PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Immers spreekt men van petten van een model, tot dusverre bij ons niet bekend; van sjako's, die, hoe licht ook van samenstelling, toch altijd weder sjako's, onzaliger nagedachtenis, zullen zijn; van veldkleeding, die in versiering met de uitgaanskleeding zal overeenkomen en door haar mon teering weldra haar frischheid zal verliezen; zelfs wordt gesproken over de invoering van een geheel ander zijdgeweer. Dit alles ware nog eens eerst rustig in het openbaar te be handelen en op groote schaal te beproeveD. Er is nog geen periculum in mora. Inmiddels is de nieuwe uniform reeds definitief vastgesteld. Inmiddels is de nieuwe uniform reeds definitief vastgesteld. Red. De hoofddeksels voor liet Leger. Thans zijn de hoofddeksels voor het leger vastgesteld. Voor officieren en minderen wordt weder de chako ingevoerd, van ach teren voorzien van een afhangende klep, en in groot-tenue versierd voor de officieren met een pluim van hane- veeren en voor onderofficieren en min deren van een afhangende pluim van paardehaar, zooals vroeger door het personeel der artillerie werd gedragen In klein-tenue dragen de officieren en onderofficiereu een pet, overeen komend met het Duitsche model-pet de officierspet van voren voorzien van een lauwerkrans, de onderofficierspet van voren voorzien van het regiments cijfer, korporaals en minderen dragen in klein-tenue een muts van langwer pig model. Do herhalingsoefeningen. Naar »üe Avp." verneemt wordt door het leger-bestuur einstig over wogen, om, in verband met de weers gesteldheid, de miliciens der lichtingen 1905 en 1906 vóór den vastgestelden datum in het genot van groot verlof te stellen. Door het zeer slechte weer der laatste weken kunnen bijna geen oefe ningen met succes worden gehouden, en zijn alle terreinen en landwegen nagenoeg onbegaanbaar, terwijl door overbevolking in de kazernes de ruimte tot eenige exercitie ontbreekt. Landweer-onderzoek. De rapporten over het onderzoek, dut door den Minister van Oorlog werd bevolen naar de waarheid der feiten, door den oud-luitenant-generaal W. G. F. Snijders in de «Tijdspiegel' en de «Nieuwe Ct." indertijd gepubliceerd, zijn, gelijk bekend, reeds eenigen tjjd geleden aan de Staten-Generaal over gelegd. Naar wij vernemen, luidden de con clusies aldus, dat, weliswaar, die feiten grootendeels hebben plaats gehad, maar dat door de wijze van voorstel len en de comrnentarieering niette min een beeld der landweeroefeningen in 1910 is gegeven, dat niet met de werkelijkheid overeen kwam. Met de afzonderlijk overgelegde nota's wordt groote geheimzinnigheid betracht, wat geen verwondering behoeft te wekken, daar het, naar wij meenen te weten in de vergadering der commissie soms allerzonderlingst is toegegaan. Het plan is om de behandeling van de bij de Eerste Kamer nog aan hangige en voor openbare beraad slaging gereed zijnde wetsontwerpen te doen volgen op de gewone werk zaamheden, welke na de opening van het zittingjaar vereischt worden. Burgemeester en Wethouders hebben de werkzaamheden als volgt onderling verdeeld De burgemeester: gemeentereiniging, dood het berooven der koninklijke schatkist te bedekken en niet te laten uitkomenitem hebt ge in dertien ge vallen koninklijke gelden verkwist: personen die u en uwe handelingen in den weg stonden valschelijk beschul digd en aan lichaam en leven, aan have en goed schade toegebrachtmet Frankrijks vijanden zijt ge ten uwen voordeele en tot schade van het land in aanraking geweest. Dat alles wordt door getuigen verklaard en zooals het behoort, bewezen. Maar de wet schrijft mij voor u te vragen of ge u berouwvol schuldig bekent aan al de misdaden, welke