Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hoi. Open-luchttoonccl te Hilversum Op veler verzoek zal er nog dezen zomer eene herhaling plaats hebben van «Maya's Vloek", het jongste stuk van mevrouw Amy GrotheTwiss, en wel op Zaterdag 24 Augustus. Deze voor stelling zal weder gegeven worden op het tooneel van de schrijfster en, even als de tweede, tegen entree toeganke lijk zijn Bezoldiging Gemeenteveldwachters. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Gede puteerde Staten verzocht, in de eerste helft van October a.s. nader bericht te mogen ontvangen, hoe het alsdan met de bezoldiging in het algemeen van de gemeenteveldwachters zal zijn gesteld, en om er bij de gemeente besturen op aan te dringen om, moch ten deze bezoldigingen nog niet op behoorlijk peil zijn gebracht, te wil len bevorderen, dat dit alsnog ge schiede. Sluiting Cursus V. P. N. De laatste lessen werden Zaterdag gegeven, waarbij de heer Beaufort een historisch overzicht van de V. P. N. gaf. Veel heeft deze tot stand gebracht: er zijn thans 20000 leden. De regeering steunt met f 0000. De V. P. N. zorgde voor eierveilingen te Brielle, Leeuwarden, Roermond, Amsterdam en Rotterdam. Door de organisatie, de propaganda, de veilingen en den coöperatieven ver koop is de pluimveehouderij vooruit gegaan. Door dit alles is de eier- productie gekomen tot een overpro ductie van 150 miljoen per jaar. De heer Beaufort bracht hulde aan het Hoofdbestuur. De heer Posthuma, voorzitter van bet Hoofdbestuur, sloot daarop officieel den cursus, na het tot stand komen en doel van den cursus uiteen te hebben gezet. Het doel is bereikt. Hij bracht dank aan de heeren Beaufort, Houwink en Te Hennepe voor hun lessen en aaö de heeren Van der Linden en Nierop voor hun regeling. Ook den voorzitter der regelingscommissie, de heer Tromp van Holst, dankte hij voor alles, wat hij gedaan had. De heer Velders, door de regeering aangewezen in de commissie van toe zicht, bedankte namens deze com missie. De heer Van der Linden sprak namens de onderafdeeling. De Ring »Geldersche vallei« van liet Ned. Jongelings-Verbond hoopt hier ter stede den 20 Augustus een tuin-avond te geven in «Het Boompjes, aan den Heiligenbergerweg. De toespraken en voordrachten zullen worden afgewisseld door muziek. De afdeeling Amersfoort van de A!g. Ned. Geh. Bond benoemde tot haar secretaris de heer P. A. v. d. Veei, Aldegondestraat 90. Bij Kon. besluit is bepaald, dat geheele of gedeeltelijke vrijstelling van herhalingsoefeningen kan worden ver leend aan den ingelijfde bij de militie: lo. die, na volbrachte eerste-oefe- ning, gedurende zoodanige» tijd in werkelijken dienst is gebleven of ge komen, dat bij geacht wordt in die mate te zijn geoefend, dat herhalings oefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig zijn; 2o. die tijdens den duur der her- halingsoeleningen onmisbaar is, hetzij voor het bedrijf, waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der middelee van het bestaan van zijn ge zin of van dat waartoe bjj behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dat wel van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan; een en ander ter beoordeeliüg van onzen minister van oorlog. De jaarlijksche bedevaart naar Kevelaar van de Broederschap van Onze Lieve Vrouwe van Kevelaar zal voor Amersfoort en omliggende paro chiën plaats hebben op 19, 20 en 21 Augustus. De extra-trein met bedevaartgangers vertrekt van bier op 19 Augustus te 8.42 voorm. en komt terug op 21 Aug. te 7.03 nam. De vereeniging »R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort« beeft hare statuten naar H. M. de Koningin reeds opgezonden orn goed keuring te verkrijgen. Art. 2 luidt als volgt: «De vereeDiging stelt zich ten doel bij te dragee tot de geeste lijke