Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. voorkoming van clandestienen uitvoer. Binnen de muren van bet terrein kan volstrekte vrijheid van beweging wor den toegestaan, waarbij de aanraking met den fiscus eerst aanvangt, indien goederen het vrije terrein verlaten. Dergelijke terreinen kosten echter reuzensommen en zijn alleen denkbaar in de zeer groote centra van verkeer. Men zal die wel niet over hetgeheele land verspreiden en zoo krijgen wij eene centralisatie van industrie die indruischt zoowel tegen het industrieel als tegen het sociaal belang. Men zal dus een anderen weg moeten inslaan. Men zal den industrieel, die in entrepot wil werken, toestaan zijn fabriek en zijne werkplaatsen tot entre pot in te richten en deze onder ambte lijke bewaking stellen. Of dit laatste voor rekening van den Staat dan wel voor rekening der belanghebbenden zal geschieden, moet nader worden uit gemaakt Indien de Staat, desgevorderd op alle plaatsen van ons land, ambte naren beschikbaar moet stellen, zal dit corps belangrijk uitgebreid moeten worden. De industrieel zal nu zeker het voordeel genieten, dat op goederen door hem uit het buitenland ingevoerd en in anderen vorm weder uitgevoerd, geen rechten drukken. Het nadeel dat de kosten van oprichting verhoogd zijn door de rechten op bouwmaterialen en door de bizondere eischen, die de fiscus zal stellen, ontgaat hij niet. Maar daar naast rijst een grooter bezwaar. Voor zoover hij tevens werkt voor binnen- landschen afzet, zal hij dit deel van zijn bedrijf gebeel moeten opgeven of daarvoor andere werkplaatsen moeten kiezen, die met het oog op fraude niet in de onmiddellijke nabijheid kunnen veri ijzen. Dit beteekerit dus dubbele kosten van oprichtingen scheiding van het personeel. Uit de voor export werkende fabriek zullen toch de af- geweikte fabrikaten alleen in bet vrije verkeer gebracht kunnen worden tegen betaling der volle rechten. Wij zijn ditmaal zoo gelukkig te kunnen wijzen op concessiën aan de voorstanders van het tarief ontlokt. Men zal trachten debeteekenisdaarvan te vei zwakken door te wijzen op het vooi behoud telkenmale gemaakt. De beteekenis geheel te loochenen gaat niet meej. Wij constateeren dan dat erkend is, dat hoogere rechten zullen leiden tot hoogere prijzen, dat de bescherming, die men wenscbt te verleenen, juist in die piijsverhooging bestaat, dat einde lijk voor onze exportindustrie inkomende rechten nadeelig zijn. Na deze concessiën geconstateerd te hebben, blijft ons slechts over onze lezers op te wekken tot ernstige studie van de beteekenis der exportindustrie in ons land. Dan zal blijken of de be vordering van den nationalen arbeid veilig is in handen der protectionisten. Nu ook het laatste werk voor den bouw der Gemeente Waterleiding is aanbesteed, kan hel zijn nut hebben eens na te gaan, welken omvang dit nieuwe Gemeentebedrijf zal krijgen. Het buizennet ter lengte van ruim 35 K.M., waarvan 7 K.M. wijd 250 m. M. 2% K.M. wijd 150 m.M., 9 K.M. wijd 100 m.M. en 12'/, K.M wijd 80 m.M. nadert zijne voltooiing. Zoodra het pompstation gereed is kunnen de 344 brandkranen, die in het buizennet geplaatst zijn, dienst doen voor het schoonspuiten van het geheele net, om later gereed te staan voor het blusschen van branden die, rnoge het aantal slechts klein zijn, in de stad mochten uitbreken. Dat daarbij een groote toevoer en hooge druk van het bluscbwater verzekerd is, waarborgt ons het Hoogreservoir, dat boven op den Amerfoortschen berg wordt gebouwd, en hetruimebuizennet. De omhulling van het hoogreservoir uit metselwerk en zandsteen opge trokken is bijna gereed; het spoedig kan het ijzeren reservoir met een