Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Bol. Gedeputeerde Staten hebben verdaagd hun beslissing op het Raads besluit van 30 April tot aankoop van terreinen door de Gemeente Amers foort, gelegen in de Gemeente Leus- den aan den Dievenweg en den Ap pelweg, van de heeren H. van Manen en L. Ruitenberg. Ook in den vacature, in den Gemeenteraad ontstaan door het be danken als Raadslid door den heer W. Salomons, zal spoedig worden voorzien. De candidaats-stelling beeft plaats op 6 Juni; de stemming op 18 Juni en de herstemming, zoo die noodig is, op 28 Juni. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers heeft aan den Gemeenteraad adressen inge zonden, houdend verzoek van een betere salaris-regeling en het invoeren eener herfst-vacantie. Het carillon van den Lieve Vrouwe-toren zal weldra bij half slag doen hooren «Lied van trouwt, van J. Gersbach, no. 53 uit den bundel «Kun je nog zingen, zing dan meet; en bij heel uur »'t Kind van Hollander, van Ëgbers. Op den Eersten Pinsterdag wordt in de Lutbersche kerk een godsdienst oefening gehouden onder voorgaan van dr. H. J. Toxopeus. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor een lid van bet kies-college der Ned. Hervormde kerk werden uit gebracht 750 stemmen, van welke 9 blanco en 3 van onwaarde. Hei kozen werd de heer L. Ruitenberg met 406 stemmen, tegen 328 op den beer J. C. Kamp. Bij de stemming op 7 Mei werden uitgebracht 719 stemmen, waarvan 6 blanco en 5 van onwaarde; de beer Ruitenberg verwierf toen 350, de heer Kamp 338 stemmen. Met ingang van 16 Juni is tot beamte bij het Rijks-opvoedingsgesticht alhier benoemd J. van Straten. Mr. dr. L. E. Visser, thans vice- president van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam, staat op de lijst van aanbeveling van zescandidaten voor het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats in den Hoogen Raad. Naar wij vernemen wordt de kapitein F. H. A. A. Wagner, thans op non-activiteit, weer in werkelijken dienst gesteld en ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers. Naar wij vernemen, zal »Amers- foorts Mannenkoor" op 5 Juli zijn 5-jarig bestaan vieren met een zang uitvoering op het terras van Amicitia, waarbij de stafmuziek van het 5de regiment infanterie haar medewerking zal verleenen. Behalve de leden van de sociëteit, zullen bij die gelegenheid ook toegang hebben leden en donateurs van het zangkoor en hun dames. De keuringsraden voor de inge- schreveuen voor de Nationale militie lichting 1913 zijn samengesteld als volgt le KeuringsraadW. A. E. Mans- feld, luitenant-kolonel, provinciaal adjudant te Utrecht, Voorzitter; L. Noest, majoor bij het 9e regiment infanterie, te Utrecht, plaatsvervan gend voorzitter; J. W. Otte, commies ter Provinciale griffie van Utrecht, te Utrecht, Secretaris; A. J. Krudop, chef le afd. ter Gemeente-secretarie van Baarn, te Baarn, plaatsvervan gend secretaris. 2e Keuringsraad D. J. van Bosveld Heinsius, gep. luitenant-kolonel, te De Bilt, Voorzitter; D. W. de Jager, luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie, te Amersfoort, plaatsver vangend voorzitter; H. Bardeloos, adj.-commies ter Gemeente-secretarie Utrecht, te Utrecht, Secretaris; K. L. van den Wijngaard, adj.