BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. en wel ten koste van de algemeene nijverheid, er op was ingericht, om bij vrijhandel te bloeien, en zegt dus hun stem ten deze voor het algemeene landsbelang minder dan niets". Thans weten wij het. Onze Twent- sche textielnijverheid, onze scheeps werven, onze kaarsenfabrieken, onze margarinefabrieken, onze schoenen fabrieken en zoovele andere voor export werkende industrieën meer, slechts ten koste der algemeene nijverheid. De Maastrichtsche glas- en aardewerk fabrieken, beschermd met 12de jutefabrieken te Goirle, de Tilburgsche lakenfabrieken, beschermd met 10% zijn de typen van hen, die alleen het algemeen belang beoogen en aan wier stem bij uitsluiting waarde gehecht mag worden. Hun zij de palm der onbaatzuchtigheid uitgereikt! Bij hen die tegen bet tarief gekant zijn, vin den wij als drijfveer slechts vuig eigen belang. Hunne stemmen gelden minder dan niets Een weinig nobel wapen, door onze tegenstanders gebezigd, is de verdacht making, als zoude het verzet tegen het tarief in hoofdzaak roe te schrijven zijn aan politiek partijbelang. Het feit wordt door ons niet ontkend, dat links het verzet krachtiger is dan rechts, maar daarom behoeft nog niet ver ondersteld te worden, dat, gelijk wij lazen, alleen oppositie gevoerd wordt, omdat het voorstel van een ministerie der rechterzijde uitgaat. Waar indi recte belastingen aan de linkerzijde altijd meer tegenstand gevonden heb ben dan aan de rechterzijde, ligt voor hetgeen wij thans zien gebeuren, de natuurlijke verklaring voor de hand Te veel wordt over bet hoofd gezien, dat ook hoogstaande en onafhankelijke mannen der rechterzijde onze bewe ging tegen bescherming steunen. Zou den zij, die ons politieke kleinzielig heid verwijten, niet beter doen de hand in eigen boezem te steken? Zeker, wij zullen niet ieder woord onderschrijven, dat sedert de indiening der tariefwet aan de zijde onzer mede standers werd geuit. Wij willen niet ontkennen, dat soms strijd gevoerd is op eene wijze, die bij de behande ling van een economisch onderwerp vermeden had moeten worden, maar in het algemeen waren het toch zake lijke argunm-nten, waarmede getracht werd te overtuigen. Kunnen onze tegenstanders hetzelfde beweren van hetgeen door hen gesproken en ge schreven werd? Is niet door hen die verdediging van de techniek van het onderwerp stelselmatig ontweken Is de voorlichting van die zijde gegeven, niet dikwijls op gespannen voet met de waarheid geweest? Stemt het niet tot nadenken, indien men weigert zijne meening te zeggen over het voorge stelde recht op meel of wel dezen grooten misstap der regeering thans nog verdedigt? Ook zonder de gave der profetie te bezitten, kan ieder verstandig man weten, .dat dit recht moet worden los gelaten. Zij die het nog verdedigen doen ons denken aan den schildwacht in de verlaten vesting, dien men ver zuimd heeft af te lossen. Alleen zijn wij bevreesd, dat men later hen zal gedenken, niet als trouwe krijgslieden, maar als politieke drijvers, die eigen overtuiging ondergeschikt maakten aan misplaatste toewijding aan het poli tieke vaandel. Aan die zijde past het allerminst, den tegenstander bet ver wijt te maken, zich door partijzucht te laten leiden. niet verlangd. In het front en aan beide vleugels drongen de Russen met vliegende vaandel bij de schet terende klanken der horens en het roffelen der trommen tegen de op standelingen in hun goed verschanste positien voorwaarts; hunne aanvallen' werden met kracht en onstuiming afgewezen en de lijken der Russen voor de schansen der opstandelingen stapelden zich hoog opeen. Maar ver geefs wierp Dewbinsky zich op bevel van Langiewicz met zijn ruiters, on dersteund door het vuur van de weinige kanonstukken en het tirailleur- vuur der scherpschutters, op andere afdeelingen der Russen. Hoe zeer hij hen beduidende schade toebracht, rukten toch altoos nieuwe troepen aan, om de vermoeiden of gevallenen te vervangen, terwijl de Polen over geen reserve te beschikken hadden. Op den top van een heuvel stond Langiewicz, met vasten