Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hol. Ingezonden. De reden hiervan schijnt te zijn, dat het ontwerp-besluit, houdende de invoering der nieuwo uniform, nog op bekrachtiging wacht. Eenerzijds wordt gewenscht dat de tegenwoordige uniform voorde korp sen cavalerie, voor het korps rijdende- artillerie en voor het regiment gre nadiers en jagers voor vredestijd be houden blijft en alleen voor oorlogs tijd ten behoeve van het personeel eene veldtenue van de nieuwe model len in de magazijnen dier korpsen wordt opgelegd. Anderzijds kan aan dien eisch niet worden toegegeven, omdat zulks ten gevolge zou hebben dat de »Begrooting van Oorlog« daar door, te veel zou worden belast, niet tegenstaande berekend wordt dat het nog ruim 12 jaar zal duren eer de uniformvergadeiing voor het geheele l'-ger zal kunnen zijn doorgevoerd Eene beslissing ter zake zal eerst worden genomen wanneer de minister van oorlog van buitenlandsch verlof zal zijn teruggekeerd. (N. R. C.) Bij den uitgever C. Morks Czn. te Dordrecht zal een serie weikjes verschijnen, ten doel hebbend jongelui in kennis te stellen met het voor en tegen Van lal van betrekkingen en tevens vermeldend de examen-eischen, salarissen, promotie, enz. enz., ondei hoofdredactie van Dit. A. S. VAN OVEN, den bekenden oud-directeur der II. B. S. te Dordrecht, in onder wijskringen geëerd als paedagoog van gezag. Het valt niet te ontkennen, dat jongelui soms bijzonder weinig weten van het beroep, dat zij kiezen en er dikwijls ook alleen de lichtzijde van vernemen. Door de uitgaaf dezer weikjes wordt in die leemte voorzien. Thans hebben reeds de volgende dames en heeren hunne medeweiking toegezegd C. Aronstein, Kon. Ned. Marine P A. M Boele van Hensbroek, Boek handelaar en Uitgever. J. C. Bondam, Posterijen en Telegrafie. C. M. E. Bongae.rts, De Waterstaats Ingenieui. E. G, van den Bovenkamp, Directe Belastingen. M. J. Brusse, en Dr. C. Easton, Journalisten. Mn. W. Dicke, De advocaat. Ma. Kapt. J Eijsten, Officier bij de Landmacht. M. Griek, De Officier-Machinist. E. J. De Groot, De Boekdrukker. Prof. J. A. Grutte- rink, De Mijningenieur. J. J. Hofman, De Apotheker. Dr. S. S. Hoogstra, en Dr. A. S. VAN OVEN, Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. Kapitein D. Hubert, Officier op de booten der Mij. Nederland, enz. N. N., De Regis- stratie. J Molenaar, De Gouvernements- Marine. Dr. H. PINKHOF, De Medicus. Mej. P. Snouck Hurgronje. De Open bare Leeszaal Tj. Sterringa, De Onderwijzer. Mej. J. P. Lamoraal Wichors, De Veipleegster. Door de Vereeniging //Handel en Nijverheid// werd de navolgende circu laire verspreid, gericht aan den handel- drijvenden en den industrieelen Mid denstand van Amersfoort en omstreken: Zooals U bekend is, zal er half Sep tember a.s. te Amersfoort een handels dagschool worden geopend. Ieder en de handeldrijvende en de industrieele Middenstand in de aller eerste plaats die met belangstelling heeft gevolgd de onvermoeide pogiDgen van het Bestuur der Handelsschool om tot het gewenschte resultaat te komen zal met ons een woord van warmen dank brengen voor hetgeen deze heeren in het belang van den Middenstand hebben tot stand gebracht. Waar de Amersfoortsche Handels school, als het ware een kind is van de vereeniging //Handel en Nijverheid// moeten wij in het bijzonder de leden op wekken om te zorgen dat de kinderen uit den Middenstand (kleine handelaars, fabrikanten en winkeliers) het grootst aantal leerlingen der Handelsschool vormen. Wie zou het nog aandurven, in den feilen concurrentiestrijd waarin wij thans leven denkt maar eens aan de coöperatie, enz. onze kinderen zon der behoorlijke ontwikkeling en degelijke vakopleiding in 's levens strijdperk te zenden! Ziet eens om U heen, hoevelen er in het bedrijf van den Midden stand verloren gegaan zijn en nog gaan, omdat zij in hunne jeugd niet vol doende konden onderlegd worden in