UITVOERINB PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aambeien. AdverteiJtiën. öVjarip Ecltverarfji| Amsterdamsch A Capella koor LOOPWERK zijn den Turk hun voorwaarden te stellen, en geenszins verlangen zege vierend Konstantinopel binnen te ruk ken, wat immers vermoedelijk door menigeen in Europa niet gaarne ge zien zou worden. Doch ook zonder den val van Kon stantinopel is de toestand voor het Turksche rijk al bedroevend genoeg, en Kiarnil Pasja, de vierentachtig- jarige, die in zijn leven reeds zoo menigmaal zijn vaderland in hachelijke oogenblikken heeft ter zijde gestaan, maakt thans wel moedijker oogen blikken door dan ooit te voren. On getwijfeld zullen nu heel spoedig de besprekingen beginnen tusschen over winnaars en overwonnenen, door be middeling of althans met deelneming van de mogendheden, en al seint men nu reeds uit Konstantinopel en Oud- Zagora dat de vrede niet ver meer at zal zijn, het zou ons nogal verwon deren. indien werkelijk de besprekin gen, die tot den vrede moeten leiden, zoo spoedig in haar werk gingen. Een andere quaestie is, dat in zekeren zin de oorlog, de eigenlijke veldtocht, aan zijn eind gekomen is, wanneer de Bulgaren voor de forten om Konstan tiriopel en de Serviërs eu Grieken bij Saloniki staan. Nv. d. D.) Er is bij het begin van den oorlog tusschen de Balkan-Staten en Turkije voorspeld dat bij van weerszijden, maar vooral van Turkschen kant met weer zinwekkende wreedaardigheid gevoerd zou worden. Tot dusver was daarvan nog niets bepaalds gebleken, maar thans vinden wij het eerste eeniger- mate geloofwaardige getuigenis over l'uiksche wreedheden in een verkla ring van een lid van het Bulgaarsche Roode Kruis, die den slag bij Kirk Kihsse van '23 October heeft meegemaakt. De Koerden, Batsji-Boezoeks en Tar taren, die aan Turksche zijde vochten bewezen deri Turken wel groote dien sten en maakten het hun zelfs moge lijk in goede orde terug te trekken, maar deze wilde Klein-Azialen maak ten zich anderzijds schuldig aan een onmenschelijke wijze van oorlogvoeren. De Bulgaarsche gewonden werden door hen, zoo mogelijk, op de meest wreedaardige wijze afgemaakt. Op een oogenbhk moesten de Bulgaren, ge decimeerd door de Turken, welke achter wijnstokken verscholen lagen, terugwijken, met achterlating van tal van gewonden, doch toen later de ambulance op 't slagveld arriveerde, vond zij daar slechts dooden en ster venden. Velen hadden uitgestoken oogen, anderen afgesneden ooron en neus en weer anderen was de buik opengereten. Dezelfde Roode Kruis-helpster ver telt dat 't einde van het gevecht bij Kirk Kilisse een geweldig gevecht van man tegen man te zien gaf, waarbij gebruik werd gemaakt van bajonet, geweerkolf, bijlen, ja, sommige ont wapenden zag men de vuisten gebi ui- ken. De ambulance raapte verschei dene Bulgaaische gewonden op, die door de Koerden in den hals waren gebeten. Hofbericht. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder hebben als bewijs van belangstelling belangrijke inkoopen laten doen op den bazar van «Arbeid Adelt». Roode Kruis. H. M. de Koningin heeft f 500 ge schonken aan het hoofdcoinité der vereeniging Roode Kruis, ten einde dit bedrag aan te wenden ter vol brenging van de veelomvattende taak welke het Roode Kruis in Nederland heeft te vervullen, en die zoo vele geldelijke oders vraagt. Melkoorlog. Men meldt aan de «Tel Het comité uit de ingezetenen te Utrecht heeft thans aan de melkslij- tersveieeniging een ultimatum gezon den, n I. vóór 1 November a.s. den prijs