Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hot. nemen van de onderwijzerswoning naast het Stadhuis werd stilzwijgend goedgekeurd, alsmede dat tot bet tijdelijk huren van het perceel aan de Muurhuizen, voorheen in gebruik bij de firma Lamaison Bouwer &Co., ten dienste der handelsschool en tot onbewoonbaarverklaring der perceelen Wolkerstraat No. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 47 en 49 en Muurhuizen 127, 129, 131 en 133. Het 3e suppletoir kohier der Inkom stenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f903 75. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de voorzitter het woord tot den secretaris om hem ook namens den Raad, te danken voor al hetgeen hij in het belang der gemeente heeft verricht, om de groote voorkomenheid tegenover de raadsleden steeds be toond, waardoor als 't ware oen band van vriendschap tusschen deze en hem was ontstaan en hem toe te wenschen bij zijn vertrek uit Amers foort, welke plaats ook hem lief was geworden, dat in zijn nieuwen werkkring alle illusies zich daarvan voorgesteld, zijn deel mogen worden en het hem en mevrouw zijne ecbt- genoote in de toekomst moge wel gaan. De heer Stenfert Kroeze dankte met eenige welgekozen woorden voor den lof hem gebracht, doch ver- klaardde, dal mocht het hem gelukt zijn de verwachtingen die men van hem had in alle opzichten te kunnen vervullen, voor een groot deel zulks te danken was aan zijn medeambte naren, vooral die der secretarie, aan wie hij dan ook een groot deel der hem gebrachte lof endosseerde. Hij eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor de gemeente Amers foort, hare raadsleden en hunne echtgenooten. Hierop sloot do voorzitter de ver gadering. De storm die Maandagnacht over een groot gedeelte van ons land woedde heeft ook in en om onze Gemeente heel wat schade aangericht. Op het Plantsoen bij de Hendrik van Viandenstraat viel een zware boom dwais over de beek en vernielde eenige ruiten van de serre van Dr. Van Enst. Nabij Monnikendam en de St. An- driespoort zijn zware iepen omgevallen. Aan den Soesterweg werd een reuzen- boom afgebroken alsof het een lucifers houtje was en vernielde in zijn val het tuinhek waar hij naast stond. Heel wat telefoondraden knapten af of i aakten in het ongereede waardoor storing in den dienst ontstond. Het tentenkamp achter de Infanterie- kazerne werd uiteengerukt en gedeelte lijk door den wind meegevoerd. Het aantal omgewaaide schoorsteenen en afgerukte dakpannen is legio. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Het Bestuur der Oranjevereni ging deelt ons mede dat alle feestelijk heden in den namiddag en avond van den 31sten Augustus a s. zullen plaats hebben op het Footbalterrein aan de KONING1NNELAAN, alwaar ook het vuurwetk zal worden ontstoken. De Directeur van het Postkantoor vestigt er de aandacht op, dat 31 Augustus, de verjaardag van H. M. de Koningin, vervallen: a de 3e en 5e bestelling der brieven post; b. de 2e pakketpostbestelling; c. de 3e en 4e lichting der bijbussen d. de invordering van quilanties. Programma van het concert, op 31 Aug. op hetterias van Amicilia te geven door het muziekkorps van het le regiment huzaren, kapelmeester de heer Scholtens. 