BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hol. De arts die den overleden Keizer van Japan tijdens zijn laatste ziekte bijstond, bevindt zich thans in moei lijke omstandigheden, daar hij weigert zooals in zekere conservatieve krin gen van bem verwacht en gevergd wordt harikiri te plegen. De zelf moord van generaal Nogi heeft op die lieden natuurlijk diepen indruk ge maakt en zij achten het noodzakelijk dat de dokter zijn overleden keizer lijken patiënt eveneens in den dood volgt. Maar de arts doet het «liever niet''. Men verzekert hem dat hij on- teerd zal zijn indien hij blijft leven Dit laat hem evenwel schijnbaar koud. Hij kan het niet helpen, zegt hij, dat de Keizer stierf en heeft in verschei dene bladen publiek gemaakt dat de hot-etikette hem verhinderd heeft den Keizer op de wijze bij te staan als noodzakelijk was. De dokter, een der hoogstgeplaatste medici van Japan, behoort desondanks thans tot de meest verachte bewoners van bet eilanden rijk. Z. K. H. Prins Hendrik wordt heden op het Loo verwacht. Morgen vertrekt de Prins van daar naar Nijkerk voor een jachtpartij op de bezittingen van de familie Van Haersma de With. Zaterdag, 19 October, wordt de eerste groote hof-drijfjacht gehouden op de Heerlijkheid Het Loo. Den avond van denzelfden dag begeeft de Prins zich naar de Residentie. Ongeoorloofd brievenvervoer. Zooals velen weten, is het een ge woonte van winkeliers om brieven, bestemd voor klanten in de buiten gemeenten, aan boodschapsloopers ter bestelling mede te geven, die daaruit een aardige bijverdienste maken. Dat is echter in strijd met de wet op de brievenposterij, welke tegen het ver voer van brieven, in sti ijd met ait. 2 dier wet, een geldboete van ten hoogste I 200 bedreigt, wanneer die overtre- treding is gepleegd door een onder nemer van een openbaar middel van vervoer. Langen tijd is dat echter ooglui kend toegelaten, maar op eens schijnt het hoofdbestuur der posterijen uit zijn hoek te zijn gekomen en heeft het aan de justitie een ondeizoek gevraagd. Het gevolg daarvan is ge weest, dat dezer dagen de maréchaus see te Papendrecht een boodscbap- looper op Sliedrecht heeft aangehou den en gefouileerd, waarbij een aantal brieven, geadresseerd aan personen te Papendrecht en Sliedrecht, op hem bevonden en in beslag genomen werden en proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, zoodat hij wel verder van de zaak zal hooren. Anderen moge dat ter waarschuwing strekken. (Dordr. Ct Het werd tijd. In den Raad van Barneveld deelde Zaterdag de voorzitter, de heer W. baron van Nagell mede, dat de spaar bank der gemeente een bedrag van 3330 had aangeboden voor een betei plaveisel der dorpsstraten. Hoewel dit aanbod dankbaar aanvaard werd, slaakte toch een der heeren de ver zuchting, dat ten gevolge hiervan zou den verdwijnen die oude, groote keien waarover ongetwijfeld de kozakken reeds hadden gemarcheerd. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Zaterdag 19 October 1912 des namiddags ten 2 ure. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. C. R. O. Leinweber. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan de onderwij zeres aan de O. L. School A, Mej. G. van 't Slot. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den onder wijzer aan de O. L School B. E. Wever. 4. Voorstel van Burgomeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van het personeel verbonden aan de Burgeravondschool voor den cursus •1912—1913. 5. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van t.et Amersfoorltch drarikweercomité en van ue vereenigrng «Vergunningtr in zake sluiting van koffiehuizen op lotingsdagen. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordering regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der gemeente-waterleiding en tot vast stelling eener verordening regelende den werkkring van de Commissie van bijstand in het beheer van de gas fabriek en de gemeente-waterleiding te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van pen sioen aan A. J. Bilders. 8. Voordracht op het fonds voor onvoorziene uitgaven van de begroo ting dienst 1912. lste Abonnementsconcert. Dit concei t had Maandag veel publiek naar »Amicitia« getrokken, wat niet te verwonderen was, daar niemand anders dan Fred. Lamond hier zou optreden, de grootste «Beethoven- spelerir van dezen tijd volgens liet oordeel van de meest bevoegde kunst rechters. En dat Lamond een groot kunstenaar, een genie is, konden we beseffen bij elk nummer van het pro gramma. De grootste technische moeie lijkheden bestaan natuurlijk voor hem niet meer. Toch geven die nummers, welke de meeste vaaidigheid vereischen zoo het schijnt, niet altijd de grootste voldoening, liet glanspunt was wel de WahJstein-sonaie. De voordracht was hier zoo eenvoudig en waar en liet al het heerlijke van dit meesterstuk ge nieten. Al heette het een Beethovenavond op hel program stonden ook nummers van Chopin en LLzt. Voor de afwisse ling kan dit misschien goed zijn, doch er waren er ook onder de toehoorders, die er door teleurgesteld waren. Na elk nummer een daverend applaus, dat een kunstenaar niet noodig heeft en den indruk bederft. Dat het getrap gemist kan worden, bewijzen de concorteh in de kerk op den Hof gegeven. In verband met den lichtbeelden avond, in Amicitia te geven van wege de Aid. van den Ned. Prot. Bond, op Woensdag 10 October, ontvingen wij het volgende schrijven In de hoop hiermede Uw belang stelling te wekken, deelt het bestuur van de afdeehng door middel van de pen des spiekers op Woensdag U hierbij iets uitvoeriger, dan alleen een titel aangeven kan, mede wat dan aangeboden wordt. U zal worden vertoond een 55-tal lantaarnplaten naar illustraties, die Eugéno Burnand maakte bij Jezus gelijkenissen. Een Zwitsersch schilder Eugene Burnand, geboren te Moudon in '1859. Calvinist, aanvankelijk te Zurich stu- daerend voor architect legt zich sedert 1872 met groot succes te Genéve en te Parijs toe op schilderen In 1900 trekt hij naar Florence en heeft zich sedert alle stilte toegelegd op het ïllustreeren der gelijkeuissen. In 1908 verraste hij de bezoekers van het Salon t6 Parijs met een reeks van 70 schildeiijen, alle pogend de gelijkennis ;en van Jezus in beeld te brengen. En sedert dien zijn in tal van uilgaven, de een al schooner dan de ander, Burnand's teekemngen gereproduceerd en hebben onnoeme lijk veel genot er, stichting verschaft. Wat m. i. het scboorie is in dit weik, is, dat Burnand de gelijkenissen voor ons doet leven Hij schept gestal ten die uit zijn omgeving genomen zijn, maar allen tijden toebehooreri kinderen van de harde oogenblikke- lijke wetkelijkbeid en tegelijk van de verborgen algemeen mensc.helijke waarheid. Hij heeft bij de keus van zijn typen, kleeding en omgeving alles vermeden, wat aan de gelijkenissen hun blijvend klassiek karakter zou kunnen ontne men. Als godsdienstig mensch heelt B. gezocht naar een echt mensche- lijke uitdiukking van