NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. So. 35. Woensdag 1 Mei 1312. 41e jaargang. VERSCHUW WOENSDAG ES ZATERDAG. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephootino. 69. AR VERTENTlfcN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dc auto-bandieten. De laatste strijd. De gewone briefschrijver van hel Handelsblad schrijft uit Parijs dato 28 April: Bonnot is ontdekt, Bonnot is om singeld, Bonnot is gepakt! dat waren de opeenvolgende kreten, die op dezen prachtigen lente-Zondag heel Paiijs in beroering brachten, en als ooit de camelots aan een blij bericht een voordeeltje hadden wat zelden gebeurt, want meestal is 't een slechte tijding, die ze in hun extra-edities rondventen dan was 't vandaag. Elke nieuwe édilion spéciale ging er in als koek, en de venters hadden geen handen genoeg om de gretige koopers, die hen omringden, te be dienen. 't Moeten vele honderdduizen den nummers van PresseInlran- sigeant en Patrie zijn, die ze vandaag geplaatst hebben. Wat omtrent de vangst van den gevaai lijkste van de drie auloniobiel- bandieten thans in den loop van den namiddag, bekend geworden is, laat zich als volgt resunieeren Sedert den moord op den ongeluk- kigen onder-directeur van den veilig heidsdienst Jouin, doorzochten de in specteurs van dien dienst zorgvuldig de geheele Zuid-Uostelijke banlieue van Parijs, vanwaar men meende, dat Bonnot na zijn ontsnapping te Petit- Ivry nog niet had kunnen wegkomen. Al of roet doOr aanwijzingen geleid (dat is op het oogenblik nog niet uit te maken) kwamen ze aldus vanmor gen om half acht te Choisy-!e-Roi, een plaatsje met 12.000 inwoners op tien kilometer afstand van Parijs, aan den tegenwoordig welbekenden weg naar het vliegterrein bij Juvisy, en maakten zich gereed een automobiel garage te gaan doorzoeken, die als verdacht te boek stond. Maar nauwe lijks w&reu ze de garage, een oud., vervallen gebouwtje, genaderd, of ze werden met revolverschoten ontvan gen. De schuilplaats der bandieten was ontdekt I Voorafgegaan door hun chef, den heer Guichard, diingen de politie mannen, na de deur te hebben inge trapt, het vervallen huisje binnen. Ze bevinden zich tegenover een man, die achtereenvolgens twee, drie revolver schoten lost. Een van de agenten wordt aan den arm gewond, en de vervolgers retireeren daarom, na zonder succes te hebben teruggeschoten. Als ze weer buiten komen klinken weer scholen, afgevuurd door een bandiet, die zich op het kleine balkonkamertje van de eerste en eenige verdieping achter de borstwering verschuilt; later blijkt, dat dit Bonnot is geweest. Een der agenten krijgt twee kogels in den buik, en wordt in levensgevaarlijken toestand weggediagen Er blijft voor de vervolgers niets over dan zich te dekken en andere maatregelen te nemen De heer Gui chard geeft daartoe zijn orders. Uit Paiijs wordt telephonisch versterking aangevraagd, terwijl inlusschen de chef van den veiligheidsdienst in over leg met den rnaire van Choisy-le-Roi de garage laat omsingelen. De Coisy- ers. in grooten getale toegestroomd, helpen mee; velen zijn voorzien van jachtgeweren en, verborgen achter hoornen en huizen, richten ze eeri aan houdend geweervuur op de schuil plaats der boeven, die van hun kant onophoudelijk terugschieten. Men schat dat in den looji van deze «belegering# meer dan tweehonderd schoten ge wisseld zijn. Om een uur of tien zijn alle voor name Parijsche autoriteiten ter plaatse, en heeft Lépine zelf de leiding der operaties op zich genomen. De steeds talrijker wordende menigte wordt door een wijd cordon van agenten op een afstand gehouden. Daarbinnen duurt de fusillade voort. Achter eiken boom verschuilt zich een schutter, agent of burger, en de kogels blijven regenen in het gevallen ge bouwtje. De bandieten i i|iosteeren, maar zonder succes: ze zijn slechts met revolvers gewapend, en hun scho ten dragen niet verder dan vijftig ii zestig meter. Om kwart over elven blaast een trompetter van de uit Parijs aange rukte «garde municipale" het signaal: «Ophouden met vurenmen gaat wat anders probeeren. Een officier van de garde. Fontanon genaamd, die een I nieuw buitengewoon moedig man blijkt te j komen de patroon ontploft is en de wolk vari rook en slof opgetrokken, ziet men, dat het grootste deel van den ver weerden muur is ingestort en dat daarin een wijde bres gaapt. Men kan binnengaan Zich dekkend achter de kar, nade ren de agenten, aangevoerd door Lépine, Guichard en Fontanon, op- t huis. Als ze bij de bres ge- zijn, geven ze hun dekking zijn, probeert, verborgen achter eenprijs, en sommigen