HIEUW 1 Nieuws- en Advertentieblad ¥§®r de Pr®¥ia©I® Utreclit. No.""89. Woensdag 6 November 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Amor met den Korporaalstok. feui Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door liet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Burcnu: Langestrnat 71. Telephoonn 61». ADVERTENTlKN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door de Tuinbouwvereeniging «Amersfoort» werd dezer dagen de navolgende circulaire veispreid: liet doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de eerste pogingen om te komen tot maatregelen ter verbeteiing van den tuinbouw in deze streken goed zijn geslaagd. i De Statuten van onze vereeniging i werden Koninklijk goedgekeuid bij Besluit van 10 Juni 1912, Staatsblad No. 98. Subsidiën van bet Rijk, van de Provincie en van de Gemeente wer den toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 1050 tot exploitatie van den proeftuin. De plannen van den tuin werden door de Regeering goedgekeurd. Tot tuinbaas in den proeftuin werd door ons benoemd de heer P. van Straalen, uit 's-Gravenzande (West- land). Thans zijn de werkzaamheden in onzen tuin begonnen. In dit voorjaar bobben wij reeds aangetoond, dat er toen volkomen gebrek was aan versche groenten en fruit van eigen teelt in deze omgeving. Ieder kon toen zien, dat de vroege groenten van elders werden aange voerd, doch er was niets meer aan te doen; voor de tuinders hier was bet te laat. In het aanstaande voorjaar zal hierin reeds eenige verandering ten goede kunnen komen, indien onze tuinders thans op kleine schaal op den teelt van vroege groenten zich gaan toe leggen. Met eenige ruiten kan ieder, zonder veel kosten, een proef nemen en wie goed oppast, heeft bijna zeker zijn uitgaven reeds het eerste jaar ruim schoots terugverdiend. Ook zonder belangrijke uitgaven kunnen verscheidene groentesoorten veel vroeger dan tot nu toe beschik baar zijn, indien de telers zich slechts op de hoogte stellen van de wijze waarop in andere streken woidt ge welkt, waartoe thans hier de gelegen heid bestaat. Nu is het nog tijd om te kunnen zoigen, dat de vroege wortelen, salade, bloemkool, spinazie, radijs, enz., welke anders in het aanstaande vooijaar hier zullen worden aangevoerd, voor een groot deel van eigen bodem versch kunnen worden geplukt. Dit komt dan ten goede aan de telers, aan do handelaren en aan de particulieren. Maar dan moeien nu veletuindeis koinen naar den groenteri-cursus, die voor hen zal aanvangen op den 11 November aanstaande en allen moeten gaan zien naar het werk, dat in den proeftuin aan den Hoogeweg nu is begonnen. De cursus is kosteloos toegankelijk voor hen die lid zijn van de vereeni ging, anderen zullen, voor zoover er plaats is, worden toegelaten tegen betaling van een gulden voor den geheelcn cuisus van tien lessen. De lessen woiden gehouden des Maandags van 6 uur tot ongeveer 7uur namiddag. Ook de proeftuin is kosteloos toe gankelijk voor de leden der vereeni ging, op de uren, dat in den tuin personeel aanwezig is. De leden, die er belang in stellen, zullen goed doen nu spoedig te gaan informeeren, wanneer de eerste groente- bakken daar worden aangelegd. Zij die nog geen lid der vereeniging zijn en na 1 November als zoodanig toetreden en hunne contributie vol doen, behoeven geen contributie te betalen voor 1913 en hebben toch reeds dadelijk vrijen toegang tot den tuin en kunnen kosteloos aan den cursus deelnemen. Voor deelneming aan een kleine tentoonstelling voor dit najaar werden nog niet voldoende aanvragen ont vangen. Van het houden van een najaarswedstrijd zal daarom nu moe ten worden afgezien. Wij vertrouwen echter, dat ver scheidene leden nu hun best zullen doen om mede te dingen naar de prijzen, welko zullen worden uitgeloofd, voor het vertoonen van vroege gi oen ten in April of Mei 1913. Wie daaraan wil meedoen, moet dan echter nu aan den gang en niet veizuimen zijn kennis op den cursus en in den tuin te komen verrijken. Wij herinneren er dus aan, dal, bij voldoende deelneming, tegen het voorjaar worden uitgeloofd een hoofd prijs van vijfentwintig gulden be nevens verschillende prijzen van tien gulden, van vijf gulden en kleinere bedragen. De winner van den hoofdprijs moet in het bezit zijn van ten minste tien éenruiters, waaronder hij groenten of planten heeft geteeid. Behalve de bevordering van den groententeelt zal ook de verbetering en de uitbreiding van de fruitculluur moeten worden ter hand genomen. Hiertoe zullen, zoo mogelijk, later ook cursussen over het snoeien wor den gegeven, terwijl reeds dadelijk een gedeelte van den