Semengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. PREDSKBEURT£il Ouden van dagen. De stand der werkzaamheden aan het in verbouwing zijnde Konink lijk Paleis Het loo doet verwachten, dat in het voorjaar met het afbreken en het weder opbouwen van het hoofd gebouw kan begonnen worden. Men rekent, dat bet op zijn vroegst in Juli a.s. voltooid kan zijn voor verblijf van het Hof. Het gouden vijfje. De hoefijzercorrespondent van het Handelsblad schrijft uit den Haag aan zijn blad: Minister Kolkman was zoo vriende- ijk, heden eenige van de nieuwe gou den vijfguldenstukken in de Kamer en ook op de perstribune ter bezich tiging te doen circuleeren. Het nieuwe geldstukje is niet, zooals het nieuwe stuiverlje, van een gansch andere op vating dan onze tot nu toe gebruike lijke munten. Het is, zoowel wat vóór als wat achteizijde belangt, geheel ontworpen naar het voorbeeld van onze gouden tientjes: beeltenis van de Koningin (met randschrift aan de vooi - ztjde,Nederlandsch wapen inet waaide- aanduidtng en randschrift aan de keer zijde. De beeldenaar is fijnen bieren daar wel gevoelig gemodelleerd, doch het relief is uiterst gering, wat, naar wij vieezen, spoedig afslijten en ver vagen ten gevolge zal hebben. Wat de grootte betreft komt het gouden vijl je het kwartje het meest nabij. Zóó zelfs dat wij niet geheel gerust zijn omtrent de mogelijkheid, dat nu weer dit geldstukje in 't don ker wel eens voor een kwartje zal worden uitgegeven. Het is imroeis zelfs wel eens gebeurd, dat een gouden tientje werd uitgegeven voor een 2'/, centstuk. En die twee verschillen toch nog heel wat meer in grootte dan het gouden vijfje en bet kwartje zullen doen. Vijf gulden met een kwartje te ver warren Het ware nog heel wat erger dan de vijf-cen(«-vergissingen waar voor het ronde stuiverlje is veroor deeld. Het Kamerlid uit Ommen. Omtrent mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde meldt de anti-rev. «Rotter dammer". «Het nieuwgekozen Kamerlid is een neef van het vroegere Kamerlid Bichon van lJsselmonde, vriend van Groen van Prinsterer. Hij volgde het Uhr. Gymnasium te Zetten, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, promoveerde 9 Juli 1885 tot doctor in de rechten, na verdediging van een academisch proefschrift getiteld «Af schaffing van den Lijfsdwang", werd in 1885 lid der Prov. Staten van Zuid- Holland voor het district Ridderkerk en werd in 1891 als zoodanig herko zen. Omtrent zijn publieke leven kan verder nog gemeld, dat hij o.m. was advocaat, kanlonrechter-plaatsver- vanger, rechter-plaatsvervanger te Rotterdam en dijkgraaf van bel water schap Bleiswijk. «Vóór 1894 was de heer Bichon lid der anti-rev. kiesvereeniging. Daarna ging hij staan aan de zijde van jhr. mr. A. F. de Savornia Lobman eD werd een der mede-oprichters van de Vrij-Ami-Revolutionnaire Partij. Thans werd hij door de Christelijk-Histori- schen in Ommen gecandideerd." Een vrijzinnige dand. Het «Weekbl. voor Vrijzinnige Hervormden» deelt mede, dat ds. Lamers te Rotterdam zelf de recht zinnige richting toegedaan, maar die reeds meermalen blijk gegeven heeft van een ruim standpunt tegenover andersdenkenden zich bereid ver klaard heeft, in de maand December a s. twee zijner predikbeurten af te staan aan vrijzinnige predikanten. Zondag 22 December a.s. zal in de Koninginnekerk optreden ds. Zillinger Molenaar, en 29 December dr. A. van Iterson, beiden uit Dordrecht. Het blad dankt ds. Lamers voor zijn kloeke daad en vertrouwt, dat op beide dageu de Rolterdamsche vrijzinnigen in grooten getale zullen opgaan naar hot kerkgebouw, dat zoo langen tijd gesloten is geweest voor de verkondiging van hunne beginselen. Huwelijks-wetgeving. Het voorloopig Comité voor een verbeterde huwelijkswetgeving beeft zich