NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfentemee FEUILLETON. No. l/,' y Zaterdag 14 September 1912. 41 e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Behoud van Natuurmonumenten. BINNENLAND. Schatmeester en Scherprechter. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele ft ijk 1.25. Afzonderlyke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. dan is dr. Scheurleer gaarne bereid als gids te dienen, indien hij ter plaatse is. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 24e nummer van den vierden jaargang van francs «Lr bevat o.a. De begrafenis van Generaal Booth, met 2 foto's. Koninginnedag te Apeldoorn, met 2 foto's. Het feest op Koninginnedag te Amsterdam, uit geschreven door de Orarije-Vereeniging «VV'at ook val', Trouw staat pal«, met 2 foto's. Oranjedag, gehouden 3 September, te Delft, met 2 foto's. De oefeningen der Oorlogsvloot tus- schen Texel en IJmuiden, met 5 kiekjes. Louis Bouwmeester als Koning Oedipus, met 4 interessante futo's De Club der Zeven. Een getrouwe nabootsing in zilver van de «Meppel II', een geschenk aan den Heer Ver- schure, bij gelegenheid van 25-jarig jubileum als Directeur. Het 25-jarig bestaan van de Scherm- en Schiet- vereeniging «Nederland en Oranjea te Dordrecht. De opening van de Landbouwtentoonstelling te Medemblik in tegenwoordigheid van Minister Talma, met 2 foto's. Voorts: Portretten van bekende laodgenöoten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stein- heil, met foto, voorstellende: Mr. André, de Rechter van Instructie in het geding Steinheil. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redac- X, en het Kindernummer »Ons Prin sesje", met onderhoudende en leer zame kinderlectuur. In de Levende Natuur komt E. Hei mans terug op de geologisch en bo tanisch zoo merkwaardige zanderij tusschen Bussum en Hilversum. Daar was men aan het afgraven van een hoogst belangrijke eindmorene met zwerfsteenen, van welke morene Hei mans althans een stuk ongerept hoopt te behouden. Hij schreef nu: «Zooals ik nog onder mijn vorig artikeltje over de geologische en bo taniscbe zoo merkwaardige zanderij tusschen Bussum en Hilversum kon vermelden, was er eeuige kans op behoud van een heel klein hoekje ervanDaags er na echter kreeg ik bericht, dat het niet meer kon en dat de pachter van het geheele ter rein bij de Cralosche brug, zuid westelijk van de spoorlijn, niet gene gen was, het af te staan en het dezer dagen zou gaan omwerken om het in cultuur te brengen. Toen ben ik er Zaterdagmiddag maar persoonlijk op los gegaan en ik vond in den pachter, J. Jungerden, erfgooier, veehouder, landbouwer te Hilversum, een geschikten man die na wat tegenstribbelen, als man van zaken natuurlijk, toegaf. Met toestem ming van het bestuur der Erfgooiers- maatscbappij zal hij tegen een billijke jaarlijksche vergoeding voor winstder ving en voor het toezicht houden op het terrein, afzien van het bebouwen, en den bewusten driehoek vol zwerf blokken in onderhuur afstaan voor den tijd, dat hij zelf de pacht heeft verkregen, n.l. acht jaar. Zoo is dan voorloopig het veran deren in een haverveld tegengegaan, maar nu moet het ook beschermd worden. De jongens uit Hilversum en Bus sum hebben natuurlijk niet het min ste begrip van de geologische en historische waarde van de talrijke groote en kleine zwerfblokken, die in den bedreigden driehoek van 4000 M'. bijeenliggen. Ik zal de laatste wezen, om het hun kwalijk te nemen als zij er vuursteenen of bloemen zoe ken of er gaan spelen en de keien, door ze tegen elkaar te doen botsen tot splijting brengen, of de kleiner zandsteenblokken en de graniet en gneisbeien verbrijzelen door ze op de groote kwartsieten te laten vallen, ze weten niet beter. Daarbij vertrappen ze echter de dennen die hier spontaan opkomen, de struik- en dopheide-plant, ook de zonnedauw en de wolfsklauw, om meteen de prachtige mosflora, welke zich in de vochtige tot drie meter breede geulen tusschen de richels ontwikkelt. Het geheele terrein leent zich merkwaardig wel voor de vorming van een hoogveenflora, doordien het bestaat uit een tiental evenwijdige grindrichels van een halven tot eeu meter hoogte, waar tusschen de geulen in de zwerfblokken liggen. Deze zijn vrijwel in situ gebleven, hoogstens een paar meter naar beneden gerold en verrold. In het weiland er naast liggen er nog een paar, die te zwaar zijn en te diep in en te hoog boven den grond zitten om ondergegraven te worden. Met deze «Finalinge» welke van de overzijde van het spoor en de blokken vari