Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemeenteraad. Voor Huis en Hot. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Rugpijn. Ad verterit iën. C A. VAN BLARICOM te Amersfoort fl. fl- VAN HAASTERT te Hilversum publiek te veilen en te verkoopen: HET HUIS, VOOR DEN INMAAK, liet zwafeI en van Flesschen. Eerst de flesschen zorgvuldig was- scheti en ook van binnen laten drogen. Men snit It een stuk zwavpl en doopt daarin een reppje linnen, dat spoedig hard en dinog word. Men krnpt er kleine stukjes af, die men aan een ijzerdraad met omgebogen punt be vestigd. Men steektshet aan en Iaat het brandend in de llesch zakken, waarvan men den hals met 'n schotel tje of kurk zoolang afsluit Na een kwartier haalt men den draad er weer uit, vult terstond de flesch met Vluch ten, en bindt haar dicht. De zwavel laat geen reuk of smaak achter. VOOR DE KEUKEN. wed. van Wilhelmus Waanders. Petronella Veen 81 jr., echtg van Nicolaas Vink. Egbet lus Antonius Kooreman, 61 j., ongeil. Klara van Westerlaak, 76 jr., wed. van Willem van de Bi ug. Lensden. Geboren: Gerrit, z. van Eveit Jan Reemst en van Jannipje Donselaar. Cornells, z. van Sealt van den Heuvel en van Cornelia Tiggelaveti. Alide Dirkje Hendrika, d. van Lambertus Jan van Nieuwenhuizen en van Hen drika Johanna VieholT. Elisabeth, d. van Dirk van Baireveld en van Adriana Donkersteeg. Stoutenburg. Geboren: Jacob, z. van Anthonius Staal en van R kje van Burgsteden. Woudenberg. Geboren: Gerrit zoon van Gerrit den Hartog en Jannigje Meijers. gelijk men weet, wordt er ten zeerste gevreesd, dat de zoogenaamde proef- mobilisatie der Russen soortgelijke maatregelen zal uitlokken van Oosten- rijkschen kant en heeft men zelfs reeds beweerd dat Oostenrijk soldaten zond naar de Servische grens, ten einde den Serviërs te beletten hun volledige strijdmacht tegen Turkije te zenden Was dit alles waar, dan zou natuurlijk de kans op een overslaan van den Balkan-brand naar Europa heel groot zijn. Evenwel, de Oosten- rijksctie regeering heeft in de Hon- gaarsche delegatie geantwoord dat de houding van Oostenrijk jegens Rusland onveranderd gunstig is, en dat volgens de meening der Oostenrijksche regee ring Rusland ernstig de handhaving van den vrede wenscht en ervoor werkt. Hij voegde er aan toe dat ook Oostenrijk reden heeft om zich te verheugen over het bezoek van Sasonof in Balmoral, omdat men daar, onder meer, ook de beste wijze om den vrede in het oosten vari Europa te handhaven besproken heeft. N. v. d. D De beschrijving van de nieuwe uniform is thans aan de korpsen van het leger toegezonden, Voor alle wapens wordt ingevoerd de shako (cavalerie en rijdende artillerie de colbak), de pet en de veldmuts als hoofddeksels, een korte jas (veldjas) en een z.g. overkleed. De uitmonste ring van de pet en veldjas is voor de infanterie, cavalerie, genie en genees kundigen dienst blauw, voor de artilerie zwart, voor de grenadiers scharlakenrood, voor de jagers groen, voor de kwartiermeesters karmijnrood. De veldjas is van grijsgroen laken met 1 rij van 7 knoopen en voorzien van 2 borstzikken. De overkleeding bestaat voor alle wapens uit een overjas van grijsgroen laken met 2 rijenuniformknoopen.Officieren boven dien op de sluitgatten van achteren 2 unifornikoopen. De wielrijders dra gen een jekker. Adjudanten-onderiïi- cier worden weer voorzien van bals- (vang)rnoeren overeenkomstig hel model voor den tweede-luit De wit- zecmleeren handschoenen worden alleen gediagen in groot tenue, overi gens bruin-leeren handschoenen. Aan onderofficieren van de onbereden wapens is toegestaan om buiten dienst een mantel te dragen. Onderofficieren en minderen dragen kleeding van ordinair laken. Als