NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ||J QaBtmme FEUILLETON. No. 62. Zaterdag 3 Augustus 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. IN DOODSANGST. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoenu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend öroote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 18e nummer- van den vierden jaargang van rrtriHuiTrinn rf ii'rmhUti't bevat o.a. Een Portret van H. M. de Koningin- Moeder, bij gelegenheid van Haren 54sten Verjaardag. Het Zangers feest op het Koninklijk domein te Soestdijk, met 2 foto's, Avond schemering aan het strand te Scheve- rringen. Een sluiptocht met de Rottordamsche Padvinders, met 2 foto's. Een geheimzinnige gasont ploffing. Bruggenbouw door Pon tonniers. De vliegtocht Parijs Katvvijk-aan-Zee. Do mijnramp te Cadeky in Engeland. Olympische spelen te Stockholm, met 3 foto's: Zweedsche vrouwelijke gymnasten; Kullerstrand bij den loophoogsprong: llovine (Amerika) bij den loophoog sprong. La Pra, de beroemde danseres te Berlijn. Hollandscbe Kindergroep, te Berlijn. Vrouwe-, iijke brandweer in Oostenrijk. De Zoon van Keizer Wilhelm als sportman. De schietwedstrijden te Frankfort am Main, met Portret van'den Heer Ch. Brosch, winner van den zilveren beker, uitgeloofd door Vorst Adolfzu Scbaumburg-Lippe en eene reproduc tie van den beker. Défilé van de Grenadiers en Jagers voor hun oud- Commandant den gep. Luit.-Gen E. J. van Bel, bij gelegenheid van zijn 90sten verjaardag, met het Portret van den Jubilaris. Spoorwegongeluk te Tegelen. HetDieuweschip» Victoria" van de Victoria-bron teOberlahnstein. Esperanto-Cursus (negende les). VoortsPortretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gederrkschiiften van Madame Stéin- berl. Heldenfeiten uit het leven van ridders der Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redac teur X. en het Kindernummer »Ons Prinsesje" met onderhoudende en leetzame kinderlectuur. geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/» cents thuis bezorgd. Bij de troonsopvolging in Japan zijn, in weerwil van alle Europeesche mo derniteiten, verschillende overoude gebruiken geëerbiedigd. Het Keizerlijk paviljoen werd versierd volgens de regelen van den Sjirrto-drenst, waarbij oilers in den voim van eetwaren aan den voet van het altaar werden neer gelegd. Nadat burggraaf Iwakoera op plech tige wijze bet optreden van den nieuwen Keizer aan de geesten der voorvaderen had bekend gemaakt, werden vele klokken geluid als een welkom voor deD nieuwen heerscher. Daarop kwamen in het heiligdom de vertegenwoordigers van den Keizer uit de rijen der bedienaren van den gods dienst naar voien en knielden neder voor het altaar. Vervolgens kwamen eveneens de vertegenwoordigers van de nieuwe Keizerin, om eet bied te bewijzen. Deze geheele ceremonie volgde onmiddellijk op het overlijden, om daarmede aan te duiden dat de keizerlijke afstamming niet was afge broken. Nu volgde het overbrengen van de heilige schatten, welke met de keizer lijke zegels aan den nieuwen Mikado werden aangeboden. Toen bij ze had aanvaard, brachten alle aanwezigen hem diepe hulde. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van de nieuwe Kei zerin, die daarmede te gelijk in hare hooge waardigheid was geïnstalleerd. Keizerin Harosjo ontving nu tevens den titel van Keizerin-weduwe. Aldus was Josjihito volgens ouden ritus en gebruiken tol den keizerlijken troon vet heven. Zijne Majesteit ontving Prins Jamagato en Markies Saionji en bevestigde hen in hunne waardigheden van president van den geheimen raad en eersten minister. Aan laatstge noemde droeg de Mikado op, den leden van het kabinet zijn wensch kenbaar te maken, dat zij hunne portefeuilles zouden behouden. Weinige uren later, Dinsdagochtend, heeft de Keizer audiëntie gegeven aan de ministers en alle overige hooge staatsambtenaren met hunne vrouwen. Hij heeft zijn goedkeuring gehecht aan een besluit van den geheimen raad, waarbij de regeering van den overleden Mikado voortaan bekend zal zijn als ïde regee ring der goede werken." Maandagavond bood de geheele om geving van het keizerlijk paleis te Tokio een tooverachtig schouwspel. Duizen den hadden zich verzameld om deel te nemen aan de godsdienstige plechtig heden in de open lucht. Bijna allen droegen papieren lantaarntjes. Hon derden lagen ter aarde met gevouwen banden en het voorhoofd op den grond, waarbij zij hun lantaarntjes in een kring hadden neergezet Van afstand tot afstand waren altaren