PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hoi. begrijpen, dat de Engelscbe couranten schande roepen over deri stakings leider Ben Tillet, die Woensdag op den Towerheuvel zijn 20,000 volge lingen vroeg, met hem te bidden om den dood van Lord Devonport, den eerste der patroons, den president van bet Londensche havenbestuur. Lord Devonport, zoo zei Tillet, was medeplichtig aan den moord door uithongering op de kinderen der sta kers, die op het oogenblik bij hon derden sterven als gevolg van den honger en het gebrek die in de haven heerschen. Hij, Tillett, zou den stakers niet vragen Lord Devonport deswege te dooden, maar hij vroeg hun, om met hem God te bidden zulks te doeo. Wie dat wilde, moest de hand omhoog heften. Inderdaad gingen alle handen om hoog en men hoorde eelfs roepen: »Sla hem dubbel dood». Daarop zeiden allen Tillett na: »0 God, sla Lord Devonport dood«, en vervolgens klonk er een lied met het refrein: »Laat hij sterven, laat hij sterven». Toen sprak Tillett voort en zeide, dat hij inderdaad meende wat zjj daar hadden gebedeneen gedrocht als Lord Devonport mocht niet blijven leven. Een tiran, zóó hardvochtig, zóó sluw, behoorde niet in de Engelsche aristocratie of in welk openbaar leven ook. Tillett eindigde met te zeggen, dat de stakers nog niet geslagen zijn en dat zij zelfs pogen zullen de staking over het gansche land zich te laten uitbreiden. Dit wordt bevestigd door het telegram omtrent bet werken van den arbeidersleider Havelock Wilson. De begrafenis van den laatsten Nassauer. Te Weilburg a. d. Lahn is Donderdag, in de Evangelische slotkerk, bet stoffelijk overschot van den laatsten mannelijken afstammeling der Nas- sausche hertogsfamilie, den overleden Groothertog Wilhelm van Luxemburg, bijgezet. In geheel het Nassausche land was het een treurdagaan de stations waarlangs de trein met het lijk reed, waren de Nassausche vlaggen half stok gehesehen. En te Weilburg, de oude hoofdstad van het vroegere hertogdom Nassau-Weilburg, werd met groote plechtigheid het lijk aan het station ontvangen en door de stad gereden naar de slotkerk. Daar hield de hofpredikant Scherer een toe spraak, de hofprediker Bender sprak bet gebed, en de kerkelijke zang- vereeniging zong rouwkoren. Onder de vele kransen, die den lijkwagen volgden, was er een van den Keizer, die zelf vei tegenwoordigd was door een kamerheer. De bijzetting had op verzoek der familie in den familiekring plaats, zoodat buitenlandsche hoven niet vertegenwoordigd waren. De »Kölu. Zlg.» noernt Groothertog Wilhelm deri laatsten afstammeling van het Huis Oranje- Nassau. Dit is een vergissing van het Keulsche blad. Op den titel prins van Oranje hadden de Weilburgsehe Nassaus geen recht. Die is na den dood van Willem III, den laatsten rechtslreekschen af stammeling van den Zwijger, over gegaan op de Friso's, de afstamme lingen van Frederik Hendrik's dochter Albertine Agnes en op de Hohenzol- lern, als afstammelingen van haar zuster Louise Henrielte. De hertogen van Naussau Weilburg hebben nooit don titel van pi ins van Oranje gevoerd. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Juli 1912, des namid dags ten balf 2 ure. 1. Ondeizoek van den geloofsbrief van den heer P. van Achterbergh. 2. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 3 Benoeming van personeel bij het lager onderwijs. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opmaken eener opgave voor de benoeming van drie leden van het college van Zetters voor 's Rijks directe belastingen. 5. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing en eventueele herstemming van leden van de Karner van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van de leeraren Tj. KieLtra en W. Emmens. 7. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmens. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reorganisatie van de brandweer. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende verkoop van haver en rogge. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzook van de regelingscommissie voor den nationalen wedstrijd in solo en duetten-voordrachten om beschik baarstelling van een medaille. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende een verzoek van de Amersfoortsche Kleermakers- vereeniging om steun voor een snij- cursus. 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van pen sioen en eene gratificatie aan N. Vink. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in beroep gaan van het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15Juli 1912, 3e afdeeling, no 2891/2014, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 20 Februari 1912, no 683. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooling dienst 1912. 15. Benoeming van eene commissie, bedoeld in artikel 1 der verordening naar aanleiding van de 3 en 4 der Woningwet. 16. Voorstel van Burgemeester en Welhoudeis tot verkoop van een stukje grond in eigendom toebehoorende aan de gemeente Amersfoort 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst •1911 en 1912. 18. Benoeming van een tijdelijk wethouder wegens ontslagname als lid van den Gemeenteraad door den heer W, H Kam. Aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de oude talen aan bet Gymnasium: 1. M. R. J. Biink- greve, doet"5. Lett. Clarss. te Utrecht. 2. Dr. A. C. H. Boissevain te Win schoten. Voordracht voor de benoeming van onderwijzeressen a. aan school C. Ie betrekking: 1. Mej. W. M. v. Eek te Amersfooit. 2. A. M. den Hertog te Koog a. d. Zaan. 3. Mej. J Murkens te Utrecht. 2e betrekking: 1. Mej. G. Tb. W. Mezger te Amersfoort. 2. Mej. W. Ravenhorst te Leusden. 3. Mej. A. M. den Hertog te Koog a. d. Zaan. b. aan school B.1. Mej. J. Mur kens te Utrecht. 2. Mej. J. S. C. Brederode te Soest. 3. Mej. J E. Onnekes te Lonneker. c. aan school E. Ie betrekking: 1. Mej. J S. C. Brederode te Soest. 2. Mej. C. E. Mensing te Amersfoort. 3. Mej S. G. G. van Kalken te Amers foort. 2e betrekking: 1. Mej. C. E. Men sing te Amersfoort. 2.Mej S.G.G. van Kalken te Amersfoort. 3. Mej. E.M.van t'VVel te Haarlem. Voordracht voor de benoeming van onderwijzers: a. aan school E.1. J. Meijer te Veenendaal. 2. K. A. Groenhuijzen te Dordrecht. 3. W. C. Luberti te Maarssen. b. aan school C. voor de klasse g. I. o. Ie betrekking; 1. P. Kortland te Amersfoort. 2. K. A. Groenhuijzen te Dordrecht. 3. W. S. Bruinenberg te Wapenvelde. 2e betrekking: I. K. A. Groen huijzen te Dordrecht. 2. W. S. Brui nenberg te Wapenvelde. 3. W. C. Luberti te Maarssen. 3e betrekking: 1. W S. Bruinen berg te Wapenvelde. 2. W. G. Luberti te Maarssen. 3. A. M. Hordijk te Hagestein. 4e betrekking: 1. W. C. Luberti te Maarssan. 2. A. M. Hordijk te Hagestein. 3. B van Elk te Diemen. c. aan school C. voor de klassen M u. I. o. Ie betrekking; 1. A. Pot te Amersfoort. 2. G. Hooghwinkel te Harderwijk. 3. H. J. Klunder te Gro ningen. 2e betrekking: 1. W. C. de Blecouit te Hoorn. 2. I. van Spiegel Ie Amers foort. 3. G. Boland te Hengelo. 3e betrekking: 1. T. Beverloo te Amersfoort. 2. H. Meijlink te Culem- borg. 3. I. van Spiegel te Amersfoort. In de voiige maand weid het navolgend adres aan den gemeente raad gezonden Edel Achtbare Heeren! Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Jacobus Gijsbert van der Linden en Theodorus Albertus de Vos, respectievelijk Voorzitter en Secretaris der Amersfoortsche kleer- makers-vereeniging en handelende in naam van voormelde vereeniging, dat genoemde veieenigirig een snij- cursus wenscht te doen houden, be ginnende medio October 1912 en eindigendo medio April 1913. Deze cursus zal gegeven worden door den heer Goosens. leeraar aan de vakschool voor coupeurs en kleer makers te Utrecht. De kosten van dezen cursus zullen vermoedelijk bedragen drie hondeid en vijftig gulden Aangezien de Amersfoortsche kleer- makers-vereeniging nog financieel zwak is, en met het oog op 't hoog belang der zaak, nemen wij de viij- heid UEdelAchtbaren eerbiedig te verzoeken, ons de helpende hand te bieden en, indien mogelijk, ons een subsidie te willen verleenen van een honderd en vijftig gulden, benevens een vrij lokaal, alwaar genoemde cursus kan gegeven worden. 't Welk doende, enz. UEdelAchtbare dw. dn. J. G. VAN DER LINDEN, Voorzitter. Th. A. DE VOS, Secretaris. Dit Adres was vergezeld van de volgende toelichting: Edel Achtbare Heeren: Naar aanleiding van 't hierbij gaand adres, nemen ondergeteekenden de vrijheid, UEdel Achtbaren 't onder staande ter toelichting van bedoeld adres, mede te deelen. In Januari dezes jaar is alhier op gericht, de Amersfoortsche Kleer- makers-vereenigmg met een drieledig doel n.l.: ten eerste 't aankweeken van vak kennis. ten tweede 't verleenen van ouder lingen steun, ten derde 't verkrijgen van een betere positie. 't welk UEdelAchtbaren vermeld vinden in art. 2 der Statuten, welke hierbij gaan. Ter uitvoering van dit ons doel trachten we een snij-cursus te doen geven. Vele vakgenooten toch zijn er, die zeer goed kunnen werken, doch absoluut niet kunnen snijden en der halve slechts halve vakmannen zijn Nu is 't voor velen uiterst moeielijk een goede coupe te leeren, aangezien dit de fiinancieele kiachten van vele te boven gaat. In vereeniging gaat dit belbr, aangezien de uitgaven dan voor ieder persoonlijk niet zoo hoog zijn, en derhalve beter te dragen. Ondergeteekenden, oveituigd, dat UEdel Achtbaren 't vakonderwijs op zeer hoogen prijs stelt, getuige de welwillendheid waarmede Uw geacht College steeds deze zaken behandelt, vragen UEdelAchtbaren eei biedig, ook op ons adres goedgunstig te be schikken, aangezien 't voor velen een levenskwestie is, in dezen goed hun vak te kennen en ook een algemeen belang zoo een gansche categorie van personen, voor wien tot heden nog zoo uiterst weinig is gedaan, tothooger ontwikkeling komt. 't Welk doende, enz. UEdelAchtb. dw. dn. J. G. VAN DER LINDEN, Voorz. Th. A. DE VUS, Secr. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor eene subsidie voor één jaar te verleenen van f 100.onder voorwaarde dat het aantal deel nemers minstens 15 bedraagt, dat alle vakgenooten zonder onderscheid op dezelfde voorwaarden zullen worden toegelaten en dat na afloop van den cursus aan den Raad rekening en verantwoording zal worden gedaan. Door Burgemeester en Wethouders werd den 27 Juni j.l. aan den Bode der Secretarie N. Vink, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Augustus 1912 eervol ontslag gegeven, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door bem bewezen. Deze ambtenaar kan, wogens de indertijd vastgestelde overgangsbe palingen van de pensioenverordening, geen hooger pensioen krijgen dan f140.ondanks het feit, dat hij circa 50 jaren in dienst van de Ge meente heeft doorgebracht, waarvan ruim 12 