PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Niervergiften. Scherpenzeel. De Koningin-Moeder woonde des middags met hare gasten, de Koningin en den Prins, met ge volg, de internationale harddraverij op de korte baan bij. Gisterenavond was er concert van bet fanfarekorps «Crescendo" en soiree musicale in het botel »De la Promenade". Na afloop werd een prachtig vuurwerk afgestoken op een terrein achter het Schoonoordpark, aangeboden door de gemeente Baarn, hetwelk door Prins Hendrik werd bijgewoond. Donderdochtend te 11 uur bracht Z. K. H. Prins Hendrik per auto een bezoek aan de Naardermeer, vergezeld van zijn adjudant, jhr. v. Suchtelen v. d. Ilaare; dr. Oudemans, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland leidde Z. K. H. rond. Bij de beide vorige bezoeken werd de eendenkooi bezichtigd, terwijl thans het doel van het bezoek was, het vangen der eenden in oogenschouw te nemen. Door den kooibaas De Bruin werden een twintig tal eenden gevangen, waarna De Prins te half een de kooi verliet, om zich weder per auto naar Soestdijk te be geven Een kranige marseh. Men schrijft aan de »N. Rotl.Ct.": Uit Hoorn marcheerde Vrijdag ge pakt en gezakt een detachement sterk 2 onderofficieren en 30 man onder bevel van een officier (108 maanders, 20—4 maanders). De opdracht voor dat detachement luidde: «de voorhoede eener tegenpartij nabij Limmen te verkennen en vast te stellen of die plaats door den vijand (garnizoen Haarlem) bezet was." Reeds ten O. van Alkmaar werd van burgers vernomen dat vijandelijke wielrijders in Alkmaar gezien waren. Er werd om de stad heen gemarcheerd en daarna de tocht in Z. richting in drie patronilles' zoo gedekt mogelijk voortgezet langs Heiloo lot nabij de vijandelijke voorposten pl.oi. 2 K.M. ten N. van Limmen. Te ongeveer 5 uur n.m. was het detachement terug gekeerd in een boerenwoning nabij Heiloo, waar het middagmaal met hooikisten uit Hoorn afgezonden genuttigd werd. Een postduif bracht .te half zeven aan den garnizoens commandant te Hoorn juiste belichten van den detachements commandant, betreffende de opstelling van de vijandelijke voorposten en hunne sterkte. Nu moest nog vastgesteld worden of Limmen door de tegenpartij bezet was. Het detachement rustte van zeven uur tot kwart over twaalf en trad toen weer aan. Door moeielijk begaanbaar terrein werd de marsch in alle stilte aanvaard, en het gelukte den comman dant na het oplichten van een schild wacht door de vijandelijke voorposten te sluipen en Limmendat onbezet bleek te zijn onverlet te bereiken. Deze nachtelijken tocht was zeer inspannend. Vervolgens werd deterug- marsch naar Heiloo ondei nomen, dat te half zes bereikt werd en van waar een tweede posiduif de gewenschte berichten naar H. overbracht. Te kvvarl voor negenen marcheerde het detachement naar zijn garnizoen terug en bereikte klokke vier uur n.m, in zeer goeden toestand de kazerne. Het detachement had in 34 uren 76 K.M. afgelegd, waarvan een gedeelte onder moeilijke omstandigheden. Voorwaar een kranig tochtje. werd hem alles groen en geel voor de oogen, Daar voelde hij eensklaps tot zijne ontzetting, hoe de harige lippen des luitenants zijne hand aanraakten en op nieuw ontsnapte een bange zucht zijne borst. «Veroorloof mij, schoone jonkvrouw u bij - het uitstappen behulpzaam te zijn I" hervatte Krans, Eaakvogels hand teeder drukkende. «Zoo aanstonds zal mijn oppasser met eene lantaarn hier zijn." Inderdaad hoorde Baakvogel aan den vasten zwaren tred over de plaats den bediende naderen. Dat was te veel voor onzen reeds zoo zwaar geteister- den kanonnier. Daar greep hem de wanhoop aan. Toen hij Krans wederom de lippen op zijne hand voelde drukken, stiet hij in zijne vertwijteling met zulke eene ongekende kracht de deur open dat de niets kwaads vermoedende luitenant door den geweldigen schok achteruit tuimelde, waarna onze kanon nier