[JAARGROEI. LOOPJpMEN lifsio'iiys f CUEKAIDEL e. A. SfOORÉ. PHOENIX is weder verkrijgbaar. REIZEN. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Advert enliën. Extra Aboiinaments-CoDcert MAANDAG 11 NOVEMBER DES AVONDS 8 EUR PERCY GRAINGER. KEUKENMEID. bekwame Keukenmeid, P.G., in SLOTHOUWER'* Boekhandel. opMr i°e«ean Mimmer 4 Muis. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Lama/son Bouwer Co. Londen f 40.—. Parijs f 46.—. Berlijn f 55.—. België 40.—. Rijn f 37.50. Harz f 75.—. Noorwegen 140.—. Zwitserland f 50.—. AMSTERDAM REISBUREAU „DE GLOBE", L. WARNECKE, MerüatioiialeSpraakEeiieesaiistalt Slothonwer's StooMmteij, drukWerker, Tengevolge van den noordwes ten wind is het water in de rivier De Eem buiten de oevers getreden en zijn de polders tusschen Baarn en Amers foort onder water geloopen. Overzicht oratrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Oct. 1911/1912. 1911 1912 Minder. Aantal passagiers 11310 10565 7i5 Opbr. vervoer f567.30 f595.176 f 41.25 Dagkilora. - 10.16 - 9.42 - 74 Totaal - 639.85 - 544 35 - 44.68 Dagkilora. - 11.46 - 10.66 De Koningin hersteld. H. M. de Koningin is thans v geheel hersteld. De Christelijk-Historischen in het district Ommen zijn voornemens bij de nienwe verkiezing voor de Tweede Kamer candidaat te stellen den heer W. J. M. Engelberts, Nederduitsch Hervormd predikant te Amsterdam vroeger te Den Ham (Overijsel). Dc Balkan-ambulance. De Zondagavond in de Kliniek van het Roode Kruis te 's-Gravenhage gehouden afscheids-bijeenkomst van het personeel, dat bestemd is voor de naar Griekenland te vertrekken am bulance, weid behalve door H. M. de Koningin-Moeder, ook bijgewoond door Z. K. H. den Prins. De bijeenkomst, welke een besloten en godsdienstig karakter droeg, werd behalve door het personeel, alleen door eenige genoudigden bijgewoond Ds, Cramer, predikant der Ned. Herv Gemeente, hield eene toespraak. De ambulance vertrok Maandagmid dag omstreeks 4uur per Staatsspoor uit de residentie, om hare bestemming te volgen. De Hulpvereeniging van het Vrou wencomité van het Nederlandsche Roodè Kruis voor 's-Gravenhage heeft reeds eenigen tijd geleden, op aan raden van dr. Boland, zoogenaamde éénheidskisten samengesteld. Elk dezer kisten, vertegenwoordigende een waar de van f 100, bevat het nachtleger benevens de kleeding voor een ge wonden of zieken militair. Bij den eersten oproep van het hoofdcomité van hot Nederlandsch Roode Kruis werden geheel belange loos, dank zij den door de dames der vereeniging betoonden ijver, dei tien dezer kisten ter beschikking van de vertrekkende ambulance gesteld. Jaarwedden burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. Door gedep. staten van Overijsel zijn onder koninklijke goedkeuring niet onbelangtijke verbeteringen aan gebracht in de jaarvvedde-regeling voor de burgemeesters, secretai issen en ontvangers in die provincie. Verdient dit besluit alleszins toejuiching, omdat de jaarwedden van deze arnbtsbe- kleeders in ons land nog geenszins in overeenstemming zijn met hun arbeid en verantwoordelijkheid en met den stand, dien zij inde samenleving hebben op te houden, het is daarnaast zeker te betreuren, dat gedep. staten varr verscheidene andere provinciën zoozeer talmen om eindelijk eens met een eenigszins billijke salarisregeling voor den dag te komen. Daardoor ontstaat eene ongelijkheid als Thorbecke bij de behamieiing van de gemeentewet juist wilde voorkomen door den eisch van Koninklijke goedkeuring op de rege lingen in geheel het land. Hoewel het bevolkingscijfer van de gemeente niet de eenige maatstaf dient te zijn, kan het toch wel als den voornaamsten factor bij de bepaling der bezoldiging worden aangemerkt. Gaat men na bijv. gemeenten met 2000-3000 zielen, dan zijn de salarissen voor de burgemeesters: in Friesland v. fl000-f 1400, Groningen f 800-1850, Drenthe, f 1000-fl050, Overijsel f1000 f 1600, Gelderland f825-f 1400, Utrecht f700-fl050, Noordholland fSOO-fllOO, Zuidholland 1850 f1000, Zeeland f750- f930, Noordbrabant f 500-f 700, Lim burg f475-f800. Dat zijn ongelijkheden, die ondank baar waren, als zij niet