Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hot. Gemengd Nieuws. Het Pantscrschip. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft Minister Heems kerk de aanneming van de motie- Lohman (commissie van onderzoek voor een vlootplan) ontraden en aan gedrongen op aanneming van het voorstel van Minister YVentholt voor den bouw van een schip van 7600 ton. De heer Lohman heeft zijn motie ingetrokken. Na verdeie beraadslaging is het voorstel van den Minister verworpen met 63 tegen 26 stemmen. De Minister heeft schorsing van de verdere beraadslagingen verzocht. Vereenvoudiging van onze schrijftaal. Het volgende adres is verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken Geeft met verschuldigde eerbied te kennen het hoofdbestuur van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal dat het ernstige bedenkingen heeft tegen bet onlangs verschenen Verslag der Staats-kommissie, ingesteld bij Koninkltk Besluit van 22 Junie 1909, No. 26, en wel boofdzakelik tegen de aanbevolen dwangmaatregelen, die moeten leiden tot onderdrukking van alle ook maar enigszins belangrijke wijzigingen in de schrijfwijze van onze taal, en bovendien een schrille tegen stelling vormen met de theorieën van vrijheid en staatsonthouding, in dat zelfde verslag verkondigd en aange- piezen. Reden waarom het genoemde Hoofd bestuur Uwe Excellentie verzoekt, te willen bevorderen dat de Regering maatregelen trelle, waardoor aan de spelling van onze taal een gepaste vrijheid verzekerd worde; en wel door te besluiten Jo. Wanneer naast het bestaande spellingstelsel een ander opgekomen is, dat in verschillende bevolkings kringen een groot aantal voorstanders telt en doordringt in de praktijk, worden de scboolautoriteiten, ge machtigd de onder hun toezicht staande scholen te veroorloven het nieuwe spellingstelsel toe te passen. Tegelijkertijd worde dan de nieuwe spelling toegelaten op alle van over heidswege af te nemen examens. 2o. Wanneer blijkt dat de nieuwe spelling in de breedste kring gevolgd wordt, gaat de Regering er ook zelf toe over, zich van die schrijfwijze te bedienen. Mochten er bij Uwe Excellentie bezwaren bestaan om reeds aanstonds mede te werken tol het treffen van een besluit in deze geest, dan neemt het Hoofdbestuur de vrijheid U eer biedig in overweging te geven, niet tot het nemen van eenige maatregel in deze over te gaan, alvoiens U zal zijn toegezonden een in bewerking zijnde beoordeeling van het verslag der bovengenoemde Staatskommissie, met de nodige aanvullingen, 't Welk doende, Het Hoofdbestuur voornoemd: R. A. KOLLEWIJN, Voorzitter. P. VALKHOFF, Secretaris. Amsterdam. v.4 Mei 1912. Zwolle, Verbetering in den socialen toestand van den gcineeentc-auibtenaar. In de kringen der burgemeesters, secretarissen, ontvangers, secretarie- en ontvaDgersambienaren leeft sterk de overtuiging, dat de sociale positie dier ambtenaren, na enkele in de laatste jaren aangebrachte geringe verbeteringen, nog zeer veel te wen- schen overlaat. De Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren maakte zich her haaldelijk tot tolk daarvan. Onder meer werden in eene uitnemend be werkte en toegelichte proeve van wij/.iging der gemeentewet de wen- schen dezer gemeente-ambtenaren blootgelegd. Tot nog toe bleef intus- schen ook deze stem vrijwel die eens roependen in de woestijn. De bond is thans voornemens eene krachtige actie te ontwikkelen voor verwezenlijking 'van de proeve. Daartoe wordt over het gebeele land een onderzoek inge steld betreffende salarissen en sterk sprekende tegenstellingen met die van tal van andere ambtenaren. Vragen lijsten zijn tot dat einde aan alle gemeente-secretarissen toegezonden. De aldus te bekomen gegevens zullen ongetwijfeld in schrille kleuren aan het licht brengen hoe karig in ons land deze ambtenaren, van wier bekwaamheid en