der melk weder van 10 op 9 cent per liter te brengen. Bij weigering zal een groote beweging op touw wor den gezet om het publiek op te wek- hartigkeid zoolang knoet en spitsroe den liet spelen, tot de plooien van haar voorhoofd verdwenen waren. Ook heden moest zij straffen voorschrijven, zuchten hooren, bloed zien, en dat alles omdat Iwan haar gisteren avond, in weerwil zijner verzekering, niet begrepen had. fWordl vervolgd.) ken geen melk meer te gebruiken vgn de onwillige melkslijters. Bovendien zullen de namen aan het publiek bekend gemaakt worden van iien, die de meik ad 9 cent verkoopen. Een formeele melkoorlog dus. Aan de Industrie-en Huishoud school had op 31 October bevordering der leerlingen en uitreiking der ge tuigschriften plaats voor de volgende cursussen Voorbereidende cursus. Getuig schriften werden uitgereikt aan J. M. Bongers, Ch. de Graaf, H Groenhuizen te Baarn, M. H. de Groot, J. Klein te Amersfoort, A. van Moorselaar te Stroe, H. Ruys te Amersfoort, M J. A. Ruitenbeek te Baarn, G vanSuiksum, R. van Tijn, M. van Woudenberg te Amersfoort. Een bewijs van het volgen van het handwerkonderwijs van dezen cursus werd verkregen door B. Hogeveen, C. T. J. van Houdt, J. van Kolfscho ten, J. Schaap, J. van Veen, allen te Amersfoort. Opleidingscursus voor costuum- naaien. Tot de 2de klasse werden bevorderd A. Bal, Amersfoort, J. Baantjer te Woudenberg, C. de Graaf te Baarn, E. Kuyters, R. C. Ruiten berg, S. van Wiel ingen allen te Amers foort. Het diploma werd behaald door J. van Achterbergh en tl. de Ridder, beiden te Amersfoort. Opleidingscursus lol dienstbode Bevorderd tot de 2de klasse werden R. Buis, E. van den Gang, E. Polle man, G. van Putten, B. Talsma en C. de Vrij, allen te Amersfoort. Getuigschriften werden uitgereikt aan: M. Busé, A. Gramsma, J. Peper, A. van Putten, C. van den Uithoorn en T. Vreekamp, allen te Amersfoort. De plaatselijke afdeeling der maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal onze stadgenooten in de gelegenheid stellen hoog kunst genot te smaken. Door hare be middeling toch zal Ant. Averkamps beroemd a capella-koor a s. Woensdag een concert geven in de groote zaai van »Amicitia". Voor bijzonderheden zie achterstaande advertentie. Naar wij vei nemen zal de Engelsche predikant J. Irwin Brown in het laatst dezer maand bier weder eene lezing komen houden over het «groene Erin." De jongedames C. J. van't Eind, E. H. Verheij en J. H. Verheij, be haalden de akte vrije en orde-oefenin gen der Gymnastiek. Ilulde aan dr. J. Cauipert. Ter gelegenheid van zijn aftreden als inspecteur van het middelbaar zee vaartkundig onderwijs wordt aan dr. J. Campert heden te halfvijf in eeu der zalen van »Artis« te Amsterdam door directeuren en leeraren, direc trices en leerar essen van het openbaar en bijzonder middelbaar en zeevaart kundig onderwijs aangeboden zijn door Jan Veth geschilderd portret. Deze aanbieding zal geschieden door den voorzitter van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, dr. E. Jensema, directeur vari de Rijks H. B. S. te Groningen. Grand Café Restaurant Riche. Een gezellig zitje, eeu fijn glas bier, ziedaar onze eerste indruk. De restauratie die het huis Langestraat 20, onderging, deed ons wel ver moeden dat de vele handen iets goeds zouden te voorschijn brengen. In werkelijkheid hebben wij kunnen constateeren dat het is, wat men noemt «een fijne zaak». De vergenoegde ge zichten der bezoekers drukten ten duidelijkste hunne tevredenheid uit. De specialiteit van «Riche», het Rei- chelbraü Kulmbacher Bier, waarvan door vele doktoren den hoogen voe dingswaarde wordt eikend, wordt in geijkte glazen, 't meest potten of dek selglazen, geserveerd, 't Is alsof men in eene moderne Duitsche bierkneip vertoeft. De helder verlichte billardzaal vol doet aan de wenschen van echte lief hebbers. De beide eerste klasse »Wil- helmina» Billards zijn ten minste al druk bespeeld. Alles noodigt dus uit tot een bezoek. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij bem worden ingowacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. ZONDAG 3 NOVEMBER. Rcinonstraiitschc kerk. Voorm. 9l/i uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 -16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnsiraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Douner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gere for 111. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Notten, Emerit. pred. te Velp. 's Av. 5'/) uur. Ds. Notten. Maandelijkscbe collecte. Vrije Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'h uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Is gebedsgenezing strafbaar'? De vraag is onlangs in Zwitserland aan de orde gekomen doordat een predikant, Hermann Rütschü genaamd wegens uitoefening van dit bedrijf voor het gerecht was gedaagd. De Rechtbank te Bern veroordeelde hem tot een boete van 50 franken, omdat hij zich had schuldig gemaakt aan onwettig uitoefenen van de genees kunde. Doch in hooger beroep werd dit vonnis door hot federale Gerechts hof vernietigd, met G tegen 1 stem. De vernietiging berustte op den grond dat het verrichten van godsdienstige handelingen binnen de grenzen van de zedelijkheid en de goede orde aan ieder grondwettelijk gewaarborgd is. En het gebed, ook wanneer het door den geloovige wordt verricht met be taalde hulp van een tusschenpersoon die ten zijnen behoeve Gods hulp in roept onder het opleggen der handen verliest niets van zijn karakter van «godsdienstige jhandeling» in den zin dor Grondwet. Het «Kirchenblatt für die refor - mierte Schweiz« maakt met voldoe ning deze uitspraak van het opperstp gerechtshof openbaar. Het noemt de houding van de rechterlijke macht iri dezen volkomen zuiver, en vindt de tegenwerping dat men nu do psycho therapie zielegeneeskunde tegen woordig in handen der dokters is ge raakt, ook de uitoefening hiervan uit sluitend aan de dokters moet overla ten, niet zonder bedenking. Echter ligt het op den weg der theolouie om het vraagstuk van het gebed van haar standpunt aan een onderzoek te on derwerpen, en rust op de predikanten de plicht nauwlettend er voor to waken, dat niet door hun optreden aan het ziekbed de behandeling van den dok ter tot schade van den zieke wordt tegengewerkt. Voor predikant en dok ter beiden geldt het: schoenmaker houdt u bij uw leest! fsN.R.C'J Te Berlijn is een vrij ernstig spoorwegongeluk gebeurd aan het sta tion Jannowitsbriicke, waar 's morgens om halfacht een trein van deri «Nord- ring" op een stilstaanden voorstads- trein geloopen is. De machinist van den binnenkomen den trein heeft, naar zijn zeggen, het sein op veilig zien staan en reed daar om met volle vaart het station binnen. Tengevolge van de bocht iri de lijn en het nevelige, donkere weer, zag hij eerst op het laatste oogenblik den stil staanden trein. Hij gaf onmiddellijk tegenstroom, maar kon niet verhin deren dat de schok hevig was en ver scheidene wagens vernield werden. In het geheel zijn 47 reizigers van beide treinen gekwetst, de