theoretische vakkennis, als voorloop ster der practijk. Geen begrip van de meest eenvoudige boekhouding, te weinig taalkennis, geen kijk op de wisselende verschijnselen van den handel en het bedrijf, slechte han delscorrespondentie komen vaak, ja al om, voor. Men mist in 't algeassn de noodzake lijkste kennis, die thans voor den Mid denstand wordt gevorderd. Wanneer er al eens een enkele, niettegenstaande weinig ontwikkeling, toch slaagt, laten wij dan niet vergeten, dat zoo'n enkele niet opweegt tegen zoovelen, die daar door toch te gronde zijn gegaan, of maar half succes van hun ernstig streven heb ben. Het is daarom, dat het Bestuur van //Handel en Nijverheid// er ernstig op aandringt, zoowel by haar leden, als bij de overigen handeldrijvende Midden stand, mede te werken tot betere levens voorwaarden voor hunne kinderen, door ze naar deze nuttige vakschool te zen den. Wij wenschen hier nog even er uit drukkelijk op te wijzen, dat niet zoo als misschien uit den aanhef van de cir culaire der Handelsschool is te lezen het ouderwijs een opleiding is meer speciaal voor personeel voor Ma atschap- pijenof groote ondernemingen hier te lande en in Eoloniëu, maar in hoofdzaak voor dat in den kleinhandel en het klein bedrijf vau den tegenwoordigen tijd. Laten onze kinderen, door hun aantal als leerlingen der school toonen, dat wij het daar te geven onderwijs op hoogen prijs stellen en de oprichting der Amersfoortsche Handelsschool waardeeren. Programma's worden op aanvrage door het Bestuur der school (Plant soen 6) aan belanghebbenden toege zonden. Waar het programma 17 vak ken vermeldt (o. a. handelscorrespon- dentie in 4 talen, handelskennis, han delsrecht, handelsrekenen, warenken nis, boekhouden, machine-schrijven, stenografie, enz.) kunnen wij er van overtuigd zijn, dat het op de Handels school te geven onderwijs voorziet in een door den handeldrij venden en den industrieelen Middenstand laDg ge voelde behoefte. De cursus duurt 4 jaar, aansluitend aan de Lagere school, zoodat de leer lingen op hun 16de jaar in de practijk kunnen gaan. Het schoolgeld, reeds als van f 6 tot f 40 vermeld, zal, naar wij vernamen, door het Bestuur zoo danig worden gesteld, dat dit o.i. geen overwegend bezwaar zal zijn voor min der kapitaalkrachtige ouders om hun kinderen van het onderwijs te doen profiteeren. Aan mevrouw J. R. van Slooten geb. Spruyt is, ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwijs, een pensioen van f389 toegekend. Onder den naam »De Wieler sport", is alhier een wielrijdersclub opgericht welke zich ten doel stelt het organiseeren van wedstrijden, afstands ritten en clubtochten. Het bestuur bestaat uit de heeren H. J. Holtman, voorzitter, K. J. J. Kaljee, secretaris, L. Stafleu, penningmeester en C. D v. d. Biezenbos. Besloten is om in September zoo mogelijk reeds een afstandsrit te hou den van Amersfooit over Arnhem, Apeldoorn naar Amersfoort. In de zaal van café Otte hield gisterenavond de verbondsring. «Gel- dersche Vallei» van het Nederl. Jon- gelirigsvei bond een bijeenkomst, die zeer druk bezocht was. Nadat de eere voorzitter van den Ring, de heer M. Veldhuizen uit Scherpenzeel de ver gadering rnet gebed geopend had, sprak hij een welkomstwoord, waarna Ds. J. W. Meiners de waarde voor het Cbiistelijk leven van het geestelijk lied uiteenzette. Te kunnen spreken, al/lus zeide hij, is een heerlijke gave Gods, maar we hebben onze stem niet alleen ontvangen om te spreken, ook om te zingen. Bij ons zingen moeten we iets gevoelen van God. Er is een tijd geweest, dat de gansche schepping was één lied ter eere Gods. Dat is ontzettend veranderd. Er is eeri disharmonie gekomen, een wanklank die God en de menschen onteerd. Dat is het lied der zonde. Wanneer de ziel iets gevoelt van de eeuwige ontferming Gods, wanneer een zondaar leert kennen zijn zonden, dan wordt hij eeri nieuw mensch. Het Christelijk lied geeft dan veel troost, veel bemoediging, veel sterkte en kracht. Daarna droeg de heer Grootendorst enkele gedichten voor, die èn voor den declamator èn voor het publiek wel wilt te zwaar waren. Verder werden eenige nummers muziek voor viool en piano gegeven. De pianopartij werd heel goed vervult, de viool was nog al onzeker. De heer H. Gordeau sloot met een opwekkend wooid de bijeenkomst. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de manschappen der nationale militie, die in het genot van groot vei lof worden gesteld, voor- taan de geheele mobilisatie-uitrusting moet worden medegegeven, met uit zondering van die goederen, waarin elk milicien bij mobilisatie zoo eenigs- zins mogelijk zelf moet voorzien, name lijk hemden, onderbroeken en sokken waarvoor hem, bij eigen voorziening, een geldelijke vergoeding zal worden uitbetaald. Wachtmeester K. Duizendstra van do rijschool heeft met goed ge volg het examen in de gymnastiek M.O. afgelegd. De heer C. F. M. Fischer be haalde de acte Fransch L O. Het gesticht «Kinderzorg" ont ving dezer dagen twee belangrijke giften, n.l. een van f400.en een van f500. In het te Nijmegen gehouden nationale schietconcours behaalde de schietvereeniging Wilhelmina" alhier rnet 489 punten don len prijs. «Prins Hendrik" mede van hier verkreeg den 4en prijs met 471 punten. De heertn D. van Buuren en R. Meyer behaalden cp de vrije baan resp. den 2en en 3en piijs. Op de personeele baan werden prijzen behaald door de heeren Van der Vlugt, Van Eek, Van Buuren, Van Bemmel, Meyer en Van Eimeren, laatstgenoemde behaalde in den jubi- laeum-wedstrijd den Oen piijs. De uitslag van het schietcon cours, uitgeschreven door de schiet vereeniging «Prinses Juliana» te Nunspeet, luidt, voorzoover bet Amers foort aangaat, als volgt: Korpswedstiijd A, 3e prijs verguld zilveren medaille, schietver. «Prins Hendrik» met 257 p. Vrije baan. 7e prijs, de heeren: F. Ruitenberg met 168 p., 17de prijs, J. A. Kleber mot 163 p., 19de prijs, R. J. van Ruyven met 162 p., 20ste prijs, A. E. Blok met 162 p. In deze afdeeling werden voor 75 cartons een bronzen en zilveren draag- medaille behaald door den heer F. Ruitenburg, terwijl voor 25 cartons een bi onzen draagmedaille werd be haald door de heeren A. E. Blok, J. A. Kleber, H. C. C. van de Pol en R. J. van Ruyven. Personeel. 10e piijs, de heer A. E. Blok met 294 p. In de afdeeling E. aanmoedigings- wedslrijd werd voor 20 cartons een bronzen draagmedaille behaald door den hoer E. P. J. Smith. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voor komende advertentie van de firma Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam. Voor een appel en ei kan men nu toch een schat van de beste en fraaiste boeken bekomen. Het zou jammer zijn deze gelegenheid niet te benutten. Op de gisteren alhier gehouden paardenmarkt werden aangevoerdcirca 300 paarden, 120 bitten en 00 veulens. Luxe-paarden golden f 400000, Werkpaarden f 150400, Slacht- paarden f70110, Veulens f60150, Hitten f80—180. Buitenlandsche kooplui waren dit maal niet aanwezig. De handel was daardoor stil. e Maandagavond arriveerde uit de richting Zeist een troep zigeuners mtl 9 woonwagens. De menschen kwamen, orn op de paardenmarkt handel te drijven. Aan de grens der gemeente, werden zij van de Zeister politie over genomen, en onder zwaar politiegeleide naar Birkhoven gevoerd, waar hun voor den nacht een standplaats weid aangewezen. De politie bleef ter bewaking aan wezig. Na afloop der markt werden zij wederom onder zwaar geleide buiten de gemeente gebracht. Een boer uit Soest kreeg gisteren op de paardenmarkt een zoo geduchte klap van een paard, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Generaal Booth, f Generaal Booth, hoofd van het Leger des Heils, is gisteren avond te 10 uur 20 te Londen overleden. Gevaarlijke automobilist. De heer J. A. Mulder uit Utrecht en zijn dochter, fietsrijdendo