PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Vrouwen zoowel als Mannen strenge straf, omdat deze pcmament werkt en in hoofdzaak het gezin treft Hij wenscht deze wijze van bestraffing niet opgenomen te zien. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat een werkman, wien men een verantwoordelijken post niet verder kan toevertrouwen, door de voorge stelde bepaling wellicht te helpen is, daar- men hem een anderen werkkring kan geven. Ontbreekt de bepaling, dan heeft men geen andere keuze dan ontslag, terwijl voor eene nieuwe benoeming de leefrijdsgrens (zie art. 6) wellicht dan een bezwaar vormt. Art. 36 Een lid wenscht in plaats van »zoo noodiga (zie 4e alinea) te lezen: »en ooka. Art. 37. Een lid merkt op, dat in de practijk de partijen zelve de ai biters aanwijzen. In overeenstemming hiermede, wenschte hij de bepalingen betreffende de benoeming van hel scheidsgerecht geschiedt als volgt te zien vastgesteld: De benoeming van het scheidsge recht geschiedt als volgt: a. twee leden en hunne plaatsver vangers worden benoemd door den Gemeenteraad uil een voordracht van 8 personen, opgemaakt door Burge meester en Wethouders; b. twee leden en hunne plaatsver vangers worden benoemd door de vaste Gemeente-werklieden. Deze vier leden benoemen eenen Voor zitter. Staken bij deze benoeming de stemmen dan wordt de Vooizitter door den Burgemeester aangewezen. Bij het scheidsgerecht wordt door Burgemeester en Wethouders een vaste Secretaris aangesteld. Daarna is de vergadering gesloten. De 2e afdeeling van den Raad vergaderde Dinsdag 6 Augustus j 1. Allereerst werd behandeld het Werkliederireglement. Een lid wijst op verschillende on juistheden welke voorkomen in het adres van den Bond van Nederlandsche Gemeente-werklieden. Het adres wekt o a den indruk, alsof bij desamen- stelling van het reglement geen reke ning is gehouden met de organisaties. Niets is minder juist. Zoowel de werklieden, gedelegeer den van den Bond, als de Bond zelf, hebben gelegenheid gehad, op- en aanmerkingen te maken, welke uit voerig zijn besproken. De commissie heeft zich geplaatst op het standpunt van den werkgever, zoowel als op dat van den werknemer. Blijkens het adres schijnen de werklieden te willen, dat de werk nemer als no. 1 en de werkgever als no. 2 betchouwd wordt, welke ver houding min ler juist is. Ook van andere zijde wordt gewezen op de onbekendheid, welke klaarblij kelijk de werklieden bezitten ten opzichte van te hunnen behoeve vroeger getroffen maatregelen, o.a. van de bij Raadsbesluit vastgestelde minimum loorren. Daarna heeft de artikelsgewijze behandeling plaats. Art. 1. Een lid wenscht aan dit artikel te hebben toegevoegd, dat bij het vaststellen van bijzondere voorschriften de Commissie van bijstand niet alleen het botrokken hoofd van dienst, doch ook de arbei ders hoort, en hun gelegenheid geeft tot het maken tan op- of aanmer kingen. Inhei sociale leven geeft het aangenamer verhoudingen, indien de werkgever omtrent de bepalingen, welke hij ten opzichte van den werk nemer wenscht uit te vaardigen, met dezen overleg pleegt. Van meerdere zijden wordt echter instemming betuigd met de opvatting van de Raadscommissie, welke blij kens de Memorie van toelichting Burgemeester en Wethouders geheel vrij wil laten in de keuze van per soneel en corporaties, welke zij om advies willen vragen. Art. 8. Een lid wijst er op, dat een werkman, alvorens eene vaste aanstelling te ontvangen, geneeskundig moet worden onderzocht, hoewel hij bij den aanvang van den proeftijd, dus 52 weken geleden, óok reeds gekeurd is. Hij vraagt of een derge lijke tweede keuring billijk is, vooral als hij in de voorafgegane 52 weken wellicht in en door den dienst gebre ken heeft gekregen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat deze bepaling getroffen isjuistin het belang van den arbeider. Bij aanstelling op proef