1. »The Giggler» marsch, Haines; 2. Madehen von der Spule, Suppé; 3. Wiener Blut, Walzer, C. Faust; 4. a. Danse hongroise no. 6, J. Brahrns, b. Husarenritt, Spindler; 5. Fantaisie stenèig geluk. Welaan, ik weerstreef u niet langer, en zoo de beproeving te zwaar was, vergeef het een bezorgden vader, die zich door te weinige zorg den dood van een kind te wijten heeft.» Vervolgens wendde hij zich tot Wal ter, zag hem vriendelijk in de oogen en drukte hem langde hand. Buiten had de regen opgehouden, de wolken sluier was gescheurd en de eeuwige sterren beschenen vreedzaam het kasteel. Op den herfst volgde spoedig de winter, en in de volgende lente legde de slotvoogd Walters hand in die van Bertha. sur l'opéra Faust, GoutiodjG. Ouver ture »Im Reiche des Iridia«,P. Lincke; 7. La Catalane, valse espagnole, W. v. Perck; 8. a. Sarastio, Air der Priester aus der Zaubeiflote. W. Mozart, b Intermezzo «Cavaleria Rus- ticana«, Mascagni; 9. Nederlandsche Volksliederen-potpourri. W. H. Schol tens. Bij de gister gehouden stemming voor 5 leden werkgevers en 5 leden werknemers van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven werden inge leverd 4 biljetten van werkgevers en 12 biljetten van werknemers. Er zijn 45 patroons- en 274 werk liedenkiezers. Gekozen werd als patroonslid de heer J. E. van Nie, terwijl herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren A. E. Blok, A. van Daal Tzn W. vari den Donker, C. Prins Gzn C. Ruitenberg, E J. Ruitenberg, P. van Veen en L. van Wijngaarden. Als werklieden leden werden gekozen J. O. Verhaar, J. van den Brink, H. Priem, S. Kraan en H. Schippers. Door de Kiesvereeniging «Ge meentebelang» is gisteravond in een druk bezochte vergadering in «Ons Huis» de heer J. van de Lijke, archi tect, tot candidaat voor den Gemeente raad gesteld. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie van de muziekschool, die 2 September a.s. de lessen weder aanvangt. Hedenochtend werd op den Utrechtscbestraatweg ter hoogte van de villa van baron van Hogendorp door een ledige tapissierre. zekeren V. van hier overreden met het nood lottig gevolg dat de dood onmiddelijk intrad. V. reed achter de tapissierre en schijnt niet te hebben opgelet toen deze een zijweg wilde inslaan. Van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw-genoot- schap bezochten 31 leden j I. Maandag de groote landbouw-tentoonstelling te Leeuwarden. De gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst is toegekend aan A. A. Hedel, onderkapelmeester van het 5e regiment infanterie. Het eermetaal zal hem op 11 Sep tember op plechtige wijze worden uitgereikt. Mgr. N. Prins, de nieuwbenoemde Oud-Katholieke bisschop van Haai lom, zal waarschijnlijk 1 October worden gewijd door mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht. De «Deutsche Dichter-Gedacbt- nis-Siifiung« te Hamburg—Grossbor stel, heeft besloten een groot aantal exemplaren van Frederik van Eedeu's «Der kleine Johannes» aan te koopen, om aan kleine Volksbibliotheken te verdeelen. Deze vereeniging is uitslui tend tot openbaar nut zonder eenig privaat belang. Het aantal bibliotheken bedroeg 500 in 1903, 800 in 1907, 1500 in 1910 en thans 1800. De Tijdeplegel. De September-aflevering van den Tijdspiegel wordt geopend met een beschouwing van den heer G. Gerrit- son, luitenant der reserve en schrijver van «Prolegomena der Sociologie» over de verdeeling van de taak der volks opvoeding tusschen leger en school. De heer J. Rietema draagt een schets bij in het dialect van Westergo, ge titeld «Pait Soldoat», gevolgd door een dramatische schets van Frederik Bloemink »Gebroken« en verzen van Daau van der Zee. Dr. J. M. Hoog vliet werpt nieuw taalkundig licht op bet vraagstuk van den vrijen wil Dr. A S. Kok levert, naar aanleiding van Dr. Dyseiinck's boek, een studie over het echtpaar Bosboom-Toussaint. De muziekvereeniging de «Har monie» directeur de heer C. H. Stoetzer, zal Dinsdag 3 September deelnemen aan het muziekconcours te Epe, waaraan ook verbonden is een marschwedstrijd. Men schrijft uit Hoogland aan de Nijlc. Crt. Maandag der vorige week werd uit het land van H. een pink vermist. De