PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hoi. Het leven der vrouw. Wanneer men de boringen Hulst, Gheelsluis, Vlimmeren, Calmpthout in een W.-N.-W. profiel rangschikt en dit doortrekt naar Woensdrecht, kan men voor deze laatste plaats de diepte der diverse formaties projecteeren, (vooropgezet dat de ondergrond in die richting blijft hellen) Schrijver hoopt in elk geval door de definitieve gegevens uit te maken, of verder onderzoek aan te bevelen is. Ten slotte wijdt mr. v. W. v. d. G. nog eenige beschouwingen aan de door de Rijksopsporing van delfstoffen in heel Nederland reeds bereikte resul taten. De raming van de in Nederland bekende kolenvoorraden in tonnen uit gedrukt is aldus: In Zuid-Limburg zijn thans bekend 22,500 H.A. ontginbaar kolenveld en 6500 H.A. die mogelijk later in aan merking komen. In de Zuidelijk Peel zijn 14000 H.A. direct ontginbaar en 10 300 H.A. die wellicht later in aanmerking komen. Of in totaal 36 500 H.A. ontginbaar en 16,800 H.A. wellicht later te exploi- teeren: dus te zamen 53000 H.A. Daarnaast staat dan nog de moge lijkheid, dat verdere vondsten ge schieden eu de kans dat de kolen, die in den Gelderscben Achterhoek en in Twenthe onder het zout voorkomen en die in de bovenstaande berekening niet werden opgenomen, nog op grootere schaal ontginbaar zullen blijken. Het algem. wordt dan 4'/i mil liard ton. Met ontginbare kool wordt bedoeld de kool die minder dan 1200 M. diep voorkomt, met reserve de kool die tusschen 1200 en '1500 M. diept ligt. Bij een kolenverbruik van 20.000,000 ton per jaar, dat wij eenmaal hopen te bereiken, zijn dan 4% milliard ton voldoende voor 225 jaren. Op het oogenblik verbruikt Neder land per jaar: plm. 7,400,00 ton steenkolen; 150,000 ton gielcokes; 225,000 ton bruinkolen (briquets). Daaibij zou de voorraad in 450jaren nog niet opgebruikt zijn. Engeland, nog niet eenmaal beko men van den ontzaglijken strijd in bet kolengebied, wordt door een nieuw schrikwekkend arbeidsconflict bedreigd. Het zal een indirect gevolg zijn van de ramp der «Tilanic», die naar men weet, tot gevolg heeft gehad de staking der stokers op de «Olym pic» en nu die aan de P. en O maat schappij, beide als gevolg van den eiscb om betere veiligheidsmaatregelen en daaraan vastgeknoopt van hooger loon en betere bemanning. Nu hebben de stakers bij de P. en O. maatschappij steun gezocht bij den grooten trans portarbeidersbond en het gevolg is, dat dit lichaam zich de geheele zaak heeft aangetrokken en besloten is in dezen de gerechtvaardigde eischen, zoo noodig door middel van staking, door te zetten. Aldus wordt Groot-Brittan- nië bedreigd met de staking van zee lieden, spoorwegen, in één woord van alle vervoer-arbeiders. De vereeniging «Kindeizorgn in het provinciaal ressort «Utrechi» der Ned Herv. Kerk houdt hare algemeene vergadering op Woensdag 22 Mei in het kinderhuis »Aldegonde« aan den Arnhemschenweg alhier. De agenda vermeldt o.m.: Mededeelingen van den penning meester; verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. B. de Beaufort, te Wouden berg, A. A. G. Egmond, te Utrecht. Dr. H. H. Meulenbelt, te Baarn en N. Veis Heijn, te Amersfoortterwijl voor de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. A G H. Hoogeuhuijze, te Doorn, worden aanbevolen de heeren F. Labouchère, te Doorn en Ds. G. B Boomer, te Driebergen. In de pauze zullen de jongens gym nastische oefeningen uitvoeren en de grootste meisjes eenige liederen zingen. Door den directeur, den heer Gor- deau, zullen in de namiddagvergadering mededeelingen omtrent den arbeid worden gedaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdt hedenavond, ten 8 uur, een openbare vergadering ten Baadhuize. lang man, van het hoofd tot de voeten in een grijzen ruiter-mantel gehuld, binnentrad. (Wordt vervolgd.) De heer G. F. G. de