overgangsmaatregel is bepaald: officieren kunnen de tegenwoordige uniform blijven dragen tot 1 Januari 1916; de overkleeding tot l Januari 1918. Onderofficieren zijn vei plicht zich in de nieuwe uniform te kleeden, wanneer de onder de wapenen zijnde minderen van hetzelfde korps groo- tendeels de grijsgroene uniform dragen. Aan officieren wordt vergund, zich na f.vee uur namiddags in burger - kleeding te vertoonen. Vredespaleis. De stand der wei kzaamheden aan het Vredespaleis doet verwachten, dat de vredestempel in de tweede helft van Juli of begin van Augustus van 1913 ter opening gereed zal zijn. In de volgende maanden, dus nog vóór het einde van het jaar, zullen de laatste perceelen, die het empla cement van het paleis nog omringen worden gesloopt, t. w. bet hoekge- bouw aan de Anna Paulownastrr.at en Scheveningschen weg, welke amo- tie ook zal dienen tot de verkeers- verbreeding op dit punt. Rondom het Viedespaleis is de tuin terras- en vijveraanleg zoo goed als gereed. De bassins zijn reeds met water gevuld, afkomstig uit de beek die zich door Zorgvliet slingert en het watervlak wordt doorsneden door eeriige vei bindingsbruggen in den stijl van een zuilengang. Gazons van groote en kleine planteu geven reeds kleur aan het park. De kiesvereeniging «Gemeente belang» heeft Donderdagavond besloten bij de a.s. herstemming voor de ver kiezing van één lid van den gemeen teraad de candidatuur van den heer A. C. R. O. Leinweber te steunen, daar deze in etn schrijven aan het bestuur verklaard beeft het reglement van Gemeentebelang in zijn geheel te onderschrijven. Begin November zal dr. F. van Eeden op uitnoodiging van het afdee- lingsbestuur van den Nederl, voor Vrouwenkiesrecht alhier komen spre ken over de Vrouwenbeweging» en op verzoek eenige van zijn gedich ten voordragen. De kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond te 8 uur, ten Raadhuize een openbare vergade ring houden. De heer T. Verweij, ouderwij zer aan de Cbr. school hier, is dooi den Minister van Justitie benoemd tot onderwijzer in de Nederlandsche taal aan het Rijks-opvoedingsgesticht, alhier. De heeren A. M. Frederikse en C. F. van Duin slaagden aan de Rijks-universiteit te Utrecht onder scheidenlijk voor het 2e natuui kun dig examen en het candidaats-examen Scheikunde. De le-luit. jhr. L C. de Ville- neuve, van het 3e reg. huzaren te Amsterdam, is overgeplaatst bij bet escadron ordonnancenen gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. De le luiienandsG. W. Le deux van het le en G. Dekker van hel 4e reg. veld artillerie, die gedetacheerd geweest zijn bij de rijschool alhier, zijn resp. ingedeeld bij de le batterij van het korps te Uirecht en de Ie aid. van het korps te 's Hertogenbosch. De heer Joh. van der Meiden heeft zijn ontslag genomen als voor zittervan de kiesvereeniging» Gemeen tebelang». Burgemeester en Wethouders hebben hun goedkeuring onthouden aan een besluit van commissarissen der tram om het tarief van Scent te verhoogen tot 6 cent per rit. ZONDAG 6 OCTOBER. Ilemoiistrantsche kerk. Voorrn. 9'/i uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10-16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. A. Binnerls Sz. te Haarlem. Evang. Lut ti. Kerk. Voorm. 10uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. Emeriluskas. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Vooim. 10 uur, Ds Teerink. 's A«. 