Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. maken, vertelt hij de eigenlijke reden van zijn bezoek. »Zie eens hier, mijn heer,» aldus onze vriend, »het agent schap veroorzaakt u niet den minsten last; u zijt slechts de tusschenpersoon tusschen onze firma en onze talrijke klanten hier te lande, en daarvan strijkt u een prachtig percentage op. En u hebt niets anders te doen dan de gloei lampjes, die u van ons zult ontvangen aan onze verschillende klanten te ver zenden, van wie we u de naamlijst zullen doen toekomen, zoodra u ons agentschap hebt aangenomen. U be grijpt wel, dat we niet zonder groote onkosten van uit Parijs al deze klanten afzonderlijk kunnen bedienen.» De goedgeloovige vliegt er in, tee kent een contract, dat de reiziger gereed en wel! bij zich heeft en waarin natuurlijk de conditiën zoo even be sproken, zijn neergelegd. Wel leest de goedgeloovige even den aanvang en bet slot van het contract, doch hij bevindt dat alles conform en eindigt, als gezegd, met te teekenen. Hij ver bindt zich aldus voor een bepaald aantal gloeilampjes, waarvoor hij den wissel op een vastgestelden datum volgens het contract zal betalen. De nieuwe agent ontvangt reeds na enkele dagen eenige vaten met gloeilampjes, maar de naamlijst der klanten blijft uit. Dan ruikt de agent lont, schrijft naar Parijs om de naamlijst, maar ontvangt tot antwoord, dat de firma daarvan niets weet en dat ze met de mondelinge afspraken van hare reizi gers uiteraard niets te maken heelt. De agent leest nu eerst goed zijn contract over en komt tot de ont dekking van zijn verzuim, om daarin ook van de toezending van de naam lijst melding te doen maken. De man zit er dus in. Hem rest niets anders dan den wissel te honoreeren, voor welks bedrag hij zelf geteekend heeft. En als hij dan te laat gaat infor- meeren, blijkt, dat het groote Parij- sche huis een onoogelijk gebouwtje is. Een paar personen, voor zoover wij weten, zijn er aldus hier te lande reeds ingeloopen. Zij zitten rnet een massa gloeilampjes opgescheept en zullen die, wellicht niet zonder aan merkelijke schade, van de hand kun nen doen. Men zij dus gewaarschuwd. De Nijniecgeche Padvindersfeesten. Onder gunstige omstandigheden zijn gisteren de Nijmeegsche padvinders feesten begonnen, die aldaar, ter ge legenheid van de sporttentoonstelling worden gehouden. Uit het heele land wordt er aan deelgenomen eri er zijn troepen padvinders aangekomen uit Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Bus- sum, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's Gravenhage, Hilversum, Hoorn, Lei den, Maastricht, Tiel, Utrecht en Zeist. Bovendien komen er 25 Engelsche boy scouts de feesten medemaken. Kolonel Carpenter uit Londen, die de Engelsche boy scoutsbeweging tijdens de feesten hier te lande zal vertegen woordigen was reeds eerder aange komen en werd bij zijn aankomst verwelkomd door de hoofdleiders, de heeren W. Speerstra en I'. Peelen Jr., alsmede door de heeren Metelerkamp en jhr. H. van Rijckevorsel en den voorzitter van het plaatselijk comité, den heer J. F. K. van den Arend. Dadelijk na afloop van de ontvangst begaf de kolonel zich naar zijn hotel om zich in zijn uniform te kleeden. De padvinders marcheerden daarop stond blozend op. «Ik bid n, dierbare vriend, noem mij niet generaal; deze naam is mij steeds een steek in het hart,» ant woordde Langiewicz. «Eerst heden heb ik een brief ontvangen, die mij de treurige tijding bracht, dat Henriette Pustowojtoff te Florence aan een borstkwaal is overleden. De beste aanvoerders van onzen opstand zijn dood, zooals bij v. Lele well of gevlucht, zooals Mierowslawsky, Ozachowsky en zoovele anderen. Jam mer van eiken droppel bloeds maar er vloeiden geheele stroomen voor een verloren onderneming.» Nu werd het gesprek onderbroken. Iwan en Orlanoff traden binnen, bei den met van vreugde stralende ge zichten