NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Zaterdag 27 Juli 1912. 41e jaargang. FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND. IN DOODSANGST. iVo. 60. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 5 9. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7V> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Zangersfeest. De Bond van Christelijke Zang vereenigingen in Nederland, waarbij aangesloten 303 vereenigingen uiel luim 14 000leden, hield in de bosschen van het domein Soestdijk, daartoe welwillend afgestaan doorde Koningin Moeder, het jaarlijksche zangersfeest. Aangelokt door het heerlijke zomer weder hadden duizenden zich van verre en van nabij naar het feestterrein be geven alwaarden geheelen dag een ge zellige drukte heerschte Het feest werd geopend door den Bondsvoor zitter mr. H. Graaf van Hoogert- dorp te 's-Gravenbage. Vervolgens werd gezongen psalm 113, vers 1 en 2 De heer C. F. Verschoor, hoofd van de De Savormin Lohmanschool te Scbevingen hield de feestrede, die doorde tali ijke aanwezigen geestdriftig werd toegejuicht. Om half twaalf ver scheen de Koningin-Moeder met gevolg op het terrein. H. M. werd ontvangen door graaf Van Hogendorp en den burgemeester van Baarn baron d' Aulnis de Bourouill. Met veel aandacht volgde H. M. de vorschtllende zangnummers, die ten gehoore werden gebracht door ruim 500 zangers. Het koor werd gedirigeerd door den heer J. A. Zwaan te 's-Gravetthage. Te ruim 12 uur verliet H. M. het feestlertein, hartelijk toegejuicht door de feestvierende menigte. Het zangersfeest werd 's middags voortgezet. Als sprekers traden op de heer dr. H. T. Oberman, piedikant bij de Eng. Ketk te Vlissingen en de heer J. J. Impeta, predikant bij de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee. Daarna werden door het aanwezige orkest eenige muzieknummers uitgevoerd, waarna het koor enkele liederen ten gelioore bracht. Te 4 uur werd het slotwoord gesproken door den heer ds. P. Groote, predikant bij de Ev. Luth. gem. te Amsterdam. Kinderdag op 2 Augustus. Evenals beide vorige jaren, maar zoo mogelijk op veel uitgebreider schaal, wil het Centraal Genootschap voor Kinderhetstellings- en Vacantie kolonies trachten sympathie te vinden voor behoeftige zwakke kinderen onder hen, die zelve op hun vacantiereis zijn. Het Centraal Genootschap heeft een nijpend tekort aan plaats in de bos schen. Twee duizend kinderen worden dit jaar veipleegd. Onder dezen zijn een groot aantal die een bepaalde meer langdurige herstellingsoord behandeling behoeven naar het eenparig oordeel van de Medische Commissie van Advies en van alle kolonie-artsen. Ileeds is tijdelijk een onzer gehuurde koloniehuizen tot herstellingsoord in gericht. Met het oog op den bouw van een Kinderherstellingsoord heeft het hoofd bestuur een uiterst gunstig aanbod ontvangen van een ongemeen schoon heuvelachtig boschterrein van 15 hectaren, ver onder de waarde. Om deze grond, die bovendien heel gemakkelijk te bereiken is, te kunnen koopen, moet in enkele weken 4500 gulden bijeen 2ijn, gezwegen nog van de som, die voor den bouw van een nieuw »Boschhuis« zal vereischt worden. Moge in elke zomerplaals, in elk hótel personen gevonden worden, die op 2 Aug. in spontone opwelling een Comité vormen om gelden voor het Kinderherstellingsoord in te zamelen, welke gaatne in ontvangst worden genomen door den penningmeester, den heer Th. M. KETELAAR, Lid van Gedeputeerde Staten van Nd.- Holland, Joh. Verhulststraat 9, Am sterdam. De Oranjebloem. Omtrent het te Utrecht opgerichte Comité aDe Qranjebloem» wordt ge meld, dat het zich voorstelt op den a.s. verjaardag van II. M. de Koningin in geheel het land een Oranjebloem te doen verkoopen en de balen daar van aan de Militaire Tehuizen, zoo wel in ons land als in Inilië ten goede te doen komen. De besturen der Tehuizen voor Militairen zullen daartoe als plaatselijke comité's optieden in de plaats hunner inwoning, zoowel 1 als in alle plaatsen, waar men vruchten verwacht van den verkoop. Zij zullen zich daartoe verzekeren van de hulp van jonge dames, die zich bereid verklaien op- 31 Augustus a.s. de Oranjebloem op straat en aan de huizen te verkoopen. De aldus iri gekomen gelden woiden door de plaatselijke comite's verzonden naar het comité te Utrecht, doch slechts voor de helft en na aftrek der ge maakte onkosten. Het comité draagt 'I, der totale netto-opbrengst over aan den Chr. Militairen Bond voor Oost- en West-lndiëen het testeereend 1/6 aan bet hoofdbestuur van den Ned Militairen Bond. In eenige bladen zal van de gelden rekening en ver antwoording worden gedaan. Het hoofdbestuur van den Ned Militairen Bond en van den Chr. Militairen Bond van O. en W.