PREDIKBEURTEN. BINNE N LAN D. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hoi. W. J. van Welderen Rengers, P. W. Schoenmaker, J. A. Verhoef, N. J. van der Voort, G. J. van der Werf, en H. J. J. Woudstra. Tot klasse II: J. van der Lijn. Tot klasse III: W. van Spiegel, W. F. Lieuwen en N. Beelaerts van Emmichoven. Tot klasse I werden toegelaten 29 en afgewezen 2, voor klasse II zijn afgewezen 2 candidaten. Aan het eind van den cursus 1911/T2 der hoogere burgerschool zijn de volgende leerlingen bevorderd: a. Uit de le naar de 2e klasse: Ouvoorwaardelijk: R. M. Achmad, Daisy Arnold, Pauline S. Arnold, C. W. J. Bruens, P. van Goor, A. J. Harp, W. van Haselen, H. Hogervorst, J. C. Knoppers, F. K. J. Kohlbrugge, J. F. Koudijs, D. Langereis, G. A. Muijs, J. J. Peeters, Anna Stas, W. A. S. van Straaten, N. J. C. Versluijs, J Velh, C Vinju, A. Vlezenbeek en P. Wagen aar. Met een of meer taken: Octavie van deri Bergh, A. J. Bouwenscb, F. S. van Linge. G. J. A. van Munster en J. G. C. P. van der Werf. Met herexamen: Kato Urijber. Niet bevorderd werden 8 van de 35 leerlingen der le klasse. b Uit de 2e naar de 3e klasse: Onvoorwaardelijk: J. J. J. M. Bal, J. van den Donker, J. Hooijkaas, E. C. Kan, Corna M. Kol ff, L, M. Lefé- bure, W. A. J. Maarleveld, Louis E C. Mahler, W. Meursing, J. Nieuwen- huis, Elize de Roij van Zuydewijn, G. 11. Roll, D. Sandbrink, Gerrit 0- van Schuppen, R Gadjala Soenrana- gara, L. Stas, G. L. van Straaten, G A. Suerrnondt, T. W. de Tourton Bruijris, G. Velleman, Antha. de Vr ies, J. Wolfswinkel en J. M. van Zeventer. met een of meer taken: W. J. v. d. Berg, J. Homan van de Heide en P. E. Rintel; met herexamenF. van Hogendorp en J. C. E. W. van Styrum. Niet bevorderd werden 13 van de 41 leerlingen der 2e klasse. c. Uit de 3e naar de 4e klasse: Onvoorwaardelijk: 11. Barendregt, J. D. Berkhuijsen, K. W. Bouwensch. G. J van de Bovenkamp, Rika Fransen, D. van de Heg, E. J. Hilling, A. Hors man, 11. K. Hijlkema, Maria W Roll, D. H. van Schuppen, Heintje de Weert, Annie Welt, L. W. Wilder vanck, J. W. C. Wollerbeek en N. J. Zijlstra; met een of meer taken: A. J. G. Jappe Alberts, Gerard Bonk, Anna van Gr lethuijsen, N. J. J. van der Lijn, G Nai'fl, F. M. van Veen, S. W. de Veer en H. Wijs. Niet bevorderd werden 11 van de 35 leerlingen der 3e klasse. d. Uit de 4e naar de 5e klasse: Onvoorwaardelijk: G. L. M. Baas Becking, J W. U. Doornbos, H. A. de Groot, R. Koudijs, W. E. Kroesen, J. Oosterhuis, J. H. Romijns W. J H. Scbophuijs, J. G. la Seur, J. E Stnmpff. Thallea G. Taconis, Geerti» R. de Vries en Catha R. de Winter; met een of meer takenH. Ph. Abbinga, G. D. J. Birmie, S. Boelmans ter Spill, K. Bosch, W. van Hemert, M. W Hogenboezem, D. van Kolfschoten, H. Moorrees, J. Mulder, H. A. Münze- brock en M. de Vries; met herexamen: H. F. Arnold en J. E F. Alberdingh Thijm. Niet bevorderd werden 6 van de 32 leerlingen der 4e klasse. Donderdag werd ten stadhuize aanbesteed de levering van 121.45 K. G. haver. Ingeschreven werd door de firma G. v. Loo voor f 10.30 per 100 K. G. en door de firma J. L. van Nieuwen- huiztn. monster A voor f 10.20 per 100 K G en monster B voor f9 90 de 100 K. G. Gegund aan de firma Nieuwenhuizen, monster A. (Eeml.) De majoor der infanterie L Noest, thans te Utrecht, is benoemd tot directeur van de Normaal Schiet school te 's-Gravenhage. Het feestconcert van het Amers- foort's Mannenkoor gisteravond ter gelegenheid van zijn 5-jarig bestaan op het terras van Amicitia gegeven heeft zeer velen een genotvoller! avond geschonken. De heer N. Hazen- donk, de wakkere directeur, moet hiervoor' een woord