BiUILD Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. Adverteiitiën. Burgemeester en Wethouders Commandant (1) Adjunct=commandant (1) Brandmeester (2) Adjunct-brandmeester (1) Chef van het materieel (1) opelirvs! nummer i borate. voor bet geval, de de bandieten zich verschanst hadden in een woning, zoo dat zij een beleg konden doorstaan. Zaterdag is nu een proef genomen met een klein soort kanon uitgevon den door den ingenieur Mathiot. Uit dit vuurwapen, dat ongeveer 10 K.G. weegt, kunnen stinkbommen gescho ten wordenhet kanon heeft een draagkracht van ruim tweehondeid meter. Een afgeschoten projectiel dringt door de luiken voor een raam en dergelijke lichte bedekkingen en verspreidt bij ontploffing in het ver trek daarachter gassen, waardoor even tueel daarin vertoefende personen on middellijk bedwelmd worden. Het kanon, voorzien van een pantser loopt op vier wielen en kan door een persoon worden voorlbewogan en af gevuurd. De proeven moeten zeer goed ge slaagd zijn. In de gisterenmiddag van 1.45 tot 5 uur onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bij gewoond door 18 leden en den Ge meente-secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig Wethouder Rijkens. De notulen van 19 Qctober werden als goedgekeurd beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken Eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 19 Oct. 1912, houdende mededeeling dat in tijdelijke benoeming van personeel aan de Burgeravondschool voor het tijd vak 1 October 1912 tot en met 30 September 1913 berust wordt voor kennisgeving Een adres van tl. O. Langereis houdende verzoek om ontslag als lid der Commissie tot wering van school verzuim met ingang van 1 December 1912 eervol verleend z. d. ofh.st. Een adres van het College van kerkvoogden der Ned. Hervormde keik houdende verzoek, de tegemoet koming van f 250, tot nu toe verleend aan de St. Joriskerk, ook voor hel vervolg te bestendigen om advies aan B. en W. Als spuedeischend worde behandeld een voorstel om het verlof aan me juffrouw S. C. J. Verwey, onder wijzeres aan school F, te verlengen tot 1 Februari 1913; en om de 7e klasse van school C te splitsen beide aangenomen z.d. of h.st. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1Installatie van den heer A. C. R. O. Leinweber als lid van den Gemeente raad. De nieuwbenoemde wordt binnen geleid, legt de gevorderde verklarin gen err belofte af, wordt gecompli menteerd en neemt zitting. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school G (vacature-T. Beverloo). Benoemd de heer A. II. Hordijk, te Hagestein, met algemnene stemmen 3 Benoeming van een slembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Karner van Koophandelen Fabrieken op 19 November 1912. Benoemd tot leden de Burgemeester en de Wethouders Van Esveld en Rijkens; tot plaatsvervangende leden de heeren Tromp van Holst en Van Kalken. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verieenen eener gratificatie aan den Boekhouder der gasfabriek W. Fröger. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Behandeling van de Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1913 6 Behandeling van de Begrooting voor het Burgerlijk-Weeshuis voor •1913. 