NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |3J @ofememee FEUILLETON. No. 76. Zaterdag 21 September 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE RAADSSTUKKEN. Schatmeester en Scherprechter. Amerstoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langeatrnat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regM meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers vau deze courant Het heden verschenen 25e nummer van den vierden jaargang van bevat o.a. Begrafenis te Utrecht, van de bij het Vossegat om het leven gekomen Militairen, met 2 foto's. De mijn ramp bij Clarence in Frankrijk, waar bij 30 personen den dood vonden en bijna 70 gewond werden, met 3 foto's Boottocht der Vereeniging ter be vordering van Gemeentebelangen te Groningen naar de haven van Ernden, met 2 foto's. De Martha-Stichting te Allen. Oranjefeest van deWil- helmina-Vereeniging te Alfen aan den Rijn, met 2 foto's. Ontwerp voor een Gemeentelijken Schouwburg te 's-Gravenhage, Architecten Fellner en Helmer te Weerren. Congres voor de Geschiedenis der Godsdiensten, te Leiden, waarbij o. a Minister Heems kerk tegenwoordig was.Plechtigeeerste steen-legging van de elfde R.-K. Kerk te 's-Gravenhage. Keizer Wilhelm met gevolg bij de Zwitsersche Manoeu vres, met 2 foto's. Iets over Wes pen, geïllustreerd met 13 afbeeldingen. De Elfdorpentocht te Groningen. Vergadering van den Rond der Vereenigingen ter Bevordering van Vreemdelingenverkeer, to Locbem op 8 September gehouden. De tocht georganiseerd door de Nederlandsche Heide-Maatschappij, waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik deelnam, met 3 foto's. Anna Louise Geertruida Toussair.t, met 2 foto's. Per motor boot den Oceaan over. Voorts; Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stein- heil. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willems orde. Ten slotte de rubriek van Redacteur X. en hel Kindernummer »Ons Prin sesje®, met onderhoudende en leer zame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zicb te abouneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. Bij raadsbesluit van 4 Juni j I., werd in handen van Burgemees ter en Wethouders gesteld een adres met Memorie van toelichting van de afdeeling Amersfoort en omstreken van den «Bond van Nederlandsche onderwijzersc, waarbij verzocht wordt de salaris-verordening zóo te wijzigen, dat aan de bezwaren van de afdee ling worde tegemoet gekomen. Naar het oordeel van het Dag. Best. is het wenschelijk eene verbetering in de salarissen voor de onderwijzers en onderwijzeressen van bijstand aan te brengen door het aanvangs-trac- tement, thans f600 bedragende, op f650 te bepalen en voorts geen wij ziging te brengen in de regeling van de verhoogingen wegens diensttijd. Lettende op de omstandigheid, dat met ingang, van 1 Januari 1911 de laatste verbetering in de salaris-rege ling heeft plaats gehad, komt bet B. en W. voor, dat met de nu voor gestelde verbooging van f50 voor iederen onderwijzer of onderwijzeres van bijstand kan worden volstaan. Eene dergelijke verhooging zal, aan gezien op 1 Januari vermoedelijk 68 onderwijzers en onderwijzeressen in dienst zijn, jaarlijks f 3400 kosten. Alhoewel na het bovenstaande eene verdere bespreking van het adres en de Memorie van toelichting overbodig geacht kan worden, wenschen B. en W. toch de opmerkzaamheid te ves tigen op de beschouwingen van adres santé over de regeling van de perio dieke verhoogingen. Deze zijn thans als volgt bepaald: vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f 75 en daarna twee 2-jaarlijksche verhoogingen van f50. Ten slotte wordt na 30- en 35-ja- rigen diensttijd nog telkens eene ver- booging van f 50 toegekend. Ten aanzien van deze laatste ver hoogingen merkt adressante op, dat de groote tijdruimte van 18 jaren, liggende tusschen 12 en 30 dienstja ren, »den weg, die voert naar het maximum, troosteloos dor maakt«. Ver zuimd wordt echter, hierbij op te merken, dat de verhoogingen na 30 en 35 jaren diensttijd indertijd op vei zoek van belanghebbenden zijn ingevoegd met het oog op hun pen sioen. In het voorstel van Burgemee ster en Wethouders naar aanleiding van een adres van de vereeniging «Openbare leeszaal en bibliotheek te Ameifoort» om haar eene subsidie van f 1500 te verleenen, zeggen zij o. a het navolgende: Het ligt naar onze meening op den weg der Gemeente eene subsidie aan de vereeniging te geven, daar zij in derdaad een doel nasreeft, dat tol groot nut van de geheele bevolking kan strekken en de vereeniging de geestelijke ontwikdeling van