jaren als agent van politie tn ruim 37 jaren als bode. Lettende op deze omstandigheid en de trovwe wijze, waarop Vink steeds zijn plichten vervult heeft, achten Burgemeester en Wethouders bet wenschelijk, aan dezen ambtenaar, (M6 thans 79 jaren telt. boven zijn pensioen een jaailijksche gratificatie toe te kennen ten bedrage van f250. Indien hiertoe door den Raad mocht worden besloten, zal de som van zijn pensioen en gratificatie te samen twee derde deel van zijn tegenwoordig salaiis bedingen, zoodat hij b(j aan neming van het voorstel van B en W. eigenlijk een avol pensioen» zal genieten. Van de 3e groep deelnemers aan hel eindexamen der H. B. S. in onze Provincie zijn van hier geslaagd H. J. W. van Esveld, S. P. Geeils, W. Harmsen en C. E. van Seventer. De Slafmuziek van het 5e Regi ment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers, zal zich doen hoorei) tijdens het gala diner dat H. M. de Koningin- Moeder voornemens is op 2 Augustus ten paleize Soestdijk te geven. De nieuwbenoemde 2e luitenants heikornstig van de Koninklijke Mili taire Academie zullen 10 Augustus a.s. bij hunne korpsen beëedigd worden. Het tweede toelatings-examen voor het Gymnasium zal worden ge houden op 2 en 3 September. Voor de vacature D. P Hamers in de Provinciale Staten stelde de plaatselijke R. K kiesvereeniging oRecht en Orde« tot candidaat den beer J. W. Jorissen. De aanbevelingslijst der" R. K. Cen trale bevatte de namen van de heeren P. F. van Ditzhuyzen, notaris te Baarn, die 4 stemmen verwierf; J. W. Joris sen en J R. Visser, landbouwer te Stoutenburg. Uitgebracht werden op de heeren Sinnige en B. Brom ieder 1 stem en 2 in blanco. De R. K. Centrale zal Zondagmiddag den definitieven candidaat stellen. Gedurende het verlof, aan den heer A. Nijhoff van 2 tot 14 Augustus verleend, is de hoofdinspecteur, de heer S. Posthuma, belast met de waar neming der functiën van Commissaris van Politie. Door de verschillende timmer- liedenorganisaties hier ter stede is, naar aflet Volk« bericht, een loons- beweging begonnen. De eischen zijn: het minimum uurloon te stellen met ingang van 15 Augustus a.s. op 22 cent (thans 20 cent) met een jaai lijk sche verhooging van 1 cent per uur gedurende 3 jaar, zoodat het uurloon in 1915 zal bedragen 25 cent. Een maximum arbeidsdag van 11 uur, met een jaarlijksche verkorting van een half uur per dag tot 10 uur per dag en directe invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. Voor overwerk te betalen 25 pCt., nachtarbeid 50 pCt. en Zondagsarbeid 100 pCt. extra. Afschaffing van stukwerk en onder aanneming. Ter voorkoming van misbruik van jeugdige arbeidskrachten niet meer dar. 25 pCt. onder het minimumloon. Een en arider vast te leggen in een collectief contract. Indien de koop der vier percee- len aan den Zuidsingel, toebehoorende aan het Burgerweeshuis, doorgaat dan zal daar het gesticht voor R. K. weezen en verlaten kinderen verrijzen, die voorheen werden ondergebracht in het thans afgebroken perceel aan de Muurhuizen bij de Nieuwstraat. (O. A. C.) Donderdag j I. werd hier door den majoor-eei'Staanwezend-ingenieur aanbesteed bestek no. 163, het bouwen van een kazernemeut voor een bataljon infanterie te Harderwijk (7e gedeelte), raming f 48.800 Inschrijvers waren W. J G. van Haaren, Nijmegen, voor f53.980P. Boks, Amersfoort, f53.000; H. Noorman, id., f52 900; H. van Genderen, id., f52.650. Een biljet van D. Opzoomer te Nijmegen werd ongeldig verklaard. Behoudens goedkeuring van den minister van oorlog, is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. De