7. Behandeling van de Begrooting voor de gasfabriek, dienst 1913 Alle aangenomen z. d. of h. st. 8. Behandeling van de aanleg- en onderhoudsbegrootingeri voor de water leiding, dienst 1913 Bij punt 8. (Waterleiding) werd de post f20 800, geraamd voor op brengst, niet verminderd met f 6725. Het eventueel tekort zal niet drukken op de Gemeente-bogrooting voor 1913 doch worden gerekend tot de op richtingskosten te behooren. en de veldtochten der Pruisen. Men begon in militaire kriDgen en zelfs aan het hof belang in hem te stellen. Kwade tongen noemden hem den Po- temkin van mevrouw von Mellin. (Wordt vervolgd.) Dit besluit viel met 14 tegen 4 stemmen Om 2.22 kwam aan de orde: 9. Behandeling van de Gemeente- begrooting, dienst 1913, met bijbe- hoorende voorstellen van Burgemeester en Wethouders. Het percentage der Inkomstenbe lasting wordt gebracht op 3Vi. Progressieve heffing wordt tegen 1914 in uitzicht gesteld. De jaarwedde der Wethouders wordt verhoogd met f300 en dus gebracht op f1200. Een derde Gemeente-bode zal wor den aangesteld. Wordt uitgetrokken f 500 om Amersfoort naar buiten meer bekend te maken. De jaarwedden der politie worden verhoogd. De jaarwedde van den Opzichter- teekenaar wordt gebracht op f900 f 1100. De muziek-vereeniging «Harmonie» krijgt f 100 subsidie. De (neutrale) openbare leeszaal krijgt f1500, de R. K. openbare lees zaal f500 subsidie. Het eerste besluit werd genomen met algemeene, het tweede met 15 tegen 3 stemmen. De vacantie-kolonie krijgt f100 subsidiez. d. of b. st. De begrooting heeft in ontvangst en uitgaaf f761 824 3b. Om 4.45 kwam aan de orde: 10. Benoeming van een Wethouder (vacature-W. H. Kam). Bij de eerste en de tweede stemming vei krijgen de heeren Jorissen en Van Duinen ieder 7, de heer Veis Heyn 3 en de heer Oosterveen 1 stem. Bij do herstemming, bij welke de heeren Van Duinen en Jorissen zich onthouden, verkrijgen beiden 6 stem men, terwijl 4 stemmen in blanco worden uitgebracht. Bij loting wordt de heer Van Duinen gekozen verklaard, die de benoeming aanneemt. Ten slotte dankte de Voorzitter den heer Tromp van Holst voor de wijze waarop hij gedurende 3 maanden het tijdelijk Wethouderschap vervulde. Niettegenstaande het prachtige weer waren de Amersfooi ters Zondag middag niet naar Birkhoven gegaan om getuige te zijn van de dravei ijen vanwege de Kennemer sportclub. De heer P. Oly was handicapper, de A. Wijnands, starter, terwijl de heeren J. Oldenburg, D. A. Lunting en A Met als rechters optraden. Het programma bevatte 2 nummers. 1. Btrkhovenpiijs, draverij van Nederlandsche paarden, maximum afstand 860 M. Uitslag: 1 «Beminde», 4-jarige zwarte merrie van H. G. Schrijven, den Haag, 730 M. 2. «Ade- 1 ir»e«, 5-jarige bruine merrie van v. d Berg, Tilburg, 740 M. 3. «Agnes W5-jarige bruine merrie van S. Witteveen, llarendermolen 750 M. 2. Amersfooi tpr ijs, draverij van 18 paarden max. afstand 800 M. De volgorde van aankomst was:l. Vitesse, 2. Catherine L, 3. Anna Paulowna resp. 6-jarigo bruine hengst van Schermestorn te Alkmaar, bruine ineirie van P. C. Appel, IJsselmonde en 5-jarige schimmel merrie van J. C. Blaauwboer te Anna Paulowna. De prijsuitdeeling had in hfftel Biikhov,eri plaats. Het ensemble JSolser en Hesse had Zaterdagavond vrij veel menschen naar Amicitia getrokken, die zich allen best amuseerden. Het blijspel letje «Meneer is naar Ber lijn geweesla pakte goed en werd vlug afgespeeld. Hierna kregen we de Amsterdamsche schets: «Ga je mee de erfenis deelen van Oome Hein®, waarom verbazend gelachen werd en hartelijk ook. Dirk Vink