Bruyn, leeraar in Wiskunde aan het stede lijk Gymnasium, is weder benoemd tot lid der commissie voor het Staats examen tot toelating aan een universi teit. De bouw der Jongensschool op het voormalige artillerie-park, tegen over de Westerstraat, is gegund aan den beer H. G. J. Rientjes, die met f40.000 minste der 11 inschrijvers was en tevens de vergrooting van het St. Elisabeths ziekenhuis uitvoert. De aanbesteding van de ver breeding der Arnbemschepoortsbrug zal 23 Mei plaats hebben. Een der bepalingen van het bestek luidt, dat de passage niet mag worden gestremd. Aan den heer D. P. v. d. Brink is opgedragen bet slucadoorswerk van het in aanbouw zijnd paviljoen te „Lczenoord", van de directeurswoning te „Groot Emaus" en van de electrische centrale te Ermelo. Met genoegen vernemen wij, dat vele personen van alle standen reeds zijn toegetrèden als lid van de Tuin- bouw-vereeniging „Amersfoort". Bij het Bestuur bestaat het voor nemen, n u spoedig prijzen uit te loven voor goed geteelde najaarsgroenten. De eerste maal zullen de prijzen hoofdzakelijk bestaan uit een zoo groot mogelijk aantal Westlandsche broei- ramen. Met de teelt onder deze ramen en onder die, welke de leden zelve moch ten hebben, zullen weder nieuwe waardevolle prijzen kunnen worden behaald, terwijl de gelegenheid zal worden gegeven te zien hoe de teelt van verschillende producten kan ge schieden. Binnenkort zullen de leden der nieuwe vereeniging, en zij die zich nog aanmelden, omtrent een en ander bericht ontvangen, waarbij dan de namen van alle leden zullen worden vermeld. Mogen nog zeer velen, door spoedige toetreding tot de vereeniging, het Be stuur in de gelegenheid stellen, krachug voort te werken ten bate van stad en omgeving. Zooals bekend is, bedraagt de con tributie een gulden per jaar en is bet Secietariaat gevestigd: Scbimmelpen- ninckstraat 41. Door twee polilie-agenten en een pleegzuster werd gisteien een krank zinnige vrouw naar Utrecht overge bracht. De kolonel jhr. E. C. Boogaert, commandant van het le reg. veld artillerie, heeft zijn pensioen gevraagd. De le-luit.kwtm. J. W. Herdson, van het le reg veld-artillerie te Amersfoort, is overgeplaatst bij het korps torpedisten te Brielle. Het tweede groote internationale Kegelconcours in de Sociëteit «Ver eeniging" werd hedenmiddag in het bijzijn van autoriteiten, eereleden en tal van belangstellende door den voor zitter baron vau Welderen Rengers officieel geopend. De vreedzame strijd is reeds in vollen gang. Op 6 geheel nieuwe teakhouten banen zullen de verschillende wedstrijden plaats heb ben. De inrichting die de geworpen bal naar den Kegelaar terug voeitis iets geheel nieuws en tot dusverre in ons land niet in practijk gebracht. De zaal en banen zijn smaakvol ver sierd en leveren een feestelijken aan blik. Ook dit concours belooft, evenals dat vijf jaar geleden gehouden, schitterend te zullen slagen. Een kleine honderd clubs hebben zich reeds doen inschrijven om aan den korpswedstrijd deel te nemen, terwijl de fraaie kunstvoorwerpen en flinke geldprijzen ongetwijfeld de kegelaais van heinde en verre tot deelname zullen verlokken Ten einde nu de Kegelaars van elders van onze stad een zoo gunstig mogelijken indruk te doen meenemen verzocht de com missie voor dit concours de stadge- nooten door het uitsteken van de Nederlandsche driekleur van hunne belangstelling te doen blijken en daar door de feestelijke stemming te ver- hoogen. Op 12 Mei zal het 25 jaren geleden zijn, sedert het Leger des Heils in Nederland kwam. In verband hiermede zullen in het versierde lokaal aan bet Havik bij zondere samenkomsten worden ge houden, geleid door brigadier en mevrouw Vlas. van Amsterdam. Des voormiddags 10 uur wordt er een z.g. opdracht-dienst gehouden. Bij de eindexamens aan het gymnasia alhier (te houden op 12, 