als een razende de plaats over en den trap op vloog. Krans was als van den donder ge troffen, en wist zich geene verklaring te geven of hij waakte dan wel droomde, toen hij inplaats van d« tehoone jonk- De kosten van zulke oefeningen zijn gering en zij zijn uiterst nuttig, want kader en soldaten leeren er veel van en nemen er met zeer veel opgewekt heid aan deel. Naar wij vernemen, beslaat er alle kans dat de bekende historische toren te Garderen, welke uit het midden der elfde eeuw dateert, voor rekening van Rijk en Gemeente zal worden gerestaureerd en in zijn oor- spronkelijken stijl teruggebracht. Het werk zal worden uitgevoerd onder toezicht van den archivaris Hoeffer te Hattem. De bij den toren behoorende kerk is eveneens in 1050 gebouwd, doch is in 1571 afgebrand, in 1573 her bouwd en in 1859 vernieuwd. Vermelding verdient nog, dat zich naast dit eenvoudige kerkje een graf steen bevindt, waarop de volgende inscriptie is aangebracht: »Hier rust Klaas van Essen, geboren 25 Februari 1783, overleden 16 Januari 1867, in leven schaapherder aan het Uddelermeer. De dankbare Prinssen uitliet Huis van Oranje, Z M. Koning Willem 111 en Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen." Reclame en natuurschoon. De ïNed. Sporter, met ingenomen heid vermeldende, dal de Provinciale Staten van Noord-Holland bet voorstel- Hazelhoff Roelfsema hebben aange nomen, om de ontwerp-verordening tot het weren van inbreuk op natuur schoon reeds op 1 Mei 1913 in werking te doen treden, knoopt aan die be tuiging van ingenomenheid de volgende vraag vast: «Zoude het niet mogelijk zijn bier te lande eene vereeniging te stichten, met het doel, om die wanstaltige reclames tegen te gaan, door zich te verbinden geen artikelen te koopen, die op de tegenwoordige ergeiijke manier te midden van natuurschoon worden aanbevolen? De contributie zegt het blad verder zoude zeer gering kunnen zijn, de leden zouden zich moeten verbinden aan het hoofdbestuur namen van artikelen, woonplaats van fabrikanten van ar tikelen te melden, die op bovenbe doelde wijze worden aanbevolen. Het hoofdbestuur legt daar een soort van «zwarte lijst« van aan eu zendt deze maandelijks aan de leden, die dan precies weten, wat zij zich onder geen enkele voorwaarde wenschen aan te schaffen.» Sir Alnin Tadcina. Dezer dagen vervoegden zich twee Engelsche heeren met een tolk bij den heer A. Wijma, bakker te Dronrijp Zij wenschten het huis te zien, waarin Alma Tadema was geboren. Bij hun vertrek vroegen zij den heer Wijma verlof over een paar maanden een bronzen gedenkplaat in den gevel le doen plaatsen, waarvoor gaarne toe stemming veileend werd, zoodat thans het nageslacht er aan herinnerd wor den zal, in welke woning de bekende schilder werd geboren. (Leeuw.Ct.) Tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht, in de vacalute, ontstaan door het overlijden van den heer D. P. Hamers, is bij enkelvoudige candulaaistelling gekozen de heer J. W. Jorissen. Van de leeilingen der gemeente lijke Hoogere Burgerschool, die in do 51e groep deelnemen aan het eind examen zijn er 2 afgewezen en slaag vrouw Steinberg de Hercules gestalte van een kanonnier de draagkoets uit zag vliegen. Met een half gesmoorden vloek beproefde hij den misdadiger te achterhalen, maar eer hij nog de trap pen bereikt had, was Raakvogel reeds lang in veiligheid. Van spijt en gram schap. bevend, gaf hij de dragers zoo wel als den schildwacht, die hieraan toch onschuldig waren als een pasge boren kind, eene onverdiende straf, en stapte daarna de wachtkamer weder binnen om den toorn, dien hem bezielde, weg te spoelen meteen glaasje warme grog. Toen Eaakvogel den volgenden mor gen den vuurwerker Brons zijne weder waardigheden en het tal van gevaren die hij doorstaan had in vertrouwen mededeelde, lachtte deze recht hartelijk en zeide: «Eaakvogel! jongen ge zijt een geluksvogelwant