ontwikkeling en ontspanning van de ingezetenen van Amersfoort en omstreken, zonder te letten op geloof, geslacht of politiekegezindheidn. Het bestuur is samengesteld uit de heeren B. H. Kuiper, G. W. Scheffers, M. van Wessum en J. J. Thien, secre taris, terwijl de heer J. W. Jorissen zich voorloopig beschikbaar stelde om het voorzitterschap op zich te nemen, doch nu de werkzaamheden voor de verdere oprichting zeer veel tijd ver- eischen wegens zijn drukke bezigheden zijn verlangen te kenr.en heeft gege ven om de verdere leiding aan een ander over te dragen. Bij het leggen der waterleiding buizen in deKrankeledenstraatstruikel- de gisterenmiddag een weikman, die een lepel gesmolten lood droeg, waar van een gedeelte op de beentjes van een daar toekijkend meisje terecht kwam. Een lid van de roode Kruis-colonne legde het eerste verband en bracht de kleine naar buis. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomeneen getijde-boekje, een wandelstok- een lorgnet in étui, een horloge, een bloedkoralen halsketting, een zakmesje, een hondehalsband en een porternonnaie. Zaterdag zijn vanwege de plaatse lijke afdeeling van hetCentraal-genoot schap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies 14 kleinen naar Egmond-aan-zee gegaan. Een, dat boschlucht moet hebben, gaat 30 Augustus naar Nunspeet. De heer A. M. E. Seeuwen, Inspecteur van politie hier, zal als reserve le luitenant van het 9e regi ment infanterie van 14 tot 28 Augus tus te Utrecht werkelijken dienst ver richten. Tegen D. van E., die onder den invloed van sterkedrank Zondagavond moest worden opgeborgen, is proces verbaal opgemaakt wegens weder- spannigheid en vernieling. Bij zijn overbrenging toch heeft de woesteling, een bekende van" politie en justitie de bovenkleeren van een agent in flarden getrokken en ook diens onderkleeren belangrijk bescha digd. Door den architect Herro. Kroes alhier werd voor rekening van de Eerw. Zusters van O. L. Vr. in het openbaar aanbesteed: Bet bouwen van een schoolgebouw van elf school lokalen in de muurhuizen. Er werd ingeschreven a. Voor het schoolgebouw, b. voor het schilder werk en c. voor de massa, door G. J. van Slingerland, Haarlem a. f 57090 firma Groenebeek, Kruithof en Snoek te Zwolle a. f57586; C. J. Kuritz, Amersfoort a. f57265, b. f 1590; C. Eykelen, den Haag, a. f 53967 G. C. Blanken, Amersfoort, c. f59900; G. Mosterlman, Amersfoort, a. f 53400, b. f1900; H. Reintjes, Amersfoort, a. f59989, b. f2200; G. J. v. Haaren, Nijmegen, a. f58567, b. f 1573; Gebr. Fijnenberg en Wilde man, Ameisfoort, a. f 61625; L. J. Hemels, Amersfoort, a. f 59963, b. f2000; H. Noorman, Amersfoort, a. f59138; H. L. van Eibergen, Amers foort, a. f00590, b. f2630; G. J. Smit, Heemstede, a. f 62750, b. f 1700; B. A. Voseling, Nijmegen, a.|f56071, b. f 1618; A. van Heesiog, Den Bosch, c. f62100; J. Waayer, Medemblik. a. f58125; S. H. Massa. Amersfoort, b. f J 898.5; P. van't Hof, Amersfoort, b. f1895; W. de Vaal, b. f 1896; A. VV. Timmermans, b. f 1627. Gegund aana. G. Mostertman en b. aan A. W. Timmermans, beiden te Amersfoort. Overvloedige oogst. In het Noorden des lands belooft de oogst dit jaar prachtig te worden. Welk een tegenstelling bij het vorige jaarToen een verzengende bitte, waar door de tuin vruchten ontzettend geleden hebben, thans afwisseling van regen en zonneschijn. Er is een overvloedigen oogst. De graanbouw is uitmuntend, de grasgewassen geven reden tot te vredenheid, wat zoowel de opbrengst als de kwaliteit aangaat: de aardap pelenzijn uitstekend; tuinvruchten zijn er in overvloed. En het ooft? De appel maar vooral de pereboomen gaan ge bukt onder den grooten last van de vrucht. Van vele boomen zijn de tak ken gebroken. Sedert eenige dagen liet zich in de velden onder Os een naaktlooper