13, 14 en 15 Juni), zijn benoemd tot gecommitteerden: dr. J. J. Hartman, hoogleeraar te Leiden; dr. H. Brugmans, hoogleeraar te Amsterdam, en dr. A. A. Nijland, hoogleeraar te Utrecht; Hoogland. Vrijdag 10 Mei zijn de kinderen van de school aan den Ham, door Baron van Tuyll onthaald. Door een der meisjes werd aan de Barones een bouquet aangeboden en daarna werd den Baron en de Barones een welkomstlied toegezongen. Nadat een jongen een vers had opgezegd en bet hoofd van de school een korte toespraak had gehouden, werden de versnaperingen uitgedeeld. Onder het gejubel van de blijde kinderschaar namen de Baron en Barones afscheid van de jeugd. ZONDAG 12 MEI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforui. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer C. W. M Eigeman, van Achterberg bij Rheneu. 's Av. 5 uur, do HeerC. W. M. Eigeman. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/t uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur. Godsdienstoefening. De sterrenhemel. In „Buiten" van deze week schrijft prof. A. A. Nijland, te Utrecht, over den sterrenhemel in Mei Om 9 uur staat de Melkweg nog laag, maar na middernacht rijst hij met het sterrenbeeld Zwaan in het Oosten hoog op en is dan prachtig, althans zoolang de maan niet hindert. Voor de waarneming van het Zodia- kaallicht en van den Gegenschein is in Mei de gelegenheid zeer ongunstig. Hetzelfde geld voor de Algol-minima, daar het sterrenbeeld Perseus in den korten Meinacht niet hoog genoeg boven den horizon komt. Tot 6 Mei vertoonen zich in den nanacht gewoonlijk vrijveel vallende sterren, die naar hun straalpunt in het sterrenbeeld Wateiman Aquariden beeten. De nieuwe Ster in de Tweelingen, is heel wat zwakker geworden, niet geleidelijk, maar rnet tamelijk groote schommelingen. Voor een binocle is de ,,Nova" al wat zwak geworden, en men heeft een kleinen kijker noodig om de lichtwisseling verder te vol gen. De tijdsvereffening verandert in Mei niet veel; de zon is de heele maand drie of vier minuten bij de klok voor. Mercurius bereikt den 13en Mei een westelijke elongatie van 26 gr., maar daar de planeet nog geen drie kwar tier vóór de zon opkomt, zal zij wel niet gevonden kunnen worden. Venus is niet waarneembaar. Mars vervolgd zijn oostelijke be weging in de Tweelingen, en blijft daardoor de heele maand 's avonds nog goed zichtbaar als zwakke ster der eerste grootte. De planeet was half April al zwakker dan de roode ster Aldebaran geworden. De middel lijn neemt deze maand van 10" tot 9" af. Jupiter loopt langzaam terug, d. i. westwaarts, in het zuidelijk deel van bet sterrenbeeld Ophiuchus. De planeet komt half Mei al om 9 uur op, maar staat voor goede waarnemingen wel wat laag aan den hemel. Saturnus is niet waarneembaar. De Volle Maan bedekt 30 Mei de roode ster der eerste grootte Antares (alpha van den Schorpioen). Het ver schijnsel zal in een binocle goed ie zien zijn. De ster verdwijnt te 9 uur 11 min. achter den Oostrand, maar de maan staat dan nog viij laag. Vijf kwartier later komt Antares aan den Noordwestrand weer te voorschijn,even boven de bekende regelmatige ovale maanvlek Mare Crisium. Misschien hebben velen zoozeer den smaak in zoneclipsen gekregen, dat zij in 1914 in Zweden de eclips van 21 Augustus gaan bijwonen, die daar ge durende meer dan twee minuten totaal is. Ik kan hun verzekeren, dat een totale zonsvei duistering nog heel wat anders is dan een ringvormige, bijna totale. Gestikt. De wed. Van Beek-Hebing, te Doesburg, is Maandagnamiddag in haar woning in de Landbergstraat bewusteloos gevonden, tengevolge van verstikking door den damp, af komstig van een pan met vet, die op de kachel stond en totaal uitgebrand was. Pogin gen om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. Men vermoedt, dat de ongelukkige door een toeval