PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hof. INGEZONDEN. van onmacht bewijst boe weinig tegenover de beweerde dumping de tariefwet eeD remedie zal geven dat werkelijk past bij de kwaal. Het protectionisme gaat met zijne maat regelen steeds te ver. En al ware de werkelijke toestand vast te stellen, de weigever kan met zijne tarieven dien toestand niet volgen. Men gaat dan maar tal van artikelen treffen, die geen voorwerp zijn van vreemde kartels; men zou een onderscheid moeten maken naar het land van oorsprong, men zou by de vaststelling van de huogte van het tarief rekening moeten houden met de werkelijke dumping power van het vreemde kartel doch beide worden na gelaten, omdat dit nu «eenmaal onmogelijke! is de praktijk. H. M. de Koningin-Moeder is sinds eenige dagen lichtelijk ongesteld. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van '20 November 1912 is bepaald, dat de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Graven- hage in 1913 zal zijn eene van Staats wege erkende internationale tentoon stelling in den zin van artikel 8 der Octiooiwet (Staatsblad no. 313). Het hoofdbestuur der Neder- landsche V'ereeriiging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, ver zond aan de Hoofden der Ministerieels Depat tementen, de Provinciale Staten, de Gemeenteraden, de Spoor- en Tiamweg-Maatschappijen, de Water schapsbesturen, enz., het navolgend adres: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur van de Neder landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 5 April 1844, Staatsbl. no. 62, dat bij besluit van de Algemeene Vergadering der Nederlandsche Fer- eeniging tot Afschaffing ran Alcohol houdende Dranken, gehouden! op Maandag 29 Juli 1912 te Haarlem, de opdracht werd verstrekt tot U het verzoek te richten in de bestekken van de door Uwe Colleges te houden aanbestedingen een bepaling op te nemen, waarbij het verboden wordt op het aanbestede werk alcohol houdende dranken te gebruiken; dat in bet jaar 1896 namens onze vereeniging een dergelijk verzoek tot U is gericht, maar dat toen alleen werd gevraagd een verbodsbepaling nopens het gebruik van sterke dranken dat die adresbeweging toen wel niet geleid heeft tot een algemeen succes, maar dat toch de aandacht van tal vau autoriteiten door middel van den inhoud van dat adres gevestigd werd op de nadeeligegevolgen voortvloeiende uit het drankgebruik; dat voor zoover bekend, ruim zestig gemeenteraden en twee provinciale besturen benevens een spoorweg maatschappij een gunstige beschikking hebben genomen op dat adres, terwijl bovendien verschillende colleges, waar onder twee provinciale besturen be nevens een spoorweg-maatschappij een gunstige beschikking hebben ge nomen op dat adres, terwijl bovendien verschillende colleges, waaronder twee provinciale besturen en ministerieele departementen, zich de beschikking wenschten voor te behouden dat in verband met de toen nog niet zeer krachtige bestrijding van het alcoholisme in ons land en de weinige kracht, die er toen kon wor den ontwikkeld door de nog zwakke drankbestrijders-organisaties, de resul taten niet onbevredigend kunnen worden genoemd dat echter in de na die adresbe weging verloopen zestien jaren allor- wege de geesten zijn ontwaakt en een niet onbelangrijk deel van ons volk zich ten gunste van een hoogere cultuur heeft georganiseerd in den strijd tegen het alcoholisme; dat waar vroeger algemeen werd verondersteld, dat met de bestrijding van den stei ken drank bet alcoholisme in zijn hartader werd aangetast, men thans door studie en ervaring een betoren kijk heeft gekregen op het wezen van het alcoholisme en nu weet, dat de alcohol in al zijn vor men moet worden bestreden dat met name het bier minstens even goed als de sterke drank oor zaak is van de groote ellende, welke door het alcoholisme over ons volk wordt uitgestort; dal het alcoholisme een groot maat schappelijk gevaar oplevert dat het alcoholisme de volksge zondheid in gevaar brengt, ons volk lichamelijk en geestelijk doet ver zwakken, zedelijke ontaarding in de hand werkt, de groote bevorderaar is van onverschilligheid, oneenigbeid, twist en misdaad; dat het alcoholisme de volkskracht ondermijnt; dat het dan ook ongetwijfeld in het waarachtig belang der gemeenschap mag worden geacht, dat de alcohol, in welken vorm dan ook, van alle belangrijke en minder belangrijke werken wordt geweerd dat het gebruiken van alcohol houdende dranken op die werken geen enkel voordeel oplevert, maar wel nadeel; dat toch het gebruiken van die dranken vaak het geregeld doorwerken en