zien, telkens wanneer vrouwen alleen van het veld huiswaarts keerden. Gisteren liet bij zich weder zien, komende uit een haverveld; de eige naar, juist aan bet maaien zijnde, dacht zeker aan een geestveischijning, althans bij liet alles in den steek en verdween zoo vlug bij kon. Door de politie zijn enkele arrestaties gedaan, doch zonder gevolg. Heelkunde in het plantenrijk. Onlangs werd door een storm een appelboom van M. A. Ooms te Bles- kensgraaf half geknakt, ter aarde ge worpen. Aangezien de boom rijk be laden was met vruchten, aebtte men het zonde den boom te vellen. Hij werd in zijn vorigen stand gebracht, een flink verband om de breuk gedaan en ons boompje heeft niets van zijn wonde geleden. Voeding door electriciteit. Op een wetenschappelijke congres te Nimes beeft, piofessor Bergonié van Bordeaux in de afdeeling voor electriciteit en geneeskunde een zeer opzienbarende voordracht gehouden; het resultaat van zijn onderzoekingen zou zijn, dat de mensch gedeeltelijk zijn voedsel zou kunnen vervangen door electriciteit. Stroomen van groote frequentie kunnen in het organisme een inwendige vermeerdering van warmte doen ont staan; die stroomen zijn geheel onschadelijk, mits de temperatuur van het organisme nergens zoo hoog wordt opgevoerd dat het protoplasma wordt gedood. Bij verzwakte individuen, die door de een of andere oorzaak van voldoende voedsel zijn verstoken, kan de algemeene temperatuur dalen tot een of twee graden beneden hel normale Wat het organisme aldus aan warmte eri energie heeft verloren, kan worden teruggegeven door elec- trische stroomen van groote frequentie en lage spanning Professor Bergonié heeft bij patiënten, behandeld volgens zijn methode, toename van kiacht en van lichaamsgewicht gecontateerd. Er bestaan werkelijk internationale dievenbenden. De Malin heeft in dezen komkom mertijd een paar kolommen van zijn blad afgestaan aan twee oud-briga diers van den veiligheidsdienst, de heeren Calchas en Debisscbop den laatste herinneren onze lezers zich wellicht uit de diefstal-affaire te Oos tende, waarvan de prinses van Thurn en Taxis het slachtoffer werd om het een en ander van hun vak te vertellen. De heeren schrijven op onderhou dende wijze over de geheimzinnige internationale dieven, voor wie het thans, in het drukke reisseizoen, hoogtij is men wil het niet geloo- ven, zoo verzekeren zij, maar er be staan werkelijk, in Franki ijk, in Ame rika, in Engeland machtige misdadi- gersvereenigingen, die echter met «permanents zijn, doch slechts lijdelijk en daarin juist schuilt de kracht der leden, die zich de «groote ai beiders« noemen. Het zijn degenen, die hun sporen in het vak verdiend hebben, en den chevron van trouwen en lang- durigen dienst dragen. Want trouw zijn ze aan elkaar, en juist daartegen lijden alle pogingen van de interna tionale politie schipbreuk. Het minste verraad onder elkaar wordt met den dood gestraft; wordt een hunner bij een zaakje gevangen genomen, de overigen zorgen voor zijn gezin en bewaren den buit tot zijn invrijheidstelling. Om hen op het spoor te komen, moet men hen persoonlijk kenr.en en hun manier van werken herkennen Gij weet niet, schrijft de heer Calchas, welk een genoegen bet is, als men, op dienstreis zijnde, een dier heeren toevallig in de bal van een groot hotel, op de boulevards, in een nacht trein ontmoet. Het zijn belangwekkende lieden en uitnemende comedianten. Niemand, die niet in de geheimen is ingewijd, zou ze herkennen in die keurige rnodeheeren, wier »(lair« hen in één oogopslag een goed zaakje doet on derkennen, dat hen, voor zij hun slag kunnen slaan, soms van de eene stad naar de andere voert. En geloof niet, dat zij den nacht afwachlen voor bun werk: liefst arbeiden zij op klaar lichten dag, in een stampvolle speel zaal