blik het slag veld beheerschend. HenriettePustowoj- toff week niet van zijn zijde. De lin kervleugel der Polen scheen te wan kelen schielijk zond hij van den rechter vleugel zooveel versterking daarheen, als daar slechts ontbeerd kon worden. Ook Dewbinsky was na den eersten Wij maken tenslotte de rekening op met de gegevens, ons door de protectionisten geleverd. De bewoners onzer groote koopsteden, allen die be trokken zijn bij handel en scheepvaar t, alles wat «handelt of winkelt« roept om Vrijhandel. Ook industrieele onder nemers «wier nijverheid ingericht is, om bij vrijhandel te bloeien«, stemmen mede in dien roep. Van de meening van land- en tuinbouw wordt evenmin gerept als van de meening van allen die van vaste inkomens moeten leven. Is deze alleen aan onze tegenstanders onbekend? Voeg bij deze aanzienlijke groepen alle linkscbe partijen in den lande. Ook indien men rnet onze tegen standers aanneemt, dat alle meeningen die niet ten gunste van het tarief lulden, beheerscbt worden doorzuiver eigenbelang, rnet terzijdestelling van het algemeen belang, en door politieke partijzucht, lijst de vraag, of waar de uitschakeling van al deze stemmen noodig blijkt om eene meerderheid te vinden, de voorgestelde tariefwet ooit kan worden een nationale wet! Wij herinneren op op eene vergadering de stelling te hebben hooren verkondigen, dat doorvoerhandel en tarief mets met elkaar te maken hadden. Door een expediteur werd den spreker toen gevraagd, hoe, zonder in kosten van entrepot te vervallen, bij handelen moest met goederen ten doorvoer aangegeven, indien zjj aan de loodsen der Stoomvaartmaatschappij werden aangebracht, nadat de ambtenaren waren vertrokken. Met vrije goederen wist hij zich wel te helpen. De spreker bleef het antwoord schul dig, hetgeen niet te verwonderen was, daar hij op dit terrein niet thuis was. Maar ware het dan niet verstandiger geweest, zich ook van eene apodictische uitspraak te onthouden? H. M. de Koningin-Moeder zal tegen het einde dezer maand een tuin feest geven te Soestdijk. De Minister van Justitie heeft een schrijven gericht tot de procureurs generaals bij de gerechtshoven, waarin de aandacht dier ambtenaren er op wordt gevestigd dat het toenemend aantal verzoeken om Koninklijke toe stemming tot het houden eener loterij, een strengere gedragslijn, dan tot dusverre gevolgd wordt tegenover dergelijke verzoekschriften, noodzake lijk maakt Vooral waar meur en meer toestemming wordt verzocht tot het aanleggen van loterijen van grooter omvang zou het gevaar ontstaan dat in strijd met de bedoeling der Loterij- wet 1008 ook deze Koninklijke goed gekeurde loterijen despeelzuchtzouden opwekken en bet exploiteeren van loterijen tot een bedrijf zou worden gemaakt. Ten einde dit tegen te gaan, zal de Minister van Justitie, tenzij in ge vallen van zeer bijzonderen aard, zijn medewerking niet meer veileenen tot het verkiijgen van de Koninklijke toestemming van loterijen, welke uit meer dan 25000 aandeelen zouden bestaan en zullen voortaan de ge zamenlijke wederverkoopers van loten nimmer meer dan 12 provisie rnogen ontvangen. Minister Talma en de Radenwet. Uit zeer betrouwbare bron vernbernt «Het Vad.rr, dat de minister Talma niet bereid is de Radenwet in te trekken. «Een besluit der Kamer, dat hem daar toe zou nopen, of eventueel de ver werping der Radenwet, zoude zijn aftreden ten gevolge hebben, terwijl er kans bestaat, dat het geheels Kabinet in dat geval zou aftreden. aanval met een deel zijner ruiters be volen van de rechtervleugel af de Russen te omsingelen en in den rug aan te tasten. Met stijgend ongeduld wachte Langiewicz op het te voor schijn komen van graaf Seniawitsch, die op onbegrijpelijke wijze draalde. Dewbinsky kon de omsingeling nog niet uitgevoerd hebben, daar hij om een kleine moeras heen moest rijden, om zijne beweging voor de Russen te verbergen. Eindelijk knalt op den rechter vleugel van de moeras het geweei vuur, diep adement begroette Langiewicz de eerste schoten. Het is Dewbensky, die met zijn ruiters reeds daar met de Russen strijdt en ze in het