het leveren van degelijken arbeid belemmert, dat het gevaar oplevert voor minderwaardigen arbeid en voor bedrijfsongevallen; dat het derhalve niet alleen financieel ten schade is van de arbeiders, maar ook van de werkgevers; dat het drinken van alcoholhoudende dranken op die werken bovenal voor de jeugdige werklieden en voor zwakke lingen ten opzichte van dedrankver- leiding groote zedelijke schade kan veroorzaken redenen, waarom het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, zich tot U wendt met het beleefd verzoek te willen besluiten voortaan in de door U op te maken bestekken van aanbestedingen de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is op die werken alcoholhoudende dranken te gebruiken. 't Welk doende enz., Namens het Hoofdbestuur voornoemd, B. VAN DER MEULEN, Voorzitter. J. G. JANSON1US, Secretaris. Leeuwarden, i 2j november l9l2 Huizum, In de plaats van den heer jhr. Barchman Wuytiers is thans als voor zitter van het comité voor een kanaal door de Geldersche Vallei opgetreden de tegenwoordige burgemeester der gemeente, mr. graaf van Randwijck. In het begin van het volgend jaar zal te Amsterdam een vergadering worden gehouden tot definitieve op richting van de «Kanaalvereeniging: De Geldersche Vallei.» Hel comité besloot de scheepvaart- tentoonstelling, in 1913 te Amsterdam te houden, ie steunen, vermits daar het gewenschte kanaal in beeld zal worden gebracht. Naar het Amersf. Dagblad ver neemt onderhandelt het bestuur van Amicitia met de ïooneelveieeniging, onder directie van Ileyermans, over een voorstelling op Zaterdag 21 De cember. Vermoedelijk zal dan het nieuwe blijspel «Te Wapen» van Bernaid Shaw worden opgevoerd, waarin Eduard Vei kade weer zulk een bijzon der leuke rol vervult. De heer J. Beus is benoemd tot bibliothecaris van de R.-K. Leeszaal en bibliotheek. De afd. Amersfoort van de S. D. A. P. heeft, naar «Het Volk» meldt, dr. J. van Leeuwen te Utrecht, candidaat gesteld bij de Kamerver kiezing in 1912. Een trein met 350 Bulgaren, waarbij mannen van in de vijftig, die nu hun vaderland den bevrijdings oorlog voert, uitNoord-Amerika terug keerden, passeerde deze tyepk Amers foort. De heer Ch. A. van Os legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het candidaats- examen Wis- en natuurkunde af. Do proef met burger-personeel in de militaire cantines is niet geslaagd waarom de Minister van Oorlog be paald, heeft dat voortaan weer miliciens daarin mogen werkzaam gesteld, ech ter geen miliciens die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, met uitzondering van die, bestemd voor de administratie-troepen. In de soldalen-caritines wordt voor taan geen sterkedrank verkocht; in de onderofificiers-cantiiies niet aan minderjarigen, gelijk 11 dit voor schrijft. Het Christelijk kinderkoor «Prin ses Juliana», directeur de heer G. G. van Lunteren, gaf Donderdagavond een uitvoering in «Het Valkje«. De zaal was propvolveel grooten, maar nog veel meer kleinen. De heer Van Lunteren, 't moet gezegd, heeft ei bijzonder veel slag van met dit kleine goedje om te springen. Ze keken goed naar 't stokje en zongen er dapper op los, heel eenvoudig, en hierdoor aantrekkelijk. Het genot werd voor de ouders nog verhoogd door het piano- en vioolspel van de jongedames Maria de Groot en Catharina Bakker, die lang niet onverdienstelijk speelden, terwijl Femma van Lunteren met haar aardig sopraantje het hart van velen veroverde. Aan alle drie werd een bouquetje aangeboden. Na ailoop dankte de directeur de jongedames en sprak hij den Wensch uit, dat de ouders in 't vervolg kinderen beneden 9 jaar niet naar de wekelijksche zangoefeningen zouden zenden, 't Is maar fantasie. De revue onder dezen naam door het gezelschap ter Hall Woensdag avond in «Amicitia» opgevoerd scheen ons toe voor een groot deel mislukt te zijn. Er werd te veel onmogelijks en onzinnigs op de proppen gebracht, zoodat het er soms zeer veel van had, voornamelijk in de 3Je acte, of we in een kermistent waren terechtge komen. Dit neemt echter niet weg, dat oom Kees, de heer Zwaaf en de heer Nieuwenhuizen zeer goede momenten hadden, evenals de overigen van het gezelschap. Telkens werd dan ook hartelijk gelachen. Do costumes waren vele en allen even prachtig, 't eene al mooier dan het andere. Hoewel het toorieel voor zoo'n groot gezelschap te klein is, wisten de artisten zich handig te redden. Het nieuwste portret vnn II. K. H. Juliana, Prinses der Nederlanden. Het is ons aangenaam te kunnen berichten, dat in het deze week ver schijnend Nummer van onze premie: Geïllustreerd Weekblad «Pak