bestonden. Vergelijkt men bij onverschillig welk ander zielental, het wordt er niet beter op. Hetzelfde geldt voor de secretarissen en ontvangers. De minister van binnenl. zaken verklaarde zich ook in de vergadering der Tweede Kamer van 18 Dec. 1911 bereid om aan Gedep Staten een wenk in de richting van meer uniformiteit te geven. Het is zeker zeer te hopen, dat het optreden des ministers spoedig leidt tot eene algemeen voldoende bezoldiging. Zooals deze thans is wordt niet alleen een groote onbillijkheid aangedaan, maar bestaat tevens ernstige reden voor de vrees, dat niet in voldoende mate bekwame en energieke p rsonen ziel beschikbaar stellen om de bedoelde hoogst gewichtige posten te bezetten Daar aan de gemeentebesturen steed meet en gewichtiger werkzaamheden wotden opgedragen, moet schade voor het algemeen belang biervan uit den aard bet gevolg zijn. Steenkolen-boringen. Men schrijft omtrent de boringen naar steenkolen, die van Rijkswege te Woensdrecht nabij Bergen-op-Zoom onder leiding van den heer A de Haas, opzichter bij de Rijksopsporir.g van Delfstoffen, gedaan worden aan het Handelsblad het volgende: Met die boringen is de Nederlandsche Maat schappij tot het verrichten van mijn bouwkundige werken, gevestigd te Heerlen in Limburg belast. Na Augustus met dit werk te zijn begonnen is ze than reeds met baar boormachines en pijpen gekomen op een diepte van 350 M. Ze zal echter den geheel9rr winter moeten doorwerken om op 900 M. diepte te geraken, waarna eeist geconstateerd worden kan of er steenkool dan wel zout in voldoenden vooriaad aanwezig is Dit laatste echter volgens deskundigen niet waar schijnlijk, wel het eerste. Als deze boringen, die ongeveer f 200,000 kosten, afgeloopen zijn zullen proeven genomen worden op het eiland Schonwen. Goede vangst. De marechaussees to Rucphen bij Rozendaal hebben een goede vangst gedaan door de aanhouding van een tweetal beruchte inbrekers, die reed lang door de politie iu Limburg ge zocht zijn. Het zijn zekere Voorjan uil Maastricht eri C. Snoeren uitl'ilburg Ook in deze omgeving hadden zij reeds eetr tweetal inbraken gepleegd. Voor- jans heeft nog getracht uit da voor- loopige hechtenis te ontvluchten, doch is in zijn poging niet geslaag-l. Gisteren zijn zij gevankelijk naar Breda over gebracht. [,evcosvcrzekeriug en slechtetanden. Een Amei ikaansche tandarts, Nidone is van meening dat bij keuring voor levensverzekering te weinig acht wordt geslagen op don toestand van landei en tandvleesch, die toch voor de ge zondheid van zooveel belang is. In het algtmeen acht hij uitbreiding van het werk van den geneeskundigen ienst dor lovensverzekering nooclig. Aan de candidaten kon de voorwaarde worden opgelegd, zekere afwijkingen n orde te laten maken. Herkeuring met lusschenpoozen zou moeten ge schieden. De verzekerden moesten worden voorgelicht umtrent een doel matige levenswijze en hun moest ge legenheid wotden geboden om sorami afwijkingen te laten behandelen. Dit laatste, wat Nodine het «Conservation departemenU vvenscht te noemen, en wat reeds toepassing heeft gevonden de oprichting van maatschappijen, wil hij ook in de praktijk zien bren gen voor mond- en landziekten. (N. T. v. G.). Olifanten als politie. De Antwerpsche «Nieuwe Gazet« vertelt dat Vrijdagavond de massa olk dat naar den circus Hagenbeek Idaar stroomde zoo sterk was, dat geen rijtuig meer door de straat rijden kon. Reeds lang waren al de plaatsen bezet, maar nog steeds stroomden bonderden kijklustigen toe. De politie, ofschoon zij versterking had gekregen, bleek on machtig om de orde te herstellen en den ingang vrij te maken. De heer Hagenbeek deed nu tweezijnerolifanten buiten komen, die in een ommezien de straat leeg veegden. Tegen hun lijf was een duwen der menigte niet bestand. Het was een algemeerie vlucht en de weg was vrij. Champignons (paddestoelen) in het hout. Deze plant veroorzaakt vaak groote schade, dordat haar! vezelige draden in het hout dringen en dit daardoor doen rotten. Vooral daar tieren zij welig, waar ochtighoid, gebrek aan licht en eene tempeiatuur boven het vriespunt heor- sehenhet