PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. De bacil kan niet tegen zonlicht, doch leeft lang in cadavers en mest. Een goed middel is het strooien van turfmolm in bet bok, omdat door het humuszuur deze bacterie gedood wordt. Onrein drinkwater en voedsel kunnen de besmetting overbrengen. Ook dui ven doen dit. De ziekte is een darmziekte, waar door het dier een bloederige vloeistof ontlast. Knipt men het doode beest aan de buikholte open, dan ziet men, dat de darmen rood en bloederig zijn, en de milt groot is. Het hartzakje bevat veel vloeistof; het hart zelf is met roode vlekken bedekt. De longen zijn ook ontstoken, donkerrood, vast en hard. Voor kinderen en zieken, die men een kipje ter versterking wil geven, is zoo'n boutje zeer nadeelig. De hoenderpest is de tweede ge vaarlijke ziekte, beerscbte in 1880 in Italië en kwam in 1901 te Brunswijk door de tentoonstelling. De neus van het aangetaste dier scheidt veel vocht af, hierom wordt deze ziekte ook wel snol genoemd. Deze ziekte verspreidt zich door mest, door pakstroo, niet door de lucht, zooals proeven hebben aangetoond. De verschijnselen zijn niet erg opvallend. Het dier is suf en slaperig en heeft krampen. Ook valt het bij het gaan, omdat de hersenen en het zenuwstelsel aangedaan zijn. De beste dieren, kippen in de l®g, worden er door aangetast. Oude kippen worden niet ziek. De eierstok is rood en bloederig, de eierleider ontstoken. Het bart als bij de cholera. De huid zwelt op aan kop en hals; de kam woidt blauw op zwart af. Er is niets tegen te doen. Inenting helpt niet, wel bij cholera. Proeven hebben bij deze ziekte aangetoond, dat inspuiten met serum door een veearts 96 pCt. deed herstellen. De Kleinsche ziekle is niet lang bekend, eerst sedert 1890. Ze komt veel met cholera overeen, en heeft dezelfde verschijnselen. Alleen zijn de dieren niet sufRg en slaperig, zooals bij de cholera. Na 9 a 10 dagen sterft het aangetaste dier; bij de cholera na 12 uur. Bij de cholera sterven ze bij honderden, bij de KI. ziekte met horten en stooten. Een andere zeer besmettelijke ziekte is de tuberculose, veroorzaakt door de vogeltubercelbacil. Deafdeeling Amers- fooi t met zijn 600 leden kan deze ziekte gemakkelijk bestrijden. Dan zijn er nog diphlerieen vogelpokken eigen lijk twee namen voor dezelfde ziekte met dezelfde oorzaak. Ze uit zich in den bek en achter in de keel. Eerst ziet men kleine gele puntjes, deze worden allengs grooter en komen ook in neus oogen en luchtpijp, ook ziet men zwelling onder de oogen. De ziekte is erg besmettelijk. Om te ge nezen moet men de gele stukjes af krabben en de wond met jodium tinc tuur bestrijken. Lijdt een dier aan vogelpokken, dan wordt de huid aan getast, waar de veeren beginnen. De kleine schubjes worden grooter en lijken wratten. Met helsche steen kan men ze wegmaken of met tinctuur behandelen. Hooldzaak is er spoedig bij te zijn. Zijn de hoenderziekten voor den mensch niet gevaarlijk, de tuberculose van papagaaien en kanaries is dit wel. Hierom is groote voorzichtigheid noo- dig. De kwaadaardige snot is zeer be srnettelijk en wordt soms overgebracht door losvliegende vogels. Om te ge nezen zet men de dioren in een droge ruimte in een kist en laat dan op een heete steen teer druppelen. De gaapziekte wordt veroorzaakt door wormen in de luchtpijp der vogels. Door vochtigheid wordt ze voortgeplant en genezen door de wormen te verwijderen door het rond- penseelen met een veertje met olie. Coccidiose komt voor bij jonge kuikens en ook bij konijnen, wanneer ze te veel nat voer krijgen. De dar men worden ontstoken. De dieren binnenhalen en droog voer geven brengt genezing. Hiermede heeft spreker de gevaar lijkste ziekten behandeld. Hij raadt aan bij de gegeven ver schijnselen niet maar af te wachten, doch zich te wenden tot het bestuur van de V. P. N. Hierna kreeg men gelegenheid ver schillende preparaten, serums, enz. nader te beschouwen en vragen te doen. Hiervan werd een druk gebiuik gemaakt. De heer Van der Linde was de tolk der vergadering, toen hij den heer Te Hennepe dank bracht voor zijn boeiende, eenvoudige voordracht en wees verder op de noodzakelijkheid om zich te organiseeren. Alles te zamen gaat het hier toch om een bedrag van f 80.000. Nadat hij de aanwezigen dankte voor hun opkomst, werd de vergadering gesloten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot Majoor bij het 5e regiment infanterie de kapitein G. W. F. Epkema van het 8e regiment. Met ingang van 15 September zijn benoemd tot le luitenant de militie 2e luitenants C. Sisselaar en G. Bos van het 5e regiment infanterie. Bij Kon. Besl. is de luit.