toch kan blijken, dat de man zwak is, zoodat hel twijfelachtig is of hij voor derr dienst geschikt is. In het proefjaar is het mogelijk, dat hij er geheel bovenop kerat, dal de arbeid hem sterkt, zoodat hij bij de tweede keuring geschikt wordt bevonden. Zulks is dus in het belang van den arbeider, want verviel de tweede keuring, dan zou noodwendig de eerste keuring veel strenger moe ten zijn. Att. 11. Een lid wenscht in plaats van »ten minste eenmaal per week, enz te lezen »te allen tijde zal aan iederen werkman gelegenheid worden gegeven, enz <t Geantwoordt wordt, dat de moge lijkheid om te allen tijde het hoofd van den tak van dienst te spreken, door de voorgestelde redactie niet is uitgesloten. Slechts is imperatief voorgeschreven, dat de gelegenheid daartoe op vaste tijden moet bestaan. Ait. 13. Een lid vreest groote moeilijkheden van de 2e alinea van dit artikel. In sommige omstandig heden kan de toepassing van den daarin voorgeslelden maatregel aan leiding geven, dat het kwaad, dat men wilde keeren, juist grootere afmetin gen aanneemt. Eene juiste toepassing van dien maatregel eischt zóo veel tact en voorzichtigheid, dat het beter is, geen enkel college kans te geven, zich hieraan te branden. Op deze gronden bepleit hij weglating van de 2e alinea. Meerdere leden vereenigen zich met deze opvatting; enkele leden zijn van oordeel, dat Burgemeester en Wet houders in de hun opgedragen zorg om den publieken dienst gaande te houden, in geen enkel opzicht beperkt mogen worden. Te minder bestaat riaar hunne meening gevaar voor onberaden stappen nu de verantwoor ding daarvoor niet rust op éen per soon, maar op een college van meer- dete personen. Art. 14. Op een desbetreffende vraag wordt geantwooid, dat misbruik van sterkedrank, hetzij door een vonnis, hetzij door het scheidsgerecht vastge steld wordt. Art 18. Een lid vraagt of d6 dienst zoo niot bij alle, dan toch bij een enke len tak van dienst zóo is in te rich ten, dat des Zaterdagsmiddags liet werk in den zomer 2 uren vroeger en in den winter 1 uur vroeger eindigt een en ander dusdanig te regelen, dal het volle getal wekelijksche werkuren behouden blijft, zoodat deze vrije uren op andere dagen ingehaald moeten worden. In iedere huishouding is des Zaterdags veel te verrichten, zoodat het voor den werkman veel waard is, indien hij dien dag vroeger in zijn huishouden kan terugkeeren. Art. 27. Een lid vraagt of de gun stige bepaling van de 3e alinea ook toepassing zal erlangen, indien een werkman in concubinaat geleefd heeft. Hij zou zulks betreuren, omdat op deze wijze niet medegewerkt zoude worden tot verhooging van het zede lijkheidspeil. Geantwoord wordt, dat het voor schrift facultatief is. Ieder geval zal afzondei lijk beoordeeld moeten worden. Zal bijv. in een gezin, waar de vrouw weggeloopen is en de man voor de verzorging van een aantal jeugdige kinderen een andere vrouw in huis heeft genomen, per se gezegd moeien worden, dat de man in concubinaat leeft? Is het moreel om een dergelijk gezin van hulp uit te sluiten? Art. 34. Een lid acht inhouding van het volle of van een gedeelte van het verlof, als straf voor een klein ver grijp, te zwaar. Hoewel hij geen voorstander van een boetestelsel is, meent bij, dat schorsing met behoud van loon eerder vreugde zal opwekken dan als straf zal worden beschouwd. Geantwoord wordt, dat in de straf fen op kleine vergrijpen een climax ligt: waarschuwing, berisping, inhou ding van verlof. De zwaardere straf zal dus, in den regel, eerst bij her haald plegen van het vergrijp worden toegepast. Wat betreft de schorsing met be houd van loon, wijst een lid op de opvoedende kracht, welke in deze be paling gelegen is. Door inhouding van loon straft men het gezin. Uit erva ring weet hij. dat het wegzenden van het werk voor een bepaalden tijd een moreele straf is, waarvan de uitwer king verhoogd wordt