NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad NÊf voor do Provincie Utrecht. |g| Bericht aan mt hers, FEUILLETON. Nu. 77. Woensdag 25 September 1012. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. Schatmeester en Scherprechter. Amersioortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onder verwijzing naar eene desbetref fende aankondiging in ons blad, vos- tigen wij de bijzondere aandacht onzer lezers op onze fraai Geïllustreerde Premie: »PAK ME MEEii, die wij ingevolge overeenkomst met den Uit gever, in de gelegenheid zijn, onzen abonné's voor 3 cent per week, in- plaats van 5 cents aan te bieden. Voor hen, die op onze premie nog niet zijn ingeteekend, stellen wij gaarne een exemplaar aan ons Bureau be schikbaar, overtuigd, dat zij, na ken nismaking, het in ons blad voorkomend inteekenbiljel, van naam en woon plaats voorzien, te onzen kantore zul len doen bezorgen. De Uitgever. De familiejuweelen, loebehoorende aan de ex-Koningin Maria Pia van Portugal, die tot dusver beleend waren bij de bankier.-firma Burnay, te Lis sabon, zijn voor een bedrag van on geveer f 144,000 door de Koninklijke familie ingelost. Dinsdag zijn ze den Koning van Italië toegezonden, die ze zal overdragen aan Dom Alfonso, den zoon van wijlen Maria Pia. Daar deze een oom van den ex-Koning Dom Manuel, volstrekt onbemiddeld is, heeft Koning Victor Emanuel hem een maandelijksch pensioen van bijria f 1500 toegekend. Wie op reis geweest is brengt ge woonlijk voor familieleden en vrien den een of andere kleinigheid mee, als aandenken. Zoo ook de ex-Sultan van Marokko, Moelei Hafid, die, zoo als men weet Parijs bezocht beeft. Hij bad den wensch te kennen ge geven, dat de verschillende voorwer pen die hij geleidelijk had aangekocht aan zijn hotel te Marseille bezorgd zouden worden. Als men bedenkt dat de verzameling, die hij tjjdens zijn verblijf op Franschen bodem aankocht, o. m koeien, piano's, pop pen, fonographen enz. omvat en een waarde heeft van ongeveer 300,000 francs, zal men begrijpen dat aan dien wensch niet zoo licht gevolg gegeven kon worden. Men heeft dit den ex-Sultan aan het verstand moe ten brengen en den heelen vooraad, verscheidene waggonladingen, is nu rechtstreeks naar zijn schip gezonden. Om zich over deze tijdelijke schei ding te troosten heeft Moelei Hafid getelephoneerd naar Ben Ghabrit te Parijs en voelde zich uitermate ver heugd een dergelijk wonder beleefd te hebben. Heden zal de ex-Sultan zich in schepen. Ook de oud-Sultan Abd-el-Aziz zal Parijs bezoeken. Zijrr plan, om eeni- gerr tijd aan de Afrikaanschen kust door te brengen, heeft hij opgegeven wegens de pestgevallen, die te Casa blanca geconstateerd zijn. Volgens oflicieele berichten heeft zijn bezoek aan Parijs vooral ten doel met de Fransche regeering den verkoop te regelen van zijn uitgebreide eigen dommen. Het zou grappig zijn, als de een maal vijandelijke broeders, nu beiden onttroonde Sultans, elkaar nog eens ontmoeten in Parijs! Te Berlijn is Zaterdag weer een proef met een nieuw model valscherm op zeer tragische wijze geëindigd. Een behanger, Bittner geheeten, poogde van het hoogste platform van de zoogenaamde «Sieges Sauiec (zij die Berlijn kennen, weten dat die hoogte niet gering is!) met het door hem zelf gemaakt valscherm naar beneden te komen. Het ging hem echter juist als 'n paar maanden geleden den man die hetzelfde poogde van den EiiTeltoren in Parijs: hij viel als een steen naar beneden en werd verplet terd op het marmer van het gedenk- teeken. Wat het geval bijzonder weerzin wekkend maakte, was dat een kine matograaf toestel de gebeurtenis opnam. Hondeiivleesch. De Ned. Hondensport deelt mede dat in Duitsehland tengevolge van den vleescbnood thans honden- en katten vleesch gegeten wordt, Het meest in Saksen 6n Chemnitz is bekend als de plaats, waar de meeste honden wordon geslacht. De statistiek deelt mede dat in het afgeloopen jaar in Saksen 69,400 pond hondenvleescb is gegeten maar het aantal is veel grooter, wijl de statis tiek alleen melding maakt van de hon den, die in de slachthuizen of abat toirs zijn geslacht. Veel grooter is het aantal honden, die in het geheim worden geslacht en opgegeten. Vele honden worden gestolen. En nog maar heel kort geleden waar schuwde de «Vereeniging tot bescher ming van Dieren* te Dresden, er tegen honden los op straat te laten loopen, daar zij dan geregeld worden gestolen en gedood. Gegeten wordt hondenvleesch niet alleen in de groote industrieele cen tra, maar ook op het platteland. Vele families zijn blij, als zij eenig vleesch, zij het dan ook paardenvleesch, hon denvleesch of kattenvleesch