nauw brengt. Maar te zelfder tijd knalt en dondert het vreeselijk; een dichte kruitdamp omhult alles; een granaat is gesprongen, gelukkigerwijs zonder veel schade te veroorzaken. Het schot kwam van den rechtervleugel der Russen, dien Seniawitsch omsingelen en in den rug vallen moest. Maar hoe sterk ook Lan giewicz zijn oogen inspant, hij ziet noch geweerloop, noch zeis vonkelen. Lang hielden de opstandelingen tegen de overmacht der Russen stand, «De geheele linkerzijde van den heer Van Karnebeek tot den heer Duys. is intusschen van plan voorde ingrijpende amendementen van den heer Lohmari, waardoor de Radenwet vervallen moet, te stemmen, mede de Christelijk- histoiischen en eenige Katholieken zullen den heer Lobman steunen, ter wijl zelfs dr. Kuyper op dit oogenblik geneigd is de aanneming van de amen dementen van den Goeschen afgevaar digde te bevorderen. «In parlementaire kringen verwacht men nog deze week een beslissing.« Het Algemeen Secretariaat van den Nederl. Boud van Lichamelijke Opvoeding verzoekt, namens het Hoofdbestuur van dien Bond, naar aanleiding van de berichten den laat- sten tijd in de Pers verspreid betref fende bet niet doorgaan van den spelleiders-cursus te Breda, het niet verrichten van Bondswerk in 1912 enz., mededeeling, dat de Centrale Spelleiders-cursus te Breda 29 Juli aanvangt. Aan de Provinciale Spel leiders-cursussen is eene groote uit breiding gegeven de jaarlijksche vier- daagscbe afstandsmarschen te voet, de alstandsritten te paard, de afstands- ritten per rijwiel enz. worden eveneens gehouden. Alleen worden dit jaar geen 4-daagsche roeiwedstrijden uit geschreven, in verband met de plannen voor 1913. De organisatie van sportwedstrijden te Nijmegen, tijdens de tentoonstelling aldaar, heeft de Bond gemeend te moeten overlaten aan de betrokken sportbonden, aangezien te Nijmegen geen terrein beschikbaar is voor een gezamenlijke sportbetooging. Ten slotte wordt medegedeeld dat de heeren Van Tuyl, Warner en luitenant Van Hoogennuyze nog steeds deel uitmaken van het bondsbestuur alleen de heer mr. C. van Rappard is het vorig jaar uit dit bestuur ge treden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. j.l. Zaterdag hield bovengenoemde Kamer een openbare vergadering onder voorzitting van den heer J Ger. Ivleber ten stadhuize. Afwezig de heer H. Meursing met kennisgeving. De secretaris leest de notulen van 11 Mei 1912, welke worden goed gekeurd. Iugekomen 1. Een adresboek van de gezamen lijke fabrikanten te Lanauslnre. 2. Een missive van den Consul- generaal der Argentynsche Republiek met brochures en pubhkaties omtrent den algemeenen toestand van dat land 3. Van den min. van L. H. N. een verslag van de staatsmijnen in Lim burg, als ook van het ondersteu ningsfonds. 4. Een jaarverslag van het bureau van den industi ieelen eigendom. 5 Een adres van de Kamer van Koophandel te Arnhem aan den Min. van Justitie inzake de instelling van een officieel handelsregister. Nadat de secretaris het adres had voorgelezen, wordt besloten het bij de leden te doen circuleeren. 6. Een missive van de Nedeil. Kamer van Koophandel te Londen inzake de tariefwet. Zal in de volgende vergadering behandeld worden. De Voorz.itter deelt tnede, dat inge- en zoo nu de uitval uit het bosch volgde, moest het gevecht teD voor- deele der Polen uitloopen. «Wie kommandeert het korps in het bosch?" vroeg Dewbinsky den jongeling Rornam Makarewski, die als zijn adjudant naast hem reed. «Hij is mij onbekend," antwoordde de toegesprokene. «Spoed u dan zulks te vernemen. Van daar moet de beslissing volgen en spoedig, anders staat alles op het spel." De jongeling gaf zijn paard de sporen en rende voort. Lange, pijn lijke oogenblikken verstreken voor den graaf, voor dat Roman terug was. Eindelijk verscheen de vurig verwachtte. «Heer graafrapporteerde hij, «de troepen in het bosch kommandeert graaf Seniawitsch, die van den veld heer verzocht had «Wie, zegt gij?" viel Dewbinsky hem in de rede. «Gaaf Seniawitsch «Kommandeert hij dien allerge- wichtigsten post?" Bij den graaf kwam het voorgevoel van een ongehoorde ramp op. «Spoed u," wendde hij zich tot den adjudant, «den dictator te volge de toezending van het adres der schippers inzake verbetering van do Eem, verschillende schippers door de Kamer gehoord zijn en dat naar aanleiding hiervan door het besluur een concept-adres aan den Gemeen teraad is opgesteld. Dit adres wordt nu besproken. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het noodig is een rood licht op het oos- tei hoofd te plaatsen en daar achter een wit licht. De heeren Van Vollenhoven en Eysink meenden dat wat anders ge vraagd was. De Voorzitter kon dit niet toegeven. De heer Van Haselen kan zich met bet adres vereenigen, alleen de kleur der lichten is niet duidelijk weergegeven. Hierop stelt de heer Van Vollenhoven voor een zelfstandig adres te verzenden, terwijl de heer Eysink de kwestie op de volgende vergadering wil behandelen. Nadat de zaak besproken is en op den slechten toestand derduc. dalven zal gewezen woiden, besluit de ver gadering het adres aan den Raad te verzenden. Handelsschool. In de voiige verga dering is besproken om de oprichting der Handelsschool te bevorderen door het verzoek om subsidie aan de gede puteerden te steunen. Een concept adres is ontworpen en wordt door de secretaris voorge lezen. Aangegeven wordt, dat goed handelsonderwijs voor den midden stand nuttig zal zijn. Het geopperde bezwaar van te weinig leerlingen acht de Kamer on gegrond, daar de omtrek ook leer lingen zal leveren. Besloten wordt het adies te ver zenden. Nog is ingekomen het rapport van de Raadscommissie over hel markt wezen met verzoek om advies. Zal bij de leden worden rondge zonden en daarna behandeld. Hierna sluit de voorzitter de ver- gadeiing. Ditmaal kan »TESSELSCHADE"'s jaarverslag van grooten vooruitgang getuigen, zoowel wat het ledental als het aantal nieuw opgerichte corres pondentschappen betreft; het eerste toch steeg, ondanks dat verschillende afdeelingen melden moesten, dat zij in ledenaantal achteruit waren gegaan door bedanken en ovei lijden, met 245 leden en kwam van 5534 op 5779; het tweede vermeerderde met 5 en wel Beverwijk, St. Anna Parochie, West-Friesland met Hoorn, Oost- Zeeuwscb-Vlaanderen met Axel en West Zeeuwsch-Vlaandeien met Oost burg als uitgangspunten, waar de correspondenten wonen. Dit goede resultaat is zonder twijfel voorname lijk te danken aan de nieuwe grens regeling, die in vele plaatsen tot vermeerderde weikzaamheid en nieuw leven aanleiding gaf, eri nu moge het waarzijn, dat al die kleine corres pondentschappen (er zijn er met slechts enkele leden) in het begin niet veel direct voordeel aanbrengen, daar staal een groot indnect voordeel tegenover. In al die kleine plaatsen, dikwijls ver van alles afgelegen, waar meu vroeger allicht nooit van «Tessel- schade" 's bestaan gehoord had, krijgt men nu een denkbeeld daarvan en zonder twijfel zal er langzamerhand in de hoofden en harren van vele jonge meisjes en vrouwen een drang gewekt wurden naar méér ontwikke ling en betere opleiding voor een gekozen levenstaak, waarbij «Tessel- berichteu, dat hij ijlings het kommando te dier plaatse aan den ouden Petrows- ky moet opdragen. Ik geloof, Senia witsch wil ons verraden, verkoopen aan de Russen zijne beste vrienden." Weder rende de adjadant voort. Maar ditmaal was het hem moeielijk de hem opgedragen boodschap over te brengen. Russische tirailleurs hadden zich reeds hier en ginds genesteld en minstens twintig kogels werden den voortjagen- den nagezonden, die telkens omwegen moest maken, maar moedig en schijn baar nog ongekwetst zijn gevaarlijken rit voortzette. Eindelijk bracht hij de boodschap aan den dictator. Het was een vreeselijke tijding. De waarschuwing kwam te laat. Zoo het bosch prijs gegeven was kon de toe stand plotseling zulk een keer nemen, dat de opstandelingen door de Russen, instede van deze door genen omsingeld en ingesloten worden. En wat Lan giewicz vreesde geschiedde maar al te spoedig. Van het bosch af knalde plotseling het geweervuur der Russen in den flank der opstandelingen. Toen Langiewicz naar Petrowsky