meesten evenwel licht. Vier zijn er ernstiger aan toe en moesten naar het ziekenhuis ver voerd worden. Te Milaan is een poging tot ver giftiging gedaan, die zoo zij gelukt was aan honderden mensclien het leven zou hebben gekost. Drie dagen geleden vond een beambte van een terra-cottafabriek op de schrijltafel van den directeur een capsule met een gebruiksaanwijzing, waarbij de inhoud van de capsule werd aanbevolen als een surrogaat voor minei aal water en als een uitstekend middel tegen maag en levei kwalen. De jonge man, die zich toevallig niet wel gevoelde, vroeg en verkreeg verlot het zoogenaamde geneesmiddel te mogen gebruiken, maar reeds kort daarop deden zich ernstige vergiftigingsverschijnselen bij hem voor. Een dame, die eveneens het medi cament had gebruikt, was ook onmid dellijk daarna ernstig ongesteld ge worden, maar dank zij de spoedig ingeroepen geneeskundige hulp. even als de bovengenoemde beambte, er weder bovenop gekomen. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en bij onderzoek bleek haar, dat meer dan 500 zulke capsules, alle bevattende een wit poeder, aan huiseigenaren te Milaan waren toegezonden. Gelukkig was het gevaarlijke goedje, behalve in de twee bovenvermelde gevallen, onaangeroerd gebleven. Een scheikundige analyse toonde, dat het poeder verschillende giftige kwikzilverzouten bevatte. Men heeft nog geen enkele aanwij zing omtrent de beweegredenen, die hem tot de helsche daad kunnen hebben geleid. Trichinose. Te Zand voort is bij dertien per sonen trichinose geconstateeid. Bij een door den waarnemend districts veearts uit Haarlem ingesteld onder zoek, is als zeer vermoedelijk vast gesteld dat het gebruikte vleesch, waardoor de ziekte veroorzaakt is, van buiten is ingevoerd. Overblijfselen van het gebruikte vleesch waren echter niet meer aanwezig, zoodat daarvan niets ten onderzoek kon worden in beslag genomen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 24 lot 31 October. Geboren Geertruida Johanna Maria Elizabeth, d. van Adolphe Pieter Her man Jacob van Weezol Errens en Geertruida Cornelia Erancine Kiepe. Leon Hijman, z. van Hijman de Vries en Sara Hamme. Neeitje, d. van Geurt van Tellingen eri Anna van Rliee. Lubbert Johannes, z. van Isaac van Keulen en Peetje van den Bree. Jan, z. van Aart van Zoei en en Wijmpje van den Brink. Cor nelia, d. van Albertus Marmus Botten- burg en Francina van IJzendoorn Arend Jan, z. van Henri Gordeau en Gerritje Pietronnella Bloemendal. Bernard, z. van Bernard Slots en Ger ritje ter Beert Rijk Teunis, z. van Jacob Riksen en Jannetje Heinen. Gijsborta, d. van Jan van Rossum eri Hendrika Agenita van Meeteren. Gerrit, z. van Arie van Vonno en Paulina Waterhout. Lambei tha, d. van Johannes van Genderen en Anna Brom. Genit, z. van GeriitAdam en Christina Abelman. Cornelis Adrianus Stoové en Niesje de Groot Arnolda Maria, d. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Heesik. Oudertrouvra: Hendnk Elschot en Cathaiina Maria Heinz. AneVivié en Adriana Elisabetba Johanna Kor- dewal. Johan van Eek en Geertje Leltinga. GetrouwdArend van Dorssen en Willemiua Boks. Jacob van Putten en Rikje van Kommer. Splinter van de Klashorst en Albertina Maiia Wery. Johannes Philippus Wensink en Jannetje van den Brink. Overleden: Neeitje van Beek, 69 jr., echlg. van Jacob vanZeldeit Fran- ciska Georgina van Riet, 53 jr., echtg. van Jacques Theodore Adrien Bertrand. Hpimanus Carolinus Christiaan Lensing 23 mnd. Gerritjen Mcme- hnk, 78 jr., wed. Rarlholomens van der Mast. Hendje