me mee«, bet bijzonder fraaie, nieuwste portret van 11. K. 11. Juliana, Prinses der Mederlanden, is opgenomen, vervaar digd door den fotograaf H. Deutman te 's-Gravenhage. Dit portret op dit formaat 17X23 c M. munt uil door sprekende gelijke nis en fraaie afwerking. Voorts komen in dit Nummer tal van interressante foto's van don Bal kan-Oorlog voor. Zij, die nog niet ingeteekend zijn op de premie; waarvan do abonnés gratis verzekerd zijn voor f2500 en 15000 bij de Ongevallen Verzeke ring Maatschappij «The Gresham» worden uitgenooJigd zich als abonné op te geven aan bet Bureau van dit blad. Een bond van een Spakenburger visebboer beet gisterenmiddag op het Bloemendaal een kind van v. V. heel onverwacht in hel beentje. De eige naar bad de grootste moeite het kirid van bet woedende dier te bevrijden. Bij den heer Jans binnengedragen bleek de wond vrij ernstig te zijn. waarom het kind naar het St.Elisabeths gasthuis gebracht werd. De politie was spoedig ter plaatse en maakte procesverbaal op. Gisteravond ongeveer half vijf geraakte de étalagekast van den heer J. van Dijk aan de Kamperbirinonpoort in brand. Door krachtdadig optreden was men het vuur spoedig meester en kreeg de brand geen verdere uit breiding. Het torentje sidderde reeds op zijn grondvesten. Tuinbouw-Vereeniging Amersfoort. Onder voorzitting van den beer A. VI. Tromp vari Holst hield deze vereeniging gisteravond een alge meene vergadering in «De Vergulde Zwaan«. Bij de opening heette de voorzitter den heer v. Meerbeek van 's-Gravenhage welkom, die een lezing zou houden over de Tuinbouw Onder linge. De notulen van 26 April werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de vereeniging als rechtspersoon is erkend. Het ledental bedraagt 208, wat voor een deel aan de plaatselijke pers te danken is. Het totale subsidie bedraagt f 1050. Tot tuinbaas is be noemd de heer P. v. Straalen. De tuin is in bewerking genomen. Ook liggen er reeds 83 eenruiters door broeimest verwarmd. De producten worden in de eerste plaats ter beschikking van de leden gesteld. Voor het midden van den tuin wordt een bord geplaatst, waarop Proeftuin Amersfoort. Ieder kan zich bij den heer Van Straalen als lid aanmelden. De heer Van der Linden wekte vooral de tuinders op aan dit ver- eenigingsleven mede te doen en raadde aan mede te dingen naar de uitge loofde prijzen. Hierna verkreeg de heer Meerbeek het woord. Hij begon met zijn erken telijkheid te betuigen voor de uit - noodiging om te bespreken wat de Tuin bouw Onderlinge is en wat ze beoogt. Hij wees op wat in het Westland is tot stand gebracht. Toen in 1903 in ons land werd ingevoerd een verplichte ongevallen verzekering voor de industrie, werd ook de vraag gesteld «Waarom land- en tuinbouw uit gesloten?» De Minister is het antwoord schuldig gebleven. In 1905 werd door minister Kuypereen ontwerp ingediend, dat in hoofdzaak hetzelfde was als dat voor de industrie Nuisde Ongevallen wet noodeloos duur en omslachtig, waarom men zich heeft afgevraagd«zou er aan deze wet niet te ontkomen zijn?» De vraag is, welke verzekering zullen we moeten aangaan? Het best is, die zelf ter hand te nemen, wat nader werd uiteengezet. Al zegt men. dal het tuinbouwbedrijf niet gevaarlijk is, toch komen er wel ernstige ongelukken bij voor, zooals de praktijk leert nu men er maar op let. De vraag of de kosten niet te hoog zijn, doet zich voor. Toen de Tuin- en Landbouw Onderlinge opgericht werden was de kwestie der premie een moeilijke. Een statistiek was er niet en men heeft zijn toevlucht genomen tot België Resultaat: men heeft een premie van f 1.50 voor f 100.loon. Spreker zet nu uiteen hoe de organisatie in elkaar zit en zegt, dat Lovink met de op richting van de T. O. een van de mooiste werken verricht heeft, ja, haar wacht grooter toekomst dan men kon denken. Ook de Hagelschadeverzekering zal weldra worden ingevoerd. En in de toekomst Ziekteverzekering en verzekering tegen Ouderdom en Invaliditeit. Nadat de heer Meerbeek eenige vragen beantwoord had, dankte hem de voorzitter voor zijn rede. De begrooting werd vervolgens vast gesteld op f250 in uitgaven en ont vangsten. Bij de bestuursverkiezing werd de heer v d. Linden herkozen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Reservekader bij de bereden korpsen. Het eeistvolgend examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor liet reservekader bij de bereden korpsen, zal gehouden worden a. bij de cavalerie op 15 Januari 1913, en b. bij de regimenten veld artillerie en het korps rijdende artillerie op 22 Januari en zoo noodig op volgende dagen. Het toelatingsexamen wordt ge houden in de plaatsen waar de staven der korpsen zijn gevestigd, n 1. a Amersfoort voor het Ie, Venloo voor het 2e, 's-Gravenhage voor het 3e en Deventer voor het 4e reg. huzaren b. Arnhem voorde rijdende artillerie; Utrecht voor het le. 