zij kwamen om den graaf voor een grootmoedig geschenk te danken. Hij had namelijk voor ieder een kleine boerderij gekocht en ze huD geschonken, opdat zij hun eigen haard zouden hebben. «Hoe benijdenswaardig zijt ge I» zeide Langiewicz met treurige stem, «dat ge in uw geluk nog andere men- schen gelukkig kunt maken 1 Nu zijt ge wel tevreden, mevrouw de gravin?» wendde hij zich tot deze. naar het terrein aan den Berg-en- Dalschenweg hoek Mesdagstraat, dat is afgestaan door de bouwmaatschappij »Noviomagum«. De gemeente beeft gezorgd voor gas en waterleiding. De Nijmeegsche padvinders waren daar druk in de weer om de tenten voor de gasten en leiders op te slaan. Handig en vlug werd het werk ver richt, terwijl een ander deel bezig was wagens met ligstroo te lossen. Het kamp bestaat uit twintig 16 mans tenten, twee luitenantstenten en één hoofdofficierstent, een heel tentendorp. Door den Inspeceur van het bouw- en woningtoezicht is bij Burge meester en Wethouders een uitvoerig rapport ingediend betreffende eene reorganisatie der brandweer. Aan de politie wordt daarbij een werkzaam aandeel in het biandblusschen ge geven. Het brandsein en alarm wordt telefonisch en door middel van brand schellen gegeven. Geen klokgelui dus meer. Aan nieuw materieel zal moeten worden aangeschaft voor f 9200. terwijl de jaarlijksche kosten op f 3500.worden geraamd. Burge meester en Wethouders die zich ge heel kunnen vereenigen met dit rap port zonden het in afschrift aan de raadsleden en zullen in de eerstvol gende raadsvergadering voorstellende brandweer aldus te reorganiseeren. De »Stichtsche Courant« weet mede te deelen dat tot burgemeester onzer gemeente zal worden benoemd Mr. J. C. graaf van Randwyck, refe rendaris aan de gemeente secretarie te 's-Gravenbage. Bij bet eindexamen H. B. S. zijn van groep II geslaagdJ. F. Bischolï, P. H. Bruijnings Ingenhoes, J. Dekker, J. G. Kam, J. Kok en J. Tan. Eén candidaat van hier werd afge wezen. Hedenochtend marcheerde van hier een detachement van het 5e regi ment infanterie, onder bevel van kapitein De Veer, naar de Harskamp om aan de schietoefeningen aldaar deel te nemen. De paardenarts 2e klasse Dr. T. J van Capelte, van het le reg. huzaren, wordt gedetacheerd bij het 4e regiment te Deventer. De huzaar De Ruyter, die eenigen tijd geleden het ongeluk had een been te breken en door bijkomende om standigheden aan de gevolgen daar van is overleden, is j I. Maandag met militair eerbetoon begraven. Maandagmiddag, bij het binnen rijden van den sneltrein uit het noorden, te 4.12. brak de zware haak van een koppelstang tusschen twee rijtuigen, heigeen met een vrij harden knal ge paard ging, doordat ook de vei binding van de westinghouserem werd ver broken. Het achterste deel van den trein stopte plotseling, terwijl het voorste nog een tiental meters door reed. Men zag oogenblikkelijk de ver schrikte gezichten van een aantal reizigers voor de portierraampjes, maar het ongeval had weinig te beduiden. Spoedig was alles weer in orde ge bracht, zoodat de trein zonder noemens waardige vertraging naar Utrecht kon vertrekken. «Onuitsprekelijk!" fluisterde Anka, haar echtgenoot de teedere hand rei kend, terwijl Langiewicz stil den tuin verliet. Den volgenden morgen, toen het jonge echtpaar aan de ontbijttafel zat, ontving Anka een brief, dien zij nieuws gierig openbrak. Nadat zij een blik op de onderteekening had geworpen, verhelderde een vriendelijke glimlach haar gezicht. «Van Sara,» zeide zij, «eindelijk een teeken van leven van haar. Laat ons zien, wat zij schrijft I" En terwijl haar echtgenoot aan dachtig luisterde, las Anka: «Hooggeachte, Mevrouw. »Gij zijt waarschijnlijk boos op mij, dat ik de belofte, welke ik u bij ons afscheid deed, zoo slecht gehouden en u tot heden geen tijding van mij ge geven heb. Ik wil mij wegens dit ver zuim niet verontschuldigen, want ik weet er, als