velen kan bevorderen. Ofschoon de gevraagde subsidie een vrij belangrijke som (f 1500.bedraagt, meenen wij toch, dat, indien uwe vergadering tot steun besluit, dit bedrag niet verminderd moet worden. Zal toch een inrichting, zooals adressante beoogt te stichten, slagen, dan behoort zij op niet te kleinen voet gesticht te worden. Bo vendien zal, indien wij welingelicht zijn, vermindering van de gemeente lijke subsidie een gelijke daling van de Rijkssubsidie ten gevolge hebben. Wel komt het ons gewenscht voor, I dat de gevraagde subsidie slechts dan verleend woide, indien blijkt, dat ook van particuliere zijde voldoende be- langsteling voor de instelling bestaat. Daartoe is de eerste voorwaarde in het conceptbesluit ontworpen. Volgens art. 6 tweede lid van de Statuten kan bij besluit van de Al- gemeene vergadering bet recht om éen of twee Bestuursleden te benoe men aan den Raad der Gemeente Amersfoort worden toegekend. Naar onze meening behoeft in deze rich ting door uwe vergadering geen drang uitgeoefend te worden. Het komt ons toch beter voor, dat de Gemeenteraad van een eventueele dergelijke recht geen gebruik zal maken. Het geheel vrijwillig door de leden gekozen Be stuur behoort de verantwoording to dragen. Blijkt het, dat, om welke reden ook, steun van de Gemeente niet langer gewenscht is, dan zal deze ingetrokken worden. Het komt ons echter voor, dat voor het al of niet beantwoorden der vereeniging aan haar doel, uitsluitend de verantwoor delijkheid moet berusten bij het door de leden der vereeniging gekozen Bestuur. Om de zelfde reden achten wij het niet gewenscht, onder de subsidie-voorwaarden bepalingen op te nemen betreffende de lectuur, welke ter lezing zal moeten liggen Ook hier zal de verantwoordelijkheid moeten berusten bij personen, op wier keuze de Gemeenteraad geen invloed beeft uitgeoefend. Ter toelichting van hun voor stel tot reorganisatie van den genees kundigen dienst deelden Burgemees ter en Wethouders aan den Raad het navolgende mede: Bij raadsbesluit van 7 April 1911 werden wij uitgenoodigd eene reor ganisatie van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst te willen over wegen en daa; bij in 't bijzonder te willen letten a. op ophefling van de splitsing tusschen Gemeente-geneesheer en Ge meente-heel- en vroedmeester; b. op 't eventueel aanstellen van éen of meer schoolartsen. Onnoodig is het, boverdien U in herinnering te brengen, dat in uwe vergadering meermalen stemmen op gingen tot de invoering van het insti tuut van schoolartsen. Ter voldoening aan bovenstaande uitnoodiging hebben wij de eer U te 'kennen te geven, dat ook naar onze meening thans besloten kan worden r tot eene reorganisatie van den ge lnoemden dienst, waarbij de splitsing tusschen Gemeente-geneesheer en Gemeente-heel- en vroedmeester dient te vervallen. Deze splitsing toch, afkomstig van eene vroegere wette lijke regeling, kan als geheel verou derd en in de practijk niet goed bruikbaar beschouwd worden. Een nieuwe organisatie van dezen tak van dienst zal naar onze meening onge twijfeld de vroegere splitsing moeten doen verdwijnen. Een principieel betoog te houden ten gunste van de instelling van schoolartsen meenen wij thans ach terwege te kunnen laten. Het goed recht van een dergelijke instelling is in den loop der jaren reeds in vele Gemeenten gebleken, zoodat wij ons ontslagen mogen achten van deze taak. Slechts zij herinnerd, dat in 1905 de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs reeds aangedrongen heeft op de aanstelling van school artsen. Behalve in de behandeling der armlastige patiënten en in den dienst van schoolartsen moet nog voorzien worden in de keuring van candidaat- ambtenaren en werklieden en in de controle van ziekte ambtenaren en werklieden. Bovendien zal het Gemeentebestuur in menig geval adviezen van medi- scben aard behoeven. Bij overweging op welke wijze het beste in den boven omschreven dienst zou kunnen worden voorzien, zijn wij, ook na raadpleging van de regelingen in andere Gemeenten, tot de over- 7) «Aangezien echter, dat het zijne majesteit onze allerehristelijkste en allergenadigste koning en heer in zijne goedertierenheid en wijsheid behaagd heeft den genoemden markies de Giac door zijn koninklijk woord het leven te schenken, zal het in behoorlijken vorm gevelde vonnis in het opleggen eener boete veranderd en verzacht wor den, waarvan echter het gerecht zal mogen afzien, wanneer de veroordeelde door zijne handteekening de verklaring bekrachtigt, dat hij de voltrekking van het erkende doodvonnis