Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Ingezonden. Rijks pluimveeteelt- onderwijs. staan onder grondstoffen die goederen, welke verdere bewerking eischen, alvosens voor definitief verbruik ge schikt te zijn. Maar het feit dat die stoffen nog niet ten volle zijn afge werkt, sluit geenszins uit, dat een belangrijk deel van de waarde iD arbeidsloon teruggevonden wordt. Stoffen, die men slechts voor het oprapen heeft, om daarvoor zonder verdere inspanning in het buitenland op belangrijken tegendienst aanspraak te kunnen maken, zijn in ons land niet te vinden. De prijs der Lim burgsche steenkolen, zoowel als die van andere producten van onzen bodem, vertegenwoordigen voor een goed deel de loonen der arbeiders, die tot de productie medewerkten. Wij wagen het te betwijfelen, of bij de producten onzer grootindustrie, die de grondstoffen uit het buitenland moet betrekken, naar verhouding der waarde maatstaf van het ruilver keer hier te lande meer aan arbeidsloonen werd besteed dan bij uitvoer van zoogenaamde grondstoffen. Zooals wij hierboven schreven, is men geneigd te erkennen dat het ver keer berust op wederzijdsch dienst betoon. Die erkenning is bij de protec- tionisten echter niet van heeler harte en telkenmale trachten zij zich te onttrekken aan den band, dien de logica hun oplegt. Doe dikwijls wordt er van die zijde niet op gewezen, dat er werkzoekenden zijn, die buiten ver diensten blijven, terwijl de aanvoer van gefabriceerde goederen blijft aan houden en de vervaardiging daarvan hier te lande werk verschaft zoude hebben. In den regel wordt daarbij het aantal werkwilligen niet minder overdreven dan hunne geschiktheid om zich aan iederen arbeid aan te passen. De buitenlander ontneemt den werk man hel brood uit den mond. De vreemdeling is een vijand. Met derge lijke oorlogskreten heeft men getracht den Britscben werkman ten gunste der bescherming te winnen. Het is niet gelukt. Zal men hier te lande een ander resultaaat bereiken? Niets doet dit vermoeden. Ter eere van den werkman mag gezegd worden, dat hij zich niet door pakkende voorstellingen heeft laten leiden, maar tot de kern van het verschil is doorgedrongen. Indien de buitenlandsche fabrikant ondanks transportkosten en onver mijdelijke comrnissieloonen goedkooper kan leveren dan de eigen nijverheid, zoo ligt het voor de hand dat hij het voordeel geniet van bizonder gunstige productievoorvvaarden voor sommige aitikelen. Dit voordeel kan grooter zijn dan het volle bedrag der werk- loonen, dat aan de vervaardiging hier te lande verdiend zou zijn geworden. Het kan zoo groot zijn, dat zelfs betrekkelijk hooge rechten den invoer niet zullen stuiten, in welk geval ver meerdering van den nalionalen aibeid niet bereikt is. In beide gevallen zou geen ander resultaat verkregen zijn, dan dal wij natuurlijke voordeelen afwijzend, kunstmatig hoogere prijzen in het Leven geroepen zouden hebben. En wederkeerig zouden wij door de internationale arbeidsverdeeling af te wijzen of te belemmeren, ook afstand doen van de natuurlijke voordeelen, die artikelen van onzen uitvoer ten goede komen. Meent men dat voor ons volk in zijn geheel, de internationale arbeids verdeeling waardoor ieder land ge roepen wordt te leveren, waartoe het met de minste opoffering in staat is nadeelig is, dan vordert de logia een stap verder te gaan. Dan zal ook de arbeidsverdeeling in het eigen land aan onzen werkman moeten worden ontraden. De bakker, die zijn brood bakt, de kleermaker, de schoenmaker zij allen ontnemen den individueelen arbeider werk. En toch zal men zelfs den werklooze niet kunnen overtuigen, dat hij beter zou doen in alle behoef ten, zonder medewerking van anderen te voorzien. De weinige gelden, die hem resten, zouden nog spoediger verteerd zijn, omdat alles wat hij noodig heeft hem meer zou kosten. Daar dwingend optreden, onze