inhoud van 750 M3, water daarin worden opgesteld. Aan den Hoevelakenschen weg wordt het pompstation met prise d'eau met den noodigen spoed gereedgemaakt. Het machinegebouw, waarin 2 Diesel motoren, elk van GO P.K zullen worden opgesteld met 4 centrifugaalpompen, waarvan 2 voor lagen en 2 voor hoogen druk, is reeds onder dak gebracht; de fundeeringen om de zware machines en pompen de dragen zijn gereed. Een dezer machines zal reeds met 1 December a. s. tot werken gereed opgesteld moeten zijn, terwijl de tweede 1 Januari 1913 volgt. Voor de watervoorziening worden thans langs den Hoevelakenschenweg vijf bronnen geboord; op het terrein zullen er nog zes bronnen bij komen. Iedere bronbuis heeft een wijdte van 200 m.M. en zal tot ongeveer 50 Meter diep in den grond worden geboord, waaruit alsdan in voldoende hoeveelheid zuiver drinkwater voor Amersfoort zal worden verkregen. Deze bronnen worder. weder met hevelleidingen en buisleidingen met de lage drukpompen en voor- en nafilters verbonden, terwijl het zuivere water eerst in een reinwaterkelder verzameld wordt om daaruit weder door de hooge drukpompen te worden uitgepompt en door het buizenriet in het hoogreservoir geperst. Ten eindest eeds contróle te hebben op de hoeveelheid water, die in het hoogreservoir aan wezig is, om daarnaar het in werking stellen der machines te regelen, is een kabel gelegd van af het hoogreservoir naar het pomp station, waardoor steeds langs elec- trischen weg de waterstand in het reservoir aan het pompstation wordt aangegeven. Aan dezen kabel is een verbinding naar het kantoor van den Directeur gebracht alwaar een toestel wordt opgesteld, dat steeds automatisch langs grafischen weg de verschillende waterstanden in hel reservoir aangeeft, zoodat deze door loopend gecontroleerd worden. Met eenige zekerheid kan thans reeds worden medegedeeld, dat in het begin van Januari 1913 bet drinkwater uit de Gemeente Water leiding aan particulieren geleverd kan worden en zoo noodig voor het blus schen van brand beschikbaar is. Het is te verwachten dat de Baad spoedig zal vaststellen de voorwaarden voor de levering en het tarief, dat zeer zeker lager zal zijn dan dat van de Utrechtsche waterleiding. Aanvragen voor waterlevering kun nen thans reeds aan den Directeur worden gericht. De ingezetenen worden in hun belang aangeraden zich biertoe spoedig tot den Directeur fe wenden. De luitenant H. J. Indeweij van het 5e regiment infanterie te Amers foort wordt den 18 November gede tacheerd bij het Ie regiment vesting artillerie te Utrecht tot het volgen van een cursus voor aangewezen ves ting- en fortcommandanten. De Kennemer Sportclub zal, evenals Zondagmiddag op het landgoed Kranenbroek bij Alkmaar, a.s. Zondag draveiijen houden op het Sportterrein Birkhoven. „liet Lustig Tooneel." Ter gelegenheid van de kermis werd Maandag in Amicitia door «Het Lustig Tooneel" de openingsvoorstelling ge geven voor een slecht bezette zaal. Misschien had dit wel een ongunstigen invloed op het gezelschap, dat niet in al te beste conditie sclieen te zijn «De nieuwe rentmeester" sloeg ten minste niet erg in. Anders was het met de voordrachten van den heer Orvan, die werkelijk een humorist bleek te zijn zoo wat in den trant van Nap de la Mar. Ook mpj. Willy Klaasens viel, en niet ten onrechte, zeer >n den smaak. Gedeputeerde Slaten hebben het aandeel in de lichting der Nationale militie van 1913 voor elke Gemeente vastgesteld. Voor het kanton Amersfoort zijn de cijfers als volgt: Amersfoort 86, Baarn 34, Barneveld (Geld.), Bunschoten 18, Eemnes 7, Hoevelaken (Geld Hoog land 15, Leusden 14, Maarn 7, Rens- woude G, Scherpenzeel (Geld Soest 18, Stoutenburg 3 en Woudenberg 11 De lotelingen, die hoogere nummers trokken dan vermeld bij iedere Gemeente, zijn dus vrij van militie- dienst. Kapitein V. Noest, van den Generalen staf, adjunct chef van den straf der 4e divisie, is met ingang van 1 Novomber bevorderd tot majoor bij den Generalen staf. Met ingang van 1 November is benoemd tot commandant van het le regiment veld-artillerie de luitenant- kolonel O. L G. F. Aberson van het 2e regiment veld artillerie. De vereeniging «Amersfoortsche industrie- en huishoudschoo!