-commies ter Provinciale griffie van Utrecht, te Utrecht, plaatsvervangend secretaris. Donderdag werd door het ge meentebestuur publiek aanbesteed: het verbreeden van de Arnhemsche Poortbrug met bijkomende werken. Inschrijvers waren: J. J. Boks f7250; W. F. Staal (Vlijmen) f6960; J. van Harpen f6719, E. de Bruijn (Hoogland) f6300; C. Ruitenberg f6227; J. Wildeman en Gebrs. Fijnenberg f5750; G Wassink f5670; T. van Hoogevest 15392; firma Lensing en v. d. Vijzel f5150; A. C. Beijer f4573. Gegund aan den laagsten inschrijver. Na het bekend maken der gunning werd door een der inschrijvers bezwaar hiertegen ingebracht, omdat Beijer volgens zijn eigen bekentenis na het vastgestelde uur (10 uur) zijn inscbrijvings-biljet in de bus had ge daan. De Burgemeester antwoordde recla mant dat men vóór de opening der bus zijne bezwaren had kunnen inbrengen. Er was trouwens ook ge vraagd »of er r.og iets te zeggen o( te vragen wast. Bij de aanbesteding door B. en W. van het verven van: le het poli tiebureau 2e het Kinderhuis; 3e Kop pelpoort; 4e politiewoning St. Andries- poort5e Schutterijmagazijn 6e woon huis Havik; 8e school Hellestraat; 8e het gymnasium9e school Koning straat, werd ingeschreven door: Firma J A. Stoopendaal en v. d. Pol le f425. 4e f49, 6e f75, 7e f275, 8e f 110; J. R van 't Hof le f216, 4e f36. 5e f72, 6e f48,98, 7e f 192, 8e f66. 9e f192; firma H. Visscher en G. W. Kelder le f315, 2e f47, 3e f60, 4e f38, 5e f75. 6e f64. 7e f215, 8e f 125, 9e f245; Th. van Zuilen 2e f42, 4e f37, 6e f50, 7e f235; H. Verheul 7e f179; P. van 't Hof le f315, 2e f50, 3e f95, 4e f43, 5e f85, 6e f65, 7e f 250, 8e f99, 9e f250; L. van Wijngaarden 7e f248, 9e f244; S. H. Massa le f 275, 2e f 54, 3e f 90, 4e f 44 5e f89, 6e f70 7e f260. 8e f87, 9e f252; J. Bakker le f275, 2e f42, 3e f92, 4e f45, 5e f90, 6e f55, 7e f270, 8e f96, 9e f325. Het verfwerk is door B. en W. aan de laagste inschrijvers gegund. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den heer Joh. H. van der Meide vergaderde deze vereeniging in de Zwaan j.l. Donderdag. Te ruim kwart over acht opende de voorzitter de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen en goed gekeurd. Alle bestuursleden waren aanwezig, terwijl de opkomst van de leden groo- ter was dan gewoonlijk. Aan de orde is de verkiezing van 7 bestuursleden. Alvorens hiertoe over te gaan, deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een schrijven van den heerNieuwen- dijk, meldende dat bij zijn herbenoe ming aanneemt om de loopende zaken te regelen; een schrijven van den heer S. J. van Duinen, dat bij zijn benoeming niet kan aannemen, terwijl bij den leden zijn erkentelijkheid betuigt voor hun sympathiebetuiging en nog een schrijven van de heeren P. van Achter bergt), Joh. G. F. van Achterbergh, Eggink, Van Doorn. Scholeman, Van Valkenhoef en Kreikamp. Hierin ver zoeken zij de verkiezing van een vol tallig bestuur aan de lederi ter ver gadering over te laten. De voorzitter zegt, dat candidatenlijsten konden wor den ingediend, doch dat dit niet is geschied, waarom het bestuur thans een voordracht indient. De voorzitter zegt: Aangezien het in een goed ge- situeeide vereeniging plicht is van de heeren, die de crisis uitlokken dat zij de taak op zich nemen van het af getreden bestuur, worden voorgesteld de heeren Job. G. F. van Achterbergh, C J. van Beek, P. J. Fredenks, L. J. Krook, Gijsb. de Jager, R. Smit, W. van Scna'ik en J. Sinnige. De heer P. vari Achterbeigh acht hel in 't algemeen niet goed, dat er menschen in 't bestuur zitten, die niet kalm en bezadigd zijn. De voorzitter moet den heer Van Duinen evenaren in kalmte en gematigdheid. De voorzitter: Ik maak er u attent op, dat de voorzitter niet door de vergadering, doch door het bestuur wordt aangewezen. De heer Oosterveen zegt, dat is be sloten de leden vrij te laten, doch dat het bestuur heeft gemeend, deze leden te moeten voorstellen. De voorzitter voegt er aan toe, dat deze lijst dient om een eindelooze stemming te voorkomen, doch natuur lijk niet bindend is. De heer Van Schalk zegt, dat het praktisch zou zijn, als ieder lid een lijst zou kunnen indienen. Nu moeten 10 leden dit doen en het is onmogelijk in de praktijk om dit gedaan te krijgen. Dit