-kolonel F. H. Boissevain van het 5e regiment infanterie ter zake van langdurige dienst, gepensioneerd en het bedrag van zijn pensioen bepaald op f2400. De heer W. H. A. van Os is voor het studiejaar 191213 benoemd tot inwonend klinisch-assistent in het Binnen Gasthuis te Amsterdam aan de afdeeling van professor P. K. Pel. Het is aan de wagenwerkplaats van de H. IJ. S. M. zoo druk dat geruimen tijd 2 uur per dag zal moeten worden overgewerkt. In een druk bezochte vergade ring van «Gemeentebelanga werd Donderdagavond de heer N. E Rost candidaat voor den gemeeenteraad gesteld. De kiesvereeniging «Amersfoort's Belangt stelde in eene gisterenavond gehouden druk bezochte ledenverga dering den heer A. C. R. O. Lein- weber, oud-ambtenaar ter secretarie, collecteur der Staatslotetij, met alge- meene stemmen als haar candidaat voor de aanstaande raadsverkiezing in district III. De le-luit. jhr. P. J. Boogaert, van bet 3e reg. huzaren, gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, wordt 30 dezer overge- plaats bij het Ie depot huzaren te Haarlem. De heropening van de bioscoop »de Arend" zal den 2len September plaats hebben. Bij de herstemming ter verkie zing van 4 leden patroons der Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort, zijn opgekomen 12 kie zers. Uitgebracht werden op de heeren C. Prins 7 stemmen, A. E. Blok 6 stemmen, A. van Daal Tz. 6 stemmen, W. van den Donker 6 stemmen, C. Ruitenberg 6 stemmen, E. J. Ruiten berg 6 stemmen, P. van Veen 5 stem men, L. van Wijngaarden 6 stemmen Gekozen zijn derhalve de heer C. Prins en als oudsten in jaren, A E. Blok, W. van den Donker en L. van Wijngaarden. Woensdagavond omstreeks 11 uur lostte de onderwijzer H. van de openbare school aan de Puntenbur gerlaan, uit een kleinkaliber revolver een schot op zijn collega v. M., die daar H. de laatste dagen zoo vreemd deed, hem dien avond gevolgd was en nu overreedde naar huis te gaan. Gelukkig bekwam de heer v. M. slechts eene niet gevaarlijke wonde aan den hals. H. vluchtte het hotel t>De Zwaana binnen, waar hij zich met een buks zoodanig toetakelde, dat zijne over brenging naar het verbandlocaal in het buteau van politie noodzakelijk weid geacht. Dit transport ging even wel allesbehalve vlot. 14 sterke man nen waren noodig om den waan zinnige in bedwang te houden, die, nadat men hem het dwangbuis had aangedaan, hevig bloedende naar alles en allen die hem te na kwamen, bleef bijten. De ongelukkige is Donderdagoch tend per auto naar het krankzinni gengesticht te Utrecht overgebracht. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature-W. H. Kam, is bepaald op Woensdag 18 September e.k., de stemming en herstemming zoo noodig op Dinsdag 1 en Woensdag 9 Oct. a s. De stationsklerk der Ned. Cen- traalsponr C. F. Brusewitz is van hier overgeplaatst naar Harderwijk. Nabij den overweg aan het station Hilversum geraakte gisteren ochtend eene rangeermachine in het ongereede en versperdde daarbij een der sporen. Tengevolge daarvan kwa men de ochtendtreinen van hier met aanzienlijke vertraging te Amsterdam aan. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 10 September 1912, des namiddags te half twee ute. 1. Installatie van Mr. J. D. Werk man als gemeente-secretaris. 2. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een lid van het College van Curatoren voor het Gymnasium. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school voor den cursus 1912/1913. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeressen in de nnttige handwerken aan de O L. School D. Mej. C. M. van de Stadt. G.Vonk.W. M. Heereen voordrachten voor de benoeming van zes onder wijzeressen in de nuttige handwerken aan de O. L. School C. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres Mej. S. C. J. Verweij. 7. Voorstel van Burgemeerter en Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den onder wijzer. E. Wever. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres Mej. M. C. E. Beek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van Dr. J. H. Moll e. a. bewoners van Grooten Koppel en kleine Spui. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende uitbreiding van het buizennet der gasfabriek in den Arnhemschen weg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting en tot betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1912. 