren. Er is geenszins op den voorgrond gestelddeze of die vereeniging wenscht dat te doen Gezamenlijk moet getracht worden alle goede werken tot stand te brengen. De Voorzitter zet nog uiteen, dat de groote eensgezindheid, die wel eens in Amersfoort voorkomt, hierbij vooral moet voorzitten, waarna hij de vraag stelt: Wat meent men, dat thans het best kan geschieden. Na een uitvoerige discussie komen er twee voorstellen. De heer A. L. Versluys stelt voor, dat iedere vereeniging twee afgevaar digden zal benoemen in het comité. De heer Groote Balderhaar ten Velde wil het comité door de verga dering doen benoemen, welk voorstel met 12 tegen 10 stemmen wordt aan genomen. Tot leden van het voorloopig comité worden daarna benoemd de heeren A. L. Versluys en II. E. vari Sweden, van Vreemdelingenverkeer; J. v. d Meiden en M. R. N. Oosterveen, van Handel en Nijverheid; I. J. Cohen en D. van Schooneveld, van de Oranje vereeniging; J. Bunnik en A. Schef- fers, van De Hanze; J. v d. Horst en M. van Lingen, van de vroegere Oranje- commissie Dit voorloopige comité zal nu plan nen moeten bespreken, om in een algemeene vergadering met een meer vast programma te komen. De besprekingen van dezen avond kunnen bij de vaststelling daarvan, dan als leidraad dienen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. In de daarna gehouden vergadering van bet Voorloopige Comitié werd tot voorzitter gekozen de heer v. d. Meiden en tot secretaris de heer Schelfers. Wegens de geringe getalsterkte van geoefende manschappen zal door de alhier in garnizoen zijnde korpsen op 19 en 30 April (verjaardagen van Z K. II. Prins Hendrik en van H. K H. Prinses Juliana) geen parade worden gehouden. Bij Kon. besluit is aan de wed. A. Hassing, eerder wed. A. A Kerk- kamp, een jaarlijkse!) pensioen ver leend van f'259. Men schrijft ons Al meermalen is beweerd, dat het volstrekt niet noodig is, hier de jonge groente, waaraan teler en wederver- kooper ook iets verdienen, van elders te laten komen en dat het zeer wel mogelijk is, die te telen in de onmid dellijke omgeving der stad zelve. Dat beweren is thans zonneklaar bewezen door een lid der jeugdige tuinbouw-vereeniging «Amersfoort», die gister dus onmiddellijk naden aan sneeuw en hagel en ijskouden wind zoo rijken Novemberdag vari 11 Aprd den heer Oosterveen verzocht, eens een paar kroppen salade te wil len ten toon stellen. Het spreekt wel vanzelf, dat dit bier ongewoon resultaat slechts kon worden bereikt door toepassing van de nieuwste aanwijzingen. Doch bet ten tuon gestelde strekt als overtuigend bewijs, dat het kan. En hiermee i- voor de luindeis rond Amersfoort een gansebe toekomst {••peid. Laten ze nu óok zorgen, er hun voordeel mee te doen. Is het nu geen zaak voor vaklieden zoowel als liefhebbers om toe te tre den tot de Tuinbouw-vereeniging7 Haar Secretariaat is gevestigd aan de Schimmelpennirickstraat no 41. ZONDAG 14 APRIL. Reuionstraiitsche kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr H. L. Oort, te Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/iuur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Prof. Dr H. Bouw man, Hoogl. a. d. Theol. School te Kampen. 'sAv. 5'/i uur. Prof. Dr. H. Bouwman. Belde keeren Coll. Theol. Fac. V. U. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur. .Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muut huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening "Mercurius" Op de laatste bondsvergadering van den Nationalen Bond van bandels-en Kantoorbedienden «Mercurius" werd het volgende werkprogram vastgesteld voor het jaar 1912 a. Actie voor verbetering der arbeids voorwaarden in het algemeen en in verband hiermede de toepassing dêr bepalingen, vervat in de wet op de arbeidsovereenkomst. b. Vacaritie-actte en actie voor ver vroegde sluittng op den Zaterdagmid dag. c. Actie voor de oprichting van en aansluiting aan gemeentelijke werk- loozenforidsen. d. Invoering eener ziekte-verzeke ring voor de leden van den bond. e Instelling van een statistisch bureau. f. Vaststelling van een beginselver klaring. g. De behartiging van de belangen der leden, in het bijzonder ten op zichte van het handelsonderwijs. Aan het jaarverslag 1911 ontleenen wij, dat het ledental steeg van 1577 tot 1810. Uitgekeerd werd, uit het fonds tot verzekering tegen werkloos heid 1 2042.50, vermeerderd met f268. aan gemeentelijke toeslagen en uit het ondersteuningsfonds van den bond f405Bovendien werd door dit fonds f3749.30 betaald aan voorschotten ten behoeve van 27 leden. Door het Bureel tot Plaatsing kwa men tot stand 116 plaatsingen. Een nieuwe landverhuizersdieust. De in fiuitschland bekende Hohen- lohe-groep, de financieele combinatie, waarvan de voornaamste geldschieters fürst Hohenlohe en fürst Fürstenberg zijn, heeft concessie gevraagd vooreen landverhuizersdienst tusscben Emden en New-York, in concurrentie met de «Nord-deutsche Lloyd" en de «Ham- burg-Amerikalijn''. De Hobenlohe- groep heeft zich hiervoor in verbinding gesteld met de reederij «Midgard" in Bremen, die tot de Stinnes-Con cern behoort. Die reederij bezit vol gens de Foss. Zeifung weinig schepen. De directeuren van de «Norddeut- sche Lloyd" en de «Hamburg-Amerika- lijn", de heeren Ballin en Heineken, zijn naar Berlijn vertrokken om het verleenen vati de concessie Emden New-York te verbind ren, doch te Hamburg vertelt men, dat op Korfoe fürst Fürstenberg vertoefde daar als gast van keizer Wilhelm deze concessie principieel reeds veileend is Volgens het Berliner Tageblatl heeft de Hoherilohe-groep echter connecties aangeknoopt met de «Deutsche Ree- derei G. M. B. H." te Hamburg, die in December j.l. opgericht is, zonder dat men echter het doel van die nieuwe maatschappij kende. De niijnwerkersstaking in Engeland. Het manifest uilgevaaidigd door bet Uitvoerend Comité van Bond van mijn werkers in Zuidwales, waarbij de ar beiders werden aangespooi d tot her vatting van het werk, heeft het ge- wenschte effect gehad. De arbeiders zijn heden in grooteu getale weder aan het werk gegaan. Men verwacht, dat de normale toe stand tegen Maandag a.s. weder her steld zal zijn de lokaal-spoorwegdienst zal dan ook hervat wo1 den. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten rnet vermelding van woonplaats, van den 4 tot en met den 10 April 1912, GEVESTIGD. Eva Huttinga, van Watergraafsmeer naar Koninginuelaan I. Antonius Franeiscus Joh. Maria van Okhuijsen. Breda n. Langestr. 