PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Weenscbe mode, eens beroemd en toonaangevend en op verschil lend gebied der mode geldt de Ween- sche «chicct thans nog als het elegantste en fijnste zal in den komenden herfst een bizarre nieuwigheid ter markt brengen. Als de Weensche mode-dames uit de badplaatsen terug keeren, zullen zij als «laatste nieuwtje® dameskousen van goud zien aange boden. De gouden dameskous sluit keurig om het been en past bijzonder bij de gouden laarzen. Deze kousen worden uit zuiver goud gemaakt en düs zal 't zeer »voornaam« zijn ze te dragen. Een paar van die kousen kost n.l. f75. Wat goedkoope'r zijn de zilveren kousen, die uit zilverdraden vervaardigd zijn. Maar naast deze kousen zullen ook andere «nouveautés gelden; het zijn wit-zijden kousen met zeer groote mazen. Zij zijn zóó doorschijnend, dat ze alleen gedragen kunnen worden met andere, gewone, kousen er onder. En dan komen er nog kuusen van zij, die op het voorbeen een pracbtigen geschilderden vogel of bonte vlinder zullen verloonen. Maar bet noodzakelijke gevolg van die nieuwigheid zal zijn, dat de dames rokken steeds korter zullen worden. Hoe zullen anders die gouden, zilveren en gekleurde fraaiigheden bewonderd kunnen worden? Esperanto in België. Evenals het 5de Int. Esp. congres te Dresden in '1908, van grooten invloed was op de Esp. beweging in geheel Saksen, ondervond nu ook België, alwaar verleden jaar hel 7de Int. Esp. congres plaats greep, de gunstige gevolgen van een demon stratie, welke een paar duizend vreemdelingen uit een 35-tal ver schillende landen, gedurende een tien tal dagen, te Antwerpen bijeenbracht. Dat bewees o.a. het onlangs te (lent gehouden congres van Belgische Esperantisten; de pl.m. 200 congres sisten werden officieel ten stadhuize ontvangen door één der wethoudeis, die, als bewijs der sympathie van den Genlschen gemeenteraad voor de Esp. beweging mededeelde, dat deze een som beschikbaar stelde om ook mid dels Esperanto, de wereldtentoon stelling van 1913 bekend te maken. Geduiende den afgeloopen winter werden in België 48 Esp. cursussen gehouden, waaraan 1100 leerlingen deelnamen. In Sept. a.s. zal de oudste Esp. groep te Antwerpen, haar 10-jarig bestaan vieren, bij welke gelegenheid de artisten van het Grand Théatre te Brussel waarschijnlijk wederom Het Esp. tooneelstuk «Kaatje®, naar Paul Spaak, hetzelfde dat tijdens het 7de Int Esp. congres zooveel succes had zullen opvoeren. Be r vredestichter''. Eergisteren heeft de Amerikaansche Senaat zonder verdere beiaadslaging een voorstel aangenomen van den senator Tillman, volgens hetwelk aan de commissie voor marine-aangelegen heden zal worden opgedragen om te bepalen tot hoever scheepsbouwers en geschutfabrikanten kunnen gaan, om het krachtigste schip ter wereld, kruiser of slagschip, te bouwen. De senator Tillman stelde nog voor, dat zulk een schip, indien het gebouwd wordt, «Terror" zal worden geheeten en dienst zal moeten doen als wereld vredestichter. H. M. de Koningin en Z K. H. Piins Hendrik hebben Woensdag per auto een bezoek gebracht aan de leger plaats te Harskamp, tot het bijwonen van de schietoefeningen aldaar. Prijsvraag voor een aanplak biljet voor de Tentoonstelling «De Vrouw 18131913". Het Bestuur van de Tentoonstelling «De Vrouw 18131913®, verlangt een aanplakbiljet, waarvoor zij eene open bare prijsvraag uitschrijft onder de volgende voorwaarden De mededinging is uitsluitend open gesteld voor Nederlandsche Vrouwen. Het biljet moet 120 bij 80 cM. groot zijn, marge