« houdt Vrijdagmiddag baar najaar-vergade ring ter behandeling van de Begroo ting, het voorzien in Bestuursvacatu res en het aanhooren van mededee- lingen. Een troep zigeuners, die hier wilde muziek maken, werd door de politie buiten de Gemeente geleid. Tot hoofd-machinist bij de ge meentelijke waterleiding is benoemd de heer A. W. Vervloei, thans te Soesteibeig. Op Zaterdag 19 October j. I vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burger meester Mr. J. C. Graaf van Randwijk. Secretaris Mr. J D. Werkman. Aanwezig 15 leden, afwezig de heereri Jorissen, Oosterveen en Koning, één vacature. De notulen van 3 October werden vastgesteld. Nadat de verschillende ingekomen stukken in handen van B. en W, werden gesteld om advies, werd be sloten 1 tot toelating van den heer A C. R. O. Lein weber als lid van den Raad 2 tot het geven van eervol ontslag aan mej. G. van 'l Slot, onderwijzeres aan de O. L. school A., met ingang van 1 December; 3 tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer den O. L.school B, den heer E. Wever, met ingang van 1 December; 4 tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van het personeel, verbonden aan de Burger avondschool voor den cursus 1912 1913 conform de verordening; 5 afwijzend te beschikken op de adressen van het Amersfoortsch Drank- weercomité en van de vereeniging «Vergunning* inzake sluiting van koffiehuizen op lotingsdagen 6 tot vaststelling eener verordening regelende de benoeming en ontslag van het personeel der gemeente- waterleiding en tot vaststelling eener verordening, regelende den werk kring van de commissie vaji bijstand in het beheei van de gasfabriek en de gemeente-water leiding te Amers foort. 7 het voorstel van B en W. om aan A. J. Bilders een pensioen toe te kennen, weder aan dat college te renvoyeeren ten fine van praeadvies; 8 goed te keeien de voordracht op het fonds voor onvoorziene uitgaven van de begrooting, dienst 1912. 9 tot aankoop van een perceel aan de Kamperbinnenpoort, toebehoorende aan G. H. J. Bonnier. Hierna werd de vergadering ge sloten. De politie te 's Gravenhage ves tigt de aandacht op: a. een onbekend man, gezet post uur, die tracht bij Indische families djathihouten meubels en fleschjes poli toer te verkoopen. Hij beefi 10 Octo ber jl. bezocht mevrouw de M., in de Galileïstraat aldaar, en haar een flescbje met bedwelmend vocht onder den neus gehouden, waarschijnlijk chloroform b. een onbekend Duitscb sprekend koopman c een onbekende man, Hollandsch spiekend, die als tolk dienst deed voor genoemd persoon. Zij verkochten op 10 Oct. jl. 127 M. linnen, dat later katoen bleek te zijn. Weddenschap. Men schrijft uit Vijlen (L.) aan de «Tijd" Een even zeldzame als dwaze wed denschap die toch in alle puntjes nauwkeurig werd uitgevoerd, is alhier het nieuwtje van den dag. Twee alhier wonende landbouwers, de namen doen aan het interessante niets af, kregen jl. Zondag achter een elfuur-bittertje meeningsverschil over eene voor bei den onverschillige en tevens onbedui dende quaestie. De woordenwisseling eindigde met een weddenschap van 1000 Mark tegen 100 Mark voorden rechthebber, 't