is getroffen, waaraan zij meer lijdende was, en op die wijze in den dikken damp den dood gevonden heeft. Wenken voor het broeden. Wanneer men goede broedresultaten wil verkrijgen, moet men slechts eieren nemen van volwassen hennen, die met een volwassen baan gepaard worden. Als de omstandigheden waaronder de hoenders verkeeren, dezelfde zijn, neme men met het oog op de bevruchting der eieren deze van een uiteenloopenden toom. Het is licht te begrijpen, dat die broedeieren de beste zullen zijn, welke in den natuurlijken broeitijd van het hoen gelegd woi den. Bij het broe den in den voor- en nazomer zullen teleurstellingen dus niet uitblijven. Wat do ouderdom der bioedeieren betreft, men boude zich aan de natuur, eD neme ze in geen geval ouder dan 20 dagen. Een hen die zich zelf zet, doet dit eerst, als ze ongeveer dertien eieren gelegd heeft, waarvoor ze 13 a 19 dagen noodig heeft. Volgens ervaren fokkers komen de kuikens uil eieren, die ouder zijn dan veertien dagen slecht uit. Eieren, die van elders zijn gekomen, blijven, alvorens ze ter bebroeding gelegd worden, op een koele plaats vier en twintig tot acht en veertig uur rustig liggen. Bij het maken van een broëdnest houdt men zich ook weer zooveel mogelijk aan de natuur. Wanneer de omstandigheden bet toelaten, is het 't best dat de hen broedt op de plaats, die zij zelf heeft gekozen. Is deze echter ongeschikt, dan kan men zelf een broednest inrichten en dal wel op zeer varschillende wijzen. Men neme b.v. een ondiepe mand, waarin als onderste laag een graszode gelegd is en hierop wal baksel, hetgeen zóó verspreid woidt, dat een komvormige holte ontstaat, waarin dan de broed eieren hun plaats vinden. Om te vooi komen, dat de kip van het nest afloopt, is het zaak er wat insectenpoeder in te strooien. Het nest mag zich vooral niet in het volle dag licht bevinden. Voeder en drinken worden zóó geplaatst, dat de hen ze kan zien, maar dat ze om er bij te komen, het nest nioet verlaten, want het is een vereischte, dat zij dit van lijd tot tijd doet, niet alleen, omdat er dan geen gevaar bestaat, dat de eieren bevuild worden, maar ook met 't oog op 't resultaat van het broeden. Gedurende den broeitijd is voort durend controleeten der eieren nood zakelijk, daar het kan gebeuren dat een der eieren stuk gegaan is en deze daardoor de andere bevuild heeft. Is dit geval dan neme men een flanellen lapje gedrenkt in lauw water en wasch daaimede de eieren af Dit afwasschen kan in 't geheel geen kwaad; bij aan houdend droog weer worden bij ons de eieren van tijd tot tijd met water besprenkeld. Dit heeft een zeer gun- stigen invloed op het uitkomen der kuikens. Bij het uitkomen dient men vooral te letten, dat geen leege schalen om de nog niet uitgekomen eieren schui ven, want daardoor zou het kuiken kunnen stikken. Verder laat men de hen rustig zitten, totdat al de kuikens goed droog zijn. De eerste 24 uur hebben de kuikens veel warmte doch geen voedsel noodig. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 2 tot 9 Mei. Geboren Gijsbei tje, d. van Ilendri- kus van Korlaar en Alijda Gerth. Adolphe Theodore Georges, z. van jhr. Rudolp Antonie Peter Sandberg en Amélie Marie Madeleine Coblijn. Maria Hendrika, d. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn. Wilhelmina Henriette, d van Carel Christiaan de Gelder en Henriette Stephania Wol- terbeek. Geraid Willem, z. van Wilhelmus Beek en Geurtje van de Matt. Gerrit, z. van Jacobus Theo- dorus Helmerhorst en Maria Scbievels Aaltje, d. van Johannes Knoppers en Aartje van de Peut. Hendrik, z. van Teunis van Wijland en Wil helmina Antonia Buijs. Willemijntje Petronella, d. vail Evert te Kulve en Gijpje Vlug. Ondertrouwd; Jacobus Johannes Brits en Johanna Adriana de Groot. Johannes Baptist Nefkeris en Geer- truida Johanna Hendrika Nteuwland. Pieter Ising en Hendrika Sleking. Bernard Bauman en Ti ui Bachrach. Bastiaan van Heijst en Wilhelmina Hendrika Mettke. Getrouwd: Rijk den Ouden en Gijs- berta Schoonderbeek. Egbertus Velthuijzen en Aaltje de Kruijff. llendrikus Gerrits en Margaretha Kraanen. Klaas Penning en Gerarda Cornelisse. Jan van den Biink en Johanna Geertruida WilhelminaReems. OverledenMargaretha Houtveen, 4 jr. Gerardus Priem, 2 jr. Willem Boei haven, 76 jr., echtg. van Cornelia van den Heuvel. Roelof Gi oenestein, 8 jr. Wilhelmina Paulina Barbie, 9 mud. Johanna Aartsen. 