kolonel Jhr. E. C. Boogaert, commandant van het le Regiment Veldartillerie zal eeilang den dienst met pensioen verlaten. De heer W. H. Kam heeft we gens familieomstandigheden ontslag genomen als Wethouder en Gemeente raadslid. Het sloopen van liet perceel Kamperbinnenpoort hoek Weverssin gel, is door B. en W. gegund aan den heer G. Wassing, aannemer alhier. De padvinder DeRuijter de Wildt behaalde bij den schietwedstrijd te Nijmegen den 3en prijs met 42 punten. Programma van het concert, fe geven op het terras van Amicitia" op Zondag a s. door de stafmuziek van het 5e reg. inf. kapelmeester de heer G. Bikkers. 1. „Le Sang Gaulois", marche, Allier. 2. Ouverture „Die Frau Meisterin", Suppé. 3. „Wer kann dafür", Walzer aus der Posse „Polnische Wirtschaft", Gilbert. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Carmen", Uizet. 5. Ouverture „Isabella", Suppé. 6. „Ein Abend in Toledo" a. Serenade, b. Tanz. Scbmeling. 7a. „Blumenlied", LangeEikkers. b. „The Senegambian Patrol" Charaktentüek, Roscy. 8. „Musikalische Reise durch Europa" Grosze Potpourri, Conradi. ZONDAG 28 JULI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. W. II. Stenfert Kroose, te Rotterdam. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van I'er lij nitraat No. 1. Voorm. '10l/i uur, Ds. H. Britzei, te Wormerveer. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. G. Wielenga, pred. te Zwolle, 's Av. 5'h uur, Ds. G. Wielenga. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. de Jong, uit Amerika, 's Av. 5'/» uur, Ds. de Jong. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Uemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Een eigenaardige gewaarwoiding had dezer dagen een echtpaar te Beilijn, dat bet best te zamen vinden kan, en dal onverwacht franco per post de echtscheidingsstukken kant en klaar thuis kreeg. De verbaasde echt genoot had eeri regeling voor zijn testament getroffen en kreeg de eebt- scheidingsstukken thuis. Hei bleek echter spoedig, dat bier een vergissing iu het spel was en dat de ambtenaar, die het stuk had opgemaakt, zich in de bladzijde van het register vergist had. De geschei- denen waren dus den volgenden dag weer getrouwd. Een millioen gevonden. Twee arme boerenjongens in het kleine dorp Malaja Peres in het gou vernement Poltawa zijn door een toeval rijk geworden. Zij stieten oeni- gen tijd geleden bij het werken op den akker op een kistje, dat kostbare gouden en zilveren munten bevatte. Het waren ongeveer 450 gouden en 50 zilveren munten van het Perzische en Byzantijnscbe rijk, die uit de 4de tot de 7de eeuw afkomstig zijn. Een commissie van de voornaamste oudheidkenners heeft de vondst be zichtigd en schat de waarde ervan op 1 millioen roebels. Daarvan zullen de vinders de helft ontvangen. (»AI. R. CU) Eet vruchten en groenten I Zij zijn betrekkelijk rijk aan de voor de gezond heid zoo gewichtige zouten, als ijzer, dat noodig is voor de vorming van de roode bloedlichaampjes; kalk, noodig voor de been- en tand vorming phosphor voor hersenwerkzaamheid, kali voor den groeiDoor het gebruik van groente en ooft kunnen we dus op natuurlijke wijze ons lichaam voor zien van de noodige bouwstoffen. Vruchtenzuren zijn bovendien des- infecteerendde bacteriën doodende wei king van citroenzuur, bijv in tijden van besmettelijke ziekte, is bekend. Van oudsher werden dan ook ver schillende fruit- en bessensoorten gebruikt als geneesmiddelen. Een ooft- en groente-diëet werkt ook zeer gunstig bij menschen met weinig lichaams beweging. Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2