be volking te noodzaken alles wat hier kan worden voortgebracht ook hier zoek om gratie door diens verwanten gedaan." Na een korte pauze voer de keizer weder voort: "Ik hoop dat onrustig hoofd in het vervolg van alle samen zweringen verwijderd te houden, zoo hij bestendig onder uw scepter leeft; maar als straf, dat gij zijne vlucht van Dubrovica begunstigd hebt; zult ge, lieve vorstin, voortaan des te zekerder voor hem instaan," zoo besloot hij met een glimlach. (Wordt vervolgd.) te laten vervaardigen, zonder rekening te houden met de productievoorwaar- den, die voor alle landen en voor alle artikelen velschillend zijn. geeft men de voordeelen prijs, die uiteene natuurlijke arbeidsverdeeling voort vloeien. Treffend juist werd bet op het congres voor den vrijhandel te Antwerpen door een propagandiste gezegd; «Het is onmogelijk rijkdom te ver meerderen door verspilling van arbeid Door te late aankomst van trein 8.50 uit Utrecht werd gister ochtend de aansluiting met Apeldoorn gemist Ongeveer een 40-tal reizigers werd daarvan de dupe. Door een twaalftal werd een uitvoerig relaas hiervan in het klachtenboek onder teekend. Naar wij vernemen heeft pro fessor F. Kenninck voor zijne benoe ming tot bisschop van Haarlem be dankt en zulks wel omdat hij bet in 't belang van het Seminarie achtte zijne krachten daaraan te blijven wijden. Moge hem zulks nog jaren gegund zijn en hij tevens aan de vele instel lingen waarvan hij bestuurslid is zijn hooggewaardeerden steun blijven ver- leenen. De heer H. J. van Daal heeft met gunstig gevolg het veeartsenij- kuudig examen afgelegd. Het diploma als geoefend zwem mer is uitgereikt aan K. C. Kempen, B. Reynvaan, M. A. F. Wolterbeek, Jhr. V. van den Berg, J. Hylkema, J. W. N. Doornbos, J. H. Houbaer en E. J. Donk. Tegen eenige bewoners der kleine Haag die bij de heerschende warmte ter opfrisscbing een bad namen in de beek aan het plantsoen is door de politie proces-veibaal opgemaakt. De heer R. L. E. de Bruyn is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar in Natuur- en Werktuig kunde aan de bïzondere H. B. S. met 5-jarigen cursus te Utrecht. De le luit. jhr. M. C. F. J. de Rotte van het le reg. huzaren is overgeplaatst bij de depots huzaier. te Haarlem. De le luitenant A. G. Lagerweij van bet le reg. veld-artillerie wordt 1 October a.s gedetacheerd bij de rij- en boefsmidschool. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, geduiende de le helft van de maand Juli '1912. Brieven Binnenland. Jakoba Schoenmaker, Amsterdam. A. Buyink, Hilversum. Voorthoen, Leiden. Brief Buitenland. D. J. van de Brink, America. Briefkaarten Binnenland. G. Vlastuin, Alfen aan de Rijn. Tonia Vogel, Amsterdam. Elkee Watik, j> J. Schaffelaar, j> H. C. Roos, J. de Graaff, Utrecht. F. v. Erkelens, en twee briefkaarten zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Margit Rékai, Budapest. Frank van den Bok, New-York. Fritz Pryhilla, Germania. 25 onbekende drukwerken. 1 aangeteekende brief no. 28 dd. 25/6 voorC. Bijleveld Utrecht. Programma van het concert, te geven op het terras van «Amicitia" op Donderdag a.s. door de stafmuziek van het 5e reg. inf kapelmeester de heer G. Bikkers. I. „Kaiser Eriedriohmarsch", Eriedemann. 2. „Concert Ouverture*', Kaliiwoda. 3. Walzer aus der .Operette „Der Graf von Luxembourg", Leh&r. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Mignon", Thomas van Aken. PAUZE. 5. Overture „Ein Morgen, cin Mittag, ein Abend in Wien", Suppé. 6. „Ave Maria'Schubert. 7. „Des Negers Traum", Myddleton. 