5'/j uur, Ds Teeririk. Beide keeren Maandelijkscbe collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, s' Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/* uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening, üersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur. Godsdienstoefening. De Dondei dagmiddag onder voor zitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden ver- gadeiing van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 12 leden en den Gemeentesecretaris, mr. J. D. Werk man. Afwezig met kennisgeving waren Wethouder H. W. van Esveld en de beeren Van Duinen en Veis Heyn; zonder bericht, de heeren Briët, Houbaer en Rnys Eén vacature. De notulen van 24 September werden als vastgesteld beschouwd. De ingekomen stukken waien: Een missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 10 October, houdende bericht van goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 10 Sepiembei 1912, ter definitieve benoeming van dr. J. 11. W. Strijd en ter tijdelijke benoeming van A. M. Gaasbeek tot leeraren in de Oude talen aan het Gymnasium voor kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Siaten van Utrecht van 23 September tol goedkeuring van het Raadsbesluit van 10 September 1912 tot wijziging van de Begrooting dienst 1912, zoo mede de onder gelijke dagteekening aange boden voordracht op het fonds van onvoorziene uitgaven voor kennis geving. Een missive van mr. J K. II. de Beaufort, van 30 September, houdende bericht, dat hij zijn benoeming lot lid van het college van curatoren aan neemt voor kennisgeving. Het proces-verbaal der kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, van 4 October. De Secretaris doet voor lezing van het proces verbaal, waaruit blijkt, dat aanwezig is f41772 69 Om 150 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Burgeravond school (vacature-Prins). In vacature a wordt benoemd dr. P. G. Tiddens, in vacature b ds heer T. Beverloo, beiden met algemeene stemmen. 2. Benoeming van tijdelijke leer aren aan de Burgeravondschool. Herbenoemd de heer F. Faber tot leeraar in Natuurkunde en de heeren H. J. Huutdeman. P Nterop en H II. Dijkstra tot leeraren in Lijnteekenen allen met algemeene stemmen. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van boomen aan den Leusdervveg Het voorstel strekt orn de boomen aan dtn Leusdervveg bij bet voor malig Vilderskerkbof te rooien. De heer Rolandus Hagedooi n Mag ik weten, welke boomen worden be doeld De Voorzitter: Alle boomen, langs het geheele schoolterrein en de woning van den concieige. liet plan is, ze te vervangen door accasia's De heer flagëdoornDank U. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van terreinen aan de Barchman Wuytiers-laan. (Zie ons vorig nummer.) Aangenomen z. d. of h. st. Volgde de rondvraag. De heer Kroesis het niet mogelijk, bij puhtie-vei ordening de vogels en hoofdzakelijk de zangvogels beter te beschermen? Wie, als ik, meer buiten de stad woont weet, dat personen, die daartoe onbevoegd zijn, dergelijke vogels vangen en zich daartoe begeven op anderer terreinen Als de eigenaar van zulk een terrein een opmerking maakt, kan hij een pak slaag krijgen. Te Nijmegen bestaat een dergelijke verordening, die allhans deeigenaais beschermt op hun grond. De Voorzitter: B. en W. zullen bet verzoek in meer ernstige overweging nemen. Verlangt iemand nog het woord? Zoo niet, dan sluit ik de vergadering. Te Baarn is aari den Amster- darnschem Stiaatweg de bovenverdie ping der villa »Veld en Bosch» uitge brand. Het perceel kreeg veel water schade. De inboedel was verzekerd Niet minder dan elf automobie len zijn dezen zomer in Franki ijk ge stolen, en, voorzoover teruggevonden dan toch steeds van waardevolle voor werpen beroofd. De politie kan wei nig tegen dergelijke diefstallen doen. Een dief die er met een auto van door gaat is moeilijk in te balen. On langs heeft een bende dieven weer de hand gelegd op een nieuwe auto in Biussel en is er mee