19. Aartje Versteeg, van Nijkerk naar Paulus Buislaan 10. Johan Marinus Brunnekreef, van Hengelo (O) naar Kampstraat 82. Wilhelm Maats, van Hengelo (O) n. Kampstraat 82. Pieter Hoogendorf, van Warffrum n. Beestenmarkt 12. Johannes Marinus Nitert. v. Hellers- doorn naar Hoogeweg 14. Hillegieu Dekkers, van Deventer naar Utrechtschestraat 24. Karei Maassen, vgn Leusden naar Arnbemschepoortwal 2. Gerrit van Kouwenhoven, v. Leusden naar Arnbemschepoortwal 2. Abraham Cohen, van Vlissingen naar Utrechtschestraat 9. Willem Bouman, van Leusden naar Leusderweg 98. Johannes Knijntjes van Utrecht naar Utrechtschestraat 1. Conrad Hess, van Dusseldorff naar Scbimmelpenninckstraat 10. Charles Henri van Scherpenzeel, van Nijmegen, naar Regeritesselaan 1. Lambarta van den Broek, van Hedel naar Groote Koppel 8. Jan van de Kooij, v. Üuitschland o. Noordstraat 15 Diederik Gerhard Heinemao, van Barneveld n. Nieuweweg 5. Johanna Fririgs, v. Rotterdam naar Hoogeweg 6. VERTROKKEN. Johannes Voskuilen, v. Appelmarkt 11 naar N.Loosdrecht. Evertje Rer.es, van Langestr. 75 n. Leusden. Gerdina Martha Maria Zegelink, van Utr straat 36 n. Zutplien. Jacobus Gerardus Pabst, van Kleine Bergstraat 17 n. Deventer. Anna Hof, van K. Bergstr. 17 naar Deventer. Hendina Johanna Bergstein, van K.Bergstraat 17 n. Deventer. Jeutien Berks, van K.Bergstraat 17 naar Deventer. Johannes Corolus de Froe, v. Muur huizen 67 n. 's-Hage. Johannus Wilhelmus Hendrikus Maria de Jong, van Beekeristeinschelaan 16 naar Utrecht. Gerarda Jacoba van Gelder, v. Zuid singel 74 naar Erica. Hubertina Jacoba Louisa de Wit, van Heilbw. 14 n. Arnhem. Cornelis Josephus de Wit, v. Heilbw. 14 naar Parijs. Martinos Vedder, v. Havik 26 n. de Bilt. Wouter Buis, v. Hellestr. 74 n. Amsterd. ilijmen van Suiksum, van Koningslr. 3 naar Noorddijk. Aaltje de Haan. weduwe K. de Vries, v. Arnhweg 95 n. Utrecht. Gerrit Zonneveld, van 't Zand 11 n. Duitschland. Gijsherla Johanna van den Bedem, v. Liendertscbew. 2 n. Maastricht. Alijda van Nus, v. Hellestr. 93 n. Venlo. Catharina Reijna Flink, v. Muut huizen 55 n. Woerden. Evertje Schuin, van Nicasiusstraat 11 naar Edam, Jan de Jonge, van Stationsstr. 23 n. Leusden. Allegonda Christina Pechtol, van Koningslr. 8 n. Strijp. Antonius Epskamp, v. St. Aridriesstr. 10 n. Hillegom. Fians Veldhuizen v. Parellelweg 20 n. Amsterdam. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 5 tot 12 April 1912. Geboren: Cornelis, z. van Cornelis de Giaaf en Evertje Adelaar. Jan, z. van Bessel van den Berg en Neeltje Faber. Willemina, d. van Antonius van Wageningen en Willemina de Wit Teunis, z. van Teums Jansen en Janna Jacoba Meijer.Reinoldus Johannes, z. van Willem Berghuizen en Anthonia Maria Markhoist. Johan Duco, z. van Everardus Smit en Metje van Wijland. Johannes en Evert Jan, zns. van Willem Evert- sen en Berdina de Wit. Ondertrouwd: Dirk Antonie Kake been en Elise Egbertha Willemina van der Sleesen. Willem Jan Baggel en Dirkje Overeem. Teunis Bakker en Dirkje Smit. Dirk Ockhuisen en Jacoba Geertruida Wels.' Ger- liardus Johannes Zwart en Cornelia Gerardina van Doorn. Johannes de Gooijer en Jacoba Schoonderbeek. Getrouwd: Hendrik Antonius Borra en Alijda van Nus. Gerrit Nicolaas van Nieuwenhuizen en Evertje Schuin. llermanus Lammers en Rika van Ree. Hendrik van Bouwborst en Catbarina Reijna Flink. Evert Jan Bloemink en Rika Gerdina van Harten. Nicolaas Dirk Imberg en Elisabeth Coinelia van Hoogevest. OverledenAaltje vari Vinken. 73 jr., echtg. van Arte Vivié. Alber- dina Regina Karwisch. 69 jr., wed. van Gerardus Johannes van Soest. Paulus Jongsma, 41 jr., echtg. van Magdalena Bakker. Henricus Jo hannes Willem Schimmel, 55 j., on gehuwd. Louise Wilhelmine Hen- drikse, 82 jr., wed. van Johannes Gregorius LatnbertusFriesen Maria van Goor, 69 jr., wed. van Hendrik van Keken. Heintje Enterman, 46 jr., echtg. van Gerrit Jan Helikelman. Leusden. 