-Indië steunen dit plan gaarne. De ministers H. Colijn en J. H. de Waal Malefeit eveneens. Handig. We zitten thans midden in de periode waarin de eene helft van de natie de andere helft examineert. Zoo poogden voor eenige dagen in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage vierhonderd en zooveel onderwijzers de hoofdacte te halen. Een half uur pauze zou gelegenheid geven om den inwendigen mensch weer wat aan te sterken. Een halfuur is maar dertig minuten dacht de restaurateur van den tuin en dan bijna 450 man bedienen, hoe lever ik lm dat? Alleen met het opnemen van de bestellingen is die tijd al verstreken De Kieswet bracht hem op n goed idee. Ieder examinandus vond op zijn tafeltje een papier, ongeveer bedrukt als een stembiljet. aTafel no. zooveel» stond er bovenaan. En dan volgden de bekende zwarte blokjes met in hel midden witte cirkeltjes. Achter die blokjes geen namen van candidaten doch de woorden: bouillon, koffie thee, spuitwater, broodje met dit of met dat, enz., alsmede de prijzen Door het zwart maken van witte cirkeltjes, gaf ieder te kennen wat hij tijdens de pauze aan hartsversterking begeerde. Tijdens het examen werden de vierhonderd en zooveel biljetten op gehaald. En met de pauze was al het gewenschte gereed en ieder in een oogenblik bediend. NCl Levend gevild! De afd. Zeeland der N. Ver. tot Bescherming van Dieren schrijft in de »Midd. Ct." nog eens over dien gruwel bet levend villen van palingen. Deze wreedheid is bovendien volstrekt noodeloos. Het is niet goed mogelijk een paling te stroopen, die niet meer leeft, maar er is toch een eenvoudig middel, om het dier zijn bewustzijn te ontnemen. Men moet de hersenen kwetsen. Daar toe snijdt men met een scherp mes den kop door en door in het midden en wel van achteren naar voren tot tusschen de oogen, vervolgens een dwarssnede op de hoogte der oogen (dus loodrecht op de eerste snede) en een tweede dwarssnede een halve vingerbreedte dichter bij den bals. De zenuwtrekkingen van het lichaam blijven dan nog plaats hebben, en het schijnt den leek alsof de smarten van het dier even hevig zijn, men bebooft zich dan echter niet te verontrusten, want het gevoel van pijn is er niet meer. Aan u kooper, de zorg dat dit ge beurt! We gaan wèl naar huis. Het is geschied, schrijftDe Ned.» nu. Het heeft werkelijk kunnen ge beuren dat de Gemeenteraad van zekere stad, bekend door de ver vaardiging van jenever, besloot, een verordening goed te keuren, waarbij het verboden wordt, aan den dijk te zitten in samenscholing van meer dan één persoonbehoudens dan nu, ja, u weet welin den eersten en tweeden graad van bloed- of aan verwantschap. Men heeft dat was tenminste verstandig de zaak achter gesloten deuren behandeld (booze tongen fluisteren, dat er een voorstel ter tafel was om ook den derden graad op te nemen in de uitzonderings bepaling). Toen de deuren heropend waren, werd het vonnis geveld: met 12 tegen 7 stemmen werd de bekende verordening aangenomen en der open- lucbtliefde den nekslag toegebracht. Den zeven tegenslemmeis wacht een serenade van belanghebbenden. Arm SchiedamWat baat het al, of men in uw plaatselijk dagblad deze advertentie zette: „Gevraagd eenige lieve nichljes, om eenige uren gezellig door te brengen op den berm vanden Vlaardingerdijk. Aan hetzelfde adres trouwboekjes gevraagd Voor Huibert en Klaartje is 't niet erg, die trouwen in de volgende maand. Maar voor uw jongelingen en jortge- dochteren! Zij zullen voortaan moeten verkeeren in den kelder of op het dak uwer huizen, want en dit hebben uw dozijn vroede vaderen vergeten de liefde |verdraagt alle dingen maar zoekt list. Het zal zeker niet dikwijls voor gekomen zijn, dat iemand in het openbaar God bad om den dood van een evenmensch en 't is dus wel te Uit het soldatenleven. 