8. Grosze Potpourri aus der Operette „Die Lustige Wittwe", Leh&r. Een troep zigeuners met twee woonwagens, op reis naar de Utrechl- sche kermis, weid jl. Maandag door de politio tot aan de grenzen dei gemeente begeleid. Maandagavond hield de afdee- ling Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een vergadering in «Ons Huis«, welke door ruim 30 leden bezocht werd. De heeren A. Postma en J van Eist werden tot bestuurleden gekozen. De heeren Tamminga en De Vries werden als afgevaardigden naar de algem. vergadering op 29 Juli a.s. te Haarlem te houden, aangewezen. De heeren Adema en De Vries als hun plaatsvervangers. Sedert de vorige vergadering zijn 3 personen als lid toegetreden. De Fransch-Duitsche oorlog beschreven door de meesteihand van E m i 1 a Z o I a wordt thans aangeboden voor f 1 25 gebonden iri stempelband. Het is het beroemde werk De laatste stuiptrekkingen van het Fransche Keizerrijk, volledige vertaling, mooie druk op best papier 2 flinke deelen in een stempelband. Men zie de annonce in dit blad van Gebrs E. M. Cohen, Heerengracht 326, Amsterdam. De genietroepen uit het kamp defileerden gisterochtend 10 uur, onder bevel van kolonel J. P Koolemans Beijnen, voor de Koningin-Moeder,te Soestdijk. Hare Majesteit, die zich op het bordes bevond, sloeg het défilé met veel belangstelling gade en onder hield zich eenige oogenblikken met den commandeerenden officier Een militaire afstandsrit. Verleden week keerde het detache ment cavalerie, dat een vierdaagschen afstandsrit vari Roermond naar Kam pen had volbracht (een afstand van 360 KM.) welgemoed te Roermond terug. Paarden en ruiters verkeerden bij aankomst in uitstekende conditie, alleen den laatsten dag moest een paard te Aefferden (Limburg) achter blijven wegens kreupelheid. Maandag 1 Juli vertrok het detachement uit Roermond en bereikte dien dag Nijmegenden tweeden dag ging het van Nijmegen naar Kampen, den derden dag terug naar Nijmegen, den vierden dag van Nijmegen naar Roer mond, Omtient dezen meikwaardigen af standsrit meldt men aan de «Kamp Ct.o: «Een afschaffer moet er van water tanden, wanneer hij hoort van dezen afstandsrit van een detachement van het 2de regiment huzaren uit Roer mond. Officieren, kader en manschap pen zijn die vier dagen geheel ont houders geweest. Uit overtuiging dat het bij zoo inspannende oefening vier dagen achter elkander, beter is. Ge durende den maisch is er zelfs niets anders gedronken dan koffie met suiker en groote glazen melk. «Het is een lit als hier te lande nooit door cavalerie is gemaakt. En de samenstelling van het detachement wijst er op, dat men bij intensieve oefening in korten tijd ook bij een bereden wapen tot mooie uitkomsten kan komen. Want het detachement van twintig ruiters telt 4 wachtmeesters 4 milicien-korporaals, die dus in hun tweede jaar dienen, 9 miliciens |en 3 vrijwilligers, die echter alle twaalf eerst in October in dienst zijn ge komen. Men heeft de paarden, alle Ieren, uit het escadron gekozen, niet de manschappen. Die gingen met hun paard. En na den tweeden dag bad nog niet het minste ongemak zich voorgedaan bij paarden of manschap pen. Wat toch pleit voor belijden en verzorgen. Want zoo'n huzaren- paard torst in veldteoue met zijn ruiter 'n honderd en-twintig K.G. «De rond negentig KM. eiken dag gereden in stap en in draf, telkens om de tien minuten (op het horloge) afwisselend gegaloppeerd is er ten minste de eerste twee dagen niet, ook in verband met de wegen die rond 90 KM. zijn onderbroken door groote rusteD ongeveer om de 25 KM., en dan weer op de helft door 'n rust van 'n tien minuten, waarna dan drie a vijf minuten met het paaid aan den arm werd voortgestapt. Het weer, waarover wij druk mopperen, had aan bet detachement geen reden tot klagen gegeven. Er was regen geweest en het was droog geworden, en het onweer, waarvan wij in den nacht van Maandag op Dinsdag en ook Woensdag nog hebben gemeikt, heeft het in de verte gehoord. De stemming bij officieren (ritmeester Maris en 2e luit. Biscboff van Heemskeick) en manschappen liet dan ook niet te wenschen en heel vroeg, half één 's morgens zijn ze opgewekt voor den derden dag op marsch