op den A mersfoortscben straat weg, zijn. Maan dagmiddag ter hoogte van de uitsp n- ning «De Pan" door een hen achterop komende automobiel aangereden. Hun ne rijwielen weiden verbrijzeld. De heei M. werd een 25 tal meteis mede genomen en aan de rechterzijde van bet lichaam verwond. De auto ging gewoonweg verder. De heer M. werd per rijtuig naar Utrecht vervoerd. Zichzelf gestraft. Het kwam in den laatsten tijd wel eens voor, dat er aan het Hoilandsche Spoor te 's-Gravenhage uit bestelgoe- deren voorwerpen werden vermist. De politie werd gewaarschuwd en hield een oog iri 't zeil. Zaterdagavond werd in de goederenloods een spoorwegbe ambte op heelerdaad betrapt op het openen van een pakket en hel daaruit wegnemen van een paar voorwerpen. Aan ontkennen viel niet te denken, want de voorwerpen werden bij onder zoek op den man, die reeds vele jaren in dienst der H. IJ. S. M. was, ge vonden. Uit vrees voor de gevolgen van zijn misdaad wierp de man zicli eenige oogenblikken nadat hij zich ontdekt zag vóór een in de richting van Amsterdam rijdende trein. De man werd op slag gedood. Grijze haren: «Haarverven be vatten in den regel het een of andere metaalzout, dat vooreerst ontsteking van de haarhuid kan teweegbrengen, ja, op den duur gebruikt, zelfs ver giftigend werkt op alle organen. Dik wijls bevatten ze ook kinine, wat, op den duur gebruikt, toch ook niet in het lichaam tbuisbehoort, oorsuizingen bezorgt, pijn in het achtei hoofd, be lemmering in het vlugge denken, enz. Zeer modern worden tegenwoordig ook wei de Röntgen-stralen aangewend om het grijs worden der haren te voo- komen maar behalve dat het gebruik hiervan dikwijls aanleiding geeft tot allerpijnlijkste brand wonden, be werken ze ook het uitvallen der haren Het beste middel bestaat hier ook weer in een voorkomen, dat beter gaat dan afwenden. Daarom, late men zich niet te zeer terneer drukken door de zorgen en waakt vervolgens voor een lichte, luchtige hoofdbedekking en verder drage men met verstand deze door het noodlot opgelegde waar digheid. Voor onze dames vooral dienen nog de volgende wenken in aanmer king genomen te wordenWe moeten het dragen van te zware hoeden ver mijden, daar het hoofdhaar behoefte heeft aan licht en lucht. Het gebruik van verwarmde krulijzors is zeer na- deehg, aangezien hierdoor de haren verdrogen en onregelmatig vei kleuren, terwijj ze door het crepeeren licht een roode tint aannemen. Tegen het uitvallen van het haal kan men zonder nadeel citroensap gebruiken: vooral bij bruin haar. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 31 Juli tot en met den 6 Augustus 1912. GEVESTIGD. Trouwina Hendrika Pilon v. Loppersum n. Langestraat 126. Johanna Maria Mertens v. Utrecht n. Heiligenbergweg 35. Leonardus Hendrikus Borking y. Put ten n. Rozemarijnstraat 28. Driesje Caro, echtg. van P. W. Ortzen v. Putten n. Rozemarijnstraat 28. Maria Henrica Elisabeth Antonia Ver molen v. Bussum n. Nieuwstraat 4 Sophia Hermina Storm wed. P. J. W. Schoon v. Zaandam n. Pieter Both- straat. 8. Aaltje Jansen, wed. E. de Graaf v. Assen n. Aldegondestraat 61. Jantje van der Sleen, wed. J. Riezebos v. Kampen n. Bisschopsweg 58. Johan Daniël Holmer v. Enschede n. Soesterweg 169. Jansje Jophes v. Bussnm n. Bergstr. 23. Avelingh Hendrik Joh. van Schaik v. Zoeterwoude n. Persijnstraat 2. Aartje Nieboer v. Nijkerk n. Arnhem- scheweg 20. Andries Albertus Meyer v. Utrecht n. Soesterweg 153. Emil Rohrbaeh v. Frankfort a.d. Main n. Stationstraat 19a. Geertruida Hendrika Kienstra v. Haar lem n. Hof 20a. Helena Langras v. Bussum n. Schim- melpenninckstraat 11. Francises Clara Wilthagen v. Ooster- wijk n. St. Andriesstraat 15. Dina Weevers v. Rotterdam n. Utrecht- schestraat 48a. Elisabeth Albronda, wed. Ligman v. Zutphen n. Utrechtscheweg 56. Joh. Wiekmeyer v. Arnhem n. Arnhem- schepoort 2. Hermanus Gerardus Johannus Hoeven- aars v. Herpen n. L. Vr. Kerkhof 5. Wilhelmus Frederik Victor Hendrichs v. Utrecht n. Langestraat 2. Tjeerdt Dijkstra v. Breda n. Schimmil- penninckstraat 6. VERTROKKEN. Thomas Godefridus Ignatius Wight van Schimmelp.str. 27 n. Oldenzaal. Joh. Vermey van Bloemendalschestr. 