medegerekend Deze maten kunnen zoowel in de hoogte als in de breedte genomen worden. Desnoods kan eene speling van 10 cM boven en onder elk dezer maten worden toegestaan. Het zal lithografisch in twee kleuren, behalve de papieikleur, door de eerste prijswinster moeten worden uitgevoerd. Het biljet moet den volgenden tekst bevatten Tentoonstelling «De Vrouw 1813 1913« van 1 Mei tot 15 September 1913 op «Meerhuizen* Amsteldijk, Amsterdam. De ontwerpen voor dit biljet moeten op ware grootte in twee kleuren, be halve de papierkleur, worden uitge voerd. Nadat de Jury haar voorloopige uitspraak heeft gedaan zal de inzend ster van het eveneens voorloopig voor de uitvoering bestemde biljet, verplicht zijn een fragment van haar ontwerp, naai keuze van de Jury. op steen te brengen en te doen afdrukken, om hare bekendheid met de lithografische techniek te bewijzen. Ieder onder werp moet voorzien zijn van een motto en een begeleidend verzegeld schrijven dragende bet zelfde motto en bevat tende naam en adres van de vervaar- digster. Op de buitenzijde van de enveloppe moet tevens een corres pondentieadres vermeld zijn. De ontwerpen moeten vóór den lsten October a.s. franco worden toegezonden aan het Secretariaat Damrak 28-30 Amsteidam. De ingezonden ontwerpen, uitge zonderd dat, 't welk met den eersten prijs bekroond en voor uitvoering aangewezen wordt, blijven eigendom van de inzendsters. Het Bestuur behoudt zich het iecht voor alle ontwerpen twee keer te exposeeren den eersten keer, onmid dellijk na het verschijnen van het Jury-rapport, den tweeden keer op de Tentoonstelling «De Vrouw 18i3 1913® Als eeiste prijs wordt uitgeloofd de som van f250als tweede prijs f 100.Bovendien zal de prijswinster f 100.ontvangen voor het opsteen brengen van het biljet. De Juty behoudt zich het recht voor, zoo geen der ingekomen ont werpen haar voor uitvoering geschikt voorkomt de eerste prijs niet toe te kennen. Het biljet moet acht weken na ontvangst van de opdiacht voor den druk gei eed zijn. De Jury zal bestaan uit de Dames en Heeien: Mevr. Thérèse van Duyl-Schwartze. Mej. Nelly Bodenheim. Mej. Marg. Verwey. Mevr. Baanders Fockema. De Heer Nijhoff. De Heer Roland Holst. Dr. Mia Boissevain. Het verslag van het Voorloopig Comité waarin het doel van den Ten toonstelling nader omschreven is, is te verkrijgen aan het Secretariaat Damrak 2830; alwaar tevens meer dere exemplaren van deze voorwaarden verkrijgbaar zijn. Het Dagelijksch Bestuur. Mej. Dr. MIA. BOISSEVAIN, Presidente, Am sterdam. Mevr. W. ASSER—THORBECKE, Vice-Presi- dente, Amsterdam. Mevr. J. E. v. BUUREN HUYS, Ie Secretaresse, Amsterdam. Mej. R. MANUS, Ie SecretaresseAmsterdam. Mevr. J. P. ODYK—WOUTERS, le Peuning- meestcresse, Zaandam. Mevr. Dr. G. DOCTERS v. LEEUWEN—v. MAARSEVEEN, Amsterdam. Mevr. J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM, Amsterdam. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in do vacature D P. Hamers, zal plaats hebben op Woens dag 31 Juli en de stemming en her stemming zoo noodig op 15 en 22 Augustus. Volgens gerucht is door 4 dames Regentessen van het Burgerweeshuis aan Gedeputeerde Staten het verzoek gericht om het besluit van het bestuur dier Stichting tot verkoop van 4 huizen aan de Congregatie van Onze Lieve Vrouwe niet goed te keuren. Vanwege de vereeniging «De Oranjebloem« zal op de a.s. verjaardag van 11 M. de Koningin hier ter stede een bloemendag worden gehouden. De opbrengst is bestemd ten bate der Militaire Tehuizen zoowel hier te lande als in onze Koloniën. Voor