artikel is veel te autocratisch, want het geeft feitelijk aan het bestuur het recht, de leden, die het hebben wil, voor te stellen, 't Is dan ook tegen een enkel persoon gericht. De heer E van Vollenhoven vraagt, of bet geeri verkeerde opvatting van het bestuur kan zijn de verkiezing van den heer Van Duinen als een bewijs van wantrouwen op te vatten. Hij vraagt of het bestuur bij herkiezing zou aanblijven. De heer Sinnige wil afwachten wat het bestuur zal doen. De heer Van SchalkGedeeltelijk komt het er op neer, wat de heer Van Voilenhoien heeft medegedeeld. In de vorige vergadering is dit meer dan eens te kennen gegeven W anneer er werkelijk een daad van wantrouwen was geweest, dan zou ik een openlijke motie van wantrouwen gesteld hebben. De voorzitter: Door den heer Van Duinen wordt in zijn herkiezing wel degelijk een desavocieeren van de achtergebleven bestuuursleden gezien. De heer Van Scbaik is rond genoeg om voor zijn meening uit te komen. Het bewuste artikel is ingevoegd, omdat er wel eens leden waren, die uit scherts een minder gescbikten persoon stelden. Op de vraag van den heer Van Vollenboven kan ik ant woorden dat de ontslag-aanvraag is genomen na ernstig nadenken. Ik ge loof zeer zeker, dat er geen truc is gebruikt, doch de gepleegde daad was voor het bestuur zeer onaangenaam. De heer Krook meent, dat het be stuur het schrijven niet begrijpt. Misschien zit het hierin, dat het bestuur niet heeft meegestemd. De heer Van Vollenhoven meent, lat dit briefje door het bestuur eenigs- zins eenzijdig wordt uitgelegd. Waarom vat het bestuur het zoo zwart op'? En waarom heeft het de motie van vertrouwen niet willen accepteeren'? De heer Joh. v. Achterbergh: Ik ben er voor het oude bestuur le her kiezen, doch heb een kleine bedenking. H. en N. heeft recht van bestaan, maar de vereeniging moet op zich zelf staan. Ga ik na ria het verloop van de ver eeniging en het bestaan van de Eem- lander, dan zeg ik, wees voorzichtig met de verkiezing van den heer Van der Meiden. Sedert hij bij de Eem- lander-combinatie hoort, behoort hij in H. en N. niet thuis. Houdt uit H. en N. de Eeemlander-pohtiek. De heer Van der Meiden hoort hier niet thuis, doch wel bij de Eemlander. De voorz.Ik hoop u nog eens bij onze combinatie te zien. Dit zou voor u pleiten. De heer Oosterveen Er zijn vragen gesteld, die slaan op het ontslag van den heer Van Duinen en het thans nog zittend bestuur. In de vorige ver gadering is kenbaar gemaakt, dat we alles gedaan hebben om den heer Van Duinen terug te krijgen. Hij wilde niet en vond dit zelf in het belang van H. en N. Ook het Bestuur vond dit en moest berusten. Het meende het vertrouwen der leden te hebben, docb de volgende vergadering leerde dit anders. De heer Sinnige zegt, dat er ook een motie van vertrouwen is geweest. Hij stelt voor van het reglement af te wijken, nl. candidaten stellen zon der onderteekening van 10 leden. Dit wordt ondersteund. De heer Van Duinen vraagt of het waar is, dat de heer Oosterveen den heer Van Duinen heeft gevraagd een andere reden voor zijn bedanken op te geven, bijv. hooge ouderdom of zoo iets. De heer Van Scbaik in de courant was al opgegeven dat de heer Van Duinen ontslag had genomen, voor dat het bestuur het wist. De oorzaak is de Kamperbinnenpoort-kwestie. De beer Van der Meiden was in de alge- rueene vergadering tegen het bestuurs voorstel, en in de bestuursvergadering er voor. Werd nu toegegeven, dat dit onparlementair was, dan zou de heer Van Duinen wel zijn terugge komen. Door het courantenbericht kon dit niet De heer Van der MeidenIk heb me als 't zwarte schaap buiten de kwestie gehouden. Ik heb me volkomen bereid verklaard ontslag te nemen als bestuurslid, als de heer Van Duinen wilde