nieuws Nieuws- en Advertentieblad ^ÉTi voor lie Provincie Utrecht. ||p Gemeenteraad. FEUILLETON. HET OUDEJASTEEL. No. 69. Woensdag 28 Augustus 1912. 41e jaargang. a VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoo nn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gisterenmiddag gehouden open bare vergadering van den Gemeente raad W6rd gepresideerd door den beer H. W. van Esveld als oudste Wethouder, waarnemend burgemeester. Na de mededeeling dat de heeren Briët, Rolandus Hagedoorn, Van Kalken en Eysink bericht hadden ,gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen, werden de notulen der ver gadering van den 30sten Juli, zooals deze door den Secretaris waren ont worpen, vastgesteld. Daarop werd den heer P. van Achterbergh door den Secretaris binnengeleid, als raadslid geïnstalleerd en legde hij in handen van den voorzitter de voorgeschreven zuiveringseeden af. Hij nam daarop plaats naast den beer H. Koning. Alsnu volgde de gebruikelijke mededeeling der ingekomen stuk ken t.w. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, houdende toezending van een af schrift van het Koninklijk Besluit van 1 Augustus 1912, No. 128 tot be noeming van mr. J. C. Graaf van Randwijck tot burgemeester der ge meente Amersfoort, en voorts een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van 22 Aug. 1912, 3e afd. No. 3662, waarbij bericht wordt, dat mr. J. C. Graaf van Randwijck op 19 Augustus 1912 de eeden, voorgeschreven in art. 65 der gemeentewet heeft af gelegd. (Voor kennisgeving aange nomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Dtrecht van 13 Aug. 1912, 3e afd. no. 3174/2284 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Juli 1912, No. 310 betreffende verkoop van een strookje grond aan de Groote Haag. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van Burgemeester en Wethouders: De gemeente-begrooting met memorie van toelichting voor 1913. (Te verzenden naar de tffdeelingen.) De begrooting voor de gasfabriek voor 1913. De begrooting voor de waterleiding voor 1913. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst en tot het geven op verzoek van eervol ontslag en pensioen aan Dr. A. H. C. van Driel. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarisregeling van bet onderwijzend personeel aan de lagere scholen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarisregeling voor den gemeente deurwaarder. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van het Cen traal Genootschap voor kinder-her- stellings- en vacantie-kolonies om subsidie. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van de vereeniging Openbare Leeszaal er. Bibliotheek te Amersfoort, om subsidie. (Allen te behandelen bij de be grooting.) De afdeelingsverslagen betreffende de vergaderingen, gehouden ter be spreking van het werkliedenreglement en de reorganisatie van de brandweer, benevens het antwoord van Burge meester en Wethouders. (Te behan delen bij punt 11 der agenda.) Van het Burgerlijk Armbestuur de begrooting voor 1913. Van het Burgerweeshuis de rekening over 1911, (in handen der Commissie belast met 't onderzoek). Een schrijven van M. R. J. Brink- greve, dat bij zijn benoeming tol leeraar in de oude talen aan bet Gymnasium niet aanneemt, (voor kennisgeving aangenomen). Van de onderwijzeressen J. S. C. Brederode, W. M. van Eek, G. Th. W. Mezger, S. G. G- van Kalken, en van de onderwijzers P. Kortland, Mr. B. de Rlécourt, J. Meyer, W. C. Luberti en F. Beverloo dankbetui gingen voor hunne benoemingen bij het lager onderwijs, (voor kennisgeving aangenomen). Een adres van J. Ham, en anderen, waarbij verzocht wordt controle te doen uitoefenen over den handel op de markt, (in banden van B. en W. om advies). Een dankbetuiging van N. Vink voor het hem verleende pensioen en de toegekende gratificatie, (voor ken nisgeving aangenomen). Een adres van het bestuur der Nederlandsche vereeniging van school artsen, waarbij verzocht wordt een verordening vast te stellen betreffende den gezondheidstoestand op de scholen, (niet behandeld als ongezegeld). Een verzoek van Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese om hem eervol ontstag te willen verleenen als curator van het Gymnasium wegens vertrek uit de gemeente, (eervol verleend). De voorzitter deed daarop de deuren sluiten en toen na een half uurtje de geheime zitting werd opgeheven ver namen wij, dat de Raad zonder hoofde lijke stemming zijn goedkeuring hechtte aan een voorstel tot het ruilen van een strook grond aan de Beukenlaan met Dr. Van Enst. De voorzitter deelde daarop mede, dat de heer L. A. baron van Ittersum door hem belast was met het waar nemen van het Secretariaat