thans samengesteld als volgtds. A. Klaver, voorzitter; prof. mr. W. L P. A. Molengraaff, mr. S. van Houten, mej. rnr. L. Polano en mevr. mr. C. BakkerVan Bosse t« Sch#- veningen, s«er«tartM*. De Directeur van het Postkan toor vestigt de aandacht op het vol gende: Bij gelegenheid van het aanstaande Smt-Nicolaasfeest wordt de vergun ning om meer pakketten aan een zelfde adres van slechts éen enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot 6 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te worden gevoegd. Dit geldt ook voor pakketten, voor het buiten land bestemd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakket ten aanbevolen: le. zorg te dragen voor eeu doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen zijn gevrijwaard; 2e. zoo mogelijk het adres op de pakketten te schrijven en, waar op plakking of aanhechting onvermijde- is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens liet vervoer, geen vrees behoeft te be staan 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht geves tigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, heigeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waarvan bij eventueel verloren raken gedurende bet vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 1 December benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 5e regiment ïnfart- terie de vaandrigs J. A. Werson, J H. Ording, H. Schotman, jhr. J. H. van Schmidt auf Altenstadt, H. van Hoorn, G C. van Doorn en C. van Aller, allen van het korps, bij het Ie regiment huzaren de kornetten A. G Kröller, K. J. G. baron van Harden- broek en H. Ameshofl's bij het le leg veld-artillerie de kornetten F. E. van Haeften, C. J. graaf Schimmelpen- niDck, jhr. J. C. W. Quatles van Ulïord en W. de Vlaming, alle van bet korps. De generaal-majoor A. Hooge- boom inspecteur van het militair onderwijs woonde j.l. Donderdag de lessen bij op den cursus bij het 5e reg. infanterie. De heer C. Jansen is benoemd tot opvolger van wijlen den heer B. A. Si'Jdi als Secretaris van bet Si. Pinters- en Bloklandsgasthuis en Secretaris-rentmeester van het kapittel van Sint Joris. Alhier is opgericht een plaatse lijke afdeeling van de Ned. Onder wijzers Propaganda Club voor drank bestrijding. Zij zal trachten een alcohol-cursus te doen geven. Donderdag j.l. verscheen, en werd den leden der vereeniging toegezonden, bet verslag der werkzaamheden dei vereeniging «Fléhite« gedurende het jaar 1910, verlucht met een lichtdruk naar een teekening van den omstreeks 1500 geleefd hebbende Amersfoort- schen meester Lambert van Noort, voorstellende Noach in de ark. De winterzitting der prov. staten van Utrecht is Maandag begonnen met de toelating en beëediging als lid van Dr. Jorissen. De beeren prof. J. de Louter eri Jhr. Sandberg zonden bericht dat zij wegens vertrek naar elders ophielden lid der Stalen te zijn. De voorzitter wijdde aan beiden eenige woorden van dankbaarheid, voornamelijk aan Dr.de Louter, die ruim 14 jaren lid der Sta ten is geweest. Reglementen van eenige water schappen werden herzien, teneinde secretaris en penningmeester een eenigszins hooger salaris le kunnen geven, terwijl een groot aantal agenda- nummers naar de afdeelingen werd gezonden. Nadat de trekking voor de afdeelin gen had plaats gehad werd de ver gadering verdaagd tot 9 Dec. e.k. Zandbergen. Het Bestuur van de Maatschappij «Zandbergen» heeft besloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een eigen Herstellingsoord voor zwakke, herstellende en prae- tuberculose weezen, naar aanleiding van de uitstekende resultaten, die bij een gedurende ruim twee jaren ge nomen proef te Nunspeet zijn ver kregen. De plannen zijn gereed, bet terrein om te bouwen, dat in alle opzichten geschikt is, is door een