naar Parijs ge vlucht om te trachten de machine daar van de band te doen. De politie te Parijs, gewaarschuwd, lette goed op en mocht er eindelijk in slagen den auto te ontdekken die onbeheerd op straat stond. Juist wilden zij er zich van meester maken toen vier mannen uit een restaurant toeschoten in den auto spiongen en ervandoor gingen. Zes rechercheurs zetten hen in een taxi na door de lanen van het Bois de Boulogne, maar het gelukte den dieven om aan hun vervolgers te ontkomen. Later weid de auto in de stad onbeheerd teruggevonden. De diever. hadden hem moeten laten slaan wegens gebrek aan benzine. Nederlandsche Heidemaatschappij. liet publiek afvisscheu van de vijvers der Nederlandsche H'-ii1emaatscha,ppij te Vaassen zal dit jaar plaats vinden op Dinsdag 15 Octobei a s. Er zal dien dag door het personeel gevischt worden op karper, zeelt, sander, forel, en goudwinde. Bezoekers welke per spoor komen, doen het best af te stapppn aan de halte Ernst van den LocaaLpoor weg Apeldoorn-Hat- tem. De vijvers liggen op ongeveer een kwartier gaans van deze halte. Hoe men aardappels moet koken. Men doet de aardappels in den pot en daarna heet water, doch zoo, dat de bovenste laag aardappels boven 't water uitsteekt. Men zette ze vooral niet met koud water op Zijn ze zoo ver gaar, dat men ze gemakkelijk kan doorsteken, dan worden ze afgegoten. Ze moeten nu verder gestoomd worden. Men zet den pot nu niet op 't vuur, maar op de heete kachelplaat en wel gedurende 5 a 10 minuten. Het water vei dampt, liet zetmeel wordt losser en de aardappel zet zich uit. Dan wordt het deksel afgenomen, waarna men de aardappels nog een paar minuten laat uitdampen. Op deze wijze worden de moeilijkst kokende aardappels goed. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Oct. 1912. Tarwe f 0;—Rogge f 0.Boekweit f appelen f3.a f0Deren f3.— a t 7.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. r 2.a f2 50 Hoendereieren f7 a( 7.75 p. lOOst. Bruine eieren f7.80 a f 9.25. Boter rl.50 a f 1.65 per kilo.Alar- garine f0 - a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0 90 a f t 40. Kuikens fl.a 11.60. Piep kuikens f 0.40 aft.Ganzen I f 0.Eenden f0 90 a ft.10 p. st. Jonge f 1.10 a M.20. Hazen f 1 50 a f2 Wilde kol ynen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1 50 Duiven f 0.50 a f0 60 paar. Magere varkens f20. - a 125. Varkens t. export f 0.a i Zeugen f 60.a f 90.Biggen f 12 a r 17 Schrammen fafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00.rt f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 200 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- ten, liect. Zandaardappelen, 40.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 60 kiio boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 450 biggen en 15 zeugen. Het beroep van M oe d e r Ter wijl de jongen slecht één vak behoeft le leeren, moet het meisje meestal op geleid worden voor twee vakken. Ten eerste: voor het werk, dat zij als meisje buitenshuis gaat verrichten. En ten tweede: voor het nog giootete werk, dat zij eens als huisvrouw en moeder zal moeten verrichten. Wellicht is het mogelijk, do tweeledige opvoeding onzer mei-jes te combineeren. Dat wil zeggen, dat men bij de opleiding tot een vak, de opleiding tot huisvrouw niet verwaarlooze. Moeder-zijn is liet eerste nrr natuurlijkste beroep van 't meisje. Wordt de opleiding hiertoe verwaarloosd, dan is elk ander beroep ook maar ten halve geloerd. Nu ver slaan we echter onder moederberoep niet alleen trouwen en kinderen krij gen. Moeder-zijn heet: met liefde verzorgen, opvoeden geIuk- kig maken! En dat is niet alleen de taak der echtgenoot» en moeder. Slechts zij heeft haar n.oedei beroep gemist, die als oude jongejuffrouw hardvochtig en verbiiterd is. en die zich gaat hechten aan bond, poes en papegaai. Observator. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 27 September tot 3 October. Geboren: Cornells, z. van Willem Dijkhuizen en Geertruida Hagenbeuk. Gijsbei ta, d van Theodorus Jacobus van Bal lingen en Barta van den Berg. Johanna Albertha, d. van Geerlig Aergelo en Johanna Alberta de Volk. Pieter Jan, z. van Kornelis Mar- ehienus Enter en Gerdina Geertiuida Ernesta Kraan. Helena Catbaiina, d. van Gersrdus Scheerder en Catharitra Verireijen. Willem, z. van Gerrit van Aarst en tJendrikje Teune Melis, z. van Gijsbert de Jong en Gijs- berlje Brouwer. Gerardus Cornells, z. van Johannes van Dooin en Gerarda Heus. Andries, z van Karei Maassen en Anna van Bijnen. Coenraad Arend Jan Teunis, z van Gerrit Wilhelm Jekel en Johanna Hendrika Engel. Cecilia Maria, d. van Hen drik Gioot en Adrianna Verhoeff. Ar ie, z. van Evert Klok en Aarlje Buts. Mary, d. van Jan Cornells Nurnans en Henrielte Louise Franfoise Paulowna Dirksen. Een buiten huwelijk geboren kind. Ondertrouwd: Bertus van Hoeijen en Johanna van Dijl. Emil Maiia Nicolaas Vacario en Louisa Johanna Maria de Pauw. Jan van de Kooy en Johanna Ailar. Getrouwd: Antonius van Meeteren en Calrina Verheuvel Jacob van den Heuvel en Hendrika Ruitenbeek. Hendrik van Gastel en Catharma Jacoba Johanna de Lang. OverledenHenrietta Petronella Maria Antoinetta van Ewijk, 70 jr., ongeh. Evertje Mulder, 69 jr., RECLAME. Rugpyn is een verschijnsel, hetwelk niet verwaailoosd dient te worden, want ineesten- tyds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den rug z\jn gelegen) aangetast zyn of bedreigd worden. De pijn kan licht, vaag, dof onophoudelijk of met tusschen- poozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoen lijk is. Zelfs wanneer zy bet gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij ben, die aan ge wrichtspijnen lyden, is zij een waarschuwend verschijnsel, de voorloopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wyst op lichamelijke verwoesting door urine zuur. Andere gevolgen kunnen zyn nier- of blaasontsteking, uremie (utriuezuurver^iftiging), waterzucht, .niersteen. Foster's Rugpijn N e^ên Pillen genezen de rugpijn, oihdnt zij haar aantasten in haar wei kelijkenf oorsprong nieren. Zij herstellen de nieren, Wanneer dtzè verzwakt ot aangedaan zijn, zij lossen op uitffekeode wijze het urine- zuur op o>o vpoikoncvè'n dientengevolge; lal van gevaarlij ko'iziektep. Te Amorsfoorf verkrij^b. bij de hfi. A. van de Weg, Lange'str. 23, ie a P. de 2\vart, Lan- gestr. 94. Tijezending 'geschiedtIran co na OonU, v./postwissel a f 1.75" voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Nieren Pillen, weigert elke doos, die n*e* voorzien is van nevenstaand handel s- merk. 35 DE NOTARISSEN en zijn voornemens op Donderdag 10 October 1918, des avonds ten 7 ure in het Koffiehuis «HET BOOMPJE", aan den Heiligen- bergerweg te Amersfoort, Binnen de stad Amersfoort no. 1, waarin thans Café en Tapperij, doCh voor de uit- oefening van verschillende zaken: bizonder gunstig staande, in do ZEVENHUIZEN, op den hoek van de Langestra^t, nabij den Hof, groot 68 centiaren. V erhuurd tot 1 November 1914, voor f400 'sjaars. Betaaldag der kooppenningen 10 Januari 1913. Te zien des Dinsdags en Donder dags van 2 tot 4 ure. Breeder bij Biljetten en nadere inlichtingen te bekomen ten kantoren van voornoemde Nota rissen, alsook bij de mede-eige naren, den Heer C. Roodestein, makelaar, Stellingwerfstraat 20 te Amersfoort en Mej. de Weduwe W. F. M. van der Wal, Loos- drechtscheweg 68 te Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2