ik durf mijn hoofd er onder verwedden, dat het zeker zoo lang onze lieve heer hemel en aarde geschapen heeft, nog nimmer voorgevallen is dat een luitenant een kanonnier de hand gekust heeft." den: A. de Kloet, B. J. Remmelts, G. B. Remmelts en Agnita Zijl. Voor het examen M. U. L. O. diploma A. slaagden onzestadgenooten G. Kamperman en J. A. Klein. Mejuffrouw A. W. C van Hengst behaalde het diploma voor Duitsche Handelscorrespondentie bij het Mer- curius-examen. Voor boekhouden slaagden de heeren C. H. Kerling en F. H. van Eek. Mej. E. P. Pothoven behaalde de akte Engelsche taal, Lager Onder wijs. Luitenant-kolonel F. H. Boisse- vain, van het 5e regiment infanterie, heeft pensioen gevraagd. Aan den heer A. Nijhoff, com missaris van politie, is verlof verleend tot 13 Augustus a.s. Zijn funciies worden waargenomen door den hoofd inspecteur, den beer S Posthuma. De 1ste afdeeling van het 1ste regiment veld-artillerie uit Utrecht, zal Maandag 5 Augustus, des voorrn. te half elf, door de stad trekken, tijdens haar marsch naar Oldebroek. De lfe afdeeling van hier zal Dins dag daar heen marcheeren. De navolgende sergeanten leer lingen van den cursus bij het 5e regi ment infanterie, zijn geslaagd voor het toelatings examen voorden hoofd cursus te Kampeu en worden op 1 October tot deze inrichting toege laten. a. Infanterie h. t. I. IJ. Steenstra, J. H. P. M. Gitsels en J. J. van Moorsel b. Infanterie Ned. Indië: H. A. F. C. Entzinger; c. Administratie h. t. I.J. Jonker; d. Administratie Ned. Indië: D. Kamstra en H. van der Heide. De 1ste luitenant J. II. Wesseling van de artillerie O. I L., gedetacheerd bij de Rijschool alhier, is tijdens de springoefeningen op het terrein achter de kazerne voor bereden wapens, met zijn paard gestort. De ruiter kwam onder het paard te liggen en kreeg op verschillende plaatsen einstige kneuzingen. In bewusteloozen toestand werd hij naar bet militair hospitaal vervoerd en aldaar ter vei pleging op genomen Na een tamelijk rustigen nacht te hebben doorgebracht, was zijn toe stand, die aanvankelijk wel reden tot bezorgdheid gaf, Donderdagochtend niet onbevredigend. Lijst van brieven en briefkaar ten. geadresseerd aan onbekenden, vei zonden van bet Postkantoor te Amersfoort, geduiende de 2e helft van de maand Juli 1912. Onbestelbare brieven: E. A. Hoevenaars Amersfoort. Jhr. voti Bose Mej. Sariitas Amsterdam. Jamen Arnhem. Kloppenburg de Born. Wiedvank Dalfsen. de Groot, Haag. Vreeswijk Hilversum. Briefkaarten. R. Bosch Amersfoort. Th. Bakker G. Apel Haag de Graalï Utrecht. Programma van het concert, te geven op het terras van »Amicitia« op Dinsdag 6 Aug. door de stafmuziek van bet 5e reg. inf kapelmeester de heer G. Bikkers. 1. „Per Aspera ad Astra". Marsch Urbach. 2. Ouverture „Les Dragons de ViUars" Maillart. 3. „Der Kaiser und die Kaiserin" Walser Eilenberg. 4. „Hommage b Meijerbeer" Stid l. PAUZE. 5. Ouverture „Zampa" 11 rrold. 6a. „La Baya". Polka chinoise Christine. b. „Die Tiirkische Schaarwache" Michaelis. 7. „Benediction des Poignards" de l'Opéra „Les Huguenots" Meij-rbeer. 8. Pantaisie „Les Saltimbanques" Ganne. Naar wij vernemen, is door hbt Bestuur der vereeniging «Handels school voor Amersfoort en omstiekens de volgende alphabetische voordracht voor benoeming van Directeur en leeraren der in September a.s. alhier te openen Handelsdagschool met 4 jari gen cursus aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken ter goedkeuring toegezonden voor Directeur de heerenP. H. Bokelman, onderwijzer en leeraar aan de Burger-Avondschool te Utrecht; J Peper, onderwijzer te Amsterdam en leeraar aan de Handelsavondschool te (luizen, voor leeraren de heeren in de Fr arische taal en handels correspondentie: IJ. Dubosq, officier d'Acadéinie en privaat-docent te Rot terdam; J. F. Dugour,'privaat-docent te L-Gravenhage in do Engelsche taal en handels correspondentie