gegaan, met het eervolle vooruitzicht, te acht uur door Koningin en Prins op Hei Loo te worden begroet. De weg ging dus dwars de Veluwe over. «De beide majoors le Kampen in garnizoen hadden van hun gewaar deerde belangstelling blijk gegeven en over de goede zorgen van Van der Weerd, die in het wapen een goede bekende blijkt te zijn, was de ritmeester ook ditmaal best te spreken. Voor hem en den jongen luitenant is het een groote voldoening tot dergelijke prestatie voor hun wapen het initiatief te hebben genomen En de gegradu eerden en de manschappen zullen niet weinig trotsch zijn er aan te hebben deelgenomen. Zonder bijzondere voor bereiding of stelselmatige oefening, andere dan de huzaar wordt gegeven, maken zij, jonge soldaten de over- groote meerderheid, een vierdaagschen rit, welke overal, waar vlotte ruiter- geest en opwekkende sterkende sport worden gewaardeerd, de aandacht zal trekken. Ook in het buitenland En zoo helpt .deze oefening het bewust zijn van eigen kracht zelfs wat óvermoed is niet kwaad bij het wapen en werkt het naar buiten in even gunstigen zin. Want dat er maar twintig ruiters aan deelnamen, wi niet zeggen, dat niet meer in het eskadron er bekwaam toe zouden zijn, maar de aan den leider opgelegde beperking werd geboden door de omstandigheden. Vooral te Nijmegen was zelfs maar nauw plaats voor deze paarden. En dat weet de cavalerist: zijn paard moet het goed hebben De groote warmte blijft aanhouden. Het zuchten, te Berlijn, Tarijs, Londen wordt hier geboord en de temperatuur daalt er toch niet door. De bekende «oudste menschen" herinneren zich niet een zóó warmen dag ooit te hebben doorgemaakt als Zaterdag te Berlijn toen de thermometer 91 gr. F. in de schaduw wees. Menscb en dier hadden zwaar te lijden en het aantal gevallen van zonnesteek is zeer groot. Toch hebben de Berlijners het lang niet het kwaadst gehad, want te Kassei was 't Zaterdag 100 gr. in de schaduw en te Paiijs 95 gr.! Dat is de hoogste temperatuur, die dit jaar nog te Parijs is voorgekomenhet record is ook daar 100 gr. F. in de schaduw, welke temperatuur ver leden jaar op 9 Augustus bereikt werd. Te Londen was de temperatuur ongeveer gelijk aan die bij ons. De groote warmte, die daar verleden jaar heerschte, is er nog niet waar genomen. De temperatuur blijft er nog onder de 90 gr. F. in de schaduw, terwijl zij verleden jaar op 9 Augustus 95 gr. F. aanwees. Den 15en Juli 1881 rees het kwik er tot 97.1 gr. F. De gootste hitte wordt echter uil Rome gemeld, daar is alles totaal verdroogd en verschroeid door de onlzottende warmte, die plotseling op de stad is neergevallen. De tem peratuur steeg er tot 112.3 gr. F., een hoogte die sinds 1888 nog niet bereikt was. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Van 5 tot 10 Augustus zal te Amersfoort een van Rijkswege ge subsidieerde cursus voor Pluimvee teelt worden gegeven, waaraan zal worden deelgenomen door onder wijzers uit alle deelen des lands, waar onder verscheidene Hoofden van scholen. De keuze uit een overgroot aantal candidaten is geschied door een Com missie van toezicht, samengesteld door de Regeering en het Hoofdbestuur van de V. P. N. Deze Commissie wordt bijgestaan door eene Regelings-commissie ter plaatse. Voorzitters dezer commissiën zijn de heeren M L. Spruijt, te Gorredijk, en A. M. Tromp van Holst, te Amers foort, terwijl voider zjjn benoemd de heeren F. E. Posthuma, R. Houwink, J. Schuyleman. en H. D. Zelders; en in de Regelings-commissie de heeren mr. J. K. H. de Beaufort, C. A J. J. van der Linden en P. Nierop, te Amersfoort. De leiding is opgedragen aan den heer H. R. Beaufort, Rijks-Pluim- veeteelt-consulent, te Haarlem, ter wijl mede onderwijs zal worden ge geven door den heer Houwink en een Rijks-veearts. Een belangrijke verzameling pluim vee, machines en ander materiaal zal daartoe alhier worden