of opeja. En altijd is alles goed overlegd; jarenlang ontsnappen zij aan de nasporingen, tot zij eindelijk eens een ongelukkigen dag hebben, zooals de bekende «Harry de Valeta, die te Marseille betrapt werd bij een diefstal van juweelen van den maha- rajah van Singapore vijftien jaar heeft dat heer in luxe treinen gewerkt tien jaar geleden onislal bij in hel Parijsche gare du Noid de hertogin van Sulherland een cassette met 750.000 frs aan juweelen. Alleen internationale posttreinen worden bij voorkeur des nachts »be- werkt« dit geschiedt door de «inter nationalen», een aparte kaste, de aristocratie van de misdaad. Moeten wij veel slapen om lang te leven? Er zijn tal van voorbeelden van menschen, die veel sliepen en daarbij gezond waren en oud werden, daar zijn eveneens vele voorbeelden van lieden, die een hoogen ouderdom be reikten bij een korten slaap. Wat is nu het beste? Wel, overdrijven is nooit goed. Laten wij voor oogen houden, wat Arthur Schopenhauer zei: «De slaap is voor den mensch, wat het opwinden voor het uurwerk is. Hij is om zoo te zeggen de dood, welke het gedurende den dag versleten leven weep hernieuwt. Hij is voor den zieke een halve gezondheid." Iedereen voelt genoeg aan zichzelf wat hij te doen of te laten heeft. Uw gestel zegt u wel of ge veel of weinig slaap noodig hebt. In alle gevalnachtbraken is altijd slecht en, dit is zeker: er liggen er al veel jong op het kerkhof, die beter hadden gedaan om 10 uur naar hun bed te gaan of zelfs mot de kuikens te gaan slapen. Vlekken uit marmer te ver wijderen is een moeilijk werk, dat geduld eischt. Olie- en vetvlekken worden, zoo vaak het noodig is, telkens ge durende een paar minuten bevochtigd met een oplossing van koolzure potasch in water, waaraan men ook wat onge- bluschte kalk toevoegt. Na elke be handeling goed afwassche» met schoon wator, of gebr&rule magnesia wordt met zuivere benzol tot een stevige pap aangemengd, en dan in een laag van een paai' m M. dikte op de vlek ge legd. Deze laag blijft liggen totdat de magnesia geheel droog is, en daarna met een vochtige lap weggenomen. Na poetsen met schoon linnen. Het eenvoudigste, en bij nieuwe vlekken soms een goed middel, is: op de vlek een stevig papje van fijne pijpaarde en water aan te brengen on te han delen als boven, 't Is evenwel wen- schelijk ten slolte na te wrijven met een zachten borstel met zeepwater. Inktvlekken van ijzerinkt ver wijdert men door 15 gram chloorariti- moon en 30 gram oxaalzuur in 400 cM.1 wator zooveel mogelijk op te lossen, deze oplossing met meel tot papje te maken en daarmee de vlekken le penseelen, nadat men eerst de vlek met flink warrn water goed afgewreven heeft. Na het papje weggenomen te hebben, legt men vloeipapier eenige uren op de vlek, terwijl men het vloei papier voortdurend vochtig houdt. inktvlekken van aniline-inkt kan men met chloorwater wat minder Zicht baar maken. Thee-, ko f fi e v 1 ek k en e. dgl. worden behandeld mot versch ge- bluschle kalk, die met zeepwater tot brij gemaakt is; men ponseelt bier- mee de vlekken en laat dit 2 a 3 da gen zitten. Daarna afwasschen en zoo noodig herhalen Helpt dit niet probeer dan eens een zalf van 6 lepels ossen- gal, 3 lepels terpentijn en wat pijp aarde. Dit zalfje een paar dagen op de vlekken laten zitten en wegwi jjven. Twee of driemaal herbalen. Voor pluimveehouders: Door eigenaars van pluimvee wordt zeer dikwijls de fout begaan, dat ze hun bennen en hanen zoo oud laten worden, dat ze als slachtdieren geen goeden piijs meer opleveren. Wanneer hennen van zwaar ras drie en een half jaar en van licht ras vier en een half jaar oud zijn, moet men ze oprui men. Hanen moeten niet ouder dan twee en een half tot drie en een half jaar worden. De beste tijd om ze te slachten is koit voor het