proeftuin met fiuit wordt beplant. Inmiddels zal reeds dezen winter voor de loden gelegenheid bestaan, hunne fruit hoornen en bessenbeesters door een practisch snoeier te doen behandelen. Wellicht zijn er in onza vereeniging ook practische tuinders die dit kunnen, doch zoolang dit niet afdoende is gebleken, zal in overleg met den Rijks-tuinbouwleeraar een ervaren vakman van elders worden ontboden. De kosten bedragen ongeveer f 2.50 per dag. Voor van Amersfoort afge legen tuinen en voor halvedagenzullen mogelijk eenige kosten voor tijdverlies in rekening worden gebracht. Zjj, die hun tuin door den snoeier geheel of gedeeltelijk willen doen behandelen, worden verzocht dit schriftelijk aan den Secretaris vóór 15 November a.s. op te geven met vermelding, hoelang men den vakman denkt noodig te hebben, bijv. een halven of gebeelen dag, enz. Het snoeien zal in December of Januari geschieden, waarbij dan tevens, desgewenscht, raad zal worden ge geven betreffende bemesting, enz. Zooals hierboven reeds is aange toond, heeft onze nieuwe organisatie reeds ten gevolge, dat belangrijke geldelijke bedragen voor de bevorde ring van den tuinbouw in deze om geving door het Rijk, de Provincie en de Gemeente beschikbaar worden gesteld, hetgeen vroeger niet het ge val was. Men houde echter wel in het oog, dat dit alles slechts strekt orn het werk van belanghebbenden en parti culieren te steunen en aan te moedigen. De meeste kracht moet van de vereeniging zelve uitgaan en het is daarom noodig, dat alle leden flink medewerken om een sterke en tal rijke vereeniging te vormen. Wij vertrouwen dus, dat elk lid zal medeholpen om spoedig te komen lot een vereeniging van minstens 300 personen, waarbij vooral geen tuin ders van beroep mogen ontbreken, maar waartoe ook ieder behoort, die belang stelt in de voor deze streken zoo belangrijke fruit- en groenten- cultuur. Het gesproken woord doet meer nut dan vele geschriften. Dat elk onzer leden alzoo medewerke om zijn ken nissen van het nut der vereeniging te overtuigen en dat de bijgevoegde mededeelingen en de toetredingskaar- ten zóo worden benut, dat zij de aansluiting van vele nieuwe leden bij onze nuttige vereeniging ten gevolge hebben. Vóór de verspreiding der kaarten vuile men zijn eigen naam aan de achterzijde in, ten einde in aanmerking te kunnen komen voor premiën wegens het aanbrengen van nieuwe leden vóór 10 Januari a.s. De eerste premie bestaat uit 5 Westlandsche éenruiters, ter waarde van tien guldende tweede premie uit 3 Westlandsche ramen ter waarde van f G, de derde premie uit f 6, de vierde premie uit f G, de vijfde premie uii f 6. De zesde en vele volgende premiën bestaande uit aardbeziën-, salade- en koolplanten, benevens gereedschap, worden uitgeloofd aan ieder, dio in 1912 minstens twee nieuwe leden heeft opgegeven. Er moet op gerekend kunnen wor den, dat het ledental der vereeniging, thans 150, vóór Januari a.s. minstens zal stijgen tot 200. Ten slotte herhalen wij met den meesten aandiang een krachtige or- ganisalie le vormen, is hel eerst noodige werk voor allen; men late daarom geen kaart onbenut. Het Bestuur; A. M. TROMP VAN HOLST, Voorz. J.VAN DER WAL Kzn.,Ondorvoorz. JOH. KNOPPERS, Penningmeester. II. VAN DER KNOOP, 2e Secretaris. F. LAMÉRIS. Commissaris. J. MEIJER, Commissaris. C. A. J. J. VAN DER LINDEN, le Secretaris, Schimmelpenninckstraat 41. Onder voorzitting van den hoer J. Stamperius, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, verga derden Zaterdagmiddag vele onderwij zers en onderwijzeressen uit Amers foort en omliggende gemeenten in een der zalen van de «Vereeniging» met het doel te trachten voor Amersfoort en omstreken een cursus voor spel leiders tot stand te brengen. Onder de aanwezigen merkten we op de Burgemeester dezer gemeente, de wet houder van onderwijs, de Voorzitter en een lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, en Baron van Boetzelaar, schoolopziener te Utrecht. De Voorzitter heette de aan wezige dames en heeren welkom en zag met vreugde, dat zoovelen aan de uitnoodiging van het comité had den gevolg gegeven. In 't bijzonder dankte hij den Burgemeester, die de 7) Haar somber toilet, een bovenkleed van zwart fluweel met donker pelswerk bezet, dat op bet onderkleed van de zelfde stof en dezelfde kleur eng om de taille sloot en dan wijd op den rug uiteengolfde, paste volkomen bij hare wreede stemming. Zij zou gaarne da delijk de kazerne in brand gestoken en het geheele regiment verbrand hebben. Voor baar stonden offleieren en on derofficieren die hun rapport deden. De soldaat Peter Regken is op hee- terdaad bij een