van lof en dank gebracht worden. De nummers waren flink ingestudeerd en werden bijzonder goed uitgevoerd. Het koor blijkt onder de energieke leiding van den heer Hazendonk gestadig vooruit te gaan. De muziek van het 5o ver hoogde natuurlijk de feeststemming zeer, evenals de heerlijke zomeravond. De beer W. Emmens leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. alhier, is met ingang van 1 September als zoodanig benoemd aan de H. B. S. te Wageningen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juli en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. O teriicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Araersfoortsche Tramweg Maat schappij gedurende de maand Juni 1911/1912. 1911 1912 Minder. Aantal passagiers 12660 10816 1844 Opbr. vervoer f 639.35 f 544 30 f 95.05 Dagkilom. - 11.84 - 10.07 - 1.77 Totaal - 660.77 - 617.75 -43 02 Dagkilom. - 12.23 - 11.44 - 0.79 ZONDAG 7 JULI. Renioiistrantsche kerk. Voorm. lO'/i, Prof Dr. H. IJ. Groene- wegen, te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. II. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, lis. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Vcform. 9'/« uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostejen. Geb. Eben Haëzer, Muur huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/> uur, Godsdienstoefening. Thans wordt gemeld, dat H. M de Koningin eerst tegen het einde dezer maand op Soesldijk verwacht wordt, teneinde eenige dagen bij H. M. de Koningin Moeder door te brengen. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gedeelte van de bosschen van het domein Soesldijk welwillend beschik baar gesteld voorden bond van Chris- lijke Zangvereeriigiugen in Nederland voor het op 24 Juli e.k. te geven zangersfeest, onder leiding van den heer J. A. Zwaan, uit 's-Gravenhage. Naai liet »Vad." verneemt, staat het thans vast, dat de voorzitter der Tweede Kamer, mr. W. K. E. P. graaf van Bijland!, geen herbenoeming als voorzitter der Kamer meer zal aanvaarden. De heer Van Bijlandt heeft zijn be sluit genomen op medisch advies, en moet besloten zijn, op zijn besluit niet terug te komen. Fröbel-ondcrwijs. Door hot hoofdbestuur van den Bond van Onderwijzeressen bij het Föbel- onderwijs is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ge richt, waarin het den Minister ver zoekt het daarheen te willen leiden dat h6t Bewaarschool-, Fiöbel- of Voorbereidend-onderwijs bij de Wet worde geregeld. Op de Zuiderzee is tijdens een onweersbui, een Haiderwijker botter, schipper H. de Gooijer, door een hoos overvallen, en omgeworpen, zoodat hij in koften tijd zonk. De visscher en zijn knecht, die op een paar boven water uitstekende deelen waren gevlucht werden spoedig gered door een Bunschoter visscher. Het vaartuig ligt op een half uur bezuiden Marken en anderhalfuur beoosten den Durgerdammer vuur toren, in het vaarwater naar Schok land, en is gevaarlijk voor de scheep vaart. Pokkeu. In Frankfort zijn eeDige gevallen van pokken voorgekomen, de eerste in het gezin van een geneesheer, die als tegenstander der inenting bekend staat. Later werden ook andere per sonen, in de nabijheid van dien dokter wonend, alsmede een paar patiënten van dien geneesheer en een andere dokter, die hen behandelde, door pok ken aangetast. Het blijkt, dat alle aangetaste personen niet ingeënt wa ren. Thans zijn ongeveer tien personen, aan pokken lijdend, in de isoleerbarak van het stedelijke ziekenhuis te Frank fort opgenomen. De autoriteiten na men krachtige maatregelen om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan Weer een luchtschip ontploft. Reuter