meest zal rnen ze dus aan treffen in vloeren van benedenverdie pingen, enz. Het beste middel er tegen is, bij het bouwen steeds gebruik te maken van droog, hard hout, hetwelk in December geveld is. Men zal op merken. dat de spar het meest, de lerk of lanks daarentegen het minst er door aangetast wordt. De onder grond moet natuurlijk droog zijn en nu en dan door middel van roosters gelucht kunnen worden. Aangetast deelen dient men onmiddelijk te ver wijderen het andere hout kan men met ijzer- of kopervitiriool, salpeter zuur, aluin ot zout bestrijken. Observator. RECLAME. Verloofd JACQUES D. VAN BAARS. en WILLEMINE J. G. DE JONG. «Limburg Estate» Toergp (bij MalangH 3 Nov. 1912. Weverssingel 1 Algemeene kennisgeving. CONCERTZAAL AMICITIA AMERSFOORT. Uitgevoerd zullen worden wer ken van Joh. Brahms, Debussy, Chopin, Percy Grainger, Cyril Scott én Ch. V. Stanford. BNTRSE f 2.—. Voor dit Concert zijn reeds een groot aantal plaatsen besproken, de plaatsen welke nog vrij zijn stellen wij beschikbaar voor onze Abonné's h f l. Kaartverkoop in VALKHOFF's Boekhandel. Plaatsbespreking op den dag van het Concert (half éen loting). Mevrouw LOTEN VAN DOELEN GKOTHB te Soestdijk verlangd met 1 Eebr. eene van goede getuigen voorz. Aan- vangsalaris f 200 en waschgeld. NETTE gevraagd Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid ol ontjjdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Ha ar kundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Bag schreel onder weer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den baardos to zijn gekomen. (Mr. S. G. van Welderen Baron Reogers) KOKTEGBACHT 11. Telegriynadres „Wisselkantoor" gnynadi -'Tel: Interc. 176. Assurahtiën Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Oeposlto's Wissels op Binnen- en Buitenland. Yerhuurt loketten in zijn daar- vooir_speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) vcdgeii^Uwef,'op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ZUIVER IVCLLEM OfUD E R It t.S E DI fJ Q« (fAS.i.vnyiprstfr) Verki-ijgbaar bij '.i c. v. wipiflpi DE WITTE! WINKEL AMERSFOORT. ->*cmxjja/: O Bordeaux Wijnen. Bourgogne Wijnen. Witte Wijnen. Rijn- en Moezel wijnen. Bt. Champagne Wijnen. Diverse Morgenwijnen en Likeuren. Langcstraat 74. Vraag Prijscourant. Kortegrae.lit 22 belasten zich mpt aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coup ojrs sluiten prularngatie. Safe-i n richting. In NOVEMBER en DECEM BER gaan onze Gezelschaps- rcizen naar: 5 dageü. 5 dagen. 5 dagen. 4 dagen. 4 dag^n. 10 dagen. 13 dagen. 6 Jajen. Verder uaar Tyrol, Pyreneeën, Italië, Ucicrcu, Rusland, Buda pest, Schotland, Zweden, etc. Alle reis- en verblijfkosten zijn in de reissom begrepen. le rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburgwal 345. Amsterdam. STOTTERAARS! Op Donderdag den 14 Nov. van 111 en van 27 uur zal in Amersfoort Hotel «DE ZWAAN" een spreekuur gehouden worden, over de uitkomst van mijn nieuw radicaal geneesmiddel. Personen uit de praktijk, zoo wel artsen als leeraars die in der tijd stotteraars-onderricht gaven, werden eerst zelf door mij ge nezen, vele daarvan hadden te vergeefs andere dergelijke in richtingen zonder gunstig resul taat bezocht, waarvan vele ge tuigschriften ter mijner be schikking zijD. Stotteraars kunnen zich met behulp mijner methode door zelfonderricht zonder gebruik van geneesmiddel genezen. Bij kinderen kan de kwaal door de ouders genezen worden in uw eigen belang raad ik stotteraars aan, deze bijeenkomst niet te verzuimen. In de laatste jaren ontving ik over de 500 dankbetuigingen van personen die in korten tijd door toepassing van mijn methode ge nezen werden. Deze brieven liggen in het spreekuur ter inzage. Vroeger leed ik zelf in sterke mate aan bovengenoemde kwaal en heb mij na verscheidene ver- geefsche verschillende behande lingen, door toepassing mijner geneeswijze totaal genezen. Voor het bezoek een er bijeen komst is een bedrag van/"l. verschuldig t. Directeur. Hannover, Briihlstrasse 11. Levering vau alle voorkomende tegen concurreërcnde prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3