grondeigenaar nabij Ameisfoort beschikbaar gesteld. De uitvoering van de plannen wacht totdat het vereischte bedrag, zijnde 30 000 gulden bijeen is. Mocht dit spoedig het geval wezen I Voornoemde Maatschappij heeft de zer dagen een legaat ontvangen groot f1000.van wijlen den beer P. E H. Leenderts te Apeldoorn. Egmondschc Verloting. De trekking van de groote Egmond- sche Verloting is definitief vastgesteld op Maandag 2 December 's namiddags vier uur. De trekking geschiedt in de Concertzaal van J. Haeff te Egmond aan Zee, ten overstaan van notar is A. P. H. de Lange te Alkmaar. De afdeeling Amersfooit van bet Centraal genootschap voor Kindér Herstellings- en Vacantiekolonies ont ziet geen moeite om maar geld voor het zwakke kind bijeen te krijgen Om dit doel te bereiken, had zij de Hilversumsche onderwijzers tooneel- club uitgenoodigd, welke naar aanleiding hiervan jl. Donderdag in Amicitia opvoerde: «Aan Flardent, Tooneelspnl in 4 bedrijven van Top Naelf. Zooals bekend stelt dit stuk vrij zware eischen, en niemand zou het vreemd vinden als riiet-vaklui er niet zooveel van terecht brachten. Wie hierom thuis bleef, deed veikeerd. De Hilversummers speelden niet alleen uitstekend, rnaar soms was het of beroep-spelei s op de planken waren. We twijfelen niet of dit avondje beeft menigeen veel genot verschaft. We hopen van harte, dat de finanliëele resultaten even schitterend mogen zijn, dan vindt zich het wakkere bestuur van de afd. Amersfoort rijk beloond. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber vergaderde deze Kamer Donderdagavond op het Stadhuis. Afwezig met kennisgeving do beeren A. Eysink en S. van Vollenhoven. De notulen van 5 Oct. 1912 weiden na lezing goedgekeurd. Ingekomen stukken I. liet verslag over 1911 van de Rijksverzekeringsbank. II. Het verslag over 1910 van «Fléhite". III. Een verzoek van de Kamer van Koophandel te Utrecht orn adhaede aan een adres aan de Tweede Kamer inzake het gewijzigd ontwerp-Tanef- wet. Zal aau de ledon worden rond gezonden. IV. Een verzoek om ondersteuning van een adres aan den Min. van L H. en N. van Taco H. de Beer over het uitreiken van aarigeteekende brieven. Wordt aan de leden rond gezonden. V. Een adres van den Bond van Steenhouwerspatroons inzake de ar beidswet. VI. Een schrijven van B. en W. van Ameisfoort van 25 Nov. meldende dat de heeren Meursing, van Vollen- hoven en Eysink zijn benoemd tot lid der Kamer, en dat zij deze be noeming aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving VII een plan voor de tentoonstelling te San -Francisco in 1914 te houden. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde het ontwerp-antwoord aan den Min. over het Koninklijk be sluit tot uitvoering der Veiligheidswet. De voorzitter deelde mede, dat alleen enkele opmerkingen gemaakt zijn, welke door den secretaris werden voorgt lezen. De heer Van Haselen meende, dat het ontwerp duidelijk het gevoelen van de Kamer weergeeft. Na nog eenige besprekingen werd het advies met algerrieene stemmen aangenomen. De heer Van Haselen wees op de verlichting aan den Koppel. Hij stelde voor aan hel Gemeentebestuur nog 3 lantaarns te viagen, die alleen zouden branden als het noodig was. Het bestuur zal deze zaak onder zoeken. Verder deeide de secretaris nog mede, dat bet voornemen be-taat 6 December as. om II uur in het Gemeentehuis een bijeenkomst te houden van alle belanghebbenden bij do oplichting van een kaasmarkt. De beer Hamers deelde mede, dat het onderzoek of bier belangstelling voor electrische energie beslaat zeer bevredigend was. De heer Nagtglas Versteeg, ingenieur te Bussum, zal over dit onderwerp oen lezing houden tusschen 9 en 14 December. Daar niets meer aan de orde was, sloot de voorzitter de vergadering. ZONDAG 1 DECEMBER. Remuiititraiitsehe kerk. Vooi m. 9'/i uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 40 -16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 40'/. uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Eutli. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Ge reform, kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dóriner. 's Av. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gercform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier", 's Av. 93/i uur, Godsdienstoefening Voorm. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Ilaëzer, Muurhuizen 113. Voorin. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Dank zij de waakzaamheid van een inspecteur beeft rnen een ernstig spoorwogorigeluk op de lijn Berlijn Dantzig kunnen voorkomen Dicht bij het station Sneidemühl ontdekte de inspecteur dat een stuk rail van 45 meter losgeschroefd, doch niet van zijn plaats genomen was. De sneltrein Dantzig—Bellijn kon nog op hei laatste moment gewaarschuwd worden. Er loopen nu geruchten dat de daders een aanslag tegen don Kroon prins, die zeer vaak van de lijn Berlijn Dantzig gebruik maakt, op het cog gehad hebben-. Zeer onwaarschijnlijke geruchten, want bet zou dan wel zeer toevallig geweest zijn als de Kroon prins zich in den trein bevonden had die het eerst langs de gevaar lijke plek moest komen. De Tijdspiegel Met toestemming van den uitgevei is de Tijdspiegel in de gelegenheid, in zijn Decembernummer enkele gloed en gevoelvolle gedichten van Guido Gezelle af te drukken uit de eerst daags verschijnende deeien van diens verzamelde werken. Jhr. W. 11 W. de Koek stelt op vlijmende wijze de lasterlijke beschuldiging van omkooping van den Regent van Lebak, tegen den Resident Brest van Kempen door Multatuh in den Max Havelaar uit gesproken, op ile kaak. De luitenant der artillerie S. Schilderman voert ons dan in vlotten stijl op eenjacht- rit mede. Regendag, Droomon, Oud Stedeke en Gouden nevelen worden door H. C. Rümke, Hein von Essen, .1. C. Bloem en Eh»e Soer bezongen. E. S. maakt oris bekend met iets nieuws op bet gebied van onderwijs aan toekomstige inlandsche ambte naren. De lieer M. P. C. Valter be handelt de Turksche crisis. Ver schillende boeken van den dag worden in de rubriek leestafel besproken Het wil mij aldus B. B. in het N. v. d. D. in deze maand van Sintei klaas en Kerstmis eens van mijne oude hart, dat het speelgoed van onze hedendaagsche jeugd van de kinde ren dor gegoeden, wèl te verstaan: want de kinderen der armen spelen nog als vanouds, spelen nog waarachtig ik zeg, dat het speelgoed van onze hedendaagsche jeugd niet meer is wat bet was en wal het wezen moet- dat het te duur, te duidelijk en, met al zijn vernuftigheden te dom geworden is. Ik vraag, of óns goedkoop en kunstloos speelgoed, dal zoo weinig aan de zintuigen bood en daarom zoo veel moest vet gen van de verbeelding ik vraag of ons goedkoop en kunst loos speelgoed inderdaad niet bezielder, niet intelligenter was, dan hun dure en ingewikkelde mechanismen? Ik vraag, of voor een kind een ding ter waai de van vele guldens altoos beter aan zijn oogmei k beantwoorden moet, dan een ding ter waarde van weinige stuivers? BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 22 tot 28 Nu ember. GehorenAlherius, 7. van Albert Bakkenes en Wijmpjn van Vosknijlen. J in Hendrik z van Age Ru-ma ■li Berendina W Ihelunna Meunen. Cornelia, d. an Theodorn- Siniuk en Cornelia Voskuilen Lodewijk Petrus, z. van Bernard Freriks en Briana Louisa van iter Griessen. Een buiten huwelijk geboren kind van bot m. geslacht. Jannetje, d. van Roelof van do Kooij en Maria Kroon. Petronella Hendrika, d. van Gerar- dus van Empelen en Marrigje Bakker. Rocus, z. van Gerrit Simons en Johanna Aleida Quint. Ai