seint uit New-York: De trans atlantische ballon vAkron" van den aeronaut Vaniman is te Atlant'c City ontploft op één kilometer hoogte. De luchtschipper Vaniman en de beman ning, die 7 man sterk was, zijn ge dood. Nader seint Reuter uit Atlantic City sliet blijkt, dat de bemanning van het luchtschip uit vier man bestond. Het ongeluk bad plaats om half zeven, even na de opstijging. De oor zaak van de ramp is vermoedelijk uitzetting van bet gas, ten gevolge van de warmte van de zon. Hel lucht schip werd in vlammen gehuld, daarna viel het schuitje als een steen in liet water, op een kilometer afstand van de kust Er zijn nog geen lijken gevonden. De ontploffing was vreeselijk, bet omhulsel werd in stukken gescheurd. Drieduizend menschen, die op de kust stonden, zagen met ontzetting het vreeselijke schouwspel." Geen vliegen meer ill huis Twee theelepeltjes formuline in een met water gevuld soepbord, zijn vol doende om een kamer van vliegen te zuiveren. Vooral in den vroegen namiddag komen de vliegert er op al om er van te drinken, en dat is hun dood. Zoo'rr vliegenval kan er in een kamer honderden doen verdwijnen. Aardbevingen. Telegrammen uit Foggia, Cerignola, Bovino en Apuliè meldden dat eer- gislermorgen daar een zware aard beving werd gevoeld, die 4 seconden aanhield. De schok veroorzaakte eette paniek onder de inwoners, maar bracht geen schade teweeg. Antoine, de genezer. Antoine, een man, die zijn leven nog al r.aam gemaakt beeft als stich ter van een nieuwen godsdienst, waarvoor nu te Jenappe een tempel staat, die eenige vermaardheid kreeg, is Maandagnacht te Jenappe overleden. In 1846 te Grande Flémaile bij Luik geboien, was Antoine omstreeks 21 jaar geleden uit Rusland, waar hij eenig fortuin gemaakt had, in België teruggekeerd. Hij vestigde zich toen te Jemappe en deed in het gehucht Bois de Mont eene arbeiderswijk aan leggen. In 1895 liet bij eenige dier woningen tegen den grond halen en daarvoor in de plaats kwam toen een tempel van bescheiden afmetingen. Daarin predikte bij een godsdienst van goed heid, liefde en solidariteit. De goed- geloovigen schreven hem ook de macht toe om door handoplegging ziekten te genezen vandaar zijn bijnaam »de genezer«. Hij vond vele aanhangers onder alle klassen der maatschappij, ook in Frankrijk en in Duitscliland, tot zelfs in de Vereenigde Staten. Niel lang geleden werd aan de Belgische volksvertegenwoordiging eene petitie aangeboden, geteekend door 130.000 Antoinisten in België, die verzochten dat hun godsdienst onder de officieel erkende zou worden opgenomen. De overledene werd tweemaal ge rechtelijk vervolgd wegens het onge oorloofd uitoefenen van geneeskundige praktijk. De eerste maal werd hij tot eene boete van 26 francs veroordeeld, de tweede maal volgde een vrijspraak. De dood van Antoine heeft onder de bevolking van Jemappe groote droefenis teweeggebracht. Hij was er algemeen zeer geliefd wegens zijne edele denkbeelden, zoodat Zondag a.s. de begrafenis van den overledene eene indrukwekkende plechtigheid belooft te woiden. De overledene had in zijn jeugd eene zeer gebrekkige opvoeding ge noten, maar zich in zijn later leven door eigen arbeid ontwikkeld, welke ontwikkeling hij boven alles dienst baar bad willen maken aan tiet wel zijn zijner medemenscben. Een arrestatie met hindernissen. Men schrift uit Maastricht d.d. 1 Juli: Een heele consternatie aan de Maas brug, hedenmorgen te halfzeven. Het geval was het volgende: Zekere G. bad wegens fraude nog 1 maand te voldoen aan moodet Justitia Nabij de fabiiek «Ceramiquerr werd mijnheer ontdekt en zou worden inge palmd. Maar dat ging zoo