den nu gereser- veerden hoek als aanscbouwingsmiddel, zal men zich voortaan nog goed kunnen voorstellen hoe vóór het ïn- cultuur-nemen, het terrein in dezen hoek van de oude gletscher-moraine er moet uitgezien hebben, al zijn alle verdere bewijzen en getuigen »er onder gewerkt». In dit opzicht is dit lapje grond inderdaad een natuur monument. Het komt er nu maar op aan, dat zij die er komen, groot of klein, er niets vernielen, wat gespaard behoort te blijven. Een afdoend middel zou wezen, er een stevige prikkeldraad versperring of een doornbeg om heen te zetten, maar dan hebben maar enkele bevoorrechten er iets aan. Als de collega's bij het onderwijs te Hilversum en Bussum mij helpen door hun leerlingen te bewerken (niet verbieden natuurlijk) kan het best zonder versperring. Hel heele terrein is van boven van den pl.m. vier meter hooger gelegen weg gemakkelijk te overzien, en wie er onder, langs of omheen loopt, ziet alles wat er te zien valt. Het betreden is niet nood zakelijk, de grootste breedte is 40 meter, de kleinste aan de punt drie meter. Maar als men het toch wil (doen om de kleinere details, de steen- I soorten of de mossen te bestudeeren, kan men het terrein sparen door op de richels te loopen en niet meer in de geulen af te dalen dan hoog noodig is. Blijkt de vernielzucht grooter dan de belangstelling, dan kan er altijd nog vóór het te laat is hek om ge zet worden. Het terrein blijft dus voorloopig vrij. En zoover althans, dat Jungerden of zij die op het land er naast bezig zijn, zooveel mogelijk toezicht zullen houden van het nu gepachte terrein en zullen verwijderen, wien zij denken, dat er niet veel goeds uitvoert. Wie er dus ongestoord en met bescheidenheid wil botaniseeren of kloppen, doet goed even bij Junger den, als hij op zijn land is, of anders aan zijn huis, Zuiderweg 59aa, Hilver sum, verlof te vragen. Amsterdam mers kunnen natuurlijk van mij een kaartje krijgen. In de Levende Natuur worden en kele afbeeldingen gereproduceerd van het behouden gebleven morene ter rein. Dr. D. F. Scheurleer, Den Haag, schreef den heer Heimans, dat hij sedert eenige jaren op zijn buitenver blijf »Darthuizerberg" alle steenen, die bij het maken van paden en het schoonmaken van bosscben te voor schijn komen, zorgvuldig laat verza melen en bijeen brengen. Midden in het bosch is een plek opengekapt en daar wordt van de steenen een cirkel vormige wal gemaakt, In het midden groepeert hij de groote en merkwaar digste exemplaren. Mochi iemand een kijkje willen nemen Nieuwe uniform voor het leger. Naar de «N. R. Ct verneemt, is thans het ontwerp-Kon. besluit be krachtigd, waarbij voor het leger de grijsgroene uniform geleidelijk wordt ingevoerd; voor de cavalerie, de rij dende-artillerie en hel regiment gie- nadiers en jagers wordt de bestaande groote tenue gehandhaafd. De nieuwe uniform. De N. Rott. Ct. bespreektdeplannen, welke bestaan om aan bet leger, in plaats van de donkerblauwe uniform, een van grijs-groene kleur te geven, als beter geschikt voor het gebruik te velde. Het blad is van meening, dat het moeite zal kosten die nieuwe kleur populair te maken. Al zijn wij Neder landers niet militair van natuur, toch stelt de soldaat meer dan men gewoon lijk denki, prijs op smaakvolle kleedmg. Ieder soldaat weet te vertellen, dat de groot-tenuetuniek met hare één rij knoopen en vreemdsoortige biezen, een afschuwelijk kleedingstuk is ver geleken bij de zooveel meer kleeder.de korte jas. En wat nu de nieuwe kleur betreft, zou het verkeerd zijn die slechts voor eenige wapens toe te passende voorgenomen uitzonderingen zouden de nieuwe juist bij anderen impopulair kunnen maken. Het gaat om de populariteit van de uniform. Of de commissie, waarin ook het artistieke element vertegenwoordigd is, in de keuze van den vorm der kleedingstukken gelukkig is geweest, zal nog moeten blijken. Hare samen stelling doet echter het beste hopen. Eene proefneming op groote schaal zal toch ook waarschijnlijk niet kunnen uitblijven, teneinde den smaak van enkelen te toetsen aan dien van velen. 