ik u hier in openbaar gericht voorgehouden heb? Daarop verwacht nu het wettig aan gesteld gerecht uw antwoord met ja of neen. Weet voorts nog, dat zoo gij loochent een scherp verhoor op u zal toegepast worden." (Wordt tertolgd.) openbare gezondheid, plantsoen en beplantingen Wethouder van Esveld: armwezen en financien Wethouder Rijkens: onderwijs en openbare wei ken (behalve plantsoenen en beplantingen); Tijdelijke wethouder Tromp van Holst; gasfabriek en waterleiding. Tilly Koenen. Op het Kerkconcert van Donderdag a.s. inde Groote of St. Joi iskei k alhier te geven door de beroemde altzange res Tilly Koenen, met medewerking van den organist Louis Robert, zal het volgende programma worden uit gevoerd Tilly Koenen zal liederen zingen van Tosti, Hugo Wolf, Heinr. van Eyken, Grieg, Verdi, Bern. Zweers, Liszt en Dvörak. Louis Robert zal orgelstukken spelen van Bach, Boëllmann, César Franck en Guilmant. Aanstaanden Zondag zal op t>Nimmerdor« een zangersfeest plaats hebben van geheelonthouders-zang- vereenigingen, waarin, behalve bet dubbel-mannenkwartet sinter nos« en het kinderkoor «Kindervreugd*, zullen deelnemen: «De blauwe vaan» en «Het dagende licht*, van hier; »Ab- slinentia*, uit Utrecht; en «De blauwe vaan«, uit Baarn. Voorden afstandsrit Amersfoort Arnhem Apeldoorn Amersfoort, uitgeschreven door de jeugdige ver- eeniging» Wielersport* aanstaanden Zondag tusschen 9 en 4 uur te houden als weer en wegen het gedoogen hebben zich reeds 60 wieiiijders opgegeven. Men verzoekt ons, hel volgende op te nemen. De aandacht zij gevestigd op de in dit nummer voorkomende advei tentie, blijkens welke de Zangvereeniging der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst* baar repetitiën gaat hervatten op Maandag 16 September e.k. Voor dezen winter zal in studie worden genomen de Johannes-Passion, van Bach, een zeker niet minder mooi werk dan de meer ten gehoore gebrachte Matiheus Passion van den zelfden meester. Methet oog op deze uitvoering is echter de medewerking van een gioot koor zeer gewenscht en zou het Bestuur van Toonkunst het aan tal werkende leden der zangvereeni ging gaarne uitgebreid zien. Nieuwe leden kunnen zich aanstaanden Maan dag aanmelden bij den Directeur, den heer M. W. Petri, aan het gebouw der Muziekschool, Krommestraat. Daar het in studie te nemen werk grondige voorbereiding verlangt en vele repetitiën zal eischen, zal de uit voering niet vóór Januari 1913 kunnen plaats hebben. Het ligt daarom in de bedoeling van 't Bestuur, aan de leden der afdeeling in November e.k. eene uitvoering van Averkamps A. Capella-koor te doen geven, waartoe ook de leden der zangvereeniging viije toegang zal worden verleend Men weet, dat zij, die zich als lid der afdeeling Amersfoort van Toon kunst aangeven (Secretaiis mr. It. P. van der Mark, Vlasakkerweg 38, con- tiibutie f-i per jaar) óok toegang hebben tot de uitvoeringen, die in andere steden door afdeelingen aldaar van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst worden gegeven. In het jaarverslag over 1911 der Vereeniging tot Opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin lezen wij, wat de plaatselijke afdeeling betreft, het volgende: Het aantal kinderen op 31 Decem ber 1910 '25 groeide in 1911 aan tot 42. Het stelsel, dat ieder bestuurslid speciaal toezicht houdt op de opvoe ding van eenige kinderen, droeg ook in het afgeloopen jaar goede vruchten. De verhouding tusschen bestuurs leden en opvoeders bleek niet veel te wenschen te laten. Voor drie pupillen moest plaatsing in andere omgeving worden gezocht. Van de overigen kwa men goede rapporten in. Het ledental der afdeeling nam iets toe. Het telde op 31 December 1911 1 Medestichter, 10 