64 jr.. echtg. van Harm de Groot. Maria Oatharina Anthonia Teunis, 4 jr. Mattheus Henricus Pel, 67 jr., ongeh. Neeltje Timmer, 63 jr., ongeh. Engelbertus van den Berg, 54 jr., echtg. van Clasina van Keeken. Cornelia Houtveen, 2 jaar. Woudenberg. GeborenTeunis Evert, zoon van Evert Moesbergen en Jacoba van Vos- kuijlen. Ondertrouwd: Evert van Dam, 24j. en Wilhelmina Koudijs, 23 jaren. Leusden. Van 3 tot 10 Mei 1912. GeborenNeeltje, dochter van Gerard de Kruijf en van Aartje van de Vliert. OverledenCornelia Boshuis, oud 1 jaar. Stoutenburg. Van 3 tot 10 Mei 1912. GeborenGerardus Petrus, zoon van Jan van Dijk en van Cecilia Verhoef. Overleden: Willem van Doornik, oud 12 jaren, marktbericht. AMERSFOORT, 10 Mei 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f appelen f0.a f Beren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0a f0 zandaardapp. 2.50 a f3.00 Hoendereieren (3 80 af 4.00 p.lOOst. Bruine eieren (4.00 a t 4.50. Boter .'1.15 a f 1.35 per kilo. M ir- ;anne f 0.a f 0.Zoetem. kaas f0 afO. Kippen fl.— a fl 50. Kuikens f0.a f0.Piep kuikens f 0.it f 0.Ganzen r u.f 0.Eenden f0a f0.p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.70 a f120 Duiven f 0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f .-af Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 60.a f 90, Biggen f9.af 17 Schrammen fafü.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i f 000.Kalfkoeien f 000.d f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet, Zandaardappelen, 200.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 800 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 600 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Het leven der vrouw is dikwijls een lange stryd tegen dat voortdurend afgemat gevoel die uitputtende rugpijn en zenuwhoofdpijn die terneerdrukke pijnen, die haar huiselijke bezigheden tot een zwaren last maken. Yele vrouwen zijn ertoe geneigd om derge lijke kwalen toe te schiijven aan haai" vrouwe lijk gestel, waaraan dikwijls zware eischen gesteld worden. Doch juist in dergelyke tyden wordt er veel gevergd van een paar der be langrijkste organen van het lichaam de nieren, de zuiveraars van het bloed. En wanneer zich later verschijnselen als de bovengenoemde vertoonen, wordt eir gewoonlijk niet aan ge dacht of de nieren ook aangedaan zouden kunnen zyn. Wanneer de nieren zwak of ziek geworden zijn, worden de onzuiverheden en schadelijke stoflan niet uit het bloed gefiltreerd, en het zijn deze onzuiverheden, die de oorzaak ervan zijn, dat gij u zoo vermoeid, afgemat en ter neergeslagen gevoelt. Zjj veroorzaken urine- kwaléii, graveel, waterzucht en rheumatiek; zij makéirtfat gip last krijgt van hoofdpijn en rugpjjn, en dat gij zoo prikkelbaar en moe deloos wordt. Daarom, wanneer gij op een dergelijke wijze lijdt, maakt u dan niet bezorgd over ingebeelde kwalen, doch komt uw nieren te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pijjen, de standaard medicijn voor de nieren en nlaas. Hoedt u echter voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan de hand- teekening van James Fostér op bet etiket, z\jn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A van de Weg, LangestraaL&J en P. de Zwart, Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2