ik er over nadenk, geen reden voor. Men kan somwijlen aan iemand denken en er toch moeilijk toe komen, hem te schrijven, vooral wanneer in ons leven de gebeurtenissen elkander verdringen. In mijn leven zijn vreugde en leed op zonderlinge Het eerstvolgend concert in Amicitia is bepaald op Zondag 28 Juli, te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot 2e luitenant bij het 5e reg. infanterie de cadetten W. G. Zwolle, C. Rey- nierse en C. F. J. Boers; bij het 1e regiment huzaren de cadetten J. Daniëls en Jbr. A. van der Goes en bij het le regiment veld-arlillerie de cadet J. S. Mulder. De heer K. Teeling is gekozen tot bestuurslid der vereeniging van godsdienstonderwijzers bij de Ned. Hervormde kelk. Mejuffrouw A. van den Bergh behaalde te 's Gravenhage het Toon kunst-diploma voor zangonderwijs. De groote tent van de Neder- landsche tentzending zal van 31 Juli tot 31 December opgeslagen worden op het open terrein aan de Van Persijnstraat. Een ofïicierspaard dat onwillig was om de Kamperbinnenpoort te passeeren en door zijn bereider daar toe toch werd gedwongen, sprong gisteren ochtend plotseling achteruit, waardoor het met zijn achterdeel in een wagen terecht kwam en daarbij ernstig werd gewond. Aan het bureau van politie zijn voor de rechtmatige eigenaars terug te bekomen een dasspeld, een lorgnet in étui en een hondehalsband met jaarpenning alle op de openbare straat gevonden. Handel en Nijverheid. Maandagavond vergaderde deze ver eeniging onder voorzitting van den beer Krook in «De Zwaan». Hij sterde het nieuwe bestuur voor en zeide, dat het alles zou doen om de vereeniging nuttig te zijn. Hiertoe is noodig ver trouwen. Op verzoek van veel leden las de secretaris, de heer Van Duin, de jnotulen van 27 Juli, welke onge wijzigd werden vastgesteld. Aan de orde is bespreking plan 1913. De heer Van Schalk verkrijgt hierover het woord t>n zegt, dat het vooral loopt over de f 75.door het vorig bestuur toegestaan, 'l Bestuur is niet direct homogeen en wil de beslissing aan de .vergadering over laten, omdat de veieeniging geen enkele finantieeje verplichting op zich heeft genomen. De vraag is nu, hoe en op welke wijze zal H. en N. deel nemen aan 't plan 1913. De com missieleden hebben indertijd niet den juisten weg ingeslagen Niet alleen H. en N. maar alle deelnemende ver- eenigingen moeten gezamenlijk de kosten dragen. Hierom is spreker er niet voor de f 75.— toe te staan. Ook gelooft hij niet, dat deze kosten van groot practisch nut zullen zijn. De heer Frederiks vraagt of H. en N. finantieel volkomen vrij staat. De heer Oosterveen zegt, dat de commissie ongeveer f 10.onkosten gemaakt heeft. De heer de Pool wil gaarne weten of de beer van S sprak namens de meerderheid of de minderheid van het bestuur. Het is de vraag of H. en N. goed zal zijn voor de voor- loopige kosten. De heer de Koning zegt, dat deze zaak in een waas van geheimzinnig heid is gehuld. Na nog vele be sprekingen besluit men, dat liet wijze vermengd geweest. Mijn lieve vader is mij door den dood ontrukt geworden, nadat hij vooraf een huwe lijk had gezegend, dat mij met den beschermeling van mijnheer uw echt genoot den wakkeren Roman Ma- karewski verbindt. Het zal u, mevrouw de gravin, wel hekend zijn, dat mijn echtgenoot in den laatsten kamp der Poolsche opstandelingen adjudant van uw echtgenoot was. Aan de goede voorspraak van mijnheer den graaf had hij een aanstelling als opzichter van een riddergoed in Pruisisch Polen te danken; het beviel hem daar zeer goed, slechts iets scheen hem, zooals hij mij bekende, aan zijn geluk te ontbrekeneen eigen haard en een eigen gezin. Dikwerf, wanneer hij eenzaam de bosschen doorkruiste, of des avonds alleen in het kasteel zat, dacht hij aan den bewusten nacht, toen liij mij uit de golven der rivier gered had even zooals ik in mijn stil kamertje dikwijls aan mijn moe digen redder