zijn figuren, als schilder zorgde hij daarbij voor een decoratief geheel, 't Gelukkigst komt zijn kunst uit bij de tegenstelling tusschen verheven waardigheid en slechtheid of toorn. Hij zoekt ook meer schoonheid van geest of gemoed te geven dan academ ische schoonheid van lijnen. Naar wij vernemen heeft tiet bestuur van Amicitia een aanbieding van de Kon. Ver. Het Nedei I Tooneel, om hier «De Veroveraarte komen opvoeren, moeten afwijzen, op grond van de weinige belangstelling welke het publiek hier voor loorieelvoorstel iingen toont te bezitten. De heer A. Ntjhoff, commissaris van politie alhier, zal optreden als voorzitter van de examen-commissie, welke in bet laatst van November de aspiranten zal onderzoeken, die dingen naar het diploma van insprc- teur van politie. Het examen wordt te Amsterdam gehouden van wege den Bond van Inspecteurs van ge meentelijke politie in Nederland. Luitenant G. G. Zonnevylle, van het 5e regiment infanterie, wordt gedurende 4 maanden gedetacheerd bij de 4e mitrailleur-afdeeling te Ede. Ritmeester Van Gellicum en de luitenants Coblijn, Labouchère en Mathon vertrekken einde November naar New-York om met Black Paddy, Dreadnought, Irene, Powerfull, Spes en Held of Bles deel te nemen aan het concours hippique aldaar. Bij do Zaterdag door architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor het bouwen van een ketelhuis met magazijn en inmetselen dersloom- en economiser, het bouwen van een sleenkolenloods en tijdelijk brouwhuis voor rekening der N. V. «Phoenix- Brouwerijs werd ingeschreven als volgtW. van Wagensveld, te Ede, 14.8-40Gehr. W en 11. Wassink, te Amersfoort. 12 085; H. Lablans, aldaar, /ll.359; L. J. Hemels, aldaar ƒ11.240: G. C. Blanken, aldaar, ƒ10.750; H. Noorman, aldaar, 10.448 H. Rientjes, aldaar, ƒ10 100; A. C Beijer, aldaar, 9880; E de Bruin, te Hoogland, 9582 en J. Wildeman te Amersfoort, ƒ8986. Gunning in beraad. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een op den openbaren weg gevonden gouden ririg De heer J. Muller is met ingang van 1 November benoemd tot stations chef der H. IJ. S. M. Varsseveld. Met ingang van 1 November wordt werkzaam gesteld als adminis strateur van het garnizoenskleeding- magazijn te Amersfoort de adminis- strateur J. Kooij, thans te Zutfen. Een voor een wagen gespannen paard, door een veld-artillerist be stuurd sloeg Maandagmiddag bij den paddock op hol. Bij het nemen van een bocht naar den Heiligenbergerweg botste het voertuig legen een muur' ten gevolge waarvan de artillerist er werd uit geslingerd en aan hooft en beenen verwond, naar het Militair hospitaal moest worden vervoerd. Waarom kan men in bed dik- w ij I s m o e i I ij k ademhalen? Velen denken hpt gemakkelijkst te liggen met eeri half dozijn kussens onder houfd en rug. Dit is echter juist verkeerd, want hierdoor neemi men een kromme houding aan, de borst wordt te zamen gediukt en kan zich bij bet ademhalen niet flink uitzetten. Baai om is het raadzaam voor hen, die moeilijk kunnen adem halen, het hoofdkussen eerder lager dan hooger te leggen opdat de longen zich goed kunnen uitzetten: men moet dan ook niet op één zijde gaan liggen, maar plat op den rug en niet rnet de armen of met zwaar dek de bon-t bezwaren. Het spreekt van zelf, dat men in de kamer van hen, die moeilijk ademhalen, veel frissche lucht moet inbrengen Ouders doen er daarom goed aan, hun kinderen vroegtijdig te gewennen aan een ge zonde houding in hed De tomaat. De vele goede