en handelsgeschie denis: L. J. Guittert, onderwijzer te Rotterdam; J. Postma, onderwijzer aan de openbare school voor M. u. I. o. te Amsterdam in de Neder landscbe en Hoogduit- sche talen en handelscorrespondentie: J. H. van Beckum, onderwijzer aan de openbare school voor M. u. I. o. en leeraar aan de handelsavondschool te Rotterdam; W. H. Moll, leeraar aan de 4e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam; in de Wiskunde en Natuurweten schappen: G. 11 ten Bruggencate, candidaat in de Wis- en Natuurkunde, leeraar aan de Bijzondere Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus te Voorschoten; II. D. Steenbergen, scheikundig ingenieur, leeraar aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen. ZONDAG 4 AUGUSTUS. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. C. J. Meijnen, pred. te Raam. 's Av. 5% uur, Ds. J. C. Meijnen. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorrn. 10 uur, Ds. Rudolph, van Leiden, 's Av. 514 uur, Ds. Rudolph. Maandelijksche collecte, Vrije Gercforiu. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Geref'orin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, ür. v. Lingen. 's Av. 51/» vur, Dr. v. Lingen. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. De werkstaking aan de Veenen- daalsche Stoomspinneiij- en Weverij, te Veenendaal is geëindigd. De directie heeft na ovetleg met eene deputatie uit de werklieden een loonsverhoo/ing voor de wevers toegezegd van 2'/, pCt, ingaande op 1 Augustus en vooits nog 2'/, pCt. ingaande op 1 Januari 1913, terwijl mede de grondstoffen verbeterd zullen worden. Door het gemeentebestuur was reeds vergunning ver leend om in de gemeente eene collecte te houden ten behoeve van de stakers. Zondagsdienst. Door den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten «De Post" is tot den Minister van Waterstaat het ver zoek gericht, in ver banrl met de storing in het verkeer, die de feestelijkheden bij de herdenking van den geboorte dag van H. M. de Koningin overal teweeg brengen, zoomede als gevolg hiervan, de slapte in den dienst dien dag, den Zondagsdienst op 31 Augus tus in te voeren. Gelezen deze advertentie in een Rolterdamsch nieuwsblad «Trouwboekjes Voor inwoners van Schiedam, die gebruik willen maken van glooiingen en dijken, worden gel dige trouwboekjes te huur aange boden." De vierkante stuiver. Men deelt ons mode, dat eerstdaags de tot dusver nog gangbare stuiver stukjes aan de circulatie zullen worden onttrokken. Het nieuwe, vierkante stuiverslukje wordt in September in gebruik genomen. Een nieuw slaapmiddel: De ervaring leert, dat de geur van bloemen slaapwekkend werkt er. dat bloemen in de slaapkamer vaak bedwelmen. Er zijn echter geuten, die zonder bedwelmend te zijn de zenuwen rustig maken, waarvan het gevolg is, dat de slapelooze spoedig inslaapt. Een middel legen slapeloosheid is nu de kussens van zulk een geur le voor zien. In de eerste plaats is hiervoor geschikt de geur van dennenaalden. Men vult een klein zakje met denne naalden, die pas van de boomerr gehaald zijn. Dit zakje stopt rnen in het kussen. Na eerrige maanden moet men zo vervangen door nieuwen. Zeer aan te bevelen zijn ook gedroogde rozenbladeren vermengd met klaver bloemen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 26 Juli tot 1 Augustus. Geboren: Harmina Gerdina. d. van Arend Tiemens en Elisabeth van Ouwerkerk. Gerrit Jan Jacob, z. van Nicolaas Johannes Nieuborg en Klazina van Veluw. Martinus Hen drik, z. van Martinus Ruitenberg en Gerritje Florijn. Apolonia, d van Jan Hendrik in 't Veld en Margaretha Adriana van Es. Maria Johanna Margaretha, d. van Johan van der Geld en Maria Johanna Margaretha Anna Hugo. Arie, z. van Jan Kraan en Clasina Pouwen. Gerritje, d. van Reijer Koudijs en Anna Doornekamp. Johanna Helena, d van Johannes Jansen en Trijntje Heij. Peter Hendrikus, z. van Nicolaas