der Ge meente tot de komst van den nieuw- benoemden functionaris. De heer Van Ittersum legde daarop eveneens de bij de Wet voorgeschreven eeden af. Op hun verzoek, naar aanleiding hunner benoeming aan een andere school, werd eervol ontslag verleend aan Mej. G. F. W. Mezger als onder- wijzeresaandeOpeobare Jongensschool, aan A. Pot als onderwijzer aan de Openbare Jongensschool, aan P. Kort land als onderwijzer aan de Openbare School aan de Hellestraat en aan T. Beverloo als zoodanig aan de Openbare School aan de Puntenhurgerlaan. Eveneens werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den hee: C. J. F. Prins als leeraar aan de Burgeravond school. Tot tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche Taal en Letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school (vacature W. Emmens) werd benoemd den heer D. Polak te Am sterdam. De wijziging der salarïsregeling van den leeraar in de Plant-en Dierkunde aan het Gymnasium en de H. B. School werd, zooals wij die in ons vorig num mer mededeelden, zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Op dezelfde wijze hechtte de Raad zijn goedkeuring aan de periodieke verhooging der jaarwedden van de leeraren A. G. van Os en Dr. E. J. Beumer en aan de vaststelling hunner pensioensgrondslagen. Daarop kwam aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot reorganisatie der brand weer. De heer Van Achterbergh vond de loonen der brandweerlieden Ie laag en wilde deze voor nachtarbeid met 50% verhoogen. Ook de belooning aan de politiebeambten voor hun werk bij brand achtte bij te gering en ook mistte hij op de begrooting een post voor eventueele ongelukken. Nadat de voorzitter had toegezegd dat een en ander nog bij nadere regeling zou worden vastgesteld, werd zonder hoofdelijke stemming tot reorganisatie besloten conform het advies der commissie. Zwijgend hechtte de Raad ook zijn goedkenring aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het betalen van een honorarium voor bet uitvoerige zakelijke rapport der reorganisatie. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op het verzoek der heeren I,. baron van Hogendorp en H. J. de Kempenaer tot het plaatsen eener straatlantaarn voor hunne woningen vond levendige bestrijding. De heer Oosterveen wilde dit verzoek wel zien ingewilligd mits de requestranten in de kosten een gedeelte zouden bij dragen. De heer Kroes achtte het een gemeentebelang aan villabewoners het gevraagde licht te verstrekken. De heer Van Achterbergh meende dat, waar deze inwoners straatbelasting betalen, zij ook recht hebben op ver lichting. De heer Gerritsen vraagt: waai blijft de grens, wanneer wij dit ver zoek toestaan? De heer Van Duinen wil algeheelo verlichting van de ge meente tot in zijn uiterste uithoeken en dat is natuurlijk te kostbaar of niets. De voorzitter wijst eveneen i op het gevaar van precedenten tn scheppen. De beer Veis Heyn wilde het voorstel naar de afdeelingen renvoyeeren. Maar het einde der historie was dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 10 tegen 4 stemmen werd aangenomen en het voorstel van den heer Ooster veen, om voortaan dergelijke verzoe ken wel in te willigen mits belang hebbenden bereid zijn in de kosten bij te dragen, gerenvoyeerd aan hel college van B. en W. om advies. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning tot voorkoming, wering en be teugeling van mazelen en andere be smettelijke ziekten zooals wij dio in ons vorig nummer mededeelden werd zonder discussieen zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Daarna werd het concept werklieden reglement, op verschillende punten geamendeerd, met algemeenestemmen vastgesteld. De voorzitter bracht nog een woord van dank aau de gemengde commissie, die er zooveel werk aan beeft gehad, en aan haren secretaris den heer De Beaufort, voor zijne redactie. Een voorstel tot wijziging der be zoldiging van de boden ter Secretarie werd zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ook het voorstel tot het in gebruik 7) Slot. Zoo dobberde hij bestendig tusschen hoop en teleurstelling en toch bleef hij. Daar hij in het kasteel niet meer kwam, want het gezicht van den somberen man was hem ondragelijk geworden, wan delde hij rusteloos op de hoogten, die den ouden hurgt omgaveD. Een soort van voorgevoel zeide hem, dat zijne betrekking met Bertha nog niet ten einde was en een gebeurtenis tusschen die muren er over beslissen zou. Inmiddels ging de zomer voorhij en de herfst kwam met zijne nevels en voch tige avonden. Het landschap verloor allengs zijne fraaiheid. Het groen ver dween overal en alles was bladerloos en kaal. De natuur was nu