politie stelde een onderzoek in. Daar in de omgeving van het weiland Zondagavond iemand uit Amersfoort was gezien, ging men naar die zijde verder onderzoeken en men bleek al ras op het goede spoor te zijn. want nadat deze persoon was geairesleerd en in het arrestanlenlokaal alhier was ondergebracht, legde hij al spoedig een volledige bekentenis af. Hij had de pink Maandagmorgen uit de weide gehaald, en op de markt te Nijkerk vei kocht aan een koopman, die 't beestje weer aan een derde van de hand had gedaan. Van een en ander is door de politie procesverbaal op gemaakt. De hertogin van Albany, zuster van de Koningin-Moeder, wordt Maan dag 2 Sept. voor enkele dagen te Soestdijk verwacht. De Oranjebloem. Naar de «Zaanl. Ct.» verneemt, heeft de burgemeester van Zaandam 7ijiie toestemming geweigerd tot ver koop van de z.g. Oranjebloem op 31 Augustus, waarvan de opbrengst uitsluitend zal strekken ten bate van de Christelijke Militaire Tehuizen. Het Instructie-Bataljon. Volgens de N.Ct. verluidt, dat bij den Minister van Oorlog het voor nemen bestaat, het Instructie-Batal jon te Kampen op te heffen. De onlangs door de gemeente Wageningen ten behoeve van de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school voor /90,0U0 aangekochte boer derij «Het Groene Woud» zal spoedig een bestemming kiijgen. De onder handelingen, tusschen het gemeente bestuur en de regeering gevoerd, hebben tot uitkomst gehad, dat, volgens eene mededeeling van den minister van Binn. Zaken, op de Staatsbegrooting van 1913 een bedrag voor huur en exploitatie door het Rijk van de boerderij is uitgetrokken. De oogst en de regen. Naar aanleiding van de verontrus tende berichten uit het buitenland omtrent het mislukken van den oogst, hebben wij geïnformeerd naar den stand der gewassen in ons land. Prof. dr. J. Ritzema Bos, de direc teur van het Phytopathologisch Insti tuut te Wageningen, deelde ons op ons verzoek telephonisch het volgende mede: «Over het algemeen kan het weder van de laatste dagen zeer zeker nog een nadeeligen invloed op den oogst oefenen. Alleen de koolgewassen loo- pen vooreerst geen gevaar. Juist ten gevolge van den regen groeien deze als kool. Voor bieten en knolrapen wordt bet gevaarlijk omdat deze niet bestand zijn tegen een kouden en natten bodem. In de gegeven omstandigheden hangt echter veel af van de ligging van den grond en de afwatering. Indien het weder spoedig verandert, kunnen deze producten nog wel meevallen. Voor de aardappelen die nog in den grond zitten is de toestand ge vaarlijk. Door de droge warmte van den voorzomer zijn ze weliswaar klein gebleven, doch ze zijn uitgegroeid. Bij dezen regenval schieten de knoppen dan uit en verwekken nieuwe knollen die groeien ten koste van den aard appel. Van de haver die nog te velde staat, zal weinig terechtkomen. Ook aangaande het ooftgewas deelde prof Bos ons zijn meening mede, dat de regen nog zeer veel nadeel kan brengen en reeds gebracht heeft. De kleine wondjes op appelen en peren, veroor zaakt door de insecten, zetten zich uit, de vrucht barst en de verrotting treedt in. Wanneer er niet spoedig verandering in de weersgesteldheid komt, zal er geen sprake zijn van een overvloed van mooie vruchten zooals algemeen werd verwacht. Handelsblad Dezor dagen waren in het kasieel te Stresa de naaste bloedverwanten van de onlangs ovei leden hertogin van Genua bijeen tot regeling van de erfenis. Daar kwam een eigen aardig staaltje aan bet licht van de kinderlijke liefde van de Italiaarische koningin-moeder Marghuerita. Eenigen tijd geleden was een ban kier te Turijn met de noorderzon ver trokken, na verduistering van belang rijke sommen, o.a. van een millioen