5—12 April 1912. Geboren: Aalt, z. van Jan Holland en van Cornelia van Doorn. Ondertrouwd: Bart Meyer en Elisa beth Lagemaat. Willem Wouden berg en Janna van Ravenhorst. Overleden Hendrik Jansen, oud 2 jr. Petrus Jacobus van Bogerijen, oud 2 jaren. Woudenberg, Geboren Johannes Adrianus, z. van Dirk Meerveld en Adriana Johanna van Velthuizen; Pieter, z. van Jan den Daas en Hei mina Johanna Kappert. Ondertrouwd: Albertus Peut, 36jr. en Antonia Kleinveld, 30 jr. Overleden: Albertha van Mourik, 13 jr.; Gerritje Broekhuizen, geb. met Albartus van de Vliert, 39 jr. Evert Hartman, geb., met Maria Lansing, 65 jaren. JIAKK 1 BERICHT. AMERSFOORT, 12 April 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a f Peren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.50 a f3 00 Hoendereieren f3 75 a 14.10 p. lOOst. Bruine eieren f410 a f 4.40. Boter 1.35 a f 1.50 per kilo. Mar garine f 0.a f0.Zoetein. kaas f0.afO. Kippen f 1.50 a f2 50 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen r U.k f 0.Eenden f 1.20 a f 1.50 p. st. Jonge f0.a f0.Bazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1 40 Dun en f 0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f 18. - af 20. - Varkens export f 0.a f Zeugen f70.a f 100.—Biggen f 9.a f 15 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fUOO.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 24000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 15 zeugen. RECLAME. De nieren behooren tot de gewichtigste organen van het lichaam. Z\j zorgen voor een zeer belangrijk werk, namelijk voor het filtreeren van het bloed, waaraan zg alle onzuiverheden ODttrekken. Iedere drie minuien van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zijn de eenige organen in het lichaam, die er alle afgewerkte stoffen en onzuiverheden aan kunnen onttrekken. Wanneer het bloed de gieren bereikt, is het donker van kleur en ^vol schadelijke, af gewerkte .stoffen. Wanneer'het de nieren ver laat, is ?t zuiverste bloed van uw lichaam. Alle onzuiverheden zijn -er aan onttrokken evenals-door een waterfilter de onzuiverheden aan het water onttroken worden. Zyn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelijke stoffen .worden met het bloed door het lichaam geyoerd en gjj gaat u dof en ellendig gevoelenf gij zijt altijd vermoeid en spoedig zult.gjj rugpijn opmerken en urine- stoornisseD, of rheumatische pijnen, water zuchtige zwellingen, pyn in de heupen, de lendenen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te onlwittèlep, doch begint bij het eerste teekehen, dat uw nieren niet goed werken, primiddellyk Wt het gebruik van Foster's' Rugpijn Nieren Pillen. Een goed doorr- gezette kuur geeft aan dé, nieren zachtjes hun gezondheid en kracht terhg. En wanneer de nieren weer gezond zyn, wófden de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, gekegeld uit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier- of blaasaandoening wor'dt.vgeggenomen en daardoor is uw genezing van blij venden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Amersfoort verkrijgbaar b\j de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 enP.de Zwart Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. 23

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2