begin van den rui. Ge durende het ruien slacht men geen hoen, omdat ze er dan minder voor- deelig uitzien en geen goeden prijs opbrengen. Is het tuien afgeloopen, dan is het hoen doorgaans niet zwaar der dan voor het ruien. Het heeft dus geen zin met slachten te wachten tot na den rui, terwijl men het dier dan tijdens den rui heeft moeten voederen, zonder dat het meer oplevert. Houd de broednesten rein! Vrij van muf hooi of mest! Anders loopt ge gevaar, dat het broedsel mislukt. Een molenaar kreeg van een 100-tal een deneieren, waarop de eendenmoeders goed gebroed hadden, slechts een 20- tal eendjes. Bij onderzoek der niet uit gekomen eieren vond hij ter hoogte van hei luchtblaasje een zwart vlekje, dat een donkergroen schimmelplantje bleek te zijn. Proeven van den vee arts Lucet te Constenet toonden nu aan, dat schimmelsporen, in aanraking komende met vocht of een vettige massa, door de poriën der schaal kon den heendringen en de vrucht konden doen sterven, Voor de keuken. Recept voor waime beschuitpudding: Het wit en geel van 4 eieren wordt goed geklopt en daarna aangelengd met een kwart Liter melk. In dit mengsel legge men 8 keukenbeschuiten te weeken. Een puddingvorm besmeere men tevoren degelijk met boter en legge daarin successievelijk de gedrenkte beschuiten, atwisseld door bitterkoekjes en tafel- rozijnen, van welke laaste resp. 1 en '/j hectogram noodig zijn. De bovenste laag moet beschuit zijn. Au bain marie 3 uur laten koken. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 31 Juli toten met den 6 Augustus 1912. GEVESTIGD. Hendrik Manné v. Schiedam n. Helle straat 101. Klaas Masson v. Apeldoorn n. Zuid singel 30. Willem van Aart v. Leusden n. Lage- weg 8. Dirk Bernardus Streefkerk v. Amster dam n. Arnhemscheweg 42. Joh. Schuilenburg wed. Lambertus Wijnhoff van Haarlemmermeer n. Muurhuizen 103. Joh. Hendrikus ten Bulte v. Borculo n. Achter Potstraat 4. Ludovicus Martinus Haver v. Inf. Kaz. n. Nicasiusdwarsstraat 24. Antoine van Eist v. Zeist n. Eemstr. 30. Aukje Bouma v. Putten n. Brouwer straat 3 Cornelia Schokker v. Hoorn n. Prinses Marialaan 4. Ypeus Hendrik Kalt v. Amsterdam n. Langestraat 76. Karei Christiaan Ritz v. 's Hage n. Havik 38a. VERTROKKEN. Willem Hermanus Granier v. Lange straat 19 n. Winschoten. Maria Gijsbertha Albers v. Soesterweg 2 n. Nijkerk. Stephanus Lambertus van Ewijk v. Aldegondestraat 4 n. Amsterdam. Engelina Berendina Alijda van den Berg v. Zuidsingel 49 n. Zwolle- kerspel. Antonius Melchior van Druten v. Utrechtscheweg 26 n. Enschede. Willem Theodorus Butter v. Lange straat 37 n. Alkmaar. Cornelis van den Donker van Kamp straat 38 naar Rumenië. Anna Cornelia Lensing van St. Andries- straat 6 naar Veenendaal (U.). Hendrika van Woudenberg van Paulus Buyslaan 1 naar Langbroek. Sake Huizinga van Schimmelp.straat 25 naar Tilburg. Johannes 't Hoen van Bisschopsweg 83 naar Stad-Almelo. Lubberta Vonhof van Stellingwerfstr. 21 naar Rotterdam. Rebecca Rachel Querido van Kamp straat 44 naar 's-Hage. Margretha van Zanten van Arnhem scheweg 180 naar Ermelo. Rika van Veldhuizen van Regentesse- laan 19 naar Vlaardingen. Hyman Troulder van Langestraat 133 naar Kampen. Anthonie Hermanus Huisinga van Asch v. Wijckstraat 13 n. Kampen. Lambertus Jau Wybe Steenhuis van Langestraat 18 naar Amsterdam. Jakoba Marcus van Langegracht 28 naar Nijkerk. Jan Koene van Stellingwerfstraat 47 naar Utrecht. Cornelis Augustinus Mahien van Tol straat 22 naar 's-Hage. Maria Christina Kerkhoff van Woestij- gerweg 67 naar Budel. Klaas Kooiman van Stationsstraat 31a naar Naarden. Rijkert van Beek van Gaslaan 17 naar Leerdam. Aleida van Breenen van Schimmel- penninckstraat 34 naar Barneveld. Agatha Joh. de Bont van Hof 20 naar Zaandam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2