lire, toebehoorende aan de hertogin van Genua. Koningin Marghueiita, die dat ver nam, besloot hare moeder onkundig te laten van bet door haar geleden verlies en liet haar geregeld uit haar eigen kas de rente van het verloren kapi taal uitbetalen. De hertogin van Genua, die dus in de meening was bly ven verkeeren, dat haar kapitaal ongeschonden was ge bleven, bad in haar testament bet millioen lire bestemd voor verschil lende legaten en de koningin-moeder zal nu, ter eere van de nagedachte nis h&rer moeder, een som beschik baar stellen, waaruit de genoemde legaten betaald kunnen worden. Te Munchen zijn twee menschen overleden door het eten van padden stoelen. Ze hadden ze in 't bosch ge plukt en ze gegeten. In den loop van den avond werden allen, zes personen ziek onder ernstige verschijnselen van vergiftiging. Twee van heil zijn leeds overleden. In Nousladt zijn drie menschen door het eten van vergiftige paddenstoelen overleden; twee anderen zijn zwaar ziek. In Giuliario de Campania, bij Napels, had de burgemeester, Nicola Pirozzi, een diner gegeven, waartoe tal van ingezetenen waren uitgenoo- digd. Als dessert werd geprepareerd ijs opgediend. Spoedig na het diner krogen alle deelnemers hevige kram pen. Zestig personen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht, waar zij allen overleden. Vari de overigen waren velen in levensgevaar. De oor zaak moet zijn het gebruik van ijs, dat vergiftige bestanddeelen moet heb ben bevat. Voeder voor kamervogels. Kanaiiezaad. In den handel ko men volgende soorten voor: Spaansche (lichtgeel, groot van stuk, zeer glan zend); Duitsch (klein van zaad, glan zend, donker)het zaad moet zuiver geel, niet vuil of bruin zijn, en groot van korrel. Maankopzaad mag nimmer versch gevoederd worden maar moet vol komen uitgerijpt en gedroogd zijn bezit het zaad deze eigenschappen dan is het hetzelfde of het wit of blauw is; de laatste soort geldt dikwijls als middel tegen doorloop. Hennepzaad. Indien dit zaad in goeden, volrijpen toestand gevoederd wordt en in matige hoeveelheden, is het zonder nadeel voor de meest- zaadetende vogels, zelfs voor ver scheidene soorten onontbeerlijk. Even wel geeft hot dikwijls ook zeer nadeelige uitwerking. Nadeelig is het vooral in halfrijpen toestand, als n.l. de inhoud nog eenigszins melkachtig is, aangezien het zaad dan een r.arkotisch, d.i. ver- dooveud (giftig) bestanddeel bevat.Ver der maakt oude hennep, wegens het hooge gehalte aan olie, de meeste vo gels vet, tei wijl frissche hennep gemak kelijk dooi loop veroorzaakt: vele vo gels ook kunnen in het geheel geen hennep verdragen. In ieder geval moet de hennep groot korrelig zijn, gelijkmatig, zoet en welsmakend, en zuiver riekend. Ook kan men aan vele vogels ook ge kookte hennep geven. Uit een en ander kan men allicht de oorzaak van een of anderen abnormalen toestand ol ziekte opmaken. Wanneer het dus ligt aan het voedsel, kan men door verandering daarvan de ziekte legen- gaan of stuiten. Wenken voor bet voederen van jonge duiven. Dagelijks voedere men de duiven 2 of 3 maal en geve men ze niet meer dan zij lusten, dus niet zooveel, dat zij het voeder laten liggen. Wan neer de dieren telkenmale begeerig op 't voeder aaDvallen, zullen zij ook steeds met ijver hunne jongen voe deren en zullen zij steeds gezond blijven. Wanneer men hun te veel geeft, ovezadigen zij zich, worden lui en laten hun jongen kwijnen. Duiven, welke vrij uitvliegen, voe dere men slechts op het erf, dewijl het voeder dan zuiver blijft. Is men gedwongen het op T slag te geven, zoo zorge men er voor dat het voed sel zich niet met de uitwerpselen ver- menge. Bepaald schadelijk is zwaar voedsel, als: erwten