en Mie zijn vrouw waren uit stekend, ook de overige leden van het gezelschap hielden zich dapper. Het orkest onder leiding van den heer Van Weezei was puik. De cultuurstrijd van het socialisme. Over dit onderwerp sprak Maandag avond in het »Valkje« Dr. Van den Bergh van Eysinga, predikant teZutfen. De voorzitster, mejuffrouw Boerigter uit Dordrecht, deelde eerst mede, wat het doel was van het Socialistisch Ver bond, n.l. socialiseering van productie en distributie en vestigde verder de aandacht op hot maandschrift «De Samenwerking», dat voornamelijk dienstbaar wordt gemaakt aan de onderscheidene geestelijkestroomingen iu de algemeene socialistische be weging. Hierna verkreeg de spreker het woord. Hij begon met het begrip cul tuur te verklaren. Cultuur van planten bijv. is kweeken, veredelen, de hoogere eigenschappen doen oritsluimeren. Zoo ook is het met de menschelijke cultuur. Van de drie hoofdrassen beeft het Kau- kasische de meeste beteekenis gekregen in de wereldhistorie. Dit ras vindt zijn nobelsten ver tegenwoordiger in hel Germanendom. Hier zijn de rasverschillen het meest behulpzaam aan de ontwikkeling ge weest. Ook de oude Grieken en Ro- meinon brachten het tot cultuur. Cul tuur openbaart zich door kunst, religie en wijsbegeerte en valt niet samen met beschaving. Wal is dan cultuur? Cul tuur is de eigenlijke geestelijke open baring, de beschouwing van 't eeuwige. De ratuur is de openbaring van de rede. Onze wetenschap heeft tot taak het geheimzinnige te ontsluieren. Er is een wereldrede, er is harmonie. Is onze eigen geest verward in raadselen dan is er disharmonie. Hoe meer de mensch tot ontwikke ling komt, hoe meer leert hij de natuur krachten beheerschen en overwinnen Dit doet de techniek. Denk aan de telegraaf, enz. De natuur moet ons nu dienen en we worden onafhankelijk van dat aard- sche, van het materieele. We worden verlost van de hartstochten, die onder danig worden aan ons denken. We worden vrijen. Vrijheid in politieke beteekenis is er geweest, hoewel zeer onvolkomen, 't Begin van de geschie denis is onvrijheid, afhankelijkheid van de natuur. Bij de Romeinen begint de vrijheid meer te dagen, doch noch maar enkelen zijn vrij, er is nog een slaven dom. De geheele middeleeuwen door is de vrijheid niet gekomen en thans onder het moder ne kapitalisme bestaat ze slechts in naam. Het proletaiiaat heeft de slavernij ver vangen. Onze den kers Spinoza, Shakespeare en anderen hebben de vrijheid getorst doch slechts enkelen hebben er van genoten, en gevonden wat het hart verheft. Toen is het socialisme gekomen. Er is nog wanorde, in de voortbrenging is nog T onbeheerschte. Dit is de geweldige fout van heden en geefi millioenen aan den één en een diepen afgrond van kommer en ellende aan velen. Dit kon worden voorkomen en beteekent den strijd van de gevorderde Sociaal Democratie. Dat nieuwe dringt reeds door; de mensch schept een wereld, waarin de vrijheid is en eindelijk zal de tijd komen, waarin we niet meer zullen zijn de slaven van onzen arbeid, een tijd, waarin we ons één zullen gevoelen met de geheele rnenschheid. Dan zal er, gelijk reeds in ons organisme, har monie zijn in het groote maatschappe lijke organisme. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Bij de op 29 Oct. gehouden aanbesteding van de ten behoeve van het Rijks-opvoedings gesticht alhier, in 1913 te leveren goederen, werd het laagst ingeschreven door: H Koning Amft., Tarwebrood 0,09° p. K G. Roggebrood 0,075 Ph.M.Putman Amft.. Aardapp., 1,70 50 Ligstroo 16,GO 500 Rhurkolen 1,12 100 Lange turf 0,51 100 sts. Korte turf 0,19 100 Takkebossen 4,15 100 bos v. Ginkel Amft Harp. kl.gietcokes 1,60 100 K.G Anthraciet 2.20 100 Willenborg Amft. Yarkensvl., 0,89 v. d. Starre Amft. Versch Spek 0,84 Gerookt Spek 0,85 fa Herschel Utrecht Rund vleesch 0,72 Schenkelvleesch 0,45 B Coster Utreeht Kalfsvleesch 1,10 Margannefabr. Groningen, v/h Hendriks, Broogers Bos Margariue 0,5375 J.W.WerkampHoogl Zoetemelk 0,0910„ L. Karnemelk 0,04 C. Rijn Amersfoort Groente 0,10 H.G.J.v.d.Sand Arnh.Stokvisch 0,539 KG. Capucijnererwten 0,27* Linzen 0,22* Grauwe erwten 0,31* Boekw. gort 0,168 Zachte groene Zeep 0,152 H. Azijnman Amersfoort Rijst 0,1571„ Azijn 0,07 L. Stroop 0,15 KG. den Hollander den Haag Koffie 1,18 W. C. Meilink Zutphen Schoolbehoeflen 306,89 Boeken, Tijdschriften enz., aangehouden. Be houdens goedkeuring van den minister is aan bovengcnoemden de levering voorloopig toegekend. Dr. M. A, Ittrnann, thans te Leiden, zal als heelkundige de am bulance vergezellen, die het hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis uitzendt ten dienste van het Griekscbe Roode Kruis. De heer C. van Ommen Hz. slaagde voor de Middelbare acte Werk tuigkunde en electro-techniek. Kapitein B Reynvaan, van het 5e regiment infanterie, is belast met bet bevel over het 12e landweer-di strict (Hengeloo). Naar de Sichtsche Crt, meldt zal Woensdag 30 Oct. e.k. des nam. te 2 uur een vergadering worden ge houden van schoolbesturen, onderwij zers en onderwijzeressen in het 6e district, in de Chr. Nat. School aan de Blankenheimstraat. Door ds. R. J. W. Rudolph zal inge leid worden: »Kerk en school in de 17e en 18e eeuw« en door den heer O. F. W. Rietveld hoofd der school voor M. U. L. O. alhier»Ons Chris telijk M. U. L O Onderwijs«. Hierbij vestigen w\j den aandacht op het nieuwe Café Restaurant j)Riche", heden geopend door den Heer H. Harmsen, Langestraat 20. VOOR HET LEVEN: Nijd en toorn verkorten de dagen? In de school der ontbering leert men langzamerhand met veel moeite en droefheid, zooals iedere kennis wordt geleerd, de groote levenstaak van missen en afstand doen. De rijkdom maakt niet gelukkig en de armoede maakt niet ongelukkig. Slechts het hart is in staat geluk of ongeluk te geven. Ja, 't geluk is een ge vaarlijk bezit; wee hem wien de Goden te helder toelachen zij laten hun lach met veel tranen betalen. De gierig aard vergaart zich arm, de weldadig heid geeft zich rijk. Hebt ge, in schuren of in buizen, Vrienden, overlast van muizen, Knagend aan uw kaas of brood Zint ge zelfs op gif en dood Strooi in boeken en in kasten Waar de muizen zich vergasten, Groene, versche kruizemunt, Ik wed, dat gij na weinig dagen, van de gansche bende ontslagen, Gif en katten missen kunt. Observator. Opgave van de Vereeniging „IIANDEI, en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver Ilokken naar andere Gemeenten mei vei melding van woonplaats, van den 16 October 1912 tot en met den 22 October 1912. GEVESTIGD. Wilhelm Carel Bernardus de Blécourt, v. Hoorn n. Scbimmelpenninck- stiaat 39. Jacques Adriaan Alma, v. 's-Hertogen- bosch n. Hendrik van Vianden- stiaat 36. Pieter van Straalen, v. 's-Gravenhage n. Utieclitschestraat 29. Henri Willem Charles Edmond Malbon, v. 