Nil UW 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 54. Zaterdag 6 Juli 1912. 41e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EP! ZATERDAG. PREMIE Plaatselijk Nieuws. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per. 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 0 9. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 14s Nummer van den vierden Jaargang van if bevat o.a.: Het Portret van den overleden schilder Alma Tadema, benevens de reproductia van een zijner beroemdste schilderijen. Het Portret van Carmen Sylva (Koningin Elisabeth van Roemenië), die ernstig ongesteld ligt. Feestelijke Herdenking van het 25-jarig bestaan van den Bond voor harmonie- en fanfaregezel schappen, gehouden te Purmerend met 3 foto's. Het nieuwe Stadhuis te Purmerene, dat dezer dagen feeste lijk ingewijd is. De Kersenpluk in de Betuwe, met 3 foto's. Het van stapel-loopen eener Torpedoboot te Rotterdam. Concours Hippique te Assen. De Belgische officier Delvoie, die den gouden beker won. De clubtocht der Nederlandsche Automo bielenclub. De 's-Gravenhaagsche Vereeniging voor Gezondsheidskolo- niën, met 3 foto's van het Kolo niehuis te Leur bij Breda. Een reuzenvisch van 265 pond. De Haagsche recherche-koffer. Portret van den verdienstelijkén tooneelspeler Louis de Vries, in de rol Lehmann. De doop van de jongste Napoleon- spruit. Voorts: negen portretten van be kende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Steinheil, roet foto, voorstellende de lessenaar in het Boudoir van Madame Steinheil, waaruit in den nacht van den moord geld en documenten ge stolen werden. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde, met de Portretten van zes ridders. Ten slotte de rubriek van Redac teur X. en het Kindeinummer «Ons Prinsesje", met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. De volgende circulaire is dezer dagen verspreid. Zooals IJ bekend zal zijn, laat de vleeschkeuring in deze Gemeente veel te wenschen over. Dat daaruit groote gevaren voortvloeien, behoeft onge twijfeld niet te worden aangetoond. Genoemde omstandigheid heeft het denkbeeld doen ontstaan, alhier een coöperatieve slagerij op te richten, waarin geen ander dan door deskun digen gekeurd vee van le kwaliteit wordt geslacht. Bij een voorloopig gedane rondvraag bleek reeds, dat hier veel voorstanders voor een der gelijke inrichting wonen. Uit den aard der zaak zal aan de oprichting van die slagerij een gron dig onderzoek moeten voorafgaan, mede nopens de vraag, in hoever het bedrijf loonend zal zijn. Met verschil lende personen en ook met de Besturen van elders gevestigde inrichtingen van deze soort zullen daartoe besprekingen moeten worden gehouden. Alvorens aan die voorbereiding tijd en moeite ten koste te leggen, is het noodig, zekerheid te hebben, dat een voldoend aantal leden zal toetreden. Bij voldoende deelneming zal t. z. t. een vergadering worden belegd ten einde de regelingen, noodig voor het oprichten der vereeniging, te treffen. Omtrent de organisatie der op te richten vereeniging kunnori dus nu nog geen mededeelingen worden gedaan. In de Raadsvergadering van de vorige week is gepleit voor een betere keu ring van het slachtvee. Ook al mocht deze keuring binnen afzienbaren tijd op voldoende wijze worden ver beterd, dan nóg zal het bedrijf der coöper atie voor de leden hoogstwaarschijnlijk uit een geldelijk oogpunt loonend blijken. De circulaire is geteekend door de heeren J. S. Wernas, W. A. Godin C. M. de Karrter en W. Jansen en is toegezonden vooral aan burgelijke en militaire ambtenaren. De Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons ter kennisse te brengen van onze lezers, dat gezelschappen of vereenigingen, die belang mochten stellen in de ont ginningen, welke onder leiding van die Maatschappij tot stand werden of worden gebracht, gaarne de gelegen heid wordt geopend deze te bezichti gen. Voor deskundige voorlichting tijdens dergelijke excursie's zal door de Directie worden gezorgd. Desbetreffende aanvragen kunnen aan het adres der Maatschappij, Nieuwe Gracht 94, Utrecht, wordsn gedaan. De levering van rundvleesch en rund vet voor het garnizoen Amers foort, tot den prijs van f68.70 per 100 Kilo, is door den Minister van Oorlog opgedragen aan A. Herschel, te Utrecht. Bij de 2de sectie mitrailleurs