beschermers, 121 leden en 41 begunstigers De ont vangsten der afdeeling bedroegen f 6477,37, de uilgaven f 6422,77. Van de '170 kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn j I. Donderdag slechts 33 opge komen. Met 24 stemmen werd in de vaca ture D. H. G. Kleber gekozen de heer P. Jos. Hamers. Tot agent van de Hanze-bank in het aartsbisdom Utrecht is benoemd de heer Th. J. F. Salemink. Een j.l. Donderdag bij het le regiment onder de wapenen gekomen veld-artillerist weigert alle voedsel. Hij is naar het Hospitaal overge bracht, waar hem dat op kunstmatige wijze zal worden toegediend. Do onderkapelmeester Van Hedel mocht bij zijn 36-jarig dienstjubileum zoowel van chefs als kameraden heel wat blijken van genegenheid in ont vangst nemen. Namens de officieren van bet regiment werd hem een enveloppe met waardevollen inhoud overhandigd. Het muziekcorps schonk hem een gouden horloge en de onder officieren van het regiment een fraaie ketting van tietzelfde metaal. De navolgende heeren hebben zich vereenigd tot een comité van voorbereiding voor het organiseeren van leergangen van hooger volks onderwijs P. S. R. Wolterbeek, J. H. Huisken, Dr. Tiddens, Dr Peyrot, C. J. F. Prins, T. Beverloo, G. A. L. Spelberg, W. A. van de Bovenkamp en T. J. van Grasstek. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn benoemd: 1. Bij het wapen der infanterie, tot 2de luitenant: bij het 5de regiment, de sergeanten V. E. Nierstrasz; M. C. van Dijk en J. G. M. van de Plassche, onderschei- delijk van het 4de, 8ste en 3de regi ment bij het 1ste regiment, de sergeant W. J. Lambert; bij het 2de regiment de sergeant N. H. L Epkema; bij hel 3de regiment, de sergeant J J. Harts; bij het 9de regiment, de sergeant N. Tibo, allen van het 5de regiment. 2. Bij het dienstvak der militaire administratie bij het personeel der kwartiermeesters, tot tweede luitenant- kwartiermeester bij het 5de reg. inf, de sergeant W. E. van Keeken van het 6e regi ment infanterie; bij het 1ste regiment huzaren, de sergeant L. L. H. H. Bellaard, van he 5de reg. infanterie; 3. Bij liet dienstvak der militaire administratie in Ned. Indië, tot 2de luitenant-kwartiermeester, desorgeant H. Muusze, van het 5de regiment infanterie. De uitslag der veiling van vaste goederen ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum in het café Oite gehouden luidt als volgt: Perceel I. Een woonhuis in de Krommestraat, verkocht aan den heer W. van Haselen voor f 940. Perceel II. Een winkelhuis in de Krommestraat hoek Haversteeg, aan den heer L. T. van Manen voor f 2860. Peceel III. Een woonhuis in de Vijverstraat, aan mejuffrouw E. C. Meier voor f 720. Perceel IV. Een pakhuis aldaar, aan den heer G. v. d. Klashorst voor f 350. Perceel V. Een woonhuis met tuin aan den Heiligenbergerweg, aan den heer J. C. v. d. Veer voor f '2520. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zilveren thee lepeltje en een zilveren dessertlepel, beide in het huisvuil gevonden. Tegenstrijdige verklaringen. Den '25 April van het vorig jaar des Dachts om één uur werd zekere J, Wallag die den bijnaam heeft van «de wonderdokter" alhier in beschon ken toestand op straat aangetroffen en naar het politiebureau gebracht. Den volgenden morgen werd hij weer in vrijheid gesteld. Op 2 October volgde zijn veroor deeling door den kantonrechter tot 3 dagen hechtenis en 9 maanden op zending naar een Rijkswerkinrichting. Evenwel, de veroordeelde wendde zich tot den Hoogen Raad met ver zoek om revisie zijner zaak, daar er volgens hem een vergissing had plaats gehad hij was in den bewusten nacht niet in Amersfoort maar in Kleef ge weest. Ingevolge de verwijzing door den Hoogen Raad, diende de zaak gister