vrijwillig en onverminderd begeert en hiermede van de hem verleende koninklijke genade afziet.» »En waarin bestaat de boete, waaraan ik het leven zal te danken hebben vroeg de markies verbleekend, daar hij een gelegden strik vermoedde. «Zij is op bevel in het vonnis gelast geworden," zei de burgemeester en las vervolgens voort: «Arthur Phaebus Charles, markies de Giac zal gehouden zijn, morgen bij het opgaan der zon, een van roof en moord overtuigden delin quent, op liet openbare marktplein te Vil- lequiers met het zwaard en bijgestaan door den scherprechter ter dood te brengen, en wordt hem door deze daad ten allen tijde de zedelijke qualificatie van scherp rechter toegelegd van rcchtwege.v Een kreet van woede en afschuw slakend, zonk de markies op eene bank neder. »0!« riep hij vervolgens tandeknar- send, terwijl hij deaanwezende rechters de gebalde vuist ophief, «deze duivel achtig verzonnen boete kan slechts uit het vervloekte brein van den connetabel ontsproten zijn, en gij zijt zijn hand langers! Weg, ellendelingen,» voegde hij er van de bank opspringend bijweg of ik verworg je!» Verschrikt als vreesden zij dat de bedreiging van den veroordeelde spoe dig op de daad kon volgen, verlieten de rechters in allerijl de gevangenis en wierpen de dikke met ijzer beslagen deur achter zich dicht. IV. Zoo men zich de lage, beleedigende vernedering herinnert, waarin zelfs nog twee eeuwen later het ambt van scherprechter tegenover de burgerlijke maatschappij zich bevond, dan zal men eenigszins kunnen oordeelen over de geraffineerde wreedheid der keuze, welke men den markies had voorgesteld. Het gold eene onteering, die zelfs het machtwoord eens konings niet geheel kon verdelgen, wanneer men gedwon gen of vrijwillig met den voltrekker der rechterlijke vonnissen slechts in de minste aanraking kwam. Zelfs de ge ringste burger zou boven zulk een aanraking, vooral zoo zij in het openbaar moest geschieden, den dood gekozen hebben; want ziju huis, zijne familie zou door iedereen als pariaas, hij als ver- stootene ontweken, als aan den dood vervallen behandeld zijn. En nu verbeelde men zich de onge hoorde wreedheid, die er in lag, dat het gerecht van Villequiers een man, die uit een oudadelijk geslacht ge sproten, tot nu zoo hoog in de gunst van een gekroond hoofd had gestaan, dwong als boete eene daad uit te voe ren, die hem de hoedanigheid van een beul gaf, j a hem uitdrukkelijk voor ge heel zijn leven als beul qualificeeren moest! Men moge over het karakter van deu markies oordeeleD zoo als men wil. men®!nag met alle recht zijne ze deloosheid verfoeien desniettemin zal men de onderstelling niet kunnen onderdrukken, dat de veroordeelde onder den eersten indruk, dien het rechterlijke vonnis op hem maakte, in de hem voorgestelde keus slechts een i oogenblik geweifeld had. Toen echter zijn eerste aandoening opgehouden had en daar voor een bedaarde beschouwing van zijn toestand [getreden was, herkregen zijn verstand en zijn natuurlijke tegenwoordigheid van geest weder de overhand op zijn gewaarwordingen en in zijn ziel rijpte een besluit, dat even moedig als, naar de toenmaals heerschende meening over de eer, hiermee in overeenstem ming was. Van welken aard dat besluit was zal in den loop dezer geschiedenis gezegd worden. Het gold voor den markies het redden zijner eer -nota bene, de eer van een man die de koninklijke schat kist had bestolen, een sluipmoord had willen doen plegen, en die zich aan een reeks van misdrijven had schuldig gemaakt kortom, een mensch die naar de begrippen vae alle beschaafde volken, alle eer reeds verloren had.Daar- om rekende hij er op door een soort van coup de theütre, door een door wanhoop gegeven bewijs van moed, in de oogen zijner natie zijn zoogenaamde eer te kannen herstellen. Hierin vergiste hij zich niet. De triomf van den markies de Giae vindt men in de kronijk der stad Villequiers van de vijftiende eeuw aan- geteekend. De vijfde Juni van het jaar 1427 was voor de inwoners der goede stad Ville quiers de dag eener gebeurtenis, die aller gemoederen reeds vroeg in bewe ging bracht. Bij het aanbreken van den dag heerschte op het marktplein der stad een gewoel het welk bewees dat er een ongewone en gewichtige gebeurtenis op den handwas. Uit alle huizen, straten en stegen stroomden uiannnen en vrou wen van allen leeftijd te zarnen om een, in het midden van het plein door een lage schutting afgesloten ruimte, wier toegang door een troep krijgsknechten en stadssoldaten streng bewaakt werd. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1