GOEDE EI GOED KOOP! l.KILO'IBUS H S. G. MARTINE WITTOP KONINti REIZEN. B. A. SIDDRÉ. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hot. Advertentiën. R EISB ELASTING. Lamaison Bouwer Co. Amersfoortsch Wissel- i Effectenkantoor (Mr.S- G. Tan Welfleren Baron Reagers) K'ORTEGRACHTll. WEt)Ef*YEt*KOOPERS Londen f 40.—, Parijs 46 Berlijn f 55 België f 40. Rijn f 37.50 Barz f 75.— Noorwegen 140.— Zwitserland f 50.— AM^TERDAMSCH REISBUREAU „DE GLOBE", Rijn- en Moezelwjjnen. Alom voorhanden - Wenken voor huisvrouwen met klejnè beurzen BEWERKT DOOR Directrice van de nieuwe hnis- hondschool te Amsterdam Leerares aan de nienwe huis hondschool te Amsterdam PRIJS 10 CENT. C. VAN WAGENINGEN, date Huishoudschool steunen, die dit jaar haar diploma als huishoudkundige hoopt te verwerven; zij gaf voorts aan de afd. Breda, Middelburg, Delft en Zeist bijdrage voor hunne op- leidings-candidatenverlootte voor een zieke werkster een door deze ge maakt tafelkleed, waarvoor zij door andere afdeelingen geholpen werd. Het Bem. Bureau had vele be moeiingen, doch slaagde er niet in iemand te plaatsen. De nieuwe grensregeling bracht groote uitbreiding aan den kring, doch helaas tot nu toe zonder voor deel. Het bestuur plaatste een artikel ter aanbeveling en kennismaking met het doel en streven der Vereeniging in tal van plaatselijke blaadjes, zond een massa circulaires rond in de om liggende plaatsen, trachtte in Nijkerk een lid voor het Bestuur te werven, maar dit alles had slechts tot resul taat dal zich uit Veenendaal één lid aanmeldde en dat de bureaukosten dit jaar buitengewoon hoog zijn. Het Departement Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen vergadert Donderdagavond te 8 uur in »Amicitia« ter behandeling van: Ingekomen Stukken; Rekeningen ver antwoording van den Penningmeester Verkiezing van eer. Commissie tot na zien dier rekening;Begrootingl912/13; Verkiezing van twee leden in het Bestuur wegens periodieke aftreding van de Heeren Wolterbeek en C. J. F. Prins; Everitueele mededeelingeri Voor de acte lager onderwijs zijn geslaagd de dames M. J. van den Nieuwenhuizen en M. H. Oosterveen. De heer J. H. H. Daarnen legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht het doctoraal examen Nederlandsche lette ren met lof af. Mejuffrouw M. Sporry is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Jongensschool, Heerenstraat. De kegelclub U. D. I., der socië teit »Vereeniging«, wierp in den kegel wedstrijd aan het Tolhuis te Amster^ dam 278 houten en staat daarmee aan den 3den prijs korps-wedstrijd. De zomervergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal 26 Juni in de Groote kerk alhier worden gehouden. In die vergadering zal o.a. worden voorzien in de vacatures, in December ontstaande door het periodiek aftreden van het lid dr. G. Vellenga, te Nieuw- Loosdrecbt, en zijn secundus ds. G. van Hoogstraten, te Zeist; van den scriba quaestor ds. G. van Kempen, te West- broek, en van zijn secundus ds. W. J Meiners, te Amersfoort; en van het lid-ouderling den heerj. B.de Beaufort, te Woudenberg, en van zijn secundus baron II. J. H. van Boetzelaer van Oosterhout, te Soesterberg. Op 24, 27 en 29 Juni zal een schouw worden gehouden over de beken en waterleidingen van het Heemraadschap de Rivier de Eem, Beken en aankleve van dien. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn nog aangesloten met no. 258 de heer Tollenaar, Wuy- tierslaan. no. 259 de heer H. A. Pothoven, Van Asch van Wijckslr.5. no. 260 de heer M. de Pool, Berg straat I. Bij de gisterenmiddag door Watergraaf en heemraden van het Heemraadschap »de rivier de Eem, beken en aankleve van diena ge houden aanbesteding voor het door graven en verbetereu der Barneveld- sche- of Flierbeek, van do Roodebiug stroomafwaarts, werd ingeschreven als volgt: G. Wassink, te Amersfoort. f2890; J. van Harpen, aldaar, f 2490 M. Jets te Apeldoorn, f2290; A Nagel, te Diepuiiheim, f2205; Ph. M Put man, te Amersfoort, f1593; G. de Bruyn G. van de Lagemaat, te Woudenberg, f 1533; E. van de Beek, te Amersfoort, f 1475 en Joost Leen heer Cz., te Heinenoord, f 1387. Het werk is den laagsten inschrijver opgedragen en moet 1 September ge reed zijn. Het betreft het vervangen eener bocht van ruim 400 M. door een recht kanaal van 130 M. Ernstige baldadigheden. Men schrijft uit Barneveld Wat door velen reeds lang voorzien en geireesd werd, is dan eindelijk geschied. De Wesselsche Heide is inderdaad de aanleidende oorzaak ge weest tot ernstige baldadigheden, ge pleegd ten huize