's-Gravenhage voor het 2e, Breda voor het 3e en Ede voor het 4e reg. veld-artillerie. De adspiranten moeten de kennis geving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemen (ingericht volgens het model gevoegd bij de St.-Ct. No. 293) zoodanig inzenden, dat zij vóór 1 Januari 1913 ontvangen wordt door den commandant van het korps, waarbij zij zich wenschen te verbinden. Daarbij moet worden overgelegd een extract uit het register der ge boorten of een ander autheniek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirarit blijkt. Adspiranten die aanspraak wenschen te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, moeten tevens overleggen het bewijs waaruit de rechtmatigheid dier aanspraak blijkt. Aan het examen kan ook worden deelgenomen door hen die niot jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn, met uitzondering van hen die tot de militie behooren, tenzij deze in het genot zijn van uitstel van eerste oefening. Jongelieden die op den dag of op een der dagen, waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, doch in het jaar 1896 geboren zijn, kunnen ook aan het examen deelnemen. Voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid voor het examen vastgesteld, de gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het onder gaan van een militair geneeskundig onderzoek en verdere inlichtingen, kan men zich wenden tot decommandee- rendf ofiicieren van de boreden koi psen. R. K. Drankbestrijding. Ten einde een vruchtbare samen werking der Kath. drankbestrijders en -bostrij istets te bevorderen, zal een centraal bestuur of comité worden gevormd uit de afgevaardigden der vereenigingen. (Eembode Ecu jubileum onder de finantieele bladen. Naar wij vernemen treedt H. D. de Vos' Wekel. Uitlotings Courant, Finantieel Weekblad, uitgave van S. L. van Looy, Amsterdam, met 1 Januari a.s. zijn 25en jaargang in. De Vereeniging «Wijkverpleging Soesterberg» werd onlangs verblijd door eene gift van f40.ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder. ZONDAG 24 NOVEMBER. Reinonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. B. H. d'Auzon, Evang. Luth. predikant te Zutphen. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer J. Vijverberg van Zierikzee. 's Av. 5 uur, de Heer J. Vijverberg. Chr. Gereforni. Uemeente. Lokaal «de Zaaier", 's Av. 93/» uur, Godsdienstoefening. Voorm. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Duitsche broodsoep. Een diep bord gekruimeld wittebrood wordt met een stukje boter in een liter koud water te vuur gezet, en laat men het een kwartier koken. Dan wrijft men het door een zeef en brengt bet opnieuw aan de kook. Nu roert men er lang zaam 4 geklopte eierdooieis, wat note- muskaat en een liter lauwe melk bij, totdat de soep do gewenschte dikte heeft. Voor het leven en het gezinHoe- vele zijn de schatten die in het gezellige huiselijke leven verborgen liggen: rust, vei trouwelijkheid, liefde, hartelijkheid, een nuttig gebruik van den tijd, zelf verloochening en allerlei gelegenheden lot blijmoedige zelfopofleiing. Observator. Een mooie avond voor een schoon doel. Dat het Donderdag, 28 November a.s. in »Amicitia« een mooie avond zal zijn, dat verwachten we; daar zijn we bijna zeker van. De Hilversumsche OnderwijzersToo- neelclub toch speelde in Februari en Maart van dit jaar en ook in dit seizoen meermalen dit roerend schoone tooneel- stuk van Top Naeff met succes. De rolvastheid der spelers, alsook de zui verheid van spelen de juiste vertolking van de karakters deed volkomen denken aan beroepsspelers. Hoe kan het ook anders. Bij elk dezer dilettanten klopt een warm hart voor bet schoone doel, waarvoor het batig saldo geheel beschikbaar wordt gesteld. Zwakke, lijdende kinderen voor eenigen tijd in een herstellingsoord te doen verblijven is toch zeker een edel doel. Maar al mocht ook onze Gemeente raad een kleine som voor onzeafdeeling van het Centraal Genootschap beschik baar stellen, er is nog meer geld noodig. Jaar op jaar moet een groot aantal hulpbehoevende kleinen verstoken blij ven van zoo'n hoogst noodig verblijf in boscb of aan zee. Waar het Centraal Genootschap den afgeloopen zomer hare tehuizen ook openstelde voor kinderen, die een langere verpleging dan vier weken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2