5) Maar de gedachte aan zulk een einde van zijn gunsteling was voor den koning te schrikkelijk om er toe te kunnen besluiten den connetahel zijn gang te laten gaan. Zijn billijke toorn tegen den in doodsangst zwevenden oneerlijken schatmeester was reeds bedaard en een verkeerd geplaatste zachtmoedig heid weerhield hem den markies aan al de strengheid der wet prijs te geven. Het werd hem dus moeielijk een besluit te nemen, tot hij eindelijk een uitweg vond, van welken hij geloofde dat ze zoowel de wet als zijn liefde voor zijn gunsteling bevredigen zou. Welnu, neef," zeide hij tot den graaf van Richmond, «het zij zoo als ge wenscht, mits op eene voorwaarde. Ik heb de Giac mijn woord gegeven, hem tegen alles wat gebeuren mag, te be sehermen. En het woord des konings is onherroepelijk. Gy moet mjj dus met uw eer voor het hoofd van den mar kies instaan." »Ik blijf borg voor zijn leven, sire,» antwoorde de connetahel. Vervolgens wendde hij zich tot den schatmeester met deze woorden: «Mijnheer de markies, gij zijt mijn gevangene Den markies viel een zware steen van het hart. Inwendig verheugd dat geen gevaar zijn leven meer bedreigde, hield hij zich ook van de verdere gunst des konings genoeg verzekerd, om wegens al het overige onbekommerd te kannen zijn, en volgde de wacht, aan welke de connetahel hem over gaf, even lichtzin nig als begaf hij zich naar een plezier- partij. Weinige uren later bevond hij zich onder een sterk escorte op weg naar Villequiersen, daar aangekomen, werd hij in een sterke gevangenis gebracht. III. De vorm, onder welke de connetahel voornemens was aan den markies recht uit te oefenen, bestond niet alleen in de beschuldiging, aan de koninklijke schatkist 500,000 livres ontvreemd en daardoor de afvalligheid van het leger veroorzaakt te hebben, maar hem werd ook de moordaanslag tegen den ont vanger-generaal, zoomede een reeks andere misdaden ten laste gelegd, welke hij, beschermd door de konink lijke gunst, reeds sinds lang ongestraft begaan had. Toen den markies ook deze beschul digingen werden meegedeeld, begonnen de moed en zorgeloosheid, waarmede hij Bourges verlaten had, beduidend te dalen. Hii miskende nu het gevaar niet, waarin hij zich bevond, schoon de belofte welke de connetahel den koning had gegeven hem zijn leven volkomen waarborgde. Maar zijn er geen straffen, die on eindig pijnlijker zijn dan de dood Kon den de rechters niet over folteringen beschikken die den levensdraad van een mensch niet konden breken en waarbij de dood toch nog een wel daad is? En hoe stond het met de bescher ming van den zwakken wankelmoedigen koning, waarop de beschuldigde ook in de toekomst rekende? Een nauwkeurige beschouwing van den toestand deed deze bescherming als- zeer twijfelachtig voorkomen. De afwezigen hebben altyd ongelijk, zegt men; maar zij worden ook ver geten, en wel zeer spoedig vergeten, wanneer de oorzaak hunner verwijde ring schandelijk is, zooals die van den markies de Giac. Ook deelde hij het lot van schier alle gevallen gunstelingen, hij bezat in de omgeving des konings geen vriend, die zich zijner had willen herinneren. En gold niet in een tijd, toen Karei zich ieder oogenblik met het verlies van zijn kroon bedreigd zag, de wil van den connetahel meer dan die zijns gebieders? Aan zulke betrachtingen overgege ven, zat de markies den tweeden dag na zijne aankomst te Villequiers, het hoofd zwaar op zijne handen latende rusten, in een hoek zijner donkere gevangenis, en verwachtte een bode, die hem de dagvaarding zou brengen, voor zijn rechter te verschijnen om zijn nog on bekend lot te vernemen. Want de loop van een proces tegen iemand van een zware misdaad beschuldigd was des tijds snel en kort, bijzonder tegen iemand die aan de wraak des conne- tabels vervallen wasde rechter deed den beschuldigde eenige vragen, hoorde de antwoorden en alles was geëindigd de veroordeeling volgde. Ook werd nog vooraf de aanwending der pijnbank beproefd, wanneer de antwoorden van den beschuldigde niet bevredigend ge noeg, dat heet, ontkennend uitvielen. Het was inderdaad nog geen avond geworden, toen de deur der gevangenis geopend en den markies aange kondigd werd, dat het uur van zijn verhoor gekomen was. Vier hellebaardiers namen den ge vangene in hun midden en voerden hem naar het raadhuis in een zaal, waar het gerecht gewoon was hare zit tingen te houden tot het behandelen van hoofdmisdaden. Slechts drie rechters waren tegen woordig, de burgemeester met twee schepenen. De eerste bekleedde den voorzitterszetel De handeling die nu begon was een voorbeeld van eenvoud en kortheid. "Zijt gij," vroesr de president den beschuldigde, "Arthur Phaebus Charles markies Giac?" "Die ben ik." «Gij zij beschuldigd, op arglistige wijze aan de koninklijke schatkist 300,000 livres ontvreemd te htl>b n, item hebt ge een man orn^eki ht - m den ontvanger-generaal d'Bstopha veriaderlyu te laten vermoord -j het zeer misdadig oogmerk, door zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1