Ging of een broeder van een der wedders pachter of rent meester op een erf zou wezen, ja dan neen. Eenige aanwezige jolige klanten porden het vuur nog wat meer aan, zoodat ten slotte met bet volgend plan de campagne werd uitgemaakt 's Avonds precies 8 uur bijeenkomst der twee wedders bij een der vier ge tuigen, reeds daartoe uigenoodigd. en depoueering der Marken, resp. 1000 en 100 Maik; elk op boete van 50 Mark. Ook aanwezigheid aller vier ge tuigen werd vereischt, elk op boete van 25 Mark. Of nu het eergevoel of de boete tot prompte verschijning drongen één is zeker, alle zes waren present Klokke acht uur lagen elfhonderd Maik in papieren, gouden en zilveren speciën op tafel uitgespreid bij een der getuigen. Het geheel werd goed nageteld en opgeboigen in een goed gesloten valies. Nog was de zaak voor dien avond niet uitgemaakt. Men was het niet eens omtrent de moeite en 't loon voor de 4 getuigen. Ten slotte werd 't volgende uitgemaakt: «De 4 getuigen kregen de volle be schikking over de '1100 Mark den heelen Maandag 14 October 1912 tot 's nachts 12 uur. Naar hartelust kon den ze fuiven op welke plaats ook, de rest der som kreeg de overwinnaar der weddenschap. Voor een student om te watertan den. Voorwaar ook een kluifje naar de hand onzer vier jolige klanten. Met ongeduld werd door getuigen 't aan breken van den dag verwacht. De zon sliep nog toen wedders en getuigen reeds in hun beste plunje gestoken waren. De twee eersten trokken per fiets naar Aken, vandaar naar Blan- kenheim (Eifel), alwaar de zaak in loco moest worden onderzocht. De 4 getuigen, 's Morgen om 8 uur op den Berg pr esent. Na een paar cognacjes als eerste hartversterking voor den voorgenomen langen tocht genomen te hebben, vertrokken blijgemoed naar Gulpen met de som der weddenschap alwaar ze heel deftig bij den automo bielhouder L. Lumey een auto aan klampten. Genoemden heer L., die onze 4 dorpsbewoners goed kende, kon men van den ernst der zaak niet over tuigen, totdat een handvol gouden schijven hare werking deden. Na den iinvendigen mensch flink versterkt te hebben en nog eenige afzakkertjes van prima qualiteit op de lever geschud te hebben, vertrok ons viertal al tuf fend over Maastricht naar Luik. Hoe den op in een automobiel in zoon groote stad, dat past toch zeker niet in zoo'n jolig gezelschap. Enfin, de wind zorgde ervoor dat de hoeden vanaf de brug in de Maas vlogen, en de hoofden werden voorzien van petten met lange kleppen, a la auto Nu mocht zich ons gezelschap in de beste hotels vertoonen. Wijnkaar ten met de beste merken, menu s met allerlei vreemde namen, deftig toege reikt en met 't beste gevolg. De in wendige mensch moest toch met 't beste, wat er le krijgen was, versterkt worden, 't ging toch van andermans leer. Een Amerikaansch millionnair kon 't niet beter bebben. Van Lurk ging 't weer tuttend naar Ensival en Ver- viers alwaar keel en maag hare rech ten weer deden gelden en met 't beste gevolg. Na nog eenige minder belangrijke plaatsen ter versterking en opbeuring, aangedaan te hebben, arriveerde bet viertal, onder geweldig «tuf tuf", om balftien des avonds in Vijlen, met hoerageroep en handge- druk ontvangen van vertegenwoordi gers van 't beele dorp; zeker wel een vijftigtal. Het fuiven en corps nam nu een aanvang, zonder dat men zich iets bekommerde, wie de verliezende partij was. Klokke 12 uur werden de koorden der beurzen dichtgebaald en de overgebleven som goed opgebor gen dit was strenge conditie. Inmiddels waren beide wedders van het informatiebureau, plm. 13 uren van Vijlen verwijdert. Op 't tooneel verschenen, blijkbaar vermoeid van de wederwaardihheden en mogelijk vol nieuwsgierigheid en vrees naar den afloop der 4 getuigen. De 1000 Mark wedder had klaarblijkelijk de wedden schap gewonnen, want hij wilde direct beslag leggen op den buidel met den inhoud, die, naar zijn berekening, plm. 10 Mark lichter zou zijn geworden, want van 't automobielreisje had hij geen kennis Maar jawel, wachten tot 's anderendaags. In tegenwoordigheid van zijn tegenstander en der vier ge tuigen, zou hem de rest der 1100 Mark eerlijk voorgesteld en ter hand ge steld worden. Zoo gezegd, zoo gedaan. 