dacht. Hij schreef mij, ik antwoordde hem. Ten laatste liet hem het verlangen, mij weder te zien, geen rust meer en hij kwam ons be zoeken. Mijn vader werd hem spoedig genegen, immers hij wist dat hij aan bestuur naar omstandigheden zal bandelen. Aan de orde ballotage. Het adspirant-lid wordt aangeno men met 16 stemmen vóór en 8 tegen. Bespreking Handelsschool. De voorzitter brengt gloedvol buide aan het vorig bestuur. Steunt de school, stuurt de jongens er heen, zegt hij. Wil de vergadering het be stuur machtigen er 4 jongens koste loos heen te zenden, nl. voor rekening van H. en N.7 De heer De Pool: 't Verheugt me, dat u de school zoo'n goed hart toe draagt. De handelsdagschool is 'n kind van H. en N. De middenstand moet er zijn kinderen heen zenden. Er wordt onderwezen al wat een koop man noodig heeft, óf voor zijn eigen zaak, óf in dienst van een ander: talen, bandelsrekenen, boekhouden, stenografie en machine-schrijven. De school zal voor den handel worden, wat de ambachtsschool is voor het ambacht, 't ls een vakschool. Ik stel voor, dat het bestuur een circulaire verzendt aan alle midden standers. Ook ontraadt de spreker het zenden van 4 jongens. Vele leden vinden het ook wat voorbarig. Het bestuur neemt zijn voorstel terug. Ingekomen stukken. 1. Een bericht van verhindering van den heer S. J. van Duinen, en 2 een schrijven van den heer van der Meiden, waarin bij als lid be dankt. De heer Oosterveen bespreekt het bericht van het verhoogde beslelloon van de spoorwegmaatschappijen. Is het bericht juist, dan konden de leden gezamenlijk de goederen laten halen of het aan een particulier op dragen. De voorzitter belooft inlich tingen te vragen, waarna de ver gadering gesloten werd. Verfrisschende dranken. Verfrisschende dranken zijn de vreugde van de overwarme dagen, waaronder wij thans zuchtend gebukt gaan, en dus is het de eerste taak eener gastvrouw hier op warme middagen en avonden voor te zorgen. Want gewoonlijk krijgt men alleen in bars al die verschillende dranken met vreemde namen, waarvan men onmogelijk kan raden wat er eigenlijk in zit Ik zal zoometeen een paar recepten voor die geheimzinnige, maar lekkere dranken geven. Het is een aardig werkje, om ze zelf samen te stellen, en men heeft daarvoor alleen een paar instrumenten noodig, die vrijwel overal te krijgen zijn een cocktailzeef, een citroen-pers, een shaller (een dubbele beker) een ijsemmertje, en gioote glazen. Cups maakt men van versche vruchten, kerssen, aardbeien,perziken,frambozen, aalbessen, die men door en door uit perst en dan met suiker in koud water vermengt. Cocktails stelt men samen van wijn, bitter en likeuren, die men flink schudt opdat ze zich goed vermengen. Champagne-cub. In een groote bowl vol stukjes fijngestooten ijs, giet men een halve flesch champagne en een maderaglas cognac; daarna voegt men er het sap bij van sinaasappels, ananas, moerbeien, enfin, van allerlei soort versche vruchten. Natuurlijk Roman's moedige daad mijn leven te danken bad. Zoo legde bij zelf onze banden ineen, toen bij zijn einde voelde naderen. Boven zijn graf deden wij de belofte elkander trouw te zijn tot den dood. «En nu beb ik n alles meegedeeld wat van mijne lotgevallen voor u eenig belang kan bebben. Mijn ecbtge- noote beveelt zicb in uwe vriendschap aan en beeft mij opgedragen u te zeggen, dat hij eerstdaags ook mijn beer den graaf zal schrijven, want hem heeft hij de gelukkige verande ring van zijn maatschappelijke positie te danken. «Denkt gjj somwijlen nog aan onze merkwaardige ontmoeting bij den Czaar? Dat alles schijnt mij een droom en ik begrijp niet, dat ik bet doorgestaan en beleefd beb, zonder te bezwijken. God zij geloofd, dat bij ons in zulk een harden nood geholpen beeft I En nu vaarwel I bet zal ons ten zeerste verbeugen, zoo ook u ons wilt laten weten, hoe ge u bevindt, want wij koesteren den innigsten