meer in overeenstemming met Walters gemoed. In de zomerdagen had hij de tegen stelling van het zonnige landschap met de woestheid van zijn binnenste diep en dikwerf gevoeld. Zulk een treurige herfstdag ging ten einde. De hemel was in grijze wolken gehuld, een dichte regen viel. Wal ter zat eenzaam als altoos in zijne ka mer, en dacht meer dan ooit aan het verledene. Bertha's beeltenis was leven diger dan ooit voor zijn geest. Maar hare oogen hadden nu een onuitspre kelijk treurige uitdrukking, zoo dat hij onwillekeurig zijne oogen afwendde, als stond zijne geliefde werkelijk voor hem. Steeds meer en meer verdiepte hij zich in zijne droomerijen. steeds har der kletterde de regen huiten op het zand. Daar werd aan de deur geklopt Martha trad binnen. Walter zag ver wonderd op, maar de beweende oogen der oude dienstmaagd lieten het ge voel van vreugd dat hem wilde over weldigen, niet opkomen. "Ach mijnheer," zeide zij, «het ver wondert u zeker dat ik hier kom, maar het zou niet geschied zijn, indien het niet zoo erg gesteld was.« «Hemel! Martha, spreek, wat is er?« riep hij angstig. «Ja, wat is er? Doodziek ligt het arme schepsel ginder boven en roept en verlangt naar u, zoodat 't een steen vermurwen zon. Daar heeft de oude man nu eindelijk zijn trots laten varen en mij tot u gezonden om u te ver zoeken hoven te komen. Ach, wat heb ik niet moeten beleven! Nu kan ik het u zeggen: Haar vader heeft ze sedert den nacht, dat zij bij u was en u bespiedde, opgesloten gehouden in een kamer, welke aan niemand dan hem bekend was. Maar zij weende dag en nacht en dreigde zich het leven te ont nemen, zoo haar vader ze niet vrijliet. Het hielp niet. Daarop werd ze allengs stiller en stiller, bleek als de dood en hare oogen glinterden niet meer. Ein delijk werd zij ziek en heden middag zei de doctor, dat het slecht met haar was en zij misschien nog gered kon worden, zoo zij u weder zag. Kom dus, mijnheer, gij bemint haar immers, wijt het haar niet wat haar vader u misdaan heeft.» De oude vrouw wreef, terwijl zij sprak, meermalen met het vlak harer hand over hare oogen, om hare tranen te drogen. Walter was reeds bij de eerste woorden als verlamd een soort van verstijving overviel hem, hij kon geen lid bewegen en hij voelde zijDe adem gestremd. Eerst na eenige oogenhlik- ken kwam hij weder tot zich zelf, sloeg een mantel om en volgde Martha. De regen viel met stroomen neder, de grond was glad en glibberig. Daarbij een diepe duisternis. Maar Walter hin derde dat alles niet, hij ijlde zoo snel voorwaarts, dat de oude dienstmaagd moeite had hem bij te houden. Schier buiten adem bereikten zij de binnenplaats van het kasteel nog eenige seconden en Walter stond voor dezelfde deur op de eerste verdieping van het ridderhuis, door welke hij vroe ger met zulk een onstuimig kloppend hart gegaan was. «Men heeft haar hier gebracht,» zei Martha, wijl zij hier het liefst woon de.» Juist wilden zij binnentreden, toen de slotvoogd op den drempel verscheen. Zijn vorige sombere gelaatsuitdrukking was verdwenen zijn gelaat droeg nu de kenteekenen van diepen smart. Zwij gend nam hij Walter's hand dezelfde hand, welke hij vroeger geweigerd had en voerde hem de kamer binnen. Het was er zoo stil. Slechts nu en dan hoorde men het zacht knetteren der op de tafel staande waskaarsen, anders geen gedruisch. Ja, het was dezelde kamer van toen, en toch een aDdere. Op de plaats waar vroeger Bertha's werktafeltje stond, verhief zich thans haar ledikant met witte opengeslagen gordijnen. Daar lag zij met saamgevouwen handen. Haar wangen waren even bleek als het linnen, haar blond haar golfde langs hare schouders neder. Voor het bed stond, haar beschou wend de docter. Daar ontwaarde zij haar geliefde en hare oogen herkregen plotseling den vorigen glans en haar gezicht gloeide. Zich half oprichtend, stak zij de hand toe en riep: «Walter, Walter, ik ben de uwe de uwe!» In het volgend oogenblik lag hij voor haar op de knieën, hij voelde haar hoofd aan zijn schouder, hare armen om zijn hals geslagen. Lang bleef zij in die houding, ver volgens maakten hare handen zich los, zij zonk in het kussen achterover en sloot de oogen. Diepe ademhalingen bewezen dat zij sliep. De krisis was gelukkig doorgestaan. Nu trad de slotvoogd aan het bed zijner dochter, boog zich over haar en kuste haar voorhoofd. «Mijn kind,» zeide hij met bevende stem, als ware buiten haar en betn niemand in de ka mer. «Vergeef mij. Gij mocht het lot. uwer zuster niet deeleu, gij moest geluk kiger worden en daarom was ik zoo hard. Maar ik heb uwe liefde als echt en waar erkend en zij belooft een he-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1