inbraak in den winkel van den koopman Nowosikoff betrapt." berichtte een kapitein. «Is dat zijn eerste misdaad vroeg mevrouw von Mellin. Ja, bij heeft zich tot nu toe goed gedragen." «Hij zal dus slechts gegeeseld wor den." «Hoeveel slagen?" «Vijftig." «Dimitri Pasehkan heeft zijne ka meraden bestolen." zei een ander kommandant. «Pasehkan. Is hij niet reeds gestraft vroeg de militaire Nero, de wenk brauwen samentrekkend. «Ja herhaaldelijk gestraft." «Zoo, dan moet men den kerel dit maal scherper afstraffen,// besliste me vrouw von Mellin boosaardig lachend, «hij moest eerst een week lang in den bak gespannen worden en wel in een donker cachot op water en brood, ver volgens moet hij in de spitsroeden loo- pen, tienmaal door tweehonderd man.// «Dat zal de man niet doorstaan,» zei de kommandant, «hij is jongen zwak,» «Nu, mijnentwege moge hij er aan sterven!// riep de schoone vrouw, «aan zulk een mensch verliest de wereld niets. a De sergeant IsidoorTscholowikheeft zich bij een twist in een kroeg, tegen zijn luitenant verzet en de hand tegen hem opgeheven.// «Zulke gevallen moeten bijzonder streng gestraft worden,// zei mevrouw von Mellin, «anders gaat de tucht verlo ren. De man moet gedegradeerd worden en twintig maal door honderd man de spitsroeden loopen. Houdt hij het uit, dan moet hij naar Siberië gevoerd worden. Na een heerlijk diné, half traag, half mismoedig op het balkon van haar klein paleis zich de tanden zuiverende, aan schouwde mevrouw von Mellin de exce- cutiën, die op haar bevel op het groote plein voor de kazerne voltrokken wer den. Zij zag koelbloedig de door haar ver oordeelden aan den paal binden, onder de knoet van den provoost bloeden of tussehen het dubbel gelid voor de ba jonetten die het sloten ineen zinken. Waarom niet? Zij deed geen onge rechtigheid, kwelde niemand, zij vond slechts genoegen in de gerechtigheid, welke zij volgens recht en geweten uitoefende. Plotseling kreeg zji lust om naar de kazerne te gaan. Zij wist niet wat haar daartoe aandreef, maar zij moest er heen. Zij zette een kleine ronde muts van sabelbont op haar wit gepoederd haar en ging, den bamboes in de hand, haastig over het pleinWelk een schouw spel zag zij daar op de kazerneplaats. Voor het front zijner compagnie stond Pauloff op zijn degen leunend, terwijl twee korporaals haar gunsteling Iwan, wiens handen gebonden waren en die in de grootste wanhoop verwenschin- gen slaakte en weende, op den gereed- staanden bok poogden te binden. Reeds scheen de weerrstand van den knappen grenadier vruchteloos, en zijne kame raden verheugden zich, hem, die lang hun afgunst had verwekt, onder den korporaalsstok te hooren kermen, toen mevrouw von Mellin ter rechter tijd te hulp kwam. «Wat gebeurt hier?// riep zij reeds van verre. Dadelijk hielden de korporaals op. nIk straf een soldaat,// zei kapitein Pauloff koel, terwijl alles in hem kookte, want ook hij hield Iwan voor zijn ge lukkige medeminnaar. «Waarvoor?» vroeg de vrouwelijke kolonel, «en met welk recht?» «Met het recht, dat mij als compag nie-chef toekomt, mijne manschappen wegens plichtverzuim te straffen,» ant woordde Pauloff nog altijd bedaard. «Wat heeft de man misdaan?» her nam mevrouw von Mellin, «zeker weel een nietigheid; is hij misschien bleek geworden, toen hij in het gelid stond?// «Hij is gisteren avond een geheel kwartieruurs na de taptoe te huis ge komen,// zei de kapitein. «Waarlijk een geheel kwartieruurs,// spotte de vrouwelijke kolonel, «en daar voor zulk een onmenschelijke, ontee- rende straf?» «Of men een minuut of een geheel uur na de taptoe in de kazerne terug komt, is het zelfde,» antwoordde Pau loff; «overigens betreft het hier nog iets anders. Deze man weigert zich te rechtvaardigen en eenig antwoord er op te geven, waar hij gisteren den avond heeft doorgebracht en waarom hij opgehouden is geworden.» «Als het niets anders is,// zei mevrow n Mellin, «dan kan ik u deswege opheldering geven. Ik weet waar Iwan gisteren avond geweest is. Dat zal u wel voldoende zijn, mijnheer de kapitein.» «Neen, dat is mij niet voldoende,» riep Pauloff, wiens hoofdaderen van toorn zwollen, «ik moet weten waar de man geweest is.» «Moet ge dat waarlijk weten spotte mevrouw von Mellin, «Iwan Nahimoff is gisteren bij mij geweest.» Pauloff werd bleek, in de compagnie ontstond een onbeschrijfelijke beweging »Zoo de man evenwel straf verdient,» zei mevrouw von Mellin met een waar digheid, welke Pauloff letterlijk ver pletterde, «straf hem dan menschelijk vergeet niet, dat het een uwer broeders is, die gefaald heeft.» - (Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1