bijeengebracht. Behalve de aangewezenen uit elke Provincie, die na afloop van den cursus bepaalde opdrachten voor het winteronderwjjs zullen ontvangen, is nog een beperkt aantal toehoorders aangewezen, die den cursus zullen volgen; te samen ruim 30 personen. De tijd, dat aan het onderwijs in pluimveeteelt, een zóo buitengewoon algemeen uitgeoefend bedrijf, weinig zorg werd besteed, is voorbij. Amersfoort is de bakermat van de groote V. P. N. met haar rond 20.000 pluimveehoudende leden uit alle standen. Dat deze eerste cursus hier wordt gehouden, zal in onze gunstig gelegen Gemeente zeer worden gewaardeerd. Mogen de leden van het Hoofdbe stuur en verdere belangstellenden, die Amersfoort bij deze gelegenheid be zoeken, maar bovenal de leiders en de cursisten, die hier een week ver toeven, een aangenamen indruk van stad en omgeving medenemen; zij znllen er allicht ook van gewagen bij hunne leergangen, welke door hen in het geheele land zullen worden ge houden. L. S. Het jaar 19*13 zal voor Nederland een belangrijk jaar zijn. Van alle kanten worden plannen voorbereid, die blijk geven van een verjongden, krachtigen volkswil. Te zamen zullen zij een beeld vormen van de beteekenis van bet Nederlandsche volk sinds het in 1813 zijn onafhankelijk bestaan herkreeg. Dit beeld zal onvolledig zijn, indien de Nederlandsche vrouw niet loont, boe- zeer in deze eeuw ook haar positie veranderd is en hoe zij door talrijke oorzaken, die in alle landen van de wereld de groote machtige vrouwen beweging tengevolge hadden, eene ge heel andere plaats inneemt dan voor heen en nieuwe aanspraken mag doen gelden op arbeid en gelijk recht. Het is nu bijna 15 jaren geleden, dat in s Gravenhage de Eerste Nati onale Tentoonstelling voor Vrouwen arbeid werd gehouden. Wat de Ten toonstelling voor de Nederlandsche vrouwen is geweest, weten al degenen die maar eenigszins belangstellen in de positie der vrouw. Talrijk zijn de ver een igingen en organisaties uit die Tentoonstelling ontsproten en voor honderde, neen voor duizende vrouwen is het eene eerste opwekking geweest, haar belangstelling in wijderen kring uit te breiden. In de verloopen 15 jaren is dan ook door de Nederlandsche vrouwen veel gewerkt en veel tot stand gebracht. Juist daarom moeten zij ook uiting durven geven aan haar doelbewust streven. Op 22 Mei is te Amsterdam op eene vergadering waar 80 vrou wen aanwezig waren, besloten tot het houden van eene tweede Tentoon stelling, die van de eerste hierin zal verschillen, dat niet zoozeer de arbeid zelve zal worden tentoongesteld, dan wel dat men trachten zal een indruk te geven van de verandere positie der vrouw in de laatste 100 jaren en men tevens zal doen uitkomen, hoeveel be lemmeringen haar nog in den weg slaan om zich geheel te kunnen uiten en hoe haar idealen voor eene schoone en goede samenleving nog met de werkelijkheid in strijd zijn. Voor dit doel heeft men eene Ver- eeniging gesticht «Tentoonstelling de Vrouw 18131913«, waarvoor de Koninklijke goedkeuring werd aan gevraagd. Besloten werd de Tentoonstelling in den zomer van 1913 te Amsterdam te houden. Hiervoor zal aan deu Amsteldijk op een terrein, door de gemeente Amster dam op gunstige voorwaarden beschik baar gesteld, een gebouw worden ge zet, dat zeer zeker aan het doel zal beantwoorden. Met groote dankbaarheid kunnen wij vermelden, dat nu reeds honderde vrouwen van allerlei richting zich ver bonden hebben om uitvoering aan dit plan te geven. Het enthousiasme is algemeen en het Hoofdbestuur, aan vankelijk gedrukt door het besef van verantwoordelijkheid om den korten tijd van voorbereiding, twijfelt niet of de plannen zullen bij zooveel samen werking, schitterend moeten slagen. Het Hoofdbestuur wordt krachtig ter zijde gestaan door een Algemeen Comité en voorts door een aantal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2