wenscb voor uw welzijn. SaBA." besfaan er allerlei variaties op dit thema, maar de bovenstaande is de klassieke cup, die dan ook buiten gewoon lekker eri fiisschend is Flips. Flips bestaan uit goed ge klutste eieren met een eetlepel suiker en cognac, brandewijn of whiskey. De Port-flip maakt men op de vol gende wijze: men vult een cham pagnekelk halverwege met stukjes ijs, voegt er een koffielepel cura?ao bij, twee scheutjes notenlikeur, suiker, een geklutste eidooier, en verder vult men het glas bij met port. Aanbevelenswaardig zijn voor de hitte ook de juleps, en speciaal de pepermunt-julep. In een tumbler, half vol ijs, doet men een maderaglas cognac, suiker en vier takjes munt, verder stapelt men het glas zorg vuldig met bet ijs vol. Daarna zeeft men alles zorgvuldig, als het ijs is gesmolten, doet er een scheutje rum bij, en giet de julep over in glazen, die gegraveerd zijn met takjes munt en verschillende seizoenvrucbten. Een lastig geval. Te Courbevoie leeft een smids leerling, Henri Arriaus, die dood is. Vrijdagavond sprong een jonge man in.de Seine; zijn lijk werd 's morgens gevonden en herkend door een klein meisje als dat van haar broer. Ook de inmiddels geroepen moeder con stateerde, dat de verdronkene baar kind was; zij somde eenige bijzondere kenteekenen op, welke het Ijjk inder daad vertoonde. De akte van overlijden werd opge maakt en verlof tot begraven gegeven. Op het oogenblik, dat tot deze plechtigheid zou wordbii overgegaan, kwam Henri Ariiaus rustig de trap op, tot grooten schrik van de aan wezigen veertien dagen geleden was hij, na een berisping, het ouder lijk huis ontloopen en thans keerde hij als een boetvaardig zondaar terug, niet wetende, dat hij intusschen over leden was. Volgens de boeken van den burger lijken stand echter is Arriaus dood en geldt hij als zoodanig een rechterlijk vonnis zal noodig zijn om hem weder wettelijk levend te maken. In afwachting bestaat hij intusschen voor de maatschappij niet In de Neder-Betuwe is thans het plukken van roode bessen in vollen gang. Te Ochten bijvoorbeeld zijn ruim tachtig personen werkzaam voor den heer E. den Hartog, wijnhandelaar te Nijmegen, die ongeveer 5 H.A. met bessenstruiken heeft beplant. Van de vruchten wordt wijn en sap bereid, welke zóó gereeden aftrek vinden, dat zeer waarschijnlijk nog meer grond voor deze teelt zal worden in gebruik genomen. Verbrand, Te Eist gem. Amerongen is Zondag namiddag een 3-jarig meisje, K. genaamd, verbrand. Het kindje speelde buiten met een 5-jarig broertje, die in 't bezit was van een doosje lucifers. Uit baldadigheid wierp bij een branden den lucifer naar zijn zusje, waarop haar kleertjes vlam vatten met 't treurige gevolg, dat zij na hevige smarten is overleden. te Mürren. in het gebied van de Jungfrau, is men plotseling van den zomer in den winter overgegaan. Zaterdag was het een prachtige zomer dag en 's nachts had er een zware sneeuwval plaats, die tien uur duurde. Toen de zomergasten uit hun huizen kwamen, lag de sneeuw eenige centi meters dik. En men ging een zomer- sneeuwgevecht orgaoiseeren. De kapitein van de «Titanie". De Daily Telegraph verneemt uit New-York, dat kapitein Peter Pryal, uit Baltimore, verklaard heeft, Vrijdag iri St. Paulstreet te Baltimore kapitein Smith, de commandant van de nTitanic» te hebben ontmoet, en hem te hebben gesproken. Een vergissing is onmogelijk, daar Pryal Smith goed kent, wijl hij onder dezen gediend heeft op de «Mejestic». In Engelond maakt deze sensa- lioneele mededeeling grooten indruk. Maar het is de vraag of het geen «[practical joke» is, waarin zeelieden en journalisten in de niouwe wereld nog al sterk zijn. De graaf nam den brief uit de hand zijner jonge vrouw en sprak met een blik van de warmste liefde tot haar. «Moge het paar zoo gelukkig worden als wij het zijn I»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2