van deKooij,69 jr., echtg. van Getril Vink. Johanna Magdalena van Meuis, 65 jr., origeli. Gi letje Telers 3 mud. Grietje Jekel, 4 jr. Helena Wilhelmina Kam, 83 jr., ongel). Hendrikus Jo hannes Wilhelmus Thonhauser 8 jr. Leusden. Van 25 Oct. tot 1 Nov. 1912. Geboren: Wilhelmina, d. van Gerrit van de Pol en Heintje Beijer. JEvertje d. van Hendrik van Buren en Dnkje van Schalm. Elisabeth Alijda Hen drika, d. van Johannes Hendrikus van den Hengel en Maria Elisabeth Clara Brinkmaris. Martijna, d. van Lieuwe Hemminga en Maria Gouw. Rigarda, d. van Adrianus Kleinveld en Rigarda Kaas. Johannes Stephanius, z. van Jan van den Berg en Wilhelmina Kerk hof. Ondertrouwd: Aalbert Brink en Dientje van Apeldoorn. Gehuwd: Jacobus Steenkamp, we duwnaar van Wilhelmina Beijer en Geertruida Smit weduwe van Johannes Tijmensen Cornelis van Daatselaar, weduwnaar van Aalberta Gijlenbeek en Johanna Horst. Overleden: Peter van den Essen- burg, 78 jr., weduwnaar van Jannetje Meijer. Woudenberg. Ondertrouwd: Nicolaas van Vulpen, 33 jaren, en Maria Catharina Kerpen- steijn, 29 jaren. MAllKTlihKICHT AMERSFOORT, 1 Nov. 1M2 Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweii f appelen f0.a f0.Peren f0.afO.Nieuwe Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.— a f250 Hoendereioren f7.75 a l 8.50 p. 100st. Bruine eieren f8.a f 9.Boter f 1 -50 a f 1.65 per kilo. i\lar- garme f0.a f0.Zoetein. kaas f0 a f 0. Kippen f 0.90 a f1 50 Kuikens f 1 20 a f 1 80. Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen I O.a f 0.Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge fl.10 a f1.25. Hazen f 1.50 f 2-00 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f0.80 a f150 Duiten f0.50a f060 paar. Magere varkens f '18. - a 24 Varkens export f 0.a f Zeugen f70.a f 120.«Biggen f 10.af 17— Schrammen fafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. k f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kap vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe len, heet. Zandaardappelcn, 15000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee. 18 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, wor den gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaan bare kwelling veroorzaken en een operatie noo- dig is om fistel, verzworen aambeien of ver stopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwen ding een opmerkelijk gevoel yan verlichting en rust, on zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar afdotnde werking in het ^genezen van zelfs ernstige gevallen vol doende,bewezen. Foster's" Zalf-(let "óp den juisten naam) is te Amersfoort verkr^gb. bij de h. h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 22 Zoo de Heere wil en yj zij leven hopen onze ge- gi liefde zwager en zuster Jan Ruijs en Diita T. (t. van Tellingen den 17 November a.s. hun S g: te herdenken. tf; Spare de He.ere hen nog A lange jaren voor hun lief- rA X~ hebbende Broers en Zus- „y, ters- -/ y- AMERONGEN. jV HAARLEM. 'fc r UTRECHT. J> Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Afdeeling AMERSFOORT. te geven door het onder leiding van ANT- AVERKAMP op WOENSDAG 6 NOVEMBER 1912 des nam. 8 uur, in de groote zaal van „AMICITIA". Leden hebben vrijen toegang op ver toon v»c diploma. Enlrmet-leden heeren 1 05. Kaarlen verkrijgbaar bij KLEIN's Muziekhandel, U'rechtsehestraal. Net geschikt persoon GEVRAAGD voor bij voorkeur gepensioneerd militair. Aanbiedingen aan SLOT HOUW ER's Boekhandel alhier.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2