opgericht, waathij prieslets voorgingen in gebed te midden van groote menschendrom- men. Dwars over het veld had de politie een weg opengehouden voor de rijtuigen. Er zijn tal van treffende bijzonder heden te vermelden: Een bejaard echt paar is zes etmalen geknield gebleven voor bet hek van het paleis. Een vronw van 90 jaar, die iederen dag ging bidden bij een altaar, werd door zonnesteek getroffen. Vele meisjes knipten zich het haar af om dit ten offer te brengen voor de beterschap van den Keizer. Een aantal mannen boden een smeekschrift aan voor het herstel van den Mikado en zij hadden het geteekend met hun eigen bloed. Elders sprongen gedurende zijn ziekte iederen dag 300 mannen in zee en bleven daarin uren in gebed. Toen het bericht van het sterven zich onder de menigte verspreidde, werden al de lantaarntjes uitgedoofd, jen nadat het gebed nog eenigen tijd was voortgegaan, verspreidden allen zich in een doodsche en aangrijpende stilte. Alleen de roode en gele lan taarntjes der politieagenten gloeiden nog in de dichte duisternis. De Amerikaansche rrbedaagde juf fers® hebben een aanval te verduren gehad van een predikant. Ds. Huffner van Grand Junction, Colorado, heeft eeo preek gehouden, waarin hij zei, dat vrouwen haar plicht tegenover de wereld niet hebben gedaan, als zij geen kinderen hebben voortgebracht. Daarom moesten alle oude vrijsters verbannen worden naar een verge legen eiland, een soort «prullemand voor menschen«. De predikant heeft hierover natuur lijk nogal wat te hooren gekregen. Hij heeft tal van bi ieven ontvangen, waarin met verontwaardiging op de door hem gesproken woorden wordt gewezen en waarin hem wordt onder het oog gebracht hoeveel goeds tal van soude vrijsters® hebben gedaan. De predikant zal dan ook wel moeten toegeven, dat hij zijn mond heeft voorbijgepraat. Koningin Emma. 't Is eene gewoonte, meer dan dat: 't is een aangename behoefte geworden op den 2en Augustus in den geest tot den moeder onzer Koningen te naderen en haar te verzekeren hoe dankbaar ons volk is dat wij haar eenmaal in ons midden hebben mogen ontvangen en hoe 't ons gelukkig maakt haar bij voortduring gezond, levenskrachtig en blijkbaarook gelukkig in ons midden te blijven zien. Hoe gesloten, betrekkelijk, het leven eener Koniugin zij, hier spruit wel naar allo kanten uit wat hart en gemoed dezer Koningin beweegt en drijft. Bovenal waarheid en oprechtheid. Daarbij in alle de velschillende phasen van haar leven eene waardigheid welke nooit den geringsten schok onderging. Voor ons in alle opzichten eene korrirklijke en tegelijkertijd zeer be minnelijke figuur. Eenmaal zal de geschiedenis haar een naam geven die dit alles iu het kort uitdrukt; geen naam echter als «Maryke meut. uit vroeger dagen. Aan zulk eene intimi teit denkt niemand, maar wat er voor hartelijks in ligt, dat schenkt ieder haar gaarne nu al. Deze voortreffelijke vrouw moge in den bestendigen bloei en kracht van het Koninklijk Huis en in het geluk ven haar eigen Huis bij voortduring de bekroning zien van haar werk van den eersten stap af dien zij op onzen bodem gezet heeft: N. v. d. D. Jaardag Koningin Moeder. De verjaardag der Koningin-Moeder werd te Baarn, dank zij het heerlijke weer, met veel opgewektheid gevierd. Van alle openbare en particuliere ge bouwen wapperde de driekleur met oranjewimpel. Op de felicitatie-regis- ters ten paleize Soestdijk werd druk geteekend door autoriteiten eo parti culieren. De Koningin-Moeder ontving een schat van bloemen, waaronder prach tige bloemstukken van de Koningin en Prinses Juliana. Door de aanwezigheid van de Koninklijke familie te Soestdijk was het in de omgeving van het paleis bijzonder druk. De groote ringrijderij op rijwielen, welke des morgens op de Heemstralaan werd gehouden, werd door vele honderden menschen bij gewoond. De ringrijderij werd opge luisterd door het harmoniekorps van Uit het soldatenleven. 