maai niet en, met een plons de Maas in te sprin gen, was het werk van enkeleseconden. En of G. al door de politiewacht, die intusschen was aangegroeid tot 2 politieagenten en 2 rijksambtenaren met den revolver in de vuist werd geroepen naar het droge te komen, niets baatte. Zoo ging het stroom afwaarts, dan weer ioopende door het water een teeken dat Limburg een goed bevaarbare Maas heeft dan weer gedeeltelijk zwemmende tot aan de spoorwegbrug Daar probeerde bij nog een roeiboot los te maken, wat hem mislukre, totdat sinjeur eindelijk, uitgeput dooi dezen acrobatisclien toer, zich overgaf. Dr. Walford schrijft in een Engelsch geneeskundig blad over de gevaren eener verkeerde balsbedekking voor de gezoodheid. De schrijver, die zelf aan beroerte heeft geleden, heeft alle reden tot klachten verloren, sinds hij al zijn boorden en andere halsbekleed- selelen eenigo centimeters wjjder heeft laten maken. Hij geeft een heele lijst van ziekten, welke door te nauwe bals- boorden worden veioorzaakt en ver klaart zulks door den druk van de nervi vagi (zwervende zenuw), door de belemmering van den bloedsomloop naar en van de hersenen, den druk op de schildklier, verhindering van de uitzetting der longtoppen. De genezende kracht van de zon: Een ieder weet, hoe door den invloed van het zonnelicht schadelijke bestanddeelen in den vorm van zweet aan het menschelijk lichaam onttrok ken worden. Eveneens is uitgemaakt, dat door de zonnehitte of liever door de bestra ling gedurende een zekeren tijd door dat hemellichaam het aantal bloed lichaampjes bij den mensch toeneemt terwijl omgekeerd Poolreizigers ver klaren, dat in die streken waar de zon zich weken achtereen schuil houdt zoowel de reizigers als de inheemscbe Eskimo's teekenen van bloedarmoede toonen. Ja, de zon heelt zelfs een gun- stigen invloed op de versterking der beenderen en het is geen toeval dat de in eeuwige nacht levende diep- zeevisschen slechts een geraamte van kraakbeen bezitten. De gewichtigste Innctie van de zon nestralen schuilt echter in hun macht, reeds binnen eenige uren bacterieën te doodeii, zelfs in slijm gehulde lnber- kel-bacillen zijn aan dat lot onder worpen. Zelfs door vuil water dringt deze werking van het hemellicht door. En zoo verwondert bet ook al weer niet, dat dit en andere sterke licht bronnen de huid tot op een zekere diepte doordringen, een feit, waarvan Frnsen, op geniale wijze gebruikt beeft gemaakt bij de behandeling van lupus- lijders. Hetzelfde gebruik wordt voor long- zieken van bet zonlicht gemaakt. En niet alleen long-, ook been-tuberculose kan tegenwoordig slechts door be straling van de zon genezen worden, iets, waartegen vroeger slechts en dan nog niet altijd afdoende, het operatie mes van den chirurg werd aangewend. Profiteert dus van den zomer en koestert u in de zon! Aardbeien alssclroonheids- middelVolgens een causerie van me vrouw Cavalierie in de »New-York American" zijn aardbeien een uitste kend schoonheidsmiddel. De aardbei en moeten echter niet gegeten, maar uitwendig gebruikt worden, zooals de dames uit de '18e eeuw deden. Men behoeft niets anders te doen dan de huid met fijngedrukte aardbeien in te wrijven. Zij maken de huid blanker en doen de zomersproeten verdwijnen. Houdt dit recept bij de hand tot de bessen rijp zijn: Bessengelei: 2 K.G. roode of zwarte bessen en suiker. Bereiding: De vruchten wasschen, afrissen en ze in een goed geëmalleerde pan op een matig vuur, zoolang ver warmen tot ze veel sap verloren heb ben. Ze dan op een paardebaren zeef of doek laten staan, tot het sap er uitgetrokken is. Dit sap dan wegen en op 1 L. sap 