vroeg, zeide men hem, dat de grijsaard bij schade" 's vriendelijke bemiddeling, raad en steun van groot nut zullen blijken te zijn. Voorbeelden daarvan kunnen we zelfs nu reeds in sommige der hierachter volgende jaarverslagen van pas opgerichte correspondent schappen vinden Wie warm voelt voor het werk dat zij in «Tessel- sehade" 's naam op zich nam, en wie daarvoor wat moeite en wat tijd over heeft, die zal ook, misschien zelfs juist in een kleine omgeving, onge twijfeld kunnen meewerken aan «Tesselschade" 's mooie doel, om «de onvermogende beschaafde vrouw te steunen in haar pogingen om in eigen onderhoud te voorzien" zooals artikel 1 onzer statuten dat aangeeft. Daarom kunnen we ons werkelijk verblijden in de toename ook van onze kleine correspondentschappen! In het geheel bestaat de Ver- eeniging nu uit 43 afdeelingen en 32 correspondentschappen. Verslag Fondskas-Commissie. De Fondskas-commissie deed in het jaar 1911 uitkeering aan 22 candidaten, verdeeld over 16 af deelingen en tot een bedrag van f 2159.De rapporten omtrent de vorderingen der verschillende candi daten waren over het algemeen zeer bevredigend. Verslag Zegers Veeckens fonds-com missie. In het afgeloopen jaar werd aan 48 candidaten verdeeld over 20 afd. en corr. een jaarlijksche uitkeering geschonken; door het overlijden van 3 candidaten, waarvan eene reeds sedert eenige jaren toelagen had ont vangen tot een bedrag van f 1080, konden weer enkele nieuwe tot de vaste candidaten gerekend worden. Van een andere candidaat was be richt gekomen vanwege de afdeeling, dat het gebleken was, dat niet langer de sedert een paar jaren toegestane toelage noodzakelijk was, en kon dit bedrag aan anderen ten goede komen. De Bemiddelingsbureaux waren dit jaar over 't algemeen niet zoo gelukkig in het plaatsen harer candidaten als verleden jaar. Zij mochten er maar in slagen aan 598 meisjes een betrekking te bezorgen, terwijl dat aantal vei leden jaar 624 bedroeg. Amsterdam plaatste '190 candidaten, Den Haag 113, Utrecht 85, Haarlem 61, Rotterdam 37, Groningen 18, Hattem 10, terwijl de overige bureaux alle minder dan 10 candidaten plaatsten. De klacht over de slecht of in 't geheel niet opgeleide meisjes, die zich voor een betrekking aan melden, kwam weer verschillende malen voor. Dit euvel zal zich ook nog jaren larig blijven voordoen, maar het behoort tot het mooie en aan gename van het werken voor «Tessel schade" dat men daar niet geheel machteloos tegenover staat, dat onze Vooi lichtingsbureaux er zijn om deze meisjes, zoo 't haar werkelijk ernst is, den weg te wijzen hoe die op leiding op de beste wijze te vei krijgen is en onze Fondskas om haar, die zelve geen of onvoldoende middelen daarvoor bezitten, in het ontbrekende tegemoet te komen. Laten de afdeelingen en corres pondentschappen, die nog geen eigen candidaten ter opleiding hebben, dit vooral in 't oog houden. 197 meisjes werden dit jaar finan- tiëeel door «Tesselschade" gesteund, terwijl de hiervoor benoodigde som f 9587.62 bedroeg. Amersfoort bleef hare candi- de verdedeging eener schans door twee geweerkogels in het hoofd getroffen, gevallen was. Ook deze tijding viel deD dictator zwaar op het hart. Maar de geestdrift, de heldenmoed der verradenen vermeerderde. Hoe meer de dapperen vielen, des te ver bitterder streden de overlevenden, het scheen alsof de geest der dooden op hen was overgegaan. Haastig beveelt Langiewicz het over schot der zijnen zich om hem heen te verzamelen en laat ook Dewbinsky met zijne ruiters door een adjudant terug roepen, om met vereende kracht zich op een punt te werpen en er zich door te slaan. Nog wappert de Poolsche banier hoog in de lucht, hoezeer ook van vele kogels door boord en van den kruitdamp zwart. De eene zijde van het vaandel ver toonde 's Heilands moeder, Polens patrones, aan hare voeten de aardbol aan de ardere zijde prijkte de witte adelaar. Daar dondert het geschut van den vijand in de dichte gelederen der opstandelingen en dunde ze vree selijk: de laatste hoop is verijdeld! (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2