2) Slot. Hanneke, die met alle recht ver diende schoon genoemd te worden, was dien avond liever en beminnenswaar diger dan ooit, en wekte dan ook in »De gouden flesch" ieders opmerkzaam heid en bewondering op, waarover Iiaakvogel niet weinig opgetogen was. Yan vreugde bijna dronken, maakte hij bij het dansen zulke buitengewoon vreemde sprongen, dat het voor de in de nabijheid zijnde personen raadzaam was ter zijde te gaan, wilde men niet op eene onaangename wijze met Raak- vogels beenen in kennis komen. Zooals de ondervinding leert, kwam ook hier. gelijk aan alle andere ondermaansehe zaken, een einde. Het uur van mid dernacht was daaren, nadat vooraf nog door de muzikanten de zoo zeer ge liefde klompendans gespeeld was, maak te ieder zich gereed te vertrekken. Raakvogel wandelde met zijn Hanneke gearmd huiswaarts. Yoor de woning zijner beminde gekomen, sprak hij als naar gewoonte met haar voor den volgenden avond af, en na haar minstens voor de tiende maal goeden nacht gekust te hebben, sloeg hij den weg naar de kazerne in, zich verlustigende in den terugblik op de genoegens vau den afgeloopen avond. Aan de gesloten tuindeur genaderd, waar de nachtlooper, om in de kazerne te komen door moest, klauterde hij met de meeste behendigheid tegen een der steilen op, en meende juist zijn been over den munr te heffen, toen eensklaps de Engelsche doggen van den nabij wonenden houtvester, twee buitengewoon groote honden, die op den man afgericht waren en door de heg van den aangrenzenden tuin heengebroken waren, met ver vaarlijk geblaf op hem aankwamen en tegen den muur opsprongen, zoodat onze held zoo snel hem dit in zijn vermogen was, zijn been weder terug trok. Daar stond nu de arme drommel op straat, zonder het minste vooruit zicht in het warme bed te komen, en hoorde hoe de schildwacht op de afgesloten plaats der kazerne heen en wéér wandelde. Zoo zal hij ongeveer een uur troos teloos bij de deur gestaan hebben, de beide honden verwenschend, die hij nog immer hoorde rondsnuflelen en blaflen, toen de gelijkmatige tred van twee personen zijn oor trof. Het waren koetsdragers, die met versnelden pas hunne schreden naar de tuindeur richten, hetgeen Raakvogel het duidelijk bewijs leverde, dat de koets ledig was Plotseling kwam de gedachte bij hem op, dat deze draagkoets wellicht het werktuig zou kunnen zijn, om hem uit zijnen neteligen toestand te redden. //Wilt ge in minder dan een kwartier tijd een halven gulden verdienen?» vroeg Raakvogel, hen in den weg tredende. De dragers, zonder een oogenblik zich er over te bedenden, gaven een toestemmend antwoord. //Welnu, brengt mij dan in uwe koets de plaats over tot bij den linkervleugel der kazernelaat me daar gekomen uitstappen en gaat vervolgens je weg. Het zal je zeker alles vreemd voorkomen, maar je moet weten, dat ik mij zonder verlof buiten begeven heb, en.nu kan ik in deze draagkoets zittende, mij bij de schild wacht uitgeven voor wien ik wil, zonder vrees van ontdekt te worden.» I «Stap dan maar in,» geboden de dragets. »Wij zijn beiden oud militairen, en helpen nog gaarne zulk een soldaten- grap mede uitvoeren, mits wij zeker zijn de halven gulden te ontvangen.» Raakvogel betaalde het geld en steeg in de koets. De dragers naderden de hoofdpoort en na aangeklopt te hebben opende de schildwacht de deur en verlangde den naam te weten van den persoon die zich in de koets bevond, daar die mede op het nacht rapport ingeschreven en derhalve den wachthebbenden officier gemeld moest worden. Raakvogel schoof het gordijntje van het koetsvenster een weinig ter zijde en fluisterde met nauw hoorbare stem »de dochter van majoor Steinberg.» »In orde," zeide de schildwacht en begaf zich naar de wachtkamer. De kanonnier dit ziende, smeekte de dragers toch zoo veel mogelijk spoed te maken om de aangeduidde plaats te bereiken. Juist hadden de mannen hunnen last neergezet en wilde Raakvogel uitstappen, toen hij tot zijn doodelijken schrik aan het gerinkel van een sabel over de plaats, een officier hoorde naderen. Een enkele blik door het raampje was voldoende om het ver- schrikkelijke van zijn toestand te overzien. Het was luitenant Krans, die toesnelde, om de schoone dochter van den kazerne-kommandant Steinberg zijne diensten aan te bieden. "Beminnelijke freule, ik gevoel mij verheugd, u in dezen duisteren nacht de verzekering mijner onbegrensde vereering en hoogachting te kunnen aanbieden I» zeide luitenant Krans met de hand aaD zijn muts eerbiedig buigende. //Goeden avond, heer luitenant!» piepte Raakvogel door het half ge opende venster, van angst meer dood dan levend. »Zoo aanstonds, hooggeachtte freule, zal mijn bediende hier zijn om u voor te lichten 1» voer de officier voort. O, wel vriendelijk, maar er is immers licht op den trap!» fluisterde Raak vogel; wieu het koude angstzweet op het voorhoofd parelde. »Waar gij u bevindt, freule, kan het onmogelijk donker zijnl" lispelde Krans. »Alte beleefd!» stotterde Raakvogel en legde zijne hand op den rand van het half geopende koetsvenster; het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1