van den landbouwer G. van Hoef. De rietdekker W. Schut, die ver dacht wordt de daders te hebben omgekocht, heeft een paar jaar ge leden een stuk grond op de zoo zeer betwiste Heide gekocht, op welken grond, die voor een groot deel uit watei plassen bestaat, hij teenen heeft doen pooten. Ruim een week geleden zijn deze teenen gedeeltelijk uit den grond getrokken of op andere wijze vernield, over welke baldadigheid ge noemde S. zich geweldig moet hebben opgewonden. Vermoedelijk heeft nu deze man, bij de gedachte, dat er in deze quaestie bij den rechter geen steun voor hem te vinden zou zijn, zich door zijn drift tot de betreurens waardige handelingen laten leiden, als waarvan hij door de eerst gevangen genomen personen beschuldigd moet worden. Naar wij vernemen, zjjn deze personen, die voorheen in de mijnen in Duitschland gewerkt hebben, den laatsten tijd landloopers. Behal ve genoemde rietdekker is door de politie, in verband met dezelfde zaak, aangehouden zijn neef, die den laatsten tijd bij hem als knecht werkte »Handelsbl.« Te Vooithuizen (gem. Barneveld) is bij nacht op twee plaatsen inge broken. Ten nadeele van den koop man A. Burgers zijn, behalve een sdaarpot met geld. ontvreemd een groote hoeveelheid spek, een buks met een aantal patronen en een scheermes. Bij den landbouwer A. Pater werden eenige wosten, een voet- pomp, een paar scheermessen en wat tabak vermist. Onweder. Tijdens een hevig onweder, d'at zich Zondagmiddag boven Harderwijk ont lastte, is de wed. R. Smit, die op de stadsweide bezig was een koe te melken, door de bliksem getroffen en onmiddel lijk gedood. Zij laat zeven kinderen achter. De gestoorde bruiloft. De Arnhomsche recherche was te weten gekomen, dat zekere M. W., wonende te Antwerpen, wiens opsporing de officier van justitie te Almelo had verzocht wegens gepleegd bedrog, gisteien te Arnhem in het huwelijk zou treden. De recherche heeft de huwelijksvoltrekking ten gemeente huize niet gestoord en evenmin de daarop volgende kerkelijke inzegening, welke plaats had in de zaal van een koffiehuis, maar na afloop daarvan trad zij op en arresteerde den ont stelden bruidegom, die per rijtuig naar het politiebureau en vervolgens naar Almelo word overgebracht. St. Bureaucratius. Iemand, die vergeet naam en adres op te geven, verzendt aan een Duitsch postkantoor een postwissel van 4 pfen nig, die als onbestelbaar wordt ge meld, wijl de geadresseerde weigert de zending in ontvangst te nemen. Dit heelt aanleiding gegeven tot een onnoemelijk geschrijf en gewrijf. En voordat de afgezonden en geweigerde pfennig, een waarde van 0.6 cent, nu in de Rijkskas kan worden gestort, heeft deze geldsom, volgens de be rekening van een postambtenaar, door de «National Ztg.« gepubliceerd, aan arbeidskracht, schrijfbehoeften en por to's aan den Slaat een bedrag van ongeveer 10 Mark gekost. Zou het nu geen tijd worden, om aan dergelijke bureaucratische weelde righeden een einde te maken? vraagt het liberale blad. In het bekende werk van Dr. A. Lorand, badarts te Kat Isbad»Oud worden en Jong blijverur, welk werk in enkele jaren in niet minder dan negen talen is verschenen, (in 1910 ook in het Nederlandsch) geelt de Schrijver aan het slot do volgende geboden tot verkrijging van den hoogst mogelijken ouderdom 1. Vertoef zoo veel mogelijk in frissche, gezonde lucht, vooral indien het niet te heet is, in den zonneschijn. Zorg hierbij voor veel beweging en maak eiken dag een flinke wandeling. 2. Gebruik matige hoeveelheden vleesch en slechts éénmaal per dag. De voeding moet hoofdzakelijk bestaan uit rauwe melk van gezonde koeien of geiten (als men maar weet waar die te krijgen is! Obs.),eieren, graan- spijzeri, groene groenten, boter, kaas, vruchten. Vermijd elke derde maand het gebruik van vleesch. Kauw het eten goed. 3. Neem dagelijks een bad, wekelijks (bij goede circulatie-organen) een zweetbad. 4 Zorg voor dagelijksche ontlasting. Reinig buitendien eenmaal per week den darm door een zacht afvoermiddel 5. Draag poreuze kleuren, het best katoenen, hoogstens in den winter wollen ondergoed. De boord zij wijd. Kies iu den zomer lichte hoeden en kleeren, in den winter donkere. Draag altijd lage schoenen. 