kunnen krijgen. In tal van arme gezinnen gaat bij de scbaarschte en duurte van vleesch, alles wat slechts eetbaar is, in den pot. In die kringen wordt hondenvleesch thans als een lekkernij, eene versnapering beschouwd. Ook het vet wordt gebruikt; volgens een heerschende volksmeening moet het uitstekend zijn tegen tering. Het Panama-kanaal, zoo is thans officieel afgekondigd, zal geopend worden in den herfst van het volgen de jaar. Dat is meer dan oen jaar vroeger dan oorspronkelijk was ver wacht, want de opening was vroeger vastgesteld op den eersten Januari 1915, maar er is zooveel sneller en voor spoediger gewerkt dat de ingenieurs het aandurven het water nu over een jaar reeds in de kanaalbedding te laten. Tegelijk kondigt de regeering te Was hington aan dat tijdens de opening de Amerikaansche vloot in Colon, aan het uiteinde van het kanaal, zal samen komen. Om goed het militaire doel van bet kanaal te doen uitkomen wellicht? De vorige week heeft in de Cbi- neesche provincie Tsjekiang een vree selijke Taifoen gewoed Heele steden en tallooze dorpen zijn verwoest geworden en honderdduizenden zijn dakloos. Alleen reeds het aantal van hen die bij de ramp door verdrinking om het leven kwamen, wordt op vijftig duizend geschat. Zooals men weet ligt de provincie Tr-jekiang ten zuiden van Sjanghai. Het land is daar buitengewoon vruchtbaar en dus zeer dicht bevolkt. Een paar ijverige Parijsche politie' beamten ontmoetten dezer dagen in de Champs Elyséos een jongen man met de rosette van het Legioen van Eer in zijn knoopsgat. Dat wekte de achterdocht der beambten en zij nader de den jongen man, zeggende»Nie' mand is op uw leeftijd ridder van het Legioen van Eer». «Dat ben ik ook niet,» was bet antwoord. «Dan zeker commandeur,» vroegen de politie agenten sarcastisch. «Nog veel hooger,» antwoordde de jonge man. Dat ant woord echter was te veel voor het geduld der agenten. Zij grepen den jongen man beet en brachten hem naar het dichtsbij zijnde politiebureau. Hier werd de arrestant ondervraagd en toen bleek, dat de jeugdige gede coreerde niemand anders was dan «Manuel, ex-koning van Portugal Het weer in het buitenland. Op de Schotsche hooglanden is het weer nu uitstekond. Ook in Engeland heeft de zonneschijn de overhand. Overdag is de temperatuur zeer aan genaam, maar de nacht-temperatuur ligt laag. In Duitsehland en Frankrijk wisselt bewolking met zonneschijn af Deweers- toestand werd ook daar nog veel beter. Een thermometrische stijging viel ech ter niet te constateeren. In Zwitserland en Oostenrijk-Hon- garije is het ten deele zonnig, ten deele nevelig. Een kist mot gouden munten gevonden. Uit Well (Limb.) schrijft men aan de L. K Vrijdag is op het kasteel een kistje gevonden gevuld met gouden munten. Uit door hem gevonden papieren vermoedde de eigenaar van 't slot, dr. Wolters uit Dusseldorp, dat op zekere plaats een schat begraven lag. Onder zijn persoonlijke leiding was reeds meermalen een binnengracht afgedrecht en afgevischt, maar men vond niets. Nu wilde hij deze gracht vullen met den hoogen wal, die er langs lag. Reeds was men een paar dagen aan 't werk, en 't vinden van een paar munten deed de hoop her leven. Vrijdagmiddag, toen de arbeiders reeds vertrokken waren, groef een bediende nog verder. Plotseling stootte hij op een ijzeren kist. Behoedzaam werd ze uitgegraven en in het kasteel gedragen en daar door middel van een beitel geopend. Ze is ongeveer 40—50 c.M. lang, 2025 breed en diep. Bij opening lag bovenop een keten, bestaande uit zwarte koralen, en verder was de kist bijna geheel gevuld met gouden munten ter grootte van een mark. Bovenop lag een papier, vermoedelijk bevattende een aandui- ling door wien en wanneer de schat daar begraven is. Hoe groot de waarde is en uit welken tijd de munten dagteekenen, is tol nog toe onbekend, daar de eigenaar geen enkele inlichting geeft. 8) (slot). Zoo hetnogheerschende schemerlicht niet vergunde duidelijk te zien wat op de plek voorviel, men wist toch reeds wat in aantocht was en voor welk schouwspel het tooneel was ingericht en de dicht bijstaanden konden in het midden van den ruimen kring een klein schavot zien verrijzen, welks optrekking reeds [zoo ver gevorderd was, dat het geen twijfel meer overliet nopens het vreeselijk oogmerk, waartoe het dienen moest. Het was een schavot, waarop reeds de noodlottige stoel stond, die zijn offer wachtte. Zulk een schouwspel hadden de goede burgers van Villequiers in langen tijd niet gezienwant tijdens den langen en voor Frankrijk zeer ongelukkigen oorlog had men de misdadigers onder de krijgsknechten gestoken, waardoor het volk