morgen voor het gerechtshof te Arnhem. Als getuigen werden gehoord 4 agenten van politie te Amersfoort. Eer. van hen heeft den beklaagde 's avonds op straat gezien en toen al tot zijn collega's gezegdwe kiijgen den wonderdokter (bekl.) op het bu reau, zulks in verband met den ab- iioi malen toestand van bekl. Een tweede agent heeft ook werkelijk bekl. in kennelijken staat aaDgebouden een derde heeft hem in de cel gezet en een vierde heeft hem des anderen morgens ontslagen. Lijnrecht tegenover deze verklaring staat evenwel het getuigenis van een boer uit Wijlor. diens vrouw en zijn knecht, die pertinent beweren, dat bekl. den bewusten nacht bij hen nabij Kleef heeft doorgebracht. In verband met deze tegenstrijdig heid requireerde de advocaat-generaal vrijspraak van beklaagde. Do verdediger mr. v. d. Koppel sloot zich bij dit requisitor aan. ZONDAG 15 SEPTEMBER. Renionstraiitsche kerk. Voorm. 197., Ds. A. K. E. Horst, te Lochem. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 107. uur, Ds. P. Oosterbaan, te Hilversum. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107. uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 57. uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57. uur, Ds. Teerink. Vrfje Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57v uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47i uur, Godsdienstoefening. W. Heiinburg. f De bekende romanschrijfster Wil- helmina Heiinburg eigenlijk genaamd Bertha Behrens, is op hare villa te Kötz- schenbroda, bij Dresden, overleden. Zij werd den 7en Dec. 1885 te Thale geboren en was dus nog geen 57 jaren oud. Onder bare vele werken verwierven de vertellingen «Aus dem Leben meiner alten Freundin* en «Lurnpenmüllers Liescher.» en de roman «Kloster VVendhüsen» de meeste bekendheid. Per flets. Een spannetje liet zich in ondertrouw opnemen. Het biuidje woonde te Eemnesbinnen, ruim een half uur van 't Raadhuis. Daar zij slecht ter been was en zich slechts met behulp van een paar krukken kon voortbe- weg9n, was het voor haar zeer moei lijk den langen weg naar het ge meentehuis te voet af te leggen Mogelijk viel een rijtuig buiten de finantieele krachten. De bruidegom wist echter raad. Hij tilde zijn bruidje voor zich op de fiets en zoo werd de afstand in een minimum van tijd afgelegd. Een en ander prikkelde wel de nieuwsgierigheid der dorpsgenoo- len. Panama-kanaal. Zooals men weet wordt te San- Francisco in 1915 een «Panama Paci fic International Expositon* voorbe reid, bij de opening van het Panama- kanaal, dat den Atlantischen en den Grooten Oceaan zal verbinden. Het bestuur dier tentoonstelling heeft eene uitnoodiging aan de ver eeniging «Het Nederlandsche Rund vee-Stamboek». gezonden, om aldaar uit te komen met Hollandsch vee. Het hoogste huis ter wereld. Te New-York is thans de hoogste wolkenkrabber, Woolworth Building voltooid, die een hoogte van 780 voet heeft. De huurders van dit reuzen- gebouw betalen jaarlijks ongeveer 600 000 gulden huur. Het buis heeft 50 verdiepingen, ieder met 400 ver trekken. In dit gebouw bevinden zich een brandweerpost, twee apotheken, een hydro-therapeutisch instituut, drie restaurants, twee bars, drie spreekkamers van dokters, een tand- neelkundige inrichting enz. De nieuwe wolkenkrabber is volgens Fransche plannen en met Fiansch kapitaal gebouwd, dus eigenlijk geen Ameri- kaanscb product. Het jaar 1913. Het jaar 1913 zal rijk aan kalender merkwaardigheden zijn. De vasten beginnen reeds op 4 Februari, dat is de vroegste vasten-tei mijn, in de geheele 20ste eeuw. Witte Donderdag valt op 20 Maart, Goede Vrijdag op 21 Maart en Paschen op 23 en 24 Maart, Hemelvaartsdag valt op 1 Mei en Pinksteren op 11 en 12 