750 gram (l'/j pond) suiker nemen. Het sap mei de suiker tot de vereischte dikte laten inkoken en daarna in de potjes doen. Het op komende schuim moet er afgeschept worden. Echt goud onderscheiden: 't Eenvoudigste middel om echt goud van metaalmengsel le onderscheiden, bestaat daarin door een gewonen vuur steen zoolang te wrijven tegen 't voor werp dat men onderzoeken wil, totdal de steen een glinsterde metaalkleur beeft gekregen. Nu houdt men een brandenden zwavelstok (geen lucifer) waaraan veel zwavel zit tegen den ge- kleurden kant van den steen. Verdwijnt de goudkleur, dan is 't voorwerp, 't welk men daartegen heeft gewreven niet van goud Drinkwater en slechte tan den' De goede iuvloed van drink water, dal kalkzouterr bevat, op de landen is reeds lang bekend, en een in Duitschland ingesteld onderzoek heeft daaromtrent nog meer licht gegeven. In 164 verschillende plaatsen weiden niet minder dan 87.167 kin deren onderzocht, en het zeer nauwe verband tusschen het gehalte van het drinkwater aan kalkzouten en tiet bedel f van de tanden konden daarbij duidelijk in het licht gesteld worden. Naarmate liet water kalkarmer was, waren de tanden slechter. Het kalk- rijke tandweefsel staat in het leven aan invloeden bloot, die het kalkge- halte verminderen, en zonder gere- gelden toe.voer en assimulatie kan dit niet voldoende bewaard blijven. Twee absoluut onschadelijke alcohol vrije dranken, vooral heerlijk in de warme dagen: 1. Na pol it ai ne: 3 sinaasappelen, 1 citroen, 2'/, d. L. (maatje) bessen sap, 100 Gram (1 ons) suiker en 7 d. L. water. Kook het water met de dun geschilde citroenschil en de suiker: laat de vloeistof bekoelenvoeg het sap van citroen en sinaasappelen en het bessensap er bij. Giet de vloei stof door een neteldoeksch lapje. Con serveer ze in Week's toestel of gebruik ze binnen enkele dagen. 2. Fosco: 100 gram (I ons) cacao, 500 Gr. (5 ons suiker, L. water, stokje vanille (2 pakjes vanille suiker), Kook de helft van de suiker en de gespleten vanille (of vanillesuiker). Meng de ove rige suiker met de poederchocolade en het overige water aan. Giet dit papje bij het kokende suikerwater en laat alles samen even doorkoken. Gebruik de fosco met melk of spuitwater. Fosco kan niet lang bewaard worden, als de llesch eenmaal open is geweest. Observator. Opgave van de Verecniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 26 Juni tot en met den 2 Juli 1912. GEVESTIGD. Hendrika Maria Volp van Amsterdam naar Nieasinsstraat 18. Maria van den Hengel van Hilversum naar Laaglandscheweg 17. Jan Smit van Oost-Indië n. Kerkstr. 2. Jacobus de Wit van Duisburg naar Appelmarkt 14. Barend Fremouw van Winterswijk naar Soesterweg 216. Gradus Lambertus Johannes v. Meegen van Breda naar Leusderweg 66. Matthijs Koops van Baarn naar Soes terweg 61. Hendrikus Joh. Yiester van Hilversum naar Kampstraat 51. Dirk Bleijerveld van Driebergen naar Arnhemscheweg 80. Jacobus Bernardus van den Bogert van Amsterdam naar Parallelweg 2. Hendrik van Doornik van Utrecht n. Muurhuizen 6. Willem van Pluuren van Zwolle naar Kroontjesmolen 1. Bergetta Bone van Stad-Doetinchem naar Brouwerstraat 3. Martha Bergs van Groningen naar Utrechtscheweg 129. Jacobus Bouman van Duitschland naar Leusderweg 98. Jan Jacobus Abraham Yerbruggevan Ede naar Zuidsingel 63. Dirkje Anna Francina Badersma van Botterdam naar Langegracht 6. VERTROKKEN. Joh. Gijsb. Joseph Groenhuizen van Langestraat 42 naar 's Hage. Cornelis Franciscus de Munk v. Lange straat 14 n. Alkmaar. Wilh. Elisabeth Joanna Akkermans v. Krommestraat 20 n. Tiel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2