ijverigewetkzaamheid het algemeen belang in zoo booge mate afhankelijk is, bezoldigd worden. Volgens het «Centrums, schrijft de »N. R. Ct.i zou het door den burgemeester gevraagd ontslag, ge volgd door dat van den secretaris en hoofdcommies, in verband staan met een diepgaand verschil van meening over de vraag of de gemeente nu reeds zelve een ziekenhuis behoort te bouwen, dan wel of het voorloopig niet gewenschter en voor de gemeente voordeeliger is, met opname in bet bestaande, en aan alle hygiënische eiscben beantwoordend ziekenhuis te volstaan. De meerderheid van het col lege van B. en W. en van den raad toonden in deze kwestie een andeie opinie te zijn toegedaan, dan de aftredende burgemeester. Verder deelt men aan het «Cen trums mede, dat als opvolger van jhr. Barchman Wuytiers o.a. in aan merking komt mr. 's Jacob, [burge meester van Bussum. 4an den jachtrit, die Zondag voormiddag in de omgeving van de stad werd gehouden, namen 5 dames en 12 heeren uit Amsterdam deel Luit. v. Lutterveld, die als jager- meester optrad, had een parcours vol afwisseling samengesteld, partijtrek kend van de vele terreinbindernissen die de omstreken van Amersfoort bieden. Van het Stationsplein werd de weg naar Soest ingeslagen en werden in de Isselt de eerste hekken gesprongen. Door de bosschen achter Birkhoven werd de heide bereikt en ging bet veld in de richting van de «Stomper t«. Het geaccidenteerde kampterrein en de Leusdensche heide werden door getrokken en in de lanen om Oud- Leusden moesten de laatste binder nissen worden overwonnen. Vóór Nimrnerdor eindigde de zoo welge slaagde jacht. Wij ontvingen van den inspec teur der staatsbosschen en ontgin ningen een exemplaar van het in opdracht van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vanwege het staatsboschbeheer uitgegeven rap port over y>de storm van 30 Sept. 1 October in het Haagsche Bosch« Dit rapport in brochure vorm met tal van photographische afbeeldingen versierd op fraai kunstdrukpapier ge drukt, geeft een juist beeld van den ontredderden toestand waarin dit boscb na de bewusten storm verkeerde. Voor wie er meer van weten wil raden wij de lezing ten zeerste aan. Het boekje wordt op aanvraag, na ontvangst van postwissel a 20 cent, franco toegezonden door de inspectie van het staatsboschbeheer te Utrecht. De Nederlandsche Heidemaat schappij verspreid op ruime schaal een fraai in kleuren uitgevoerde plaat met jbijbehoorende brochure, waarin maatregelen worden aangegeven ter voorkoming van boscbbrand. Door boschbrand gaan jaarlijks dui zenden guldens verloren, wordt menig mooi plekje verwoest. Boschbezitters: zuivert uw bosschen van droog hout, maakt brandsingels, plant loofhout op gevaarlijke plaatsen. Arbeiders: weest voorzichtig met vuur en met rooken, helpt blusschen. Vlug handelen heeft veel behouden. Machinistendenkt aan brandgevaar langs heide en bosch, zorgt, dat de inrichtingen uwer locomotief om het uitvliegen van vuur en vonken te voorkomen, in orde zijn. Werpt geen brandende of gloeiende voorwerpen uit, stookt de vuren voorzichtig. Wandelaars: zijt voorzichtig met lucifers, pijp en sigaar. Ouders: ziet streng toe, dat juw kinneren geen lucifeis hebben. Kinderen: stookt geen vuurtjes, speelt met met lucifers. Vraagt het vlugschrift aan, dat de Nederlandsche Heidemaatschappij U kosteloos verstrekt. De collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging van den ge- wapenden dienst zal worden gehouden op 20 Mei a.s. Wij berinneren er aan dat de gelden, welke worden v/erzameld, besteed wor den voor ondersteuning aan oud- strijders. Verder zij verwezen naar de kennisgeving van Burg. en Weth. Maandag heeft de aanbesteding van de dienstgebouwen voor de water leiding plaats gehad. Er waren 4 inschrijvers, waaronder drie stadge- nooten. Van dezen was de beer J. Boshuizen het