terugkeeren. Dit is hem dus niet onmogelijk gemaakt. De heer Oosterveen herhaalt alles nog eens in 't kort. Zijn woorden worden door den heer Nieuwendijk bevestigd. Hij rneent, dat waar de heer Van Duinen om één bestuurslid weggaat, de andere bij hem toch niet erg in tel zijn. De heer Van der Wal verklaart het bericht in de courant te hebben gezet, toen al zijn pogen om den heer Van Duinen tot andere gedachten te biengen faalde. De heer Van Vollenhoven stelt voor de motie-Sinnige in stemming te bren gen en de heer Schwemmer wil kie zen uit de gestelde candidaten. De motie-Sinnige wordt nu aangenomen en verkozen de heeren Sirinige, Van der Wal, Oosterveen, Ter Maat, Nie- wendijk, bij tweede stemming de beer Fontein en bij herstemming tusschen de heeren Krook en Van der Meiden, de eerstgenoemde. Allen bedanken. Op voorstel van den heer Eggink wordt besloten de verkiezing tot de volgende vergadering uit te stellen. Ingekomen een schrijven van den heer W. van Haselen, waarin hij ont slag vraagt als administrateur van het Informatie- en Incassobureau. Als afgevaardigden naar het te Deventer te houden congres worden gekozen de heeren Krook en Van der Wal. De eerste neemt het aan. De heer Van der Wal niet. In zijn plaats wordt de heer Van Duinen gekozen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering, na nog medegedeeld te heb ben, dat in de volgende vergadering het bestuur een voorstel tot ontbin ding zal doen, als er geen resultaten bereikt worden. ZONDAG 26 MEI. Reinonstraiitsche kerk. le Pinksterdag. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. le Pinksterdag. Voorm. lO'/i uur, Dr. I). J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5uur, Ds. Donner. Collecte voor de Zending. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel), le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'li uur, Ds. Teerink. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Zending. Vrije Gereform. Gemeente, le Pinksterdag. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier", le Pinksterdag. Voorm. O3/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. In eene onlangs gehouden partij- vergadering der Nationaal-historische partij is besloten deze partij te ont binden en zich aari te sluiten bij de Christelijk-Hislorische Unie, omdat bet hoofdbeginsel der partij in deze Unie tot zijn recht komt en het niet ge- wenscht scheen versnippering van krachten te bestendigen tusschen hen die eene staatkunde voorstaan op historischen grondslag. Men schrijft uit Baarn Ofschoon bet sinds lang bekend is, dat in de Baarnsche bosschen vergiftige slangen (adders) voorkomen, ziet men kinderen toch dikwijls met kleine boschslangen spelen. Dezer dagen is nu een vijftienjarige jongen door een adder van 70 centi meter lengte in de hand gebeten. Hand en arm zwollen weldra zoodanig op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Moge het geval goed alloopen en anderen tot voorzichtigheid aanmanen. Het onderzoek naar de oorzaken van hel ongeluk, dat Zaterdagavond bij het Gare du Nord te Parijs plaats had, wordt geleid door den rechter van instructie Worms. Vast staat, dat de verkeerde wisselstand, waardoor de trein van Parijs naar Ponloise zijn spoor verliet, een gevolg was van het gebroken zijn van den geleidingsdraad. Men onderzoekt thans, hoe het kwam, dat deze draad brak. De wisselwachter had niet bemerkt, dat de wissel niet functioneerde. Hij had de kruk op de gewone wijze omgezet en dus zijn plicht gedaan. Er gaan stemmen op, die het jongste ongeluk wijze aan sabotage. Wij lezen in het Handelsblad van Antwerpen: Een Amerikaarische filmmaatschappij heeft een film volfooid, die haar de kleinigheid kost van 150 duizend frank en waarvoor de toebereiding 