door de angst voor de opinie van moeder de vrouw. Art. 41 In verband met de bepa lingen omtrent het ontslag woidt er op gewezen,dat het pensioen beheeischl woadt door de vigeerende Penstoens- veiordening. Thans wordt aan de orde gesteld het voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de reorganisatie der brandweer. Eenstemmig is de afdeeling van oordeel, dat aan de samenstellers van het rapport groote lof toekomt voor den arbeid, welken zij hebben verricht Algemeen is het voorstel met groote waardeering ontvangen. Een lid juicht toe, dat de prae-Ua- ties van het brandweerpersoneel Hink betaald zullen worden. De ervaring, in andere Gemeenten opgedaan, leert, dat op deze wijze de beste diensten wor den verkregen. Een ander lid vraagt of maatregelen zullen getroffen worden opdat politie agenten, die vet wond worden of schade beloopen aan hunne uniformen, van gemeentewege verpleegd of schadeloos gesteld worden. Overigens geeft het voorstel geen aanleiding tol besprekingen. Daarna is de vergadering gesloten. Burgemeester en Wethoudeis hebben aan de firma D. van Leydert en Zoon vergunning verleend tot het inrichten eener weverij in het perceel no 60 aan den Heihgenbergerweg. Op de Landbouwtentoonstelling te Zutphen werd bij den wedstrijd in hoefbeslag door P. Zegwaait alhier den len prijs behaald. De 19e September a s. zal door de begaafde zangeres Tilly Koenen in de St. Joriskerk alhier een concert worden gegeven. Maandag 19 Augs. e.k. zal de Amersfoortsche Muziek vereen iging directeur tie heer J. A. Jochems. een concert geven in het plantsoen, Aanvang 8 uur. De kegelclub ïAcbt om den Koning" (Amicitit.) behaalde bij het kegelconcours te Nijmegen den 13en piijs. Aan den heer W. van Genderen aannemer alhier, is opgedragen het maken van een wachtgebouw op het terrein van de nieuwe kazerne te Harderwijk voor de som van f52,600. De afdeeling Amersfoort van de Soc.-Dem. Arbeiders-Partij stelde den heer J. Hofland candidaat voor den gemeenteraal in district III (vaca ture-Kam). De heet C. J. F. Pi ins heeft, wegens uitbreiding van het aantal lesuren aan de Rijks Normaallessen, ontslag gevtaagd als leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool. De Eem niet besmet. De gezondheidscommissie voor Baarn heeft naar aanleiding van een aldaar voorkomend typhusgeval het water van de rivier de Eem, waarin zich de bad- en zweminrichl'ng bevindt, laten ondetzoeken in het Centraal Labora torium voor de Volksgezondheid te Utrecht. Uit het onderzoek is gebleken, dat het water in de Eem geen typhus- bacillen bevat. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedutende de le helft van de maand Augustus 1912. Blieven Binnenland. J. M. Scheer Amsterdam. G. J. van den Bergh E. Botti C. D. Lam Mej Wester Groningen. Fen B. d. Uilly Hengelo (O). C. Mendell Leeuwarden. Brieven Buitenland. Marie König Miinchen. Briefkaarten Binnenland. M. v. Essen Amersfooit. M. v. d. Sluis R. A. Bertina Amsterdam. N. en M. Hagen. C. Wijnman Wed. Rossenberg Feldhoven, N. S. Neys, J. Cadveen, a Heyn, G. Borsvolte, Breda. W. v. d. Brug, Hilversum. L. Post, Janen Bertling, Leens. C. Scholten, Utreeht. Buitenland Briefkaarten. Ernst richratt, Deutschland. P. Kemper, Obamonix. M. Lambert, Ehrbach. M. Kerrebijn, Paris. J. Kuowles, Sheffield. B. Bijker, Stolberg. ZONDAG 18 AUGUSTUS. Reinoiistraiitsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. J. Beijerman, te Meppel. Evans;. Luth. Kerk. Voorm. I0'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 514 uur, Ds. D. Felix, Emer. pred. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gerel'orm. Gemeente. Lokaal ode Zaaier". Voorm. 