laagst met f 46.880. De gunning werd aangehouden. Mej. G. Th. W. Mezger is be stemd voor den Indischen dienst om te worden benoemd tot onderwijzeres bij bet openbaar Europeesch lager onderwijs. Voor de acte lager onderwijs zijn geslaagd de dames M. G. van Rijn, J. M. Roebers en G. A. J. M. Sluiter. De a.s. algemeene vergadering van «Handel en Nijverheid« zal wor den gehouden op Donderdag 23 Mei 1912. alsdan zal tie verkiezing plaats hebben van zeven bestuursleden. De heer W. F. Zimmerman, benoemd onderwijzer aan de openbare lagere school in de Hellestraat alhier, staat No. '1 op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school No. 18 te Arnhem. Maandagavond gaf de afdeeling Puntenburgerlaan van de zangklassen der volkszangschool van Toonkunst een openbare les in «De Arend«. De directeur, de heer Hazendonk, wees er op, dat de bedoeling was de kinderen noten te leeren en kennis van muziek aan te brengen. Hierna komt het mooi zingen. Hierna gaf hij nu eerst eenige oefeningen in het treffen der intervallen, waarna verscheidene liedjes werden gezongen, die zeer mooi en zuiver klonken. Vooral de derde klas bewees, dat het onderwijs bij den heer Hazendonk in goede handen is. Na afloo.p dankte wethouder Rijkens het bestuur van Toonkunst voor de uitnoodiging tot deze openbare les. Hij was verbaasd over de resultaten en zal met genoegen voor de ge meente-subsidie stemmen. Brandwonden. Wanneer men zich gebrand heeft, zelfs zeer ernstig, en het gebrande deel, hetzij arm of voet. zoo spoedig mogelijk in een ver zadigde oplossing van onder-zwavelig- zure soda steekt, is de uilkomst zeer verrassend I De brandende pijn is direct weg en door het gebrande lichaams deel lang genoeg in bovenstaande, vloeistof te houden, bemerkt men niet eens blaren. Wanneer in ieder huisgezin een Keulscbe pot met een verzadigde op lossing van onder-zwaveligzure soda aanwezig was, zou men bij voorko mende gevallen dadelijk geholpen zijn. Een uitstekende groente is spinazie, inzonderheid voor bloedarme personen, of liever voor patiënten, wier bloed ijzerarm is, en die daarvoor tevergeefs allerlei staalpreparaten gebruiken. De scheikunde heeft geleerd, dat de spi nazie een aanzienlijke hoeveelheid ijzer bevat, die door het bloed zeer ge makkelijk wordt opgenomen. Het ijzer gehalte van deze groente is grooter dan dat van eidooier en na het eidooier volgen eerst rundvleesch, appelen, aal bessen, witte boonen. doperwten, aard appelen enz. Koemelk staat wat ijzer gehalte betreft, onder aan de lijst. Het vleesch van jonge dieren bevat veel meer ijzer dari dat van oude runderen zoodat de klassieke menu «kalfsvleescb met spinazie« bij uit stek geschikt is voor bloedarme per sonen, die noodzakelijk hun verzwakt bloed door ijzer moeten versterken. Zwammen: Waar men zwammen aan vruchtboomen vindt, kan men er zeker van zfjn, dat de boom van binnen gedeeltelijk dood is, omdat zwammen zich niet kunnen ontwikkelen op ge zond bout. Die zwammen moeten ver wijderd en de wonden met een scherp mes glad gesneden worden vervolgens bestrijkt men ze met warme teer, dan voorkomt men verdere zwam vormin gen. Tegen Neusbloeding: Bij sterke bloeding uit den neus laat men den paiërit rechtop zitten en den arm, aan den kant waar de neus bloedt, in de hoogte heffen. Men maakt de kleeding om den hals los, verbiedt bet snuiten, houdt de neusgaten met de vingers dicht en wacht of de neus bloeding ophoudt. Is zulks niet het geval, dan legt men in koud water gedompelde linnen lappen op den neus en vernieuw deze elke minuut. Help dit nog niet, dan roepe men den dokter. Een hond in h uis: Een Engelsch geestelijke zegt: «Ieder huisgezin moet een hond hebben. Het zal voor de menscben wezen, alsof zij voortdurend een baby in buis hebben, wat wel zoo prettig is dan groote kindeten te hebben. Hij zal nooit geheimen