van den Heuvel en Johanna van Koelen. Jozina Gerarda, d. van Gerardus Jaco bus de Kooy en Elisabeth van Schou wen. Johanna Frederika, d. van Wouter Groenhuijzen en Jannetje Frederika Zwep. Arie, z. van Arie van Eijkelenburg en Catharina Wil- helmina Kraanen. Paulus Johannes, z. van Paulns Johannes Wijnen en Geertruida Koekoek. Frans Dam mes Henri, z. van Henri Victor Jscques Kiepe en Betsy Cornelia Dingena Naerebout. Ondertrouwd Johannes Gerardus van den Bogert en Hillegonda Alijda Bekker. Aalbertus van der Veer en Hendrika Maria Meijer. Adrianus Hendrikus van der Pol en Dirkje Huis man. Albertus Marinus Bottenburg en Fransina van IJzendoorn.Johan nes Bastianus Cornelisse en Adriana Johanna Staal Getrouwd: Willem Peter Stokman en Johanna Vixseboxse. Mauritz Henri Cohen en Rozette van Raalte. Jan Johannes de Gioot en Maria Amelia van Gastel. Everhardus Hendrikus van Leijenhorst en Wil- helmina Christina Schuld. Simon Venings en Geertruida ter Wolbeek. Jacob Visser en Wilhelmina Beijer. OverledenJohannes van de Vlas akker, 1 jr. Wilhelmus Johannes Franciscus Jenje, 48 jrechtg. van llenrica Johanna Loerevva. Gerrit Hagebeuk, 52 jr., eebtg. van Elisabeth Veenendaal. Leusden. Geboren: Maria, d. van Gerardus van Leyenhorst en van Rika van Grol. Overleden Josephina Maria Jacoba Cornelia Sanders, 77 j. Woudenberg. Geboren 28 Juli. Jan, z. van Marinus van Lambalgen en Wijnanda van den Berg. 31 Juli. Geertruida, d. van Frans Koudijs en Jannetje van Brug gen. Ondertrouwd 1 Aug. Evert Jan van Ginkel, 25 j. en Trijntje Blauwen- draat, 23 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 2 Aug. 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a fPeren f 4.a f 6..Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.zandaardapp. f 2.a f 2 50 Hoendereieren f5 10 a f5.50 p. lOOst. Bruine eieren f5 50 a f 6.30. Boter f 1.40 a f 4.60 per kilo. Mar garine f0.k f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.80 a f 1 20. Kuikens f 1.a f 1 50. Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f 0.A f 0.Eenden f 0 80 a fl.20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.60 a f 1 20 Duiven f 0.40 a f0.60 paar. Magere varkens f 18. - a f 20. - Varkens t. export f 0.a fZeugen f60.a f 1—Biggen f8 af 16—Schrammen fafO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a füOO.—Kalfkoeien f000.— a f000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. 150 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappclen, HOOOOstuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee. 2 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 40 zeugen. RECLAME. ontrooven den lijder zijn gezondheid, geluk en leven. De nieren zijn de belangrijkste organen van het lichaam, omdat zy het bloed filtreeren. Wanneer zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afscheiding van alle vloeibare onzuiverheden uit het lichaam. Zijn zy daarentegen liek, dan is het geheele lichaam ziek, omdat het bloed de onzuiverheden op zijn weg door het lichaam med^draagt en ziekte in plaats van gezondheid en bracht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, schele hoofdpyn, waterzucht, ontsteking van de blaas, hevige lendenpijn bij het bukken, slapeloos heid, enz. worden veroorzaakt door de onzui verheden in het bloed, die de nieren eruit hadden dienen te verwijderen. Een goede ge zondheid kan slechts verkregen worden, wan neer deze belangrijke organen gezond zijn. Het bloed moet frisch, rein en zuiver zyn. Foster's Rugpyn Nieren Pillen genezen de nieren en verwijderen de ziekte-verwekkende stoffen. Zij genezen de gevolgen van zwakke of zieke nieren, doordat zy de nieren genezen. W\j waarschuwen tegen-namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de handteekening van James Fostor dient voor te komen. Foster's Rugpiin Nieren Pillen zyn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2