3 jaar geduurd heeft. Het is een geschiedkundige film, voorstellende de ontdekking van Ame rika door Christoffel Columbus. Men begon er aan in 1909 en ge bruikte daarbij de vier schepen van Columbus, die de Spaansche regeering had doen vervaardigen ter gelegenheid van de herinneringsfeesten der ont dekking van Amerika. De maatschappij had een half mil- lioen als borgtocht moeten storten. De tooneelspeler Clary, die het scenario van de film samenstelde, be steedde een jaar 'aan opzoekingen en toebereidselen. De film geeft nu heel het leven van Columbus weer. Een onwillige soldaat. Te Leeuwarden werd Woensdag een militaire patrouille onder com mando van een sergeant-majoor, uit gezonden om een soldaat (vrijwilliger, die nog eenige jaren moet dienen) op te halen, die weigerde in de kazerne terug te keeren. Hij hield zich op in de woning van mevrouw P. aan de Kleine Hoogstraat aldaar. Toen de patrouille het huis wilde binnengaan om den onwillige te arresteeren, riep deze baar toe, dat hij uit het raam zou springen, indien een poging werd gedaan om hem te grijpen. De hulp van de politie werd nu ingeroepen en ook tegen haar uitte de soldaat dergelijke bedreigingen. Doch met een zoet lijntje wist de politie hem te naderen en te grijpen. De aangehoudene, de H. genaamd, werd daarop naar de kazerne over gebracht. (Leeuw. Ct.) Door gas bedwelmd. Op de slaapkamer van den heer E. Vrugtman, te Zulphen, werd gis teren een sterke gaslucht waargeno men, en bleek deze zelf door gas bedwelmd te zijn. Door aanwending van zuurstof heeft men zijne adem haling weer geregeld. De toestand van den heer Vrugtman is echter bedenkelijk Sterke aardbeving. (Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut). In den nacht van 22 op 23 Mei is aan het Meteorologisch Instituut te de Bildt een sterke aardbeving opgetee- kerid, waarvan de regislreering ruim 3 uur duurde. De eerste voorloopers vertoonden zich te 2 uur 35 min. 34 seconden Gr. De afstand van het epi centrum bedraagt ongeveer 8200 K. M. Op dezen afstand liggen o.a. Midden- Amerika en Z.O. Azië waar aardbe vingen veelvuldig voorkomen. Het intoppen van erwtenen tuin boon en. Daar de bovenste bloemen bij beide gewassen doorgaans toch maar weinig vruchten opleveren, kan men dit gerust toepassen. Bij de vroege erwten neemt men hiertoe, zoodra de onderste peulen zich laten zien, den top uit te planten. Daar de verdere lengtegroei hierdoor stilstaat, kan de plant zoodoende haar voedsel besteden aan de vruchtvorming, die daardoor eenigszins zal bespoedigen. Bij tuinboonen gaat men evenzoo te werkwanneer de onderste scheden zich beginnen te vertoonen, neemt men den kop er uit, waardoor men ook eerder boonen kan plukken. Bij tuinboonen is het uitsnijden der toppen ook nog een goed middel tegen de zwarle luis, welke zich zoo gaarne op deze planten vestigt. Deze schijnt evenwel niet ander3 dan aan het jonge, sappige gedeelte der plant te kunnen leven, en bij in- topping ontneemt men zoodoende juist die plaats, waar zij gewoonlijk ge vestigd zijn. Voor het huisgezin: Het is een groole kunst, huiselijk te zijn, zonder huisbakker te worden. Het familieleven steunt op onderlinge eer biediging. De eerbied der ouders voor de kinderen is de hoop voor de toe komst; die van de kinderen voor de ouders is de eerbied voor 't verleden. Treurig dat zooveel kinderen voor een woord van medegevoel en troost en opbeuring naar de keuken gaan in plaats van naar de huiskamer. De vrouw, die opgeruimdheid weet te behouden in haar woning, die door liefde weet te heerschen, verdrijft de nevelen van kommer en zorg en doet een zonnetje opgaan, dat vroolijkheid en zegen brengt aan den huiselijken haard. Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2