ver raden, geen lastige vragen doen, niet zeuren, nooit zich in schulden steken, nooit te laat aan 't ontbijt komen, nooit humeurig wezen en altijd klaar staan om u door zijn vroolijkheid te vermaken." De groote waarde van eierschalen wordt door velen in 't geheel niet geacht. Gewoonlijk worden de eier schalen weggeworpen, zonder te ver moeden, dat ze nog met voordeel ge bruikt kunnen worden. Wijl ze rijk zijn aan kalk- en phosphorzouten, vormen ze, onder het voeder vermengd, een uitstekend voedingsmiddel voor het jonge vee. Te dien einde klopt men de schalen fijn en mengt ze onder 't gewone voeder. Eierschalen mogen dus niet in den vuilnisbak ge worpen worden. Bij 't fokken van kalveren, veulens, enz en ook door het voeder van de hoenders zelf, ter vorming van nieuwe schalen, kunnen ze uitnemend dienst doen. Wij zagen laatst aangeraden, om als een paard is gevallen en erg on rustig en angstig is, op het dier te gaan zitten, op het plat op den grond liggende hoofd, tot de tuigdeelen los zijn. Mij dunkt dit een slechte raad, zeer geschikt om de oogkassen en de oogen te beschadigen of te verwonden. Beter achten wij den volgende, door een inzender in het «Ned. L. W.« gegeven Als het liggende paard onrustig is, gaat men bij het liggende hoofd op de knieën liggen, of in gebogen houding staan, plaats één hand ter hoogte van het oor en de andere hand bij den mond, er voor wakende niet aan dat oor te trekken of de neusgaten dicht te drukken Intusschen spreekt men het dier kalmeerend, niet te hard roepend toe, en men zal een prachtig resultaat hebben. Het onrustige dier wordt rustig, en dat laat zich be grijpen, beter, dan dat men een onrustig liggend paaid een persoon van 60 a 70 K.G. op het hoofd zet, om hem te kalmeeren, notabene! Wij spreken hier uit ondervinding. Dikwijls ook worden onrustige paar den eensklaps kalm (hetzij dat ze liggen of staan) als men hen wat in 't oor fluistert, althans zacht in 't oor sprekend. Het is te probeeren, kost niets. Ter overweging: De gierigaard heeft armoede, de verkwister roept de armoede, de spaarzame weert de armoede. Door hetgeen buitens huis wordt genoten, wordt binnenshuis veel geleden en ontbeerd. Die wat eet en wat spaart, kan tweemaal zijn tafel dekken. Observator Te Praag beeft Zaterdag een eigenaardig voorval plaats gehad. De directeur van een bankinstelling aldaar gaf aan een buitenlandsche studie commissie van handelsmenschen een uitlegging van de constructie van de deur van de kluis. Daarbij sloot hij de kluisdeur, terwijl daar binnen twee mannen aan het werk waren. Plotse ling kwam men tot de ontdekking, dat de deur niet meer geopend kon worden, omdat het slot niet goed werkte, zoodat de menscben in de kluis gevangen zaten. Er bleef dus niets anders over dan naar de fabri kanten te Berlijn te telegrafeeren, opdat de menscben uit de kluis be vrijd konden worden. Men heeft den gevangenen door de ventilatie-opening, die gedeeltelijk moest worden uitgebroken, vloeibaar voedsel kunnen toereiken. Den gehee- len dag en nacht bleven zij zoo op gesloten. Laag water. Uit Wageningen meld men van 6 Mei Het water op den Rijn beeft thans weder een zeer lagen stand bereikt. De peilschaal aan het Lexkesveer wijst heden 6.04 M., d. i. 1.09 M. beneden normaal peil. De booten der maatschappij «Con- cordia« kunnen de buitenhaven niet meer bereiken en lossen thans aan het Lexkesveer. Stofvrije wegen. In Den Haag heeft men, naar Het Vadert, mededeelt, sedert eenige tijd proeven genomen met een 15 pCt. cbloor-calciumoplossing om klinker wegen absoluut stofvrij te maken, o.a. op den Ouden Scheveningschen weg, den Kanaalweg enz., met hel gevolg, dat men op deze wegen hoegenaamd geen last van stof meer heeft. Naar aanleiding van eene in de Raadsvergadering van 22 April door den heer Couvée aan B. en W. gedane vraag betreflende