Mei. Cursussen over Moderne stedenbouw. Aan de Techische hoogeschool te Dresden worden thans cursussen over moderne stedenbonw gehouden. Op deze cursussen zullen technici en deskundige gemeente-ambtenaren een serie belangrijke kwesties op dit gebied behandelen. De versiering der Loudcnsche beurs. Het Gresham-comité voor versie ring der Londensche beurs heeft van Sir Charles Wakefield een schilderij van O. Salisbury ten geschenke ge kregen. Het stuk stelt koning Alfred te paard voor, omgeven door zijn lijfwacht. Reeds zjjn 16 wandvlakken der beurs met historische schilderijen gevuld, o.a. met werken van Lord Leighton, Seymour Lucas, Abbey, Crofts, Stanhope, Forbes en Macbeth. Ilet phonetisch laboratorium te Hamburg. Uit Hamburg wordt bericht, dat de Senaat een som van 100,000 Mk. aangevraagd heeft ter oprichting van een eigen gebouw voor het phonetisch laboratorium, dat onder leiding van Professor Meinhof staat. Een antieke terra-cottn kameel te Rome. Bij de opgravingen in het atrium van een keizerlijk paleis op den Pa- latinus heeft men terracotta figuren, o.a. de kop van een Arabischen kameel gevonden, dat meteen de vraag oplost, sedert welken tijd de Romeinen de kameel kenden. Sallustius vertelt in een zijner werken, dat in de oorlogen met Mitbridates (74 v. Cbr.) de Romeinen voor bet eerst een kameel zagen. De weerstoestand van de laatste dagen. In geheel Europa is het op het oogenblik onaangenaam frisch, soms zelfs guur en heersebt somber grauw en regenachtig weder, zoodat de tou- risten, die September voor reismaand hebben gekozen, spijt hebben als haren op bun hoofd, dat zij niet in hun eigen land zich hebben laten nat- regenen. In Zwitserland en Oostenrijk loopen zij met hun kraag op; de temperatuur ligt daar abnormaal laag. In Schotland is het 25 gr. kouder dan het vorige jaar, in Engeland is het verschil bij September 1911 nog grooter. Inmiddels regent het in Denemarken nu al een week achter een, terwijl het ook door heel Duitsch- land aan het plasregenen is. De Fransche weertelegrammen zijn even eens niet zeer optimistisch gestemd. Overal klagen de hoteliers steen en been. Alleen ons land maakt hierop misschien een uitzondering. Paardenfokkerij in Frankrijk. De triomf van de automobiel zou velen doen denken, daFde paarden fokkerij achteruitgaat. Dit is echter niet het geval in Frankrijk b. v. waren in 1909 3236130 paarden tegen drie millioen in 1894. In Parijs is het aantal paarden echter in de laatste tien jaren tot op de helft verminderd en in de meeste groote steden con stateert men hetzelfde verschijnsel. Het aantal volbloed-paarden is in Frankrijk toegenomen, terwijl daar entegen de andere afnamen, daar men voor den landbouw meer ossen ging gebruiken. Opgravingen in Thessalië. Dezer dagen heeft de bekende ar- chaeoloog en schrijver Appelrichter Ampelas aan de Archaeologiscbe ver eeniging te Athene een en ander mee gedeeld omtrent bijzonder interessante opgravingen die onlangs in de nabij heid van Volo, het oude Pagassai, in Thessalië gedaan zijn. Daar heeft Ar- vanitopoulos onlangs een oud kerkhof ontdekt en nu is het hem gelukt ook de tempel van de tot nog toe onbe kende godin Pasikrata op te graven. In de ruïnen vond men het marme ren hoofd van deze godin, dat zeer fijn bewerkt was. Bovendien werden ongeveer 1000 oud Grieksche munten en vele marmer- en terracotta-beel den, evenals tal van zuilen met in schriften, die aan Pasikrata gewijd waren gevonden. Ook kwam een aan tal prachtig beschilderde vazen voor den dag. Alles dateert uit de 4de eeuw voor Christus. Op het kerkhof werden wandbeschilderingen gevonden met een prachtig coloriet. De beste

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2