's Anderendaags 's morgens kreeg hij 't restant der weddenschap. Eind resultaat: plm. 300 Mark naar de maan. Beteuterde gezichten der beide wed ders, een onvergetelijke dag voor de 4 getuigen en hartelijk in 't vuistje lachen der Vijlenaars en zeker ook de overtuiging bij den lezer van dit relaas dat beiden nooit meer een wedden schap zullen aangaan. Opgave van «1e Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 2 October 1912 tot en met den 8 October 1912. GEVESTIGD, van 9 tot 15 October. Antonia Albertina Rieber, v. Epe n. Bergstraat 41. Jan Cornelis van Buuren, v. Zeist n. Bergstraat 2. Wijmpje van de Bunt, v. Hoogland u. Prinses Marielaan 12. Jan Johannes Sleeking, v. Hilversum n. Weverssingel D 29. Martinus Gerardus versteeg, v. Utrecht n. Pieter Bothstraat I 29. Jkhr. Sebasliaan MattheusSigusmunde Anna Adriaan de Marees vanSwin- deren, v. Venlo n. Utrechlsche- straat 36. Cornells Cornet, v. Zwolle n. Kamp straat 14 Cornelia Wilbelmina de Groot, v. Bloemen laai n. Kleine Spui 62. Gerardus Albertus van der Veer, v. Hilversum n. Soesterweg 197. Diik Slootmaker, v. Maasdam n. Monnikenpad 6. HendrikusGijsberlusHartog,v. Amster dam n. Havik 28. Jacobus George Marie van de Plassche, v. Bergen op Zoom n. Arnhemsche- weg 40. Geeit Jan fioeksma, v. Waiffuni n. Beestenmarkt 12. Elisabeth Julia Josephina Deibel.echt- gen. van II. Carpentier Aketing, v. Weltevreden (O -In. Ulrecht- scheweg 97. Margaretha Catharina Gossé v. Amster dam n. Monnikenpad 14. Jan Cornelis v. d. Bent, v. Breda n. Zuidsingel 12. Eugenes Jules Gerrits, v. Oost-Indië n. Bergstraat 11. Gerrit Renes, v. Barneveld n. Helle straat 85. Gerard Doorman, v. 's-Gravenhage n. Hendrik van Viandenstraat 30. Ehsabet Clasina Veibaan, v. Utrecht n. Zuidsingel 43. Willem Agenant, v. Leusden n. Zuid- singel 5. Albertus Entrop, v. Batavia (O.-I.) n. Bisschopsweg 27. Clara Jacoba de Fluiter, v. Veenendaal n. Utrechtscheweg 90 VERTROKKEN. Jannetje van Bruggen, echtgen. van A. A. van Ooijen, v. Arnhemscheweg 40 n. Scherpenzeel. Albert Alberts, v. Utrechtscheweg 104 n. 's-Gravenhage. Maartje Methorst, v. Prinses Marialaan 12 n. Barneveld. Gerrit van Zomeren, v. Achter Luiaard 32 n. Krommenie. Geesje Eikerbout; v. Hendrik van Viandenstraat 13 n. Haarlem. Catbarina Margaretha Maria van Esse, v. Zuidsingel 49 n. Amsterdam. Jacobus de Wit, v. Bloemendalscheweg 59 n. Hoogland. Wilbelmina Dijs, v. Lieve Vrouwestraat 45 n. Weesp. Gerriije Kamphorst, v. Driest 16 n. Hilversum. Leonardus Johannes Jacobus Koet, v. Langestraat 94 n. Leiden. Willem Gerard Maurits Gaillard, v. Hendrik van Viandenstraat 37 n. Oost-Indië. Hermarius Gerhardus Rekveld, v. Molenbuurt 2 n. Leusden. Albertus van der Horst, v. Soesterweg G 121 n. Winterswijk. Petronella Clasina van Doorn, v. Muurhuizen F 143 n. Utrecht. Josephus Gerardus Theodorus Aarts, v. stationsstraat 31a d, Hengelo (O.) Cornelia Margaretha van Oven, weduwe J. van Moorselaar, v. Veldstraat ll n. Haarlem. Brunette Ter Meer, weduwe G. A. J. Ter Linden, v. Puntenburgeilaan 15 n. Utrecht. Cornelis van Munster, v. Stellingwerf straat 82 n. Rotterdam. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2