noldus Wilhelmus, z. van Fianciscus Bosman en Mecbtildus Elisabeth van Spengen. Maria, d. van Petrus van Pluuren en Tonia Koops. Janna, d. van Jan Adrianus Landman en Jannetje Valkenburg. Antoon,z van Johan nes Verheuvel en Evertje Hoksbergen. Klazina, d, van Jan van 't Oever en Hieke Boersma. - Hendrika Jozefina Antonia, d. van Jan Pieter Hubert Weusten en Maria Paulina Hubertina Hermans. Ondertrouwd Hendrik van de Vel den en Maria Sandbrink. Charles Colombain en Rijkje van Essen. Dirk Johanti Wilhelm Hagemann en Anna Maria Lucia Entzinger. Getrouwd: Wilhelmus Bunnik en Sophia -Everarda Wilbgenburg. Antonie van Colmjon en Lutje van Nieuwenhuizen. Overleden: Jaantje van Ginkel, 60 jr., echtgen. van Evert van Elten. Hendrik van Koelen, 62 jr., echtgen. van Grietje Kuiks. Een als leven loos aangegeven kind. Hendrika Wels, 55 jr., wed. van Eveit Rui- zendaal. Johannes Adrianus Wille- brordus Poort, 48 dg. Maria Mar- yaretha van der Linden, 41 mnd. Rocus Simons, 3 dg. Elisabeth Brouwer, 76 jr., wed. van Rijk Pol leman. Leusden. 2229 November 1912. GeborenAartje, d. van Teunis Spies en Daatjo van Arnhem. Roe- lofje, d van Barend Wallet en Roe lotje van Ravenhorst. Willem, z. van Johan Bom haven en Maria Alijda Pot. Gijsbertus, z. van Hendrikus Schut eu Gtjsje van Putten. Woudenberg. Gebor en Ariën, z. van Ariën Vee- nendaal en Jeannette van de Wetering; Jan, z. van Willem Robbertsen en Maagje van Reeuen; Gtjsber lus. z. van Jan Jacob van Raai en Jacoba Stein mann. Over leden Gerritje Schimmel. 0 dg Dirk van de Lagemaat, 78 jaien; Arend Schoenman, 62 jaren MAKK l'BliKICHT. AMERSFOORT29 Nov. 1912 Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f appelen f4.a f8 Peren f 5 it I 8.Nieuwe \ardapp. f 0 a f0.zandaardapp. 2.— a f 2 40 Hoendereieren 17.50 .v 1 8.50 p. lOOst. Bruine eieren f 8 50 a f 9.Boter 1.40 a f 1 60 per kilo. Mir- <arme f0.— a f 0.Zoetem. kaas f0.a f 0. Kippen f 0.90 a f 1 50. Kuikens f 1.25 ii 11./5. Piep kuikens f 0 60 it f 1.Ganzen f U.f 0.Eenden f 0 90 a f 1.10 p st. Jonge fl.a f 1.20. H.tzen f150 a f2Wilde konijnen f 0.45 it f 0.55. Tamme f 0.80 a f2Duiten f 0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f 18. - a f 25. -Varkens r. export f 0.a I Zeugen f 60.a f 80.Biggen f 10.a 116 Schrammen fa f0 Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeten f 000. i f000.—Kalfkoeion f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 300 heet. Appelen. 150 heet. Peren. heet. IOeiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappelen, 18000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 15 zeugen. RECLAME. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met het vermeerderen der jaren worden de organen zwakker, en daardoor hebben menschen op leef tijd meer last van kwalen als rugpijn, stijfheid eu rheumatische pijnen in de spieren en ge wrichten, duizelighein, vlekken voor de oogeD, slapeloosheid^. hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen, moeite bij het loozen of ophouden der urine, enz. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's Rugpijn Nieren Pillen van uitstekende hulp blijken, \Vant<.dit geneesmiddel heeft een ver sterkenden opwekkende uitwerking op de trage nieren, hel helpt-haarom het bloed te hltreeren van de Schadelijke .bestanddeelen als unnestof, urinezuur en hef overtollige water, welke als ui ine hot lichaam verla'en. Te Amersfoffrt verkrygb. bij de h.h. A. van de Weg; Lrfngeslr. 23> en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending, geschiedt franco na .75 voor één, of JjMÈÏ f ÏP-voor zes doozen, Eisi?ht de ejjfvte Foster's RuwijnJfieren Pillen weigaK^elke doos, die niet voorzien is van -nevenstaand handels- 7,1,01 merk. 29

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2