het eindexamen der H. B. S in de Piovincie Utiecht zijn bij de le groep geslaagd J. A. H. Bode, A. J. Dahler, Lamberdina Geerts, Th. L. G. du Quesne van Bruchem, Johannetta Schoonebaum, C. B. Stbenius Trip en J. M. Steenbeek, allen leerlingen der H. B. S. alhier. Mr. H. W. J. M. de Jong, die te Leiden met gunstig gevolg het groot-ambtenaarsexamen heeft afge legd wordt ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-Indië ter benoeming tot ambte naar bij het Binnenlandsch Bestuur. De navolgende sergeanten, alle leerlingen van den Cursus bij het 5e Regiment Infanterie/zijn van het le naar het 2e studiejaar overgegaan P. W. W. Kruijne, W. te Hennepe. C. W. Ekkart, W. B. de Jong, H. Mientjewerf, L W. Entzinger, C. F. Hazenberg. J F. de Boer, G. van Oostrum, J. Th de Jong,G. K. Hovingh, H. S. J. Kumevaar en J. J. Kusser. Ritmeester Jhr. W. II. J. van de Poll van het Ie Regiment Huzaren wordt van 24 Juli tot 1 Augustus ge detacheerd in de legerplaats bij Hars kamp ter bijwoning van de schiet oefeningen der Infanterie. In den tweedaagschen Nationalen schermwedstrijd, te Meppel gehouden, werden o.a. prijzen behaald door de volgende leden van de onderofiicieren- schermvereeniging »E. M. M. A.« van hier: Personeel geweerle prijs, groote zilveren medaille van den Commis saris der Koningin in Drente, sergeant majoor Botesz, 2e prijs verguld zil veren medaille van het tentoonstel- lings comité, sergeant-majoor Kater- berg 3e prijs, verguld zilveren medaille van de schermiereeniging »Mars«, sergeant Tuning. Personeel sabel: 4e prijs sergeant Tuning. Personeel floiet: le prijs sergeant Castein, 5e prijs sergeant Tuning, 7e prijs sergeant-majoor Katerberg. Korps sabel: 4e prijs de heeren Katerberg, Botesz en Tuning. Korps floret'. 2e prijs de heeren Katerberg, Botesz en Verstege. In de jongste bestuursvergadering van het Plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen werden benoemdtot voorzitter de heer N. E. Rost, tot ondervoorzitter de heer S. J. van Duinen en tot pen ningmeester de heer P. J. van Grasstek. Tot secretaris penningmeester der Fröbelschoolcommissie werd benoemd de heer G. H. Kolff en tot lid dier commissie de heer P J. van Grasstek. De heer Van Duinen werd gekozen tot gedelegeerde in de Commissie van het Ziekenfonds Bij de j.l. Woensdag gehouden aanbesteding der verbouwing van het Gymnasium werd ingeschreven door: Gebr. Renes f2310, A. van Daal f2127, W. van Genderen f2050, Gebr. Ruitenberg f1990, Lensing Van de Vijzel f1980. De raming bedroeg f1900 Voor de verbouwing der Jongens school schreven in W. van Genderen, f2452, Gebr. Renes f2395, Wildeman Fijnenberg f9383. A. van Daal f2325 en G Wassink f 1600. De raming bedroeg f2500 De uitvoering dier werken werd aan de laagste inschr ij vers gegund. Je vereeniging «Handel en Nijverheid" vergadert op Maandag 22 Juli a.s. 's avonds 8'/, uur in de Zwaan. Agenda Voorstel van hot geconstitueerde bestuur. Bespreking plan 1913, (aangehouden in de vorige vergadering). Ballotage nieuwe leden. Bespreking Handelsschool. Ingekomen stukken en mede- deelingen. «Op de dezer dagen gehouden Nationale Tentoonstelling te Meppel, werd de firma P. Molenaar Co. te Westzaan voor haar welbekend artikel Kindermeel bekroond met Gouden Medaille." '7 Afschaffing "vin de oogkleppen. Sedert eeneweek zijn de rijtuig- paarden van den President der Fran- sche Republiek op zijn order en in overleg met zijnen pikeur Troude van hunne oogkleppen beviijd. De eerste proef werd genomen met zijn prachtig span zwartjes «Aramis en d'Artagnana, welke dieren zich zonder oogkleppen voortreffelijk ge droegen en zoodoende blijken van dankbaarheid gaven, dat zij nu vrij mogen rondzien. Ook de Heer Valentin te Parijs, bezitter van een groot aantal rijtuig- paarden, heeft zijne dieren van de oogkleppenplaag bevi ijd overtuigd, dat de oogkleppen de paarden eer bang en onhandelbaar maken, dat dat men ze viij laat zien, hetgeen er om hen heen gebeurt. Met oogkleppen zien zij nagenoeg niets en zijn dus bevreesd, wanneer zij geluiden hooien, waarvan zij zich geene rekenschap kunnen geven of schaduwen zien van half waargenomen voorwerpen. Volgt deze goede voorbeelden. Van Parijs toch gaan de modes uit en de oogkleppenplaag berust men wil er nog niet eerlijk voor uitkomen op eene dwaze mode. Af deeling „Qooi- en Eemland" pan de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. ZONDAG 21 JCJLI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/«, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 40 uur, Ds. Teerink. Viering v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorml 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur. Godsdienstoefening. De Veenendaalsche Stoomspinnerij stopgezet. Gisterochtend te halftien, in het schaftuur, verzochten de wevers op der groote katoenfabriek de Veenen daalsche Stoomspinnerij en Weveiij te Veenendaal een onderhoud met de directie over de wijziging van den schaft tijd en de slechte grondstoffen. De directie wilde aan vier personen een onderhoud vei leenen, doch eischte dat de anderen aan het werk zouden gaan, waaraan niet werd voldaan Daarop werd de weverij stop gezet en het volk met politie van het terrein ver wijderd. Overreden. Door een goederentrein op de lijn WageningenEde werd Woensdag middag op 5 minuten afstand van eerstgenoemd slation de 85-jarige weduwe E. geb. S aangereden, met het treurig gevolg, dat beide beenen werden vei brijzeld. Het slachtoffer, dat hardhoorig is, woonde in een huisje aan de tiamlijn, dat zij bij het naderen van de tram juist verlatpn had. Het was onmogelijk de machine op zoo korten afstand tot staan te brengen, waardoor een aari rijding met het vrouwtje, dat derails wilde oversteken, oriveimijdelijk was. Het trein personeel, dat geen schuld heeft, trachtte nog door schreeuwen de aandacht van de wed. E te trek ken, doch door bare doofheid bleef dit doelloos. De politie, die spoedig met een brancard ter plaatse was, vervoerde de getrofiene naar de inrichting «Ziekenzorg®, waar zij enkele uren later overleed. Pas op! Pas op! Niet voor de trams, niet voor de zakkenrollers, maar voor de taxateurs De pseudo-taxateurs wel te veistaan. Er loopen er een paar in Utrecht, zegt het »Utr. Dagbl.", die zich uitgeven voor schatters, met een deftig woordtaxateurs. Zij komen van den notaris, weet u, en moeten den boel eens bij u opnemen. Ge vermoedt niets, Iaat de gewichtige menschen, die «van den notaris" komen, argeloos binnen, wijst zeden weg en laat ze overigens hun gang gaan. Maar o schrik als ze de deur uit zijn, de heeren, dan mist ge dit en zijt ge dat kwijt. Snuisterijen, voorwerpen van meer waarke, dis de heeren taxateurs beter vonden niet in uw woning te laten staan. Enfin men begrijpt ons: een nieuw of misschien ook wel een oud soort er is immers niets nieuws onder de zon? van gapperij. Voor enkele dagen dachten de heeren een juffrouw in de Prinsestraat beet te nemen, Maar de juffrouw was misschien onbewust slimmer dan zij zelf. Ze volgde de heeren op den voet, hield een goed oogje op