met een matras karretje met matrassen, het huis te naderen, maar de matrassen willen niet in evenwicht blijven, en bij is verplicht te ritireeren. Maar 't denk beeld was goed, en men zal trachten het wat beter te verwezenlijken. Een grootere kar, met een paard er voor, wordt aangebracht en volgeladen met dikke bossen stioo. Dan verbergende luitenant Fontanon en twee karre- voerders zich erachter en achterwaarts opgeduwd door hot paard, nadert de beweegbare borstwering nu de schuil plaats der boeven, om den luitenant in staat te stellen een dynamiet- patroon tegen het huis aan te leggen en het zoo in de lucht te laten vlie gen Om deze schurken meester te worden, moet men wel tot dergelijke geweldige middelen zijn toevlucht ne men Voortdurend door de bandieten be stookt, volvoeren de drie mannen langzaam hun gevaarlijke taak Ze naderen den muur, en de officier slaagt er werkelijk in een dynamiet patroon vlak daartegen-aari in den grond te stoppeu en zich, na de lont te hebben aangestoken, weer ijlings terug te trekken. Maar als het schot algaat, blijkt het geen uitwerking te hebben gedaan. De manoeuvre wordt herhaald, maar opnieuw zonder succes; enkele steenen slechts vallen uit den wrakken muur. Ten derden male begeven de man nen zich onder bedekking van de kar naar bet huis en ten derden male legt luitenant Fontanon zijn mijn aan. Eu nu»bekroont succes het werk. Als voor zich, anderen over den grond kruipend, dringen ze het huis binnen. De omstanders, die ademloos toezien, hooren kreten en schoten van binnen komen dan wordt alles stil. De vesting is genomen, de weerstand overwonnen. Binnenkomend hadden de politie mannen op de benedenverdieping het lijk van een der boeven gevonden een zekeren Dubois, chauffeur, even als Bonnot. Het lijk is reeds koud gezicht en handen zijn geelachtig. Men vermoedt, dat de man zich vergiftigd heeft. Volgens andere berichten echter zou de bandiet gevonden zijri met een Lebel-kogel in het lichaam, en dus door een schot van de aanvallers reeds eerder zijn gedood, Maar boven klinken opriieuwschoten. De heer Guichard, luit. Fontanon en eenige inspecteurs, op gevaar af het lot van Jouin te deelen, snellen de trap op, de bovenkamer binnen. Op een bed, onder een matras slechts het gezicht en een arm blootgevend, ligt Bonnot Als tiij de vervolgeis ziet binnenkomen vuurt hij een laat ste schot af, dat echter mist. Guichard Fontan riposteeren tegelijk De boef slaakt een woedenden gil, «Tas de salaudsl's roept hij mikt op nieuw maar reeds hebben de agenten hem overmeesterd, en bloe dend, bewusteloos, stervend, wordt hij de trap af en naar buiten gedragen. Met de grootste moeite beschermen de politiemannen hem tegen het woe dende volk, dragen bem in een auto, die onmiddelijk wegsnelt in de rich ting van Parijs. Doch op het oogen blik, dat men hem daar bet «Hótel- Dieu« binnendraagt, bezwijkt hij. Hij had een kogel door het hoofd en een, door de borst gekregen. Dan wordt zijn lijk met dat van Dubois naar de «Morguea overgebracht. Er zijn een paar gevaarlijke wilde beesten minder op de wereld Védrines doodgevallen. De aviateur Védrines vertrok Maan dag om 5 uur van Douai. Hij viel bij Epinay sur Seine en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een bulletin omtrent zijn toestand zegt dat hij vele kneuzingen opliep en waarschijnlijk een schedelbreuk. Zijn toestand is zeer ernstig. De berichten zijn zeer gereser veerd. De ongelukkige aviateur heeft nog geen woord gesproken sedert hij in het ziekenhuis werd opgenomen. Nader seint men uit Parijs: Védrines viel vari 200 M. hoogte. Hij bevond zich juist boven de spoor lijn, waarop het toestel na den val terecht kwam. Védrines kwam onder het toestel terecht. Een juist voorbij rijdende trein vervoerde hem naar Parijs, waar hij ui het ziekenhuis werd opgenomen. Zijn toestand wordt hope loos geacht. Het laatsten telegram over den val van Védrines luidt: Védrines stierf in het ziekenhuis. De oorzaak van den val zou zijn het gebiek aan benzine, waardoor het toestel voorover sloeg. De eene vleugel raakte daarbij de telegraafdraden, waardoor bet omsloeg. De ongelukkige vlieger viel op zijn hoofd, dat niet beschermd was door een valhelm. y>Handelsbl Kon. Militaire Sportvereeniging. De voorjaarswedstrijden van de Kon Militaire Sportvereeniging, Vrijdag-, voormiddag begonnen, zijn Zondag geëindigd met een interessant con- Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 25) Daar zij herhaald van DewbiDsky ijlde, geloofde haar vader, dat deze van zijne afwezigheid gebruik had gemaakt, om Sara's