9V» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenhe.d der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Onlangs werd op den weg van Baatn naar Soestdijk door den in specteur der afd. «Gooi-en Eemlanda der Nederl. Ver. tot Bescherming van dieren, een veewagen aangehouden, waarin een gewond paard werd ver voerd. Hot beest was door een stal houder te Baarn vei kocht aan den paardenslager V. O le Utrecht. De manier waarop hel gewonde dier werd vervoerd, wekte echter de er gernis van alle vooi bijganpers op Op grond van het vervoeren van vee op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze, gelastte genoemde inspecteur het beest naar de aschbelt te Baarn te brengen Daar werd hel advies ingewonnen van den Heer Daanis, veearts, die afmaken van het dier wenschelijk achtte. De inspecteur schoot toen het beest een kogel in het hoofd, waardoor het oogenblikkelijk werd afgemaakt. De paardenslager V. O. was in middels .verdwenen en zijn knecht Br. weigerde het doode paard te accep teeren. Tot heden is het nog niet afgehaald, zoodat er niets opzit dan het cadaver straks van gemeente wege te vernietigen. De paardenslager zal daartegen wel bezwaar maken, maar hij zal daaraan zeer weinig kunnen doen, daar hem de gelegenheid geboden is, het diet mee te nemen. Een uitvinding op het gebied der luchtscheepvaart. De Tagliche Rundschau van heden avond verteld een nieuwtje op het gebied van de luchtscheepvaai t zoo belangt ijk, vooral voor de toekomst, dat bet blad zelf niet aan de waarheid zou gelooven, wanneer niet de zegsman volkomen betrouwbaar was. Het moet een Duitschen ingenieur ril. gelukt zijn een vliegmachine te construeeren, die door een vernuftig mechanisme gedurende geruimen tijd bewegingloos op een bepaald punt in de lucht kan blijven. Deze vlieg machine wijkt in uiterlijken vorm en in constructie zeer af van de tegen woordige aëroplanes. De uitvinding rnoet voor militaire doeleinden van het grootste belang zijn. Het Pruisisch legerbestuur neemt sedert geruimen tijd reeds proeven met de nieuwe vliegmachine. Een goedkoope en tl egel ij ke lijm is uiensap. Dikwijls komt het in huis, in de keuken, weikplaats of winkel voor, dat op metalen voorwer pen briefjes en adressen geplakt moeten worden, waarvoor men gewoonlijk lijm, dextrine of een ander kleefmiddel ge bruikt. Maar dikwijls ondervindt men dan ook dat 't papier loslaat en af valt. Geen beter middel in zoo'n ge val dan uiensap, dat men in den regel zelf spoedig kan gereedmaken. Het voorwerp, waarop men plakken wil, wordt met soda afgewasscben en daar na 't uiensap er op gestreken Nu wordt het papier er op gedrukt en na 't drogen is 't haast niet weer er af te kiijgen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 9 tot 15 Augustus. Geboren: Hendrikus, z. van Hen- drikus Gerrits en Margaretha Kraanen. Grietje, d. Albert Teters en Antje de Graaf. Hiltje, z. van Hiltje Deen en Elisabeth Kraaijk. Josephus Theodorus, z. van Adrianus van Lent en Hendrika Koenen. Cornelia Engelina, d. van Rossina Cornelia van der Hammen en Elisabeth van Dongen. Maartje, d. van Cornelia Mulder en Hendrika Yis. Jacobus L»m- bertua Hendrikus, z. van Jacobua Kuijer en Maria de Wilde. Willem, z. van Willem van de Hoef en Maria van den Bor. Gerarda Johanna Geertruida, d. van Hermanus Cornelia Jacobus Korndewal en Alberta Wil- helmina Maas. Joseph Josephus, z. van Cornelis Vermeulen en Marritje de Gooijer. Wilhelmina Gijsberta, d. van Hendrikus van Keulen en Gijsberta van den Brug. Albertus Willebrordus, z. van Albertus van Doorn en Rosina Maria van der Mast. Dirk Willem, z. van Aart van Garderen en Wijntje van de Lage maat. Lina Jacoba, d. van Jacobus Wil helmus Hendrikus Koops en Marga retha Maria Guikers. Wouter Petrus, z. van Cornelis de Jager en Petronella Cecilia van Buuren. Janna Dirkje, d. van Hendrik Theodorus Kranen en Gerritje van Donselaar. OndertrouwdJan Emile Müller en Geertje den Houter. Hendrik Pegman en Hendrika Kraaikamp. Gerrit Jan Willem SteenbofF en Hen drika Juffer. Johannes Poller en Wilhelmina Henriette Johanna van Weelderen. Getrouwd: Johannes Gerardus van den Bogert en Hillegonda Alijda Bek- ker. Gerrit van Kalleveen en Hen drika Wanzing. Hendrik Mertz en Johanna Wellerd. Aalbertus van der Veer en Hendrika Maria Meyer. Adrianus Hendrikus van der Pol en Dirkje Huisman. Albertus Marinus Bottenburg en Prancina van Ijzen- doorn. Overleden: Wessel van Hoogevest, 20 j. ongeh. Aletta Wilhelmina Vroon, 30 j., echtg. van Willem van Dijkhuizen. Arie Stolwijk, 72 j., ongeh. Hillegonda van de Water, 77 j., wed. van Johannes Bonsel. Leusden. 