hen, zoodat ze onverrichter zake naar huis konden gaan. Een middel tegen kanker? De Weensche professor dr. Albert Adamkiewicz beweert in oen artikel, verschenen in het Weensche weekblad «Der Morg6n«, dat bij een genees middel tegen de kanker gevonden heeft. De kanker is een infectieziekte, waarvan de oorzaak, de kankerparasiet moet worden weggenomen. Dat ge schiedt niet door een operatie, die alleen het zichtbare kankergezwel ver wijdert, doch de oorzaak laat bestaan. Het nieuwe middel heeft de naam kankroïne; het dringt volgens prof. Adamkiewicz in alle deelen van het zieke lichaam door en vernietigt den kankerparasict. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 40 Juli tot en met den 16 Juli 1912. GEVESTIGD. Gijsberta Schoonderbeek, wed. Voor burg, van Baarn naar Teutstraat 46. Janne Hendrika Costermans, v. Nij megen n. Asch van Wijckstraat 5. Cornelis Josephus Kuiper, v. Nijmegen n. Langestraat 122. Franciscus Joanus Wilh. Ignatius Ver molen, v. Nijmegen n. Nieuwstr. 20. Arend Tiemens, v. Bussum n. Wolker straat 43. Marten Merkus, v. Zwolle n. Kleine Spui 66. Bartholomeus Hendrikus Fijnenberg, v. Amsterdam n. Achter Luiaard 30. Jan Krul, v. Hoogland n. Groote Gast huislaan 41. Elberta Cornelia van Middendorp, v. Barneveld n. Groote Gasthuislaan 41. Jan Abraham ten Hoove, v. Alkmaar n. Koningstraat 103. Gerrit Aarst, v. Kampen n. Dorre- steinschesteeg 9. Gerritje Vonno, wed. De Bakker, v. Leusden n. Zuidsingel 66. Johan Willem van den Brink, v. 'sHage n. Leusderweg 37. Maria Elisabeth Kippersluijs, v. Utrecht n. Vijverstraat 36. Hendricus Gerhardus Berge, v. Gen- dringen n. Hooglandscheweg 2. Otto August Herman Krüger, v. Dus- seldorf n. Teutstraat 12. Trijntje Sijspes de Hoop, wed. Overwijk, v. Botterdam n. Aldegondestraat 77. VERTROKKEN. Aart Berendse, van Leusderweg 164 naar Leusden. Hendrik van Leeuwen, v. Sint Joris- straat 2 n. Utrecht. Antonia van der Geer, v. Langestraat 49 n. Hoogland. Heintje van Drie, van Utrechtscheweg 14 n. Hoogland. Pieter Jan van Leeuwen, v. Lange Beekstraat 8 n. Leusden. Johannus Vos, v. Havik 38a n. Meppel. Joseph Adolph Emile Griessen, v. Lan gestraat 86 n. Utrecht. Cornelis Kenes, v. Gaslaan 5 n. Leerdam. Geertruida Vernooi, v. Langestraat 125 n. Veenendaal. Aartje de Kruiff, v. Leusderweg 158 n. Leusden. Willem Nicolaas Wintershoven v. Zwa- nenhalssteeg 5a n. Leusden. Hendrikus Wilhelmus Johannus Lode- wijks v. Langestraat 1 n. Amsterdam. Jannetje Adriana Sakko, wed. v. Jan Sorge v. Aldegondestraat 61 n. Tholen. Carolina Groenewoud v. St. Jorisstraat 27 naar Amsterdam. Johannes Husken v. Soesterweg 81 n. Utrecht. Ruurtje Antonia Wagt v. Scherbier- straat 15 n. Amsterdam. Maria Elisabeth Cornelia Gelsing v. Hof 46 n. Varik. Willem Oordijk v. Utrechtscheweg 112 n. Apeldoorn. Johanna Cornelia Vizee v. Hendrik van Viandestraat 28 n. Utrecht. Maas Veldhuizen v. Arnhemscheweg 144 n. Beekbergen. Carl Mendel v. Utrechtscheweg 105 n. Amsterdam. Petronella van Eyken echtg. van H. Brouwer v. Kleine Koppel 4 n.Venlo. Johannes Cornelis Josephus van Dijk v. Kamperbinnenpoort 9 n. Amsterdam. Christiaan Huisman v. Nicasiusdwars- straat 7 n. Oosterwijk. Jan Renes v. Groote Gasthuislaan 25 n. 's Hage. Hendrika van Brnggen v. Aldegonde straat 74 n. Woudenberg. Dirk van Dorssen v. Hof 3 n. Haarlem. Johanna Maria Scheidier v. Breede- straat 32 n. Haarlem. Sara Aletta Charlotta van der Linden v. Utrechtscheweg 105 n. Zeist. Jozina van slooten v. Soesterweg 5 n. Utrecht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2