eigen schappen, welke de tomaat bezit, wettigen volkomen haar recht als volksvoedingsmiddel. Men ziet het de schoone vrucht aan ,dat zij voedzaam en inhoudrijk is. Het sappige roode vleesch van de tomaat is dan ook met alleen sma kelijk en vertrisschend, maar zij kweekt ook bloed en kracht aan. Met citroen als sla aangemaakt eri met wat prei gekruid, is het een heerlijke, licht verteerbare avondscho- tel. Ouder soepen is de tomatensoep de al lei beste Maar de tomaat heeft riog andero eigenschappen, die haar in de gunst der dames zullen doen komen. Zij zijn namelijk een voor treffelijk schoonheidsmiddel. De roode tomaat wei kt bloedzui verend en verschaft de gebr uiksier een mooie blanke tint. Tomatensoep, inet citroensap vermengd, is een probaat middel tegen alle huidonreinheden, en verleent de huid zachtheid en glans, zooals geen ander kostbaar schoonheidsmiddel doet. Op het geestesleven heeft de tomaat in zoover een gunstige werking, dat zij de fantasie scherpt en den levens lust verhoogt. Zij zal zwaarmoedigen en hypo chonders uit de sanatoria houden en de algemeens levensvreugde onder de menscbheid aanmerkelijk doen stijgen. Kalk in de oogen. Ofschoon het wel niet zoo dikwijls voorkomt, dat iemand kalk in de oogen krijgt, is het toch goed het beste middel te kennen, dat de pijn het spoedigst doet bedaren, zonder gevaar voor het oog. Radeloos van pijn neemt de ge troffene meestal zijn toevlucht om bet oog met water te betten, doch dit is geheel verkeerd. Neemt men echter suikei water, om daarmee liet getroffen oog te botten, dan zal he lesultaai verrassend zijn en vrij stellig spoedig beterschap wor den vei kregen. Het reinigen van vernikkel de voorwerpen: Men legt de te rei nigen voorwerpen 51( seconden in een mengsel van 50 deelen alcohol en '1 deel zwavelzuur en wasch ze met linnen doeken af. Gele of ge vlekte voorwerpen van nikkel, worden, op deze wijze behandeld, zoo goed als nieuw, beter dan met eenig poets middel. VOOR DE KEUKEN: Appelsalade. Men schilt eenige mooie gave zachte lafelappelen, na dat ze zijn uitgeboordsnijdt ze daar na in dunne schijven evenzoo citroe nen, waar de pitten zijn uitgedaan. Men legt ze laag om laag, met suiker er tusscben gestrooid, in een schaal; de bovenste laag moet van citroen schijven zijn. Nu giet men er zooveel rooden wijn over, dat de vruchten ervan doortrokken zijn, zonder dat er bepaald wat opkomt. Deze salade moet eenige uren voor het gebruik worden gereed gemaakt. Appelbeignets. Men maakt een beslag van een half pond gewarmde tarwebloem en een theekopje lauwe zoete melk, 3 geklutste eierdooiers en een weinig zout. Als het goed is ge klopt, mengt men er het stijfgeklopte eiwit en dan een eetlepel rum door heen. Men neemt nu 8 of 10 zachte gioote zute appelen, schilt ze, boort ze uit en snijdt ze aan vingerdikke schijven. Deze schijven legt men in een weinig rum of cognac met suiker en laat ze goed doortrekken; dan doopt men ze in bovengenoemd be slag en bakt ze in een diepen pot of pan, met kokende, gesmolten reuzel of kokende geklaarde boter, of kokend kalfsvel en wentel ze, nog warm, in een mengsel van suiker en gestooten kaneel. Bloemkool kan men lang goed houden als men de geheele plant met de bladeren uit den grond neemt en ze aan den stronk, met de wortels naar boven aan een stok gebonden ophangt op een koele en luchtige plaats (kelder of schuur). Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 2 October 1912 tot en met den 8 October 1912. GEVESTIGD. Herman Wassirik, van Bergen naar St. Andriesstraal 16. Ainoldus Theodorus Balk, van Leusden naar Muurhuizen 6. Johanna Gijsberta Sleeking, van Bus- sum naar YVoestijgèrweg G 37. Cordule Sophia van dpr Wens. van 's-Gravenhage naar Jolian van Olde- barneveldlaan. Arie van der Velden, van W assenaar naar Beekensteinschelaan 9. Jan Meijer, van Veenendaal naar Schimmelpenninckstraat 35 Karei Albertus Groen buy sen. van Dord recht naar Muurhuizen 72. Catharina Voorendt, van IJselstein naar Aldegondestraat 87. Jacob van den Kommer, van Alkmaar naar Kruiskamp 61. Johanna Gijsbei ta Duhen, weduwe A Middelkoop, van Vianen naar Bisschopweg I 88. Charles Henri Labouchere, van Haar lem naar Hendrik van Vianden- straat 28. Wijand Claes, van Poortugaal naar Langestr. 11. Aletta Johanna Kroeze, van Vrijenban naar Hooglandscheweg 12. Wilhelmus Cornelis Luberti. van Maai s- sen naar Muur huizen 63. Hendrikus Johannes Venhorst, van Hilversum naar Langrgracht 23. Will). Siethe Bruinenberg, van Heerde naar Krommestraat 36. Fiederikus Gerhardus Kamperman, van Olst naar Kampstraat 82. Johannes Vonk, van Apeldoorn naar Havik 26 Davone Mtllenaar, van Goricbem naar Beekensteinschelaan 23. Willem Kramp, van Utrecht naar Olie- steeg 1. Zacharia Dubosq Yvens, van Rotter dam naar Hendrik van Vianden- straat 36. Arie Eykelenbnrg, van Leusden naar Muui huizen 1. Aart van Niekerk, van Leusden naar Muurhuizen B 57. Julia van Dooien, van do Bilt naar Woestijgerweg 67. Gijsberta Maria van den Tweel, van Hoogland naar Uti'echtsrheweg 13. Engeltje Albertsma, van Wijmhritse- radeel naar Lange Beekstraat 3. Gerarda v. d. Buig. van Helder naar Arnhomschestraat A 8. VERTROKKEN. Franciscus Johannes Teuthof, van Bis- schopsweg 28 naar Kiommenie. Arend Jan Albert Willem Veldkamp, van Leusderweg lbO naar Leusden Reimert van Luttervelt, van Ultechl- scheweg 105 naar Venlo. Diederikus Gerrit Gerritsma, van Alde gondestraat 58 naar Ruiterstraat. Adrianus Ruske. van Soesterweg 286 naar Zeist. Johanna Maria van Brakel, van Kamp straat 88 naar Maastricht. Dina Frederika Maiia v. d. Kamp van Latigestraat A. 27. naar Maastricht. Arnolda Maria Brom, weduwe Lob- mann, van Langestraat 43 naar Amsterdam Fredeiik Johannes Spruyt, van Wil- helminastraat 9 naar Frederiksoord. Johannes Zwanenburg, van Leusder weg 138 naar Noord-Amerika. Gerrit Stichter, van Soesterweg 203 naar Utrecht. Gijsbertus van de Biezenbos, van Koestraat 16 naar Helder. Pteter Houtzager, van Kruiskamp 45 naar Hoogland. Maria Christina Anna Heiligers van Muurhuizen b 23 naar Deventer. Johanna Nyveveldt, van Nicarsus- dwasstraat 16 naar Leusden. Annette Alphonlina Josephina Benedic, van Schimmolpennickstraat 22a naar Renkum. Wilhelmus Cornelis Nefkeris van Leusderweg 120 naar Wageningen. Lodewijk Wilhel van Tellingen, van Arnhetnscbeweg 147 naar Drieber gen. Christiaan Johannes Oud, van Kroon- tjesmolen 11 naar Zwolle. Gosse do Ruitpr van Heiligenberger- weg 23 naar 's-Gravenhage. Berendina Bos, weduwe van Drie, van Gaslaan 19 naar 's-Gravenhage. Lucien Adam, van Plantsoen 3 naar Oost-Indië. Jeaunetla Geiardina de Vries, van Schimmelpennickstraat 50 naar Oost-Indië. Trijntje Kalf, van Beekenstijnschelaan 23 naar Aengwieiden. Jkhr. Jacobus Chath den Beer Poor- tugal, van Utiechtscheweg 94 naar Hilversum. Geeitruida Spijker, van Soesterweg 281 naar Uden. Anna Chatharina Sprengers, van Krommestraat '12 naar Bussum. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2