9—16 Aug. 1912. Geboren Johannes Marinus, z. van Beije Both, en van Trijntje Margrietha van der Vring. Overleden: Gerritje Zijtveld, oud 5 maanden. Woudenberg. Geboren: Jan, z. van Willem van de Wetering en Wilhelmina Maria Vlastuin. GehuwdEvert Jan van Ginkel en Trijntje Blaauwendraat. OverledenHendrik Osnabrugge, 81 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 16 Aug. 1912 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f4.a f7.Peren f2 50 a f 6.Nieuwe Aardapp. f 0.k f0.zandaardapp. 2.a f2 50 Hoendereimn f5 10 af 5.50 p.lOOst. Bruine eieren f550 a f 6.10. Boter '.1.30 a fl.50 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetern, kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1 20 Kuikens fl.a f 1 50. Piep kuikens f 0.50 a f 0.70 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.50 a f 1 00 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 16. - a f 24. -Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 50.a f 120.—. Biggen f8.af 15 Schrammen fafO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i fü00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstioren f UOO.a f 000. Aanpevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 300 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, heet. Zandaardappelen, 100 000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 15 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 50 zeugen. RECLAME. hebben nier- en btoasaandoeningen. Vrouwen zoowel als mannen zijn onderhevig: aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel van bun gestel, dat hun gezondheid ten slotte geheel onder mijnd wordt. Gewoonlyk zullen de nieren het eerst aauge- tast worden, omdat'deze het zwaarste werk te doen hebben z\j verbiezen gaandeweg hun geschiktheid om de gevaarlijke vergiften uit het bloed te filtreeren. Gij wordt hufneurig, prikkelbaar en terneer geslagen. Des baorgens bffl het ontwaken hebt gy een ellendig gevoel injuw rug. Uw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uwoogen zijn misscbiejri opgeblazen, en dof, en uw lede maten opgezwollen. By vochtig weer zijn uw leden stram en \rheumatisch, en kunt gy u nauwelijks bewegen, zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen edn nierengeneesmiddel kan ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwy- nen, en zoolang gij het geringste kenteeken van de verschrikkelijke ziekte kunt opmerken^ zijt gy niet*, veilig voor een plotselingen onder* gang der nieren. Foster'^ Rugpijn Nieren Pil len zijn een geneesmiddel speciaal en uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij bereiken de wer kelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot gezondheid terug, herstellen hun l^acht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlijke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaarloosd wordf, des te dieper wortelt zy, zich, in. Zij heeft misschien reeds een hoogeren grtiad be reikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet oplettend genoeg zijn om de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krijgen. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zyn to Amersfoort ver krijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Lange- straat 23 en P. de Zwart, Langestraat 94. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van: postwissel 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2