12. Loting van de afdeelingen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting dienst 1912. (opname kasgeld ZONDAG 8 SEPTEMBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/«, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. Theol. Fac der V. U. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Coll. Theol. Fac. V. U. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuthuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. De tiooKlceraarsbenoemliig te Kampen. De classis Utrecht der Geref. Ker ken, vergaderd op Woensdag 4 Sept. 1912 te Utrecht, besloot aan de Gene rale Synode, welke D. V. 10 Sept. a s. te Den Haag zal vergaderen, het verzoek te doen of het geen ernstige overweging verdient in de huidige omstandigheden niet over te gaan tot het benoemen van twee professoren aan de Theol. school te Kampen, maar te zoeken naar een weg, die kan leiden tot eenheid van opleiding der dienaren des Woords in de Geref. Kerken. Jubileum Dr. A. Kuyper. Het zal 20 September 50 jaar ge leden zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hoogeschool promoveer de tot doctor in de theologie op proef schrift: «Joannis Calvini et Joannisa Lasco de Ecclesis Sintentiarum inter se Compositio". Hij was toen 25 jaar en had kort te voren zijn antwoord op een door de Groningsche faculteit uitgeschreven prijsvraag over »Het kerkelijk vraagstuk in de dagen van Calvijn en A. Lasco" reeds met goud zien bekronen. Ongeveer een jaar na zijn promotie, n.l. op 7 Aug. 1863, deed dr. Kuyper zijn intrede als pre dikant te Beesd. Vandaar vertrok hij in 1867 naar Utrecht, om in 187Ö predikant te worden in Amsterdam wat hij tot 1874 bleef, in welk jaar hjj voor 't eerst tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. In 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de door hem gestichte Vrije Uni versiteit. Zijn verdere loopbaan is genoeg zaam bekend. Op 29 October a.s. wordt dr. Kuyper 75 jaar oud. Men schrijft uit het Westland aan het N. v. d. Dag: Door de vele regens van den laat- sten tijd staan de polders in het Westland op vele plaatsen blank. De boeren hebben hun vee opstal moeten brengen, want de dieren staan den geheelen dag in het water en trappen het overvloedige gras in den door weekten bodem. Bij eene houtzegerij dicht bij Loosduinen zagen wij de kinderen van het hout vlotten maken en daarmede rondvaren op de plaats waar altijd een tuin was geweest. De kalkovens te Loosduinen staan in hel water, enz. Met de tuinderij ziet het er treu rig uit. Men graaft greppels door den tuin om het water naar de slooten af te voeren. Het malen is verboden omdat ook het boezemwater te hoog staat. De komkommerteelt onder het platte gras is afgeloopen. Het pro duct bracht in den laatsten tijd bijna niets meer op. Voor mooie kaskom- kommers wordt nog f5 en f6 per 100 stuks betaald. De tomatenteelt, waaraan dit jaar zoo bijzonder veel gedaan was, is nu niets meer waard. Voor uitgezochte kan men nauwelijks f4.per 50 K. G. krijgen en onlangs nog van 12 tot 14 gulden. De natuurtomaten zijn door den storm geheel verwoest. Coers' Liederen van Groot-Neder land. De Vereeniging: Het Nederlandsche Lied heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. (C. M. B. Dixon Co., Apeldoorn), gezonden en wel Uit den vNederlandt- sche Gedenck-clancke van Adrianus Valerius (1626). Vijfde reeks, be staande uit: O Nederland! let op u soeck. Wilhelmus van Nassouwe. Een monster van een valsch gelast. G'lyck den grootsten rapsack. God siet neder uyt Zyn Hemel. Pryst God, ons aller Heer. Weest nu verblyt. Fcey Don Jan. Wat bred u de voochdy der Landen. Eeu Coning, Prins of Heere. Elk lied heeft een aanteekening, welke o. a. de gebeurtenis meldt waar door het lied is ontstaan. Met de Achtste reeks, welke ter perse is, zal de uitgave Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. alle liederen bevatten van den Nederlantschen Gedenck-clanck. Keruilswee. Een Noord-Hollandsche schoone, die Zondag te Alkmaar met haar verloofde flink aan het kermisvieren was, raakte tot haar schrik in de schuitjes haar hoed met heurhaar kwijt, waardoor zij tot groote hilariteit van het publiek met een kaal hoofd in de schuitjes bleef staan. Spoedig begaf zij zich achter de schuitjes om den weggewaaidan haar dos weder op te zetten. Het bleek toen dat zij in sterke mate boven haar theewater was. Van den aanstaande, die op zulk een bijzondere wijze achter een ver borgen waarheid was gekomen, was na dit gebeuren geen spoor meer te ontdekken. (Alkm. CU Een afscheidsrede. De Nijmeegsche tentoonstelling is gesloten. De «Nijm. Crt.