van het 5de regiment infanterie is ingedeeld de 1ste luitenant L. J. Baerends. De beer G. A. van Mechelen heeft bedankt als secretaris van de afd. Amersfoort van de S. D. A. P. In eene vergadering van de Geestelijkheid van het Bisdom Haarlem der Oud-Katholieke Kerk, is, in de plaats van wijlen monseigneur dr. J. |J. van Thiel lot bisschop gekozen Professor F. Kenninck, president van het Oud-Bisschoppelijk Seminarie alhier. De heer N. van Veen, sedert de oprichting leeraar aan de Rijks Normaallessen alhier en sedert 1905 directeur, heeft eervol ontslag uit die functie aangevraagd. In de gecombineerde vergadering van palroons en werklieden in het loodgielersbedrijf, Dinsdagavond in »Ons Huis« gehouden, is een loons- verhooging vastgesteld, ingaande 1 Augustus en 1 Januari a.s., telkens van 1 cent per uur. Het loon, dat tot heden aan volle krachten wordt uitbetaald', bedraagt meestal 18 cent. Ongeveer alle patroons bier ter stede waren ter vergadering aanwezig. In de eerste week van Augustus wacht Apeldoorn een muziekfeest van beteekenis. Door de Muziekvereeniging «Harmonie', directeur de heer G. J Peters, is n.l. ter viering van haar 60-jarig bestaan, een groot nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen uitgeschreven, dat 6 en 7 Augustus gehouden zal worden. Dank zij de groote medewerking uit de gemeente zelve, zoowel als van daarbuiten niet minder dan 40 korpsen uit alle deeleu des lands nemen aan het concours deel belooft het feest schitterend te zullen slagen. Door een aantal belangstellende ingezetenen is een organisatie comité gevormd, dat ijverig werkt aan dej samenstelling van een feestprogramma, hetwelk in booge mate afwisselend zal worden. De festiviteiten duren 4 dagen 5, 6, 7, en 8 Augustus Zij worden Maandags- avonds 5 Augustus, geopend met een concert op het concours terrein, waarvoor het schoone lommer rijke landgoed «Welgelegen", aan den Deventerweg, geheel ingericht wordt. Dinsdag heeft de officieeie ontvangst der deelnemende korpsen ten ge meentehuize plaats, waarna het con cours een aanvang neemt. Het duurt tot Woensdagavond. Als prijzen zijn reeds verschillende medailles geschonken, o.a. van H. H. M. M. de Koningin en Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Voorts van de gemeente en ver schillende vereenigingen en ingeze tenen. Het feest wordt Donderdagavond 8 Augustus besloten met een concert van de stafmuziek van het 8e reg. infanterie uit Arnhem. Voor de noodige attractie is gezorgd. Op het terrein van het landgoed komt een kennesse d'élé en «Oud- Gelderland", de «clou" van alles. Voorts is nog de bekende lucht reiziger Van Pottum geëngageerd, die Woensdag 7 Augustus zal op stijgen. Tijdens het feest is er eiken avond concert en bal-champêtre. Verwacht mag worden, dal hon derden vreemdelingen de feestweek in Apeldoorn zullen doorbrengen. Want, waar deze plaats met haar ongekend schoone ligging, haar na tuurschoon, de prachtige lanen en parken, en last not least de aan wezigheid der Koninklijke) Familie, reeds in gewone omstandigheden des zomers ettelijke duizenden vreemde lingen trekt, zal het aantal dezer, tijdens de concoursdagen, wel ver dubbeld zijn. Uitslag toelatings-examen Hoo- gere Burgerschool. Toegelaten tot klasse I: Cornelia L. H. Bode, Elisabeth M. Boet, Caro lina Eilerts de Haan, Sterentien J. von Henning, Adriana L. Kolff, Paulina H. C. van Veen, F. A. N. Bloem, B. J, A. Bremer, P. A. J. Bischoff, L. Coomans de Ruiter, W. J. Deiksen, M. van Haselen, A. C. Hogervorst, L. C. Jurling, A. Klasser, M. C Kok, B. Kranen, E. E. J. Lewe van Mid- delstum, H. A. Middelburg, G. L. Oomkes, W. L. Oomkes, II. J. Prakke, T. J. Ph. du Quesne van Bruchem, Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 44) Met een blik waarin woede en grim migheid lagen, aanschouwde Murawieff den moedigen spreker. «Ik wil u niet ter dood laten brengen," sprak hij, «langzaam zult ge sterven, de verschrik kingen van Siberië wachten u. Dag aan dag zullen dddr hoDger en kou aan uw hart knagen, dag aan dag zult ge langzaam verkwijnen en daarbij aan mij denken Ordonnans-officier Laat den jood en graaf Dewbinsky dadelijk in het strafregister inschrijven, en met den heden nacht vertrekkenden trein escorteeren, beiden zijn levens lang naar Siberië verbannen. Dit meisje echter moet binnen