's Gravenliage n. Plantsoen 1. Marinus Piet Los ,v. Duisburg Duitscbl. n. Breedestraal 40. Jan Woliers, v. Gtoriingen n. Bisschop- weg 88. Willem Carel van Eek, v. Hilversum li. Schimmelpenriinckstraal 28 Geei truula Cornelia de KortP, v. Hull (Engeland) n. Bergstraat 15. Arnoul Marie Emile des Tombe, v Utrecht naar Utrechtsclieweg 78. Louis Leonard Heriri llermanus Bel- laard, v. Kampen n. Arnhemsche- weg 40. Everardus Schuuring, v. Leusden n. Bloemendalschestiaat 75. Victor Emilius Nierstiasz. v Leiden n. Hendrik van Viandenstraat 36. Meeuw es Coi nelis van Dijk, v. Arnhem tl. Hendrik van Viandensti aat 36 Wilhelm Emanuel van Keeken, v. Breda n. Langestraat 24. Arie Knoppeis, v Zeist n. Woeslijger- weg 19. Pier Sijbrand Voeiman, v. Arnhem n. Lange Beekstraat 11. Antonius van Groenstein, v. Utiecht n. Dalstraat 9. Pieter Bos, v. Pernis n Kampstraat 82. Gerhard Jan Barendsen, v. Vorden n. Kampstraat 82. Johanna Jacoba Geeitruida Lammerts van Bueren, v. Wiesbaden n. Langestraat 108. Wtlhelm Arnoldus Henricus Middegaal, v. Nijmegen n. Eemstraat 26. Johannes Jacobus Middegaal, v, Utrecht n. Eemstraat 26. Isaac Terpstra, v. Leusden n. Parallel weg 20. GeerijeLeltinga, v. Leusden n. Parallel weg 20. VERTROKKEN. Pieter Anton Miedema, v. Schimrael- penninckstraat 25 n. Tilburg. Aaltje de Jonge, echtgenoote van Cornelis Franciscus Boerkool, v. Bloemendalscheweg 2 n. Noord- Amerika. Teunis Hogeveen, v. Nicassiusstraal 5 n. Leusden. Marië Francois Jean baron van Boecop, v. Hendrik van Viandenstraat 27 n. Oost-Ind'ë. Petrus Hendrikus Jolink, v. P. Pijpers straat 20 n. Loosduinen. Ruiger van Diermen, van Hoogeweg 09 n. Stoutenburg. Evertje van Kouswijk, v. Lavendel straat 4/0. n. Hoogland. Margo Tónna Brinck, v. Uooglandsche- weg 16 n. Utrecht. Jan Gerard Dijkstra, v. Scbimmel- pennickslraat 6 n. Delft. Dirk Krommenhoek, v. Koninginnelaan 1 n. Middelburg. Elisabeth Maria Meyers, v. Stelling- werfstaat 37 n. Rotterdam. Hinke Geertsema, v. Arnhemscheweg 7 n. 's Gravenbage. Gerard Adriaan Ever'nard Blanche Koelensmid, v. Tuinstraat 3 n. Amsterdam. Eltjo Wever, van Berkenweg 4 n. Finsterwolde. Bergetta Bone, v. Brouwerstraat 3 n. 's-Gravenhage. Grietje de Hoop, v. Paternosterstraat 14 n. Amsterdam. Albertus Christiaan Huts, v. Utrecht- schestraat 23 n. Arnhem. UECLA9IF,. van AMERSFOORT roepen ge gadigden op naar de betrekkingen van bij dé brandweer. Aan den Raacf zal worden voorgesteld aan deze betrekkin gen respectievelijk de volgende jaarwedden te verbinden: /"300, f\80, f 125, /"75 en 200. Zij die zich voor een dezer betrekkingen beschikbaar willen stellen, worden verzocht daarvary vd<5r den 4 N ove 111 lier ajs., mededeeling te doen aan Burge meester en Wethouders, met opgave van leeftijd, wérkkring en verdere inlichtinceti hun per soon betreffende. Inlichtingen;"" desverlangd te bekomen eiken werkdag van 9lO'/i voormiddag bij den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht (Bureau West singel 7). Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of octydig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERAT1, Haarkuii4ige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na qtfderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegtffandeerd. Het Nieuws,rtun den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van JSHSB den haardos te zijn BT|8 gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2