van het streelend gezicht van een doodsvoltrekking gespeend was. Bijgevolg waren nu de spanning en belangstelling, waarmede de inwoners van Villequiers op den gezegden morgen naar het marktplein stroomden, van buitengewonen aard, te meer, omdat er nog een anderereden bestond, waar om de ontboezemingen der inwoners zoo verschillend waren van die, welke men anders gewoonlijk bij dergelijke omstan digheden pleegt waar te nemen. Het was namelijk reeds bekend geworden, dat het geen gewone doodsvoltrekking gold, maar een bloedig schouwspel der justitie, waarvan nog geen voorbeeld bestond. Buitendien droeg zoo wel het ongewoon vroege uur, zoomede de plaats, waar de executie plaats moest hebben er toe bij, aan de terechtstelling een zweem van plechtigheid te geven. Want nog nooit had men het beleefd, dat in de nabijheid der burgelijke woningen van Villequiers een schavot was opgeslagen. En wat nog meer de belangstelling in de zaak gaande maak te, was de omstandigheid dat men het zwaard van den beul in de hand van een man zag, die bij het volk wel geen sym pathie had opgewekt, doch dien men tot nu gewoon was geweest met eer bied te bejegenen, daar men den mach tigen invloed kende, dien hij als de bevoorrechte gunsteling des konings in het land uitoefende. Eindelijk begon het lichter te worden en in het Oosten verkondigden de eerste lichtstralen den opgang der zon. Nu ontstond plotseling te midden van het gedruisch, dat zelfs aan eene stille volks menigte onafscheidelijk is, als door een tooverslag de diepste stilte, en aller oogen richtten zich op den door de toeschouwers gevormden gang, die naar het noodlottig schavot voerde. Daar naderde te paard een troep sol daten, in wier midden op een ellendige kar, het gezicht achterwaarts gekeerd, een man zat, die schuw en beschroomd om zich heen zagen aan wien men zag, dat hij zich op den weg bevond, den dood des misdadigers te ondergaan. Hem ter zijde, doch het gezicht naar het schavot gericht, zat de scherprech ter in een wijden mantel gehuld, wiens bloedroode kleur zijn afgrijselijk beroep verkondigde. Op eenigen afstand achter de kar volgde te voet een geestelijke, aan wiens rechter zijde ernstig en bijna trotsch een man eenigzins bleek, maar van ontzag inboezemend voorkomen, voorwaarts trad. Deze man, ver in de dertig jaren oud, droeg de rijke met goud geborduurde ridderlijke kleeding waaraan echter de wapen versierselen zoomede de zware gouden eereketen, die den begunstigden hoveling placht te onderscheiden, ont braken. Zijn tred, zijné houding, zijn gebiedend voorkomen, alles verried aan hem den man van hoogen rang, wiens verschijning op dezen noodlottigen weg een beschrijfelijken indruk maakte. Die hem niet kende en niet wist wie hij was, gevoelde bij zijn voorkomen de innigste belangstelling en zag onwillekeurig in hem een gevallen grootheid op den laatste korten weg, die destijds niet zel den uit de pronkkamers der koningin naar het schavot voerde. Deze man was de markies de Giac, voor drie dagen nog de lieveling, de vertrouwde gezelschapper en schatmee ster van koning Karei. Toen hij door de nieuwsgierige en gespannen menigte ging, verhief zich een onderdrukte kreet, die het deed betwijfelen of hij uit algemeene belang stelling of uit bevredigde verwachting ontsproot. Ondertusschen waren langs een tegen- overgestelden weg de vertegenwoordi gers der justitie van Villequiers, de burgemeester en zijn twee schepenen, op het schavot aangekomen en aan een voor hen bestemde tafel plaats geno men. De burgemeester had verscheidene rollen papier meegebracht, welke hij voor zich neerlegde en toen met zijne collega's ernstig en zwijgend de nade ring der veroordeelden afwachtte. De eerste zonnestralen verguldden 1 zooeven den koepel van het nabij gele- gen raadhuis der stad Villequiers toen de twee delinquenten op het schavot verschenen. De hembegeleidendegeeste- lijke naderde den moordenaar, deed een kort gebed met hem en bracht hem toen naar den vreeselijken stoel, dié op deze plaats nog niemand levend verlaten I had. Onder een diepe stilte las nu de bur gemeester het eerst het vonnis van den moordenaar, vervolgens dat van den markies de Giac voor, waarna hij tot den laatste gewend de volgende bijzon der plechtig gesproken woorden zeide »Ik vraag u, Arthur Phaebus Charles, markies de Giac, of gij van zins ziit, door uw handteekening vi ijwillig ";<m de koninklijke gena le af te zien, door welke gij van de voltrekking v in liet. over u gevelde doodvonnis behoed zijt «Neen,» antwoordde de veroordeelde met vaste, ver klinkende stem.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1