en wikken. Erwten kunnen heel moelijk verteerd woi den en der halve is een ruime bediening van dat voedsel af te keuren. Daardoor ont staan ziekten. Hoewel wikken beter verteien, moet men ook deze niet te ruim toedienen. Gerst en boekweit zijn licht ver teerbare voedingsmiddelen, bij wel-J ker aanwending weinig ziekten onder de gevleugelde diertjes zich voordoen. Voeder niet te veel op eens aan uw hoenders! Het mag wat tijd besparen, als men aan de kippen dubbel zooveel voeder geeft dan ze kunnen gebruiken, 't is toch een slechte en verkwistende voedering. Week voeder wordt spoedig zuur of koud en ook droge korrels worden vuil. De dieren verliezen den eetlust en het resultaat is onbevredigend. foor de keuken. Recept voor gerezen meel- pudding. Men neemt een pond bloem, 1% ons krenten, 1'/, ons rozijnen, l'/i ons bo ter, 4 eieren, een liter lauwe melk, èèn ons suiker, een geraspte citroen schil, een theelepeltje notemuskaat en een goed stukje gist (5 lood). Nadat alles flink is beslagen, wordt het in den vorm gedaan en 2'/i uur onafgebroken gekookt. Men kan bij dezen pudding rumsaus presenteeren, maar evengoed gewelde boter en sui ker. Knoflook als plakmiddel: Het is nog zeer weinig bekend, dat knoflook een uitstekend en goedkoop plakmiddel is, heel geschikt om glas en porcelijn te lijmen. Men wrijft eenige stukjes knoflook tot een papje, waarmee men de randen der scherven bestrijkt. Nadat men de gelijmde voorwerpen voor de stevigheid met een draad omwonden heeft, dompelt men ze in een pannetje rnet melk, die men een half uur laat koken. De knof look wordt bij deze beweiking steen hard en onoplosbaar. Voor het leven, 's Menschen geluk is zoo spoedig verwoest en wordt zoo moeilijk opgebouwd! Ge luk is het deel van hen, die niet alleen zonnestralen kunnen opvangen, maar ze ook weder terug kaatsen. Wie 's nachts ligt te lobben over zijn zorgen, is 's morgens nog minder geschikt om er het hoofd aan te bieden. Een kwade luim is de grootste vijandin van onzen levenslust. Het sieraad van het huis is zindelijkheid; De eer van het huis is gastvrijheid; De zegen van het huis is braafheid Het geluk van het huis is tevredenheid. Observator. Opgave van «le Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 31 Juli toten met den 6 Augustus 1912. GEVESTIGD. Agatha Koning v. Amsterdam n. Schimmelp.straat 17. Teunis Dreuning v. Leusden n. Woes- tijgerweg 20. Wilh. Corn, ten Brink v. Enkhuizen n. Zuidsingel 44. Hermanus Boersma v. Rotterdam n. Achter Luiaard 10. Gerardus Arnoldus Henricus Coops v. Venray n. Krommestraat 20. Gerrit van Dijk v. Baarn n. Lange- straat 39. Klaas van Dijk v. Zwolle n. Aldegonde- straat 34. Hendrik Johannes Meyer v. Zwolle n. Langestraat 39. Cornelia Verkerk v. De Bilt n. Wester straat 79. Johannes ten Hacken v. Wormer n. Kruiskamp 77. Anna de Beer v. Hilversum n. Lange straat 135a. Cath. de Haan Wed. Steph. Zoethout v. Sneek n. Muurhuizen 34. Rika de Wit v. 's Hage n. Wuytiers- laan 4. Leendert Boot v. Rotterdam n. Schim- melpinckstraat 4. Wilhelmina Hendrika Danklof v. Utrecht n. Eemstraat 23. Elisabeth Kalman Wed. Smit v. Breda n. Soesterweg 47. VERTROKKEN. Johan Repko v. Gaslaan 12 n. Amster dam. Cornelis Wilhelmus van Beek v. Kampstraat 73 n. Barneveld. Cath. Petronella Vinke v. Wilhelmina- straat 21 n. Nijmegen. Aaltiena Annegiena Koenderinck v. Arnhemscheweg 34 n. Warnsveld. Ruiske Tabernal v. Lavendelstraat 11 n. De Lemmer. Mattheus Lodewijk van Dieren v, Arnhemscheweg 67 n. Utrecht. Joh Franciscus Lageschaar v. Lange straat 102 n. Aalten. Willem Hoevers v. Havik 14 n. Rotter dam. Jan Veldhuizen v. Kruiskamp 77 n. Hoogland.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2