20 naar Ulft. Geertruida Bleyleven van Kruiskamp 77 naar Assen. Willemina Kok van Arnliemschestraat 4 uaar Hilversum. Heyrnen Meyer Simons vau Utrecht scheweg 40 naar Hoogeveen. Tjeerd Boonstra van Soesterweg 203 naar Utrecht. Hermanus Lambertus Mayer v. Krom- mestraat 9 naar Krommenie. Marinus Fontijn van Heiligenbergerweg 46 naar Duitschiand. Geertruida Hendrika Grau v. Hendrik van Viandenstraat 34 n. Hilversum. Rutger van Hemert van Havik 4 naar Greenlo. Josephus Verstraeten van Leusderweg 86 naar Cavalerie Kazerne. Elisabeth de Wijs van Muurhuizen 31 naar Groningen. Maria van Assen, wed. A. Spijker van Nicasiusstraat 9 naar Herzogenrath (Duitschiand). Coenraad Boersma van Hellestraat 31 naar Haarlem. Looisina Anna van de Werken van Paulus Buyslaan 7 n. Groot Ammers. Theodorus Broekman v. Aldegondestr. 12 naar Amsterdam. Hendrikus Albertus Butselaar van Leusderweg 144 naar Ambt-Almelo. Isak Schoonhagen van Stellingwerfstr. 36 naar Amsterdam. Philippus de Swart Dinand van Schim- melp.straat 52 naar 's Hage. Maria Herbold van Soesterweg 203 naar Hilversum. Pietertje Aukje IJska van Utrecht scheweg 104 naar Warns. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De Oranjeblocii). Geachte Redactie! In verschillende bladen vonden wij onlangs de aankondiging, dat het te Utrecht opgerichte Comité «de Oranje- bloem" zich voorstelt op den aanstaan den verjaardag van H. M. de Koningin in het geheele land eene Oranjebloem te doen verkoopen, waarvan de baten aan de Militaire Tehuizen, zoowel in ons land als in Indië ten goede zullen komen, en dat de besturen der Tehuizen voor Militairen daartoe als plaatselijke comité's zullen optreden. Wij hebben ons na dit bericht tot het Comité gewend met het verzoek om nadere inlichtingen en ontvingen tot antwoord, dat zij, die deze collecte op touw hebben gezet, alleen de Chris telijke Tehuizen op het oog hadden, en dat hunne bedoeling zoowel in de cir culaire als in de dagbladen is mede gedeeld. Dit antwoord heeft bij ons teleur stelling en verontwaardiging gewekt. Teleurstelling, omdat wij niet konden vermoeden, dat men op den Koninginne dag van de Oranjegezindheid onder de geheele natie partij zou willen trekken om gaven in te zamelen, die alleen ten goede zullen komen aan Tehuizen, die slechts voor een klein deel der Mili tairen geschikt zijn. De Tehuizen voor Roomsche militairen worden, evenals de Algemeene Tehuizen, die geen propa ganda maken voor bepaalde godsdien stige of staatkundige meeningen, uit gesloten. Verontwaardiging, omdat in de door het Comité verspreide circulaire bijna doorloopend en in het bericht der bladen uitsluitend van de Militaire Tehuizen, zonder nadere aanduiding, gesproken wordt. Slechts blijkt, dat de netto opbrengst verrekend wordt met den Nederlandschen Militairen Bond en den Christelijken Militairen Bond in Oost- en West-Indië. Maar hoevelen weten wel, dat die beide bonden op dezelfde beginselen steunen? Reeds bleek ons, dat onder de hoogste militaire autoriteiten in den lande uit de berichten was afgeleid, dat alle Tehuizen voor Militairen een aandeel zouden ontvangen. Wij verkeerden in dezelfde dwaling, en ligt het niet voor de hand te vree zen, dat bijna algemeen de bedoeling van de Oranjebloem verkeerd zal wor den begrepen? Ten einde dit te voorkomen, ver zoeken wij u beleefd uwe medewerking door opname van dit schrijven, opdat ieder op 31 Augustus zal weten, dat de opbrengst van de Oranjebloem uit sluitend zal strekken ten voordeele der Christelijke Militaire Tehuizen. Het Bestuur van het Algemeen Tehuis voor Militairen te den Helder.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2