vier-en-twintig uren Warschau verlaten hebben, en mag zich niet, onder welk voorwendsel ook, bij het transport aansluiten. Met den uitroep«genade, genade I" wierp Sara zich voor Murawieff op de knieën. Diepe stilte heerschte, alles scheen ontBteld, maar de generaal lachte haar duivelachtig in het gezicht uit en verlièt de kapel. XVIII. Twee dagen waren sedert de audiën tie der j oden bij den chef der politie ver streken. De klokken der Warschauer kerktorens verkondigden zooeven het middernachtsuur. De huizen der stad verhieven zich in de lange straten als groote grafsteenen, en alleen de voet stappen der Russische patrouilles dreun - den dof galmend door de eenzame straten. Aron en Mozes Teweles stonden reeds sedert een half uur in Aron's. kleinen tuin, die den lezer door Sara's vlucht bekend is; hun harten klopten van angstige verwachting. Eindelijk werd zacht aan de kleine tuindeur ge klopt en met bevende hand opende Aron. Een man in Poolsche kleederdracht trad binnen. «Polen en Soblesky!" vroeg hij zacht. «Vrijheid en de dood voor de ver drukkers!" gaf als wachtwoord Aron ten antwoord. «De leus is accoord," zei de aange komene, «volgt mij I" Stil slopen Aron en Mozes den voor uitgaande na. Toen zij eenige straten doorgegaan waren, ontwaarden zij een rijtuig, bespannen met twee groote paarden, welks koetsier scheen te wachten. Hun gids beduidde hen in te stappen. Spoedig daarop rolde het rijtuig door de stad en voorstad, eindelijk hield het stil voor een laag huis. «Wij zijn aangekomen; stapt uit!" beval de vreemde. De twee joden ge hoorzaamden. Het was een donkere nacht, even zoo donker als Polen's toekomst. De leidsman klopte aan een deur driemaal snel achtereen de deur werd geopend zonder dat iemand gezien werd, door middel van een geheime veer, en sloot zich weder zoodra de gids met de twee personen binnengetreden was. Een lange, flauw verlichte gang voerde naar een deur, die zich even zoo stil opende als de eerste. Groote breede met tapijten bekleedde treden liepen afwaarts naar een ruime, helder ver lichte zaal. Een gemurmel, als van een aantal stemmen, trof de ooren der drie personen. De gids ging steeds voorwaarts en nu betraden Aron en Mozes de zaal. In het midden er van stond een groote tafel met een zwart laken be kleed, dat door een wit groot kruis in vieren was gedeeld. Met papier en schrijfgereedschap was ze bedekt; tot hare verlichting dienden verscheidene kaarsen op zilveren kandelaars. Twaalf mannen zaten zwijgend aan de tafel, terwijl op een soort van troonzetel een groot somber uitziend man plaats had genomen het was de president der geheime regeering. Op het voor hoofd van dien man stond de roeping voor groote werken geschreven. Een zware zilverwitte baard bedekte lippen en kin. Evenwel was die man niet zoo oud als het bij den eersten aanblik scheen; zulks bewezen zijne haastige krachtige bewegingen, het vuur zijner oogen, die vol plechtigen ernst waren, de huid, die nog strak het wel magere maar volstrektnog niet verwelkte gelaat overspande. Hij scheen even vijftig jaren te zijn. Langs de wanden der zaal zag men een aantal tafeltjes, op welke flesschen en glazen met wijn gevuld stonden. De deuren waren met wachten bezet. Luid lachen, dof klagen, woorden van hoop, en vreeselijke bedreigingen, ge- j schreeuw en gezang; dat alles klonk dooreen. Hier werden handen gedrukt, daar glazen geledigd, iets verder afge- broken woorden heimelijk en met zachte stem gewisseld. Aron en Mozes Teweles zagen in de vergadering om zich heen. Zij her kenden dadelijk verscheidene voorname Poolsche edellieden en verheugden zich reeds bij voorbaat met het gelukken van hun schurkachtig plan, want reeds zagen zij de offers, welke zij aan de Russische sbirren verraden wilden. De man, die hen gebracht had, wees hen een plaats op een ledige bank aan. Het scheen alsof geen der aanwezigen hen met een blik verwaardigde. De president opende de zitting, door een zilveren schel te bewegen. Een diepe stilte ontstondde presi dent nam het woord «Dierbare kameraden, dat Langie- wicz gevangen is genomen is u bekend, evenzoo wie hem verraden heeft en op welke wijze De naam Seniawitsch zal vervloekt zijn in tijd en eeuwigheid door alle Polen, die een hart voor hun vaderland hebben." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1