liefde te winnen. Van de zijde der tante, die een slecht geweten had, gebeurde niets om hem ten aanzien dezer dwaling in te lichten. Sara richtte zich hoog op in het bed, haar gezicht was purperrood, hare oogen schitterden van een wild vuur zij wilde opstaan. Haar vader nam ze bij de hand, die gloeiend heet was. «Sara," zeide hij, «hoort ge, mijn kind, ge zijt ziek blijf liggen IMaar Sara drong hem weg en wilde met geweld opstaan. «Sara, mijn kind I" riep de oude man, «zie op, uw vader is hierl" «Ben ander komt, mijn echtge noot!" klonk het nu luid van's meis jes lippen. «Gerechte God I" riep Baruch zijne zuster toe, «Kachel, wat hebt ge ge daan? Hebt ge zoo mijn eenig kind, mijn oogappel bewaakt, dat mijne grijze haren met schande bedekt worden Kachel bedekte weenend haar gelaat en wilde zich ontschuldigen, maar haar broeder liet ze niet aan het woord komen. «Zwijg," zeide, hij «ik wil nu niets meer hooren, ga tot Aron Teweles en blijf bij hem tot ik kom I" Gehoorzaam verwijderde zich Rachel. Vader en dochter waren alleen. Sara zag schuw in de kamer om zich heen, waar nog niet lang geleden rust en vrede geheerscht hadden, en die nu plotseling in een schouwplaats van schrik en ontzetting veranderd was. «Wat is gebeurd? Heeft hij hem verraden?" vroeg Sara, als uit een zwa- ren droom ontwakend. «Niets, mijn kind," hernam de jood bitter, «dan dat gij en mijn huis ont- eerd ziju Hoe dikwerf is de graaf kier geweest Met groote oogen oogen staarde Sara hare vader aan; zij sprak enkele onsamenhangende woorden. «Dew- binsky red hem daar komen de Russen help!" «Zwijg, ellendige I" schreeuwde nu Baruch, zich zelf en de ziekte van zijn kind vergetend. «Hij is mijn man!" riep Sara met gillende stem, «hij heeft het gezworen bij zijn God I" «En dat zegt gij gij, een jodin steunde Levi Baruch. «Neen, neen, ik ben christin I" riep weder Sara in den hoogsten graad dei- koorts. Een kreet slakend wierp Levi zich op de zieke, greep ze heftig bij haar schouder en terwijl hij ze met rollende oogen in het gezicht zag, krijschte hij met wilde stem «Herhaal wat gij gezegd hebt el lendige 1" Sara wilde zich uit de handen haars vaders los maken, doch nu werd de jood een zwart koordje aan haar hals gewaar. Hij rukte het te voor schijn en het gouden kruisje von kelde voor zijne oogen. Hij tuimelde eenige schredeD achteruit, vervolgeus wierp hij zich als een woedend dier op de ongelukkige, sleurde haar uit het bed, greep hare op een stoel lig gende kleedingstukken en beval zijne dochter, zich te kleeden. De ongelukkige Sara volbracht bijna willoos het bevel. Nauwelijks had zij de noodzakelijke kleedingstuk ken aan het lijf, toen de fanatieke oude man, bevend aan alle leden, haar bij de hand greep en den trap aftrok hij opende de deur van zijn huis en riep: «Vervloekt zijt gij, gedoopte!" vervolgens stiet hij het arme wezen op de straat en sloot de deur. De dorpsklok sloeg een uur in den morgen. Sara had niet eens schoenen aangetrokken en stond slechts ten halve gekleed in den kouden nacht op de straat. «Ik wil tot hem I" zeide zij, «ik wil hem redden I" In haar ijlende koorts snelde zij naar het kasteel. De straat was ledig, geen ligt flikkerde uit de huizen op de straat. Overal duisternis en stilte. De kleine boerenhuizen ston den zoo eenzaam, somber en akelig. Het kasteel stak als een sombere reus boven het dorpje uit. «Hij is op het kasteel," zeide zij voor zich. «Dewbinsky en de Russen willen hem vermoorden I" Het arme meisje snelde met gevleugelde voeten over heg en steg naar het slot. Aan de poort gekomen, klopte zij. Een wachthond op de binnenplaats blafte. Eindelijk werd ook het hoesten van een man hoorbaar en Da weinige minuten, welke het arme kranke meisje in de duisternis en in de sneeuwbui een eeu wigheid schenen te zijn opende zich het deurtje en een man, het gezicht half met een slaapmuts bedekt, stak het hoofd vooruit. Het was de jager Heinrich Orlanoff. «Wie is daar!" vroeg hij. «Wat is er?" Maar het arme meisje kon niet ant woorden; de kou, de opgewondenheid, de ziekte hadden haar overweldigd; met een kreet zonk zij neder. De man trad naar buiten en lichtte haar in het gezicht. «Jezus Maria!" riep hij, «het is waarachtig de schoone Sara!" Hij hief haar op en nam ze als een kind in zijne armen; vervolgens droeg hij ze inde kamer der keukenmeid, welke hij dadelijk wekte, en haar beval Iwan te halen. Deze drie goede menschen hadden spoedig een kamertje gereed gemaakt, verwarmd, een bed gespreid en de arme Sara er op gelegd. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1