het stofvrij maken van de wegen in de Haagsche Bosch kan hetzelfde blad thans mededeeleD, dat het gemeentebestuur reeds in onderhandeling is getreden met de departementen, waaronder deze wegen ressorteeren, en dat met eenigen grond mag worden aangenomen, dat deze onderhandelingen tot een gunstige uitkomst zullen leiden. De tijd schijnt dus niet verre, dat de wandelaars in het Haagsche Bosch gevrijwaard zullen zijn voor de„thans zoo hinderlijke stofbaden bij het pas- seeren van auto's enz. Eindelijk is de beker van Breda gewonnen. Henri Bakker besloot Zater dag, toen het weer gunstig was, een poging te wagen, om den door den burgemeester van Breda uitgeloofden zilveren beker te winnen. Om den beker te verkrijgen, was voorgeschre ven dat de aviateur moest opstijgen op het vliegterrein De Molenheide, naar Breda om den toren vliegen op zoodanige wijze, dat het beschrijven van de bocht om den toren vanaf de Groote Markt zichtbaar was en daarna terugvliegen en weer landen op De Molenheide. Het grootste bezwaar aan deze vlucbt verbonden was de vastgestelde tijd, van 2 tot 5 uur 's middags, daar het een groote zeldzaamheid is, dat in die uren het weer voldoende gunstig is. Omstreeks 3 uur steeg Bakker op en zette koers naar Breda. Dikwijls duidelijk merkbaar geschud door den wind en vaak angstwekkend scheef hangend, beschreef de Blériot een kring linksom om den toren op een hoogte van ongeveer 150 meter en verdween daarna weer in de richting van De Molenheide, waar de machine veilig landde. Bakker heeft den beker dus verdiend. Dit was reeds de vierde maal dat hij om den Bredaschen toren vloog. De overige keeren echter steeds na 5 uur. Het vliegterrein te Soesterbcrg. f Verwey en Lugard's Automobiel- Maatschappij te 's-Gravenhage heeft aan den Raad der gemeente Soest ontbinding gevraagd van het huur contract, waarbij aan genoemde maat schappij verschillende perceelen ge meentegrond te Soesterberg verhuurd zijn voor vliegterrein. Weer een vlieger verongelukt. Reuter seint uit Nice, dat graaf de Robiflard Co?nac doodgevallen is met een vliegmachine, in het aerodrome van la Brague. Nader wordt omtrent dit ongeluk nog gemeld, dat de vlieger voornemens was van Nice naar Antibes te vliegen. Het weer was niet gunstig, want er waren nog ^1 wervelwinden. De groote monoplan van De Robillard werd, toen zij een hoogte van circa 150 meter bereikt had, danig heen en weer ge schud. De vlieger daalde een weinig, maar plotseling zagen de toeschouwers tot hun onsteltenis, dat de vleugéls braken en dat het toestel als een steen met een zwaren slag op den grond smakte. Men snelde den ongelukkigen vlieger te hulp, haalden hem onder de wrak stukken van bet vernielde vliegtuig vandaan en droeg hem in een der loodsen binnen. Er kwam spoedig een dokter bij, maar de ongelukkige was reeds dood. Georges de Robillard, te Nice ge boren in 1884, was een van de oudste Fransche vliegers. Hij kreeg zijn brevet in Augustus 1910. De vliegsport be oefende hij alleen als amateur. Parlementairen arbeid. «Hoe men in Engeland deD paile- mentairen arbeid weet te bespoedigen en af te doen blijkt weer uit het vol gende, zegt het «Centrum": In de zitting van Woensdag van het Lagerhuis deelde minister Lloyd George mede, dat de tweede lezing van de Home Rule Bill 30 April zal beginnen en dat daaraan 6 dagen kon den worden besteed. Ziedaar een andere methode van werken dan bij ons! Zes dagen worden voor de tweede (de'eigenlijke) behandeling der Home rule-wet gesteld en dan wordt de beraadslaging gesloten en kan men overgaan tot stemming. Bedenk hierbij, dat het een wets ontwerp geldt van zéér breede strek king. Een wetsontwerp, dat tot zéér uit- eenloopende rneeningen aanleiding geeft en een keerpunt belooft te bren gen in de Engelsche staatkunde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2