ï wijdt haar een afscheidswoord, waarin we het volgende lezen«Teleurstelling heeft de tentoonstelling gebracht voor bijna iedereen: voor de vaders van het idee, om Oud-Heidelberg in Nijmegen populair te maken, want ze hebben kunnen constateeren, dat Duitsche zeden en gewoonten zich maar zóó niet over laten planten, dat een ge kleurde studentenpet den kalmen Nedet lander niet in een Duitsch stu dent veranderen kan, noch bij hem liefde wekt voor een oude burcht op vreemden bodem; teleurstelling voor de commissie-leden, die zij uitgezocht hebben om hun plan uit te voeren, en die van hun arbeid weinig vreugde hebben beleefd; teleurstelling voor de menschen, die hun gelden beschikbaar stellen voor een Waarborgfonds, dat door den »zondvloed« werd opgeslokt en voor de Gemeente, die zoo gul was om niet minder dan f 10.000 van de belastingpenningen in de ouderne ming le wagen; teleurstelling voor de leveranciers, die naar verluidt een aanzienlijk verlies op hun vor deringen zullen lijden: teleurstelling voor de pachters van buffetten en huisjes, die groote pachtsommen be taalden en magere zaken maakten teleurstelling voor het publiek, dat vermaak zocht en het niet vinden kon teleurstelling voor de Nijmeegsche neringdoenden, in wier belang de ten toonstelling heette op louw te zijn gezet en die er maar heel weinig van bemerkten; teleurstelling voor bijna iedeteenltt liet oog des meesters. De middagsneltrein Leeuwarden Den Haag Staatspoor rolt geregeld een half uur te laat uit de Leeuw- ardensche stationsbekapping. Door den reizigerstoevloed en het constante tekort aan versterkingswagens in het vacantieseizoen komt hier nog een kwartiertje vertraging bij en arriveert de trein inplaats van 5.59 om 6.45 in Den Haag. Oorzaak van de balfuurvertraging is de late aankomst van den ochtend sneltrein uit Holland in Leeuwarden: als deze niet bionen is, kan de middag sneltrein er niet uit. Dat komt van het enkele spoor en is dus alleszins verklaarbaar. Daar zal niemand aanmerking op maken. Er is wel eens gevraagd, of de trein dit tijdverlies niet zou kunnen inhalen, maar daarop wordt steeds met een peremptoir »onmogelijk« door hen die het weten kunnen geantwoord. Toch kan het! Het volgende zal het bewijzen. Dinsdag 3 September ging alles aanvankelijk hetzelfde gangetje. Maar in een coupé der eerste klasse zat een meneer met een ridderorde in het knoopsgat, correct in zwarten cut-away gokloed, met een grijzend snorretje en een welverzorgde scheiding in het eveneens grijzend maar nog goed ingeplante haar. Zijn blik was vaag als van hen die hooge ambtelijke sferen bereikt hebben. Hij bad een spoorwegboekje in de hand en vergeleek op elk station de tijdstippen van aankomst en vertrek zooals de dienstregeling die aanwees met zijn horloge. Daar maakte hij notities van. In den beginne werd zijn aanwezig heid niet opgemerkt door de conduc teurs, die het controleeren er aan gegeven hadden vanwege de groote drukte, tot eindelijk in Zwolle een hunner zijn kaartje vroeg. De beer legde zijn notities terzijde en antwoordde: «Dienst!* «Deze uitlating stelde hem buiten de categorie der gewone reizigers. De conducteur nam hem nu nauwkeurig op en veranderde van houding als een paard dat onverwachts de sporen voelt. Er was een gehoorzame angst kreet in zijn keel en de wijze waarop hij salueerend ruggelings den coupé vei liet had iets van een buiteling. Een oogenblik later confereerde de conducteur met zijn ambtgenooten naar aanleiding van hem die niet anders deed dan notities maken. Het scheen wel, dat de machinist en de stoker er iets van hadden op gevangen, want in plaats van de gebruikelijke tien minuten in Zwolle te verlummelen was de trein on middellijk weer op weg en had voor Amersfoort al een kwartier ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het. In Utrecht bad de trein weer vijf minuten ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het. Tusschen Gouda en Utrecht kreeg de oude locomotief anno 1865 van Beyer en Peacock uit Manchester emphyseem van het harde stoken. De meneer met de vage oogen no teerde het. En in Den Haag kwam de trein om 5.45, dus vijf minuten te vroeg aan. Ach mocht hij altijd medegaan met den middagsneltrein uit Leeuwarden deze heer met de ridderorde in het knoopsgat en met zijn correcten, zwar ten cut-away aan I (r>N. CU) Een merkwaardige examinandus. Dezer dagen werd in een der pro vincieplaatsen een examen afgenomen voor toelating tot een school, waar o.m. ook de zuivelbereiding geleerd wordt. Hoe een examinator soms vragen kan stellen, kan blijken uit het volgende:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2