6. Ga zeer vroeg naar bed en sta zeer vroeg op. 7. Slaapt met open raam in een donkere, stille kamer. Slaap niet korter dan 6'/, en de man niet langer dan 7'/,de vrouw niet langer dan 88'/, uur. 8. Neem wekelijks een dag volkomen rust. Breng, indien dit mogelijk is, den tijd van Zaterdagavond tot Maan dag op het land of in de bergen door. 9. Vermijd hevige gemoedsaandoe ningen en opwinding. Maak geen zor gen over hetgeen niet te veranderen is, noch over hetgeen dat komen kan. Spreek niet over onaangename dingen. Wees sterk van wil. 10. Wees matig in het gebruik van alcohol, tabak, koffie en thee. 11. Wees matig in al uw genietingen! Tiouw, en weduwe of weduwnaar geworden, trouw weer. 12. Vermijd overhitte lokalen, vooral die met stoomverwarming of slechte ventilatie. Koud water als zuiveringsmiddel. De velschillende ontsmettende mid delen die de wetenschap in de laatste jaren heeft doen kennen doen wel eens zeer eenvoudige geneesmiddelen over het hoofd zien. Zoo gaat het ook met versch koud water. Dit is een krachtig opnemer van gassen, en dient daar om veel gebruikt te worden in zieken kamers of in vertrekken die moeilijk gelucht kunnen worden. Een kom koud water in een kamer en dagelijks ver wisseld, helpt reeds veel tot zuivering van de lucht. Hieruit volgt natuurlijk, dat water, hetwelk in een gesloten vertrek gestaan heeft, ongeschikt is om te drinken. Tegen Oog-ontsteking. Slof, hitte en zonlicht ontsteken vaak de oogen en doen de oogleden rood worden, Men wrijve een zach ge- kookten appel fijn, doe het moes in een mousselinen lapje en binde dat, als 't koud geworden is over de oogen. Spoedig is de onsteking verdwenen. Voor de keuken: 1. Gekookte en rauwe eieren onder scheiden, als ze tusschen elkaar ver zeild goraakt zijn Men neemt de eieren, natuurlijk ieder afzondei lijk, aan de punten tus schen duim en wijsvinger en draait ze zoo op een tafel of een plat vlak, evenals een tol rond. Het spreekt van zelf, dat het ei op een der zijvlakken moet draaien. De ongekookte eieren draaien slechts een korten tijd en dan nog een korten tijd en dan nog wel heel langzaam en onregelmatig, ter wijl daarentegen de gekookte eieren zich snel en nog al tamelijk lang rond wentelen. 2. Zaansche rijst. In een pan worden gedaan 5 liter koude, zoetemelk, 5 hectogram rijst en wat fijngewreven, gedroogde saffraan, op het vuur ge zet en zachtjes gaar gekookt, zonder er in te roeren. Dan mengt men er eerst een stukje boter en daarna twee geklutste eierdooiers door. Vervolgens van het vuur nemen en opscheppen. Observator. RECLAME. De ondergeteekenden, vor mende liet Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging "Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebbeD, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMAN.Doornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. RUYSpH LEHMAN DE LEHNSEELDVan Lanschot Hübrecht, Soester weg 1. Mevr. KNOPPERS—Van Eijber- gen. Weversingel 7. Mevr. ROESSINGH—Ten Cate, Barchman Wuytierslaan. Kortegrnclit 22 belasten zich 'piet aan- en verkoop van Affecten, Wis sels eü.^.Couptya'S, sluiten pr ol'Atfg a t i e. Safe-inrichting. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc.y 176. Assurantiën Effecten. Credieten. -Incasseerlng --.vin Wlssehr^A<r*uuit: Coupons. Vr£§mtH3eld. Deposito's .Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. kunneit in alle plaatsen.-NEDER LAND ^n BELGIE' geplaatst worden Vbor onze bekende Ochteindvocders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoëu^r voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor (pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importitig-House te MAASTRICHT. lil JIJNI en JULI gaan onze Gezelsohapsreizen naar 5 dagen. 5 dagen. 5 dagen. 4 dagen. S i dagen. 10 dagen. 1$ dagen. 6 dagen. Verder naar Tyrol, Pyreneeën Italië, Beieren, Rusland, Buda pest, Schotland, Zweden, etc. Alle reis- en verblijfkosten zijn In de reissom begrepen. Ie rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburgwal 345. Amsterdam. Laubenhcimer fO. 90. Niersteiner - 1. Hocliheimer **?"- 1.20 Rndës'heiinor- - 1.25 Brauiiebéfc&cr - I.IO Zeïtinger - I.IO Langèstraat 74. Zfi, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen yan 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERA TIyHaarkundige, Zoutsteeg 4, le Stage, Amsterdam. Aan betv.diéJna .onderzoek tot behandeling aangenomen, wordt dierste!'gegarandeerd. Hot'Nieuv^^nh den Dag schreel onder fliroJtM' 5 Een feit' is 'tljat onderscheidene hier wonënde patsonen van allerlei leeftijd 'getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. en Pantalons. SCHOLL-ENGBERTS1 SCHOLTEN (SSÏiRSSSfa Al MFI Cl p B O RAM TRI COT VENTILATIE O' DERGOEDERfN 03 J 1 w Flanellen, Combinations, g v.r,7.-: >eren-Kinder-Artikelen. „DE WITTE WINKEL".

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3