1) «Kanonnier Raakvogel I" "Sergeant-majoor 1" "Ge hebt me van morgen een per missie-biljet gevraagd om van nacht te mogen uitblijven dat kunt ge echter niet krijgen, vooreerst daar ik op het oogenblik geen nachtbiljetten heb, en ook om dat ge de vorige week een dag verlof gehad hebt." "Zeer goed, sergeant-majoor I" Raakvogel was evenwel in het ge heel niet zeer goed gemutst, toen hij deze verklaring van den ser geant-majoor vernemen moest; hij had er toch zoo stellig op gerekend met zjjn Hanneke dien avond naar het na bijgelegen dorp te gaan. Het was juist kermis, en hij had zijn vriend be loofd met zijn meisje tegen den avond in de herberg »De gouden flesch" te zijn, eene herberg, waar de militairen gewoon waren hunne vrije avonden door te brengen. Het speet hem te meer, daar hij ook zijn Hanneke reeds beloofd had haar te 7 uur te zullen afhalen, welke bij die gelegenheid voor het eerst haar nieuwe kleedje met twee rijen breede strooken zou aandoen. Liet hij haar nu te vergeefs op hem wachten, dan kon hij er zeker van zijn in geen acht dagen een vriendelijk woord van haar te hooren, want hoewel het meisje veel van hem hield, het dansen was hare geliefkoosde uitspanning. En dan vooral nu, met een nieuw kleedje. O, zij had zich de beide schoone zwarte oogen schier uit het hoofd geweend, indien Raakvogel zijne belofte niet nagekomen was. De vuurwerker Brons, Raakvogels kameroverste, die aan eene hevige keel ontsteking leed, en dientengevolge bijna zijn geheele hoofd en hals met flanel omwikkeld had, raadde uit Raakvogels treurig en onvergenoegd gelaat al aan stonds de gansche toedracht der zaak. Hij riep den kanonnier bij zich aan tafel, wat in de kazerne geene geringe eer te noemen is, nam een fikschen lepel havergort uit den voor hem staan- den schotel en zag hem daarna met een uiterst goedhartigen blik aaD. «Ach, heer vuurwerker!" zuchtte onze kanonnier, "ik zit in de grootste verlegenheid. Begrijp eens, om klokslag zeven zal Hanneke mij in volle pracht zitten wachten en ik kan heengaan om, in plaats van haar aftehalen, te gaan zeggen, dat er van uitgaan en dansen van avond weinig of niets kan komen, want vóór 10 uren is het in "De gouden flesch" niet vroolijk, en de weg er heen is tamelijk ver." "Het is een treurig geval, Raakvo gel," verzekerde de vuurwerker. "Nu ongeveer achttien jaar geleden is het mij eveneens gegaan. Ik verkeerde des tijds met Emma, de dochter van den timmermansbaas Smit, een allerliefst meisje; maar zij werd hierover zoo schrikkelijk boos, dat zij mij na dat oogenblik nooit meer heeft aangekeken. Verduiveld, kerel I wat had ik aan dat lieve, onvergetelijke kind veel te dan ken; geen dag ging er voorbij of ik kreeg vleesch, brood en sigaren zoo veel ik begeerde, ja, ik kan je op mijn eerewoord de verzekering geven, dat ik dikwijls beter at, dronk en rookte als de timmermansbaas zelf." "Heer vuurwerker," begon dralend de kanonnier weder, «met uw goet hart hebt gij menigen armen drommel uit de verlegenheid geredals gij nu zoo goed zoudt willen wezen, mij bij het appèl eens niet af te roepen, dan wist voorzeker niemand, dat ik mij buiten 1 de kazerne bevond." De vuurwerker Brons, die algemeen om zijne goedhartigheid bekend stond, krabde zich, wat hij in twij felachtige gevallen meest gewoon was te doen, op de plaats waar zich onder den fla nellen doek zijn rechteroor moest be vinden. «Een beroerde toestand!" begon hij na eenige oogenblikken, «Raakvogel, ge zijt een kerel, dien men vertrouwen kan, dat weet ikwanneer ik nu zeker wist dat er niets bijzonders voorvallen zou, liet ik je vóór het appèl heengaan. Het toeval wil dat juist luitenant Krans deze week de wacht heeft, die zoo heel nauwkeurig niet toeziet; legt ge het dus met beleid en voorzichtig heid aan, en zegt ge er niemand iets van, dan ben ik er zeker van dat zich alles wel schikken zal. Één ding zeg ik je echter op den voorgrond, mocht er vroeg of laat iets van uitlekken, dan weet ik van de gansche geschiedenis niets af." Iemand, die geheel onverwachts be kend gemaakt wordt dat de ton uit de loterij op zijn nummer is gevallen, kon niet verheugder geweest zijn dan Raak vogel, toen hij van zijn kameroverste diens toestemming bekwam. Immers, j hij had nu het blijde vooruitzicht, met zijn liefje tot na middernacht te mogen pret maken en dansen naar hartelust want om ongemerkt weder in de ka- I zerne te komen, was te onbeduidend om er éen oogenblik aan te denken. Eene kleine klautering over de heining en hij kon gemakkelijk in het op de plaats uitkomende slaapvertrek komen, indien hij slechts de voorzorg nam de pen van een der vensters af te nemen. In het ergste geval kon hem een ont waakt kameraad bemerken, vau wien hij natuurlijk niet het minste verraad te duchten had. Met den glans van vergenoegdheid op het gelaat, trok de gelukkige ka nonnier de nette uniform, de zelfge- wasschen sneeuwwitte handschoenen aan, gespte zijn sabel vast, en kwam toen den vuurwerker verwittigen, dat hij vertrekken ging. "Veel genoegen!" glimlachte Brons van onder zijn flanellen doek. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1